BIJVOEGSEL Te: Keuzensche Courant Zaterdag 30 Juni 1900. No. 3937. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. De gevechten ten oosten van Pretoria schijnen al van ouden datum te zijn. Het waren niet de jongste gebeurtenissen, maar die van 11 en 12 Juni, die Laffan overseinde. Botha schijnt zich den laatsten tijd rustig te houden, een verschil met de Wet, die telkens van zich laat hooren. Dat Botha niet op zijn gebied den guerillakrijg wat ijveriger voert, is waarschijnlijk aan het ver schil in terreinsgesteldheid toe te schrijven. Te Pretoria zal de stemming niet al te vroolijk zijn. Telkens komen mededeelingeu van komman- danten die zich hebben overgegeven. Zoo lezen we nu weer van Snijman, Schoeman en Smit. Kommandant Snijman is vermoedelijk de man Mafeking. De Wet roert zich geducht, zooals wij reeds herhaaldelijk opmerkten. De laatste aanval bij Honingspruit, waarvan de telegram men gewaagden, wordt als volgt beschreven z/De Boeren vielen in het station Honingspruit den trein aan, die met 400 infanteristen uit Pretoria zuidwaarts ging. De bevrijde gevangenen uit Pretoria kwamen haastig aan. Zij waren ge- wapend met geweren, door de Boeren van Pretoria ingeleverd, maar hadden geen geschut. Kolonel Bullock, van de Devons (de man die zich bij Colenso niet wilde overgeven), voerde ze aan. De Boeren telden ongeveer 300 man met twee vijftien- ponders. Kolonel Bullock kon nog net naar Kroon- stad seinen, voor de telegraaf doorgesueden werd. De Boeren braken aan weerszijden der Engelschen de spoor op en zonden iemand met de witte vlag om overgave te eischen. De Engelschen weigerden. Dadelijk begon nu uit het noorden geweervuur; dat was ongeveer om half negendaarna granaat- vuur uit het noorden en zuidoosten. Daarop reden de Boeren naar het oosten en omsingelden zoo feitelijk de Engelschen. Na een paar uren van schieten, eischten de Boeren weer overgave. Bul lock weigerde verontwaardigd, en tot half 4 duurde het gevecht zoo voort. Toen kwamen 300 yeomen, het 4° Argylls en het 17e lansiers met een batterij veldgeschut uit Kroonstad te hulp. Dadelijk vluchtten toen de Boeren. Majoor Hobbs, die acht maanden een gevangene van de Boeren was geweest, sneuvelde met vijf mindereneen luiteuant eu 14 minderen werden gewond." Ook tegenover Rundle zijn de Boeren werkzaam geworden. Den 23n hebben zij op 8 KM. van Senekal een transport van generaal Rundle aan- gevallen. Zij werden echter uit elkaar gedreven, terwijl de Engelschen slechts geringe verliezen leden. Toch wordt nog van meer schermutselingeu van Rudle's en Brabant's troepen bij Winburg gewag gemaakt, waarvan de uitslag onbekend is. Te Kaapstad is nu officieel bekend gemaakt, dat er geen troepen Zuid-Afrika zullen verlaten, voor de oorlog uit is. Waarschijnlijk zal dan de gardebrigade het eerst //huistoe" mogen. CHINA. Het ontzet van Tientsin wordt bevestigd. Zoowel uit Engelsche als uit Russische bron wordt het meegedeeld. Den 23", om 12 uur, is een Engelsche FFUILLETON i) z/Eoei, Elfride, wat ben je vandaag weer onop- letteudJe oogen dwalen onophoudelijk naar buiten. Is er dan op de binnenplaats iets buitenge- woons te zien De kleine baronnesse von Ottenhofen, wie dit zacht verwijt gold, schoof inderdaad sedert eenige minuten zoo onrustig op haar stoel heen en weer, dat er van de leerrijke uiteenzetting der schoone, jonge gouvernaute zeker heel weinig in heur hoofdje was blijven hangeu. Toen er nu ten slotte vlak voor de ramen op dit oogenblik luid paardenge- trappel werd vernomen, kon zij onmogelijk langer zitten zij sprong op en sloeg hare beide armpjes vleiend om den hals harer leermeesteres. *Och, laten