A lgemeeo Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Via andere voor 3927. Donderdag 7 duni 11)00. 40e Jaargang. Davsilighsid Vaaiwatar. Belasting op Mrijfs- en andere Inkomsten. QKWAPXXDX E1XSST England en de Z.-A. Republiek. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Pretoria is in de macht der Engelschen. Wij bekennen, dat wij dit treurige bericht niet zoo spoedig verwacht hadden, zegt het Hbl. Of de Boeren, die, zooals met weet, bijv. te Irene, acht mijlen ten zuiden van de stad, nog stand gehouden hadden, en met succes, voorts nog ge- tracht hebben hunne hoofdstad te verdedigen, is ons nog niet bekend. Lord Roberts is in de laatste dageu karig geweest met zijn berichten en tusschen Lourentjo Marquez en Pretoria is de verbinding verbroken geweest. Strategisch was Pretoria geen belangrijk punt, schijnt het, maar het moreel voordeel voor de Engelschen, die nu ook de hoofdstad van de tweede der tegen hen strijdende republieken in hun macht hebben, is zeer groot. Te Londen heeft men blijkbaar de laatste dagen niet anders ver wacht dan een spoedige bezetting, maar vermoede- lijk zal hedeuavond de opgewondenheid aan de oevers van de Theems niet minder groot zijn dan na het bericht van het outzet van Ladysmith en Mafeking. En ook wij hebben wel verwacht, dat Pretoria tegen een overmachtigen vijand niet lang zou kunnen worden verdedigd, maar de overgave is toch spoediger gevolgd, dan wij hadden gedacht. Lord Roberts kan dus een nieuwe proclamatie uitvaardigen en de Z. A. Republiek formeel in bezit nemen. „Ons Land", het Afrikaander-orgaan, spot een beetje met die annexaties van lord Roberts. Die proclamaties, zegt het blad, hebben slechts waarde zoolaug lord Roberts er zijn zal met zijn 150,000 mail. Een medewerker van de Brusselsche Petit Bleu heeft met Dr. Leyds over de al of niet waar- schijnlijkheid van de aanstaaude overgave van Pretoria een belangrijk onderhoud gehad. „Het bericht van die overgave is nog steeds niet gekomeu", zeide de heer Leyds, ,/en het kan nog eenigen tijd duren eer het daartoe komt maar ik begin toch te gelooven, dat het er toe komen zal. „Er waren twee pl&nnen. Het eene was zich op te sluiten in Pretoria en zich daar tot het uiterste te verdedigenhet tweede was terug- trekken in de ontoegankelijke schuilhoeken in het noorden van Transvaal. „Het is laatstgeuoemd plan, dat uitgevoerd moet worden. Want Pretoria is een groote stad met een groot aantal niet medevechtende burgers, en zij zou ten slotte moeten vallendoorhongersnood. »Door het geheele platteland en al de noorde- lijke steden aan de Engelschen over te laten, zouden de Boeren verder gevaar loopen den goeden geest onder hunne strijdkrachten te bederven. Want de belegerden, vaders, zoons en echtgenooten, zouden plotseling van alle gemeenschap met de hunuen zijn afgesneden en geen enkel bericht meer van hen ontvaugen. „Maar door in het vrije veld te blijven bewaren de Boeren hunne krachten voor aauhoudeude kleine gevechten der guerilla. Zoo kunnen zij den Engelschen nog veel kwaad doen en hunne legers tegenhouden, zooals zij reeds doen aan den kant van den Drakenberg en aau de grens vau Natal. „Ik verzeker u", dus besloot Dr. Leyds, ,/dat met de overgave van Pretoria de oorlog nog volstrekt niet uit wezen zou. En daarbij blijf ik nog steeds hopen op een aanstaande Europeesche of Amerikaansche tusschenkomst." (Om drie uur gistermiddag gewerd ons het officieel bericht der bezetting van Pretoria). De troepen der Yerbondenen, die laastelijk in het Noord Oosten van den Vrijstaat hebben geope- reerd, heeten nu, in een derzonderlinge telegrammen uit Maseru (van 31 Mei), door de Generaals Rundle en Brabant op vijf mijlen afstands van Ficksburg derwijze omsingeld, dat zij niet weg