Algemeec Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3939. Donderdag 5 Juli 1900. NATION ALE MILITIE. Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaar^an^. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. IITSPBOTIH. FEUILLETON 3) TER NEl'ZENSCRE COURAIVT. Per drie maauden binnen Ter Neuzen f I,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priji slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blart verschijnl WoensduK- en Vrijilagavoail, nitgeiumleni op t'eeslilitBen, hij den ttyever X. til B»BC 8ASBE «e Tef !>'euten. Burgemeester en Wethouders van de gemeente TEB NEUZEN, Gelet op de missive van den Militie-Commissaris in Zeeland,- dd. 28 Juni 1900, houdende kennisgeving van de niet-opkomst ter inspectie van de hieronder vermelde verlofgangers gezien arl. 143 der militiewet roepen bij deze op de in deze gemeente wonende verlof gangers BERNARDUSJOSEPHUSGOETHALS, der lichting 1895, uit de gemeente Ter Neuzen, lotingsnummer 4, be- hoorende tot het derde regiment infanterie, ANTONY LEO NARD ALDENKAMP, der lichting 1894, uit de gemeente Enschedd, lotingsnummer 9, behoorende tot het 7e rgiment infanterie en ADRIAAN MICHIELSEN, der lichting 1896, uit de gemeente Hoek, lotingsnummer 10, behoorende tot het 3e regiment infanterie, om op Woemdagden Men Juli 1900, des voormiddags tusschen 11 en 12 uren, ten huize van den Militie-Commissaris te Middelburg te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle door hen van het korps mede- genomen kleeding- en equipeir.entstukken, hun zakboekje en verlofpas, ten einde door den Militie-commissaris te worden onderzocht. Bij niet-verschijning zullen zij zich blootstellen aan de straffen bij de wet bepaald. Gedaan te Ter Neuzen, den 3 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WTSKERKE, Secretaris. Voor de zooveelste maal weer eens vredesge- ruchten, maar 't is niet onmogelijk, dat nu bij de Engelschen de wensch de vader der gedachten is, //Central News" koint met het telegram uit Standerton. Een Engelsche afgezant, die een pas van de Boeren had gekregen, was naar Machado- dorp gegaan om Kruger op te zoeken en was nu juist in Standerton teruggekeerd. Hij had Kruger, Lucas, Beitz en meer burgers in den beroemd geworden waggon van de spoor aangetroffen, en alien waren zeer Terneergeslagen. Kruger was door zorgen en verdriet gebogen, lichamelijk in ellendigen toestand en scheen ook outberingen te lijden. De massas goud, die hij volgens de Engel schen had meegenomen, bezorgden hem dus niet eens een goed leventje. Dan nam Khodes toch beter zijn m&atregelen. Toen de afgezant te Standerton was terug gekeerd, ging hij dadelijk naar generaal Buller en had een lange bespreking met hem. Daarna stond hij een mannetje van ,/Centraal News" te woord en verklaarde, dat de vrede nog slechts een kwestie van eenige dagen zou zijn. Tot zoover het //Centraal News", dat, naar we hopen, niet goed is ingelicht. De omstandigheden m i ina.ui De dokter bleef tot laat iu den achtermiddag op het kasteel, om den zieke gade te slaan, en om alles te doen, wat zijne kunst in zulk geval in staat was te doen. Toen hij eindelijk, door zijne verplichtingen elders genoodzaakt werd te vertrekken, was er iu den toestand van den baron nog geene veranderiug gekomen, en dokter Peeters trok een bedenkelijk g^zicht, toen hij voor de laatste maal van het ziekbed trad. z/Koestert u vrees voor een ernstigen afloop vroeg Asta, die op dat oogenblik met hem alleen was. //Ik hid u, dokter, zeg mij de waarheid, ik zal sterk genoeg zijn haar te dragen." *Ik kan niet ontkennen, dat daar zekere voor- teekens zijn, die mij niet aanstaan. Wanucer de baron niet nog vbor middernacht, allhans voor- bijgaand, weder bij kennis komt, dan is er niet veel hoop meer. Ik zou dit den jongen heer nog niet durven zeggen. Hij komt het vroeg genoeg te weten, wanneer ook de laatste schemering van hoop verdwenen is." Men had onmiddelijk naar de nabijgelegen hoofdstad der proviucie getelegrafeerd