BIJVOEGSEL Tsr N-suzensche Courant Zaterdag 7 Juli 1900. No. 3940. England en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. De belangstelling voor den Zuid-Afrikaanschen oorlog lijdt natuurlijk onder de gebeurtenissen in China en vooral de Duitsche bladen hebben bijna geen plaats meer, om naast de kolommen over den moord op den Duitschen gezant nog een paar regels aan Transvaal te wijden. Voor een deel komt dit ook, doordat er de laatste dagen weinig nieuws is. Maandag en Dinsdag zou er echter hevig kanonvuur gehoord zijn in de richting van Ficksburg, zoo wordt uit Maseroe gemeld. 't Is dus tnogelijk, dat we van een belaugrijk treffen tusschen de Wet en Rundle hooren. Botha heeft zijn troepen oostwaarts van Pretoria saamgetrokken en aan de westzijde staat kommandant Snijman. Zoo waar, nadat hij van Mafeking gevlucht is, nadat zijn heele kominando verstrooid was of zich had overgegeveu aan Roberts en Snijman zelf gevangen was genomen, zien we plotseling, dat hij een Boerenkommando ten westen van de hoofdstad aanvoert. Ook de onderwerping in het Rustenburgsche is niet zoo heelemaal eclit; er worden veel meer Martini's ingeleverd dan moderne geweren. De Boeren, die zich onderwerpen, klagen bij de Engelschen over de Kaifers, die weigeren, den oogst in te halen, nu de Engelschen het land binnen zijn gedrongen. Lord Kitchener heeft daarnaar onderzoek laten doen en twee officieren hielden daarop een indaba met Masjaba, Kaffer- hoofd van het district Krugersdorp, om hem aan het verstand te brengen, dat de Kaffers weer aan het werk gaan bij hun oude meesters, die hen dan goed zullen voeden en betalen. Deze aan- sporing schijnt in goede aarde gevallen te zijn. Verder hebben de Engelschen, waar noodig, graan aan de Boeren gegeven, om hun landerijen te bezaaien, een maatregel, die zeker meer tot bevrediging zal bijdragen, dan het rooven en af- branden van de boerderijen. Een Engelsche kolonne is sedert eenigen tijd bezig, van Natal uit Swaziland binnen te dringen. Zij wordt zelfs binnen een week reeds te Bremers- dorp verwacht. Intusschen zijn, volgens een ander bericht, de Swazies nog altijd bezig elkaar te beoorlogen. In Australia is men erg verontwaardigd over de manier, waarop de gewonden behandeld worden. Te Seydney zijn 26 Australische soldaten, ge- wond, uit Zuid-Afrika aangekomen zij waren met hun alien 30 centen rijk. De regeering van Nieuw-Zuid-Wales heeft nu bij de Engelsche autoriteiten te Kaapstad zeer beslist als haar meening te kennen gegeven, dat men beter de belangen der Australische gewonden moet behartigen. Wij vreezen echter, dat de Engelsche gewonden geen haar beter behandeld worden. CHINA. Als men bedenkt na wat voor kleine vorm- kwesties soms een oorlogsverklaring tusschen Euro- peesche mogendheden is gevolgd, is het wel vreemd, dat diezelfde mogendheden in vollen vrede met China leven, terwijl hun gezanten te Peking ver- moedelijk vermoord worden, en zij zelf zooveel mogelijk gewapende troepen naar China zenden. Geen oorlog met ChinaOnder deze leus voeren de mogendheden oorlog. Het heet ■eeggg——1 FEUILLETON 4) Zij had de deur, welke met de twee kamers eene verbinding vormde, op een kier gezet, zoodat de zieke, zelfs als hij op dat oogenblik bij kennis ware gekomen, niet zou hebben kunnen waarnemen, wat zij daar binnen uitvoerde. Maar hij zou het misschien geraden hebben, want in deze diepe stilte was zelf het zwakke gerucht, waarmede Asta's behendige werkzaamheden gepaard gingen, voor een oplettend oor nog op tamelijk grooten afstand te onderscheiden. Het rinkelen der sleutels, het knarsen van een voorzichtig geopende en weder gesloten deur, dan het ritselen van papier, en eindelijk het krassen van een gejaagd voortbewogen pen zouden hem ongetwijfeld met verbazing vervuld hebben over het raadselachtig gedrag van zijne vrijwillge oppasseres. Maar zijn zinnen waren