A 1gemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaandere No. 3931. Zaterdag 16 Juni 1900. 40e Jaargang. 3ISDEBWET. P H 1 L I F F III. Bekendmaking. De offlcieele opening yan het Scheepvaartkanaal op Woensdag 13 Juni 1900. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per poat: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. n advertentien Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaataing derzelfde advertentie wordt de priig alechta tweemaal berekend. Grootere lettera worden naar plaataruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren *op den dag der uitgave. By deze cournnt behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 15 Jani 1900. Heden namiddag werd alhier door den bouw- kundige J. Scheele in het Hotel de. Commerce" aanbesteed o. Namens zijn lastgever: het bouwen van een woonhuis aan de Heerengracht alhier. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. M. van Damme te Ter Neuzen voor 5506, Joris Kolijn te Ter Neuzen voor 5034, W, p! Nieuwelink te Ter Neuzen voor 4780, D. W. F. Kaijser te Zaamslag voor 4765, P. j. Wisse te Zaamslag voor 4742, W. Reinhout te Ter Neuzen voor 4500, L. Raaymaker te Wouw voor 4500, A. Goedemondt te Hansweert voor 4400, H. van der Velden te Ter Neuzen voor 3927 en J. B. de Boij te Ter Neuzen voor 3917,72. b. Namens den heer J. Willemsen het bouwen van een woonhuis met bakkerij nabij den Baaniijk te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Voor het timmer- en schilderwerk door A. C.Rijn- berg voor 960 en P. A. Mielen voor 950. Voor het metselwerk door A. de Keuning voor /980 en J. Nieuwelink voor /960, beiden te Hoek. Voor de massa door D. W. F. Kaijser te Zaamslag voor /"2147, J. B. de Boij voor 2005 A. C. Rijnberg voor 1920 de inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Gegund aan de heeren Mielen en Nieuwelink. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus benoemd tot directeur van het post- en telegraafkanotor te Ivralingscheveer, D. J. Buisman thans in gehjke betrekking te Hulst. 1 Jh gisteren te Kruiningen gehouden landbouwtentoonstelling werd o. m. bekroond voor hengsten geboren in 1898 met den le" prijs 20 waaraan wordt toegevoegd door de afd. Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek 25 indien de hengst voorkomt in het veulenboek van het stamboek en het veulenbewijs kan worden ver toond, de heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Aan genoemden heer viel ook ten deel de 2" prijs, 20, voor hengsten geboren in 1899. Zaamslag, 14 Juni. Heden had alhier in het logement van G. de Visser, de verkooping plaats van de hofstede van de erven van Jacobus van -Laare Riemens. Kooper werd van koop 1, woonhuis en aan noorigheden, groot 15 aren 50 centiaren, S. de "utter Lz. voor 2050. Koop 2. 8 hektaren 51 aren 23 centiaren of 19 gemeten 31 roeden bouwland oop 4. 9 hektaren 13 aren 50 centiaren of gemeten 150 roeden bouwland. Kooper werd van beideperceeleuF.deKoeijerteAxelvoor/30177 80 Koop 3. 1 - - - 22 hektaren 37 aren 10 centiaren of 50 gemeten 61 roeden. Kooper werd K. de Koeijer Fz. te Hontenisse voor f 38255,60. Koop 5. Woonhuis en erf, groot 2 aren 87 centiaren. Koopster werd de bewoonster, de wed Adriaan Riemens voor 650. Koop 6. 2 aren 10 centiaren grond. Kooper werd Jacobus Verpoorte te Zaamslag voor f 50 Biervliet. Maandagavond arriveerden in den Braakman de stoomboot der oestermaatschappij //1'Union" van Ierseke met een lading oesters, waaraan nog denzelfden avond met het lossen moest worden begonnen. De arbeiders werden van hun bed gehaald en konden naar zee om naclitelijk werk te verrichten. De oester had veel van de tropische warmte dier dagen te lijden. Nabij de haven van den Koninginnepolder is een verplaatsbare woning gebouwd voor den be- diende of opzichter der oesters. De voorloopige werkzaamheden in zee hebben ruim drie maanden geduurd. F. Hoevenagel alhier werd Dinsdag aan- nemer van een te bouwen dokterswoning voor 4889 gulden. De vier andere inschrijvers waren A. Maas te Hoofdplaat voor f 5800 en E. Brug- geman voor 5071 P. v. Weijde voor 5115 en E. Bleijenberg voor f 5151 alien te IJzendijke. Middelburg, 15 Juni. