A lgemeeo Nieaws- en Advertentieblad Zeenwsch- Vlaanderen. No. 3934. voor illflllTlEAAB. Zaterdag 23 Juni 1900. 40e Jaar^ang;. Praatjes, Overdrijving, Laster. f. c. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant beboort een bijvoegsel. Belasting op het houden van honden in de gemeente Ter Neuzen. TER IHEliZEIHSCHE <1)1 IIIVI Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr\js slecbts tweemail berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit Iliad verschijnt daanrtag-, Woensdag. eu Vrijdagavood, ait^ezunderd op I'eestdageii^k^^en^aitgeveMP^JI^Jl^Dll^lMDK^eJPer^enzen. De Burgemeestev der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Xalcrdag den 33 Juni lilOO, des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 21 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat het primitief kohier der belasting op het honden van honden over 1900 door den Gemeenteraad is vastgesteld en door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedgekeurd en dat het van den 23 Juni a. s. gedurende vijf maanden in afschrift voor een ieder ter gemeentesecretarie ter lezing ligt. Ter Neuzen, 22 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. 'tis zwaarte doen en ras vergeten A1 wat gij goeds voor 'toog der wereld doet; Maar struikelt d£ns, terwijl zij 't merk uw voet 't Is ras gedaan maar nooit vergeten." Zoo zegt een oud rijmpje uit de dertiende eeuw en, treurig genoeg, geldt het ook nog evenzeer voor onze hooggeroemde negentiende. .Men wil de waarheid wel, Maar nergens loopt ze min gevaar, Dan in een beestenspel." Dit moeten woorden van Esopus zijn. 'tis daarom maar verstandig geen menschen te noemen, maar over diereu te sprekea. En dan herinneren wij aan de vreeselijke kippenhistorie. Er was dan eens eene hen in het begin van het ruien. Zij verloor een veertje, een enkel maar. 't Speet haar wel een heetje, maar 't dier troostte zich zelve met de woorden //Och, &;n zoo'n veertje kan me niet deren, ik heb er nog genoeg over en bovendien ik krijg er weer een nieuw voor, zoo word ik nog schooner dan voorheen." Eu welgemutst schikte 't beest zich op den rik eu sliep weldra deu onschuldigen kippenslaap. Maar, ongelukkig genoeg, daar waren kraaien of eksters op 't kippenhok geweest en die hadden de woorden der hen gehoord en zij dachten er het huune van. Deze vloog hier, gene daar en als ze gezelschap vouden wisteu ze al spoedig te vertellen ,/daar ginder is een kip, die zich de veeren uittrekt, om schooner te worden, die ijdel- fUit." En de nieuwsgierige hoorders, die het zrvooral en believen" niet weer mochten vertellen en stipte geheiinhouding hadden beloofd, deden 't hunnen vrienden verstaan, dat er eene kip was geweest, die zich geheel kaal had geplukt om o zoo schoon te worden en deze vrienden deden de pronkzieke kon vatten eu haar ten slotte als gerechte straf sterven, terwijl tot verdere volmaking de cirkelgang schijnt ook onder de diereu te bestaan, het bericht weder bij onze eerste kip aankwam, luidende, dat er wel vijf kippen waren geweest, die uit louter ijdelheid, om schooner te worden, zich alle veeren hadden uitgeplukt, in dien toestand eene erge verkoudheid hadden opge- daan en zoo ellendig om het leven waren gekomen. En onze kip, die slechts een veertje had verloren en daardoor onwillekeurig oorzaak van deze droeve historie was geweest, schudde bedenkelijk den kop en was bijna geneigd hare zusteren te vloeken en zich zelve te schamen dat ze ook eene kip was. Zoo gaat het in de dierenwereld. In de groote menscheu-maatschappij gaat het natuurlijk gansch anders. Of meent ge, dat de kwajongen, die over