wij nu maar met de les uitscheiden, toe asjeblieft, beste juffrouw ReinfeldEr is van daag op 't klaverveld groote snippenjacht, en ik zou zoo gaarne George en papa zien ver- trekken. Een van tweeen neemt mij dan op 't paard mee, tot aan het hek van 't park. O, dat is zoo prettigKijk, Harold voor papa, en George's Boncoeur staan reeds op de binnenplaats te wachten Och toe, asjeblieftlaat mij gaan ik zal later eens zoo oplettend zijn bij de les I" z/Permitteer mij het verzoek van mijn zusje eerbiedig te ondersteunen," klonk van de deur uit een frissche, jonge mannestem en een rijzige, blond gebaarde ruiter in rooden rok en witte rijbroek met hooge kaplaarzen trad met een beleefde buiging over den drempel. //Maak maar gauw, dat je buiten komt, Frida, en laat je door Robert kolonne van 550 man de stad binnengerukt. Er stonden toen 1500 Russen bij het spoorwegstation aldaar, en er waren ook 150 Amerikanen en 50 Italianen aangekomen. Toch meldt eon officieel bericht van den vice-admiraal Alexeief uit Port- Arthur, dat de Russen eerst den 24n onder generaal Stoszel, na een gevecht, Tientsin binnentrokken, en zich vereenigden met Anissimof. Deze laatste was waarschijnlijk de bevelhebber der 1500. Generaal Stoszel had onder zich 5 bataljons jagers en 8 stukken geschutverder had hij bij zich 140 Amerikanen en 100 Japanners, en waar schijnlijk sloten zich daarhij aan 750 Duitschers, die den dag na het vertrek der Russische troepen uit Takoe geland waren, en op Tietsin waren aangerukt. Van andere troepen werd geen melding gemaaktTientsin is dus in hoofdzaak bezet door Engelschen, Russen en Duitschers. Hoe was nu de toestand tn Tientsin Dalziel verneemt van een comprador eener Europeesche firma, dat de toestand onbeschrijfelijk was. Overal op straat lagen lijken van Europeanen, Japan ners en Amerikanen. Volgens de Daily Express hadden de Europeanen Gordon Hall, waarin zij vier dagen lang een vreeselijke beschieting hadden doorstaan, moeten ontruimen, en hadden zij de wijk genomen naar den zuidelijken oever der rivier, waar zij weer aan een moorddadig vuur van de Chineezen bloot stonden. Ook dit blad noemt de slachting in Tientsin verschrikkelijk. Zekerheid omtrent den toestand hebben we niet, eu wat nog verontrustender is, we weten niet, of die ontzet-kolonne nu werkelijk iets ontzet heeft, dan wel of de Europeanen reeds alien of bijna alien gevallen waren. TER NEUZEN, 29 Jaui 1900. Door den gemeenteraad van Hulst is be- noemd tot onderwijzer aan de openbare school aldaar de heer L. Pieterse te Schore. Bij het dezer dagen gehouden examen voor roeier der dranken, zijn o.m. geslaagd de kommiezen bij 's rijks belastingen V. A. van Aerde te Aarden- burg, W. F. Bakker te Sluis, J. van Soest te Sas van Gent, D. Sloof te Sluis, F. B. Tas te Hulst, C. L. Vervaeck te Zuiddorpe en G. W. Wedding te St. Jansteen. De verplaatsing van den kommies 3 klasse M. Suir van Hoorn naar Sas van Gent en diens be- noeming tot adsistent-scheepsmeter van binnenvaar- tuigen aldaar is ingetrokken. Op de classicale vergadering te IJzendijke werd tot lid van het provinciaal kerkbestuur ge- kozen Ds. van Melle te Sluis. Tengevolge deze verkiezing zal als praeses van het classicaal bestuur optreden de assessor Ds. Timmerman te Ter Neuzen, als assessor het lid Ds. Homburg te Biervliet, en als gewoon lid Ds. Steller te Hoek. Als secundus van het provinciaal kerkbestuur werd gekozen Ds. Timmerman te Ter Neuzen. Voor het classicaal bestuur werden gekozen als leden Ds. Hugenholtz te Axel. Ds. Knottnerus te Zaamslag en dhr. P. Moes te Ter Neuzen. Als secundus van Ds. Hugenholtz werd gekozen Ds. Meeuwenberg te