Gemengde berichten. 90546 80227 72317 79283 100892 89274 512539 Provinciale Staten van Zeeland. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg. TER NEUZEN, 4 Juli 1900. Uit hetgeen gemeld werd omtrent de boot- werkers beweging te Rotterdam, kon men afleiden, dat Maandag eene algemeene werkstaking was ge- proclameerd voor geheel Nederland. Dit schijnt evenwel niet de bedoeling te zijn geweest. Bij de bootwerkersvereeniging alhier werd althans daarvan geen 'oericht ontvangen. Ook is, naar we vernamen, de federatie nog niet zoodanig inge richt, dat de vereenigingen op de verschillende plaatsen zich aan een zoodanig besluit zouden hebben te onderwerpen. Omtrent den loop der beweging te Rotterdam wordt gemeld dat de staking verre van algemeen is, bij verschillende lijnen werd eergisteren en gisteren nog doorgewerkt. Als protest daartegen bezocht een stoet van 500 it 600 stakers de havens waar gewerkt werd. Ongeregeldheden hadden daarbij niet plaats. De politie is ter plaatse waar gewerkt wordt sterk vertegenwoordigd omeventueele geweld dadige pogingen tot belemmering van het werk te beletten. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. M Hand. Getal. Geladen met K. m. 'nhoud bra to. Januari Februari Maart April Mei Juni 51 44 47 49 52 47 290 25 ij., 13 s., 3 m., 3 pa., 2 h., 2 k., 3 1. 20 ij., 13 s., 3 m., 2 k., 1 h., 5 1. 16 ij., 13 s., 8 k., 2 pa., 1 m., 7 1. 14 s., 14 ij., 10 k., 4 pa., 2 h., 1 m., 4 1. 17 s., 13 ij., 4 pa., 4 k., 3 h., 1 m., 10 1. 14 s., 12 ij., 8 h., 5 k., 1 m., 1 pa., 6 1. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. ijzer, pa. pijpaarde, h. hout, m.minerie,k. kolen.pk.pitchkolen, c. coces, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 37, in Februari 41, in Maart 48, in April 39, in Mei 42 en in Juni 43, totaal 250 zeeschepen. Over de zes eerste maandeu van het vorigjaar werden alhier met bestemming voor de loskade aan het spoor opgeschut 190 schepen, met een bruto-inhoud van- 399,343 Ms. en voeren van hier uit 145 schepen. Met bestemming voor Gent werden alhier in de eerste helft dezes jaars opgeschut 452 schepen, met een bruto-inhoud van 1,113,151 M3. en voeren van daar uit 493 schepen. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar kwamen binnen 406 schepen, met een bruto-ir.houd van 1,032,251 Ms. en vertrokken 447 schepen. In de eerste helft van 1900 werden voorts 2064 binnenvaartuigen op- en 1693 afgeschut. Over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar resp. 1767 en 1668. In de tweede helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van A. C. Bastiaanse, RotterdamE. Rijkoert, WinkelE. Steiens, AntwerpenJ. Jolijt, Ant- werpenM. de Kesel, GentC. de Schepper, St.-Nicolaas. Zaamslag, 3 Juli. Op de heden alhier ge- houden paarden-, vee- en veulenmarkt, waren aangevoerd 66 stuks paarden, waaronder 2 hengsten en 21 veulens, benevens 20 stuks hoornvee en 9 varkens. De premieen zijn ter deel gevallen als volgt Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar, aan Abr. Dees Jacz. f 2,50 en voor het beste paard van 47 jaar aan denzelfden f 5,voor het grootste getal hoornvee, aan A. Dekker 2,50voor den schoonsten dekhengst aan L. Dees te Boschkapelle f 5,voor het schoonste paard van 3 jaar aan de wed. J. Dieleman, f 2,50vcor het schoonste paard van 2 jaar aan D. Dees, 2,50 voor het schoonste paard van 1 jaar aan D. Dekker, 2,50 voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, aan Joz. Zegers, 5,voor het vetste stuk hoornvee aan F. van Fraaijenhove, f 5, Premien voor veulens 1" premie F. C. Michielsen, 12,50 2" premie H. de Bruijne, 10,— 3« premie Jac van Iloeve, 7,50 en de 4° premie Jac. Dieleman, 5, De namen der personen waar achter geen woon- plaats staat vermeld, wonen te