om eene liefdezuster. Thans kwam het draadantwoord, dat er eerst in den loop van den volgenden dag een diacones kon komen. George scheen zeer neerslachtig en teleurgesteld door dit telegram, en opnieuw gevoelde hij zich getroffen vanleven- dige dankbuarheid voor zijn jonge bloedverwante, worden nu zoo, dat er veel kans bestaat, dat de Boeren over eenige maauden betere vredesvoor- waarden kunnen bedingen dan nu. Daarom hopen we, dat zij het nog vol zullen houden. Roberts zit te Pretoria, maar kan blijkbaar niet veel doen de Wet bestookt de Engelschen voortdureud in het zuiden en de laatste berichten geven dan ook gelukkig geeu grond, om aan te nemen, dat het verzet spoedig gedaan zal zijn. Het Boeien-kommando, dat door Jan Hamilton uit Heidelberg verdreven is, vernielt nu, volgens den /Standard", den spoorweg tusschen Standerton en Heidelberg. Beneden Standerton worden de Boeren steeds bedrijviger. Het Vrede-kommando, 600 man sterk, ligt, naar het heet, bij de Lange's Drift, op 27 K.M. tusschen Vrede en Standerton. Volgens een ander bericht is een groot koramando Boeren met geschut op eenige kilometers van het station Platrand gezien, men vermoedt, om een weg door de Engelsche linien naar Machadodorp te vinden. Groote kommandos trekken met geschut van Machadodorp naar Ermelo om generaal Buller's oprukken to beletten. De Boeren hebben weinig munitie voor de Creusot-kanonnen meer, zegt de correspondent van de //Daily Mail" te Lourentjo-Marquez. Hun plan was, te Barberton een munitiefabriek te opeuen, maar het bleek onmogelijk, aangezieu de des- kundigen, door de fabriek te Creusot uitgezonden, heden op de ^Gironde" naar Europa zijn ver- trokken. Verder vertelt die correspondent, dat de Portu- geesche douane nog altijd oorlogscontrabande door- laat. Een partij //Hollandsche kaas" bleek schoenen voor de kommando's te bevatten. Toch- werden zij met spoed doorgezonden. De Engelsche consul heeft geprotesteerd. CHINA. Het Duitsche spotblad //Kladderadatsch" bevatte deze week de volgende opmerkiug //Het is aan de verbonden groote mogendheden gelukt, om de ware oorzaak van het conflict met China geheim te houden. Nadat de keizeriu van China de behandeling van de rechtszaak tegeu den Berlijn- scheu toovenaar en moordenaar Janicke gelezeu had, vatte zij het plan op, een Duitsche haven te paohteu en van daar uit beschaving, verlichting en numaniteit over het in middeleeuwsch bijgeloof gevangen Europa te verspreiden. Europa wil echter niet beschaafd worden en vaudaar den oorlog". Men begrijpt de bedoeling. Maar de omstaudig- toen Asta op haar bedaarde manier verklaarde, dat het van zelve sprak, zij dezen eersten uacht bij haren oom zou waken. wJe bent waaracbtig thans voor mij een goede engel," zeide hij. Wij zullen moeite hebben jou onze erkentelijkheid te bewijzen, gelijk je het verdient." //Ik doe slechts mjjn plicht," antwoordde zij eeuvoudig, //het spijt mij te zien, dat je naar alle waarschijnlijkheid, iets anders van mij had verwacht." Nadat de dokter vertrokken was, verliet Asta de ziekenkamer niet meer. Voor haar zelve scheen zij al bizouder weinig behoeften te hebben, want zij raakte de spijzen, die men haar bracht, haast niet aan, en wilde geen gebruik maken van den gemakkelijken leuningstoel, dien de jonge baron uit voorzorg uit eene andere kamer had laten brengen. George hield haar wel een poosje ge- zelschap, maar in den zenuwachtigen toestand, die hem nog niet verlaten had, kon hij het telkens maar een korteu tijd in het akelige stille vertrek met die drukkende atmosfeer uithouden, en incest hij er weder uit, om frissche lucht te scheppen. Daarbij ontmoette hij Helena op de trap hij had haar, sedert hij van die ongelukkige jachtpartij was thuis gekomen, nog niet weder gezien. Zij was tot nu toe bij de kleine Elfride geweest, om het kind, dat haast in tranen wegsmolt, doordien het van een onhandige dienslbode de droevige waarheid had vernomen, zoo goed zij kon tot bedaren te brengen. George echter, die