(jieniengde berichien Tetegrafische berichten pen tou w in haar woning de alleen wonende Petronella van Nispen. Deze vrouw leefde van een lijfrente en men vermoedde dat ze een aardig spaarduitje bezat. Diefstal is dan ook zeker de drijfveer geweest van de op haar gepleegde misdaad. Uit het hedeu door justitie en politie ingestelde onderzoek moet gebleken zijn dat al het geld benevens gouden voorwerpen gestolen waren. Hoewel het onderzoek den geheelen dag heeft geduurd, heeft men geen bepaalde aanwijzingen tegen iemand kunnen vinden. Middelburg, 21 Mei. Heden middag brandde de schuur met den inhoud van den landbouwer Andriessen onder deze gemeente totaal af. Van het belendende woonhuis bleven slechts de naakte muren staan. Oorzaak onbekend. 's Gravenhage, 21 Mei. Tot buitengewoon opzichter van den waterstaat bij de werken tot rivierverbetering van den IJssel beneden Deventer js benoemd de heer L. G. van Breen te ler Neuzen. In den Bosch moet een raadsverkiezing hebben. Men had inaar van 3 candidaten gehoord, maar even voor vieren verscheen nog een bekend personage met een vierde lijst. Eenige zoogenaamde grappenmakers hadden, volgens de Res. bode, //aan de bittertafel" de lijst ingevuld voor een quasicandidaat die men eens in het ootje wilde nemen. 15 personen moest de lijst bevatteu, doch de boodschapper mocht niet meer dan 18 namen verzamelen, zoodat, diende hij de lijst in, deze waardeloos zou wezen. Men gaf den man een gulden. Maar wat gebeurt Op weg naar het stadhuis ontmoet hij den candidaat in hoogst eigen persoon. Deze neemt hem een oogenblik de lijst af, laat er nog een viertal op teekenen en geeft zijnerzijds ook een gulden aau den drager der lijst met last de lijst in te dienen. En zoo ge- schiedde dat tegeu den wil der 13 eerstonderteekenaars een vierde candidaat in het procesverbaal figureert Maar er staat meer in het procesverbaal. Van de onderteekenaars blekeu drie geen kiezer te zijn, een vierde was kiezer in het 1", een ander in het 3e district, terwijl voor het 2e district gekozen moet worden. Boveudien was hij, die de lijst bracht, zelf geen kiezer. Natuurlijk zou een eventueele verkiezing van den candidaat nummer 4 ongeldig zijn. Toch komt deze persoon op de stembiljetten. Er waren ditmaal toch meerdere candidaten men ziet echter, dat zoo'n misplaatste tjrap het gevolg kon hebben dat daardoor expres een nuttelooze stemming zou moeten plaats hebben. De burgemeester moest de lijst in outvangst nemen, daar deze het vereischte aautal namen bevatte. Daar 't gerucht liep, dat een godsdienstige secte van waanzinnigen te Kolham van voornemens is, kinderen te offeren, heeft de gemeenteraad van Slochteren besloten, den wegwerker, die een huis van de gemeente bewoont en bij wien de voor- ganger der secte inwoont, te verbieden, zg. gods dienstige samenkomsteu in zijn huis te lateu houden. De bewoners (man en vrouw) van het bier en winkelhuis te Hilversum, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag nagenoeg geheel uitbrandde, terwijl zij bij familie op een koperen bruiloft waren, zijn, na in verhoor te zijn geweest, met hun broeder gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Het zoogenaamd ,/Vuurtjesbranden" in de heide heeft Zaterdag te Barger Oosterveen, gem Emmen, bijna een offer geeischt. De kleeren van het zoontje van een arbeider, dat zich met dit gevaarlijke spelletje vermaakte, geraakten in brand, waardoor de knaap zulke ernstige brandwonden heeft gekregen, dat men voor zijn leven vreest Een koetsier van den omnibusdienst Amster dam—Sloten, die verleden week een koe wilde halen uit een wei onder laatstgenoemde gemeente, werd daarbij door een stier aangevallen, die hem tweemaal op de horens nam en omhoog wierp en bij een derden aanval den ongelukkige in een nabijzijnde sloot deed terecht kemeu. loegesnelde hulp kon den man nog juist bijtijds