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het bouwen van eeii sluismeesterswoning bij de Westsluis te Ter Neuzen (raining f 5800.) Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer F. C. Herrebout te Ter Neuzen voor f 5596. Middelburg, 15 Juni. De loodgietersbaas Kooman is van een stelling gevallen en voor dood opgenomen. We willen nog met een enkel woord op het feest terugkomen, temeer doen we dit, waar de de telegraaf ons een niet geringe teleurstelling bezorgde. Ons laatste telegram toch, ten half vijf ure aangeboden, bereikte eerst te 7 ure ons bureau, zoodat dit nog slechts in eene deel der oplaag kon worden opgenomen. Er wordt nogal eens gewaagd van vlugge over- brenging van berichten per telegraaf, maar wanneer een bericht van Philippine naar Ter Neuzen, nota bene aan elkaar grenzende gemeenten, twee en een half uur noodig heeft om over te komen, kan men in het geheel niet over die vlugheid roemen. De oorzaak daarvan na te sporen gaat moeilijk, omdat men niet in de de geheimnissen der tele- graafregeling kan doordringen, doch wanneer men zoo vriendelijk was geweest ons te waarschuwen, dat we een dergelijke gebeurlijkheid moesten duchten, we zouden voorzeker van dat vlugge communicatiemiddel geen gebruik hebben gemaakt. Per rijwiel toch wordt de weg van Philippine naar hier in minder dan een uur afgelegd. Ter zake komende, zullen wij het feest vervolgen van af het diner in bet schoollokaal. Het diner was uitstekend een uitgebreid menu van overheerlijk toebereide spijzen, rijkelijk met wijn besproeid. Niet te verwonderen dus, dat onder de ongeveer 50 aanzittenden een gezellige stemming heerschte. De eerste dronk werd uitgebracht door den burgemeester van Philippine op H. M. de Konin gin, nu heden in de eerste jaren Harer re geering een werk des vredes verricht, waarvoor Philippine hoogst dankbaar is. En wanneer Haar eenmaal de Kroon op de grijze haren drukt, hoopt spreker- dat de druk zal zijn door het gewicht van partlen als die welke heden aan Hare Kroon worden gehecht. Deze toost daverend toegejuicht werd beantwoord door Z. Exc. den Minister Pierson, die zich als vertegenwoordiger van het fundament der Regeering, daartoe verplicht achtte. Hij dankte voor de der Koningin gebrachte hulde. Voorts wijzende op de heden verrichtte plechtigheid, de ambtenaren van den Rijks-waterstaat. Door I noodig<len geteekend, welke bestemd is, om in het den feestredenaar aan de haven was reeds aangestipt dat het moeilijk zou zijn, te zeggen wien de meeste dank rnoet gebracht worden vocr de tot standkoming van dit werk, omdat zoorelen zich daarvoor hebben geinteresseerd. De ambtenaren van den Waterstaat echter zijn het, die niet hebben opgehouden de Regeering te wijzen op den toestand van Philippine, en waar niet spoedig aan hun wenk gevolg werd gegeven, hielden zij niet op den Minister aan de slippen van zijn jas te trekken, en te zeggendenk er om. len laatste is het werk tot stand gekomen en de Minister verheugt zich daarover, want men heeft nu kunuen zien, dat het werk zeer goed kon uitgevoerd worden en het niet eens groote sommen vorderde. Er zijn van die genoemd kleine belangen, wier behartiging voor de Regeering hoogst moeilijk is. Die kleine belangen moeten evenzeer behartigd worden, doch de Regeering moet er rekening mee houden dat men haar kan verwijten geld daaraan te verspillen en omgekeerd ook dat zij er te weinig^ voor uitgeeft. Men heeft daarom van deze zijde goedgedaan met niet op te houden, met telkens en telkens aan den j as te trekken, totdat de Regeering ten slotte van de noodzakelijkheid van hetgeen men vroeg, was overtuigd. Wordt de Minister zoo niet af en toe aan den jas ge- trokken dan worden die kleine belangen zoo licht vergeten. Ook de vraag of hetgeen