xilJVOEGSEL Tsr Keuzenschs Courant Zaterdag 2 Juni 1990. No. 3926. Engeland en de Z.-A. Republiek, D, Geinengde beriehten. Te midden van al de wanhopige telegrammen is er bbn uit Pretoria, dat wat beter klinkt en dat moed zou geven, als het al niet zoo oud was. Maar de oorlog wordt nu door Roberts met zoo groote snelheid gevoerd, dat een bericht van een paar dagen geleden missehieu alle beteekenis reeds verloren heeft. Er wordt dan geseind, dat Maandag de Engelschen bij Witwatersiand met goed gevolg en met zware verliezen door de republikeinen onder Louis Botha zijn afgeslagen. Is dit nog een stroohalm, waaraan we ons vast kunnen klam- pen P Helaas, we vreezen, dat het een succes geweest is, dat door bet snelle oprukkeu van Roberts verloren is gegaan. Wei hebben we nog geen officieel bericht, dat Johannesburg is bezet, maar toch schijnt dit al gebeurd te zijn. Immers we lezen in een telegram uit Pretoria van den 30", dat Engelsche officieren te Johannesburg zijn en de Engelsche voorhoede tusschen die stad en Pretoria. Ja, de //Daily Mail" gaat nog verder en voorziet binnen een paar uren de bezetting van Pretoria zonder eenigen tegenstand. Waar blijven nu Botha en zijn dapperen?' We zouden bang worden, dat ook Lijdenburg wordt opgegeven en al stellen we ons van het verzet aldaar weinig succes voor, het opgeven ook van deze laatste poging van verdediging zou ons we] alle illusies omtrent de energie der Boeren ontuemen. De zoozeer gevreesde vernieling van de Johan- nesburgsche mijnen is, tenzij er nog een verrassing plaats heeft, achterwege gebleven, vermoedelijk hoofdzakelijk ten einde de vele niet-Engelsche aandeelhouders te sparen. En degenen die be- weerden dat Pretoria, wegens het geringe verband tusschen de forteu en hun grooten ouderlingen afstand, niet te verdedigen was met een kleine macht, schijnen ook alweer gelijk te krijgen. Niet alleen de goudmijncn, maar ook de Begbie- gieterijen vallen in handen der Engelschen- Dus zoowel de geldbron als de projectielenfabriek. Wat zal er nu verder gebeuren In het Lijdeuburgsche en Zoutpansbergsche kunnen de Boeren het nog geruimen tijd uithouden. En als Roberts eenmaal in Pretoria zit, zal hij zijn troepen weer eenigen tijd rust moeten gunnen en dan allereerst zeker beginnen met het schoonvegen van het nog steeds vijandelijke oostelijke deel van den Vrijstaat hetzij rechtstreeks, hetzij door te pogen. de lijn HeidelbergVolksrnst in handen te krijgen, waardoor de Boerenmacht in den Yrijstaat zou zijn omsingeld. Doch is het plan van de Boeren wel waarlijk orn stand te houden iu het noordoosten Van de plaats waar president Kruger zich thans be- vindt, Waterval-Boven, loopt een weg naar het noorden, naar Lijdenburg. Maar er loopt ook een spoorweg naar het oosten naar de Dela- goabaai F JIIUIJLLETON Uit Ret Dagboek van John M'Alister Ray, doctor in de inedicijnen. A. CONAN DOYLE. 13 September. Ik heb op de brug een heel be- langwekkend gesprek gehad met Milne, den eersten stuurman. Het schijnt dat de kapitein een even groot raadsel voor de zeelieden en zelfs voor de eigenaars van het schip is als voor mij. Milne vertelde mij dat, telkens als, na afloop van een reis, het schip tijdelijk afgedaukt wordt, kapitein Craigie spoorloos verdwijnt, en dat men niets meer van hem hoort of ziet voordat er een nieuw seizoen voor de visscherij aanbreekt, tegen welken tijd hij doodbedaard het kantoor der reederij binnentreedt en komt vragen of men hem wellicht ook gebruiken kan. Hij heeft geen vrienden te Dundee en niemand zou daar ook iets weten te zeggen omtrent zijn verleden. Hij heeft zijn positie dan ook alleen te danken aan zijn bnitengewone kennis van de zeevaart, zoowel als aan den naam van moed en koelbloedigheid, dien hij zich als eersten stuur man verwierf, nog voordat men er aan gedacht had hem