Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Via andere Veulenmarkt. Kermis of Jaarmarkt No. 3936. m Paardsn- en Yeemarkt Engeland en de Z.-A, RepiMek. Donderdag 28 Juni 1900. 40e Jaargang. Openbare Vergadering De vlag in top. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Nenzen. TER NEIIZEISCHE COIIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. ■tt kUd venehijnt »aandu;., Woensitng- t-n l rijilaKavooil, uitgeaonderil «»i> t'mtdagen, bij den ■Itgt-vcr J. OK IAIBK «e Ter Weaien. op Donderdag den 28 Jnni 1900, namiddag 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN. De Secretaris, H. J. VOOREN. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alhier, zal worden gehouden op Dinsdag den 3 Juli 1900, aanvangende des voormiddags te 9 en eindigende des namiddags te 3 uren. 2°. dat daaraan tevens zal zijn verbonden een Van wege de gemeente worden voor de gewone markt uitgeloofd elf premien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds voeger eene premie is toegekend. Voor de veulens worden uitgeloofd vier premien respectievelijk van 12,50, f 10, 7,50 en f 5, De moeder van het veulen moet ter markt aanwezig zijn. Aanbeveling verdient het om het veulen met een touw of iets dergelijks aan de moeder te verbinden. Voor paarden, vee of veulens na 11 uren aange- bracht wordt geen premie verleend. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten. 3°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 3 Juli 1900 tot en met Donderdag den 5den dier maand en dat geene uadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 26 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. (Vervolg.) In deze zelfde courant is in den tijd toen de Wa.lch.eren nog rnoest geboren worden de raad gegeven om de oomes te Middelburg telkens en telkens met klachten lastig te vallen, omdatkinderen, die niet ophouden, toch altijd hun zin krijgen. Had men dien raad wat beter opgevolgd, men zou namens Gedeputeerde Staten later niet de ketterij hebben hooren verkoudigen, en nog wel door een lid dat voor Z. VI. zit, dat de booten niet dienen voor de nationale en internationale correspondentie, maar enkel om onze menschen van het 4e eD van het 5e district gelegenheid te geven Walcheren te bezoekeu. Wie bindt de kat de bel eens aan, om den Minister er op attent te maken dat men, tengevolge dier achterlijke denkbeelden, eene zeer slechte correspondentie heeft, zooals de Minister nu zelf heeft moeten ondervinden. En nu gold het voor hem nog maar een speech afsteken, maar neem nu eens menschen die voor zaken, dat wil zeggen voor hun broodje of familieomstandigheden naar Z. VI. moeten, die vinden in Vlissingen geen stoombooten waar men met Argus oogen staat te kijken, of de tijd nog niet gekomen is om te knip- rnessen. Daarom doet men ook nog in het jaar 1900 het best om over een vreernd land te gaau als men van het 5e naar Holland wil of ornge- keerd. Breng dat het Ministertje naar mijn hart maar eens aan zijn verstand en zeg hem dat hij het in zijn macht heeft de grootheden van den achter- hoek te dwingen, door als conditie voor 'sRijks subsidie wegens het postvervoer, eene behoorlijke correspondentie te eischen. Zeg hem maar gerust uit mijn naam als je het wil doen Excelleutietjelief, doe het dan spoedig, want een ministerieel leven is kort en wij weten evenmin als //de oude rot" wie er dan komt. Wij hebben al zooveel Ministers gehad die op het eind van hun ministerieel leven zich bekeerden zooals o. a. van Houlen, die zijn tanden aan Belgie bijna liet zien, maar toen kwam er een nieuw stelletje Ministers en die wilden, oh eeuwige schande zich leenen tot handlangers van de Belgische //geiitn- ployeerden" bij het