Gemengde berichten. voor de beslratiug met keien van de verkortiug van den dijk van den Ouden Graauwpolder, en van de Verkortiug tot de buurt Schelfhoutshoek. Tot bet verhoogen van het renteloos voorschot, aan het waterschap Cadzand verleend voor het maken van eene haven. Wijl de rijks- en pro vinciate waterstaat eenige verbeteringen in het ontworpen plan noodig oordeelden, is de raming van 36,000 tot f 40,095 gestegen, waarom vrordt voorgesteld het toegestane renteloos voor schot ad 12,000 te verhoogen tot f 13,365. Tot inwilliging van het verzoek der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, oin haar een crediet toe te staan ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paarden- fokkerij in dit gewest. Ged. Staten stellen voor een crediet te openen tot een maximum van f 2350, onder voorwaarde dat door de maatschappij eene jaarlijksche bijdrage van f 400 worde verleend. Tot afwijzing van het verzoek der Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaandereus westelijk deel om wijziging der voor- waarden, waaronder haar subsidie voor een snoei- cursus is verleend. Voorts stellen Ged. Staten voor te besluiten aan H. M. de Koningin voor te dragen de heffing van respectivelijk 28 en 36 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en op de ongebouwde eigendommen en van 21 op enten op de hoofdsom der personeele belasting over het jaar 1901. De leden der Tweede Kamer de heeren Fokker, Van Raalte en Willinge, stellen als amendement op het ontwerp tot wijzigingen van art. 240c en art. 243 der Gemeentewet voor Art. 2 te lezen. Art. 243 der Gemeentewet wordt gelezen als volgt I. De directe belastingen, bedoeld in artikel 240c. worden met of zonder aangifte der belastiug- schuldigen geheven, hetzij naar het geschatte, hetzij naar een inkomen afgeleid uit den uiter- lijken staat, volgens in de belastiugverordening vermelde grondslagen. II. Bij de verordening tot heffing wordt in acht genomen. A. dat geen inkomsten buiten berekening worden gelaten of lager dan haar werkelijk zuiver bedrag worden bepaald, voor zoover dit niet voortvloeit uit indeeling en klassen en behoudens 1°. dat inkomsten uit betrekking, beroep, bedrijf, pensioeu of lijfrente lager in rekening mogen worden gebracht ten hoogste een vierde dan inkomsten uit kapitaal of vermogen. 2°. dat het geschatte of het afgeleide inkomen mag worden verminderd met eene som voor nood- zakelijk levensonderhoud, welke som ongelijk kan zijn voor verschillende klassen en inag geregeld worden in verband met de samenstelling van het gezin j 3°. dat ook overigens bij de bepaling van het inkomen of van den aanslag met de samenstelling van het gezin rekening kan worden gehouden 4°. dat voor wisselvallige inkomsten berekening naar het gemiddelde over twee of meer jaren kan worden voorgeschreven. B. dat, indien het percentage van heffing niet voor alle inkomens gelijk wordt gesteld, hetzij eene degressie worde toegepast, welke, bij geen hooger inkomen aanvangende dan het twintigvoud van het laagstgeschatte of afgeleide inkomen, ge- leideiijk afdaalt, hetzij eene schaal van progressie worde gevolgdbij welke het percentage van heffing geleidelijk klimt, docb tot geen hooger bedrag dan van het tienvoud van eenig percentage van heffing, berekend over het laagst geschatte of afgeleide inkomen. nu eerst de gehechtheid toonen, welke zijn zonder- derlinge manieren tijdens zijn leven tot stilzwijgen hadden gebracht. Hij viel met een doffen, somberen slag van de plank naar beneden, en zooals ik daar in het groene water staarde, zag ik hem al dieper en dieper ziuken, tot er niets meer van hem overbleef dan een kleine witte stip op de grenzen der eeuwige duisternis. Aldaar zal hij blijven liggen, met zijngeheime smart en het mynisterie van zijn dood nog steeds begraven in het hart, tot den grooten dag der dagen, waarop de zee haar dooden op