A1 g e m e o n Hieuws* en Admtentieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderon. No. 3944. Dinsdag 17 Juli 1900. 40e Jaargang. ilMlIITIEAAB. Engeland en de Z.-A. Republiek. ABONNEMENT: Per drie maanden binneu Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32 J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Ten noordwesten van Rustenburg begint het Magalies-gebergte, dat eerst zuidoostelijk loopt en dan met een buiging naar het noordoosten boven Pretoria uitkoint. De weg van Pretoria naar Rustenburg loopt vrijwel in westelijke richting en snijdt het gebergte en eveneens de uit het noordwesten komende Krokodil- rivier. Dicht bij die plek, ongeveer 28 KM. van Pretoria, ligt Nitralsnek, en het is daar, dat de Boeren hun jongste overwinning op 11 Juli be- haald hebben. Het punt was bezet door een eskadron Scotts Greys, twee kanonnen van de O.-batterij van de koninklijke rijdende artillerie, en 5 compagnieen van het Lincoli shire-regement. Deze Eugelsche troepen moesten de gemeenschap met Rustenburg onderhouden en de telegraaflijn beschermen. Op dat garnizoen was de hoofdaanval der Boeren gericht, terwijl tegelijkertijd bij Krugers- dorp, ten westen van Johannesburg en bij Derde- poort, 9 KM. ten noordoosten van Pretoria, een aanval werd gedaan. Van de bijzonderheden, die het telegram van Roberts over de vermeestering van Nitralsnek geeft, is in de eerste plaats merkwaardig het ont- breken van den naam van den aanvoerder. Eerst moet de schrik in Engeland een beetje bedaard zijn en dan zal blijken, wie verantwoordelijk is voor de nederlaag. Want indien de bevelhebber der troepen te Nitralsnek behoorlijk had verkend, zou hij waarschijnlijk bijtijds een boodschap naar Pretoria hebben kunnen sturen en zou het garnizoen vermoedelijk ontzet zijn. Wat Roberts dan wel meldt, komt op het volgende neer ffDe vijand viel in overmacht aau met het aan- breken van den dag en nam, nadat hij de heuvels, die den nek beheerschten, bezet bad, het kleine garnizoen onder een hevig, convergeerend vuur. „Het vechten duurde ongeveer den geheelen dag, en zoodra ik in den vroegen ochtend bericht had ontvangen van de sterkte van den vijand, zond ik FEUILLETON z/Er is geen sprake van verdenking, mijnheer de baron, maar alleen om alle gegeveus te verzainelen, welke kunnen dienen, om de waarheid te ontdekken. U zal den rechter van instructie en mij derhalve moeten veroorloven, daarbij alleen naar ons eigen goeddunken te werk te gaan." De terechtwijzing was niet onvriendelijk, maar werd met een kalrae bedaardheid zoo stellig gezegd, dat George er zich gevoelig door gekwetst achtte. Welnu," zeide hij tamelijk scherp, ,/laat mij dan overeenkomstig mijn plicht uwe laatste vraag beanlwoorden door te verklareu dat de betrekking van mejuffrouw Reinfeld tegenover papa, zoowel als tegenover alle andere inwoners van dit huis, zoo best was, als zij met mogelijkheid kon zijn dat de jonge dame, sedert zij in mijne familie werkzaam is, zich aauspraak op onbeperkte hoog- achting beeft verworven, en dat ik, buiten de grenzen van een ambtelijke handeling, derhalve zekerlijk aan niemand zou toestaan, ook maar door te zinspelen op een lage verdenking, haar te schandvlekken." De officier scheen deze laatste woorden opzettelijk niet te hoorenmaar hij scheen ook niet geneigd, het gesprek op de tot nu toe gevoerde wijze voort te zetten. Tusscheu hem en de heeren, die hem vergezelden, had, op fluisterenden toon, een wisseling van gedachten plaats, en, toen hij zich weder tot George keerde, was zijne houding aanmer- versterkiugen van hier af, onder kolonel Godefrey, van de Owen Scottish Borderers. Voor zij de plaats echter bereikten, was de bezetting overvleugeld. »Twee kanonnen en het meerendeel van de Greys werden genomen, doordat hun paarden waren weggeschoteneveneens werden ongeveer 