kunnen dan over Basuto-land, waar het bekende stamlioofd Jonathan ,/met duizenden Basutos de dingen, die komen zullen, afwacht." Er zal door de Engelschen wel het een en ander met hen afgesproken wezen maar als de Boeren er zijn komt het oude respect wel weer boven. In een bericht uit Winburg van 31 Mei wordt gezegd dat Rundles doel met het gevecht bij Senekal op 29 Mei was: den vijand aftetrekken van Lindley, waar 500 man Yeomanry onder den hertog van Cambridge," zegt de correspondent van de Daily Telegraph, maar dat moet blijkbaar een andere groote sinjeur wezen) waren geisoleerd. Die zaten daar zeer gevaarlijk; maar de bevrijding gelukte. Ten koste echter van eenen geheelen dag strijdens en van groote otfers. Alleen de quards verloren 37 man aan dooden en 115 aan gewonden. Het was het tweede bataljon garde- grenadiers, dat hier in het vuur was en vechten moest in het door de Boeren in brand gestoken gras, dat aan velen brandwonden bezorgde. De Boeren onderhielden uit hunne volkomen gedekte stellingen op een laag kopje een moord- dadig vuur. Hunue verliezen heeten in het Britsche bericht „zwaar." Ernstig gewona aan hunne zijde werd commandant Villiers. De Boeren lieten bij de Engelschen om een dokter voor hem vragen, en toen deze kwam bracht hij van Rundle, heel vriendelijk, een flesch champagne voor den ge- wonde mede. Van Rundle wordt in het bericht van Daily Telegraph gezegd, dat hij waarschijnlijk nog eenige verdere bewegingen zou moeten maken ,/om Brabant uit de klem te helpen." Volgens de laatste berichten was nu ook de brigade van Clements te Senekal aangekomen, terwijl Brabant zich te Ficksburg heet te bevinden. Daar in den omtrek dan heette nu //alles, wat van het Vrijstaatsch leger over was" samenge- trokken. Wat uit dezen omtrek door lord Roberts naar Londen gerapporteerd werd, is eenvoudig „Het 13® regement Yeomonry werd op 29 Mei op den weg van Kroonstad naar Lindley aange- vallen en leed eenige verliezen." Lord Roberts meldde voort9 uit Johannesburg van 1 Juni De Hooglanders-brigade kwam Dinsdag te Heilbron aan, overal langs haar weg van Venters- burg min of meer bestookt. „Zij verloor aan dooden 8 man en had 36 gekwetsten, onder welke 4 officieren. ffRundle meldt, dat hij 30 dooden heeft en 150 gewonden." TER NEUZEN, 6 Juui 1900. In een heden gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Van Lijnden- polder is benoemd tot ontvanger-griffier, de heer P. J. Wortmau te Zaamslag. De Pinksterdagen behooren tot het verleden en alles begint weer in zijn gewone plooi te komen. Het weertje, dat zich nog de vorige week vau een bijzonder gure zijde deed kennen veranderde als met een tooverslag en schonk echte zomerdagen, zoodat zij, die deze dagen, der traditie getrouw voor een uitstapje per spoor, boot of rijtuig benutten, volop konden genieten. Alleen Zondag- morgen haalde de mist een streep door de rekening van hen, die met de provinciate boot de Schelde wilden oversteken, en ondervond de eerste reis van hier naar Vlissingeu aanmerkelijke verlraging. Maandag was de uittocht van inwoners onzer stad naar elders buitengewoon te noemen, met name naar Goes, Antwerpen, Brussel enz. terwijl de namiddagtreiu alleen ruim 400 personeu naar de Axelsche kermis vervoerde. Waar zoovelen afwezig waren hadden we ge- vreesd dat het concert, door de fanfarenmaatschappij hVaderlandsliefde" uit Gent in /,de Buiten-Socie- teit" te geven, niet druk zou bezocht zijn. 't Viel echter mee, de tuin was goed bezet en men genoot ruimschoots van hetgeen de muziek te genieten gaf. Indien onze herinnering ons niet bedriegt stond het gezelschap bij vroegere bezoeken sterker in ledental dan thans, doch de uitvoering was er niet minder om. Vooral hetgeen een der leden op de tuba wist te presteeren, werd luide toe- gejuicht. In den morgen van dien dag bracht het fanfaren- gezelschap »De Volksvriendeu" van Gent, dat de F DiIJI IjI 4 BTON Uit het Dagboek van John M'Alister Ray, doctor in de medicijnen. A. C 0 N A N DOYLE. 