A Igemeen Hienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandere de Foo star, Mo. 3930. 40e Jaareang. Engeland en de Z.-A. Republiek. PHILIPPINE Donderda^ 14 Juni 1900. De officieele opening van het Scheepvaartkanaal op Woensdag 13 Juni 1900. 4 ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. w% ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De Boereu sehijnen bij Roodewal, ten noorden van Kraonstad, weer een inooien slag geslagen te hebben. Zooals reeds is gemeld, hadden de Vrijstaters daar de telegraaflijn vernield en daarna tusschen America en Roodewal den spoorweg op- gebroken. Daarbij of daarna is den 7en een gevecht geleverd met de Eugelsche troepen en hoewel de bijzonderheden nog niet vermeld zijn, nemen de Londensche avondbladeu aan, dat er weer een geheel bataljon gevangen is geuomen. Ver- moelijk een 700 it 800 man komen dus weer ten laste van de in het noordwesteu van den Vrijstaat rondzwervende Boeren. Watzij met die gevangeuen moeten doen, is de vraag. Als zij hen niet in verzekerde bewaring kunnen brengen, zullen de Engelschen dezer dagen zich nog wel eens meer gevangen geven, wel wetend, dat zij toch na een paar dagen weer vrij komen. In elk geval blijkt het, dat de Vrijstaters in het noordwesteu van den Vrijstaat den strijd nog lang niet opgeven en met succes hun guerilla-krijg voeren. De Engelsche bladen achten de vernieling van den spoorweg niet zoo'n ernstig feit en't is waar, dat de Engelschen de lijnen overal in zeer korteu tijd weer hersteld hebben. Maar de /Morning Post" vreest, dat dat herstel toch te lang zal duren en dat Roberts zuidwaarts zal moeten trekken na in Pretoria en iu Johannesburg garnizoenen te hebben achtergelaten om in de Zuid-Afrikaansche republiek zelf levensmiddelen te moeten zoeken en rooven. Minder gunstig schijnt het te staan met de federaleu, die iu het oosten van den Vrijstaat optreden. Vroeger was reeds gemeld, dat die geheele macht tegen de Basoetogrens was aange- drukt en door Rundie en Brabant gevangen zou worden genomen. Dit wordt nu uit Maseroe nog eens gemeld voor een 600 man, die door de Engelsche generaals zouden zijn ingesloten. Omtrent den oorlogstoestand in Transvaal kan nog het volgende worden gemeld. De Boeren in Swaziland zijn van plan, zich ernstig te verdedigen tegen de Engelschen. Naar Middelburg is een sterk kommando vertrokken, vermoedelijk om daar den eersten tegenstand te bieden. Voor het aanleggen van schansen worden te Louren^o Marquez door de agenten der Boeren op groote schaal leege zakken opgekocht. Drie spoorwagens zijn er mee volgeladen, maar't is de vraag, op de Portugeesche overheid ze door zal P tC XJILLETO N Uit het Dagboek van John M'Alister Ray, doctor in de medicijnen. A. C 0 N A N DOYLE. Beneden aan een der hoeken slond geschreven nM. B. overleden op lOjarigeu leeftijd." Dat iemand die slechts zoo kort op de aarde had ver- toefd reeds zulk een mate van wilskracht had kunnen bezitten als op dit gelaat laag afgespiegeld, scheen mij op dat oogenblik bijna ongelooflijk toe! Zij moest een buitengewoon wezen zijn geweest. Haar trekken maakten dan ook zulk een diepeu indruk op mij dat ik, ofschoon ik haar slechts haastig kon opnemen, overtuigd ben lijnvoorlijn op deze bladzijde van het dagboek te kunnen weergeven. Ik zou wel eens willen weten welke rol zij speelde in het leven van den kapitein. flij heeft haar portret aan het voeteneind zijner legerstede opgehangen, zoodat zijn oogen er voortdurend op moeten rusten. Indien hij slechts wat minder geheimhoudend ware, zou ik er rouduit met hem over praten nu gaat dit echter niet. °or het overige was er niets noemenswaardig in zijn hut te zien uniform-jassen, een vouwstoel, een kleine spiegel, een tabaksdoos en een aantal jnjpen, waarouder ook een oostersche hookah wat, laten. Zoo groot is de vraag, dat een groote hoeveelheid