daarvan niets afwist en wiens gemoed al de gevoeligheid van een pas ondergaan verdriet bezat, was ouwillekeurig er toe gestemd, heden zijn nog te ernstig om zich te verdiepen in de oorzaken van den op9tand. Gister vermelden de groote bladen een telegram dat troepen der mogendheden bij of in Peking waren aangekomen. Bevestiging hiervan is nog niet verkregen en't is zeer de vraag, of de troepen nog gezanten zullen kunnen redden. Er waren omstreeks den 25c Juni 20,000 Chineesche soldaten binnen Peking, 20,000 stonden er buiten en 3000 waren op weg naar Tientsin, waarbij ook nog steeds gevochten werd. Het Amerikaansche, het Italiaansche en het Nederlandsche gezantschap waren afgebrand en alle gezanten en Europeanen hadden met de beschermingstroepen de wijk genomen naar het Britsche gezantschap, waar zij werden belegerd. Hun positie was zeer bedenkelijk, want er kwam gebrek aan ammunitie en aan levensmiddelen. De Chineezen-stad van Peking was afgebrand, en de keizerin-weduwe heette gevlucht te zijn. Den 29n Juni bracht een geheime Chineesche bode, dien sir R. Hart, de bekende directeur der Chineesche douane, aan Zimmerman, den Duitschen consul te Tientsin gezonden had, een brief, af- komst.ig van dr. van Bergen, tweeden secretaris van het Duitsche gezantschap te Peking en ge- richt „aan den gezagvoerder van de vereenigde Europeesche vloot". Deze brief vermeldde kort dat de Duitsche gezant op zijn rit naar het tsoeng-li-jamen, dicht bij de poort van het jamen, van zijn paard gerukt en omgebracht was. Zijn tolk, die hem begeleidde men vermoedt dr. Cordes werd zwaar gewond, maar kon zich redden. Verder vermeldde het briefje, dat de toestand Zondag (1 Juli) wanhopig was. Of de andere gezanten gered zijn, weten we nog niet. Ook omtrent ouzen vertegenwoordiger den heer Knobel, en zijn secretaris, den heer W. van Duysberg, zoon van den heer van Duysberg, referendaris bij Buitenlandsche Zaken, verkeeren we nog in groote onzekerheid. De Britsche gezant zou namens de vreemde gezanten geweigerd hebben te vertrekken en zou de Chineesche regeering verantwoordelijk gesteld hebben voor hun veiligheid. De consuls te Tientsin hebben eenstemmig hun regeeringen aanbevolen, als het eenige middel om de vreemdelingen te Peking te redden, dat alle mogendheden de Chineesche regeering of de be- reikbare Chineesche hoogwaardigheidsbekleeders zouden te verstaan geven, dat de graven van de voorvaderen der keizerlijke familie bij Peking vernield zouden worden, als de vreemdelingen, en in haar lang wegblijven gebrek aan oprechte deel- nerniug te zoeken, en toen zij hem met een paar eenvoudige woorden naar den gezondheidstoestand van zijn papa vroeg, meende hij bovendien waar te nemen, dat Asta's medelijdende droefheid on- eindig hartelijker en warmer zich had betuigd. Zoo kwam het, dat zijn antwoord tamelijk koel uitviel, en er een zekere kwalijk verborgen wrevel in school. Toen Helena hem vroeg, of zij dien nacht ook op eeuigerlei wijze iu de ziekenkamer van dienst kon zijn, schudde hij bijna boos afwijzend het hoofd. z/Asta heeft reeds op zich genomen bij papa te waken. Zij bezit een bewonderenswaardig talent om zieken te verplegen, en deze laatste uren hebben mij trouwens geleerd met grenzelooze hoogachting naar haar op te zien." Geen twijfel, of Helena gevoelde de terecht- wijzing, die in deze warme loftuiting aau het adres van freule von Politz voor haar gelegen was. Zij was zeer bleek gewordendoch zij sloot hare lippen vast op elkaar en antwoordde niets. Toen zij scheidden stond er voor den eersten keer een schaduw van ernstige ontstemdheid tusschen hen. Het werd middernacht, zonder dat de baron tot bewustzijn gekomen was. George, die weder sedert een kwartier aan het bed van den patient zat, vond, dat zijn uiterlijk nog volkomen hetzelfde gebleven was, en Asta sprak hem niet tegen, ofschoon zij zijne meening niet deelde. Zij geloofde stellig eenige verandering te bespeuren, kleine, karak- teristieke voorbodeu, zooals men