smokkelen van vee. En als je nu toch eenmaal vertrouwelijk met den man spreekt, vertel hem dan tevens eens onder vier oogen (en voeg er bij, dat hij ons niet mag rer- raden,) dat jaren geleden in den tijd van onze overgrootouders er reeds een verbindingsweg over Nederlandsch grondgebied tusschen het 4e en 5° district had moeten gemaakt zijn geworden dat Gedeputeerde Saten daartoe eenmaal de op- dracht hebben gekregen, maar zich sinds jaren Oost-Indisch doof houden, zoodat die weg even- als het onkruid van zelf moet komen dat men alle oude pruiken bedeukelijk zag schuddebollen toen geeischt werd, 2 inwoners van Z. VI. in het dagelijksch bestuur der provincie op te nemen, dat men dien raad eenige jaren later wel heeft opgevolgd doch slecht heeft uitgevoerd want in plaats van een lid uit het 4° en een uit het 5e te nemen, zooals toch duidelijk op het prograinma stond, heeft men ze allebei uit het 5e genomen en de verbindingsweg met breed of smal spoor is dientengevolge nog geen stap verder gekomen en de booten varen nog altijd in het oude zog van de Padde. Ce n'etait pas la peine asssurement de changer de gouvemement zooals wijlen Madame Angot zou hebben ge- zougen. Vallen onze eigen luidjes ons tegen, deze Minis ter valt ons mee. Maak van zijne goede stemming gebruik, want als je nu niet toehapt, is de kans wellicht voor jaren verkeken. Toasten en speeches hebben wij waarachtig genoeg gehad, als men nu maar komt met den verbindingsweg, eene goede correspondentie met de booten, en vooral een eind maakt aan den schandelijken toestand, dat de Belgen in Z. Vi. een pre hebben boven de eigen landgenooten, zooals vroeger is aangetoond. Er is wel reeds veel veranderd, maar er is nog veel meer verzuimd omdat men bang is de menschert lastig te vallen en verzuimt nu en dan courage- water te drinken. Al is iedere Minister een man van den dag, deze Minister heeft toch de eigenaardigheid dat hij tevens is de man van den dag. Hij is geknipt voor den tegenwoordigen staatkundigen toestand van ons land. Als hij soms evenals eene moeder met veel kinderen reductie van zijn kleermaker wil hebben, durf ik hem op een briefje te geven dat hij gerust 2 Ministerieele rokken tegelijk kan bestelleu, want is hij reeds vroeger eens Minister geweest en nu voor de tweede maal, ik zeg hem dat hij bij leven en welzijn voor de derde, wellicht voor de vierde maal Minister zal worden. Het parlementaire stelsel is vrijwel versleteu en de staatkundige partijen komen als paddestoelen uit den grond. Is het reeds moeilijk een oude jas weg te doen omdat je er zoo op je gemak in zit, het is nog veel lastiger een versleten Regee- ringsvorm kwijt te raken in den regel komt daar een revolutietje of een buitenlandsche staatkundige vriend bij te pas. Onlangs hebben de heeren van den geldzak de Ongevallenwet welke Pierson hen te slikken had gegeven, geweigerd, maar wat doet hij nu P net als eene moeder met stoute kinderen en zegt #wat is dat willen jullie geen worteltjes eten, »die toch zoo goed zijn voor de wormen en je #durft die heilzame groente minachteud gele kroten ^noemen. Ik zal jullie leeren, morgen krijgen z/jullie dezelfde worteltjes weer al doe ik er eene ffandere saus over voor het oog dat ook wat wil z/hebben, en als het moet, krijg je ze overmorgen z/terug, maar eten zullen je, dat beloof ik je, zoo z/waar als ik je moeder ben." Laat nu iemand als Treub eens met dezelfde ongevallige wet aankomen en laat Treub die zelfde wet met precies dezelfde argumenten verdedigen, laten wij maar royaal zijn, het kost toch niets, laat dus Treub met eene nog betere wet en nog degelijker argumenten voor den dag komen. Wat zeg ik ExcelsiorSemper CrescendeLaat Treub met een