Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Via an dares. Agent van Politie. Aanbesteding. No. 3940. BURGERLIJKE STAND. Zaterdag 7 Juli 1900. 40e Jaargan^. Binnenland. Telegrafische berichten. Geniengde berichten. Handelsbericbten. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgiij f 1,40. Yoor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIKN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr(js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze cour.int belioort een bijvoegsel. Ten Raadhuize tier gemeente HONTENISSE ligt ter lezing een bestek van het met keien bestraten van een gedeelte van het haventerrein, pl.m. 560 M2, waarvan de openbare aanbesteding ten Raadhuize voormeld zal geschieden op Zaterdag den 14 Juli 1900, des voormiddags 10,30 uur. Aanwijzing Dinsdag den 10 Juli 1900, des namiddags 3,30 uur. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. In de zitting der Eerste Kamer van gister deelde de minister van Buitenlaudsche Zaken in aansluiting van zijne mededeelingen van Dinsdag- avond jl. omtrent den toestand in China mede, dat hij gisteravond van onzen consul te Shanghai een nader telegram heeft ontvaugen, meldende, dat bet gebouw der Nederlandsche legatie te Peking is vernield en de toestand in het Noorden ernstiger is. Voorts deelde de minister mede, dat blijkens een der laatste telegrammeu van den minister-resident Knobel het archief van ons ge- zantschap veiiigheidshalve door hem naar bet gebouw van de Russische legatie was overgebracht, zoodat vermoeden bestaat dat het archief en papieren vooralsnog gered zijn. Daarna kwam in behandeling de Leerplichtwet die bestreden werd door den beer Van der Biesen, als een onnoodige, hatelijke, antinationale wet, die bovendien in strijd met de Grondwettelijke vrij- heid is. De heer Sassen acbtte de wet onaannemelijk. Door de vrijstellingen in art. 10, zou het absoluut schoolverzuim niet tegengegaan, maar veeleer in de hand gewerkt worden. Door belooningen en het maken dat de school aanpast aan de behoefte van bet volk moet het schoolverzuim bestreden worden. De nadeelen van deze wet zijn vermeer- dering van het absoluut onderwijs, euorme druk op de behoeftigen en de groote kosten. Als voordeel staat hier tegen over, dat men door deze wet op de schoolbanken lichaampjes krijgt, waarvoor de geest reeds uitgewerkt heeft bij het arbeiden op het veld enz. Evenals deze twee sprekers kwam ook de heer Godin de Beaufort op tegen de houding der Regeering tegenover de aanneming dezer wet in de Tweede Kamer. Hij meende dat deze wet geeuszins uitdrukt het gevoelen van de meer- derheid. Want waar de heer Schimmelpenninck, die bij de eindstemming afwezig was, voor komt onder de tegenstemmers tegen art. 1, dus onder de pfincipieele tegenstanders van het beginsel der wet, mag veilig worden aangenomen dat er 50 "Tweede Kamerledeu tegen de wet zijn. Spreker zal steinmen tegen deze wet, waarvan geen zedelijke kracht kan uitgaan. De heer Michiels Van Kessenich vreesde dat het bijzonder onderwijs zal ondergaan en vroeg inlichtingen omtrent hetgeven van schadevergoeding voor dat onderwijs. Bij steming werd de wet aangenomen met 33 tegen 16 stemmen. TER NEUZEN, (5 Juli 1900. De heer Th. G. van Silfhout, commies- verificateur der 3® calegorie alhier, is met ingang van 1 Juli bevorderd tot de 2® categorie. Biervliet. Dinsdag in de raadszitting deelde de voorzitter mede, dat het dagelijksch bestuur den bouw van een dokterswouing ap 12Juni, den dag der aanbesteding, gegund had aan den laagsten inschrijver, F. Hoevenagel, voor f 4889, zijnde beneden de raming. De raad had nu de keuze van het aangewezen terrein van de R. C. kerk in erfpacht voor 99 jaar A f 15 per jaar of in koopsom voor 750 te aanvaarden. De raad besloot tot het eerste, dus tot cijns, zijnde veel voordeeliger. De tegenwoordige postregeling is nu