Breskensals secundus van Ds. Knottnerus Ds. Akersloot van Houten Roos te Sas van Gent en als secundus van den heer Moes de heer J. Noest te Sluis. Als quaestor werd gekozen Ds. van Riet te Retranschement en als diens secundus Ds. van Dis te Zuidzande op Boncoeur tillen. Ik volg je oogenblikkelijk." De kleine liet zich dit natuurlijk geen tweemaal zeggen, en rende de kamer uit, zoodat hare korte rokken heen en weer vlogen. De jonge man kwam nu dicht bij de tafel staan, die met school- boeken als bezaaid lag, en greep de bevallige gouvernante, welke met gloeiende wangen was opgestaan bij beide handen. //Helena innig geliefdefluisterde hij teeder. »lk kon niet ter jacht gaan zonder een goed woord en een vriendelijken blik van jou." Zij had eerst wel een poging gedaan, om zich van hem los te maken, daar hij echter niet van plan scheen hare handen vrij te laten, schikte zij zich in het onvermijdelijke. z/Je bent te onvoorzichtig George," zeide zij slechts, met een schuwen blik naar de half ge- opende deur. //Men kan ons verrassen, en ik sidder voor de gedachte, wat er dan zou ge- jeuren." Hij scheen zich in haren angst te verkneukelen, want zijne bruine oogen zoowel als zijne frissche ippen lachten. //En wat al verschrikkelijks zou er dan kunnen gebeuren behalve een ietwat voorbarige be- cendmaking onzer verloving Ben je soms )ang, dat ik niet mans genoeg zou zijn, om je te )eschermen Zijn geruste opgeruimdheid bezat geen aan- stekelijke kracht, want Helena schudde zeer ernstig leur hoofdje. z/Dat weet je wel beter, George, maar je weet ook, dat ik er grondige reden voor heb. Je vader zou mij met verachting uit zijn huis jagen, en ik zou mij dat stilzwijgend moeten laten welgevallen. M ant misschien misschien heb ik door mijne handelwijze zijne minachting maar al te zeer verdiend." Verder werd nog gekozenals secundus van Ds. Timmerman Ds. Weeder te Cadzand en als secundus van Ds. Steller Ds. de Boer te Hulst De Stct. bevat de statuten der Vereeniging Scherpschuttersvereeniging //IJzendijke", te IJzen Zuiddorpe. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature Goossens) waren van de 115 kiezers 102 opgekomen tegen 95 bij de eerste stemming. De heer Aug Vermast, arbeider, die bij de eerste stemming 44 stemmen behaalde, verkreeg er nu 63; terwijl de heer D. v. d. Velde, landbouwer, dis den eersten keer 20 stemmen op zich vereenigde er thans 86 had. Er waren 2 stemmen van onwaarde en 1 bianco. De werkmans candidaat is dus met groote meerderheid gekozen. Overslag. Toen de Ter Neuzensche Courant Dinsdag 11. hier het bericht bracht van de herbe- noeming van den heer D. Mattele tot burgemeester dezer gemeente, kwamen hier en daar de vlaggen voor den dag, zoodat binnen een uur van elk huis uit het dorp de driekleur woei, wel een bewijs, dat de bevolking insteinde met het koninklijk besluit. Dit is de vierde maal dat de heer Matteld herbenoemd is. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Juni de volgende vonnissen uitgesproken J. v. K., oud 40 j., zonder beroep te Hon- tenisse (Groeuendijk), is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangeuisstraf. F. d'H., oud 29 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. Het gerechtshof te's Gravenhage heeft gisteren A. B., mandenmaker te Hontenisse, vrijgesproken van den hem ten laste gelegden diefstal van een rijwiel, waarvoor hij door de rechtbank te Middel burg was veroordeeld tot 6 maanden gevangenis- straf met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Zoowel door den beklaagde als door den officier van justitie, die veroordeeling tot 6 maanden ge- vangenisstraf had geeischt, was in deze