BIJVOEGSEL Ter Nsuzsnschs Dourant Engeland en de Z.-A. Republiek. Zaterdag 23 Juni 190Q. No. 3934. Binnenland. Gemengde berichten. etoilleton De gewoonte van lord Roberts, om de voor Engeland ongunstige berichten maar half mee te deelen, vermindert wel eenigszins het ver- trouweu in zijn rapporten. Nu stuit men plotseling op een officieele opgaaf van verliezen, bij eeu gevecht, waarvan men nog niets gehoord had en dat toch niet geheel zonder beteekenis was. Den 14 Juni hebben namelijk de Vrijstaters altijd weer die geheel ontmoedigde Vrijstaters bij Leeuwspruit een aanval gedaan op een trein, die was uitgezonden om den spoorweg te herstellen. De Engelschen verloren volgens eigen opgave 3 man aan dooden, 3 officieren en 2 man gewond, terwijl 1 officier en 55 genie-soldaten vermist werden, d. w. z. vermoedelijk door de Boeren gevangen waren genomen. Leeuwspruit is een station, 69 KM. ten noorden van Kroonstad en twee stations ten noorden van Roodewal, waar op 7 Juni de Derbyshires werden afgesneden. Van dit gevecht meldde ook een Boerenbulletin van den 14n iets, maar niet alles. Het berichtte dat in den nacht van 13 op 14 Juni 22 gevangenen gemaakt waren op kopjes bij Roodewal en dat het vechten nog voortduurde. Dienzelfden 14n Juni deden de Boeren een aanval op den Engelschen post te Zandrivier, een ISO KM. ongeveer zuidelijker gelegen. De ver- bindingslijn der Engelschen werd dus wel bestookt. De Daily Mail" gelooft, dat de Wet, die zoo door Methuen verslagen is, dit succesje behaald heeft. Methuen heeft het te Heilbron weer te kwaad gehad met de Wet, nu met Christiaan, maar hij heeft hem weer op de vlucht gedreven. Intusschen bericht Roberts van den 20en, dat de spoorweg- en de telegrafische gemeenschap met Kaapstad geheel hersteld zijn we hopen voor niet al te langen tijd. Krugersdorp is den 18en zonder tegenstand door de Engelschen bezet. Volgens berichten uit Louren?o-Marquez hebben de Boeren te Lijdenburg een ammunitiefabriek de troepenmacht zou slechts een 10,000 man bij elkaar bedragen, maar daarentegen zouden Kruger en Reitz twee millioen pond in goud bij zich hebben. De vernieling van de Malalanebrug bij Hector- spruit, op den Delagoabaai-spoorweg, is het werk van verraad. Er ontplofte dynamiet onder de brug, terwijl een trein er over heen reed. De locomotief viel naar beneden en een groot gedeelte van den trein werd vernield. De machinist is dood en vele personen werden gewond. De Transvaalsche regeering schrijft de ramp toe aan eenige Engelsche soldaten, die uit hun gevangenschap ontvlucht zijn. Volgens de correspondent van de /Times" is alleen het goederenverkeer gestremd. De reizigers naar Hectorspruit wordeu met een veerpont overgezet, nu de spoorbrug is inge^tort. De tunnel van Langsnek is nu ook weer voor het gebruik geschikt gemaakt. Maandag is er de eerste Engelsche trein door naar Charlestown gezonden. De opstandelingen in Grikwaland schijnen er nu toch genoeg van te krijgen. Volgens een bericht van den 16" zijn er drie Boeren met een witte vlag te Vrijburg gekomen om te onder- handelen over de voorwaarden van overgave. Maar het antwoord was, dat de 800 man zich onvoor- waardelijk moesten overgeven. CHINA. Omtrent de gebeurtenissen tusschen Tientsin Poking zijn we nog niet veel wijzer geworden. Uit Shanghai worden de meest tegenstrijdige be richten gemeld en omtrent den toestand in Peking weten we niets. Volgens sommige telegrammen heeft de ontzet- kolonne onder admiraal Seymour Peking bereikt en waait de Britsche vlag van een der zuidelijke torens. Andere melden, dat Seymour zonder proviand is ingesloten door de Boksers en dat de Boksers te Peking de gezantschappen hebben aan- gevallen. Deze zouden zich wanhopend verdedigd hebben, maar toen de