een afzonderlijk kommando toe te vertrou- wen. Men schijnt algemeen van oordeel te zijn dat hij geen Schot is, en dat hij slechts een aangenomen naam draagt. Milne gelooft dat indien hij zich op de walvischvaugst heeft toegelegd, dit uitsluitend gesohiedde omdat het de gevaarlijkst bezigheid is, die hij had kunnen uitkiezen, en dat hij geen gelegenheid voorbij laat gaau die hem in doodsgevaar kan brengen. Hij somde verscheidene voorbeelden daarvan op, en een t daarvan is, zoo het werkelijk waar is, vrij merk- En wanneer wij nu lezen dat de doorvoer van koopmansgoederen langs die lijn is gestaakt, z/klaarblijkelijk ten gevolge van militaire bewe- gingen in Transvaal", dat Portugeesche troepen naar de grens zijn gezonden, dat de Portugeesche vloot zich concentreertdan beginnen wij ons tooh af te vragen Zullen nu misschien ook diegenen gelijk krijgen die beweerd hebben dat president Kruger, liever dan in handen der Engel schen te vallen //die groot zeewater" zou over- steken, nu het nog tijd is? En zou daarvoor een aanval op de Delagoabaai worden beraamd, tegeuover de vijandige houding van Portugal en de verraderlijke daad van de Portugeesche regee- ring bij het doorlaten der Engelschen te Beira Voorloopig gelooven wij nog niet aan de waar- schijnlijkheid vandatgeval. Maar de mogelijkheid moet toch wel onder de oogen worden gezieu. Hieronder eenige telegrammen. Pretoria, 29 Mei. De Engelschen, die Zaterdag bij Vereeniging de Vaal overgetrokken waren, vielen gister de republikeinen aan op den Witwatersrand. De aanval werd met goed gevolg afgeslagen door de republikeinen onder Louis Botha. De Boeren stonden den geheelen dag aan een hevig geschut- vuur bloot, maar behielden hun stellingen. De Engelschen moeten zware verliezen geleden hebben. London, 30 Mei. Een telegram, heden door Buller uit Newcastle afgezonden, zegt dat de Boeren een karnp gevorind hadden bij Doornberg, ten oosten van Newcastle, en den rechtervleugel der Engelschen lastig vielen Buller zond daarom den 27 een afdeeling onder generaal Hildyard uit, over de Woolsdrift en Utrecht, en een andere onder generaal Lyttelton over de Itsjangodrift. De Boeren trokken toen naar het noorden terug, en Hildyard bezette Utrecht. Clery beschiet Langsnek. De Boeren zijn volkomen ontmoedigd. Lourengo-Marques, 30 Mei. Het goederenver- voer op den Delagoaspoorweg is vandaag gestaakt, oogenschijnlijk wegens militaire bewegingen in Transvaal. Portugeesche troepen hebben last gekregen, zich naar de grens te begeven. De Portugeesche oorlogschepen aan de kust worden hier bijeengebracht. Een Boerenkommando is te Komatipoort aan- gekomeu. Louden, 30 Mei. De Daily Mail" verneemt uit Pretoria, hedenmorgen 11.40, dat Pretoria binnen een paar uren door de Engelschen bezet zal zijn, zonder dat tegenstand zal geboden worden. De burgemeester is gemachtigd, de Engelschen te ontvangen. Alles is rustig, maar een groote menigte is saamgeschoold in afwachting van de Engelschen. Louden, 31 Mei. Roberts meldt uit Germiston van 30 Mei: Nadat een parlementair naar Johan nesburg was afgezonden, vervoegde de kommandant der stad zich bij mij, verzoekende, den intocht 24 uur uit te stellen, aangezien er zich vele ge- wapende burgers bevonden. Ik willigde het verzoek in, bevreesd voor rust- verstoringen, welke ik wilde vermijaen. Bovendien bielden Boeren-afdeelingen de heuvels in den omtrek bezet, die eerst moesten verdreven worden. Een tweede telegram meldt, dat het leeuwendeel van het op 29 Mei geleverde gevecht, ten deel viel aan Hamilton's kolonne, westelijk van Johan nesburg, die daar de cavalerie van French onder- steunde. Na een hardnekkig gevecht, volgehouden waardig. Het schijnt dat hij, bij zekere gelegen heid, ualiet zich als naar gewoonte op het kantoor aan te melden, en dat men wel gedwongen was een plaatsvervanger