Zaamslag. minuten over hem heengebogen om naar zijn zwakke ademhaling te luisteren en zich te over- tuigen dat hij nog steeds in die diepe bewusteloos- heid lag van voorheen. Toen strekten hare duune witte vingers zich langzaam, als aarzelend, naar den sleutelbos uit, welke op het nachtkastje lag. Met ingehouden adem bleef ze nog eenige oogenblikken zoo staan, om eindelijk de lamp op te nemen en met Snellen, onhoorbaren tred naar het zijvertrek te gaan, waar de schijftafel van den baron en diens( kleine brandkast stonden. (Wordt vervolgd). IJzendijke. De twaalf betrekkingen van ont- vanger-griffier, die de heer J. F. Carpreau in leven waarnam, zijn eerlijk verdeeld onder de drie partijen Carpreau, Hendrikse en De Bats, met veel strijd. Tot toelichting diene, dat Carpreau zich terug trok, waar De Bats, en deze waar Carpreau winst doen kon. Carpreau werd ontvanger-griffier van het water- schap der Vereenigde polders, 2°. van den Oranje-, 3°. van den Wilhelminapolder en 4°. van den Nieuwenhavenpolder. 2°. en 3°. te Biervliet, 4°. te Schoondijke. Hendrikse verwierf den Passageule-, den Kleinen Jonkvrouw en de beide polders Zacharias, alle vier te IJzendijke. De Bats werd ontvanger-griffier van den Elisabeth en Pieterspolder, Biervliet, en van den Grooten Jonkvrouw- en Zuiddiepe polders, IJzendijke. IJzendijke, 3 Juli. Heden werd alhier door de marechaussee gevankelijk naar Middelburg overgebracht M. S. de P., 22 jaren, dienstmeic alhier, verdacht van diefstal in dienstbaarheid. Dit is reeds de zesde maal dat dit nog jonge meisje zich voor den rechter wegens diefstal heeft te verantwoorden. Vergadering van Dinsdag 3 Juli 1900. Hedenavond kwamen de Staten, die zich tal van jaren reeds moesten behelpen met een „ge- huurde" lokaliteit, weder in hunne eigen wouing de nieuwe Statenzaal op de Groenmarkt bijeen. Reeds lang te voren stonden tal van lief hebbers voor een tribune-plaatsje voor het gebouw te wachten. En toen het toegang verleenend buiten- deurtje geopend werd stroomde in minder dan geen tijd de publieke tribune vol. Velen moesten worden teruggewezen. Dat de in de Statenzaal aanwezige leden niet zoo spoedig als te voren hunne zitplaatsen hadden ingenomen was te danken aan de loting. Menig lid was aan het dwalen door de zaal, zijn zitplaats- nummer zoekende. Nadat een SOtal leden gezeten waren, werd de Zomervergadering door den Voor- zitter in naam der Koningin geopend, die den leden het welkom in de nieuwe Statenzaal toeriep en den wensch uitsprak dat de besluiten en be- sprekingen, in de nieuwe zaal genomen en gehouden tot wezenlijk nut en heil voor de provincie zouden zijn. Het onderzoek der geloofsbrieveu der nieuw gekozen leden Mr. P. Dieleman en G. Bolier werd aan eene commissie opgedragen, welke bij monde van den heer Kakebeeke tot toelating adviseerde. Na beeediging namen de nieuwe leden zitting. V oor notificatie werden aangenomen verschil lende ingekomen stukken, alsmede eenige mede- deelingen van Gedep. Staten. In handen van Gedep. Staten werden o. a. de volgende ingekomen stukken gesteld een adres van den Raad der gemeente Ossenisse om subsidie voor den aanleg eener haven een adres van het Bestuur der afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Rundveestamboek om een crediet ten behoeve der veefokkerij, en een adres van het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond om wijziging van art. 103 van het Reglement op de wegen en voetpaden. De verschillende voorstellen van Gedep. Staten worden naar de afdeelingen verzonden met uit- zondering van dat tot het vaststellen van regeleu voor het pensionneeren van en het verleenen van wachtgeld aan amhtenaren en bedienden in dienst der Provincie met eene nota van wijziging. Op voorstel van den