van verdrinken redden, waarna men hem, zwaar gewond, naar zijue woning vervoerde. In de Erederikstraat te Rotterdam woont een vervaardiger van lekkers, dat onder den wijd^- schen naarn van //roomijs" voor n sjant n lik op straat verkocht werd. Tevens bezit hij eenige wagentjes waarmee hij zijn product op straat laat verkoopen. Zoo had hij twee jongens, 16 en 17 jaar oud, elk met een vollen wagen uitgezonden, maar toen dezen voorougeveer f 2 verkocht hadden, lieten zij de wagentjes in den steek en gingen er met de ontvangst van door. De wagentjes werden lerstond door de straatjongens bemachtigd, die dapper aan het likken gingen en ten slotte de leeg gelikte wagentjes naar de Frederikstraat terug- reden. De eigenaar heeft bij de politie een klacht tegeu de 2 verkoopers ingesteld, die worden op- gespoord. De milicien D. Ph. J. de Bruin, de bekende dienstweigeraar, die Donderdag 10 dezer uit de gevangenis te 's Hertogenbosch werd ontslapen. aangezien zijn jaar gevangenisstraf toen ten einde was, is Dinsdag reeds daarheen teruggebracht, om 'opnieuw voor dienstweigering voor den krijgs- yaad aldaar terecht te staan. Te Haarlem ligt een adres aan den minister van oorlog ter teekening, waarin, in verband met de straf die aan den dienstweigeraar De Bruin is en zal worden opgelegd, gewezen wordt op de noodzakelijkheid om de laudswetten zoodanig te herzien, dat men eenmaal, met recht, Nederland het land der gewetensvrijheid zal kunnen noemen. In afwachting dat de boven uitgesproken wensch tot herziening der wetten op de militie in ver- vulling zal komen, verzoeken adressanten den minister eerbiedig, het, zoo mogelijk, daarheen te leiden, dat de gevangeue De Bruin niet ten tweede male voor hetzelfde vergrijp gestraft, maar thans van verdere vervolging ontslageu worde. In de gemeente Noordwijk, alwaar in den laatsten tijd meermalen gevallen van brandstichting zijn voorgekomen, zonder dat men den dader heeft kunnen ontdekken, heeft thans de gemeenteraad besloten een premie uit te looven van f 200 voor dengene, die zoodanige aauwijzing doet, waar- door de dader of daders wordt gevonden. In de vorige week zijn wederom drie rietschelven afgebrand en algemeen is men van oordeel, dat deze branden aan kwaadwilligheid moeten worden "toegeschreven. Een paartje, dat ten stadhuize van Maassluis in ondertrouw was opgenomen, keerde van daar terug toen de bruidegom, deserteur van een te Vlaardingen liggenden logger, voorbij het politie- bureau gaande, werd aangeroepen. Op het bureau trof de bruidegom zijn schipper aan, die hem terstond liet inrekenen en onder politiegeleide naar Vlaardingen overbrengen. Het bruidje kon alleen baar weg vervolgen. In Maart jl. is te Leeuwarden door eenige jonge dames opgericht een kinderbond. Het doel is ,/om bij kinderen rechtvaardigheid en medege- voel voor alles wat leeft aan te kweeken en ruwheid en baldadigheid tegen te gaan. De bond is bestemd voor kinderen van alle gods dienstige gezindten en uit alle maatschappelijke standen. Elken Zondag wordt een bijeenkomst gehouden van 12 tot 1 en van 1 tot 2 uur. Reeds hebben zich ruim 120 kinderen bij den bond aangesloten. De vermiste hoofdopzichter van de reiniging van Haarlem is te Antwerpen gezien. De twee z. g. kleine kassen zijn in orde bevonden. Be- halve de pas uitbetaalde percenten van de ont- vangsten, heeft hij medegenoraen een bedrag waarvoor een paard moest worden gekocht. zag storten. Oogenblikkelijk vatte Nelissen een haak, waarmede hij de jongere vrouw greep en daarna met een anderen haak de moeder. Middelerwijl kwam er een nachtwaker aan, met wiens hulp Nelissen de beide vrouwen niet dan met groote moeite uit het water kon halen, want zoowel de een als de andere werkten haar redding tegen. Eiudelijk gelukte dit. Het bleken te zijn een 75jarige weduwe en haar 40jarige dochter. Intusschen was de heer Aarnoutse