A lgemeeD Nieaws- en Advertentiebl&d Zeenwsch-Vlaanderen. ¥isdebwit. voor Agent van Politie. BEBRIJFSBIMSOT6. Engeland en de Z.-A. Republiek. No. 3941. Oinsdag 10 Juli 1900. 40e 4aara:ang. Binnenland. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Herplaatsing wegens misstelling. Zoo terloops meldt Roberts bij het succes der Engelsche troepen, dat den 4n, vlak bij Pretoria een gedeelte van een patrouille onder iuitenant Rundle (niet te verwarren met den generaal in den Vrijstaat), met dien officier, door de Boeren gevangen is genomen. Hoeveel man dat zijn, meldt hij niet, misscbien 10 of 12. 't Doet er zoo heelveel niet toe, maar 't feit zelf bewijst, hoe weinig gezag Roberts nog in Transvaal kan doen gelden. Dat de Boeren daar nog een sterke macht vormen, blijkt ook uit de berichten uit Machadodorp van 2 Jnli, meldende, dat een Engelsche krijgsmacht in de richting van Ermelo oprukkende, met aanzienlijk verlies is terug- geslagen. Er bestaat kans, dat het woord waarheid wordt, dat Reitz een journalist toevoegde, die den pre sident wilde zien//Sein aan uw blad, dat de Zuid-Afrikaansche Republiek voor haar onafhan- kelijkheid zal blijven vechten, zoolang er nog 500 burgers in leven zijn. Wij zijn in dat opzicht vast besloten". De Boeren schijnen nu Nelspruit, vanwaar een goede weg naar Lijdenburg gaat, tot hun hoofd- kwartier te maken. Kanonnen en voorraad worden er uit Machadorp heengebracht. De postmeester- generaal is ook te Nelspruit. Volgens een telegram van //Central News" uit Durban, heeft president Kruger zijn spoorwegwagen verlaten en zijn intrek genomen in het hotel te Waterval. Het Boerenbericht, dat de republikeinen Wakker- stroom weer bezet hebben, schijnt niet waar te zijn. Uit den Vrijstaat wordt het volgende gemeld. Verkenners van generaal Rundle zijn 2 Juli van den kant van Winburg teruggekomen met de boodschap, dat zij op den Doornberg een kom- mando van 500 a 600 Boeren met ten minste twee kanonnen hebben ontdekt. Zondag is een konvooi, dat de Engelschen //hard noodig" hadden, uit Winburg aangekomen. De Boeren hadden het niet trachten te onderscheppen. Volgens den correspondent van Reuter kwamen dagelijks Boeren zich onderwerpen. DeTafelberg, bij Senekal, scheen door de hoofdmacht der Boeren ontruimd. Generaal Paget heeft den 3" te Kleiserfontein een plaatsje dat wij niet vinden kunnen, maar dat een paar dagreizen van Bethlehem zal liggen, slag geleverd tegen de Boeren. Het gelukte hem, hen uit een sterke stelling te verdrijven, over Leeuwkop, tot BroncrifoDtein, waar hij bivakkeerde. Hij vervolgde den vijand en was in den middag van den 4* te Blauwkopje, 24 K.M. ten noord- westen van Bethlehem. Paget meldt, dat alle leden van de regeering van Steyn te Bethlehem zijn, dat uitgeroepen is tot nieuwe hoofdstad, be- halve de thesaurier-generaal, die naar Vrede is gegaan. Men zegt, dat Steyn zelf in het gebergte de wijk heeft genomen. CHINA. Reuter's agentschap te Londen komt met een erg onnoozel bericht. Het had inlichtingen gevraagd over het lot der vreemdelineen te Peking en kreeg uit gezaghebbende bron te Shanghai het volgende antwoord, dd. 5 Juli 's ochtends //Bereid u voor het ergste te vernemen." Dit is het antwoord van iemand, die met het ei werkt; het seinen tusschen Shanghai en Londen is te duur voor zulke snufboodschapjes. Dan hebben we meer a£n Brodrick, die in het Britsche Lagerhuis eenvoudig meedeelt dat er geen verdere berichten uit China zijn. De //Daily Express" weet wel vreeselijke ver- halen te doen van het bestormeu der legaties der vreemdelingen op 1 Juli, door de horden Chineezen maar dit blad heeft zijn onbetrouwbaarheid vol- doende bewezen. 