zal geven, en Nicolaas Braigie op zal staan van uit het ijs, met nog denzelfden glimlach op het gelaat en de verstijfde armen nitgebreid om een geliefde ver- schijning te begroeten. Mijn stille bede is dat zijn lot in dat leven gelukkiger moge zijn dan het was in dit bestaan. De moed ontbreekt mij dit dagboek nog verder voort te zetteu. Onze terugweg naar huis ligt lielder en duidelijk voor ons afgebakend, en het groote ijsveld zal spoedig niet anders meer voor mij wezen dan een herinnering aan het verleden. Het zal echter nog eenigen tijd duren eer ik den schok, door de laatste gebeurtenissen op mij teweeg gebracht, weer geheel en al te boveu ben. Toen ik het verslag onzer reis begon op te teekenen, vermoedde ik weinig op welke wijze ik gedwongen zou zijn het te besluiten. Ik schrijf deze laatste slotregelen neer in de eenzame kajuit, bij oogen- blikken nog opschrikkende en mij verbeeldende dat ik weder den Snellen, gejaagden tred van den overledene op dek boven mijn hoofd verneem. Heden avond ben ik, zooals mijn plicht was, zijn hut binnengegaan, met het doel een lijstje Door den inspecteur van den arbeid is thans besloten dat aan boord van de visscherij- schepen geen jongens beneden 12 jaar meer mogen varen. De jongens die aan boord zijn, moeten onverwijld door anderen vervangen worden. De liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht te Middelburg, heeft Maandagavond tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld den heer H. P. den Bouwmeester, wethouder aldaar. De Bond van distillateiirs heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin verwerping van het ontwerp tot wijziging der Drankwet ver- zocht wordt. De Bond ontwikkelt in het adres verschillende bezwareutegen de toekeuning van het vergunningsrecht voor openvallende plaatsen aan de meestbiedenden, tegen het in sterke mate beperken van een geoorloofd bedrijf, tegen de dacronische bepaling, waardoor niet minder dan 8000 gezinnen tot ondergang en armoede worden gedoemd, enz. Er op wijzende, dat ook de distillateurs (grossiers in gedistilleerd) indirect zullen worden getroffen, zeggen adressanten ten slotte dat uit het geheele ontwerp blijkt, dat zij, die in de eerste plaats omtrent dit belang hadden moeten zijn gekend, nl. alien die bij den verkoop of de vervaardiging van sterke drank belang hebben, niet zijn gehoord. De Bestuurders van het Twentsche kolen- syndicaat hebben zich tot den minister van water staat enz. gewend met een adres waarin zij, wijzend op de bestaande moeilijkhedeu voor de industrie om zich de noodige steenkolen aan te schaffen en op de hooge prijzen van dit artikel, verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de bestaande oorzaken voor de vertraging der be- schikking op concessieaanvragen voor de ontginning der steenkolenbedding in Limburg worden weg- genomen. TER NEUZEN, 20 Jani 1900. Axel. De heer E. v. d. Bilt alhier, onlangs geslaagd, is benoemd tot onderwijzer aan de open- bare school te Assendelft (N.-II.) Axel, 20 Juni. Heden werd alhier door den notaris P. Dregmans, ten verzoeke van het bestuur der Burgerlijke Godshuizeu van Gent, verpacht voor den tijd van 9 jaren Twee perceelen bouw- en weiland, in de gemeente Axe], ter gezamenlijke grootte van 22 hekt. 99 aren 50 centiaren, gecombineerd voor 1100 'sjaars aan den heer Jan Verpoorte te Axel. Een perceel bouwland, in de gemeente Axel, groot 7 h. 25 a. 40 c. a., aan den heer Bern. Jac. Coppieters e. a. te Axel voor f 650 'sjaars. Een perceel waterleiding en bouwland, in de gemeente Boschkapelle (Willem 111 polder) groot 2 h. 45 a. 50 c. a., aan den heer Cornelis Herrebout te Zaamslag voor 240 'sjaars. Hontenisse. De heer P. M. Fruijtier, zoon van den heer P. F. Fruijtier, lid der Provinciale Staten alhier, heeft aan de universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg het theoretisch geneeskundig examen afgelegd. De dienslweigeraar De Bruijn is Yrijdag bij vonnis van den krijgsraad te 's Bosch veroordeeld tot een jaar en vier maauden militaire gevange- nisstraf, wegens misdrijf tegen den dienst en de subordinatie door bij andere gelegenheid dan in eene affaire tegen den vijand of in eene plaats welke dadelijk bclegerd of berend is, uitdrukkelijk ■■■humuiibh—a—jinw w mtm num.