zaak hooger beroep aangeteekend. Te Zierikzee werd een landbouwer uit Dui- vendijke met een huifwagen naar het huis van arrest gebracht, nadat men den man in zijn woning had moeten boeien. Hij weigerde nl. de hem opgelegde straf van 4 dagen hechtenis, ter zake van het hakken van een bijt in het ijs, te onder- gaan. Toen de onwillige den wagen niet wilde verlaten, werd hij onder het gelach der menigte eruit gesleept, de trap opgedragen en achter slot en grendel geplaatst, waar hij vier dagen den tijd zal hebben om zijn stijfhoofdigheid af te leeren. Te Tholen is een brief ontvangen van iemand die daar vroeger gewoond heeft en thans krijgs- gevangene is op St. Helena. Hij zegt dat de streek waar het kamp gelegen is, zeer mooi is. op ongeveer 1000 meters afstand van het huis waar Napoleon vertoefd heeft. In het kamp is een winkel waar voor betrekkelijk geringen prijs, verschillende artikelen te koop zijn, vooral zijn daar zeer vele vruchten. De gezondheidstoestand z/Hoe kun je zoo spreken, Beveling knorde de baron liefdevol. „3e zult ten slotte mij nog willen wijs maken, dat wij een misdaad begaan, door veel van elkaar te houden. Dat dit zoo in 't geniep moet gebeuren, spijt ook mij. Maar je hebt mij tooh beloofd, geduld te zullen oefenen. Binnen een maand ziet het er voor ons zeer zeker gunstiger uit z/Ik ben niet ongeduldig, GeorgeMaar ik had in deze omstandighecien niet hier in huis mogen blijven. Hoe zouden wij uw papa kunnen belettten, slechts over ons te denken, wanneer hij door een toeval onze betrekking ontdekt z/Hij zal haar niet ontdekken wees daarom- trent gerust 1 Zijn wij dan in zijne tegenwoordigheid niet ingetogen, welke terughouding voor mij vooral een wreed offer beteekent?" z/Er zijn echter hier in huis nog anderen, die wellicht scherper zien dan hij. Freule von Politz, bijvoorbeeld." Mijn stille nicht Asta? Ben je ook voor haar al bevreesd Nu ik geloof, dat, zoolang wij zelf haar niet tot onze verwondering maken, wij van hare scherpzinnigheid waarlijk niets te vreezen hebben." Je kondt je toch wel eens in haar vergissen. Ik heb in den laatsten tijd dikwijls den indruk gekregen, dat zij ons beloert." George lachte ongeloovig. z/Dat zou niet strooken met haren schuchteren, blooden aard. Wanneer ik iets op haar heb aan te merken, dan is het trouwens juist dat schuwe voorkomen, die ootmoedige bescheidenheid, waar- mede zij, om zoo te zeggen, voortdurend om verschooning vraagt, dat zij ook in de wereld is komen kijken. Bij hare voortreffelijke eigen- schappen is het voor haar en ons werkelijk een ongeluk, dat zij maar volstrekt niet wil nalaten, is uitstekend, het is daar een heerlijk klimaat. Op het eiland wordt ook een courant gedrukt, n.l. te Jamestown, doch veel nieuws vindt men er niet in. Te Haamstede (op Schouwen) komt een geval van nona vool- bij een 21jarig meisje, dat sedert eenige dagen slaapt. Alleen vloeibaar voedsel kan haar worden toegediend. Bij Hooru is in het veld gevonden eene onbekende, krankzinnige vrouw, van omstreeks 20jarigen leeftijd, die zich poogde van het leven te berooven, Door den burgemeester is hare voorloopige in- bewaringstelling bevolen. Woensdagavond omstreeks 9 uur heeft men op trein 54 van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, welke van Parijs naar Amsterdam loopt, ter hoogte van Feyenoord met steenen ge- gooid, zoodat een portierraampje van een 2de klasse-coup^ verbrijzeld werd. De reizigers bleven ongedeerd. Een steen is in de coupe terugge- vonden. Woensdagnacht is te Heel in de R. C. kerk ingebroken. Eenige altaarsieraden zijn ge- stolen en het offerblok is vernield en de inhoud daarvan