A lgemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeowsch-Vlaanderen ~¥Tm sb¥tb¥ aTdT" No. 3926. Zaterdag 2 Juni 1900. voor "TAHgQHBiame. BPRGERL1JKE STANdT Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. I 40*5 Jaargang. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. RECHTSZAKEN. Arroudissements-rechtbank te Middelburg DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 2 J uni 4.45 5.5 Zondag 3 h 5.27 5.52 Maandag 4 6.15 6.41 Dinsdag 5 v 7.8 7.38 W oensdag 6 8.9 8.41 Donderdag 7 9.14 9.45 Vrijdag 8 10.17 10.45 CORNELIA STOFFELS, kunne 50jarige echtvereeniging te NEELTJE PIETERNELLA HEIJGELAAR, in gfi-| erkl ling een nde i te j elde jniiyj nen. f ders oda.'j naan oy °P r te" freer Hij IV'EllZESISCME Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prys alechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UK blurt verschijnt jtaanilag-, Woeaadag- en Vrydagavond, ultaezonderd op Feeitdagen, bij den «lt|re»e* 1"J. a AUT UK MMDK te Ter Neuen Bij deze couraut belioort een bijvoegsel. De Burgemeester der gemeente TEB NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vcrgadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Honderilag den 5 Juni ltMHt, des roormiddags ten 10 uren. Ter Nenzen, den 1 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen overeenkomstig art. 28, j» art. 26 2 van het Reglement op de wegen en voetpaden, ter algemeene kennis, dat eene wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in die gemeente, door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 26 Mei 1900, No. 79, is vastgesteld. Ter Nenzen, 1 Juni 1900. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat van de aandeelen der geldleening ten laste dier ge meente in 1890 aangegaan, ten dezen jare zijn uitgeloot de nummers 2, 4, 23 en 61. Westdorpe, 1 Juni 1900. Burgemeester en Wethonders voornoemd, C. VAN WAES. De Secretaris, M. KIEBOOM. Bij het voortgezet debat in de zitting van gister der Eerste Kamer over de Ongevallenwet, wees de heer Melvil van Lyuden er op dat de Regeering door het weigeren van een norselle oin aan de bezwaren te voorkomen, de reddiugsplank ten eenenmale ter zijde heeft geschoven. Hoewel instemmende met het grondbeginsel van het ontwerp, heeft spreker tegen de regeling zeer groote bezwaren. Met een beroep op het Engelsche systeem dat ten genoegen van de daarbij betrokkenen werkt, betoogt ook spreker dat een regeling op privaat- rechtelijke wijze wel degelijk mogelijk is. Bij eene dergelijke regeling wordt het particular initiatief iiiet gedood, blijft de verzekering de zaak van patroon en werkman. Hij komt er dan ook tegen op dat deze materie die uit haar aard een privaat- rechtelijke zaak is, door het ontwerp wordt omgezet in een publiekreehtelijke, waardoor de regeling noodzakelijk duur en bezwarend voor de industrie wordt, niet begrepen wordt, contracten schept en bij de uitvoering z.i. groote ontevredenheid zal wekken. Wegens het dooden van het particulier initiatief, den onnoodig zwaren druk op de nijverheid en de onbillijkheid dat niet alien van Staatswege ver- zekerd worden, zal spreker tegen het ontwerp stemmen. jii De heer Geertsema was ook tegen bet ontwerp nu de Regeering voor alsuog geen novelle hadde toegezegt. Hij bestrijdt de dwang op de industrie, noode opgelegd door de monopoliseerende Rijksbank, die uit haar aard en strekking zal voereu tot Staatssocialisme. Een stelsel daarentegen in den zin van het amendement De Beaufort, waarbij de werkgevers vrij zijn in hun verzekeringsplicht behoudens zeker- heidsstelling. De hoofdbeginselen van het Regee- ringsontwerp blijven daardoor onveranderdhet recht van deh werkman op schade blijft gehand- haafd