volmaakte wet aankomen en met argumenten als axiomatalaat hij bewijzen dat 2X2=4. Weet je wat er dan gebeurt Reeds in de 2e Kamer wordt zijn wet met overgroote meerderheid verworpen en gaat het geheele Minis- terie met den kous op den kop naar huis en een veelbelovend jongman, die nog veel dieusten aan het land zou kuunen bewijzen, ware net zoo onmogelijk als Van Houten. Staatkundige partijen zijn nog wreeder dan kinderen, zij kappen koningen en ministers en tegenstanders den kop af, omdat zij zich zelven onbehagelijk gevoelen. Om wel te zijn, moet de hervorming komen van den conservatieven kant, dan blaffen de keffers wel aan beide kanten, maar ze bijten niet. Daarvoor geschikte menschen vindt men niet veel. Doch in ons land bestaat er eene kleine schare uit- gelezen lieden, die men de aristo's der bourgeoisie zou kunnen noemen, het zijn de Piersons, de Quacks et tuti quantivan huis uit en door hunne opvoeding, hunne vroegere betrekkingen behooren ze tot den geldzak, maar zij zijn de eersteu onder huns gelijken terwijl zij door hunnen wetenschappelijken aanleg historische studies en buitenlandsche reizen, hun fortuin en gewichtige betrekkingen boven de partijen staan en zich ge- heel onafhankelijk voelen van iedereen. Welke Minister is geen slaaf van zijn Departement Dr. A. Kuyper is ontegenzeggelijk een knap man, maar toen hij eens een klein nietig wetteke wilde in de wereld schoppen, maakte hij deerlijk fiasco. Hartogh lapte het hem, jaomdat de Minister zijn Departement beschikbaar stelde en de bureaux bevreesd waren een 5tal kamerleden tegelijk te ontstemmen. De ex-liberale zon Kap- peyne, mag men praatjes gelooven, en wat ris- keeren we er bij zou indertijd verklaard hebben dat hij gehoopt had het varkentje (de bureaucratie) te zullen wasschen, maar moest later bekennen dat het niet ging. Nauwelijks was Pierson Minister of men kon direct merken aan een paar kleinig- heden en later bleek het bij gewichtigere aan- gelegenheden, dat hij zijn Departement net zoo goed aandurft als de rijkeluis-kinderen in de Eerste Kamer. Als je Pierson spreekt, neem je dan voor een ding in acht. Mij kan het niets schelen of het kind Jantje of Pietje heet, maar wil je iets van Pierson hebben, wees dan voorzichtig in je uit- drukkingen en gebruik nooit het woord protectie, want de man heeft er een broertje aan dood, maar trek hem overigens gerust aan zijn jas, dat vindt hij wel aardig. De man heeft nog een eigenscbap die hem als het ware geknipt maakt voor den tegenwoordigen tijd. Mesjeu is een idealist en dat slag van menschen durft iets aan en brengt het ook tot een goed eind, waar een ander die wellicht veel knapper en degelijker is, niet aan zou durven denken. En nu Ministertje van gisteren, van vandaag en van morgen, ik Jantje Critiek ben erg over je tevreden. Toen ik je woorden las, begreep ik voor het eerst van mijn leven, dat men om tien rechtvaardigen eene geheele stad met gemeene zondaars kan sparen. Je hebt met je welgemeende woorden een boel goed gemaakt van wat tal van je voorgangers hebben bedorven. Wat heb ik dikwijls, in Belgie zijnde, het land gehad en ver- langde ik terug naar de eenzaamheid tusschen de Zeeuwsche kluiten. Ik moet bepaald een sterk gestel hebben anders had ik mij meer dan eens doodgeschaamd. Toevallig was ik in Gent toen het laatste trac- taat omtrent het kanaal in de Tweede Kamer zou behandeld worden. Het voorloopig verslag deelde de Independance mede, luidde ongunstig. Men hield zich te Gent zoo stellig overtuigd, dat de Volksvertegenwoordiging in Holland nooit eene dergelijke pil zoude slikken, dat men onmiddelijk andere plannen begon te maken om het Nederlandsch grondgebied links te laten liggen