'tis waarschijnlijk wel waar, wat het blad meldt, de vraag is maar, of bet daaromtrent iets zekers heeft vernomen dac wel alleen het waarschijnlijke overseint. Van Peking weten we dus niets en we kunnen de hoop op redding voor de Enropeaneu daar gerust opgeven. Te Tientsin wordt de toestand echter ook meer en meer onhoudbaar. De stad wordt nog altijd omringd door een ontzaglijke menigte gewapende Chineezen, die al het mogelijke doen om de verbin- dingen der verbonden troepen te verbreken. De toe- stand van het Europeesch-Amerikaansch-Japansche leger is hachelijk deze 12.000 man kunnen het slechts met moeite tegen de overmacht nithouden. Ook Kiautschau en Weihaiwei schijnen alles behalve veilig te zijn voor een aanval vaii Chineezen. De opstand breidt zich hoe langer hoe meer uit. Als de verbonden troepen in het noorden nederiagen lijden, zullen de onlusten zich stellig uitbreiden tot Midden- en Zuid-China en zou dit de uitzetting en het vermoorden van vreemdelingen in het binnenland en de vernietiging van den handel tengevolge hebben. Een sterke strijdmacht is noodig, om de onderkoningen in het noorden. in bedwang te houden endieinhetzuidente steuuen. Zuid-Mantschoerije is in opstand. De kolenmijn bij Moekden, de spoorweg naar Nioe-tschwang en de telegraafhjnen zijn vernield. Telegrammen uit Port-Arthur gaan over Tschifoe. Wat doen nu de mogendheden Engeland heeft aan Japan verzekerd, dat het de onverwijlde uitzending van een groote Japansche troepenmacht naar Takoe met ingenomenheid zou begroeten. Maar Frankrijk, Duitschland en Rusland wilden daarvan niet weten en Engeland alleen kan Japan geen opdracht geven. Engeland zal 15,000 man uit Indie sturen. De Duitsche keizer heeft aan den bevelhehber van het kruiser-eskader, den gouverneur van Kiaut schau, den gouverneur-generaal van Schantoeng en de ouderkouingen van Nanking en Woetschang ge- seind, dat hij zich met zijn keizerlijk woord verbond, om voor elken vreemdeling, op het oogenblik te Peking opgesloten, van welken landaard ook, (lie levend wordt uitgeleverd aan een Duitsche of vreemde overheidspersoon, 1000 taels tebetalen aan hem, die de uitlevering bewerkt heeft. Ook neeint de keizer alle kosten op zich die het overbrengeu van zijn belofte naar Peking mocht'veroorzaken. Een tael is ongeveer f 3,60 de keizer heeft er dus wel iets voor over, maar 't zal vreezen we, niet veel meer helpen. Prins Heiurich heeft zich dadeliik aangeboden om naar China te gaan, maar de keizer beeft bedankt, waarschijnlijk om kwesties over den voor- rang bij het opperbevel te voorkomen. Japan zal 22,000 man naar China zenden en het heet, dat de mogendheden besloten hebben, ieder 20,000 man te sturen. De Chineezen kunnen echter al lang alle Europeanen vermoord hebben voor die troepen China bereikt hebben. De minister van waterstaat heeft, ter uit- voering van het kon. besluit van 21 Mei jl., waarbij premieen zijn uitgeloofd voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het rijk, bepaald, dat o. m. in de volgende gemeenten gelegenheid wordt gegeven tot het vertoonen van gedoode zeehonden ter verkrijging van de uitge- loofde premie Brouwershaven, Bruinisse, Haamstede, Ter Neuzen, Tholen, Veere, Vlissingen, Ierseke en Bergen op Zoom. Ter kennis van belanghebbendcn wordt ge- bracht, dat in verband met de herstellingswerken aan de groote schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, te beginnen met 10 dezer, tot nadere aankondiging, door die sluis niet met de vloeddeuren, maar uitsluiteud met de ebdeuren zal worden geschut terwijl tevens mede tot nadere aankondiging, de grootste ge- oorloofde breedte der vaartuigen, volgens art. 3 van het bijzonder reglemeot van politie bepaald op 15.75 M., voor de groote schutsluis te Wemel dinge tijdelijk wordt beperkt tot 13 M. TER NEUZEN, 9 Juli 1900. Gisteravond werd in den tuin van //De Buiten-Societeit" alhier een concert gegeven door de Koninklijke fanfaren-maatschappij /,St. Cecilia" van St. Cilles (Waas), directeur de heer Ed. de Stobbelaere. 