Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. Aanbesteding. No. 3938. Oartilighfid Vaarwater. Engeland en de Z.-A. Republiek. Dinsdaa; 3 Juli 1900. 40e .laars^an^. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveemial berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Ten Raadhuize der gemeente HONTENISSE ligt ter lezing een bestek van het met keien bestraten van een gedeelte van het haventerrein, pl.m. 560 M8., waarvan de openbare aanbesteding ten Raadhuize voormeld zal geschieden op Zaterdag den 14 Juli 1900, des voormiddags 10,30 uur. Aanwijzing Dinsdag den 10 Juli 1900, des namiddags 3,80 uur. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Van vijf vrij ernstige gevechten in de laatste dagen wordt melding gemaakt, terwijl er bovendien nog eenige andere gevechten zijn geleverd, niet genoeg van beteekenis, om met naam en toenaam te vermelden. Vooreerst is generaal Paget, te Lindley den 26" met de Boeren slaags geweest. Over den uitslag zwijgt Roberts volkomen, en hij laat er dadelijk op volgen, dat denzelfden dag een konvooi aangevallen werd. Omtrent dezen aanval vernemen we genoeg, al is het weinig. Na een hevig achter- hoede gevecht bereikte het konvooi veilig Lindley. FFTJIL3LKTQ3Sf 2) Alhoewel de hoefslageu reeds lang waren weg- gestorven stond zij nog daar onbeweeglijk op dezelfde plek, toen zij van verlegenheid schrikte, daar men haar onverwachts toesprak. ffNeem mij niet kwalijk, lieve juffrouw, maar liet handwerkje, dat u mij onlangs heeft gewezen, wil niet vlotten. Zou u zoo goed willen zijn, mij nogmaals met uwen raad bij te staan Het was een zachte, weeke stem die deze woorden geuit had, eene stem, welke volmaakt harmonieerde met heel het voorkomen van haar, die ongemerkt in de kamer was gekomen. Het was een jong meisje van twee- of drieeutwinlig jaar, dat tegenover Helena stond. De sierlijke, bijna tengere gestalte werd omsloten door een donkere wollen japon van eenvoudigen snitdie- zelfde eenvoud openbaarde zich ook in de kunste- looze wijze, waarmede zij heur prachtig, matblond haar op 't achterhoofd in een stijven knoop bad ineengedraaia. Het schrale gezichtje bezat die gelijkmatige ivoorkleurige bleekheid, welke niets ziekelijks heeft, en alhoewel het niet mooi genoemd kon worden, moest het toch door de bevallige zachtmoedigheid in uitdrukking op den eersten blik voor zich innemen. In elk geval was noch in het sympathiek uiterlijk der jonge dame, noch in haar bescheiden verzoek eene verklaring te vinden voor de inis- noegdheid, die in Helena's oogen opflikkerde en Maar de Engelschen hadden 10 dooden en ongeveer 50 gekwetsten. Dat was dus een „narrow escape". In twee andere gevechten hadden de Engelschen 5 dooden en 27 gewonden. Roberts duidt niet Vader aan, waar die geleverd zijnmisschien zijn daarmee bedoeld de gevechten, waarvan we langs anderen weg iets vernemen. Uit Senekal wordt bv. aan de Times" gemeld, dat majoor Grenfell met ongeveer 800 man, op weg naar Winburg, waar hij heenging, om met generaal Clements samen te werken, op een sterke Boerenmacht met twee kanonnen eL twee pom-poms stuitte. Toen de tegenstand hem te machtig werd, riep hij generaal Brabant te hulp, die met zeven kanonnen en 600 man op majoor Grenfell's rechterflank opereerde. De Boeren keerden hun vuur van Grenfell op Brabant. Na hevig met kanon gevuurd te hebben, trokken de Boeren naar Lindley terug. Een gedeelte van het kommando op Tafelberg, trachtte de Boeren te helpen, maar keerde terug, toen het met kanon bestookt werd. De verliezen van Grenfell waren 3 dooden en 20 gewonden. Brabant kreeg 3 gewonden. Bij Senekal, 10 KM. ten noorden, had in den ochtend van den 26" ook een treffen plaats. Een kleine troepeumacht, onder bevel van overste Dreiper, bestaande uit bereden troepen en twee