Gemengde berichten. B (JROERLlJxj^TAm l] verteld wordt is de equipage van dit vaartuig door de Regeering afgevaardigd om in Gent bij te wonen de onthulling van een aldaar opgericht monument, .ter herinnering aan de in 1870 in die stad gestorven Fransche militairen. Bij Kon. Besluit is op verzoek ingetrokken het Kon. Besluit van 21 Mei 1900, houdende benoeming vau den commies der telegrafie van de 3de klasse H. Willemsen, tot directeur van het post- en tele- graafkantoor te Neder-Hardinxveld. De heer G. A. van den Bergh van Eysinga, candidaat en theol. drs te Leiden, woonachtig te Hulst, stelt zich thans beroepbaar. Jl. Zaterdagnamiddag heeft de voortvluchtige secretaris en ontvanger der gemeente Schore zich te Middelburg in handen der justitie gesteld, waarop hij onmiddellijk naar 't huis vau bewaring is overgebracht. Hontenisse, 29 Juni. Door het waterschap Stoppeldijk c. a. werd heden aanbesteed, het bouwen eener houten bergplaats. Ingeschreven werd door P. Colson te Hontenisse voor f 959, B. H. Reuling te Hulst voor 825, J. v. d. Velpen te Ossenisse voor 795, M. J. van Arenthals te Hontenisse voor f 782, J. Muller te Hengstdijk voor f 747. Het werk werd aan den minsten inschrijver gegund. Borsele, 30 Juni. Bij de herbesteding der werken tot oeververdediging, dienst 1900/1901, weder de minste inschrijver de heer P. J. was Visser te Hansweert voor de sorn van f 21900. Sedert geruimen tijd heerscht er een beweging onder de bootwerkers te Rotterdam, die verschil- lende eischen stellen betreffende loon en werktijd. Toen de vorige week verschillende werklieden der HollandAmerikalijn weigerden 's nachts door te werken omdat de maatschappij niet wilde voldoeu aan den eisch tot betaling van 100 pet. extraloon. Deze werklieden werd, toen zij den volgenden morgen weder aan 't werk wilden gaan, aangezegd dat zij gedaan hadden. Naar aauleiding daarvan werd Zaterdagavond eene meeting gehouden, waarin verschillende sprekers aandrongen, de uitgesloten werklieden, die zich voor de belangen der bootwerkers hadden in de bres gesteld, kraehtig te steunen, terwijl men betreurde dat anderen in hunne plaats waren gaan werken. Men besloot beden niet te gaan werken als de uitgeslotenen niet weer in dienst werden genomen. Om 9 uur zou hedenmorgen weer een meeting gehouden worden en wanneer de werkers toch aan den arbeid gingen, zou men voor hen over geheel Nederland de staking proclameeren. Heden seint men ons De bootwerkers te Rotterdam proclameerden hedenmiddag werkstaking. Vrijdagnacht heeft op de rede van Ylissingen een aanvaring plaats gehad tusschen de Engelsche stoomschepen Vanda, kapt. Pordage, en Teuedos. Eerstgenoemd, komende vau Londen en geladen met stukgoed voor Brussel, zonk binnen tien minuten de bemanning, tien man, redde zi :h met eigen boot; de vrouw van den kapitein kon nog juist intijds gered worden. Het stoomschip Tenedos, van Bilbao, verkreeg weinig schade en is den volgenden morgen naar Antwerpen opgestoomd. In de Eriesche gemeente Haskerland ving een jongetje met een hengel een baarsje, maar liet het in 't land vallen. Een bigge, die daar liep, zou het vischje gulzig doorslikken, maar het nog levende baarsje zette zijn scherpe vinnen uit, zoodat het in de keel bleef steken. Daar het onmogelijk was het vischje te verwijderen en de bigge dreigde te stikken, wtrd zij dadelijk geslacht. Te Hellevoetsluis is aangekomen de nieuwe gasboot bestemd om de boeien in zee voortdurend van gas te voorzien. Het schip heeft voorin vier gaskachels en achterin een petroleum-motor. Het loopt een vijfmijlsvaart en is een uitmuntend zeiler. Het kommando is toevertrouwd aan schipper G. Walbroek van het loodswezen. De talrijke schare die zich Vrijdag op den doodenakker van Crooswijk (Rotterdam) vereenigd had tot bijwoning van de begrafenis van wijlen den heer Van Schaik, leeraar aan de hoogere burgerschoolwaren getuigen van een aandoenlijk schouwspel. Vooraf werd daar tOCh het Hjkje he re**—'''—''''^'''''''""*'*!.. I Ullll l_ 111 ,1 