munitie op was moesten zij zich overgeven, nadat de Chineezen ontzettend zware verliezen haddeu geleden. Wat het lot der Enropeanen dan zou zijn, is niet moeilijk te voor- spellen. De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken deelde in de Kamer een telegram van den consul van Italie te Shanghai mede, meldende, dat de legaties gered waren. Andere berichten deelen weer mede, dat Li- Hoeng-lschang door de keizerin naar Peking ontboden is een bewijs dat de regeering de mogendheden niet langer durft weerstaan. Maar hiertegenover staat, dat generaal Joeang Schikai uit Schantoeng zou ontboden zijn en dat men hem en zijn strijdbaar leger oproept is weer een bewijs, dat de vijandige houding tegenover de vreemdeliugen volstrekt nog niet opgegeven wordt. Van de geruchten, die nog worden overgeseind, vermelden we de volgende. Er zijn onlusten te Nioetschwang en er komen berichten van onlusten uit Hankou, Woehoe, Joennan-foe en andere inlandsche plaatsen. Te Jounnan-foe zijn er, naar het heet, 600 inland sche christenen gedood en de Fransche missien verwoest. De Fransche consul zit gevangen. Duitschers en Russen hebben den Chineeschen kruiser //Haijang" vermeesterd de officieren van dezen bodem verklaren, het bevel te hebben ont- vangen tegen de vreemdeliugen deD oorlog aan te binden. De //North China Gazette" meldt, dat er 20,000 Chineesche troepen onder generaal Tschang uit het zuiden op Peking of Tientsin aan komen rukken. De beweging der Boksers breidt zich langs de de Westrivier uit. De Boksers moeten Lioetschou vermeesterd hebben en nu andere steden voorbij Nanking belegeren. Het Londensche zendelinggenootschap heeft uit Hankou een telegram ontvangen, meldende, dat de missie te Tsaotschih, ten NW. van Hankou, ver woest is, maar dat de Engelsche zendelingen gered zijn. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede kamer waren de tribune's stampvol, toen de heer Van Kol zijn interpellate over de gratie- weigering voor mr. Troelstra hield. De interpellant stelde in een uitvoerige rede de zware straf voor als een krenking van het rechtsgevoel der natie, als een bewijs dat er klassen justitie bestaat. Hij vroeg of de minister van justitie de mate van straf evenredig achtte aan de gepleegde feiten en waarom het gratieverzoek is afgewezen. De minister meende dat het vonnis ligt buiten de controle van de regeering en de kamer. Hij nam het standpunt in, dat hij zich niet verant- woord had geacht, ten bate van mr. Troelstra een besluit te contraigneeren, waarbij wordt afgeweken van het tot dusver gevolgde recht. De heer Van Kol stelde een motie voor consta- teerende dat door de opgelegde gevangenisstraf het rechtsbewustzijn niet wordt bevredigd, en betreu- rende, dat het verzoek tot opheffing of wijzieing der straf is afgewezen. Deze motie werd schoorvoetend ondersteund lets dat Ketelaar openlijk verklaarde te betreuren! De motie werd verdedigd door de heeren Ketelaar, 1 yttersen en Rink, omdat er redenen te over waren voor het opleggen van boete of het schenken van gratie, en bestreden door de heeren De Savornin johman en Kuyper, als zijnde de Kamer onbevoegd tot oordeelen. De heer Staalman verklaarde zich alleen voor bet tweede gedeelte. De minister zeide ten slotte at het verzoek om gratie is afgewezen, omdat geen enkele omstandigheid aanwezig was tot wijziging der straf. De heer 1 roelstra zelf kwam op voor het recht, en met voor zijn persoon, dat door het vonnis gekrenkt was. Na debat werd de motie-Van Kol verworpen met 60 tegen 13 stemmen en de motie-Staalman (alleen betreurende de afwijzing van het verzoek tot wijziging der straf) is mede verworpen met 59 tegen 7 stemmen. Daarna ontwikkelde de heer Van Kempen de in eene motie uitgesproken wenschelijkheid