slechts met schrik waarneemt op het gelaat van iemand die doodziek is. Doch in haar manier van doen liet zij niets van deze werkelijke of vermeende ontdekkiug blijken in het bijzonder de gezanten, te Peking vermoord werden. De Engelsche regeering was tot nog toe niet genegen, dat voorstel aan te nemen. De Duitsche keizer heeft bepaald, dat de vaste divisie van het eerste eskader zich met spoed moet gereedmaken, om naar China te vertrekken. Bij de gisteren in het district Roermond gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer is als eenig gestelde candidaat gekozen verklaard de heer Mr. F. Bolsius (roomsch-katholiek). Bij de gisteren in het district Middelburg gehouden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten is gekozen de heer Wisboom Verstegen (anti-revolutionair) met 1598 stemmen. De liberale candidaat de heer Den Bouwmeester verkreeg 1466 stemmen. Ter uitvoering van het Kon. besl. van 21 Mei II., no. 21, betreffende het uitloven van premien voor het dooden van zeehonden binnen het watergebied van het rijk, heeft de Minister van waterstaat onderscheidene aan zee gelegen gemeenten aangewezen, waar de gelegenhejd zal worden gegeven tot het vertoonen van gedoode zeehonden aan daartoe door de burgemeesters aan te wijzen geschikte en volkomen vertrouwde per- sonen, in wier tegenwoordigheid de voorvinnen der gedoode dieren kunnen worden verwijderd en die zich met het afgeven der voorgeschreven ver- klaringen kunnen belasten. Voor de deswege te verrichten werkzaamheden zal ten laste van hoofdstuk IX der staatsbegrooting een belooning kunnen worden toegekend, welke aanvankelijk per jaar is gesteld. Blijkt het dat in eene gemeente veel zeehonden worden ingeleverd, zoodat de werkzaamheden een grooten omvang krijgen, daar kan in zoodanig bijzonder geval verhooging van belooning in aanmerking komen. Een nieuw Hogerhuis-proces. Onder dit opschrift schrijft het Volksdagblad z/Naar wij vernemen, heeft mr. Z. v. d. Bergh, die voor korten tijd een langdurig onderhoud heeft gehad met den minister van justitie over de zaak Hogerhuis, bij den officier van justite te 's Hage een aanklacht ingediend wegens meineed tegen Ringia, cen der hoofdgetuigen in het proces tegen mr. Troelstra. //Is het gewaagd te onderstellen, dat er tusschen deze aanklacht en het onderhoud met den minister eenig verband bestaat Toen de zenuwachtige onrust van George zich al meer en meer in 't oogvallend uitte, zeide zij met vriendelijken ernst. z/Je moet naar bed gaan en trachten te slapen. Ik verzoek er je dringend om. Niemand onzer zal morgen zoo zeer behoefte hebben aan frissche krachten als jij, opwiens schouders al het werk en alle verantwoordiug rust. Voor mijn oom heeft je aanwezigheid, zooals je zelf ziet, niet het minste nut, en ik beloof je, je oogenblikkelijk te roepen, wanneer er eenige verandering in den toestand mogt intreden." Hare vastberadenheid had, bij alle zachtheid en bedaarde handelwijze, waarmede zij te werk ging, in de laatste uren genoeg invloed op George uit- geoefend, om hem ook nu aau haren wil te doen gehoorzamen. Zonder tegen spreken stond hij op en wenschte haar goeden uacht. Toen Asta hem de hand reikte, drukte bij voor de eerste maal een kus op die slanke vingers, die zich bij de aanraking zijner lippen schielijk en bijna driftig terugtrokken. De blonde barmhartige verpleegster bleef nu met den zieke alleen dien zij als een stervende beschouwde. Doodsche stilte heerschte er in het geheele huis en duidelijk weerklonk door den zwijgenden nacht het klagend gehuil van een hond uit het dorp in de verte. Lang zat Asta von Politz onbeweeglijk op haren ongemakkelijken stoel, met hare fijne handen gevouwen in den schoot, onafgebroken in het matte lamplicht te staren. Toen de pendule in de aangrenzende studeerkamer van den slotheer den uur sloeg, stond zij op, om zachtjes naar het ledikant van den zieke te treden. Zij bleef gedurende ettelijke

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1