een sloot zou springen en heel eventjes een natte hiel haalde, er straks tot aan de enkels //in" sprong, later tot aan de knieen, daarna halverwege, einde kopje onder, om ten leste ellendig in modder en water door verstikkiug om te komen P Neen maar, zulk een overdrijving, zij moge in warrae landen bestaan, in cnze koele gewesten vind men ze niet. En, als ge nog niet overtuigd zijt, neemt er dan zelve de proef van. Kleedt U netjes en be- vallig naar de nieuwste mode. Onwillekeurig zal ieder U bewonderen en U een compliment maken over uwen fijnen smaak. Lacht nu niet, als 't U belieftdien onnoozelen bloed, die, zijns oudanks, daar met een gat in zijne kous loopt, hoe prozai'sch, niet waar of met een vlek op zijn jas, och niemand slaat hem gade. Men knipt zijne oogen even toe. De dertiende eeuw was een geheel andere dan de negentiende. Men ziet nu niet meer den splinter in het oog van den broeder, omdat men genoeg heeft den balk uit het eigen te verwijderen. En daaraan is men bezig, steeds bezig en als 't nog niet gelukt is, dan is dit evenmin uwe al onze schuld. Want wij menschen zijn immers menschen geworden en zijn aller kleinzieligheid afgestorven. Grootheid van geest adelt ons alien, zielenadel is de ware hij overvleugelt immers het klatergoud van den ouden tijd? Jokken, onschuldig gesnap, onwaarheid spreken. het kan in commissie, ofschoon 't on- noodig is, men zwijge liever, liegen, een misse- lijk iets; overdrijving een hatelijk middel om eigen zonden te bedekken en zich deugden aan te leuuen, op wier bezit men hoegenaamd niet kan roemen lasteren, het werk van den duivel Eene haastige climax, eene opdrijving. Voor- zeker, maar gene zoo natuurlijk als deze. Weet ge, wat wijlen Simon Gorter ervan zei z/Onder de dingen, die ten monde uitgaan en den mensch verontreinigen, onder de boosdoeners der lippen behoort ook het laffe woordze zeggen het moet waar wezen. Hebt gij zelf het gezien, gehoord, bijge- woond z/Neen, ze zeggen het toch." Wie zeggen Nu, ze, ik weet het niet, men, de menschen natuurliik. Goed, hebben die het zelven gezien, gehoord, bijgewoond Neen, dat juist niet Wat dan? Weten ze het dan zeker Kunnen ze man en paard noemen, die het zeker weten, gezien, gehoord, bijgewoond hebben Gij vraagt zooveel weet ik alles Of ze man en paard weten dat kan ik niet zeggen, maar Maar mensch, gij martelt mijmijn fortuin, levensgeluk, naarn en eer staan op het spel noem mij een bewijs, dat ik weerleggen, eenen getuige, dien ik bij den keel grijpen en ter verant- woording dwingen kan, of anders zwijg Ik weet het niet, maar het moet toch waar wezen, ze zeggen het toch. O, wie verlost ons van dat laffe, dat laaghartige woord Met die bede van den vroeg verstorven Gorter zal ongetwijfeld iedere goedgezinde instemmen. Hij zelve werkte tot hare vervulling. 'tis onze plicht haar verder te brengen. En we zullen dit, door aan leuterpraatjes geen oor te verleenen en der kwaadsprekendheid den rug toe te keeren door te strijden met open vizier. De lafheid ver- bergt zich onder een mom, werkelijke mannen treden open en roDd in het krijt. Zes eeuwen na de dertiende moeten rente hebben gedaan. Zij moeten tot oprechtheid, tot waarheid hebben geleid. Ook de volksdichter Heije, drong er op aan, als hij schreef Een korrel graan, in de aard' gestrooid, Geeft honderdvouden overvloed Zoo zaaide ik graag in uw gemoed Een korrel deugd, die 't zelfde doet h Licgt Nooit TEIt NEUZEN, 22 Jani 1900. In de op morgen (Zaterdag) des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeliug Ingekomen stukken; besluit af- en overschrijving posten begrooting; verzoek ontheffing