van een postbestelling op Zondag. De minister van waterstaat wil blijven streven naar beperking van den dienst op Zondag, door uitbreiding van het personeel, ook door den heer Roessingh voorgestaan, en door beperking van het aantal te verzenden stukken en niet door het a.ten afhalen van brieven aan het kantoor. Hij wil wel eene of twee bestellingen opheffen. De heer Schaper ondersteunde de motie. De heer Van Kempen handhaafde zijn motie met, nadat de minister eene veibetering der positie van de postboden had toegezegd. °p de interpellate van den heer Van Dedem, ereffende de afschaffing van tollen, antwoordde de minister van financien, dat hij niet voornemen is voorstellen te doen tot afschaffing van andere tollen. De heer Van Dedem en 3 leden diendenn u een motie ten gunste van afschaffing in, die Iter wordt behandeld. Dinsdagavond kreeg de stoker F. S. aan boord van de mailboot Koningin Regentes te Vhssingen een balk met een take] die brak op het hoofd, zoodat hij een schedelbreuk kreeg en een been brak. Hij is in hopeloozen toestand in het gasthuisfgebracht. Te Langeloo was een jongentje van 13 jaren van de wed. P. S. met den schaper in 't veld, om op de schapen te passen. Een eindje van den schaper af heeft hij een hondenketting om een paal gebonden, moet daar ziin hoofd in hebben gelegd en zoo den dood, gevonden, naar alle waarschijnlijkheid dus spelenderwijs zich hebben opgehangen. Woensdagmiddag werd een doorgaand reiziger (een Rus van geboorte) in den trein 921 nabij Rijsen kraukzinnig, zoodat zijne medereizigers genoodzaakt waren aan de noodrem te trekken. Te Rijsen werd hij uit den trein verwijderd, om in een krankzinnigengesticht opgenomen te worden. T® Wapserveen, onder de gemeente Havelte, zijn in den laatsten tijd de gemoederen in beroe- rmg. In het voorjaar hoorde men daar van brandstichting, later van kindermoord en thans is de geheimzinmge verdwijning van den timmerman K. aldaar het onderwerp der gesprekken. Er loopt nu een gerucht, als zou hij vermoord zijn, en dat daarna zijn lijk is verbrand, ten einde zoodoende het onderzoek naar de misdaad zoo goed als on- mogelijk te maken. Uit Amsterdam meldt men In het officieele politie-rapport lezen wij, dat een bewoner der Govert Fliukstraat voor 500 is opgelicht door N. C. J. Dunselman, bereids voor een dergelijk feit voor den officier van justitie geleid. Dunselman plaatst advertenties, waarin hij, tegen borgstelling van 300 of /500, be- trekkingen als zetwinkelier in sigarenwinkels aan- biedt, welke betrekkingen hij, na het storten, niet kan bezorgen, terwijl hij evenmin het geld kan terruggeven. Door het opsehuiven van een raam hebben dieven zich Woensdagnacht toegang weten te ver- schaffen tot den winkel van dpn goudsmid C. v. d. B. op het St. Annaplein te Tilburg, waar zij voor een bedrag van ongeveer f 1000 aan gouden en zilveren voorwerpen hebben ontvreemd. De daders zijn nog onbekend. Ook bij den goudsmid V. werd eene poging tot diefstal gedaan, doch door het ontwaken der be- woners werden de dieven hierin verhinderd. Uit Enschede wordt van 19 Juni gemeld: Iledennamiddag is de 41jarige wisselwachter H. W. van het staatsspoor bij het rangeeren van eemge waggons tusschen de buffers geraakthij werd daardoor zoo gewond en gekneusd, dat hij dadehjk overleed. Hij laat eene vrouw met vijf jonge kinderen achter. I e Kerkdriel is Dinsdag de stoker in den steenoven van den heer Dekker door een rad van de machine gegrepen. Hij werd eenige malen rondgeshngerd, de kleeren werden hem letterlijk van het lichaam gescheurd, en zwaar aan het hoofd verwond en met een paar gebrokeu ribben werd hij opgenomen. Te Schermerhorn bevindt zich het arrestanten- lokaal ondec e'e'n dak met een der portalen van de openbare