veldstukken, werd daar aangevallen door een af- deeling van de Boeren, onder Prefers en Nel. Dreiper verdreef den vijand en verbrandde zijn lager. De verliezen der Engelschen waren drie dooden en tien gewonden. En eindelijk vielen de Boeren den 27" den post aan den spoorweg bij Roodewalspruit aan. Zij werden echter teruggedreven door Shropshire Light Infantry, West-Australische bereden infanterie en een vijftienponder op een gepantserden trein. Hunter, die tijdelijk Jan Hamilton's kolonne aanvoerl generaal Ian Hamilton heeft zijn sleutelbeen gebroken maakte Woensdag een marsch van Heidelberg naar Frankfort, zonder eenig verzet te ontmoeten. Merkwaardig zijn tegenwoordig de aanvullingen der verliezen, door het Engelsch ministerie van Oorlog. Zoo vernemen we thans, dat er tusschen einde Mei en begin Juni, in de buurt van Pretoria, 44 man vermist zijn. Den 7" Juni deden de Boeren een aanval op den spoorweg bij Vredefortweg, en namen er, volgens hun bericht, een lOtal Engelschen gevangen. Volgens ofRcieele Engelsche opgaaf, nu gepubliceerd, zijn er toen 17 man gevangen genomen. De /Standard" verneemt uit Pretoria, dat de zich genoegzaam in haar antwoord deed gevoelen. z/U kunt natuurlijk geheel over mij 'oeschikken, freule von Politz. Verlangt u, dat ik mij ten dien einde naar uwe kamer begeef?" Zoo iets van smartelijke verwondering weer- spiegelde zich in de trekken van de andere. »Ik zou u zeer dankbaar zijn," zeide zij nog zaehter van toon dan te voren, //inaar wanueer ik soms moet vreezen u met mijn verzoek beleedigd te hebben z/Toch niet 1" viel de gouvernante haar in de rede. //Hoe zou ik mij geraakt kunnen toonen, nu gij zoo vriendelijk zijt in den vorm van een verzoek te kleeden, wat u, bij mijne ondergesehikte positie bier in huis eenvoudig had mogen eischen. Ik was misschien een beetje verrast doordien u zoo onhoorbaar is binnengekomen." z/Ik zag Elfrida op de binnenplaats en veronder- stelde derhalve, dat de les voor vandaag geeindigd was. U scbijnt niet gehoord te hebben, dat ik tweemalen heb aangeklopt. Wanneer ik u verschrikt heb, is zulks dus buiien mijne schuld geschied, desniettemin verzoek ik u mij deswege te veront- schuldigen, lieve juffrouw." Er lag haast een overdreven zachtmoedigheid in het gedrag der jonkvrouw, wie hier in huis door iedereen onvoorwaardelijk alle rechten van een lid der familie werden toegekend. Slechts toen zij bij de laatste woorden aan de gouvernante gericht tot deze opzag, scheen een eigenaardige flikkering in hare groote, blauwgrijze oogen de engelachtige goedheid van haren mond te logen- straffen. Doch Helena achtte het beneden zich haar op de proef te stellen. Door een zwijgend, beleefd gebaar met hare hand gaf zij freule von Wet met 2000 man en 3 kanonnen naar het N.O. van deu Yrijstaat trekt. CHINA. In de vreugde over het ontzet van Tientsin en de bevrijding van admiraal Seymour, heeft men in een adem de gezanten en vreemdelingen van Peking ook als gereed voorgesteld. Men meende, dat zij met den troep van Seymour waren mee- gekomen. Intusschen scbijnt Seymour Peking niet bereikt te hebbenalthans de gezanten zijn niet met hem meegekomen. Over hen verkeeren we dus nog in onzekerheid, al is het waarschijulijk, dat zij nog veilig en wel, zij 't misschien een beetje bedreigd, te Peking vertoeven. Den 26 kwamen Seymour's troepen te Tientsin aan. De Engelsche verliezen daarbij, met die van het ontzettingsleger, bedroegen 25 dooden en 98 gewonden. De opgave van de gezamenlijke ver liezen van de internationale troepen is onvolledig, maar het totaal is, naar men verzekert, 62 dooden en 312 gewonden. De //Daily Express" vernam uit Shanghai nog eenige bijzouderheden over den tocht van Seymour naar Peking en zijn terugtocht naar Tientsin. Seymour's korps had vooral gebrek aan