't Was aan het gure weer te wijten dat de op- komst der leden gering was. 't Was jammer voor het gezelschap dat de omstandighedeu niet beter waren, daar een talrijk gehoor voor de executanten meer voldoening schenkt, maar ook voor hen die thuisbleven is het jammer dat zij het genot moesten derven van dit flink bezette gezelschap. Alle nummers van het programma werden accuraat uitgevoerd, terwijl het algemeen applaus de tevredenheid der hoorders vertolkte. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot brievengaarder te Zuiddorpe de heer A. van Vooren. Misseghers is Zaterdagmorgen, geboeid en onder behoorlijk geleide, uit drie veldwachters bestaande, van Middelburg naar 's Gravenhage overgebracht. Dit staat in verband met de behandeling van zijn zaak in hooger beroep voor het gerechtsliof aldaar. Axel. Door den heer A. E. C. van Dishoeck, gedurende meer dan 40 jaren brievengaarder alhier, is met ingang van 1 October e. k. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Zaamslag, 8 Jnli. Bij de talrijke vechtpartijen welke hier met kermis hebben plaats gehad, bekwam een rustig toeschouwer een vrij diepe snede met een mes in de bovenhand, zoodat terstond genees- kundige hulp moest worden ingeroepen. De daders tegen wien verschillende processen-verbaal zijn opgemaakt, zullen hun verdiende straf niet ontgaau. Graauw. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Ossendrecht is benoemd, de heer C. F. Dalmijn uit deze gemeente. Biervliet. Een paard van den landbouwer T., dat men bloed wilde slaan, sprong op en kwam met een zijner pooten neer even boven de kin van een kr.echt, die daardoor achterover tuimelde. Dit gebeurde Woensdag, en al dien tijd is de knecht sprakeloos gebleven, en verkeert hij in zorgwekkenden toestand. De gewezen dienstbode bij den landbouwer B., maakte zich aan oplichterij schuldig van 9 op naam der boerin. In den loop der week werd zij gearresteerd en naar Middelburg overgebracht. Middelburg, 9 Juli. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd het slapend Middel burg in zijn eersten slaap gestoord door het langs alle straten luid klinkend brandsignaal. Een felle brand was uitgebroken in het lompenpakhuis van den handelaar Flipse in de Lange Geere. in minder dan geen tijd stond in lichte laaie het geheele pakhuis, dat zoo goed als geheel uitbrandde. Mede verbrandde een bewaarplaats van rookartikelen van den heer Van der Weele. Andere omliggende perceelen bleven gespaard door het zeer actieve optreden der brandweer. Te 1 unr was de brand gebluscht. Verbrande verzekerd. Oorzaak oYibekend. Als een staaltje van tegenwoordigheid van geest op jeugdigen leeftijd, meldt men het vol gende uit St. Maartensdijk Twee jongetjes, de eene 9 en de ander 6 jaar, bevonden zich alleen bij de zeesluis, toen de vloed op't hoogste was. Bij ongeluk geraakte het jongste kind te water en verdween in de diepte. Het oudste zette zich op de knietjes in 't water op een der vleugels van de sluis en greep bij het naar boven komen van den drenkeling diens hand en hielp hem zoo verder op het droge. Zeer waarschijnlijk zou het kind zonder deze hulp ver- dronken zijn, want een schipper, die het ongeval bemerkte, bevond zich geheel aan de overzijde der sluis en zou zeker niet tijdig het in het water liggende kind hebben kunnen bereiken. De oudste verklaarde nog zijn vader niet te zijn gaan roepen uit ongerustheid, dat intusschen zijn broertje zou verdrinken. Te Rotterdam werd op de Maas een roeiboot aangevaren door een sleepboot. De roeiboot sloeg om en de erin zittende man verdronk. Te Schiedam kwam Donderdagnacht