en de werkman is verzekerd, dat hij ont- vangt wat hem toekomten de werkman blijft vrij tegenover den werkgever. Hij hoopt dat de Regeering aan zijn wensch zal voldoen, anders zal hij tegen het ontwerp stemmen, omdat hij deze regeling een gevaarlijk precedent acht voor de toekomst. De heer Van Wijck verklaarde zich ook tegen het ontwerp, dat geen rekening houdt met het particulier initiatief, en een knak is voor de parti- culiere fondsen. Spreker is niet tegen dwang van overheidswege, maar de dwang door dit ontwerp opgelegd gaat in verkeerde richting. Het ontwerp wil den arbeider beschermen, maar loopt kans den arbeid te dooden. Onbillijk is ook de ongelijk- matige werking van de voorgedragen regeling. Niet een deel maar alle werklieden niet alleen werklieden in fabrieken, maar ook die op het land moeten verzekerd worden. Allen zijn burgers zoolang niet de onmacht of de onwil van het particulier initiatief is gebleken gaat 't niet aan tot den voorgestelden Staatsdwang overtegaan en daarom zal hij tegenstemmen. De heer Rahusen deelde geheel het standpunt van den tegenstander den heer Van Boneval Faure. Ook hij betoogde dat de zaak op privaat- rechtelijke wijze is te regelen, door uitbreiding van de art. 1401 en volgende van het Burg. Wetboek. Spreker gaf eenige denkbeelden aan de hand, en betoogde dat de werkman de door hem voorgestane regeling dezelfde, ja meer zeker- heid en waarborgen heeft. Spreker weigert zijn stem aan het ontwerp omdat het strijdt tegen de roeping van den Slaat, die orde moet houden maar geen beroep moet uitoefenen. Instellingen van de Rijksbank is z. i. een onbillijke en onrecbtmatige daad, waarvau het noodeloos gevolg zal zijn de vernietiging van de verzekerings-industrie. Daarom raadt hij der Regeering aan een privaat-rechtelijke regeling te beproeven. De heer Van Zinnicq Bergmann verklaarde eveu- eens om principieele bezwaren niet met het ontwerp te kunnen medegaan. Spreker twijfelt niet of de Minister van Water- staat zal bij verwerping bereid zijn een betere regeling voor te stellen. Daarentegen was de heer Van Asch van Wijck voor aanneming, maar niet voor onveranderde invoering der wet. Echter ziet hij in aanneming een middel om tot wijzigingen te komen om het verderfelijke van de wet weg te nemen, in den geest van hetamendement-DeSavornin Lohman. De Regeering kon zijns inziens belooven dat initiatief niet te zullen tegenwerken. Onder leiding van den kolonel Van Vlierden, commandant van het 3e reg. inf., zullen de bataljons uit Bergen op Zoom, Vlissingen en Middelburg, van 15 tot 23 Juni schietoefeningeu houden in de legerplaats bij Harskamp. TER NEUZEN, 1 Juui 1900. In de op Donderdag 7 Juni a. s., des voor- middags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenkohier n°. 1 honden- belastingwijziging verordening heffing en invor- dering schoolgelden op openbare scholen verzoek E. Smilde gedeeltelijke ontheffing aanslag hoofde- lijke omslag; adres Faber verhooging loon als lantaarnopstekeradres G. van der Peijl tot ver- gunning opbreken handspoor. In de 2de helft der rnaand Mei zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brieven verzonden aan de adressen van D. W. F. Kaijser, SoerabajaReinder Sonius, AnversN. P. Reigel, Laeken. Met ingang van 1 Juni zijn de passagiers- vrachten op den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde wat de eerste klasse betreft, eenigszins verlaagd en op 50 pet. boven de 2" kl. gebracht. Bovendien zullen met dien datum de rechtstreeksche retourkaarten in vereeniging met de Staatsspoorwegen uitgegeven, den maand geldig zijn (tot nog toe 4 dagen.) Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst, de heer Mr. S. Th. A. ITermsen, advokaat en procureur te Amsterdam, tevens beeedigd klerk ter griffie van de arrondisse- ments-rechtbank en waaruetnend griffier bij het 4* kantongerecht aldaar. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge meester van Cadsand de heer J. Erasmus. Clinge. Door bet gemeentebestuur is aanbesteed het bouwen van een woonhuis te Kapellebrug. Hiervoor werd het minst ingeschreven door J. Schopman te Hulst voor f 1374. Bestek en teekening waren opgemaakt door J. W. Warnier te Hulst. 's Gravenhage, 1 Juni. Eerste Kamer. De ongevallenwet is verworpen met 29 tegen 20 stemmen. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Juni de volgende vonnissen uitgesproken 1°. S. B., oud 26 j., huisvrouw van F. V., vroeger te St. Jansteen, thaus te Spaarndam. 2°. M. B., oud 19 j., zonder beroep te St. Jansteen, zijn wegens overtreding van rijksbelastingen ver- oordeeld, ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis. J. C., oud 31 j., bierbrouwersknecht te Koe- wacht, is wegens mishandeling van een ambtenaar en wederspannigheid, veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. 1°. J. Z. Jz., oud 20 j., arbeider te's Graven- polder, milicien bij de iufanterie, in garnizoen te Middelburg. 2°. P. B., oud 19 j., boereuknecht te Wilhelminadorp, gemeente Kattendijke, beideu gedetineerd te Middelburg, ziju ter zake van meineed ieder veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met in miuderingbrengiug der doorgebrachte hecht. Heden werd voor bovengenoemde rechtbank behandeld de zaak tegen J. K., oud 32 jaar, rijksveldwachter en jachtopziener, geboren te Zaan- dam, gestationneerd te Kapellebrug, gemeente Clinge, wonende te Hulst, ter zake dat hij den 26™ Maart 1900, te Hulst, terwijl hij rijksveld- wSchter-jachtopzieuer en als zoodanig beeedigd was, valschelijk en in strijd met de waarheid te kwader trouw op den door hem afgelegden ambtseed een proces-verbaal heeft opgemaakt waarin hij o. a. heeft gerelateerd, dat hij op 25 Maart 1900, te Hulst, in den vleeschhouwerswinkel van G. v. O., door diens huisvrouw met een slachtersstaal is mishandeld geworden en zulks met het oogmerk om dat proces-verbaal als echt en onvervalscht te doen doorgaan en van dit valsche proces-verbaal heeft gebruik gemaakt door het aan den officier van justitie te Middelburg in te zenden, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. Het openbaar ministerie vorderde veroordeeling van beklaagde tot 8 jaren gevangenisstraf, met intrekking van zijne burgerrechten voor den tijd van 8 jaren. Verder werd behandeld de zaak tegen A.'tG., oud 41 jaar, velHarbeider te Hoek, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van op 23 April j.l. te Ter Neuzen het 15jarig dochtertje van den heer V. aan den zeedijk, met geweld te hebben aan- gevat met onzedelijke bedoelingen en in den nacht van 23 op 24 April j.l. te Hoek ten nadeele van J. P., door middel van braak en inklimming qenige eieren te hebben ontvreemd. lu deze zaak werd door het openbaar ministerie tegen beklaagde 5 jaren geeischt. Uitspraak in beide zaken op 15 Juni a. s. Woensdag 6 Juni a. s. zal voor bovenge noemde rechtbank aanvangen de behandeling van de beruchte moordzaak Misseghers. Het getal der te hooren getuigen en deskundigen, met inbegrip van die door de verdediging gedagvaard, is ge- stegen tot 82. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen E. B. B., oud 26 j., arbeider te Watervliet (Belgie) gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij deu 16 April 1900 met voorbedachten rade eu opzettelijk heeft getracht P. d. M. en diens huisvrouw M. C. M., te St. Kruis van het leven te berooven door verschillende schoten uit een met scherpe patronen geladen revolver op hen te lossen en dat het aan verschillende, van be- klaagde's wil onafhankeljjke omslandigheden is te wijten dat bovengenoemde personen geen levens- gevaarlijke wonden hebben bekomen, alles breeder omschreven bij voormeld bevelschrift. Aan den beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer J.Gz., advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toe- gevoegd. Axel* Huwelijks-aangiften. 25 Mei. Jan Ringelberg, ond 24 j., jm. en Maria de Feijter, oud 20 j., jd. Cornelia Willem de Jonge, oud 29 j., jm. en Cornelia Lensen, oud 21 j., jd. Huwelijka-voltrekkingen. 17 Mei. Abraham van Bende- gem, oud 22 j., jm. en Elizabeth Deij, oud 18 j., jd. Leendert Ringelberg, oud 22 j., jm. en Suzanna Buijze (van Zaamslag), oud 20 j., jd. 24 Mei. Cornelia Balkenende, oud 29 j., jm. en Pieternella Heynsdijk, oud 21 j., jd. Jan Naeije, oud 22 j., jm. en Catharina Willemsen, oud 19 j., jd. Jannis Veratraten, oud 22 j., jm. en Christina Bareman (van Ter Neuzen), oud 22 j., jd. 31 Mei. Levinua Seraphinus Sturms (van Koewacht), oud 26 j., jm. en Maria Philomena Steel, oud 22 j., jd. Geboorten. 17 Mei. 'Cornelia Jacobus, z. van Pieter van Langevelde en van Cornelia Dina de Visser. 18 Mei. Anna Maria, d. van Aloijsius Leonardos de Bruijne en van Maria Magdalena Feems. 23 Mei. Johannes, z. van Marinus Miera8 en van Pieternella van den Berge. Catharina, d. van Adriaan Deij en van Catharina Verberkmoes. 27 Mei. Johannes Willem, z. van Willem Vercouteren en van Debora Krina Smies. Pieternella Janna, d. van Jaspert Heijnsdijk en van Tanneke Ringelberg. Overlijden. 17 Mei. Jacob Jan Ortelee, oud 3 w., z., van Leendert en van Martha Wiemes. 19 Mei. Mathilde Jacoba Beatrix Aertssens, oud 9 m., d. van Cornelis Johannes Anthonius en van Wilhelmina Isabella de Ruijsscher. 20 Mei. Abraham de Sniidt, oud 3 w., z. van Cornelis Levinus en van Suzanna Moes. 25 Mei. Pieternella Riemens, oud 67 j., echtg. van Cornelis Andriessen. 26 Mei. Regina van Ba9te- laer, oud 73 j., echtg. van Johannes Francies Coene. 28 Mei. Willem Dekker, oud 77 j., echtg. van Elisabeth Wolfert. 29 Mei. Florus Jaspert Bollema'n, oud 2 m., z. van Adriaan en van Jacoba Pieternella van de Velde. 30 Mei. Krina Mangold, oud 2 m., d. van Jan eu van Maria van Cadsand. Bosclikapelle. Huwelijks-aangiften. 17 Mei. Jan Abraham Scheele, oud 21 j., jm. en Elizabeth Catharina Dekker (van Axel), oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Mei. Alpbonsus Johannes Verdurmen, oud 24 j., jm. en Paulina van Kruijssen, oud 28 j., jd. 18 Mei. Petrus Adriaansens, oud 23 i., jm. en Louisa Maria de Maat, oud 21 j., jd. Geboorten. 19 Mei. Ludovicus, z. van Johannes Gelder- land en van Virgina Vaal. Overlijden. 3 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Alphons Lambert en van Philomena Pieters 4 Mei. Jozef Vink, oud 7 m., z. van Josephus en van Ida van Bastelaar. San van Gent* Geboorten. 16 Mei. Francois Sera- phin, z. van Johannes Eugenius Braet en van Maria Cor nelia KoniDgs. 26 Mei. Raijmond Stephanus en Laura Carolina, z. en d. van Mathilda Maria Troch. l Dinsdag 5 Juni hopen ouzegeliefde ouders GOVERT VAN DER PEIJL EN herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen Neuzen, Juni 1900. Heden overleed tot mijne en hare wederzijdsche ouders diepe droefheid mijne ge- liefde echtgenoote in den jeugdigen leeftijd van ruim 21 jaren, inij nalatende een zeer jong kindje. Ter Neuzen, 81 Mei 1900. M. VAN KERKVOORT. e it - n n in ;h n, n» ie it. er 'g in 3g ie- en "g m. :es iar .en de id, nd len ler eil he ir en. ere I en-1 ikt. den I het I k il overJ erre-l lijkf] l, en doenj ;d)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1