l).MV betuigen, maar zij wees dien lof met een zwijgend hoofdschudden af, alsof zij zulks in de gegeven omstandigheden als iets ongehoords beschouwde. Het resultaat van het nauwkeurig onderzoek door dokter Peeters ingesteld had voorloopig nog zeer weinig bemoedigends voor George, die in angstige spanning verkeerde. ,/Zoo lang die diepe bewusteloosheid bij den patient aanhoudt, is er niets met zekerheid te voorspellen. Waarschijnlijk zal dit eerst over een paar dagen mogelijk zijn. Zoo lang wij geen bepaalde gegevens voor het tegendeel he.bben, kunnen wij, bij de sterke constilutie van mijnheer uw papa, inmiddels altijd wel op een gunstigen uitslag hopen." (Wordt vervolgd). graven van den zesjarigen Jan Cornelis Ouwerkerk, die op zoo vreeselijke wijze den dood vond door- dien hem spelende aan een sleeperswagen een vleeschkist op het lijf viel, die hem het hoofd verbrijzelde. De baar was met een zestal kransen bedekt van grootvader- en moeder, de ouders, de broertjes en vrindjes. Zes speelmakkertjes, jongetjes en meisjes droegen de slippen van het rouwkleed en eene talrijke schare volgde den kleinen stoet tot aan de groeve. De oudste inwoner van Enkhuizen J. de Graaff, vierde Vrijdag zijn lOlsten verjaardag. De oude heer is nog bijzonder kras. H. M. de Koningin heeft 35 geschonken aan het zoontje van Van Scheppingen te Noorden gem. Nieuwkoop, om daarvoor te laten maken een wagentje, waarmee hij zich zelf kan voort- bewegen. De jongen mist het gebruik zijner beenen. Naar aanleiding van een bericht omtrent de gespannen verhouding tusschen Hollandsche en Engelsche visschers, heeft baron van Geen, aan den schipper van het hospitaal kerkschip De Hoop geseind, Lerwick onmiddelijk te verlaten en aldaar niet terug te keeren, doch zoo noodig Aberdeen als naaste haven aan te doen. Volgens eene mededeeling van Het. Vad. was de ontvangst, die dezen keer den heer L. W. v. d. Valk, predikant te Lerwick, waar hij met het hospitaalschip binnen viel, ten deel viel, tenge- volge van den Zuid-Afrikaanschen oorlog, van Engelsche zijde minder hartelijk dan gewoonlijk. Men wilde hem zelfs noodzaken, om de Hollandsche vlag, die op het lokaal, dat hij aldaar in gebruik heeft, wapperde, neer te halen, maar daaraan werd niet voldaan. Door zijn bemiddeling werd ook voorkomen, dat er daden van geweld tusschen Hollandsche visschers en Engelschen voorvielen. Toen Vrijdagmiddag de trein te Krommenie binnenkwam, sprong een leerling-conducteur van den trein, terwijl deze nog in beweging was. Hij geraakte daardoor bekneld en bekwam behalve een armbreuk andere hevige kwetsuren. Na verbonden te zijn, is hij per trein naar zijn standplaats, Leiden, vervoerd. Men schrijft Door een verffabriek te Amersfoort wordt in de laatste tijden het water der Eem dermate ver- vuild, dat het herhaaldelijk bloedrood ziet. Dit is hoogst bedenkehjk voor de schippers, die zich op hun Zuiderzeereis van drinkwater uit de Eem moeten voorzien. Bovendien ducht men ook gevaar voor de koeien in de polders, die uit de Eem of de sloten drinken, terwijl de visch reeds merk- baar mindert. Onlangs is dan ook ter beurze te Amsterdam een adres aan den minister geteekend, om spoedige verbetering aan te brengen. Thans is een adres in gelijken geest gezonden aan het heemraadschap de Eem, en wel door vele schippers, veehouders en hengelaars te Baarn, Men schrijft uit Haarlem Vrijdagnacht heeft hier een vreeselijke brand gewoed aan de Heerenvest. Te 12 uur was de lantaarnopsteker de stoom- houtzagerij van de Gebr. Fruitier gepasseerd, en had niets verdachts ontdekt, en te l23/4 uur stond de 1000 vierk. M. groote inrichting in lichlelaaie. Gelegen in een dicht bewoonde arbeiderswijk, was het een verschrikkelijk gezicht, zoo angstig, dat de menschen alles uit de huizen droegen, om de, meest onverzekerde, inboedels te redden. Gelukkig is die voorzorg gebleken niet noodig te zijn ge- weest, want er was geen wind, zoodat de brand zich tot de houtzagerij heeft bepaald. Doch die is totaal