school. Het is slechts door een muur van een der schoollokalen gescheiden. Met verlof van den burgemeester werd nu bij nacht, en bii slecbt weer ook overdag, dat arrestantenlokaal in gebruik genomen als woning door een vader en moeder met zeven kinderen, door hun huisbaas op straat gezet wegens nalatigheid in het betalen der huurpenningen. Men begrijpt, dat de luid- ruchtigheid van de moeder en het geschreeuw der kinderen van het gezin last veroorzaakte in de aangrenzende school, en den hoofdonderwijzer als naaste buur der gevangenis, binnen de grenzen'van wiens turn zij gebouwd is, allesbehalve aangenaam was. Doch memand wilde aan het beruchte gezin ook maar een kamertje afstaan, zelfs met goede borgstelhng voor de huur. Het gemeentebestuur heeft zich dientengevolge verplicht gezien een eenvoudig neten tentje te bouwen, waar het nu in logeert. In de fabriek van de firma Everts Adema te Wildervank geraakte Woensdagnacht de werkman T. G. bekneld tusschen het gaande werk, met het gevolg, dat hij eenige uren later overleed. Uit het Dagboek van John M'Alister Ray, doctor in de medicijnen. A. CONAN DOYLE. 10) r/Het is zonde en jammer van den armen kerel begon hij hoofdschuddend „Gij, die hem slechts volgens de beschnjving van uw zoon gekend hebt kunt u geen denkbeeld maken welk een mooi mensch hij in zijn gelukkige dagen was, en daarbij bezat hij een verstand, dat hem in staat zou hebben gesteld de schitterendste loopbaan te volgen doch hij voelde zich, van zijn vroegste jeugd af^ ouweerstaanbaar aangetrokken tot de zee, en wist ten slotte de toestemming zijner moeder te verkrijgen bij de koninklijke marine te gaan." z/Dan moet gij een ander voorhebben," riep ik uit„Nicolaas Craigie was gewoon koopvaardij- kapitein." //Gij laat mij niet spreken," hernam mijn vriend, die volkomen zeker van zijn zaak scheen te zijn z/en eigenlijk moet ik u ook eerst vertellen dat zijn ware naam Nicolaas Hamilton was; hijbehoorde tot een verarmden tak van die zeer aanzienlijke familie; zijn vader had hem echter weinig anders nagelaten dan een klein, vervallen kasteel, dat sedert eeuwen als de heerlijkheid van Craigie bekend stond. Toen hij later ter koopvaardij ging varen, gaf hij den ouden geslachtsnaam, op om aan een zwak zijner moeder te voldoen, die minstens gedroomd had hem eenmaal als een Nelson te begroeten." //Maar waarom beging hij ook zulk een dwaas- heid r vroeg ik. //Dat zult gij zoo aanstonds hooren. Het was de noodlottige liefde, die hem ten slotte het leven kosten zou. Was Mabel Buckingford eraanspra- kelijk voor, dat zij met haar zonderlinge schoon- heid zijn gansche toekomst verwoestte Er zijn er die het beweren, ik echter durf zoover niet te gaan, en bepaal er ipij toe te erkennen dat enkele lieden, zonder het zelf te willen, een betreurens- waardigen invloed op het lot van anderen uitoefenen; misschien zijn zij daarbij slechts de blinde werk- tuigen eener onbekende macht. Ik herhaal het, ik weet het niet, maar het verschijnsel op zichzelf staat te onloochenbaar vast, om het te kunnen weerspreken." ./Hebt gij dat jonge meisje nooit gezien //Ja, en ofschoon mijn eigen jeugd reeds lang voorbij was, kon ik mij zeer goed de betoovering verklaren, waaronder Nicolaas Hamilton geraakte. Wie haar eeqmaal aanschouwd had, kon haar met weder vergeten. Het waren vooral haar oogen, die u van een zonderlinge, ouvertolkbare ontroering vervulden. Zij schenen u te doorboren te willen doordringen tot op den bodem van uw hart, en plotseling, terwijl zij u nog aanstaarde kwam er iets over, alsof zij u niet meer zag, maar al haar aandacht bepaalde op iets anders, iets dat onzichtbaar was voor ieder ander dan haarzelve. iNiet ik alleenmaar al haar kennissen merkten dit opdoch wanneer men haar plaagde