te nemen, Dit geschiedde op het tijdstip van den laatsten oorlog tusschen Rusland en Turkije. Toen hij, bij het aanbreken der daaropvolgende lente, weder te voorschijn kwam droeg hij op zijde van den hals een kwalijk geheelde wond, die hij zorgvuldig onder zijn das poogde te verbergen. Ik zou niet weten te zeggen of de stuurman gelijk had te veronderstellen dat hij den krijg medemaakte, doch het Was zeer zeker een zonderliDge samenloop van omstandig- heden. De wind begint te ruimen en uit het oosten te waaien, maar het is nog altijd zeer stil. Ik geloof dat het ijs dichter bij ons ligt dan gistereu het geval was. Zoover hgt oog slechts reiken kan, ziet men een onmetelijke vlakte van onverbroken wit, die geen andere afwisseling vertoont, dan hier en daar een rif of wel de donkere schaduw eener rots. Zuidwaarts vertoont zich de smalle streep blauw water, die nog onze eenige kans op levensbehoud verbeeldt, en dag aan dag nauwer wordt. De kapitein laadt een zware verantwoordelijkheid op zich. Ik hoor dat de gansche provisie aardappelen uitgeput is en dat zelfs de beschuittrommels leeg gerakenmaar dat verhindert hem niet dezelfde onverstoorbare houding aan te blijven nemen, terwijl hij het grootste gedeelte van den dag aan den achlersteveu doorbrengt, steeds de horizon onderzoekende met zijn verrekijker. Zijne gemoedsstemmiug is zeer afwisselend, en men zou zeggen dat hij mijn gezelschap ontwijkt, maar de heftige driftbui van verleden avond heeft zich volstrekt niet herhaald. Half acht 's avonds. Ik ben tot de vaste over- tuigiug gekomen dat wij onder bevel staan van een krankziunige. Men kan anders onmogelijk een verklaring vinden voor het raadselachtig gedrag van kapitein Craigie. Het is gelukkig dat ik dit reisjournaal bijgehouden heb, want het zal altijd kunnen dienen om onze handelwijs te rechtvaardigen, tot de duisternis inviel, werden de Boeren door de Gordon-Hooglanders verdreven. Hamilton is thans te Elonde westelijk van Johannesburg; French eenige mijlen verder naar het noordoosten. Rundle berichtte mij, dat hij 28 Mei een sterke Boerenmacht bij Senekal aan- viel en weinig verliezen had. Braband bericht, dat twee zijner patrouilles met 2 officieren en 40 man door de Boeren afgesneden en gevangen geuomen werden. Het onderzoek omtrent het gebeurde in den slagerswiukel van Schinkel te Rotterdam doet meer en meer de meening veld winnen dat de moord- geschiedenis neerkomt op een poging tot zelf- moord. Uit Heelsum wordt van 29 Mei gemeld Met de Oosterstoomtram, die hedenochtend om 4,2 uur van hier naar Arnhem vertrekt, had een ernstig ongeluk plaats. De stoker, die zich op ide locomotief bevond, waagde zich, nabij het pompslation, vermoedelijk iets buiten de machine, waardoor zijn hoofd in aanraking kwam met een daar lings de lijn staanden telefoonpaal. Door den sohok sloeg hij terug tegen den stoomketel, waardoor hij vrij hevige verwondingen opliep. Hij werd naar Arnhem vervoerdzijn toestand moet ernstig zijn. Te Drouwenerveen (Dr.) zijn door eenige honden 13 lammeren en vier schapen in een weide doodgebeten en verscheurd, terwijl een kalf hetzelfde lot zou gedeeld hebben, indien de honden niet gestoord waren geworden. De politie tracht de eigenaren van deze houden op te sporen. In de Lange Lijnstraat te Rotterdam was dezer dagen een zeer onverkwikkelijk tooneeltje te aanschouwen. Een moeder en haar zoon lagen over de straat te vechten en te rollen. De omstanders deden niets om de vechtenden te scheiden, tot eindelijk, toen de zoon zijn mes trok om daarmedc zijn moeder te verwonden, zij tusschenbeiden kwamen. Vreeselijk bebloed werd de zoon huis- waarts gebracht, maar de moeder had er blijkbaar nog niet genoeg van en begon dus opuieuw. Agenten maakten aan het schandaal een einde, door den zoon geboeid naar den politiepost in de