heer Mr. Hennequin wordt besloten dit voorstel aan te houden tot de najaars- vergadering. In betrekkiDg tot het voorstel van Gedeputeerden om aan het tramcomitd Domburg-Middelbnrg een subsidie te verleenen, worden door den griffier verschillende ingekomen adressen van adhaesie voorgelezen. Etm adres was van tegenovergestelde strekking. Na het samenstellen der afdeelingen doet de Voorzitter het voorstel om in de eerstvolgende bijeenkomst over te gaan tot benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, dat wordt goedgevonden. Niet dat om die bijeenkomst te houden op Donderdag 12 Juli des voormiddags 10 uur. De heer Huvers wil 13 Juli, zelfde uur. De heer van Deinse steunt het voorstel van Gedeputeerden. D# heer J. A. Bolle wil Donderdag na den middag. Ten slotte wordt het voorstel-Huvers om Vrijdag de vergadering te hervatten met 23 tegen 16 stemmen verworpen. Daarna wordt het voorstel van den Voorzitter om Donderdag 12 Juli weder bijeen te komen zonder stemming aangenomen. Voor het sluiten der bijeenkomst wordt nog het woord gevraagd door de heer Pompe van Meerdervoort, die in verband ook met reeds ver- eende vergunningen aan Gedeputeerden eenige vragen wenscht te doen in betrekking tot de voor- waarden waaronder vergunuing verleend wordt met automobielen de prov. wegen te berijden en zulks met het oog op het weerstandsvermogen der wegen en de veiligheid van het verkeer. Goedgevonden wordt dat in een volgende ver gadering deze vragen zullen worden gesteld en beantwoord. De bijeenkomst, welke door alle leden, behalve de heeren Van der Have en de Jonge werd bij- gewoond, werd daarop gesloten. Blijkens eene thans bij de Staten ingediende nota van wijziging der begrooting van het Provinciaa Rijksbestuur van Zeeland voor 1901 zijn, terwijl alle functionarissen ter Provinciale griffie meer traktement gaan genieten, de volgende ambtenaren met ingang van 1 Juni in rang verhoogd. De heeren H. L. Dormaar, mr. D. J. J. Laan en II. J. G. Hartman, comraiezen, zijn benoemc tot hoofd-commiesde heer A. Hammacher, ad junct-commies 2e klasse is benoemd tot le klasse, terwijl de heeren G. C. Dalman en A. J. van Luijk van le klerk zijn bevorderd tot adjunct- commies 2e klasse. Heden, Woensdag, is ter griffie der bovengenoemde rechtbank door den heer Mr. J. J. Heijse, advocaat aldaar, als raadsman en verdediger van den te Middelburg gedetiueerden Misseghers, narnens dezen hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis op 28 Juni jl. tegen voornoemden Misseghers gewezen voor zoover hij daarbij ter zake van doodslag is veroordeeld tot 15 jaren gevangenis straf. Eveneens is door de heer Officier van justitie bij genoemde Rechtbank tegen bedoeld vonnis hooger beroep aangeteekend ook wat betreft de vrijspraak van het meerdere te laste gelegde. Naar men uit Ierseke aan de M. Ct. schrijft, is er vermoeden gerezen, dat een brand van Vrijdagnacht in verband staat met een inbraak. Toen namelijk Zaterdag de vrouw des huizes, die op reis was geweest, thuis kwam, bemerkte zij, dat een uit den brand geredde kast, die zij voor haar afreis gesloten, en waarvan zij de sleutels bij zich gestoken had, open was. Bij onderzoek bleek, dat daaruit twee gouden sloten met kralen, ter waarde van ongeveer 70, verdwenen waren. De kast was bij haar schoonvader, vlak tegenover het verbrande perceel, geborgen. Te Hoogezand had een jongmensch het onge- luk, door het uitglijden van een trap, waarop hij stond, door een raam te vallen, waarbij hij zich hoogst erustig aan pols en arm verwondde. Men hoopt den jongen man nog te kuunen behouden. De maand gevangenisstraf, die mr. P. J. Troel- stra te Haarlem moet ondergaan is Maandag in- gegaan. De afdeeling Haarlem van den Nederlaudschen gezellenbakkersbond