BIJVOEGSEL Ter NoazensGhs Courant SIS Zaterdag 14 Juli 1900. No. 3943. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. De Engelsche bladen klagen erg over de slechte behandeling van de over de grenzen gezette 800 Britsche gevangenen, Het heet, dat zij van hun uniformen beroofd waren en met gescheurde Boerenkleeren half verhongert Natal in werden gestuurd. Een beetje overdreven zal deze voorstelling van zaken wel zijn, hoewel het loslaten van 800 gevangenen wijst op grooten nood onder de Boeren. En in dat geval zullen ze wel „opgetild" hebben, wat de Engelschen nog bruikbaars bij zich hadden, hoe weinig dit ook geweest zal zijn. Toch groeit het aantal gevangenen te Nooitgedacht met kleins getalletjes aan, zoodat er nu wel een 3000 zijn. Reitz beweert, dat de Boeren den oorlog nog een jaar kunnen volhouden, onver- schillig wat er in den Vrijstaat gebeurt. De hoofdzaak van hetgeen daar is voorgevallen, is de inneming van Bethlehem. Het zou ons niet verwonderen, als later bleek, dat de Engelschen hierbij aanzienlijke verliezen hebben geleden, want het telegram van lord Roberts ziet er erg verdacht uit. Eerst seint hij als verliezen 4 officieren gewond, 32 man van de Munster fusiliers gewond en een vermist, 7 man van de Yorkshires gewond en een man van de Imperial Yeomanry gedood en 2 man gewond. En dan volgt een woord van lof aan de 38e batterij van de veld-artillerie en aan de batterij van de City Imperial Volunteers, die door hun juist schieten maakten, dat de verliezen zoo gering waren. Later seinde Roberts echters, dat Clements, die Bethlehem met Paget veroverde, zegt, dat de verliezen gering zijn, ,/de sterkte van de stellingen in aanmerking genomen." 's Middags den 7n trokken de Britsche troepen het plaatsje binnen. Den volgenden dag naderde Hunter's hoofdmacht de stad tot op 14 K. M. afstand. Hij kan zich dus met Clements vereenigen. De Engelschen heroverden een kanon van de 77" batterij dat bij Stormberg was verloren gegaan. Te Senekal ten westen van Bethlehem, is onder de Engelschen typhus uitgebroken. Uit Transvaal kan het volgende gemeld worden. Baden-Powell heeft in den avond van den 8n Rustenburg bereikt, zonder verzet te ontmoeten. Hij vond alles rustig en de algemeene stemming bevredigend, dank zij de snelle en flinke maat- regelen van majoor Hanbury-Trancy. Het district ten westen van de stad is eenigszins onrustig, door de aanwezigheid van de kleine troepenmacht, die Rustenburg aanviel, in den omtrek. Er worden daartegen de noodige maatregelen genomen. Volgens den correspondent van de Daily Express" te Loren<;o-Marquez, meldt een officieel bericht, dat de Boeren den 5n de Engelschen (bij Macha- dodrop hebben aangevallen, en drie van hen gedood hebben en eenigen gevangen genomen. Het groote gevecht, ten noordoosten van Pretoria, zou den 5n nog voortgeduurd hebben. Dien dag zouden de Boeren den vijand hebben aangevallen, en hen tot terugtrekken hebben genoopt. De Boeren hadden 6en doode en zes gewonden hoeveel de Engelschen verloren wist men niet. Het Engel- sche kamp bij Waterval is door de Boeren genomen het Engelsche garnizoen was op de vlucht ge gaan. gg;t FEUILLKTQN //Ik wenschte, dat u mij niets gezegd had, dokter," zuchtte hij. //Wanneer ik nog lang in deze onzekerheid moet blijven, word ik krank- zinnig ffWij zullen binnen een paar uur zekerheid hebben. Het scheikundig onderzoek, noodig om te constateeren dat in dit fleschje cyanwaterstof aanwezig is, rooft niet veel tijd, want het is heel eenvoudig. Ik rijd natuurlijk terstond van hier naar den beeedigden scheikundige, en zal zorgen, dat men u onmiddellijk den uitslag meedeelt." De jonge man sprong weder op. z/Neen, ik rijd met u mede, dokter," verklaarde hij beslist. //Ik zou hier onmogelijk in