precies een jaar in werking en daarmede is alle corres pondence in treuriger conditie gekomen. Onder anderen moet ik elken brief naar Ter Neuzen precies elf uur vroeger per post verzenden, dan onder de vorige dienstregeling. Smeekschriften tot verbetering konden maar niet baten. Hoelang nog P 's Gravenhage, 6 Juli. Eerste Kamer. Aan genomen is de wet tegen de knoeierijen in den boterhandel. In zake de uitzendiDg van het oorlogschip /Holland', naar Shanghai deelde de Minister van Marine mede dat het schip geen extra landingsdivisie voert en Hongkong is binnen- geloopeu tot herstel van een gesprongen stoom- pijp. De Minister van Buitenlandsche zaken ver- zekerde dat bij de regeling der zaken in China uiterst voorzichtig zal worden opgetreden, zonder mede te doen aan de politiek der groote mogend- heden. Het lijdt thans wel geen twijfel meer, of ook onze minister-resident in China, de heer Frits M. Knobel, is als slachtoffer gevallen onder het moor- dende staal van Chineesche horden. De naar aanleiding van het bedanken der vaste mannen vande Holland-Amerikalijngeproclameerde werkstaking der Rotterdamsche bootwerkers is, luiden de berichten, thans algemeen. Geen gevolg gevende aan het besluit der ver- gaderirtg, was men Dinsdag en Woensdag op verschiliende plaatsen nog blijven doorwerken, ondanks de pogingen van het bestuur der federatie, die met drie bootjes de havens en de rivier bevoer, om de werkenden tot staking over te halen. Toen evenwel ook een steeds toenemend aantal vrouweu met de bootjes giugen meevaren, en zij hunne verzoeken tot staken paardeu aan die van het bestuur had men meer succes. Volgens een der sprekers op de Donderdagavond gehouden vergadering is het aan den invloed der vrouwen te danken, dat ook de ertswerkers het werk hebben neergelegd. Dezen wilden in't begin niet staken, uit vrees voor onderkruipers en door de herinnering aan de voor hen nadeelige gevolgen der staking van 1896. Op de ertswerkers beriepen zich dan ook velen die ook doorwerkten, doch toen dezen gisteren ook voldeden aan den aandrang en staakten, lag ineens alles stil. Gevolg van dit alles is, dat reeds schepen on- gelost naar andere havens zijn vertrokken. De stakers zijn in grooten getale aan de stations aanwezig, om eventueel aaukomende werklieden van buiten te bewegen terug te keeren. Een familie te Amsterdam mist sinds eenige weken haar hondje. Tot heden bleven alle pogin gen om het terug te bekomen zonder succes. Nu is die vermissing op zich zelf niets bijzonders. Er raken meer hondjes zoek, maar hier geldt het een jeugdig leven. Een lief kind van 11 jaar heeft zich zoo aan haar speelkameraadje gehecht, dat het allengskens wegkwijut en de dokter niet durft in te staan voor haar leven, indien de hond niet spoedig wordt gevouden. Tegen de helft dezer maand zal te Amsterdam door onze regeering in publieke veiling worden gebracht 200,000 K.G. oud koper, afkomstig van gedurende drie maanden ingezamelde duiten op Java en Madoera. Meerdere dergelijke veilingeu zullen volgen. Te Harlingen waren dezer dagen twee schippers, een Engelsche en een Duitsche, naast elkander bezig om te lossen. Het eigeuaardige geval deed zich voor dat de Engelsche kapitein Roberts en de Duitsche Kruger heette, vreed- zaam werkende in elkaars onmiddellijke nabij- heid. Het hof van assises van Brabant heeft bij uitvoerig gemotiveerd vonnis Sipido (die den aanslag op den prins van Wales deed) vrijge- sproken, zijn invrijheidstelling gelast en hem tot den leeftijd van 21 jaar ter beschikking van de regeering gesteld. De beklaagden Puchot, Meert en Meire werden eveueens vrijgesproken en in vrijheid gesteld. Daily News verhaalt een vreeselijk tooneel, dat in voile zee aan boord van een der Transat- lantische stoomers is afgespeeld. Een dame, die met haar kitideren naar Engeland terug keerde had toen de jongste wat ondeugend