rijst, die in tolkantoor opgeslagen lag, in schepen geledigd is om de zakken te kunnen gebruiken. Meer in het westen van Transvaal is Venters- dorp door de voorhoede van geueraal Hunter bezet. Het schijut, dat de Boeren daar niet veel zullen begiunen er wordt tenminste gemeld van wapenen afgeveu, van het verloopen van het lager te Klerksdorp enz. Omtrent hetgeen in 't noorden van Natal is voorgevallen, zijn de berichten nog niet erg dui- delijk. Of Buller, dan wel Christiaan Botha de onderhaudeliugen is begonnen, wordt verschillend meegedeeld. In elk geval, zij leidden tot niets en den 7n bezetten de Boeren nog geheel hun vroegere stellingeu, die vooral sterk waren in den Bothapas en Laugsnek. De Engelschen bestormden Woensdag van YVijks heuvel, tegenover den Botha- bergpas. De Engelsche ruiterij verdedigde vier uren lang de veroverde stelling tegen een overmacht van Boeren tot zij versterkt werd door voetvolk. In den rook van het brandende veld vielen de Boeren de Engelschen aan, maar werden teragge- worpen. Zaterdag sjouwden de Engelschen den legertrein den steileu Bothapas op, en toen zij daarna aanrukten op Gansvleispruit, zagen zij veel Boeren naar het noordwesten trekken, ver moedelijk van Langsnek. Twee eskadrons Engelsche ruiterij vielen een stelling op een kopje aan, die den terugtocht van de Boeren beheerschte, waarop een zware strijd volgde en de vijanden handge- meen werden. De Engelsche ruiterij handhaafde haar stellingen, en de Boeren trokken langs een reeks kopjes terug. Het schijnt nu wel, dat Buller niet meer zal worden tegeugehoudeu en dat hij zich binnen eenige dagen met lord Roberts zal kunnen vereenigen. Nederlanders te Loureufo-Marquez beweren, dat lord Roberts in de renbaan te Pretoria alle burgers gevangen houdt, die in de stad gebleven waren. In de Kaapkolonie is eindelijk een ministerieele crisis uitgebroken. .Schreiner heeft de leden van den Afrikaander Bond gevraagd of ze hem en Solomon helpen willen, om Milner's beleid te steunen. Schreiner hekelde scherp de onvader- landslievende en vruchtelooze anti-Engelsche be- wegiug. Herholdt steunde Schreiner en Solomon, terwijl Sauer, Merriman, te Water en Hofmeyr ze hevig aanvieleu. De vergadering werd tot Zaterdag verdaagd. Schreiner zal vermoedelijk nu ik het wel bedenk, eenige waarschijnlijkheid verleent aan Milne's verhaal, als zou hij deel ge nomen hebben aan den Turkscheu oorlog, en zie- daar ook zoowat alles wat men er in aantrof. Half twaalf 's avouds. De kapitein is daar juist naar bed gegaan, na een lang en belang- wekkend onderhoud over algemeene zaken. Wan- neer hij dat slechts verkiest, kan hij alleraangenaamst zijn om mede te pratenwant hij heeft bijzonder veel gelezen en bezit het talent zijue meening op kernachtige wijze uit te spreken, zouder daar- om den schijn aan te nemen dat hij voor school- meester spelen wil. Niets is mij trouwens onver- dragelijker, dan wauneer de lieden mij willen bewijzen dat ik ongelijk heb in mijn opvattingen maar hij krenkt niemand, ook al mag hij andere inzichten zijn toegedaan. Hij had den aard der ziel tot onderwerp ge- gekozen en ontwikkelde op meesterlijke manier de denkbeelden door Aristoteles en Plato omtrent dat punt gekoesterd. Het schijnt dat hij een neiging heeft om de zielsverhuizing en de leer- stellingen van Pythagoras aan te nemen. Hier- over redetwistende, kwamen wij als van zelf op het hedeudaagsche spiritisme terecht, en waagde ik het spottend te zinspelen op Sladi's bedriegelijke vertooningen, waarop hij mij, tot mijn verwondering, ten strengste waarschuwde tegen het gevaar van de onschuldigen op een lijn met de schuldigen te stellen en mij voorhield hoe het even onlogisch zijn zou het gansche Christendom als een dwaling te brandmerken, eukel en alleen omdat Judas, die dezen godsdienst belijdde, een snoodaard was. Kort daarna