machte- looze werkeloosheid op den uitslag van het onder zoek kunnen zitten wachten te meer, nu ik met geen sterveling daarover mag spreken. U weet niet, wat het zeggen wil, door zulk een vreeselijke veronderstelling te worden gekweld 1" De dokter verzette zich niet tegen zijn gezelschap en korten tijd daarna reden zij in de morgen- schemering heen, zonder dat een dergenen, die op het kasteel waren achtergebleven, kennis droeg van het somber vermoeden des dokters. Tegen den namiddag keerde George terug, nog bleeker en meer ontsteld dan hij het heereuhuis had verlaten. Hij wisselde geen enkel woord met den bediende, die het portier opende, en begaf zich rechtstreeks naar zijne kamer, waarvan hij CHINA. Of we aankunnen op het bericht van den gou- verneur van Schantoung, dat de gezanten den 4en Juli nog in veiligheid waren, is nog niet uit te maken. Bevestigd is het bericht niet. Wel hebben we een min of meer officieuse lezing ont- vangen van den moord op baron Von Ketteler. De Chineesche regeering namelijk ontkent, dat de buitenlandsche gezanten te Peking in een hinderlaag gelokt zijn. Integendeel, de keizerin had de ge zanten uitgenoodigd, om naar het jamen te komen, om te spreken over een schikking, waarbij de Chineesche regeering zich wilde verbiuden, de beweging der Boksers tegen te gaan, mits verder geen buitenlandsche troepen aan land gezet werden. Behalve Von Ketteler achtten de gezanten het niet geraden, de uitnoodiging aan te nemen, maar de moord op den Duitschen gezant was een op zichzelf staande handeling van wraakzucht, door het volk bedreven tegen den meest gehaten vreemdeling te Peking, die ruw tegen de Chineezen optrad en vaak met stokken liet rondslaan onder het volk. De latere gebeurtenissen worden uit- sluitend geweten aan Von Ketteler's optreden, de regeering zou er anders in geslaagd zijn, de beweging te beteugelen, maar nu kwam de uitbarsting. Te Tientsin hebben de Europeanen het hard te verantwoorden. Van 5 tot 8 Juli werden de vreem- de nederzettingen herhaaldelijk gebombardeerd. Den 6en vielen 2000 Boksers de Fransche neder- zetting aan, maar zij werden door Russen terug- gedreven. In den avond van den 7"" vielen Chineesche gezanten in het Duitsche consulaat en sticbtten daar brand, maar het vuur werd dadelijk gebluscht. Het gevecht van den 6en te Tientsin was het hevigste, dat er geweest is. De Russen alleen begroeven 200 dooden. De Chineezen beschieten de stad van den noordwestelijken wal van de citadel. Hun vuur is verwonderlijk juist gericht. Taotais en leden van het jamen betwijfelen of de strijd- macht der verbondenen het zullen uithouden, als zij niet spoedig aanzienlijk versterkt worden. De verbondenen zijn door het aanhoudend vechten afgemat. Alleen aan den schitterenden verkennings- dienst der Kozakken is het te danken, dat de stellingen der verbondenen niet al lang stormender- hand genomen zijn. De waterweg van Tientsin naar Takoe is veilig. De spoorweg is tot Tong-koe, op 3 mijlen van Tientsin, hersteld. Bijna alle gezinnen van de vreemdelingen te Tientsin zijn den 4en naar Takoe vertrokken. Een straatkunstenaar, die op de kermis te Breskens zijn mecier uitoefende, stal in een volks- logement aldaar van een muzikant 6 en maakte zich met dat bedrag uit de voeten. Hij ging naar Middelburg, van waar hij echter weder naar Breskens terugkeerde. Hij werd gevat en opnieuw naar Middelburg gebracht, waar hij thans logeert in het goed ge- sloten hotel aan den Kousteenschen dijk. Te Vlissingen zijn er, zoo als men weet, ver- scheidene Engelsche bookmakers-kantoren. Een daarvan is nu verplaatst naar Guernsey. In een advertentie in een Engelsch sportblad word o. a. als reden daarvan opgegeven //de vaderlandsliefde van den eigenaar, die niet langer meer wilde