was, gezegd „pas op als je weer stout bent, zal ik je uit de ramen gooien." De moeder verliet kort daarop de hut. Daar weer terugkeerende, miste zij de kleine. De ouderen gaven opheldering,/Zusje was weer stout geweest, en toen hebben wij haar maar uit het raam gegooid, zooals u gezegd had." In een circus te Autwerpen werd elken avoud de oorlog in Zuid-Afrika voorgesteld, met druk schieten tusschen Engelschen en Boeren. Toen Zaterdagavond de tocht over de Tugela onder hevig geweervuur weer te aanschouwen werd gege- ven, klonk eensklaps uit de toeschouwers een vree- selijke gil. Een hunner was door een papierprop die als kogel werkte, in het oog getroffen en tevens werd het gelaat zwaar gekneusd. De ongelukkige werd in zeer bedenkelijken toestand naar een gasthuis gevoerd en de voorstelling kon niet ten einde worden gebracht. De Russische staf schat, op grond van de rapporten van zijn militaire ageuten in China, het aantal mauschappen dat dit laud in het veld kan brengen op 1,725.000. Het actieve leger bestaat uit 205,000 man, waarvan er 175,000 zeer goed nitgerust, geoefend en gewapend zijn. De reserve bedraagt 689,000 man, waarvan 88,000 te Peking liggen, 95,000 in Sjantoeng en de provincien grenzende aan de hoofdstad en 506,000 in de andere provincien van het rijk. Bij dit aantal moet men nog 858,000 man gendarmes, militie en meer of minder ge- regelde troepen tellen. Op papier zijn er 60,000 ruiters, maar velen van dezen hebben geen paarden. De artillerie is middelmatig de beste batterijen moeten die van Pe-tsjili en Toerkestan zijn. De beste infanterie-soldaten zijn die van generaal Ni- tsji-tsjen en van Joean-sji-kai. Deze laatsten zijn gewapend met Mausers van het laatste model, waarvan Engelsche en Duitsche firma's ze in de drie laatste jaren hebben voorzien. Fanatisme en wreedheid. Te Fez (Marokko) heerscht groote opgewondenheid wegens het ver- moorden van den geraut van een Franseh handels- huis de heer Marios Essagen. Deze te paard rijdende, ontmoette in een nauwe straat een Marokaanschen priester, tegen wiens muilezel hij stootte. Er ontstond daarover een twist eu het volk trok partij tegen Marcos. Marcos loste zijn pistool en woudde een inboorling. Dadelijk viel de menigte op hem aan, en zijn lichaam werd verbrand, volgens eenigen terwijl hij nog leefde, volgens anderen na zijn dood. De Britsche consul heeft de medewerking der autoriteiten ingeroepen om zijn huis te beschermen. Een joodsche wijk wordt door het volk belegerd. Te Thielt is een handelsreiziger te fiets aangevallen door een woedenden stier, die met zijne hoorens wielrijder en rijwiel in de lucht wierp, waarop beiden in een droge slootterecht kwamen. Aan het hoofd(gekwetst werd de handelsreiziger door eenige boeren naar eene hoeve gebracht. Bij den brand te New-York heeft men tal van blijken van zelfopoffering gezien. Mannen die alles waagden om anderen te redden en een officier op een der booten, die zich niet wilije laten redden, zoolang de onder hem staauden niet gered werden. Yooral de Duitschers worden zeer geroemd. Daarentegen worden over enkele Amerikanen erustige klachten gehoord. Niet alleen dat sleepbooten een accoord wilden maken voor zij een boot uit het gevaar brachten, maar anderen vroegen zelfs geld voor het redden van drenkelingen en van personeu op brandende schepen. Van verschiliende zijden wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat men vele personen achter de patrijspoorten zag verbranden, zonder in staat te zijn ze door de nauwe vensters te redden. De verachtebjkste staaltjes worden nog steeds bekend gemaakt, en behoorlijk door getuigen- verklaringen gestaafd, over het gedrag van een aantal kapiteins van sleepbootjes bij de ramp te New-York. Verdrinkenden werden met stokken afgeduwd, wanneer zij niet beloofden te zullen betalen. Een man, die te water lag eu zich aan een