heeft besloten een deputatie te zenden naar het huis van bewaring om daar aan Mr. Troelstra een adres te overhandigen, waarin hem dank zal worden betuigd voor den ijver, in de Hogerhuis-zaak betoond. De datum zal later worden bepaald. Onschuldig veroordeeld? Men schrijft uit Emmen aan het Hbl. Een man van 74 jaar te Noordsleen was op een klacht van een vrouw tot 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens schennis der eerbaarheid. Nadat hij deze straf ondergaan had, zou nu de hoofdgetuige op haar ziekbed (uit vrees voor sterven) bekend hebben dat ze den man valsch beschuldigd had. Men zegt, dat hij haar om de huur gemaand had en zij zich zoodoende op hem wreken wilde. Wegens deze zaak was hij door de rechtbank te Assen vrijgesproken, maar door het gerechtshof te Leeuwardeu veroordeeld. In plaats van tot revisie heeft dit geval weder tot een veroordeeling geleid, want men liet hem niet met rust en hij scboot met een geladen geweer of revolver, waardoor 2 personen licht met hagel gewond worden. Deswege hoorde de oude man dezer dagen te Assen weder 2 maanden tegen zich eischen. Door de politie te 's Gravenhage is proces- verbaal opgemaakt tegen een los werkman, die verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen en uitgeven van valsch geld. Zijn vrouw wordt van medeplichtigheid verdacht. De valsche munter werd overgebracht naar de strafgevangenis. Het herstellingsoord te Lunteren, stichting van den Bond van Nederlandsche onderwijzers is Zaterdag geopend. Dit mag zeker wel een triumf heeten van een vereeniging, die, voor een tiental jaren nog in embryonalen toestand verkeerende, reeds na zoo'n kortstondig bestaan op zulk een uitnemend stuk werk kan wijzen In het Volksblad van Oost-Goorecht komt de volgende eurieuse advertentie voor Weide gevraagd voor 2 vaarzen en eene dienst- meid. Aanbiedingen enz. bij Volgens een correspondent van de Pall Mall Gazette hebben de kooplui te Mafeking tijdens het beleg op schaamtelooze wijze de bevolking en de bezetting uitgezogen. Te Kimberley en te Lady- smith was een grens gesteld, waarboven de prijzen niet mochten rijzen, maar te Mafeking werd van den nood misbruik gemaakt om alle levens behoef- ten, waaraan het gebrek inderdaad niet zoo groot was, ongehoord duur te verkoopen. Ook Baden- 'owell heeft in dezen schuld, want volgens den correspondent was 't niet zoo noodig om paarden- vleesch te eten, maar het legerbestuur sloeg ernog een winstje uit door het vleesch van gedoode paarden te verkoopen. De laatste dagen werd de belangstelling van een deel van het Duitsche publiek ten deele bezig gehouden door een aangekondigde proefneming met een bestuurbaren luchtballon van graaf Zeppelin. Men begon al te vreezen, dat een nieuwe leleur- stelling op dit gebied was weggelegd, want de opstijging moest herhaaldelijk worden uitgesteld, waardoor natuurlijk het vertrouwen in de nieuwe uitvinding vervloog. Maandag hebben de opstijging en nederdaling echter plaats gehad. Het luchtschip van graaf Zeppelin legde ter hoogte van 400 M. 6 K. M. af in 171/,, min. De stuurtoestellen in verticale en in horizontale richting voldeden uitstekend. Wegens het invallen van de duisternis en het onklaar worden van eenige touwen, moest de tocht worden gestaakt. Elk jaar maakt de Minister der posterijen en telegrafie van Groot-Brittanje eene vrij merk- waardige statistiek op. Het cijfer der brieven van het vorige jaar was twee milliarden. In het eerste jaar van Victoria's regeering was het nog geen 77 millioen. De schatkist heeft. ook.geprpjSteerd van deze vermeerdering daar 8 millioen brieven, samen 70,000 pond sterling bevattende, als onbestelbaar naar de snippermand verwezen zijn, en toch is de bekwaamheid der Engelsche postbeambten