St. Janstraat over te brengen. Voor het dooden van vrouwelijke zeehonden wordt voortaan van rijkswege een premie van f 3, van mannenlijke zeehonden een premie van f 2,50 uitgekeeid. De regeling dienaangaande, bij kon. besluit vastgesteld, is te vinden in //Stct." no. 133. Woensdagnacht is er te Haarlem weder een brutale inbraak gepleegd op den Schotersingel bij den heer Lohuizen. De dief of dieven zijn achter het gesticht De Deo binnen den tuin gekomen, hebben met een centreboor een gat in de deur gemaakt en konden toen de spanjalet omdraaieu en binnenkomen. Alles is doorzocht, schrijftafels en kasten zijn geopend en medegenomen zijn ver- schillende zilveren voorwerpen, compositiestukken liet men liggen. De heer Lohuizen was afwezig. De dieven hebben van een ladder van den heer L. gebruik gemaakt om over de schutting ook in voor het geval dat wij oi.s verplicht zien hem zijn gezag te ontnemen, een stap waartoe ik slechts in den uitersten nood mijn toestemming geven zal. Vreemd genoeg, hij was het zelf, die waan- zin en niet louter buitensporigheid aangaf als de sleutel tot zijn onbegrijpelijk gedrag Ongeveer een uur geleden stond hij op de brug, als ge- woonlijk door zijn verrekijker turende, terwijl ik op en neer Hep over dek. De meeste matrozen bevonden zich omlaag, tot het nuttigen van hun avondeten, want de wachten zijn in den laatsten tijd niet regelmatig meer gehouden. Vermoeid van het loopen, ging ik tegen de verschansing aanleunen, om den zachten gloed te bewonderen door de ondergaande zon verspreid over de groote ijsvelden, welke ons omringen, toen ik eensklaps uit het gepeins waarin ik ver- zonken was, giwekt werd door een schorre stem aan mijn zijde, en verschrikt opkijkende, gewaar werd dat de kapitein naar beneden was gekomen en naast mij stond, Hij staarde voor zich uit op het ijs met een uitdrukking waarin afgrijzen, verbazing en iets dat op blijdschap geleek, om den voorrang streden. In spijt van de koude vielen er groote zweetdroppels van zijn voorhoofd af, en men zag het hem duidelijk aan hoe onbe- schrijfelijk opgewonden hij was. Hij wrong zijn ledematen als iemand, die op het punt staateen een zenuwtoeval te krijgen en de lijnen om zijn mond waren opgetrokken en hard. z/Kijk prevelde hij, mij bij den pols vast- grijpende, maar nog altijd de oogen gevestigd houdende op de verwijderde ijsblokken, en het hoofd langzaam vooroverbuigendde, als volgde hij het een of andere voorwerp, dat zich voor hem uit bewoog //Kijk Daarginds, man, daarginds Tusschen de ijsblokken Zij komt thans van achter het verste te voorschijn! Gij ziet haar; het kan niet anders of gij moet haar zien Daar is zij weer Neen, daar gaat zij Zij ontvlucht mij, bij God Zij ontvlucht mij en is verdwenen llij uitte de beide laatste woorden op een fluistertoon, zoo vol bedwongen zielefolterincr andere perceelen te komen en hebben ook daar inbraak beproefd, doch die is niet gelukt. De hoofdpersonen van het Appelternsche drama gaan zich alien elders metterwoon vestigen. N u weder verhuist de vrouw van M. Scherffnaar de provincie Utrecht. Hare hofstede is verhuurd aan Protestantsche lieden. Alleen D. woont nog te Appeltern, maar ook hij zal moeten verhuizen. Vrouw Van den Broek, de moordenares van ILeta van Nispen, te Oud-Gastel (N. B.), heeft in de gevangenis bekend den moord des nachts tus schen 12 en 1 uur gepleegd te hebben. Haar man heeft niets geweten en wist des morgens zelfs niet, dat zijne vrouw des nachts het huis was uit uit geweest. Zij heeft slechts f 52 gestolen en eenige gouden sieraden, die in het bedstroo van vrouw an den Broek zijn teruggevonden en daar voor een moord gepleegd. Bij de gebroeders Brunswijk, te Asperen, is ingebroken, terwijl zij op het land werkten. ituim 800 wordt vermist. De dader D. uit As peren, die reeds bekend heeft, is