90 man van het Lincoln-regiment gevangen gemaakt. #De verliezenlijst heeft mij nog niet bereikt, maar ik vrees, dat zij zwaar is." Het eerste bericht meldde als vergoeding drie overwinningen, op de Boeren elders behaald. Zoo heel erg zullen die overwinningen wel niet geweest zijn, en het blijkt uit het uitvoeriger telegram van Roberts, dat het treffen bij Derdepoort vrijwel een nederlaag der Engelschen is geweest. Bij dien aanval op de voorposten kwam het 7e garde- dragonders in gevecht. z/Het regiment, dat overste Lowe met groote handigheid liet manoeuvreeren, hield den vijand in bedwang tot hij op zijn steunpunten terugtrok, zegt Robertsen het zou waarschijnlijk slechts geringe verliezen geleden hebben, als niet een afdeeling eenige Boeren in het kreupelhout voor onze manschappen had aangezien." Dus ook hier ernstige verliezen, die Roberts maar verzwijgt, maar waarop het Engelsche publiek toch vast voorbereid wordt. De aanval zelf be- vestigd het vroeger uit Boerenbron meegedeelde bericht, dat de Engelschen Waterval, eertijds de plaats, waar de Engelsche gevangeuen bewaard werden, ontruimd hadden. Blijft dan alleen het bericht van Roberts, dat Smith-Dorrien den Boeren bij Krugersdorp zware verliezen toebracht, iets waarvan we de Boeren- lezing nog moeten hooren. Dat Buller de Boeren verdreven heeft, die bij Paardekraal de spoorlijn opbraken, heeft blijkbaar niet veel te beteekenen. Hart meldt uit Heidelberg, zoo seint Roberts nog, dat de Boeren in dat district voortgaan met het inleveren van wapenen en krijgsvoorraad. Gelukkig, dat er nog andere Boeren ook zijn. CHIN _A_. Men mag aannemen, dat men te Shanghai iets beter over den toestand kan oordeelen dan wij hier. 't Is daarom een veeg teeken, dat de consuls aldaar algemeeu het ergste voor de Europeanen in Peking vreezen. Volgens den gouverneur van Schantoeng zouden de Boksers en de soldaten de toebereidselen hebben gemaakt voor een eindaanval. Dit verhaal, dat afkomstig is van den Arneri- kaanscheu consul te Shanghai, Gooduow, wordt kelijk stijver en meer door dieustijver geinspireerd. z/Buiten u draagt tot dusverre niemand in huis kennis van den argwaan, welke ontstaan is, noch van het doel waarom wij hier zijn vZoover ik weet neen Althans ik heb met niemand daarover gesproken." z/Mag ik u dan verzoeken ons een kamer aan te wijzen, waarin de noodige verhooreu kunnen plaats hebben. Natuurlijk zonder de rninste plicht- plegingen, baron Een tafel en schrijfgereedschap en eenige stoelen zijn volkomen genoeg En dan zal u ook wel zoo goed willen zijn ons iemand ter beschikking te stellen, door wien wij de be- trokken personen kunnen laten uitnoodigen voor ons te verschijnen. Na het verhoor, dat wij niet zullen bijwonen, werd de Gouvernante in voorloopige hechtenis genomen, op grond, dat in haar schrijftafel een fleschje met hetzeifde vergift werd gevonden, als dat, hetwelk door den overledene was ingenomen, terwijl tevens hare verhouding tot den jongen baron, door Asta, die zeide toevalligerwijze meer- malen te hebben gezien dat zij elkaar kusten, werd bekend gemaakt. Alleen zij kon dus belang hebben bij den dood van den ouden baron, daar deze stellig nimmer in het huwelijk van zijn zoon met eene gouvernante zou toestemmen. IV Den volgenden morgen, toen er niemand dan boezemvrienden van den overledene, als eerste rouwdragers ter begrafenis verschenen, kwam in een vigelante met een paard, een in 't zwart ge- kleede heer, wien geen der bedienden kende, op het kasteel. Hij begaf zich naar het groote receptie- legatiegebouwen gebombardeerd hebben en den 7n bevestigd door een telegram, dat het Loudensche bijkantoor voor de keizerlijk-Chineesche douane beeft ontvangen. Het bevatte nog de toevoeging, dat geueraal Soeng de aanvaller was. Ook de correspondent van de //Daily Mail" te Shanghai seint het bericht