afgebrand, niettegenstaande de brandweer met zestien slangen werkte. Groote hoeveelbeden hout, ook van particulieren, zijn een prooi der vlammen geworden, en de machinerieen zijn totaal vernield. Het eenige wat gered werd is de brand- kast met de boeken. Dat deed een der firmanten, die later met geweld uit het kantoor werd verwijderd, anders was hij beslist verbrand. De vlammen waren zoo fel, dat de St. Bavo op de Groote Markt als van de zon beschenen geleek. Eerst te 2 uur was de brandweer het vuur de baas, maar tot uur bleef alles nog water geveu. Het aanwezige hout van de firma en de machine rieen met het gebouw zijn op beurspolis verzekerd het hout zeer laag, wegens de hooge premie die daarvoor wordt geeischt. Het gebouw, drie jaar geleden pas gezet, is niets meer dan een ru'ine. In het gebouw mocht nooit gerookt worden, zelfs niet door personen die bestellingen kwamen doen. De schade wordt geschat op pi. m. f 120.000. Vrijdagavond omstreeks 9 uur viel onder het spelen een lOjarige knaap in het water aan den Steiger te Rotterdam. Eerst na herhaaldelijke po- gingen gelukte het den jongen op een zandschuit te halen, doch te vergeefs werd gepoogd het bewustzjjn op te wekken. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. Mees, kon slechts den dood constateeren. In den tuin van De Harmonie," te Gro- ningen, schijnt het Donderdagavond op een volkscon- cert eenigzins rutnoerig toegegaan te zijn. In de N. Gr. Ct. leest men daaromtrent het volgende ,/Enkele bezoekers, studenten, waren onder 't spelen wat al te luidruchtig. De heer Van't Kruis had reeds driemaal afgeklopt, wat door't overige publiek telkens luide werd toegejuicht. De Direc- tie scheen machteloos. Op eens roept een uit 't publiek fGooi ze d' r uitEn op het zelfde oogenblik outvangt een der studenten van achter een schop. Deze student geeft daarop iemand in zijn nabijheid, dien hij verdenkt den schop te hebben gegeven, een slag in 't gezicht. Niet zoodra is de slag gegeven, of de student wordt vrij onzacht in een der bosebjes geworpen. Dit is't sein voor de formeele vechtpartij, die nu begint. Onder- scheidene personen dringen op de studenten in. Er wordt met vuisten en stok^en geslagen. De jassen worden den studenten afgescheurd. Som- migen tuimelden over den grond. In het donker achter de muziektent wordt de strijd een oogenblik voortgezet, maar de overmacht van de tegenpartij is te grootde studenten moeten't onderspit delven. Ze werden al vechtende naar den uitgang gedrongen. Wie het voor de studenten opneemt, ontvangt van 't zelfde laken een pak. »Toen de studenten waren verwijderd, vervolgde het orkest het programma." Men meldt uit Den Haag Omtrent het politieverhoor in zake de Zondag- avond j.l. aan het Kauaal voorgevallen tram- botsing wordt nader vernomen, dat alle getuigen eenparig zijn in hunne verklaring, dat het zeer donker was en het voor den machinist van de aanrijdende tram onmogelijk was om het licht op het, met publiek overladen, achterbalkon van de aangereden tram te zien. Behalve door passagiers van beide tramrijtuigen wordt ditzelfde beweerd door andere ooggetuigen van het ongeval. De machinist van de aanrijdende tram zou volgens die getuigen geen schuld hebben. Deze machinist blijft bij zijne reeds dadelijk gedane verklaring dat hij het licht van de aangereden tram niet gezien heeft en eerst op circa vijf meter afstaud toen aan 't voorkomen van een botsing niet meer te denken viel door het schijnsel van de lantaarn aan de voorzijde van zijn eigen machine, de aan gereden tram bemerkte. Bij eene bewoonster van het Groenewegje in Den Haag kwamen Vrijdag drie haar onbekende mannen, die, voorgevende dat de vrouw ten achter was met het betalen harer belasting, beslag wildeu leggeu op haar inboedel. Onder voorwendsel dat zij het zouden trachten te schikken, vorderden zij f 14,50 van haar, hetgeen de juffrouw hun echter niet heeft betaald. Uit een onderzoek aan de belastingkantoren, bleek dat men daar van het geval niets wist. Twee