A lgemeeD Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen. Be gezagvoerdeF van k Poolsfc voor No. 3925. Donderdag 31 Mei 1900. 40e Jaargang. England en de Z.-A. Republic!. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. PWUILLETON Uit het Dagboek van John M'Alister Ray, doctor in de medicijnen. r I i g I, p- ir rkl 'il T*ir NEI1ZENSCHE C0UR41VT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- busbouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr\js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit blutl verschijnt Jiaanilai;- U'oeDMlaii' en Vrijilueavonil, uitgezuailerd op Feestilasen, bij den nitRever reyjww -i qrjn.ra»5g«B-WJJtJX/ "hi' 'I W WW* H. JIAN OK IIIDK te Ter lenzen. De berichteu over den oorlog worden mi zoo, dai het moeilijk is, nog eenige hoop te koesteren voor een gunstigen uitslag. De Boeren trekken voortdurend terug en ontruimen de eene stelling na de andere, waarvan den vorigen dag nog is gemeld, dat zij met de uiterste kracht verdedigd zal worden. Roberts is in een dag 20 mijlen voortgerukt, en was eergister op 18 mijlen van Johannesburg, zoodat het geen gewaagde voor- spelling is, dat hij heden daar zijn zal. Reeds kwam het bericht, dat generaal French Johannesburg was binnengerukt vermoedelijk voorbarig, omdat Roberts seint, dat hij eergister 10 mijlen links van hem in gevecht met de Boeren was gekomen. Maar heden zal het bericht juist zijn, en het staat te vreezen, dat deze week de Britsche vlag te Pretoria zal waaien. Want nog van de verdediging van Johannesburg, noch van die van Pretoria, gelooven we veel, en zelfs het vernietfgen der mijnen zal er wel bij inschieten. De Engelschen rukken met zoo groote snelheid op, dat de Boeren overal verrast terugtrekken. Wel heet het, dat 160,000 kisten met dynamiet te Zuurfontein bij Johannesburg, gereed liggen, om de mijnen en de hoofdgebouwen van den Rand in de lucht te laten vliegen, maar de Engelschen zullen er beslag op gelegd hebben, voor de Boeren het gebruikt hebben. Volgens den correspondent van de ^Standard" te Taaibosch, ging de laatste trein over de Vaal- brug, een uur voordat de Boeren de spanning van de brug in de lucht hadden laten springen. Dertig Boeren die achter waren gebleven, vuurden op de Engelschen die overtrokken, maar liepen spoedig weg, nagezet door de Engelschen, die met een hoeraatje den Transvaalschen oever van de Vaal bereikten. Generaal Botha vond blijkbaar de stellingen aan de Vaal onhoudbaar en heeft zijn zwaar geschut overgebracht naar Pretoria. Maar ook daar zal hi] de stellingen wel onhoudbaar vinden. In vele kringen in Zuid-Afrika heerscht dan ook de meening, dat de oorlog uit is en de Noorsche militaire attache All urn acht zijn taak afgeloopeu en keert huiswaarts. Ook vele vreemdelingen verlaten het land en de Duitsche en Fransche mailbooten zijn niet in staat, al de huiswaarts keerenden op te nemen. De Kaapsche opstande- lingen, die bij de Boeren in dienst zijn, wenschen ook uit te wijken naar Europa. De leden van het Kaapsche parlement wachteu in den omtrek DOOR A. COHAN DOYLE. Het is op zulke oogenblikkeu, dat hij het meest onderhevig is aan zijn stormachtige aanvallen van toorn, en hij schijut zich dit wel bewust te zijn, want ik heb het bijgewoond dat hij zichzelf op- sloot, zoodat niemand tot hem door kon driugen voordat zijn doukere ure weer voorbij was. Hij slaapt heel onrustig en ik heb hem des nacht somtijds hooren schreeuwenmaar zijn hut ligt op eenigen afstand van de mijne, zoodat ik niet kon verstaau welke woorden hij riep. Dit is een der zijden van zijn karakter, en zekerlijk de onaangenaamste. Alleen de nauwe betrekking waarin ik tot hem sta, door ouzen dagelijkschen omgang, heeft mij in staat gesteld haar op te merken. Voor de rest is hij een aller- aangenaamst tochtgeuoot, onderhoudeud, op de hoogte van alles en een der dappersle zeelieden, die ooit een schip betraden. Niet licht zal ik Ae wijze vergeten, waarop hij ons vaartuig naar zijn wenken deed luisteren, toen wij in het begin van