wenschte hij mij goeden nacht en trok hij zich iu zijn hut terug. vijftien leden van het parlement meesleepen. ,/Ons Land" bevat een krachtig opstel, getiteld z/Geen halve maatregelen". Het blad predikt den strijd op leven en dood tegen imperialistische politiek in de Kaapkolonie en betoogt, dat, indien de Bondspartij thans blijft talmen, zij zichzelf vermoordt. De Bondspartij behoort, volgens dat blad de bij het parlement ingediende voorstellen ter bestraffing van de Kaapsche opstandelingen vinnig te bestrijden. //Ons Land" valt Schreiner en Solomon hevig aan. ,/Wee de halfslachtigen", roept het blad uit, //die gewogen zijn en te licht bevonden." TER NEUZEN, 13 Jani 1900. In een gisteren gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Loven en Willemskerke is benoemd tot ontvanger-griffier, de heer J. M. Dregmans te Hoek. In plaats van wijlen den heer E. A. E. Steenput is tot brievengaarster te Overslag benoemd mej. M. Steenput. De kommies 3e klasse bij's Rijks belastingen M. Suier, te Hoorn, is met ingang van 1 Juli a. s. verplaatst naar Sas van Gent. Hij isaldaar benoemd tot adsistent-scheepsmeter van binnen- vaartuigen. Philippine, 13 Juni. Heden is alhier aangifie bij den Burgerlijken stand gedaan van de geboorte van een kind van het vrouwelijk geslacht. Het hoofd is normaal, doch alleen de bovenste lede- maten van arinen en beenen zijn aanwezig in den vorm van vinneu, terwijl het lichaam geheel rond is in den vorm van dat van een zeehond. Middelburg, 12 Juni. Toen gisteren de mailtrein naar Vlissingen het station Middelburg voorbij stoomde trok een ongewoon en herhaald wenken van den machinist de aandacht van het aldaar dienstdoend personeel. Wijl de machinist niet begrepen werd, werd onmiddelijk naar Vlis singen per draad de bedoeling zijner wenk gevraagd. Toen bleek dat de machinist vast meende een onge- veer 2jarig kind van een spoorwachter dat hij eerst langs de rails loopende gezien had en tot zijn schrik daarna niet meer zag te hebben overreden. Ge- lukkig bleek al spoedig dat het gevreesde ongeluk niet gebeurd was. Het kind was wel uit de woning ontsnapt en tot onmiddelijk naast de rails geloopen, doch was daar blijven staan tot de rakelings hem voorbijsnorrende trein gepasseerd De wind wordt veel kouder en blaast regel- recht uit het noorden. De nachten zijn thans even donker als dat in Engeland het geval is. Ik hoop slechts dat wij morgen ontslagen zullen raken van onze bevrozen boeien. 17 September. Het spook heeft zich andermaal vertoond. Ik dank den Hemel dat ik sterke ze- nuwen bezitHet bijgeloof dezer arme kerels, en de nauwkeurige verslagen, welke zij met den diepsten ernst eu de volste overtuiging van de zaak geven, zouden ieder die niet met hun manier van doen vertrouwd was geraakt, slechts afgrijzen inboezemen. Er zijn verscheidene lezingen van het gebeurde, maar de slotsom van aller bewering komt hierop neer dat men den ganschen nacht door iets ontast- baars om het schip heeft zien rondzwerven, en dat dit opgemerkt werd door Sandri Mac Donald van Peterhead en den langen Peter Williamson van Shetland, terwijl ook Milne, de stuurman, het van de brug af bespeurde, zoodat, nu er drie getuigen zijn geweest, zij heel wat meer recht van spreken beweren te hebben dan onlangs Milne had. Ik heb na het ontbijt met hem gesproken en hem gezegd, dat hij waarlijk boven dergelijken onzin verheven moest zijn, en als een der oflicieren een voorbeeld aan de bemanning behoorde te geven. Hij schudde het door weer en wind ge- rimpeld hoofd op veelbeteekenden wijze, maar gaf met eigenaardige voorzichtigheid ten antwoord „Wel mogelijk, wel mogelijk, dokter. Ik durf er niet voor instaan dat het een geest was. Ik zal niet zeggen dat ik ooit te voren aan zee-spoken of iets desgelijks heb geloofd, ook al bestaat er was. Dit werd ook tot hare ontzetting gadege- geslageu