Jr., vau het voorval getuige, de politie gaan waarschuwen eenige nachtwakers, die meegingen, zagen uit de woning in de Vleeschhouwersstraat, die de beide vrouwen bewoonden, een geweldige rook komen. Zij gingen daar binnen en bluschteu het vuur met emmers water. Belangrijke schade is niet aangericht. Alles droeg de sporen van een poging tot brandstichting. De oliekan stond zonder dop op de tafel, een dichte vuiluisbak stond in vlam, enz. Moeder en dochter werden eerst naar het politiebureau gebracht, de moeder in zeer treurigen toestand en daarna per rijtuig naar het ziekenhuis. Men denkt dat de geestvermogens der vrouwen, althans vau de oude vrouw, zijn gestoord. De dienstmaagd te Sneek, wier kleederen door met een brandend gaskomfoor in aanraking te komen in brand zijn geraakt, is na een vreeselijk lijden van twee dagen overleden. Vrijdagmorgen braken twee koeien van de lijn aan de markt te Leiden los en reuden in dolle vaart voort. Het mocht niemand gelukken de dieren te vangen. Zij liepen een tuin aan den Stationsweg in, waar de dienstbode ze wilde weg- jagen. Het meisje werd op de horens genomen en weggeslingerd, maar kwam gelukkig met den schrik en wat schraininen vrij. In den tuin is een verwoesting aangericht. Een groot ijzeren hek is vernield. Op verzoek van den eigenaar zijn de koeien afgemaakt op het terrein der H. IJ. S. M. aldaar. Te Balkburg ontstond bij een wiukelier, door het omvallen van een petroleumlamp, brand welke zoo snel toenam dat met moeite de kinderen, die reeds te bed lagen, konden gered worden. In weerwil van spoedig toegesnelde hulp was het huis met aangrenzende schuur in minder dan twee uur tot den grond afgebrand. Een kalf en een varken verbrandden. Naar men verneemt gaat het Staphorster boertje een ,/kunstreis" maken door Amerika. Hij is daartoe aangezocht door een Amerikaansch consortium, dat hem 10,000 p. st. heeft geboden voor een drie- of viermaandsch verblijf in de Vereenigde Staten. Het boertje heeft het aanbod aangeuomen en nu zal voor hem in de Ameri- kaansche bladen reclame worden gemaakt met portretten in n'ationaal kostuum en brieven van nhooggeplaatste personen" in Nederland. Naar men mededeelt zijn de gezusters Levoir, behoorende tot de hoofdpersonen van het Appel- ternsch drama als hersteld uit het krankzinnigen- gesticht te Medemblik ontslagen. Het ontslag van Spiering wordt tegen 20 dezer verwacht. Te Friescheloo (Gr.) is het dienstmeisje N. H. tengevolge van bloedvergiftiging overleden. Een gewondeu vinger had zij gedoopt in ongezuiverd carbolzuur. Voor eenige dagen bezorgde zekere vrouw v. L. te Lienden, toen zij bij eene harer kenuissen een splinter wilde uittrekken, zich zelve daarbij eene onbeduidende wond aan de hand. De hand zwol spoedig op en binnen twee dagen stierf de vrouw door bloedvergiftiging. Vrijdagochtend halfvijf was Nelissen, knecht van den heer P. Aarnoutse Jr. te Dordt, op een vischboeier in de Knolhaven werkzaam, toen hij eensklaps een oude vrouw en een vrouw van middelbaren leeftijd, gehoed en gemanteld, den hoek der Knolhaven zag omslaan. Hij stond nog te filosofeeren over de vraag of er zoo vroeg al een boot voer, toen hij eerst de moeder en daarna de dochter pardoes in het water Drie jaren lang liep er in Heeswijk, Dinther, Schijndel en omstreken een geheimzinnig beest rond, dat velen meenden gezien te hebben, maar niemand met juistheid beschrijven kon. Sommigen zeideu dat het een hond, anderen dat het een vos, wederom anderen dat het een wolf was. Zeker is het dat honderden kippen en verscheideue schapen en lammereu zijn slachtoffer geworden zijn. Des winters hoorde men bijna elken dag van zijn roof- zucht spreken. Hij drong overal binnen en wanneer hij eenmaal op den stal was, bleef geen enkele kip gespaard. De meeste at hij op, anderen zoog hij het bloed uit, alien vermoordde hij. Nog onlangs verscheurde