April, te midden van drijfijs, door een storm werden overvallen. Nooit heb ik hem zoo opge- xuimd gezienhij was zelfs luidruchtig vroolijk van de grenzen op een gelegenheid om te vertrekken. Klimke, de directeur van de Trausvaalsche mijnen, keert ook naar huis terug. Klimke en Kruse zijn vervaugen door Munnik en kommandant Schutte, toen zij weigerden mee te werken tot het vernielen van de mijnen op den Rand en de verwoestiug van Johannesburg. Bij wijze van protest hebben alle Fransche en Duitsche mijnopzichters in het Randdistrict en de uitlanders in den raad van de Randmijuen, hun ontslag ingediend. De Trans- vaalsche regeering oefent, volgens de //Times", grooten aandrang bij de mogendheden uit, om hun tusschenkomst af te dwingen, teneiude het gevaar van de vernietiging van Johannesburg en de Rand mijnen af te wenden. Een Fransch blad deelt het onwaarschijnlijke bericht mee, dat Amerika voor Transvaal de vredes- ouderhandelingen zou geopend hebben. Engeland zal nu nog niet van vredesonderhandelingen willen weten. En wat valt er voor de republieken te onderhandelen, als Roberts te Pretoria de Britsche vlag heeft geheschen P Volgens een bericht aan de »Times" uit Mafeking heeft de eerste trein uit Boelawajoden 22en Mafeking bereikt. De Engelschen hebben veel geweren en vee vermeesterd. Twee-en-dertig opstandelingen zijn in hechtenis genomen, er zijn zeer bezwarende stukken tegen die mannen gevonden, alsmede afschriften van telegrammen, waaruit blijkt dat de Boeien zeer nauwkeurig op de hoogte waren van Mahon's en Plumer's bewegingen, maar dat Mahon's omweg naar het westen de Boeren fopte. Generaal Baden-Powell zou volgens een ander blad aan generaal Suijman 33 gevangenen, onder wie 13 gewonden, hebben overgegeven. 't Was hem zeker te lastig, om er voor te zorgen. Hierouder nog enkele telegrammen Pretoria. De Engelsch :n hebben heden Zeerust (ten N. O. van Mafeking) bezeteen sterke Britsche strijdmacht rukt nu aan op Lichtenburg (ten Z. O. van Mafeking). Pretoria, 28 Mei. Op bevel van president Kruger moeten de Zondag, Maandag en Dinsdag in het geheele land aangemerkt worden als bij- zondere dagen van zelfverloochening en zondebe- kenteuis en als biddagen voor de verlossing uit den druk en voor het behoud van de onafhanke- lijkheid des lands. Londen, 29 Mei. Uit Senegal (in het O. van Oranje-Vrijstaat aan den grens van Basoetoland) wordt bericht, dat de strijdmacht van generaal Rundle Zaterdagmorgen vroeg de stad tot op 10 dien nacht, terwijl hij op en neer liep over de brug, te midden van het geflikker der bliksem- stralen en het geloei van den wind. Meer dan eens trouwens heeft hij mij gezegd dat het vooruitzicht van den dood hem zeer aangenaam was, iets wat al heel droevig klinkt van de lippen van een jongmensch, en hij kan niet veel ouder dan dertig jaar wezen, ofschoon zijn haar en knevel reeds hier en daar van zilvereu draden zijn doorregen. De een of andere diepe smart moet hem getroffen hebben en zijn gansche leven hebben verwoest. Misschien zou het mij eveneens gaan, indien ik Flora moest verliezen God alleen kan dat zeggen Was zij er niet, dan geloof ik waarlijk dat ik er mij al bitter weinig om bekommeren zou of de wind morgan uit het noorden of wel uit het zuiden blies. Daar hebt gij het weer Ik hoor hem de kajuitstrap afkomen en hij heeft zich opgesloteu in zijn hut, wat een bewijs is dat hij nog altijd verkeert in zijn ougenaakbare stemming. Ik ga mij ook ter ruste begeven, want mijn kaars is bij na uitgebrand (wij moeten ons daar nu van bedienen, sedert de nachten we6r ingevalleu zijn) en de hofmeester is gaan slapen, zoodat ik geen hoop mag koesteren er een andere machtig te worden. 