jonge Hollandsche cafe-chantaut-ar- tisten zegt de N R. Ct., Eduard Bamberg, de kleinzoon van den populairen tooneelspeler, en Carel Slier, gaan van hier loopen naar Parijs. Zij nemen als eenige bagagehun gekleede zwarte pakken in een rolletje mee, omdat ze wil- licht in dien tijd hier en daar zullen optreden. Want zij willen gedurende den tocht in hun onderhoud voorzien, Bamberg door zijn liedjes te zingen, en Slier door te spelen op een vau de talrijke instrumenten, die hij geleerd heeft. Ze verwachten veel van de uitwerking hunner muziek op de boerenBamberg zou schrijven aan burge- meester van Rijswijk, die zijn grootvader heel goed gekend heeft, om een bewijsje dat zij zingen en spelen mogen in de Antwerpsche koffiehuizeD. En dan hebben zij natuurlijk veel vrienden in dat groote internationale korps van cafe-chantant- artisten, om hun gastvrijheid vermaard. Dejonge- lui stappen Maaodagochtend om 6 uur den Dordt- schen straatweg op zoo loopen zij over Rozendaal naar Antwerpon, over Brugge en Gent naar Brussel en over Bergen of Mons naar Parijs. Ze zullen hun cabotins-avonturen opschrijven en door autori- teiten laten waarmerken dan hopen zij interessant genoeg te zijn om op de tentoonstelling engagement te krijgen. De jonge Eduard steekt grootvaders portret in zijn zak#die was zoo beroemd overal, dat ze in 't buitenland den kleinzoon niet in den steek zullen laten," meende hij. Onder het opschrift ,/Een diepbedroevend feit" deelt de heer H. J. de Compierre de Chaufepie te Utrecht het volgende mede in het Tijdschrift voor Armenzorg Een diepbedroevend, hoogst ernstig feit, voor de waarheid waarvan wij durven instaan, is in Finkega (burgerlijke gemeente Weststellingwerf) geschied. In den aanvang der maand Juni heeft zich aldaar verhangen ten kind van elf jaar een jongen uitbesteed door het Burgerlijk Armbe stuur in een gezin, dat wij vooralsnog niet aan- duiden. Wij mogen voorloopig alleen het feit consta teeren dat in dat dorp de kinderen der Ned. Herv gemeente buiten de zorgen der diakonie worden uitbesteed door de burgerlijke gemeente. De diakonie laat en in dat dorp en in andere dorpen de gemeentelijke Armenzorg „voorgaan" naar wij meenen volkomen in strijd met de armenwet, Een dezer kinderen was een jongen van elf jaar, Hendrik Mulder naar het scheen werd het lot dezen jongen te zwaar en op een morgen maakte hij een einde aan zijn leven. Wij durven uit dit diep aangrijpende feit nu nog geen gevolgtrekkingen maken, hoewel tal van vragen zich als het ware opdringeu Aan welk soort gezinnen worden de kinderen door het burger lijk armbestuur van Weststellingwerf uitbesteed? Zijn de verplegingskosten voldoende Wordt er meer gelet op goedkoopheid als op innerlijke waarde der pleegouders Is er in dit geval sprake van mishandeling Was er voldoende toezicht door armvoogden en opzichters Is de daad misschien voortgekomen uit den aanleg van deu jongen, geheel buiten de omstandigheden der uitbesteding om Is er door de bevoegde autoriteiten na den dood van den knaap een voldoend onderzoek ingesteld Het is niet de lust om sensatieberichten te verspreiden, niet de neiging om //schandalen" te verhalen, die ons dreef dit feit te publiceeren, maar wel de innige schrik, dat zulke feiten kunnen gebeuren in ons liefdadig Nederland, en het terug- beven voor de gedachte dat er in ons land kan worden geleden ,/tot den dood toe" door uit- besteede kinderen. Wij hopen een nader onderzoek in te stellen en de resultaten hiervan mee te deelen. De correspondent der N. R. Ct. te Konstanti- nopel, schrijft d.d. 27 Juni Nog steeds worden er bij de groote sehoonmaak en opruiming, welke onze nieuwe gazant, mr. von Weckerlin, in het gezantschapsgebouw en de kauselarij heeft ondernomen, merkwaardige zaken gevonden, die blijkbaar in een verborgen hoekje min of meer in het vergeetboek waren geraakt. Reeds maakte ik vroeger melding van de be- langwekkende vondst van een oud Nederlandsch wapen hoogstwaarschijnlijk een merkwaardig historisch voorwerp