immers werkeloos. Zelfs het bulderen van kanonnen en het gewoel van een veldslag zouden niet in staat zijn geweest hem wakker te schudden. Toen Asta na verloop van eenkwartier de slaap- kamer weder betrad, lag hij met zijn dookerrood, opgezet gelaat nog altijd stijf bewegiugloos als een doode. De voorzichtigheid, waarmede het jonge meisje de sleutels op hunne vorige plaats weder neerlegde, was niet noodig geweest. Er was geen levend wezen te bespeuren, dat van haar doen en laten gedurende deze laatste minuten getuigenis I altijd nog, te gaan tegen de Boksers, opstandelingen, I die de vreemdelingen en de eigen regeering uit het land willen verwijderen. Daarbij komt, dat men niet weet, of er een Chineesche regeering is, noch waar zij vertoeft, terwijl men haar toch in geen geval zou kunnen bereiken. Die mogelijk bestaaude Chineesche regeering laat niets van zich hooren, haar gezanten in Europa verzekeren, dat China alle billijke schadevergoeding zal geven, als de belangen der mogendheden mochten benadeeld zijn. V aarom zouden er dan oorlogsverklaringen gewisseld worden De regeling van zaken schijnt zo6 veel gemakkelijker te zijn. Het gemakkelijke schuilt, wel te. verstaan, in de diplomatieke onderhandelingen, die na afloop gevoerd zullen moeten worden. Voorloopig is het zoover niet, en is de krijgsmacht nog aan het woord. De zeer ongunstige berichten zijn niet bevestigd. Van het vermoorden der Fransche en Engelsche gezanten is niets bekend geworden bij deEuropeesche regeeringen. Integendeel, admiraal Seymour seint uit Tientsin, van 30 Juni, tamelijk geruststellend. Door Chineesche koeriers heeft hij van den 24" het volgende nieuws uit Peking gekregen //Alle gezantschappen, behalve het Engelsche, Fransche en Duitsche en een deel van het Rus- sische, zijn vernield. De Europeanen zijn ver- zameld in het Engelsche gezantschap en hebben leeftocht, maar weinig munitie. Een poort van Peking, bij het gezantschap wordt door de Europe anen met kanonnen, op de Chineezen veroverd, bezet gehouden." Van den moord op baron von Ketteler wordt hierin geen gewag gemaakt, al geeft dit s'echts zeer weinig hoop, dat het niet gebeurd zou zijn. Uit Tientsin meldt Seymour van denzelfden datum het volgende Vijf man van de marinegarde zijn gesneuveld, een officier is gewond. Er heerscht op het oogenblik weinig ziekte. De Chineezen hebben den omtrek hier onder water van het Groote Kanaal gezet. Het doel is waarschijnlijk, om de stad aan den zuidkant te verdedigen. Het doet ons geen kwaad. De algemeene gezondheid is goed. Deze berichten zien er onschuldig uit, als men ze legt naast de vreeselijke onheilstijdingen, die aan de //Daily Express" uit Shanghai worden gemeld. Die correspondent heeft zijn nieuws van koelis, die uit Peking ontsnapt waren, nadat prins Toean bevel had gegeven, alle koeriers te ver moorden. Deze berichten doen eenigszins denken aan de //Kafferstories", die de Engelsche oorlogs- correspondenten in den aanvang van den krijg in Zuid-Afrika opdischten. De moord op den Duitschen gezant was het gevolg, zoo zegt de correspondent, van een valstrik, door het jamen aan de gezanten gespannen. Behalve Von Ketteler doorzagen alle gezanten den toeleg van de Chineesche regeering en weigerden, naar het jamen te gaan. Von Ketteler ging, vergezeld door een afdeeling Duitsche matrozen; toen hij bij het jamen gekomen was, werd hij door een grooten troep Chineezen beschoten vier kogels troffen hem en zijn lijk werd gruwelijk verminkt. De matrozen waren niet bij machte, den gezant te redden, maar staken het jamen in brand, en konden ook het lijk nog.in veiligheid brengen. Alle gezantschapsgebouwen op twee na zouden verwoest zijn, en veel soldaten van de bescher- mingstroepen gedood. Het te hoop geloopen volk draagt hun hoofden, op pieken gestoken, rond, alle vreemde duivels met den dood bedreigende. Onderweg