gisterenavond gearresteerd en te Tiel gebracht. Voor het geval van mogelijke incidenten tijdens oe openbare behandeling der ongevallenwet in de Eerste Kalner, was Woensdag behalve de gewone soldatenwacht ook nog een politiedienst voor het bewaren der orde georganiseerd. Lit Westernieland wordt gemeld dat een robbenvanger de vorrge week tusschen Rottum en Schiermonnikoog zeventien zeehonden iu uetten gevangen heeft. Door een arbeider, die in het Jonkerenbosch te Hatert (bij Nijmegen) bezig was met graven, zijn eenige militaire kleedingstukken opgegraven, afkomstig van soldaten der koloniale reserve, die sedert eenige dagen bij hun korps worden vermist. De Konitzer moordgeschiedenis te Berlijn wordt hoe langer hoe geheimzinniger. De slager Hoffman en zijn dochter, wier inhechtenisneining weken laug was voorbereid, zijn gisteren weer in vrijheid gesteld. Men zegt dat zij echter nog strenger in het oog worden gehouden. De be- volking van Konitz die rotsvast aan een ritueelen moord gelooft, heeft wegens de inhechtenisneming van christeuen een dreigende houding aangenomen. le Antwerpen wordt een eigenaardig proces gevoerd. De aangifte van den dood van een daar wouend man heeft niet op tijd maar eerst een aar later plaats gehad, enkele dagen nadat de weduwe befallen was. Aan den burgerlijken stand, waar het overiijden van den vader niet bekend was, werd het kind natuurlijk ten name van den overledene gesteld. Maar nu heeft de voogd der andere kinderen een vordering ingesteld tot vei nietiging der acte van inschrijving. v De postzegels worden in hun bestaan be- dreigd door een toestel, waarmede men thans ir het postkantoor te Londen proeveu neemt. Het is een automatisch toestel met twee gleuren. In de eene steekt men het geldstuk, in de andere den brief, dan wordt van binnen door een een- voudige mechaniek een stem pel daarop gedrukt. Het toestel biedt het voordeel aan, dat het den beambten de moeite van het afstempelen en het coutroleeren van de ostzegels bespaart. zijn stem op dat oogenblik steeds in mijn ge- heugen voort zal kliuken. Zich aan het touwwerk vastgrijpende, poogde hij boven op de verschansing te kliramen, als koesterde hij nog de hoop een laatsten klik te mogen werpen op het verdwijuende voorwerp. Maar zijn krachten schoten hem te kort bij het aanwenden dier poging en hij wankelde achteruit, tot bij de lantaarn der passagierskajuit, waartegen hij hijgend en uitgeput bleef aanleunen. Zijn gelaat was zoo lijkkleurig, dat ik niet anders verwachtte of hij zou bewusteloos geraken, zoodat ik dan ook geen minuut verloor om hem naar omlaag te brengen en hem uit te strekken or een der sofa's van de kajuit. Daarna schonk iT wat cognac voor hem in en bracht het glas aan zijn lippen. Dit middel had een wonderbare uitwerking op hem. Het riep aanstonds weder een kleur te voorschijn op zijn wit gelaat en schonk weer vastheid aan zijn arme, sidderende ledematen. Hij hief zich op zijn elleboog overeind, en om zich blikkende om zich te overtuigen of wij ons we alleen bevonden, gaf hij mij een wenk aan zij zijde te komen zitten. v vGij zaagt het, niet waar?" vroeg hij, norJ altijd op denzelfden onderworpen, van ontzag ver-/ vulden toon, die zoo weinig voegde bij het karakter van den man. z/Neen, ik heb niets gezien." Zijn hoofd zonk weder op de kussens achterover. z/Neen, dat kon hij ook niet zonder den verre kijker," mompelde hij //het was hem onmogelijk Het was de kijker, die mij haar deed zien, en buitendien ook de oogen der liefde de oogen der liefde. Luister, dokter, laat den hofmeester - niet binnen komen. Hij zou zich verbeelden dat ik krankzinnig was. Wees zoo goed de deur 'a? te sluiten, wilt gij Ik stond op en deed wat hij mij verzocht te doen. (Wordt vervolgd) VAN DE VAN mimil, j.i—I DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3