12 September. Een kalm, helder weder, en wij liggen nog steeds op dezelfde plek. Het koeltje, dat er blaast komt uit het Zuid-Oosteumaar het is niet noemeuswaard. De kapiteiu beviudt zich in een betere stemming en bood mij aan het ontbijt zijn veroutschuldigingen aan voor zijn onbeleefdheid. Hij ziet er evenwel nog eenigszins verstrooid uit, en ziju oogen hebben die verwil- derde uitdrukking behouden, welke bij een zoon KM. was genaderd. Een 40tal mansehappen begaveu zich naar de stad en kort daarop kwam een burger met de vlag der Vereenigde Repu blieken in het Britsche kamp. Tegen het middaguur was de Engelsche hoofdmaeht tot op 5 KM. genaderd en nadat de bereden infanterie en de artillerie zich hadden doen gelden nam de Yeomanri bezit van de plaats, waarna de Boeren (een voor- hoede van 3000 man met 5 kanonnen, die onder bevel stonden van commandant De Wet) ijlings terugtrokken in N.-O. richting. Waarschijnlijk zijn de Boeren in huune planuen gestoord door de plotselinge komst der Engelschen. Bij de gisteren in het kiesdistrict Deventer gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer werden uitgebracht 3708 stemmen; van onwaarde 30; geldig dus 3678. Gekozen Mr. H. P. Marchant met 2860 stemmen. Mr. S. van Houten had 818 stemmen. Het aantal kiezers is 6261. De Kon. Ned. Machinefabriek te Ilelmond (directeuren E. H. Begemann en J. B. Kam), A. N. de Lint te Delft en den Haag, firma Draijer te Delft, M. C. M. de Groot te Schiedam, C. J. van Houten Zoon te Weesp, de vennootschap Houthandel voorheen G. Alberts Lzn Co. te Middelburg (directeur F. M. Wibaut), Massee Zoon te Goes en C. Mathijsen te Helmond hebben aan de Eerste Kamer een gemeenschappelijk adres gezonden, waarin zij aandringen op aanneming der Ongevallenwet zonder belofte tot eenige ver- anderiug van de regeering te verlangen. Door de Regeering is ingediend een ontwerp tot wijziging der drankwet. Het hoofddoel van dit ontwerp is, voorziening in den toestaud die met 1 Mei 1901 zal aanbrekeu, als wanneer vervallen alle vergunningen wier houders het bedrijf van drankverkooper niet reeds op 1 Mei 1881 uitoefenden. In hare memorie van toelichting zegt de Regeering Indien met 1 Mei 1901 alle vergunningen, sedert 1881 aan anderen verleend dan aan hen die op 1 Mei 1881 het bedrijf rechtmatig uitoefenden, zullen ophoudeu te gelden, zal op dat tijdstip in bijna elke gemeente het aantal vergunningen be- neden het maximum zijn gedaald, omdat in den loop van 20 jaren een zeer groot aantal lokaliteiten van eigenaar, althans van gebruiker, is veranderd. der Hooglauden zou beteekenen dat hij door een boos voorgevoelen werd vervolgd, althans dat voegde de eerste machinist mij toe, en de bemanning verzekert dat hij verstand van zulke zaken heeft. Het is vreemd dat dergelijke stijfhoofdige en moedige klant.en als zeelieden gewoonlijk zijn, zich in zulk een hooge mate door bijgeloof laten meeslee- pen. Indien ik het niet met eigen oogen had aanschouwd, zou ik geweigerd hebben aan te nemen dat dit mogelijk was. Gedurende deze reis heeft dit verschijnsel zich onder zulk een aanstekelijken vorm vertoond dat ik grooten lust gevoelde de noodige bedareude zenuwdruppels uit te deelen bij het Zaterdagsche rantsoen grog. De eerste manier waarop het zich openbaarde was dat, kort nadat wij Shetland verlaten hadden, de mannen aan het roer er over begonuen te klagen dat zij akelige weeklachten en kreten achter het schip hoorden opstijgen, alsof de een of ander het volgde en buiten machte was het in te halen. Deze zinsbegoocheliug duurde de gansche reis door voort, en in donkere nachten, in den aanvang van de bevervaugst kon men de lieden niet dan met de uiterste moeite bewegen zich van hun taak te kwijten. Het lijdt geen twijfel of hetgeen zij hoorden was niet anders dan het ge- kraak der ankerkettingen of de schreeuw van een voorbijvliegende zeevogel. Men heeft mij onder- scheidene malen uit mijn bed gehaald om er naar te luisteren maar ik behoef hier nauwelijks te verzekeren dat het mij niet mogelijk was ooit iets buitengewoons op te vangen,. De matrozen houdeu de zaak echter zoo stokstijf vol, dat het geheel vruchteloos is er met hen over te redeueeren. Bij zekere gelegenheid sprak ik er lachend over met Uit den aard der zaak is alsdan een stroom van verzoekschriften om vergunniug te wachten, veel grooter dan art. 2 eerste lid der