om moeilijk schrift te ontcijferen even onbetwistbaar als die der Engelsche zakkenrollers om de zakkeu te ledigen. Als een merkwaardige bijzonderheid kan mede- gedeeld worden dat 7000 p. st. in enveloppen zonder eenig adres verzonden werden. De Sun bevat het verhaal van een Engelsch soldaat, die veel ontberingen had geleden, met koorts in het hospitaal werd opgenomen en wien de snelle genezing niet erg naar den zin was. I oen de dokter hem op zekeren dag den koorts- thermometer in den mond zette en hem daarna even den rug toekeerde, duwde Tommy het kwik- glas vlug in een kop heete thee. Toen de dokter kwam, had hij den thermometer weer in den mond. De dokter keek aandachtig en riep toen ontsteld z/Je bent nog wel niet dood, maar volgens de wetenschap moest je al dood zijn Tommy bleef in het hospitaal. Een ongelooflijk schandelijke daad is door een brouwersgezel te Mainz gepleegd. V6<5r de deur van de brouwerij. waarin hij werkt, stond de hond van den eigenaar der brouwerij. Ten- gevolge van het geplaag van eenige voorbijkomende schooljongens begon de hond te blaffen, wat de ergernis opwekte van een 19jarigen brouwersgezel, De onmensch nam den hond op, en droeg hem naar de machinekamer, waar hij hem levend onder een brouwketel in het vuur wierp, en de stookdeur snel sloot, zoodat de hond geheel verbrandde. Ofschoon de overige brouwersgezellen van deze schanddaad kennis droegen, trachtten zij ze te verzwijgen. De eigenaar van de brouwerij hoorde er echter van, ontsloeg den schuldigen gezel op staanden voet, en diende een aanklacht tegen hem in. De schatting van de correspondenten te New-York van de schade, bij den brand te Hobokeh geleden, wisselt tusschen de tien- en twiutig millioen dollar, en van de menschenlevens, die er bij verloren gingen, tusschen de 200 en 1200. Er zijn 250 mannen min of meer zwaar gewond. Het verlies aan levens zal waarschijnlijk nooit vast te stellen zijn, aangezien het Zaterdag kijkdag was en duizenden menschen van buiten de kadeu van de Norddeutsche Lloyd bezochten, toen ea hierin stemmen alle berichten overeen de balen katoen op de kade ontbrandden. De vlammen sloegen met vreeselijke suelheid op demagazijnen en de vastgemeerde transatlantische schepen van de Lloyd, als mede op de Phoenicia van de Ham- burg-Amerika hjn oversloegen. De entrepots van deze 1 ijn ontsnapten ternauwernood aan dat gevaar. De braudwetfr liet de aanpaleude gebouwen springen, zoodat de brand aan die kanten gestuit werd. Er ontstond te New-York een groote paniek toen de Bremen en de Norddeutsche Lloyd brandende naar de haven dreef en de vonken het veerhuis van de Pennsylvania-spoorweg aanstaken en dus de geheele haven met verwoesting dreigde. Gelukkig slaag- den sleepbooten er in, de Bremen weer weg te sleepen, terwijl drijvende stoomspuiten aan weers- zijden ten slotte de vlammen aan boord bluschten. Daarna werd het schip op strand gezet. Vijftien kanaalvaarluigen en twintig lichters, alsmede de magazijnen aan land zijn vernield. De kapitein van de Saale is onder de verbranden. Zestien rolensjonwers ontsnapte op de Main merkwaardig aan den dood. Zij werden, nadat het schip zes uur gebrand had en uitgebrand was, levend uit let ru m gehaald. Andere kolenwerkers, die hoogerop trachten te ontkomen, stikten of ver- iranden. Het water van de Hudson was zoo vol lijken als het strand van Coney Island met badgasten." Laat oris hopen dat de zucht tot overdrijving, Amerikaansche berichtgevers eigen, ook van deze ramp een te erge voorstelling geeft, maar als de werkelijkheid half zoo erg is als hun verhalen, dan is de brand van de schepen bij Hoboken nog ontzettend geweest. Het verlies van menschenlevens wordt zeer ver- m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2