men een klein belang noemt dit werkelijk is, hangt alleen af van het oogpunt waaruit men dit beschouwt. En na hetgeen hij op zijn tocht gezien heeft, moet hij verklaren dat het hier voor Philippine een groot belang betrof. De belangen worden meestal afgemeten naar de plaatsen welke zij betreffen. En nu zal men in Amsterdam en Rotterdam het belang van een plaatsje als Philippine gering achten, maar in Louden met zijn enorm grootere bevolking telt men de belangen dier voor Nederland groote plaatsen weer als niets. Zijn Exc. is echter tot ov®rtuiging gekomen dat het kanaal voor Philippine van grooter belang is dan de Nieuwe aterweg voor Rotterdam of de verbetering van het kanaal van IJmuiden voor Amsterdam, waaraan zoovele millioeuen worden ten koste gelegd. W at nu zijn komst naar Philippine betreft, hij had van den burgemeester een zoo vriendelijke uitnoodiging ontvangen, dat het bijna onmogelijk zou geweest zijn, daaraan geen gevolg te geven. hem echter 't meest aanspoorde daaraan te voldoen was de omstandigheid dat het hier het bezoek gold eener zoover van 't cemtrum gelegen plaats, een nabij de grens gelegen dorp. Ook deze streek behoort toch tot Nederland, ook hier wonen inenschen die Oranje liefhebben, en hun bloed veil hebben voor het vaderland. Door een zoodanig bezoek wordt de bestaande band sterker. anneer men nooit naar zoo'n vergelegen streek omzag, zou men haar gaan vergeten evenals de inwoners zouden gaan denken, dat men hen in Den Haag alleen als schat- of cijnsplichtigen beschouwde. Door een bezoek worden de banden nauwer geknoopt, en men leert elkander beter waardeeren. Voor de ontvangst, hem door de bevolking bereid, is hij zeer dankbaar, oolt voor de wijze waarop men hem de reis heeft vergemakkelijkt. En waar vermoedelijk de burgemeester wel de man zal zijn die daarvoor heeft gezorgd, brengt hij op dezen een dronk uit. De heer Van Dunne bracht hierna een dronk uit op den eersten wethouder, den heer V. N. Voerman, die de eenig overgeblevene is van hen, die voor 20 jaren reeds begonnen zijn met pogiugen in t werk te stellen tot het verkrijgen van een kanaal. Spreker hoopte dat deze nog jaren van de satisfactie op zijn werk moge genieten. De heer Voerman dankte voor deze woorden. De heer Van \Y aesberghe-Janssens meende uit naam der bewoners van het 4« en 5d district Z. Exc. te kunnen danken voor het door hem gesprokene, wijl uit zijne welwillende woorden bieek dat de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, de grenstreek, niet worden over het hoofd gezien, en deze op den steun der Regeering kunnen rekenen. Op voorstel van den burgemeester werd alsnu ri f V I wijieuue op ae neuen verrichtte plechtigheid, e v<*» uen ou.gemeesier wera alsnu iioistede en aanhoongheden, groot bracht hij een warm woord van dankbaarheid aan eene °orkonde van deze plechtigheid door de ge- archief der gemeente bewaard te worden. De Minister, wiens tijd beperkt was, vertrok omstreeks 4 ure met eenige heeren via Ter Neuzen, toegejuicht door de bevolking. De overige gasten bleven nog bijeen. De sluizen der welsprekenheid werden wijder en wijder open- gezet, zoodat ten slotte op vele personen en zaken, heildronken waren uitgebracht. a-Apollo" gaf gedurende het diner een concert op de estrade voor de school. Ook^ werden de leden van de zangvereeniging ffOefening baart kunst," van wie velen des namid- dags hunne werkzaamheden aan de kade moesten verrichtten, nog in allerijl bijeengeroepen, en be- wezen, door de in het feestlokaal uitgevoerde zang- stukken, dat onder leiding van den directeur, de heer Den Brok, goed gestudeerd wordt. Het gezelschap werd dan ook van verschillende zijden, in vleiende bewoordingen dank gebracht. Al^ het gesprokene aan te sfippen is ons on- doenlijk, waarom we er ous toe bepalen om nog mee te deelen dat de heer P. F. Fruijtier zich tot tolk der genoodigden maakte, en het gemeen- tebestuur en de feestcommissie hartelijk dankte voor de welwillende, guile