drankwet toelaat in te willigen. Daarmede zal dus de moeilijkheid rijzen aan wie de beschikbare vergunningen te verleenen en aan wie die op grond van het inmiddels weder bereiken van het maximum te weigeren. Het schijnt daarom de plicht van den wetgever vaste regelen te dezen aanzien te stellen. De in dit wetsontwerp daaromtrent gestelde regelen worden ter plaatse nader toegelicht. Volgens het ontwerp wordt getracht het doel het verhinderen van clandestienen drankverkoop beter te bereiken door1°. het aantal liters in art. 1 van 2 op 5 te brengen2°. de verbods- bepalingen van art. 16 te verscherpen3°. de straf vooral na recidive, gevoeliger en dus meer afschrikkend te maken dau zij thans feitelijk is. Onafhankelijk van de inzichten en het initiatief van gemeenteraden, kunnen, naar het ontwerp, voor het geheele rijk bij algemeenen bestuurs- maatregel geldeude algemeene voorschriften worden gegeven omtrent de sluiting van voor het publiek toegankelijke lokaliteiten met vergunning en om trent de tijdelijke staking alleen van den klein- handel in sterken drank in die lokaliteiten, bij gelegenheid van lotingen voor de nationale militie. Kon, zegt de Regeering, de gelegenheid tot drankverbruik op Zondag aanzienlijk worden be- perkt, zoo zou aan vele zwakkeren een weldaad zijn bewezen en zou tevens voldoening geschonken worden aan duizenden, die door de gevolgen van dat gebruik den Zondag ontheiiigd achten. Bij dit wetsontwerp wordt daartoe een poging beproefd door den Zondag te stellen buiten den gewonen tijd, waarop sterke drank wordt verkocht. Wie op Zondag wil tappen, moet zich de betaling van een met 25 verhoogd vergunningsrecht getroosten. Ditzelfde geldt ook tot op zekere hoogte voor het tappen en verkoopen op late avonduren en vroege ochtenduren. Als regel wordt aangenomen dat niet wordt getapt na tien uur 's avonds en voor zeven uur des morgens. Verkoop in het klein en op Zondag en in de late avoud- of de vroege morgenuren, brengt dus eene verhooging van het vergunningrecht van 50 mede. Evenals in het wetsontwerp van 1893 worden in het thans ingediende ontwerp restauratiewagens op spoorwegen opgenomen onder de uitzonderingen van art. 15, omdat deze inrichtingen bezwaarlijk aan het vereischte van vergunning vragen kunnen den kapitein maar tot mijn verbazing nam hij het geval hoogst ernstig op en scheen hij zelfs zeer geschokt te wezen door hetgeen ik hem ver- telde. Ik had mij altijd verbeeld dat hij althans boven zulke alledaagsche kinderachtigheden ver- heven zou ziju geweest. Al dit gepraat over bijgeloof leidt mij als van zelf tot de mededeeling dat Marson, onze tweede stuurman, gedurende den afgeloopen nacht een spook zag, of tenminste beweert dat hij dit deed, wat ongeveer op hetzelfde neerkomt. Het is inderdaad een uitkomst eens een nieuw onderwerp van gesprek te hebben, na de altijd wederkeerende verhaieu van beeren en walvischen, die wij sedert maanden hebben genoten. Marson zweert bij hoog en laag dat het schip behekst is, en dat hij geen dag langer aan boord zou blijven, zoo hij slechts een andere plaatsing bemachtigen kon. Het valt den armen kerel aan te zien dat hij oprecht be- angstigd is, en ik moest hem van morgen een dosis chloraat en bromium potassum geven om hem weer wat moed terug te schenken. Hij scheen door en door boos en verontwaardigd te zijn, toen ik hem vroeg of hij gisteren avond niet wat te diep in het glaasje gekeken had, en ik was geuoodzaakt hem weder tot bedaren te brengen, door zoo ernstig mogelijk te kijken, terwijl hij mij zijn verhaal deed, dat hij mij, ik moet het wel bekennen, op flinke, geheel natuurlijke wijze mededeelde. z/Ik bevond mij op de brug," zeide hij, „en het was gedurende de middenwacht, juist op het oogenblik dat de nacht het donkerst was. De maan scheen wel een beetje, maar de wolken dreven er zoo dik overheen, dat men maar op i s r n e d n ;r Q. re I i-| t. :n| et e-l lg en de te j de ityl :n. j tsI la il op te" ser 3ij vJ

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1