— op te maken van de hem toebehoorende voor- werpen, opdat men ze zou kunneu wegbergen op een afzonderlijke plaats. Alles was daar nog gebleven zooals het er bij mijn eerste bezoek uitzag, be- halve dat het portret, dat ik vroeger beschreef en destijds aan het voeteneind zijner legerstede hing, schijnbaar met behulp van een mes uit zijn om- lijstiug gasneden en verdwenen was. Onder het vermelden van dezen laatsten schakel in een onverklaarbaren keten van onloochenbare feiten eindig ik mijn journaal van de reis der ,/Poolstar." Aanteekening van Dr. John M'Alister Ray sr. Ik heb de zonderlinge gebeurtenissen gelezeD, voorgevallen met betrekking tot den dood van den gezagvoerder der //Poolstar", zooals ze weergegeven worden in het journaal van mijn zoon. Dat alles zich volkomen toedroeg zooals hij dat beschrijft, staat geheel en al vast bij mijik geloof het niet alleen, maar ben er zeker van,- want ik ken hem als iemand van sterke zenuwen en zonder eenige verbeeldingskracht, terwijl hij de waarheidlievend- heid in persoon is. De geschiedenis is niettemin oppervlakkig be- schouwd, zoo onbestemd en onwaarschijnlijk, dat ik er lang op tegen was dat zij uitgegeven zou worden. Sedert de laatste dagen echter heb ik van iemand die daarbij hoegenaamd geen belang had, een getuigenis omtrent de zaak ontvangen, waardoor er een geheel nieuw licht over wordt verspreid. Ik had mij naar Edinburg begeven, om aldaar een vergadering bij te wonen van het Britsche Collegie van geneesheeren, toen het toeval wilde te weigeren en opzettelijk na te laten de orders van dengene, die boven hem gesteld is, na te komen. - Maandagmiddag ontstond door het spelen met vuur een felle brand in de woning van den arbeider G. Y. te Stolwijk. De kleeren van het kind stonden reeds in brand, toen de moeder het onheil ontdekte. Gelukkig kon deze het kind redden, doch de woning werd voor het grootste gedeelte vernield. Huis en inboedel waren ver- zekerd. Op het Zieken in Den Haag werd Maandag nacht door de politie aangetroffen een marinier, die op straat lag met een ernstige wond aan het hoofd. Hij was niet beschokken en kon niet opgeven wat met hem was gebeurd. Hij is in het hospitaal opgenomen. Een werkman te Utrecht gaf Zaterdagavond aan zijn zoontje 't weekloon over, daar hij zelf nog werkzaam moest wezen, om 't over te dragen aan moeder de vrouw, die boodschappen zou doen. Het knaapje ging spelen en kwam zonder porte- monnaie thuis. Natuurlijkerwijze groote ontstel- tenis. De andere broers, die aan 't zoeken gingen op de plaats waar 't jongetje geweest was, vonden echter de portemonnaie met den inhoud van 12 benevens den gouden horlogeketting, die er in gezeten had aan een boom Omstreeks 6 uur Zondagnamiddag had een treurig ongeval plaats in een tuin aan den Bilt- schen weg. Een jougeling van ongeveer 18jarigen leeftijd, De Bruin, wonende op den Hopakker, stond op den schommel en was speelsch met een kat, die in de boom zat, welks takken de schommel bij haar opzwaai bereikte. Hij had 't ongeluk de touwen los te laten, te vallen, met 't gevolg, dat de schommel hem tegen 't achterhoofd sloeg. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het lijk bleef aldaar achter. In den omtrek van Delft viel dezer dagen een mooie gezonde stier dood neder, zonder dat men kon vermoeden, waaraan het beest gestorveu was. Nadat het beest gevild was bleek het dat was gestorven door een kogelwond. Ernstig ver moeden bestaat er, dat de kogel is afgedwaald van de schietbaan. Het rijk zal dan ook wel om schadevergoediitg worden aangesproken. Sedert ongeveer twee jaar was aan Jannetje Kriiger de huur opgezegd van een perceel in het Nauwe Geldelooze pad te Haarlem, toebehoorende aan het fonds van De Haes. Men had bet 65jarige vrouwtje, niettegenstaande er een vonnis was tot uitzetting, steeds gespaard en daarop prat, daar de buren en z.g. vrienden zeiden dat de heeren van het rijke fonds haar toch niet zouden laten uitzetten, was zij in de woning gebleven, ook, toen nu de vorige week het vonnis nog eens was beteekend. Doch nu is dat vonnis ten uitvoer gelegd en werd daar gevonden een toestand aan een stal gelijk. De menschen die den deurwaarder behulpzaam waren, namen hooivorken te baat om den vuilen rommel te verwijderen, bang als ze waren door ongedierte te worden aangetast. Hoe het mogelijk is geweest dat dit mensch daar 40 jaar achtereen heeft gewoond, was ieder een raadsel, en ook dat de gemeente, die sedert een tiental maanden zooveel perceelen onbewoonbaar heeft verklaard, dit heeft toegelaten. Van waterleiding toch geen sprake. Wel van algeheele vervuiling. Te Opeinde (Smallingerland) verliet Maandag de vrouw van den arbeider K. T. voor een korten tijd hare woning om hare zieke moeder te bezoeken. dat ik dokter P ontmoette, een boezemvriend uit mijn eerste jeugd en nu zijn praktijk uit- oefenende te Saltash in Devonshire. Nadat ik hem verteld had welke buitengewone ondervinding mijn zoon had opgedaan, verklaarde hij mij den gezagvoerder zeer goed gekend te hebben en ging hij, tot mijn onuitsprekelijke verbazing voort mij een beschrijving van hem te geven, die in alle opzichten overeen kwam met die, welke ik in het dagboek las, behalve dit eene dat hij hem voor- stelde als een veel jonger man. Volgens hem was Craigie verloofd geweest met een jong meisje van buitengewone schoonheid, ergens van de Engelsche kusttijdens zijn afwezig- heid op zee was zijn bruid op tragische wijze om het leven gekomen. /,Weet gij niet welken dood zij stierf vroeg ik, verlangend alles te vernemen wat hij mij daaromtrent slechts zeggen kon. //Het is een lange geschiedenis," gaf hij peinzend ten antwoord #en misschien hebt gij geen tijd c/Integendeel; de stad biedt ons heden avond een buiten-concert aan maar het weder is zoo guur, dat ik weinig lust gevoel mij vrijwillig een koude op den hals te halen, en ik geloof dat gij zelf wijzer zoudt doen met mij in het h6tel gezelschap te blijven houdendan laat ik een flesch wijn boven brengen, en kunnen wij op ons gemak praten." Mijn onde kameraad stemde hier volgaarne in toe, en een kwatier later, nadat de kellner ons voorzien had van al wat wij voor den verderen avond behoefden, en ik een kistje sigaren voor hem had neergezet, hervatte hij uit eigen beweging zijn verhaal. (Wordt vervolgd). Daar de man zelf weg was om te maaien, bleven de twee kinderen, een jongen van 7 en een meisje van 2 jaar alleen thuis. Daar het knaapje met lucifers speelde onstond er een brand, met het noodlottig gevolg, dat het huis een prooi der vlammen werd en ook het jongste kind daarin omkwam. Tusschen Ter ApelRoswinkelNieuw- Weerdinge ligt nog een min of meer woeste wereld, waar de zuiverheid der begrippeu omtrent het mijn en dijn alles te wenschen overlaat. Daar wonen er verscheidenen, die een paar koeien en een tal van schapen weiden en slechts weide hebben voor een of hoogstens een paar dezer dieren. Herhaaldelijk, zonder uitzondering bijna geregeld wordt daar de wet op den eigendom bij dage en bij nacht overtreden. Wie zijn recht eischt, is er dikwijls nog slechter aan toe. Want dan gebeurt het, dat hij om een uur of drie 's ochtends op reis moet naar Winschoten, om een uur of negen 's avonds terugkeert en ziet dan den overtreder een straf opgelegd van een gulden. Algemeen wordt er nu gewerkt om dit te veranderen, door bij al de eigenaren op zegel verbod