door de moeder, die haar kind eerst verloren waande maar nu tot hare groote vreugde ongedeerd weer opnemen kon. WTij maken ons gereed een bezoek te brengen aan Philippine, ten einde ter kennis van onze lezers te brengen wat er te melden valt van boven- genoemde plechtigbeid, ten einde getuige te zijn van een gebeurtenis, die de inwoners van Philippine tot vreugde en dankbaarheid stemt, een gebeurtenis die niet plaats grijpt, dan na een langdurigen harden strijd der inwoners, om voor ondergang te worden behoed. Vooral dankt dit visschersdorp zijn bekendheid aan den uitgebreiden handel in mosselen, en komen ook vele vreemdelingen daarheen om dat schelp- dier te gebruikeu op de plaats zelf, toebereid op een wijze waarvan men ddar alleen het recept schijnt te kennep. Doch ook reeds in de historie van ons vaderland vinden we melding gemaakt van Philippine. Voorheen was het eene vesting, aan den Braakman oorsproukelijk aaDlegd op last van Philips II. van de vroegere wallen bestaan nog overblijfselen. Prins Maurits bemachtigde Philippine op 21 Juni 1600. Na weder in de macht der Spanjaarden gevallen te zijn, veroverde Willem Frederik van Nassau deze vesting op 11 September 1633. De vijand beproefde in het laatst dier maand de sterkte te hernemen, doch deze poging slaagde niet, evenals zijn aanslag mislukte in Mei 1635. In 1747 gaf de kommandant de plaats aan de Franschen over. In den oorlog van 1830 lagen er nog een 200 soldaten in de vesting, die aan de zijde van Belgie door een ophaalbrug was afgesloten. Er woonden toen tusschen de 450 en 500 personen, die meerendeels kleine huisjes, waarin tal van venstsrruiten ontbraken, vervangen door oude lappen bewoonden. De bevolking hield zich hoofdzakelijk met haring- en garnalenvangst bezig. De vraag naar mosselen was toen nog gering. Deze werden gelost- aan den dijk van 't kanaal Ter NeuzenGent, ongeveer waar ,,'t Huisje Driekwart" staat, tot waar de Braakman doorliep} alle kaus op dat wij er een hebben aanschouwd. Er is heel wat toe noodig om mij schrik aan te jagenmaar het zou best kunnen gebeuren dat uw eigen bloed in de aderen stilstond, mijn- heer, indien gij, inplaats van dit alles bij dag- licht te bespreken, eens des nachts bij mij waart en zooals ik gisteren, een ontzagwekkende gedaante zaagt, spierwit en doorschijnend, die zich nu eens hier, dan weer daar bewoog en in het duister huilde en steunde als een klein lammetje, dat zijn moeder verloren heeft. Mij dunkt dat gij dan niet meer zoo bereid zoudt zijn ons voor een troep oude wijven aan te zien." Ik begreep dat het tot niets leiden zou, of ik al met hem redeneerde, zoodat ik mij tevreden stelde met hem als een persoonlijke gunst te verzoeken mij op te zullen roepen zoodra de schim zich weer eens vertoonen mochteeu verzoek, dat hij beloofde na te zullen komen, terwijl hij allerlei schietgebeden opzond opdat deze gelegen- heid zich niet meer voor zou doen. Zooals ik gehoopt had, is de witte woestijn achter ons thans doorregen van tal van smalle streepjes water, die er iu alle richtingen doorheen loopen. Wij teeken- den heden 80° 52' N. op, wat aanduidt dat er een sterke zuidelijke stroom tegen de ijsmassa aanwerkt. Indien de wind zqo gunstig blijft, zal die masse even spoedig losbreken als zij zich vormde. Voor het oogenblik kunnen wij nog niets anders doen dan maar zitten rooken en wachtten en hopen dat alles zich ten beste schikken zal. Ik begin meer en meer aan het noodlot te gelooven. Men kan haast niet anders, wanneer men te doen heeft met zulke onzekere machten als wind en ijs. Wie zal ons zeggen of het niet de wind en --■>iw*zs£M*f>i frafr'g^nvmawiBvai mZLVSIHE Dit lilad verschijnt daamlaa-, Woeuadag. en Vrijdagravond, uiifezonderd op Feestdagen, folj den nltgeier P. JT. US DK HSDE te Ter Semen. dooe

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1