over, vermoedelijk uit dezelfde bron. Naar luid daarvan vielen de Chineezen den avond van den 6" Juli de overgebleven paar ge- zantschappen aan en veroverden die na een bom- bardement, dat den heelen nacht duurde. Geen enkele vreemdeling bleef in het leven, behalve twee die gewond ontsnapten. Prins Tsching en generaal Wangwenschas poogden de gezantschappen te helpen, maar zij werden verslagen, waarbij beiden sneuvelden. Prins Toeau beloondede Boksers met groote hoereel- heden rijst en honderdduizend taels. Officieel is het bericht niet bevestigd. Brodrick verklaarde in het Britsche Lagerhuis, dat hij geen bevestiging had ontvangen en de Chineesche en Japansche legatie zeggen, beiden er niets van te weten. En in strijd er mee is het telegram uit Chineesche bron, dat de Belgische minister gister uit Shanghai ontving, Het meldde, dat generaal Nieh de opstandelingen bij Peking zou hebben verslagen en prins Tscbing en Joeng Loe te hulp zou zijn gekomen, die trachten, de Europeanen te verdedigen. De Belgen van den Bergen, Ponthiere en de familie Five en Chabot waren te Shanghai aangekomen. Het nieuws uit Tientsin, door de //Express" meegedeeld, ziet er al heel treurig uit. Naar het heet, zouden Europeesche artillerieofficieren de Chineesche kanonnen richten. Ook zegt men, dat er een komplot ontdekt is, dat kolonel von Hanneken en andere Europeesche ambtenaren te Tientsin getracht hebben, zich zelf te redden, terwijl de andere vreemdelingen aan hun lot zouden worden overgelaten. Vluchtelingen noemen deze weinig solidaire mannen openlijk. De //Daily Express" vermeldt uit Singapore een moordaanval van een paar Japanners op den Chineeschen hervormer Kaugjoewei. Vorige po- gingen om Kangjoewei te vermoorden, teneinde de tienduizeud taels, welke de Chineesche regeering op zijn hoofd had gesteld, te verdienen, zijn alle mislukt, nu moet hij echter ernstig gewond zijn. De twee Japanners zijn gearresteerd. Nog een divisie Britschlndische troepen heeft bevel gekregen zich gereed te houden voor het vertrek naar China. salon, waar tusschen brandende kaarsen op eene booge katafalk de met bloemen versierde kist van den overledene stond, en toen de de jeugdige eigenaar van het kasteel op hem toetrad, om hem even als de andere aanwezigen te begroeten, zeide hij met gedempte stem Ik ben Urbacb, commissaris van politie Zooals ik zie ben ik te laat gekomen, om nog een gesprek onder vier oogen met u te verzoeken, ten einde mij van een en ander op de hoogte te stellen. U gelieve voorloopig zoo goed te zijn er op te letten en dit niet te vergeten, dat ik voor alle auderen doctor Sandow ben, Philoloog en een uwer oudste vrienden, door u uitgenoodigd, om eenige dagen bij u door te brengen. Hoe vertrouwelijker u mij behandelt, des te meer zal u er toe bijdragen, mij mijn taak te vergemakkelijken. En nu, ontvang de betuiging van mijne oprechte deelneming in uw verlies, mijnheer de baron Zij drukten elkaar de hand, zoodat inderdaad niet eeu der aanwezigen op het vermoeden kon komen, dat deze twee mannen elkaar voor de eerste maal zagen daarna trok de vreemdeling zich bescheiden naar den achtergrond der zaal terug, waar het personeel en de schoolgaande kinderen uit het dorp stonden geschaard. U heeft natuurlijk nog niets ontdekt Hoe zou dat ook mogelijk zijn bij uw kortstondig ver- blijf alhier Maar zeg mij eens eerlijk en open- hartig, mijnheer de commissaris, voedt g;j werkelijk eenige hoop z/Ik overzie de omstandigheden nog te weinig, om u daarop. met ja of neen te antwoorden, mijn heer de baron Veel, wat ik zoo gehoord en gespiouneerd heb, heeft mij te deuken gegeven, TER NEUZEN, 16 Juli 1900. In de op Donderdag a. s. des voormiddags 10 nur te houden openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenbenoemen lid burgerlijk armbestuur; aanbieding gemeenterekeningbe- noeming commissie van onderzoek gemeente- en andere rekeningen met bijlagen besluiteu af- en overschrijving begrooting 1900; suppletoir kobier hoofdelijken omslag over 1900. De Staats-courant bevat o. m. de statuten van //De Buiten-Societeit" alhier en het christelijk muziekgezelschap //Excelsior" te Cadzand. 