naar de kust zagen de koelies verscheiden verminkte lijken van soldaten van Seymour's korps. Zij zeggen, dat een groot Chineesch leger, met 70 kanonnen, op Tientsin aanrukt. Tal van Chineesche troepenafdeelingen zwermen om Tientsin heen, dat feitelijk nog belegerd wordt; in elk kon afleggen, en als nu een der andere bewoners van het kasteel onverhoeds was binnen gekomen, dan zou hij die zachte, bijna opgeruimde kalmte op Asta's ivoorblank gelaat zeker slechts voor de gerustbeid van een engelrein geweten hebben gehouden. De volgende voormiddag bracht een verrasseuden ommekeer in den toestand van den baron. Terwijl het in de eerste morgenuren nog altijd den schijn had gehad, als zoude hij uit zijn diepe bewuste- loosheid zacht en onmerkbaar overgaan tot den laatsten, eeuwigen slaap, vertoonden zich sedert het oogenblik, waariu gij voor het eerst met moeite zijn zware oogleden had opgeslagen, duidelijke voorteekens van beterschap, die van uur tot uur toenamen. Dokter Peeters, die eerst tegen den middag verscheen, gaf aan zijn blijde verbazing in levendige woorden lucht en verzekerde George dat men nu de beste vooruitzichten kon koesteren wanneer er slechts een paar dagen verliepen, zonder dat hij weder een aanval van beroerte kreeg. Op het bepaalde uur kwam ook de diacones aan, om de verdere verpleging van den zieke op zich te nemen, en toen George zijne nicht Asta, die niet- tegenstaande den doorwaakten nacht, nog geen merkbare sporen van vermoeienis toonde, ridderlijk tot aan de deur harer kamer begeleide, mocht hij haar met een verruimd en hoopvol hart voor hare opoffering dank zeggen. #Het is werkelijk niet de moeite waard," zeide zij met een mat lachje. jrAUeen aan jullie door het geluk verwende menschenkinderen kan het als iets buitengewoons toeschijnen. Ik heb waar- lijk al veel ergers beleefd." geval blijken de Chineezen sterk genoeg om de verbonden troepen te beletten, de vreemdelingen weg te voeren. Een poging, Zondag daartoe ge- daan, heeft gefaaldtallooze Chineezen stonden langs de oevers van de Pei-ho geschaard en schoten op de booten. le Shanghai krioelt het van agenten der Boxers, die het volk trachten over te halen, partij te kiezen. Seymour zou 1 Juli gewond zijn. Hieronder volgen nog deze gewichtige tele- grammen Zelf moord van den Iveizer* en de Keizerin-weduwe. Londen, 5 Juli. Een bericht uit Shanghai meldt, dat de Chineesche Keizer Kwang-soe zichzelf heeft om het leven gebracht, door opium in te nemen de Keizerin-weduwe poogde hetzelfde te doen, doch het mislukte. Zij is echter door de uitwerking van het vergif krankzinnig geworden. Prins Toean heeft hen beiden tot dezen zelfmoord gedwongen. Alle vreemdelingen te Peking vermoord Sjanghai, 4 Juli. Naar gemeld wordt hebben drie Chineesche bedienden van vreemdelingen te Peking, na uit de hoofdstad ontvlucht te zijn, het bericht aangebracht, dat alle vreemdelingen, onge- veer duizend in getal, waaronder 400 man troepen en 100 Chineesche douane-ambtenaren, metvrouwen en kinderen, in de Engelsche legatie stand gehouden hebben, totdat de voorraad ammunilie en voedsel uitgeput was. De legaties zijn verbrand, en alle vreemdelingen vermoord. Naar gemeld wordt, zijn de Keizerin en de Keizer Kwang-soe (Tsai-tien) vergiftigd. Ten slotte laten wij hier nog volgen de toespraak van den Duitschen Keizer tot de troepen die naar China gezonden zijn. z/Midden in den diepsten vrede werd, voor mij tot mijn leedwezen niet onverwacht, de fakkel van den oorlog geslingerd. Een misdaad, ongehoord in haar snoodheid, afschuwwekkend door haar wreedheid, heeft mijn trouweu vertegenwoordiger getroffen en zijn dood ten gevolge gehad. De gezanten der andere mogendheden verkeeren in levensgevaar, en met hen, de kameraden die tot hunne bescherming waren gezonden ja, wellicht hebben zij heden reeds den laatsten strijd gestreden. z/De Duitsche vlag is