ontvangst, een ontvangst, die voorzeker veler verwachting te boven is gegaan. Daarna werden door den burgemeester het bestuur en de werkende leden van het muziekgezelschap Apollo" toegesproken, die hun den dank bracht van Philippine, voor de uitnemende wijze, waarop het feest was opgeluisterd, en eene herinnerings- medaille aanbood. (De medaille draagt aan de eene zijde de beeldtenis der Koningin en aan de keerzijde het opschrift »Herinnering opening kanaal Philippine, 13 Juni 1900") De heer Adr. H. Donze, die in zijn kwaliteit als bestuurslid van #Apollo" aanwezig was, aan- vaardde de medaille, en bracht namens de ver- eeniging dank voor de goede ontvangst, feliciteerde gemeentebestuur en feestcommissie met cten afloop van het uitnemend geslaagde feest, dat lang in de herinnering zal blijven voortleven, en verzekerde dat, wanneer het noodig mocht zijn en er mogelijk- heid toe is, //Apollo" gaarne zal terugkeeren bij volgeude gelegenheden om zijne medewerking te verleenen. Alsnu verspreidden de feestgenooten zich, velen om nog te genieten van het fraaie weer, dat het feest begunstigd had. In Philippine^ straten was het druk. De Ter Neuzensche muziekanten die musiceerende rondtrokken, hielden nog velen op de been, en we hoorden menige betuiging van tevredenheid voor de wijze waarop //Apollo" dezen dag zijn taak had opgevat. De voorzitter en secretaris der feestcommissie, de heeren A. F. Arbroscheer en A. Cammaert, die zich vele opofferingen voor de regeling van het feest hadden getroost, kweten zich goed van hunne taak en namen de houneurs waar, tot de laatste gasten het dorp verlieten. t Y\ as een aangename dag, die onder zeer gunstige omstandigheden verloopen, lang in herinnering zal blijven. A. s. Zondag heeft het festival plaats, waarvoor verschillende vreemde gezelschappen naar Philippine komen. Ook zal alsdan de afgevaardigde Mr. Hennequin, die Woensdag verhinderd was, bij het feest tegenwoordig zijn. In ons vorig nummer noemden wij als aannemer der werken den heer Van der Slraaten te Berg- ambacht. Deze heeft echter het werk uitgevoerd in vereeniging met den heer De Jonge van Ha dinxveld. Men rekent dat binnen twee maanden alle werken voltooid zullen zijn. RECHTSZAKEINL Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbauk heeft in hare zitting van 15 Juni de volgende vonnissen uitgesproken I*- ",°.u^ j-i njksveldwachter-jachtopziener te Kapellebrug Clinge, wonende le Hulst, is wegens het opmaken van een valsch proces-verbaal vrij- gesprokendoor het Openbaar Ministerie was gevorderd drie jaren gevangenisstraf. A. 't G., oud 41 j., veldarbeider te Hoek, gedetineerd te Middelburg, is wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid en diefstal veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf met in miudering brenging der doorgebrachte hechtenis. NEIIZENSC eltgever P. J. VIS DK I1I1IK te Ter Bit blttil verschijnt rln»nillVoenadag. en Vrijdagavond, aitaezonderd op Feeatdageo, bij den Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. li en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896,) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van JANNIS WILLEMSEN om vergnnning tot het oprichten van een brood-, besclmil- en kleinffoedbokkerij op het perceel kadastraal bekend aectie F N°. 585 en dat op Vrijdag, 29 Juni 1900, dea na- middags van 4 tot 5 uren, ten raadhnize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 13 Jnni 1900. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat de alphabetische naamlijst van de in dit jaar inge- schrevenen voor de Schutterij ter inzage van een ieder zal liggen op de secretarie dier gemeente van Maandag 18 tot Donderdag 28 dezer, en dat de loting van de Schutterij zal plaats hebben ten Raadhuize, op Vrijitag, 29 dezer, dea nam id dags te 5 uren. Ter Neuzen, 15 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Heaieo. f-41 1 1 .1 ornniof /in* nz11

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1