wonen in een land waar zooveel haat tegen de Engelschen gekoesterd wordt." Het ware te wenschen, dat al die Engelsche bookmakers zulke goede patriotten waren en maar spoedig de laan uitgingen. Dat is een soort Engelschen die men liever ziet gaan dan komen. de deur achter zich sloot. Toen de huisknecht het waagde beschroomd aan te kloppen, vroeg hij, zonder te openen, wat deze verlangde, en verklaard'e daarop ronduit, dat hij niet in staat was, zich op 't oogenblik met de zaken te bemoeien, zij moesten maar uitgesteld worden tot later. Ongeveer een paar uur later reed er weder een rijtuig de binnenplaats op, een gesloten landauwer, waaruit vier ernstig uitziende heeren in't donker gekleed, stapten. Slechts twee hunner gaven hunne kaartjes af, om bij den heer des huizes te worden aangediend. George begroette hen in de groote receptie-kamer van het kasteel, waaruit eerst de stotfeerders en tuiniers moesten verwijderd worden, die reeds bezig waren met het maken van een chapelle-ardente. De jonge man scheen in een halven dag wel tien jaar ouder geworden, maar hij had toch zijne zelfbeheersching herkregen en was weder de wel- opgevoede, voorkomende man van de wereld. Toen een der heeren zich verontschuldigde wegens den last, dien zijn komst juist op zulk een dag veroorzaakte, antwoordde George met ernstige loffelijkheid //Ik weet, mijnheer, dat gij slechts uwen plicht doet en ik erken het dankbaar, dat u zoo welwil- end is de eerste instructie in persoon te komen voorlichten. Dat u tastbare feiten zal outdekken, geloot ik wel is waar niet, want ik acht de mogelijkheid eener inisdaad totaal uitgesloten desniettemin stel ik mijzelve en mijn huis geheel ter uwer beschikking. De officier van justitie maakte hem ook met de audere heeren bekend, met den rechter van instructieHoldheim, den referendaris doctor Schmitz, Men schrijft uit Holwerd In het naburige Ternaard is een 75jarige werkman in een sloot verdronken gevonden. Toen hij's middags op den bepaalden tijd niet van't land- werk terugkeerde, ging zij ne eveneens bejaarde vrou w hem zoeken. Zij vond hem voorover in een sloot gevallen. Toen zij hem met veel moeite op't droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. In een kersenboomgaard te Ophemert had Dinsdagavond een plukker, in een boom klim- mende, een met hagel geladen geweer bij zich. De haan was overgehaaldbij ongeluk ging't schot onverwacht af, met 't noodlottig gevolg, dat de man al de hagelkorrels in de knie kreeg. Het been moest afgezet worden kort na de amputatie stierf de man. Eenige stakende sleepersknechts en boot- werkers te Rotterdam hebben Woensdagnacht om half twee op den Spoorsingel een 4tal inbrekers aangehouden, 18 tot 20 jaar oud. Een spoor- beambte ontdekte dat dit viertal inbrak in een winkel van de Rotterdamsche Melkiurichting op den hoek van den Spoor- en Provenierssingel. Hij waarschuwde de politie, doch de inbrekers zetten het op een loopen en werden door de stakers gegrepen. Gestolen hadden zij twee kaasjes en een boek, dat in het gras teruggevonden is. Ook werd een der gearresreerden in het bezit gevonden van een paar zakschaartjes en een sleutel, uit den winkel afkomstig. Eene poging om de toonbanklade te openen, waartoe men de op den toonbank liggende marmeren plaat met een voeten- krabber wilde lichten, mislukte. Een der inbrekers sprong in zijne vlucht in de Schie doch is er door de stakers uitgehaald. Den toegang tot de melkinrichting verschaften zij zich door het ver- breken van een ruit. Door de gebroken ruit stak er een de hand, draaide den sleutel van de straat- deur die er op bleef zitten, om, en de deur was voor hen geopend. Dinsdagavond, toen de eigenares naar de markt was, is bij de uitdraagster v. d. H. in de Bagijnenstraat