ontvreemd. De daders zijn onbekend. Maandagavond om kwart voor negenen wedde een man te Rotterdam met eenige kameraden, om een glas bier, dat hij in de Slaakvaart aldaar springen zou. Hij won zijn weddenschap, maar toen hij uit het water kroop, bemerkte hij, dat hij in de onderdompeling zijn zilveren horloge kwijtgeraakt was. Maandag kreeg te Dordrecht bij het lossen van een lading plauken een 66jarige man van een uitstekende plank een slag tegen het achter- hoofd, waardoor hij voorover vielvan het dek tuimelde hij op een naast de stoomboot liggende lichter en kwam toen iD het water terecht, waaruit hij met zeer veel moeite werd gered. In zijn val bekwam de oude man verschillende ernstige wonden aan hoofd en schouders. Te amel stond een 6jarig meisje voor het open raam, toen plotseling een hevige donder- slag gehoord weid. Het kind verschrok zoodanig, dat het aan de gevolgen van den schrik is over- leden. Te Haringkarspel (N.-H.) is reeds 700 uitgekeerd aan premie voor het verdelgen der ratten. In 1899 was (op hetzelfde tijdstip) ver boven de 1000 betaald. De verdelgingskrijg is dus niet zonder vrucht gevoerd. In het Volk verscheen dezer dagen eene advertentie, waarin alien, die sympathie gevoelen voor mr. Troelstra, worden uitgenoodigd, de vol gende maand met hem te gaan hongerlijden. Het genoemde blad vat deze advertentie op als een mop en zegt er van //Uit welken hoek zij kwam, bleek reeds uit het papier, waarop zij was geschreven en dat bedrukt was met het hoofdje„Nieuwe of Litteraire Societeit 's Gravenhage". Wij zouden er dan ook geen oogenblik aan gedacht hebben, het dwaze ding te plaatsen, indien er niet bij geschreven stond //over een dag of vier zal 140 gezonden worden voor advertentie- kosten ingesloten vast een muntbiljet van 10." Had onze grappenmaker van de Witte Societeit er 150 gulden voor over, dan, zoo meenden we, konden we hem gerust een handje helpen, om zijn dwazeri inval onder de advertentien op te nemen. zich te beschouwen als de arme bloedverwante, die uit barmhartigheid is opgenomen." z/lk moet weg tot ziens, Helena Van daag over cen jaar rijdt jij, als 't God behaagt, naast me." Geen acht slaande op haren zwakken tegenstand, drukte hij een kus op hare lippen en snelde de kamer uit. Toen zijne voetstappen in de zijkamer wegstierven, naderde Helena het raam, om, ver- borgen achter het gordijn, naar de door het middengedeelte en de beide zijvleugels van het statige heerenhuis ingesloten binnenplaats tegluren. Zij zag, hoe de oude heer het eerst in den zadel van zijn reusachtigen bruin steeg, klaarblijkelijk niet zonder moeite en krachtdadig ondersteund door zijn rijknecht; want de vierenvijftig jarige aaron was een man als een boom, tamelijk gezet, en de behendigheid van weleer, die hij als cavallerie- officier had bezeten, was reeds lang verdwenen. Zijn gelaat werd door de inspanning rood gekleurd, en toen hij goed en wel gezeten was, nam hij zijn hoed af, om het zweet van zijn voorhoofd te wisschen. Des te meer moest de lenige bevalligheid bewonderd worden, waarmede George zich in den zadel zwaaide, om daarna, terwijl het vurige ros onrustig op en neer begon te trappelen, ook nog zijn van pret kraaiend zusje bij zich op 't paard te tillen. Niemand van alien, die op de binnen plaats stonden geschaard, bespeurde den Snellen, teederen blik, dien de jonge baron naar een raam der eerste verdieping wierp, eer hij, achter zijn papa, van de binnenplaats wegdraafde. Maar zij, voor wie die groet bestemd was, had hem opge- vangen, en een zonnig lachje van geluk verhelderde iaar bekoorlijk gezichtje. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5