4) Een poosje bleef hij sprakeloos liggen, blijk baar in gedachten verdiept, en daarna hief hij zich andermaal op zijn elboog omhoog, en vroeg mij om wat cognac. „Gelooft gij dat ik het ben, gelooft gij dat, dokter?" vroeg hij, op het oogenblik dat ik de flesch weer in het buffet wegsloot „Biecht eens eerlijk op, zooals een man dat kan doen gelooft gij mij krankzinnig „Ik ben van oordeel dat er iets is, dat gij op het hart hebt," antwoordde ik *iets dat u zenuwachtig maakt en u veel kwaad doet." rJuist geraden, mijn jongen riep hij, terwijl zijn oogen, dank zij de uitwerking vau den sterken drank, begonnen te glinsteren t-Ik heb ook heel wat op het hart, heel watMaar dat verhindert mij niet de noorderlengle en de zuiderbreedte uit te vinden, omtespriugen met mijn kompas ofhetschip te besturen. Onder zulke omstandigheden zoudt gij mij imnaers niet gek kunnen laten verklaren door een rechtbank, of heb ik het daaromtrent mis Het was al heel vreemd dien man zoo bedaard te hooren spreken over de vraag of hij ja of niet bij ziju verstand mocht heeten. „Misschien niet," zeide ik„maar dat neemt niet weg dat ik van oordeel ben, dat gij verstandig zoudt handelen met zoo spoedig mogelijk huis- waarts te keeren en een tijdlang volslagen rust te nemen." „Huiswaarts keeren, zegt gij bromde hij en zijn gelaat werd door een spotlach verwrongen Dat is goed en wel voor u, maar iets heel anders voor mij, mijn vriend. Gij kunt Flora op gaan zoeken, de mooie, kleine Flora. Maar, zeg mij, zijn beuauwde droomen een kenteeken vau waau- zin ,/Somtijds," antwoordde ik. „En wat nog meer? Welke zouden de eerste verschijnselen wezen Hoofd pijnen, geruisch in de ooren, sterren voor de oogen, zinsbegoohcelingen „Zoo wat zijn dat dan?" viel hij mij in de rede „Wat verstaat gij onder zinsbegoocheling ,/Iets te zien dat niet bestaat is een zinsbe goocheling." (/Maar zij wax daarkermde hij bij zichzelf „Zij was daaren opstaaude, ontsloot hij de deur en trad hij met langzame, onvaste schreden op ziju eigen hut toe, waar ik overtuigd ben dat hij tot morgen ochtend zal blijven. Vat het dan ook zijn moge dat hij zich verbeeld heeft te hebben gezien, ziju gestel schijnt er een geweldigen schok door te hebben ontvangen. Met den dag wordt die man van geheimziuniger waas omhuld, hoewel ik vrees dat de oplossing, die hij zelf gevonden heeft, de echte is en dat zijn verstand inderdaad is aangetast. Ik geloof niet dat ziju gedrag iets te maken zou hebben met een slecht geweten. De stuurlieden, en naar ik meen bespeurd te hebben, ook de matrozen, hebben zich dat in het hoofd gehaald maar ik heb nog geen enkel bewijs ontdekt om dat te staven. Hij ziet er geenszins uit als een misdadiger, maar wel als iemand, die op ontzet- tende wijze door het lot geslingerd we-d, en dien men veeleer als een martelaar dan als een schuldige zou moeten beschouweu. De wind draait heden avond naar het Zuiden. God moge ons bijstaan, zoo dit het smalle water verspert, dat nog de eenige weg is tot behoud Op wde grenzen" liggeude van de voornaamste ijswereld, zooals de walvischvangers het r.oemen, is elke wind uit het noorden bij machte het ijs om on9 heen weg te ruimen en ons te vergunnen weg te komen, terwijl elke zuidewind daarentegen al het losse ijs om ons heen opstuwt en ons door twee wallen omsluit. Ik zeg nog eenmaal, God sta ons bij 14 September. Zondag tevens een rustdag, Mijn vrees werd maar al te spoedig bevestigd en de dunne reep water is in het zuiden ver- dwenen. Wij zijn thans van niets anders