voedsel en water, alle ziekten waren het gevolg van het drinken van brak water. Ook had hij gebrek aan munitie en vervoermiddelen. Hij ving ettelijke Chineezen, maar deze konden of wilden niets over den toestand in Peking zeggen. Seymour hoorde niets van de 4000 Russeu, die 4 dagen later Tientsin verlieten op weg naar Peking. Mogelijk zijn zij weder noordwaarts gegaan, voor zij Peking bereikten, op het bericht van den gevaarlijken opstand, die er in Mantschoerije en Liaotoeng tegen de Russen is uitgebroken. Men herinnert zich, dat ook een Duitsch korps op eigen gelegenheid naar Peking trok. Ver- moedelijk slaat hierop het telegram van den chef van het Duitsche kruiser-eskader, die meldt, dat het expeditie-korps te Tientsin is teruggekeerd. De buitengewoue inspanning in aanmerking genomen, hebben onze manschappen zich voor- treffelijk gehouden, zegt hij. Gesneuveld zijn kapitein Bucholz en 10 man, gewond 6 officieren en 30 man. De gezondheidstoestand van het landingskorps is goed. Van de gezanten geen bericht. De expeditie is van Lang-fang terugge keerd en niet in Peking geweest. De toesland te Tientsin is nog al meegevallen, naar men weet. De verliezen der Europeanen aldaar waren geringer dan men verwachtte. Er Politz den voorrang, toen zij het vertrek verliet, om deze, zonder een woord te spreken, naar hare kamer te volgen. II. Twee uren later keerden baron von Ottenhoven en zijn zoon in het heerenhuis terug, maar niet fier te paard, gelijk zij het hadden verlaten, doch in een rijtuig, dat stapvoets over den slechten landweg was komen rijden en dat de koetsier bij het portaal zoo voorzichtig tot staan bracht, alsof er bij den geringsten schok iets zeer kostbaars binnen in den wagen konde breken. De jonge baron stapte het eerste uit. Hij was zeer bleek en zijne mondhoeken frokken krampachtig, terwijl hij de ontstelde toesnellende bedienden eenige woorden toefluisterde. Het duurde slechts eenige oogenblikken, toen er een draagbaar werd gehracht, die sinds vele jaren ongebruikt op den zolder van het koetshuis had gestaan. De huishoudster kwam met dekens en kussens uit het huis aandragen. Een kleine, corpulente heer met grijzen baard, wiens hoofd nu eerst uit het bfnnenste van de koets opdoemde, gaf met gedempte, maar energieke stem eenige bevelen, en acht stevige mannenhanden grepen gelijktijdig vast doch behoedzaam toe, om het zware, willooze lichaam van een herculischen man in rooden rijrok en witte korte broek uit het rijtuig op de baar te tillen. Asta von Politz stond in de vestibule, toen men den schijubaar levenloozen slotheer binnen- droeg. Haar zacht, ivoorbleek gelaat zag er niet anders uit dan op gewone tijdenmaar in het stilzwijgeude, ontstelde gebaar, waarmede zij haar gevouwen handen tot George ophief, lag zulk een waren weinig niet-militairen gedood en geen kin- deren of vrouwen. Intusschen werd de stad Woensdag aan de westzijde nog beschoten. De spoorwegverbiuding met Takoe wordt nog bedreigd. De telegraaf tusschen Shanghai en Tschifoe is hersteld. Li-hoeng-tschang laat dagelijks tal van boos- doeners onthoofden, om te toonen, dat het hem ernst is met het onderdrukken van onlusten. Een onthoofding maakt in China overigens minder indruk den patient natuurlijk uitgezonderd dan elders. Hieronder de laatste telegrammen Sjanghai, 1 Juli. De Duitsche gezant is, terwijl bij zich naar het Tsoenglijamen begaf, aangevallen, en is in het jamen gestorven. Sjanghai, 1 Juli. De Engelsche consul te Tsifoe seintDe Duitsche gezant te Peking is den 18en door inlandsche troepen vermoord. Drie niet nader a&ngeduide legatien waren den 23en nog gespaard. De Amerikaansche consul hier zegt, dat volgens een telegram van Joengloe van den 26e", de overige gezanten dien morgen nog in leven waren, maar hun positie liet geen hoop