op te halen tot eenigerlei weiderij De lOjarige C. S. te Nunen was door zijn broeder boven op een geladen kar met mutserd geplaatst en had een gaffel in de hand. De kar sloeg om, de knaap geraakte er onder, en werd vreeselijk verminkt als lijk daaronder weggehaald. Hij had den hals gebroken en de gaffel in de borst gekregen. z/De Fiscus" schrijft In den nacht van Donderdag 7 op Vrijdag 8 dezer mocht het den kommiezen te Almeloo gelukken, onder het rayon van den post Bruine- haar bekeuring in te stellen wegens ongedekt vervoer van ruim 22 liter frauduleus ingevoerde Duitsche korenrum. De partij was zelfs nog 10 liter grooter, maar door den val (de smokkelaars wierpen hunne vracht af en zetten het op een loopen) was de grootste der 5 blazen, waarin de rum werd vervoerd, gebarsten en leeg geloopen. Den volgenden nacht werd door de kommiezen van Tubergen in dezelfde richting weer dienst gedaan, en weer een aanhaling gedaan, van 12 liter jenever en 4 liter rum. In beide gevallen echter gelukt het den smokkelaars door het bij uitstek moeilijke terrein aan hunne vervolgers te ontkomen. Uit deze opeenvolging blijkt, dat degenen die beweren dat er tegenwoordig //niets meer gaat," zich wel deerlijk moeten vergissen. Integendeel, daar waar de grensposten zwak bezet zijn, en het terrein er zich toe leent, wordt nog wel degelijk van de gelegenheid gebruik gemaakt. Zelfs al zijn de smokkelverdiensten miniem, zuller er nog zijn, die een kans wagen om door de maZen van het net heen te kruipen. Uit Haarlem meldt men Verschillende employes bij den reinigingsdienst verklaarden in de instructie, reeds lang geweten te hebben dat de opzichter knoeide. Zij zwegen echter, omdat hij zoo goed voor hen was. De collectanten voor de z. g. oud-Gerefor- meerde gemeente, waarvan de meermalen wegens openbare dronkenschap opgepakte dominee Wessels zich de predikant noemt, gaan steeds voort met hunne inzamelingen voor de armen diergemeente Laatstelijk voegden zij bij het aanbieden der schaal, dat die gemeente niets meer met dominee Wessels had uitstaan, daar deze sinds lang reeds uit zijn ambt was ontzet en dat in alien geval de armen hieronder niet mochten lijden Door dit weldadigheidsberoep liet menigeen, die anders met het oog op de herhaalde waar- schuwing, voornemens was er niet meer aan te doen, zich vermurwen om weer wat geld op de schaal te leggen. Het trok echter de bijzondere aandacht, dat de collectanten als op een wachtwoord na afloop vau hun z/liefdewerk" geregeld in een kroeg sarnen kwamen om daar de opbrengst der collecte te tellen enz. enz. Nu tegen dominee voor de tweede maal proces- verbaal wegens dronkenschap is opgemaakt, heeft hij zich, wordt hij de derde maal in kennelijken staat door de politie van de straat verwijderd en deswege veroordeeld, voor te bereiden op een beroep naar Hoorn, waarvoor het moeilijk zal gaan te bedanken. De heer W. P. Mulid te Leiden, die een nieuw systeem van reddingboot heeft laten maken, wil de deugdelijkheid daarvan aantoonen, door erin over zee naar Parijs te gaan. Hij stelt zich voor 26 Juni te vertrekken, den volgenden dag uit den Nieuwen Walerweg zee te kiezen, om zoo, een dag of twaalf, veertien zeilende, den mond der Seine te bereiken en vandaar de rivier op naar Parijs te varen. De D. Ct. vermeldt het volgende geval, dat Zaterdagavond voorviel in een wildebeestenspel op de Dordtsche kermis. De oudste dierentemster werkte met een viertal leeuwen. Twee ervan zijn van een zeer gevaarlijk karakter, telkens tot aanvallen gereed. Maar ze weet ze toch altijd te beheerschen met haar mach- tigen wil. Reeds had ze de beesten om zich heen laten loopen en ze ook door brandende hoepels laten springen, toen een nummer volgde, waarbij fuseeen te pas kwamen. Zoo'n fusee werd voor het hok aangesfoken en der vrouw door de tralies

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2