te Rotterdam ingebrokeu. Uit een kastje, nabij het raam geplaatst, zijn gestolen 10 gouden en zilveren horloges, 23 dito ringen en 4 medaillons, zoomede een gouden ketting, een paar oorbellen enz.. De daders zijn onbekend. Te Gorredijk is de 86jarige, bijna blinde wed. V. d. Z. in het water geraaktofschoon ze spoedig op het droge werd gebracht, is ze kort daarna overleden. De 15jarige landbouwerszoon F. R. te Enschede zat Dinsdagavond op een met steenen beladen wagen waarvan hij geleider was, doch had het ongeluk daaraf te vallen en werd zoo zwaar aan het hoofd gekwetst, dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Dinsdag is zwaar geboeid naar de gevangenis te 's Hertogenbosch overgebracht de landbouwer J. Y., beschuldigd zijn hofstede, die eenige dagen geleden te Eersel bij Eindhoven afbrandde, te hebben in brand gestoken. Een dronken man, J. D. geheeten, slager van beroep, liep Dinsdag te Goes met een groot slagermes gewapend door de straat waar hij woonde en bracht een buurman daarmede een steek in de zijde toe. Den verwoudde werd geneeskundige hulp verleend. De dader is vroeger reeds voor een dergelijk feit tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld en natuurlijk nu weder geverbaliseerd. Te 's Hertogenbosch is op bekende manier een brutale oplichterij gepleegd. Een jongetje vervoegde zich bij den horlogemaker E. met een briefje, onderteekend met den naam van dr. van die als griffier was meegekomen, en met den in- specteur Hergenroth, een ambtenaar der crimineele politie. Niet in den vorm van een verhoor, maar als het ware in den loop van het gesprek, liet hij zich vervolgens door George die opheldeingen geven, welke hij noodig had, om hem op de hoogte te stellen van de huisgenooten en hunne omstan- digheden. z/Volgens uwe overtuiging is er dus niemand, die tot zulk eene daad in staat schijnt?" vroeg hij zoo ter loops. z/Ik meen in dat opzicht voor elk mijuer huis genooten borg kunnen blijven, mijnheer." z/De aanwezigheid van blauwzuur in de medicijn is met voile zekerheid geconstateerd, en de ver- schijnselen, onder welke mijnheer uw papa is gestorven, maken, volgens de uitspraak van dokter Peeters, het aannemen van vergiftiging haast tot een feit. Daar de overledene bijna de helft van het draukje zonder eenigen in't oogvalleuden hinder heeft ingenomen, blijft er trouwens gee^ andere gevolgtrekking over dan deze, dat de noodlottige vermenging in het ziekenvertrek zelve moet hebben plaats gehad, en wel korten tijd voor hem de laatste dosis werd toegediend." z/Dat schijnt zoo, en nogthans is deze gevolg trekking valsch. Het bewijs daarvoor is zeer eenvoudig. Mijn vader bevond zich sedert bet begin zijner ziekte geen oogenblik alleen in de kamer. Een der drie dames wier namen ik u heb genoemd, was steeds bij hem, afgezien daarvan, dat ik zelve in korte, onregelmatige tusschenpoozen in en 'uit liep. Ik verklaar het beslist voor on mogelijk, dat iemand onopgemerkt in de kamer zou hebben kunnen sluipen, om daar de misdadige M. uit de Kerkstraat. In het briefje werd den heer Ebeling gevraagd eenige gouden horloges bij genoemden geneesheer op zicht te zenden. De heer E. deed dit, bracht ze voorzichtigheidshalve zelf en overhandigde het pakje, waarin zes horloges, aan een dienstbode, daar de heer M. niet thuis was. Den volgenden dag ging de heer E. bescheid halen, doch moest vernemen dat de horloges even daarna terug waren gehaald door een als heer gekleed persoon, die voorgaf dat ze verkeerd bezorgd waren. In de bank van leening is een der horloges teruggevonden, doch van den dader is nog geen spoor outdekt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd door een Belgischen loodskotter in zee opge- uomen een Duitsch matroos, die op zijn schip over