hij zes schapen in eeneu schaapstal. De arme menschen, wier kippen- en geitenhokken het slechtst voorzien zijn, hadden er het meest vau te lijden. En wat nog het ergste was, de boerinnen durfden in de lange winter- avonden niet meer op straat verschijnen. Het buurten moest worden afgeschaft. Een kruis van belang Premien werden uitgeloofd aan alien, die het roofdier zoudeu kunnen aanwijzen, dooden of ge- vangen nemen. Nog onlangs trok de burgemeester vau Heeswijk met een aantal veldwachters, met zware karabijnen gewapend, de bosschen in, om het monster op te sporen. Alles te vergeefs. Vrijdagmorgen merkte een boer, A. v. d. Tas, in de wei tegenover zijn huis een dikken grijzen hond met korte pooten. Hij vermoedde aaustonds, dat hij den vreeselijken vijand voor zich had. Hij waarschuwde zijne broeders en de werklieden, die juist aau zijn huis limmerden en aan de boterij bezig waren. Hij maakte den bandhond los en met stokken en latten en steenen gewapend, trok men er op af. Het beest had zich in 't gras ver- scholen. Men zette den hond aan en zie, daar komt het ondier te voorschijn. Men begrijpt wat een leven. Het pakt den hond bij zijn snuit, maar de dappere mannen springen toe en het ontsnapt. De hond achterna. Daar het dier niet springen kon, maar telkens door de sloten moest zwemmen, werd het ook telkens door den hond ingehaald, en telkens werd een janken van beide kanten gehoord, want het bloed stroomde van beider koppen en poten. Eindelijk komt het in een plas terecht, dien het niet spoedig kon overzwemmen en, toen de mannen waren genaderd, lag de hond op den rug van het beest in het water. Het water werd omsingeld en stokslagen verlosten den hond, die het hard had te verantwoorden. Ten laatste bezweek het beest aan de felle beteu in zijn kop. Het werd naar den kant getrokken en toen het wederom scheen op te leven, gaf men het den genadeslag. Het dier werd opgenomen, in triomf naar huis gebracht en aan den muur van de boterij opgehangen. Het spreekt van zelf, dat het den geheelen dag door een stroom van menschen tot zich lokte. In de buurt was juist een bruiloftsfeest, maar alle genoodigdeu repten zich, om den gehangen roover te zien. Wij zagen er kleinen en grooten, jongen en ouden, moeders en dochters en kromme grijsaards, en ailen met een triomfantelijk gezicht, alien over- stelpt van vreugde, dat de zoolang gevreesde en onbekende vijand was gevangen en gedood. Wij hadden moeite om door de menigte menschen heen het lijk te naderen en liauwkeurig op te nemen. Wij houden het beest voor een varkens- das. Het dier heeft lange grijze borstels, een kort stuk van een staart en een kleinen half witten spitsen kop bijna zonder ooren. Het lijf is een halven meter lang enzeerdik. De pooten zijn zeer kort, maar de spitse klauwen of teenen des te langer en scherp. Het zijn groote mollen- pooten. Daar hangt hij nu mathteloos, de booswicht, die zooveel jaren alle naburige dorpen met schrik vervulde. Zijn heerschappij is uit. De boeren en boerinnen zijn verlost van den langen schrik. De jagers verdienen den dank van alle bewoners. De bandhond, die de meeste lauweren heeft verdiend, ligt met bebloeden kop en gebroken beenen in zijn kot. Hij is er het ergst aan toe. In de nabij Koewacht gelegen Belgische gemeente Belcele lostte dezer dagen een in die streek berucht pensjager een schot op een bosch- wachter. Deze, niet getroffen, beantwoordde dat schot en trof den jager in de borst, waarop de man doodelijk gewond naar zijn woning moest gebracht worden. Te Stadtkyll kantelde in een ijzerfabriek een vergaarbak met 100 centenaars gloeiend ijzer te vroeg om, waardoor dj, inhoud over de werklieden werd uitgestort. De ongelukkigen werden naar het gasthuis gebracht. Vier hunner zijn reeds overleden, terwijl de toestand van vier anderen hopeloos is. Drie zwaar gekwetsten liggen nog in de fahriek