sleeplfctot vasthield, liet los terwijl hij uitriep //Ik sterf nog liever dan door zulke duivels gered te worden". De politie te Hoboken heeft een uitgebreid onderzoek geopend. De meeste sleepbootkapiteins hebben zich al in hun ware gedaante leeren kennen. Zij hebben van de Nordd. Lloyd vier millioen mark geeischt voor het sleeploon van de Kaiser Wilhelm der Grosse. Gezanten vermoorden is niet alleen het werk van Chineezen. In den tijd der groote oorlogen ondergiugen eenige gezanten "an de eene en onver- deelbare republiek dat lot. Duphot werd te Rome door eene fanatieke menigte vermoord, Bonnier en Roberjot werden bij hun terugkeer van een vredes- conferentie door Oostenrijksche huzaren om't leven gebracht. Te Weenen, dit feit wordt in oude archieven vermeld, werden de afgezanteu der Iransche republiek door Fransche uitgewekenen vermoord. Antwerpen, 4 Juli 1900. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15$ a 16 stikstof, heschikbaar fr. 18.80 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 a 21 stikstof, heschikbaar fr. 27.50 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 a 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 it 17 phosphorzuur, 75 fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo. SIEIIZEMSC1IE rOI B WT. Hit blad verschijnt jlnandag-, Woeusdng- en Vrijdagavond, nlt^ezonderd op Feestdagen, bij den altgever P. Jt. VAI DB£ liMOK te Ter lenzen. mi nr-airm— mi i II-—iT'ni—ig nii Bihmi m 11 - rn—i—imi iii Te TER NEUZEN wordt gevraagd om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden een Agent van Politie, op eenejaarwedde van f 450, (met vier drie jaarlijksche verhoogingen van f 25,) eene jaarlijksche toelage van f 75 voor kleeding en f 15 in eens voor eerste uitrusting. Sollicitanten niet onder dan 35 jaar kunnen hunne eigen- handig geschreven verzegelde verzoekschriften voor den 31 Juli 1900 inzenden aan den Burgemeester. In die verzoekschriften moeten worden vermeld, naam en voornamen (voluit), datum van geboorte, tegenwoordige en vroegere woonplaats en betrekkingen, godsdienstige gezindte en burgerlijken staat van den sollicitant. Wanneer persoonlijke kennismaking gewenscht wordt zal de Burgemeester dag, uur en plaats bepalen waarop daartoe gelegenheid bestaat. Ter Neuzen, 6 Juli 1900. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. HoeU. Huwelijksaangiften. 8 Juni. Sibrand Cornelia Sol, oud 28 j., jm en Cornelia Klaassen, oud 27 j., jd. 13 Juni. Rare] Buijze, oud 23 j., jm. en Adriana de Koeijer, oud 21 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Juni. Marinus de Zwarte, oud 24 j., jm. eu Cornelia Sol, oud 17 j jd. 14 Juni. Jacobus van Docselaar, oud 24 j., jm. en Elizabeth Scheele, oud 22 j., jd. 21 Juni. Sibrand Cornelis Sol, ond 28 j., jm. en Cornelia Klaassen, oud 27 j., jd. Karel Buijze, oud 23 j., jm. en Adriana de Koeijer, oud 21 j., jd. Geboorten. 9 Juni Cornelis, z, van Hermanus Pieterde Jonge en van Clara Wolfert. 12 Juni. Johannes Andries, z. van Daniel Abraham Riemens en van Janna Bareman. 25 Juni. Jacob, z. van Jacobus Buijze en van Magdalena Donze. 26 Juni. Pieternella, d. van Cornelis de Meester en van Sara Catharina de Koeijer. Maria Martha Willemina, d. van Job Meertens en van Adriana Verelst Overlijden. 12 Juni. Jozina Nieuwelink, ond 57 j, wed. van Jan de Bree. 15 Juni. Jan de Kraker, oud 56 j., echtg. van Elisabeth Scheele. 17 Juni. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Cornelis de Blaeij en van Helena Koole. 28 Juni. Twee als levenloos aan gegeven kinderen van het m. geslacht van Benjamin Klaassen en van Maria 't Gilde. Ossenisse. Huwelijks-voltrekkingen, 20Jnni. Ednardns Verscheuren, oud 34 j„ jm en Maria Anna Rosseel oud 28j.,jd. 28 Juni. Leonardos Gijsbertus Hermans, oud 32 j., jm. eq. Maria Sophia de Waal, oud 30 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1