boord was gevallen en reeds ruirn een uur had gezwommen. Te Gyoengyoes heeft een storm het dak van een circus afgeworpen, juist terwijl een voorstelling plaats had. Er ontstond een groote paniek, waarbij vele personen gekwetst werden en een kind dood- gedrukt. Alleen aan de flinkheid van eenige officieren en soldaten is het te danken, dat niet meer offers vielen. Door de bespottelijk hooge pachtsommen, welke de ondernemers van vermakelijkheden op het tentoonstellingsterrein te Parijs moesten betalen, zijn reeds eenige inrichtingen failliet en gesloten. In het geheel was voor ongeveer 45 millioen francs in verschillende vermakelijkheden gestoken. Krupp heeft te Merxem bij Antwerpen een groot terrein gekocht, om daar een gieterij te bouweu. De werkzaamheden zullen spoedig aan- vangen. Keizer Wilhelm trad onlangs volgens zijn gewoonte onverwachts een kazerne te Berlijn binnen. De soldaten stonden gereed om op marsch te gaan, en de wacht was slechts op den kolonel die eerst een half uur later verscheen. De Keizer zeide niets en liet de troep optrekken met den kolonel, die erg in 't zweet zat, dat de keizer het hem zou inpeperen. Denzelfden dag overhandigde hem een estafette vanwege den Keizer een klein pakje, dat bij opening bleek te bevatten een wekker. 5R E E T a-I 3 INGE r*. Van 11 tot en met 12 Juli. a a u Van 11 tot en met 12 Juli werden langs de Oostsluizen alhier 35 binnenvaartuigen op en 20 afgeschutdoor de Wests]. 2 op- en 4 afgeschut. handeling te plegeu. Wanneer u derhalve niet tot het monsteracbtig vermoeden wilt overhellen, dat een van ons vieren de dader is, zal u wel geuoodzaakt zijn eene andere verklaring te zoeken." //Had niemand anders toegang tot den zieke ook niemand van het dienstpersoueel ,/Neen z/Wij zouden dus inderdaad voor een schijnbaar onoplosbaar raadsel staan maar desniettegenstaande zal de waarheid toch wel te achterhalen zijn. Beantwoord mij, als 't u belieft, nog eenige bij- komende vragen, baron Volgens ons gezegde ontving mijnheer uw vader de laatste maal zijn medicijn van de gouvernante uwer zuster, eene zekere juffrouw Reinfeld, niet waar Bevindt deze dame zich reeds lang in uw huis z/Sedert een half jaar, mijnheer." //Had zij reeds in de vorige dagen metde andere verpleegsters de verzorging van mijnheer uw vader gedeeld z/Neen. Zij bood zich daartoe eerst dezen nacht aan, aangezien de diacones dringend behoefte had aan rust en er geen onmiddellijk gevaar aanwezig scheen." z/De betrekking tusschen die dame en de medeleden uwer familie waren dus geheel en al vriendschappe- lijk niet waar?" Een hooge bios van wrevel kleurde plotseling het gelaat van George en zijne oogen vlamden toornig. z/Hoe moet ik deze vraag verstaan Tegen wien ook in het vervolg uw argwaan zich moge richten, mijnheer ik verzoek u deze jonge dame daarvan te verschoonen 1" (Wordt vervolgd). VAN DE VAN S 3 VLAG. Ned. s.s. 12 Eng. s.s. 11 Eng. s.s. 12 Russ. s.s. 11 Eng. s.s. idem idem idem 12 idem idem 11 Noor. brik Noor. bark Eng. barge Eng. sch. Eng. s.s. idem idem 12 Rus. bark Eng. s.s. Deens. s.s. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Voor Terl'eniem Talisman 2025 Leith Ann Webster 2241 Londen Van Ter ft'eurem Hailing 2199 Londen Kurland 2608 New-Castle Voor tient i Ituna Apollo Calder Altona Truro Sea Gull 1855 Amble 1400 Middlesbro 1992 jGoole 1901 idem 2366 Hull I 2762(Londen - Van Gem i Bessie Jane Sea Serpent Faraday Tadorna Gustav Metzl Calder 759 Frederikshald ballast stukg. idem stukg. ledig kolen ijzsrgrond stukg. idem idem idem 793 Skelleftia 246 Londen 240 Devonport 2553 Londen 2525 New-Castle 3730 Antwerpen 1069 Jaeobstad 1992 Goole 4285 Blyth idem phosph. cement stukg. idem idem chicorei stukg. ■ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5