met het- geen ^men verstrooidheid noemde, kwam er zulk een pijnlijke trek op haar gelaat, dat men onwille- keurig boos op zichzelf werd daarmede te hebben geschertst. Eene opheldering heeft zij ons daar omtrent nooit gegeven." z/Gaf ook Craigie zich rekenschap daarvan?" z/Dat zou ik u niet kunnen zeggeu. Mogelijk ook was zij nooit afgetrokken in zijn bijzijn. Doch nu tot het eigenlijke verhaal. Het was op een roeitochtje, dat hij haar voor het eerst ontmoette. Zij zaten in het bootje, Murray het dichtst bij de twee dames; Mabel droeg een donker keurslijf, waarbij haar doorschijnend wit gelaat des te stra- lender uitkwam, en het was den jongen man sehier onmogelijk den blik van haar af te wenden. Zij zeide niet veel, haar vriendin was bijna voortdurend aan het woord, doch geen harer korte volzinnen ging voor hem verloren en toen zij aangekomen waren, naderde hij haar, schuchter als een school- knaap, en vroeg hij haar of zij altijd in dien ointrek blijven zou. //O neen, ik hoop het niet," gaf zij ten antwoord //ik verlang naar Londen, naar het buitenland, ik zou de gansche aarde willen leeren kennen." //Om haar te bestudeeren, zooals uw vader misschien P" //Neen. Enkel en alleen om van het leven te genieten. Studie is zeer zeker goed, maar voor den ouden dagzij stemt zoo somber, als men er zich te vroeg in verdiept, ten minste dat is het geval met vrouwen." Hij voelde zich gel ukkig dat zij geen blauwkous was, dat scheen haar nader tot hem te brengen, maar toch, nadat hij haar dienzelfden avond met zijn vriend huiswaarts had geleid, erkende hij in- nerlijk dat hij wijs zou doen zoo spoedig mogelijk van daar te vertrekken, wilde hij zijn vrijheid niet voor goed aan ketenen leggen. Dinsdagnamiddag is de machinist J. Leenders te Houthem van de locomotief gevallen, doordien de trein een schok kreeg toen hij over een wissel reed. De stoker, die juist aan het vuur bezig was had het met opgemerktbij aankomst te V alkenburg gaf hij er kennis van en terstond werd een onderzoek iugesteld. Men vond Leenders meer dood dan levend op den weg liggen. Zijn toestand is hopeloos. J //Hoe vindt gij haar?" vroeg Murray, zonder iets te vermoeden van hetgeen er in zijn binuenste omging. /.Zij is bijzonder mooi," antwoordde Hamilton kortaf. //Ja heel bijzonder, en ik hoop van harte dat zij spoedig een goede partij moge doen. Het arrne kind leidt een treurig leven aan de zijde van dien ouden dwaas, die waarschijnlijk krankzinnig werd door zijn onafgebroken studies. Gelukkig heeft mijn kleine Nelly een aardig plannetje met haar vastgesteld. Zij zal gedurende den volgenden winter eenige weken bij ons komen logeeren in de stad, en dan zullen wij haar medenemen naar alle mogelijke feesten, zoodat zij in de gelegenheid komen zal jongelieden te ontmoeten. Had zij fortuin gehad, dan ware zij juist een geschikte vrouw geweest voor u. Nu echter, behoort dat tot de onmogelijkheden, wat zij zelve bezit geen cent, en een luitenant bij de marine kan moeilijk een zoo schitterend wezen als dit voorstellen de armoede van zijn schrale bezoldiging te deelen zonder nog te berekenen dat hij haar tot gebrek- lijden veroordeelen zou, indien hij vroegtijdig kwam te sterven." 8 Neen, dat kon niet; Hamilton zag het slechts t! i k6 en hiJ zou zich geschaamd lebben de zelfzucht zoover uit te strekkenzijn besluit stond dan ook vast: hij zou reeds den vo genden dag, onder het een of ander voorweudsel vertrekken, zonder haar te hebben weer gezien. llij gevoelde dat hij verloren zou zijn, indien hij haar nogmaals ontmoette, en zwoer bij zichzelf dat dit nimmer weder het geval zou zijn. Ook te Louden zou hij de Murray's niet meer bezoeken. (Slot volgt). VAN DE VAN DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5