hoofdelijken omslag mevrouw de weduwe Van BovenBuijze; wijziging instructie gemeeute-outvanger. Gisternamiddag deed zich een ongeval met noodlottigen afloop voor bij de werkzaamheden aan het in de Schelde nabij de haven gezonken stoomschip Magie Macnair. Een dikke staleu tros, die juist met een stoom- lier was aangezet, sprong, waardoor drie personen, die ter plaatse werkzaam waren, van het vaartuig der bergiugsmaatschappij werden overboord ge stagen. Twee van hen, waaronder een Ter Neuzenaar wisten zich met zwemmen boven water te houden en werden gered. De derde, de 22jarige Zweed A. G. Johansen, geboren te Oscarsham, wonende te Stokholm, echter zonk in de diepte weg. Onmiddelijk werd door duikers naar hem ge- zocht, die van den bodem der rivier het lijk boven water brachten. Daar aan het hoofd eene ver- wonding zichtbaar was, vermoedt men dat hij door een stag van een of aDder voorwerp dadelijk be- wusteloos geworden is. Het lijk is naar het ziekenhuis alhier over- gebracht. Tot zijne practische vorming is de heer P. J. W. van den Burgh, student der polytech- nische s hool, gedurende de zomermaanden door den Minister van Waterstaat aangesteld als buiten- gewoon opzichter bij den bouw van het post- en telegraafkantoor alhier. Heden morgen kwam de koopman A. de Meij van Terdonck (Belgie) met zijn met groenteu beladen wagen tangs het kanaal om voor de eerste maal in dit jaar in Ter Neuzen zijne waren te presenteeren. Omstreeks het eerste overzetveer schrok de voor den wagen gespannen ponney voor een hondenkar en geraakte met den wagen in het kanaal te water. Niettegenstaande met behulp van dadelijk toege- schoten personen alles spoedig op het droge was gebracht, was het paard reeds verdronken. Bereidwillig hielpen een paar arbeiders, die tengevolge het weer hunne werkzaamheden in 't land niet konden verrichten, den van de hulp van zijn paard verstoken koopman en trokken den wagen met groenten naar Ter Neuzen, zoodat hij op die wijze zijne wareD kon venten. Gisteren werd alhier in het //Nederlandsch Logement" door den ontvanger der registratie en domeinen te Hulst, ten overstaan van den notaris De Ridder te Ter Neuzen, aangevangen met de veiling van 203,0412 hectaren der in 1899 inge- dijkte staatsgronden in den Brakman, ten weers- zijden van het kanaal van Philippine in 64 kavels, en 8,2470 hectaren zeedijk van de polders Kleine Slelle en Vergaert, in 3 kavels. Gisteren werden verkocht 27 kavels als volgt Kavel 1. P. v. d. Walle te Philippine voor f 1500. Kavel 2. Dezelfde voor f 2100. Kavel 3. J. Schieman te Axel voor f 5825. Kavel 4. A. F. Arbroscheer te Philippine voor 7300. Kavel 5. RammelooKusse te Philippine voor f 8500. Kavel 6. J. Dees te Zaamslag voor f 7000. Kavel 7. J. Dees voornoemd voor f 8525. Kavel 8. A. de Dobbelaere te Bouchaute voor 8900. Kavel 9. P. Dieleman te Axel voor f 10310. Kavel 10. J. Dieleman te Axel voor f 10500. Kavel 11. P. N. RammelooSabo te Philippine voor 9700. Kavel 12. A. Minnebo te Philippine voor 8450. Kavel 13. P. Dees te Hengstdijk voor f 9000. Kavel 14. P. Wijne te Philippine voor f 11500. Kavel 15. P. Kindt te Hoek voor f 13000. Kavel 16. Ph. van Dixhoorn te Axel voor 10110. Kavel 17. L. Thienpond te Audenaerde voor 15050. Kavel 18. F. van Hoeve te Axel voor f 15230. Kavel 19. E. Steegers te Assenede voor 12620. Kavel 20. J. Th. Hendrikse te IJzendijke voor f 10020. Kavel 21. RammelooDemarlie te Bouchaute voor 9050. Kavel 22. P. Scheele te Ter Neuzen voor 5800. Kavel 23. P. C. Puijlaert te Zuiddorpe voor 6310. Kavel 24. H. Buijsse te Philippine voor f 3500. Kavel 25. Dezelfde voor f 3200. Kavel 