een stoombootje met een twintigtal stakende boot- werkers uit Rotterdam aan, met het doel om de werklieden, die bezig waren schepen te lossen, tot staken te bewegen. De Schiedaminers waren daartoe niet bereid. Ook te Delfzijl is onder de bootwerkers een staking uitgebroken, daar Rotterdammer booten daar aan kwamen om gelost te worden. Te Gro- ningen kwamen daarom lieden uit Delfzijl om arbeiders te werven, maar de Groningers wilden niet vertrekken. Tusschen Waddingsveen en Hazerswoude zijn verleden week 's nachts op onderscheidene plaatsen de koperen rijkstelefoondraden vernield en gestolen. Dit gaf groote stoornis in het verkeer, doch men heeft de verbinding weer hersteld. De daders zijn onbekend. Een goede keuze Een fabrikant te Borne, die onlange zijn zilveren bruiloft vierde en bij die gelegenheid van het werkvolk een huldeblijk ontving, liet als coutrabeleefdheid zijn werklieden de keuze tusschen een som gelds in het ziekenfonds en een feest. De werklieden kozen het laatste. Een dame verloor dezer dagen in een omnibus der Nederlandsche Omuibusmaatschappij te's Gra venhage hare portemonnaie met een helangrijke som geld, die echter, nadat zij het rijtuig had verlaten, werd gevonden door eene andere dame. De portemonnaie werd den conducteur ter hand gesteld met verzoek haar te deponeeren bij den directeur der maatschappij. De man deed dit echter niet, maar eigende zich het geld o. a. een bankbiljet van f 100 toe. Toen de zaak uitkwam is hij ontslagen de politie heeft proces- verbaal tegen hem opgemaakt. Van 't geld was nog niets uitgegeven. Voor eenige dagen werd een fabrieksarbeider te Enschede, vader van 7 kinderen, door een anderen fabrieksarbeider, zekeren G., bij een twist van weinig beteekenis met een bezemsteel geslagen. Eerst werd niet op de verwonding gelet, die van weinig beteekenis scheen thans echter verkeert de man in levensgevaar. De dader is door dft politie gehoord. TER 1'EIIZEISCHE COURAIVT Dlt bind verschijnt Sinandaa-, Woeosdni;- en Vrijda^avonit, nlt^eznuilerd op Fee.ldoaen, bij den aitgever P. J. V AM UK lAMUK te Ter Weazen. To TER NEUZEN wordt gevraagd om zoo spoedig motrelijk iD dienst te treden een Agent van Politie, op eene jaarwedde van f 450, (met vier ririe jaarlijksche verhoogingen van 25,) voor kleeding eene jaarlijksche toelage van f 75 en f 15 in eens voor eerste uitrnsting. Sollicitanten niet ouder dan 35 jaar kunnen hunne eigen- handig geschreven gezegelde verzoekschriften voor den 31 Juli 1900 inzenden aan den Bnrgemeester. In die verzoekschriften moeten worden vermeld, naam en voornamen (voluit), datum van geboorte, tegenwoordige en vroegere woonplaats en betrekkingen, godsdienstige gezindte en burgerlijken staat van den sollicitant. Wanneer persoonlijke kennismakiug gewehscht wordt zal de Burgemeester dag, uur en plaats bepaien waarop daartoe gelegenheid bestaat. Ter Neuzen, 6 Juli 1900. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. De Bnrgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendcn, dat het door den heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 4 Juli 1900 invorderbaar verklaard kohier no. 6 van de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1899/1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is lijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Nenzen, den 5 Juli 1900. De Bnrgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der hinder wet; aloen te wetem dat vergunning is verlecnd aan JANNIS WILLEMSEN, te Ter Neuzen en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een brood-, beschnit en kieingoedbakkerij op hot perceel kadastraal sectie F no. 585. Ter Neuzen, 9 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secreiaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1