en over Brugge naar zee te gaan. Het zou wel zeer veel milli- oenen meer kosten, maar Gent moest geholpen worden en die het breed heeft, laat het breed hangen. En weet je nog wel wat er bij ons ge- beurde Voor zijn fatsoen tusschen de tanden eens brommen, maar als koek, dat is, zonder hoofdelijke stemming ging de wet er door. Dat kleine nest van Belgie gaat met zijne industrie de groote Mogendhedeu in alle wereld- deelen den loef afsteken en dat zonder vloot. Je moet maar durven. Wat een kerels Ze hebben een Koning die als er sprake van is de mail over Vlissingen te zenden een bedevaart naar Berlijn maakt en een knieval doet voor Bismarck met het gevolg dat de mail met al de daaraan ver bonden voordeelen tot op den huidigeu dag over Belgie is blijven gaan. Stelt zoo iets eens voor aan een van onze eendagsch Ministers, weet je wat ze doen Den bode schellen om meneer uit te laten. En toch wordt diezelfde Koning van Belgie, de Congoman, die in China als eene groote Mogend- heid meetelt als er van industrie sprake is (komt het op vechten aan, dan is hij toevallig verhinderd, maar zoodra de vrede geteekend is, zult gij hem niet meer missen), in zijn eigen land geacht als een rotte appel bij een groentevrouw j Roi de carton, riepen tijdens hun leven de liberalen voor zijn Paleis. Wat de socialen van hem in de Kamer durven zeggen, is misselijk en de katholieken Ik beb het bijgewoond in een klooster dat een zuster van liefde de Leopoldsorde kreeg en dat er toasten geslagen werden op den Minister, op den Burgemeester, enz. enz., als ik mij goed herinner, maar dat niemand van den koning sprak Het kan soms gek loopen in de wereld. Gelukkig dat de man in het buitenland meer waardeering begint te ondervinden een paar geslachten later zal iedere Belgische provincie een standbeeld voor hem oprichten en dan zal het Polleke voor en Polleke achter zijn en leven dat ze dan zullen maken V ij alien zullen er dan wel geen last meer van hebben. In het begin der XIXe eeuw werd Belgie bij Nederland gevoegdmoesten de beide landen thans bij elkaar komen, men zou Nederland aan Belgie moeten geven, want wij hebben geen regeerders gehad, slechts administrateurs en nog wel slechte die bij kaalkop gingen aankloppen om pruiken te maken. De nederige positie van beide landjes in aanmerking genomen, zoodat zij vrijwel tegen elkaar opwegen, is men sinds het jaar 30 in Beige nog veel verder vooruit gegaan dan men in Nederland ten achter is gebleven. Het is echter beter dat wij niet bij elkaar komen, want wij zouden het toch nooit samen kunnen vinden. Wat wij daarentegen wel kunnen doen, is het goede van hen overnemen. Na de reis door dezen Minister-President op- zettelijk gedaan om een bewijs van zijne be- langstelling te geven in het eeuwen lang verwaar- loosde Z. V]., waar Belgie thans het oog op heeft laten vallen en vooral na de verstandige woorden door hem gesproken, in verband met het vooruit- zicht dat hij niet weldra voor goed zal verdwijnen, is de mogelijkheid van verandering ten goede niet meer uitgesloten. Hij is het geld van de vroegere arme weduwe, die nu de alvermogende vader schijnt te worden (aangezien de menschen altijd van het eene uiterste in het andere moeten vallen) komen plaatsen in de Zeeuwsche mosselindustrie. Het zal later blijken eene goede geldbelegging te zijn geweest, die een flinken interest zal op- leveren. Dat is braaf van hem, hij mag nog meer op visite komen, al lust hij geen mossels. A. L. S. De Boeren zijn plotseling opgedoken in de nabijheid van Winburg, vermoedelijk met het plan, om weer een stuk spoorweg te vernielen. Generaal Clements dreef hen naar het noorden,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1