meer omringd dan de groote, roerlooze ijsvelden, met hun woeste blokken en fantastische pieken. Over hun onmetelijke uitgestrektheid ligt een doodsche stilte verspreid, die waarlijk afgriiselijk is. Men verueemt thans geen geruisch vau golven, geen kreet van zeemeeuwen, geen geklapper van zeilen, maar alleen een diepe, algemeene stilte, waarin het geprevel der zeelieden en het gekraak hunner laarzen op het witte, glinsterende dek misplaatst en slechts wanklanken schijnen. Onze eenige bezoeker is een Noordpool-vos geweest; op het ijs is dit dier een groote zeld- zaamheid, ofschoon het zich vrij dikwijls aan land vertoont in deze streken. De vos kwam echter niet dicht bij het schip, maar vluchtte in allerijl over het ijs, na ons op een afstand te hebben gadegeslagen. Dit was een zonderlinge gedrags- lijn, daar zij meestal niets van de menschen af- weten en, heel nieuwsgierig van aard zijnde, zoo overmoedig worden, dat men ze met het grootste gemak kan vangen. Hoe ongeloofelijk het ook schijnen mag, bracht zelfs dit kleine voorval een slechten indruk op de bemanning teweeg. „Dat vreemde beest toont ons te kennen en toch heeft het ons nooit gezien, noch iemand die op ons geleek merkte een der voornaamste walvischvangers op, en de anderen gaven door een hoofdknik hun instemming te kennen. Het dient toch niets, of men al tegen dergelijk kinderachtig bijgeloof redeneert. De lieden hebben het zich nu eenmaal in het hoofd gezet dat er een vloek op het schip rust, en niets ter wereld zou in staat zijn hen van het tegendeel te over- tuigen. (Wordt vervolgd). SECZE5ISCHE COUMIT. TFn 3JL V Bit l,.ad verscfiijiit en biJ ..en „«Kevev V. UIPK «e Ter »^en. Do Burgemeester van TER NEUZEN brengt tor kennis Tan zcevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat: 1°. in den loop der inaanden Juni, Juli, Augustus on Sep- tember 19 schietoefeningen zullen plaats hebben in de 9telling van den He/der, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op do verdediginswerken aldaar 2°. schietoefeningen zullen gehouden worden van bet lort nabij dm Hoek van Holland, op onderstaande data: a. op 13 en 14 Juni en zoo noodig op 15 en 16 Juni 1900. 6 op 20 en 21 Juni en zoo noodig op 22 en 23 Juni 1900. 3°. Aan den Hoek van Holland zullen proeven genomen worden met verlichtingsmiddolen als volgt a. van 5 tot en met 9 Juni 1900 op het fort met Well s licht, tusschen 8 u. des avonds en zonsopgang van den volgenden dag. b. op 6 en 7 Juni 1900 op cen s.s. in den Nieuwm Uotterdamichen waterweg, met electriek licht, tusschen 8 u. des avonds en zonsopgang van den volgenden dag. Omtrent de voorzorgsmaatregelen die daarbij in aent zullen worden genomen, kunnen belanghebbenden inlichtingen be- komen ter Secretarie der gemeente op de uren waarop deze geopend is. Ter Neuzen, 6 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 2,n Juni 1900 invorderbaar verklaard kohier n°. 5 van de belasting op taedrijfs- e«i andere Inkoinsten dezer gemeente, over het jaar 1899/1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan te Ter Neuzen, den 6 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, J.' A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen bii deze ter kennis van de ingezetenen dat in de week tusschen 10 en 17 dezer, binnen deze gemeente de jaarlijksche collecte zal plaats hebben ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, welk Fonds uitsluiteud strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Neder- lands Overzeesche Kolonien of bezittingen en noodigen mitsdien een ieder uit, om door een milde bijdrage dat Fonds tot vervulling van het edele doel van deszelfs bestemming, te helpen in staat stellen Ter Neuzen, den 6 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1