beleedigd, het Duitsche Rijk gehoond. Dat eischt voorbeeldige bestraffing en wraak z/De toestand is met vreeselijke snelheid diep- ernstig geworden, en sedert ik u onder de wapenen geroepen heb, nog ernstiger. Wat ik hoopte met behulp der marine-infanterie weder te kunnen herstellen, zal thans een moeilijke taak zijn, die alleen door de gesiotene troepen van alle bschaafde Staten kan worden ten einde gebracht. z/Reeds heden heeft de commandant van het kruisers-eskader mij verzocht het uitzenden van een divisie in overweging te nemen. z/Gij zult tegenover een vijand staan, die niet minder doodsverachting bezit dan gij. Door Europeesche officieren gevormd, hebben de Chineezen het gebruik der Europeesche wapenen geleerd. God zij dank hebben uwe kameraden van de marine-infanterie en van mijn marine, waar zij met de Chineezen samentroffen, den ouden Duit schen wapenroem gehandhaafd, en zich met eer verdedigd bij de vervulling van hun taak. //Zoo zend ik u dan uit om het onrecht te wreken, en ik zal niet rusten, voordat de Duitsche vlag, vereenigd met die der andere mogendheden, zegevierend over de Chineesche waaien zal en, op de mureu van Peking geplant, den Chineezen den vrede zal dicteeren". Door ijlings in haar kamertje te glippen onttrok zij zich aan verdere dankbetuiging. George verweet zich in stilte ernstig, dat hij het edele, onbaat- zuchtige gemoed van deze arme bloedverwante, die de moeilijkheden des levens zoo vroeg had moeten ondervinden, tot heden toe bij lange niet naar verdiensten had op prijs gesteld. Toen hij Helena dien dag wederzag, was wel is waar zijn prikkelbaarheid van gisteren door de blijdschap over de gunstige wending der dingen ten eenenmale vervlogen, maar hij sprak toch op uieuw in zulke warme, haast overdreven uitdrukkin- gen overde handelwijze van Asta, dat de gouvernante hem slechts stilzwijgend kon aanhooren en het ook nu niet tot eenige liefdevolle woorden tusschen hen kwam. Het geschiedde zeker niet zonder opzet, dat Helena van nu af voor hem slechts in gezelschap van de kleine Elfride te zien was, en dat zij zelfs zijne poging, om de kleine onder eenig voorwendsel weg te zenden, verijdelde, door er zich bepaald tegen te verzetten. De beroerte van den baron was zeker niet van erustigen aard geweest, want onder de zorgvuldige verpleging, die hij genoot, haalde hij zieuderoog op zijn verstand bleek helder te zijn, en op den vierden dag kon hij reeds met zwakke stem tezamen- hangend spreken. Op de allereerste plaats moesten zijn verloren krachten door versterkende medicijnen terug gebracht worden, en met angslige zorg- vuldigheid diende alles vermeden, wat gevaar voor wederinstortiug kon opleveren. Reeds twee nachten had de diacones wakend aan de legerstede van den zieke doorgebracht en zich slechts door een paar uren slaap in den le lerseke bestaat in meer dan een huis of scbuur een ware rattenplaag. Zoo is er een woning, waar de ratten bij den maaltijd der be woners brutaalweg te voorschijn komen en een deel van het maal trachtten meester te worden. Zondag was het nog erger. Des nachts werden de ouders gewekt door het schreien van een kind. Bij onderzoek sprong een rat uit de wieg en bleek dat die het kind een gat in een vingertje had geknaagd, waardoor veel bloedverlies ontstond. Later zwol het arrnpje zoo op, dat men genees- kundige hulp moest inroepen. Onlangs hebben we overgenomen een bericht, waarin de heer H. J. de .Dompierre Chauffepid onder het opschrift ,/Een diepbedroevend feit", meedeelde, dat zich te Finkenga (gemeente West- stellingwerf) een elfjarig kind, een jongen, Hendrik Mulder, door het burgerlijk armbestuur in een gezin uitbesteed, had opgehangen. Men schrijft nu nader het volgende 't Lot was bedoelden Hendrik Mulder, te zwaar geworden. Pas met zijn tienden jaar op school gekomen, wist hij door zijn oplettendheid en ijver in den jaar de