meer. Joengloe twijfelde of zij het nog vier en twintig uren zouden kunnen houden, aangezien hij en de Keizerin hen niet meer konden be- sehermen. TER NEUZEN, 2 Juli 1900. Gisterenmiddag bevonden zich drie Engelschen in een koffiehuis aan het station alhier. Toen het oogenblik van betalen der verteering was aan- gebroken kregen zij een woordenwisseling met den kastelein, voorgevende dat deze te veel rekende. De twist liep al hooger en hooger. Eenige familie- leden van den kastelein kwamen er ook bij te pas en een dezer een broer vaD den waard ontving een slag op het hoofd met een siok, wat een vrij beteekenende wond veroorzaakte, die veel bloed- verlies tengevolge had en door een geneeskundige moest verbonden worden. Inmiddels was de politie ter plaatse gekomen die twee der vreemdelingen in arrest namde derde wist naar het schip waarmee hij was gearriveerd te ontkomen. De arrestanten zijn nog gisteravond losgelaten. Vrijdagnamiddag kwam alhier binnen de Fransche aviso //Ibis", die na opgeschut te zijn in het kanaal bleef liggen. Dit Fransche oorlogs- vaartuig had des avonds veel bekijks. Zaterdag- morgen is het naar Gent opgestoomd. Naar overvloed van deelnemende smart, dat de jonge man in een opwelling van warm dankgevoel bijna onwillekeurig deze kleine, smalle handen greep. z/Een beroerte fluisterde hij met half verstikte stem, terwijl de dragers verder gingen. //Ik zag hem in den zadel waggelen, eer wij nog op het rendez-vous waren aangekomen, en ik kon hem nog juist bijtijds in mijne armen opvangen, voor hij van 't paard stortte. Hij is sedert niet meer tot bewustzijn gekomen. »Maar het is toch niet hopeloos, niet waar Dat kan niet zijn. z/Dokter Peeters verklaart, dat er voorloopig nog niets kan gezegd worden, Hij was zeer spoedig ter plaatse, en gelukkig stond er een rijtuig bij de hand, waarin de dames van Randen waren gekomen. Ik zal dezen verschrikkelijken rit niminer vergeten, Asta, zoo lang ik leef." z/Arme George?" was al wat zij zeide en hare oogen zochten daarbij de zijne. Eensklaps rekte zij hare sierlijke gestalte uit, alsof zij het neer- drukkend, verlammend gewicht der smart met een kloek besluit van zich afgeschud had. //Later moet je mij alles breedvoerig vertellennu moet er in de allereerste plaats voor oom eezorsd worden." Men had den baron in diens slaapkamer gebracht en het was den dokter hoogst aangenaam, dat bekwame vrouwelijke handen hem hielpen bij het ontkleedeu en te bed brengen van den zieke. Lnderdaad, geen verpleegster van beroepkon vlugger en beter zich van deze kleine liefdediensten kwijten dan die blonde freule met het zachtzinnige, ge- duldige gelaat. Zelfs de dokter gevoelde zich verplicht haar zijne crkentelijkheid daarvoor te TER KEVZEISCHE C011RA1VT Hit blail verschijnt VIWuemtdai;- en Vrijdagavond, ultjjezouilerd op Feentdsjten, bij den mitgever P. J. Ill IIMMK te Ter Keazea. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennia van zeevaronden, die daarbij belang kunnen liebben dat echietoefeningen zullen worden gehouden 1. in den loop der maanden Juli, Augustus en September 1900, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken, in de stelling van den Helder 2. op 17, 18, 19 en 20 Juli 1900 van het fort op de Harssens 3. op 11, 12. 13, en 14 Juli 1900 van het fort te IJmuiden. 4. op 24, 25, 26 en 27 Juli 1900 van het fort Pampas en 5. op 17, 18, 19 en 20 en zoo noodig op 21, 23 en 24 Juli 1900 van het fort nabij den Hoek van Holland. Omtrent de voorzorgsmaatregelen, die daarbij in acht zullen worden genomen, kunnen belanghebbenden inlichtingen be- komen ter seeretarie der gemeente op de uren, waarop deze geopend is. Ter Neuzen, 2 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. l'"-11 '."LIMBS*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1