26. M. de Putter, Ter Neuzen, voor f 5900. Kavel 27. P. Dieleman Wz. te Axel voor 6000. Bij de heden voortgezette veiling werden verkocht: Kavel 28. D. E. Wolfert. Ter Neuzen, voor /3121. Kavel 29. V. N. Voerman, Philippine, voor f 280. Kavel 30. P. van Hoeve te Axel voor f 310. Kavel 31. Dezelfde voor f 380. Kavel 32. D. E. Wolfert, Ter Neuzen, voor 440. Kavel 33. P. B. Rammeloo, Philippine, voor /"410. Kavel 34. A. F. Arbroscheer, Philippine, voor 430. Kavel 35. E. A. de Mul, Philippine, voor f 465. Kavel 36. V. N. Voerman voornoemd, voor f 470. Kavel 37. S. Pieters, Philippine, voor f 475. Kavel 38. Dezelfde voor f 495. Kavel 39. F. van Hoeve voornoemd, voor /4520. Kavel 40. A. Scheele, Ter Neuzen, voor f 6199. Kavel 41. M. Willemsen, Hoek, voor 3600. Kavel 42. L. C. Cornelis, Philippine, voor f 4552, Kavel 43. C. L. de Ridder, Westdorpe, voor f 7200, Kavel 44. D. E. Wolfert voornoemd, voor f 6020. Kavel 45. M. Willemsen voornoemd, voor f 6500. Kavel 46. J. de Visser, Axel, voor f 6000. Kavel 47. A. Jurrij, Hoek, voor 5810. Kavel 48. J. van Cadsand, TerNeuzen, voor /"6020. Kavel 49. J. van Cadsand voornoemd, voor f 3500. Kavel 50. P. van Hecke, Hoek, voor f 2310. Kavel 51. P. van Hoeve voornoemd, voor 7110. Kavel 52. P. J. Scheele, TerNeuzen, voor f 10010. Kavel 53. P. J. Scheele voornoemd, voor f 8010. Kavel 54. J. A. van Rompu, Ter Neuzen, voor 7000. Kavel 55. E. B. Dumoleyn,Hontenisse, voor/"5750. Kavel 56. J. A. Meertens, Hoek, voor f 3900. Kavel 57. J. de Kraker, Biervliet, voor /3150. Kavel 58. E.B. Dumoleyn voornoemd, voor/5150. Kavel 59. J. A. van Rompu voorn., voor f 3555. Kavel 60. J. A. van Rompu voorn., voor f 4830. Kavel 61. J. A. van Rompu voorn., voor f 6230. Kavel 62. J. A. van Rompu voorn., voor f 8260. Kavel 63. Joz. Dees, Axel, voor f 9510. Kavel 64. A. J. Minnebo, Philippine, voor 12010. Kavel 65. A. J. Cammaert, Hoek, voor f 1680. Kavel 66. P. 't Kindt, Hoek, voor f 1050. Kavel 67. P. J. Scheele, TerNeuzen, voor f 1510. De totale opbrengst is 393,122. Koewacht. De heer E. Vermandel, brieven- gaarder alhier, hoopt op 1 Juli a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren die betrekking aanvaarde. Zuiddorpe, 20 Juni. Heden had van wege de alhier bestaande Societeit //St. Sebastiaan" de gewone jaarlijksche Konings-en prijsvogelschieting plaats waaraan alleen leden kunnen deelnemen. Het lid de heer D. B. Waelput viel het zeer zeldzame voorrecht te beurt voor den 50en keer aan de schieting te kunnen deelnemen. Hij werd dan ook in stoet, muziek aan 't hoofd, aan de woning van deu hoofdmau den heer A. Moerdijk afgehaald, waarbij hem door dezen, na eene op het feest betrekking hebbende toespraak, een passend cadeau werd aangeboden en de leden van 't gilde gulhartig werden onthaald. Bij den daarop gevolgden schietwetstrijd deed zich het ongelooflijke feit voor dat de 5 hooge prijsvogels werden afgeschoten door de 3 deel- nemende leden van Koewacht namelijk de heeren Aug. IJsebaert, koningsvogel en kal, C. Dierick, burgemeester, de beide zijvogels, en Theodor Misseghers de eerste kal. Onnoodig te zeggen dat de 3 flinke schutters van Koewacht die met de uitgeloofde prachtige prijzen huiswaarts trokken, niet weinig in hun nopjes waren. Retraflchement. De quaestor der classis IJzendijke heeft ontv&ngen voor de Generale kas Van de kerkeraden te Biervliet 20,15, Hoofd- plaat 4,41, Schoondijke 10,Breskens 4,62Yj, Groede f 9,Nieuwvliet _/3,43, Sluis f 50,50, Siut Anna ter Muiden 15,25, Sint Kruis f 15,Aardenburg 67,Oosthurg 15,80, Zuidzaude /4,60, Retrenchement 6,25,.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1