't Was gister een genotvolle avond voor de leden der Buiten-Societeit alhier, die in grooten getale aanwezig waren om te hooren de uitvoering van de Kon. harmoniemaatschappij //St. Cecilia" van Eecloo, directeur de heer P. van Acker. Waar dit gezelschap zich alhier het vorig jaar van zoo'n gunstige zijde deed kennen, was het niet te verwonderen dat de verwachting over het veelbelovend programma hoog gespannen was. Men werd niet teieurgesteld. De uitvoering was onberispelijk en zelfs voor leeken was het duidelijk, dat men zulke muziek niet dikwijls te hooren krijgt. //De Werkstaking," marschbood een comisch, verrassend effect, en verwierf, zooals tronwens alle nummers van het programma, een algemeen applaus. In den vroegen morgen van Zaterdag zagen eenige personen in het kanaal nabij de Oostsluis een lijk drijven, reeds in verregaauden staat van outbinding. Nadat het op den wal was gehaald en onderzocht, bleek dat uit niets de identiteit was vast te stellen. Alleen zat in eeu der zakken eeu Russische cent. Aan de kleediug te oordeelen was het een zeernan. Des avonds is het lijk be- graven. Hedennamiddag kreeg alhier bij het ver- werken van rails de bootwerker S. Hamelink, door het omvallen eener schraag een rail tegen het been, boven den enkel, waardoor een bloedende wonde ontstond en het been opzwol. Door zijne kameraden werd hij huiswaarts gebracht. Philippine, 15 Juli. Zaterdagavond heeft hier een treurig ongeval plaats gehad. Eenige kermis- reizigers zouden zich des avonds te vijf uren eens wat verfrisschen door in de spuiboezem te baden. Onbekend met de verschillende diepten gledeu drie te gelijk van eene hoogte. Ongelukkig grepen maar het zou voorbarig zijn, daarover nu reeds te spreken. Dat echter de zaken voor de in hechtenis genomen dame er heel leelijk uilzien, zult u zelf wel moeteu bekennen." z/Dus ook u gelooft aan hare schuld z/Ik kan de belangrijkheid der aanwezigen redenen tot verdenking niet geringschattenj maar ik ben daareutegen volstrekt nog niet.overtuigd. Juist die voorbeeldelooze ouhaudigheid, waarmede dit jonge meisje te werk moet zijn gegaan, doet mij twijfelen. Wie een misdaad heeft begaan, tracht op de allereerste plaats de sporen er van te vernietigen. De struikroover, die een reiziger heeft ueergeveld, werpt eerst het bebloede mes weg, dat men in geen geval in zijn bezit mag vinden. En wanueer het mejuffrouw Reinfeld was, die deze doodelijke vermenging der geneesmiddelen heeft gepleegd, dan moest voor haar het fleschje met vergift hetzeifde zijn, wat het bloedige mes voor den moordenaar was. De zorgeloosheid, waarmede zij het op een plaats zou hebben be waard, welke eigenlijk voor ieder een toegankelijk was, is niet best te begrijpen." z/Zij kan het niet daar geplaatst hebben dat is voor mij boven alien twijfel verheven. Maar wie heeft het dan gedaan wie Onop- houdelijk pijuig ik mijn hersenen, zonder daarop een antwoord te vinden z/Wauneer wij dat antwoord hadden, mijnheer de baron, zouden wij ook den moordenaar hebben. Is er onder uwe huisgenooten wellicht iemand, die mejuffrouw Reinfeld een kwaad hart toedraagt, of haar een strik wil spannen (Wordt vervolgd). TER SEIIZEASCHE COIIRAKT. nit bind verschijnt daandaa-, \Voensden Vrijdnttnvond, uitg-eznnilerri op Feestdageo, bij den aitgever P. J. VJW DE HIDE te Ter Seazen. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Biniiitcrilag don 19 Juli des roormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 16 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1