uit vorige eeuwen in een der kelders, en van het te voorschijn komen en aan zijue bestemming teruggeven van een oud avondmaalstel, dat gedurende bijna zes jaren, van September 1894 tot April 1900, zorgvuldig verpakt achter in een der kasteu van de kanselarij was opgeborgen, en bijgevolg aan zijn bestemming onttrokken was gebleven. Dit laatste tot naricht van die Nederlauders couranten, welke op grond van ,/ingewonnen inlichtingen" in den Haag aan een bron, die klaarblijkelijk weer niet nauwkeurig op de hoogte was vau de betreffende aangelegen- heid, hebben getracht daarvan een andere voor- stelling te geven. Nu is er eenige weken geleden uit een andere kast in de kanselarij een blikken trommel voor den dag dag gekomen, welke na, ten overstaan van getuigen, te zijn geopend, een schat van oude Turksche munten bevatte, ter waarde van ruim honderd gulden, benevens eenige papieren. Uit deze werd vastgesteld dat dit geld behoort tot de nalatenschappen van twee personen, Desprez en Gros fils genaamd, voor ongeveer vijftig jaren in Egypte overleden, alwaar ze onder de be- scherming van het Nederlandsche consulaat hadden gestaan. Genoemd consulaat had die nalaten. schappen naar het gezantschap alhier opgezonden om ze de rechthebbende erfgenainen uit te keeren- En in afwachting dat die zouden worden gevonden, is de trommel met inhoud, behoorlijk, secuur in de kanselarij opgeborgen geworden zoo doeltreffend secuur dat ze nu eerst eerst weer te voorschijn werd gebracht. De rechthebbende erfgenamen, naar wie nu door het gezantschap en het ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag ernstig wordt gezocht het is uit de officieele papieren na te gaan of dit vroeger ook al reeds is geschied zouden al zeer ou- redelijke menschen moeten wezen, wanneer ze, na eindelijk in het bezit van dit hen reeds bijna een halve eeuw wachtende buitenkansje te zijn gekomen, niet erkentelijk waren voor de buitengewone zorg- vuldigheid waarmede het gezantschap al die jaren dat geld voor hen heeft in bewaring gehouden al is die wijze van geldbelegging dan ook niet precies voordeelig voor de belanghebbenden geweest. Uit Spanje komen berichten over natuur- rampen. Woensdag zijn verscheidene schokken van aardbeving gevoeld te Cordoba en te Malaga. De bevolking, die nog te bed lag, liep beangst de straat op. Te Malaga heeft de schok 7 seconden geduurd en zijn verscheidene huizen beschadigd. De Spaansche rivier Segura is snel wassende, waardoor een groote overstrooming is outstaan. De voorstad van San Christobal Alcora is geheel overstroomd. Te New-York is Zaterdag namiddag brand uitgebroken in de dokken van Hoboken. In korten tijd waren alle dokken, behoorende tot de Nord- deutsche Lloyd verwoest, evenals de stoombooten Main, Saale en Bremen. De stoombooten Kaiser Wilhelm en Phoenicia hebben averij bekomen. Men vreest dat het aantal omgekomen menschen ongeveer tweehonderd bedraagt, aangezien de dokken en stoombooten op het oogenblik van den brand vol menschen waren. Ook groote pakhuizen zijn vernield. De aangerichte schade wordt tusschen de tien en twintig millioen dollars geschat. De oorzaak van den brand is niet bekend. Er heerschte groote verwarring en van schrikkelijke toor.eelen was men getuige. Ter !Veuzen« Huwelijks-aangiften. 29 Juni. Michiel Harte, oud 21 j., jm. en Elizaheth Herrebout, oud 20 j., jd., Huwelijks-voltrekkingen. 28 Juni. Camillus Rogge, oud 29 j., jm. en Maria Catharina Jacobs, oud 19 j., jd. Adria- nus de .Wolf, oud 24 j.,jm. en Cornelia Francina Guequierre, oud 25 j., jd. Geboorten. 24 Juni. Cornelis Philippus, z. van Jacobus van Doeselaar en van Jacomina Louisa Adriaansen. Mag- dalena Prina, d. van Krijn Hamelink en van Maria Andriessen. 27 Juni. Alwine, d. van Albertus Theodorus de Groot en van Digna Elisabeth Alwine van IJsselsteijn. Willem, z. van Adriaan Mechielsen en van Alida Zegers. 29 Juni. Anna Rosalia, d. van Aloijsius van Goeije en van Cleinensin*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2