kinderen uit de derde klasse op zijde te streven. Langzamerhand, doch in den laatsten tijd vooral, werd zijne oplettendheid minder en zat hij dikwijls op school te slapen, wat te Finkenga meer voorkomt, daar de kinderen, wanneer ze's morgens om negen uur ter school komen, reeds een halven dag van zwaar werken achter den rug hebben. Wanneer -hij daarover door den onderwijzer werd berispt werd hij somtijds brutaal en soms verdrietig en klaagde dan dat hij ook overal slecht werd be handeld. legen zijn buurjongen, zekeren Hans Nieuwenhuis, klaagde hij ook dikwijls over de slechte behandeling welke hij thuis ondervond en dezen maakte hij meer dan eens zijn voornemen kenbaar om zichzelf van 't leven te berooven. t Schijnt dat dit plan langzamerhand tot rijpheid is gekomen en hij wel onder den indruk daarvan verkeerdezijn schrijfboek, vroeger keurig netjes, werd in den laatsten tijd vuil en bekladvroeger een der beste schrijvers van de school, werd zijn schrift steeds onregelmatiger en somtijds bijna onleesbaar; vroeger opgeruimd, was hij nu stug en afgetrokken. Wachtte hij nog slechts een nieuw feit om zijn plan ten uitvoer te brengen Toen het kermis werd te Noordwolde, mocht hij niet met zijn makkers mede gaan pret maken. Hij is toen niet meer thuis gekomen, en toen zijue pleegouders hem eindelijk gingen zoeken, vonden zij hem hangende met zijne voeten in eene sloot. De knaap had zich opgehangen aan eene hekpaal. Een leerling van het gymnasium te Kampen moest bij het einde examen worden afgewezen wegens fraude. Ilet Vaderland deelt over dit geval het volgende mede Tijdens het examen werd een der leerlingen van het examen verwijderd, beschuldigd van fraudeleuse handelingen. Door middel van tafeldans, was hem in een spiritistische seance de examenopgave voor het schriftelijk Grieksch medegedeeld. De advokaat van den verwijderden leerling, zal voor zijn client requestreeren en zoo noodig een actie wegens laster instelleu tegen heeren gecommitteerden. In de //Opr. Steenw. Ct." komt de volgende advertentie voor 100 a 200 honden le hoop gevraagd. AHerlei ras, uit de omstreken van Steenwijk van ingezetenen komen niet in aanmerking). Voor honden met ziekte, schurft, dolheid, drie pooten, zonder haar en tevens die van ellende voormiddag verkwikt. Nu echter gaf haar afgemat uiterlijk duidelijk te kennen, dat zij voor den toekomenden nacht althaus gedeeltelijke aflossing van hare zware taak dringend noodig had, en bij let avondmaal vernam George niet zonder innerlijk genoegen, dat Asta en Helena om beurten tot den morgen de zorg voor den patient zouden overnemen. V oor de liefdezuster was er in het studeervertrek een bed gereed gemaakt en zij had het aan hare plaatsvervangsters sterk op 't gemoed gedrukt, haar te wekken bij het minste onrustbarend verschijnsel, dat zich eventueel mocht voordoen. Gedurende de eerste uren van den nacht bleef Asta bij den zieke, en toen eenige minuten voor twaalven Helena kwam, om, volgens afspraak haar af te lossen, lag de baron rustig te sluimeren. Huisterend gaf freule von Politz aan de gouver nante de noodige aanwijzingen. //Van deze medicijn moet oom alle uren een eetleepel innemen, wel te verstaan, als hij niet slaapt. Aangezien hij bij korte tusschenpoozen pleegt wakker te worden, zal het u wel mogelijk vallen, lieve juffrouw, dit voorschrift stipt op te volgen. Ik heb hem, ongeveer tien minuten ge- eden, voor het laatst ingegeven, u weet dus wanneer het weder daartoe tijd is. Mocht er iets bijzonders gebeuren, dan behoeft u zuster Bertha slechts bij haren naam te noemen. Ik heb de ondervinding opgedaan, dat zij zeer los slaapt. Helena knikte, zonder iets te zeggen, ten teeken, dat zij alles begrepen had, en Asta verwijderde zich na beloofd te hebben, prompt ten drie ure terug te keeren. (Wordt vervolgd.) VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5