en zeven arbeiders bekwamen minder ernstige brand wonden. De ketel van een torpedoboot, die in de haven van Kroonstad lag, sprong Donderdag in de lucht. Zes man kwamen om, een werd ge- kwetst. Vijf en negentig schilders en beeldhouwers van naarn, in Belgie gevestigd, hebben gehoor gegeven aan de uitnoodiging vau de hoofdcommissie voor Belgie om bijdragen te leveren voor de tombola van schilderijen, ten behoeve der weduweu en weezen van den oorlog in Zuid-Afrika. Deze tentoonstelling zou geopend worden op heden, in de zalen van de Rubens-Club te Brussel, des namiddags te 2 uur. Onder de bedoelde schilders en beeldhouwers vonden wij de namen van Apol, Courtens, Dillens, Gilsoul, Lagae, Lambeaux, Madiol, Meunier, Henr. Ronner, Uijterschout, enz. De gezworenen der Seine hebben een looper van de Banque d'Indo-Chine, die frs. 40,000 verduisterd en aan zijn geliefde gebracht had en daarna zichzelf aan het hoofd verwond om te doen gelooven, dat hij aangerand eu bestolen was vrijgesproken. Ook de vrouw, die als medeplichtige vervolgd werd, kwam vrij. De advocaat der be- klaagden heeft het gemoed der gezworenen ver- murwd met de mededeeling, dat de looper slechts frs 100 per maand verdiende. Hoewel de 6 K.M. van Geneve verwijderde, doch reeds in Savoye liggende bergketen Saleve, meer als Rigi van Geneve bekend, slechts 1380 M. hoog en gemakkelijk te beklimmen is en zelfs per tandrad-spoor te bereiken, verongelukken daarop toch bijna geregeld alle jaren eenige waaghalzen. Vooral de Petite en de Grande George, waar afschui- vingen en diepe afgronden voorkomen, zijn daardoor berucht. En al wordt er ook steeds voor gewaar- schuwd, ook door burden bij den opgang, om er nim- mer met vochtig weer naar boven te gaan, het helpt niets. Verleden Zondag gingen weder twee bergklimmers de Saleve op zij namen hun weg over de Petite George. Balzareeck, een 35jarig Oostenrijker, waagde zich te ver op een vooruit- stekend punt, gleed op het glibberig gesteente uit en viel in een 100 M. diepen afgrond te pletter. Dr. Jameson is benoemd tot commissaris van de de-Beers-maatschappij. Hoeveel salaris hem dat zal opbrengen weten wij zoo precies niet, zegt de N. R. Ct., maar een paar tienduizenden gulden toch stellig wei. En dan willen de menschen nog zeggen, dat de deugd niet beloond wordt op deze wereld. Te New-York is het tegenwoordig zoo heet dat paarden en menschen op straat neervallen van de hitte. In New-York zou Woensdag in de fraaie kerk //Heavenly Rest" (Hemelsche rust) het huwe- lijk ingezegend worden van een bekend wereldsch meneer met een nog bekender dame, een talentvol beeldhouwster, die o. a. bewonderenswaardige bustes gemaakt heeft van Paderewski, den grooten pianist, en miss James Brown Polter. Op het laatste oogenblik weigerde de geestelijke, die de echtverbintenis zou inzegenen, om zijn zegen te geven, omdat de dame een gescheiden vrouw is. In New York beschouwt men dit als een schan- daal, maar niettemin is de zaak in orde gekomen. Wei smolt de verliefde kunstenares eerst weg in tranen maar weldra vond ze haar koelbloe- digheid terrug. Ze trok zich de schande en de diepe beleediging weinig aan en denzelfden avond werd het echtpaar door een minder ortodoxe geestelijke ingezegend in een restaurant. Men kon zoo van de plechtigheid aan tafel gaan en de jonggetrouwden lieten zich het feestmaal ter dege smaken. En niet minder de geestelijke die de minnende harten vereenigd had. De oorlog met Spanje heeft aan Amerika zooals bekend is, veel geld gekost. Om de kosteu te dekken zijn buitengewone belastingen op ver- schillende artikelen ingevoerd, zooals op sterke dranken, tabak, sigaren, bankkapitalen enz. De eerste b>'lastingheffing van 13 Juni 1898 tot 31 Maart bracht op ruim 185 millioen dollars. De keeelbanen alleen leverden 90.000 dollars op. Volgens de Boston Herald heeft de oorlog niet minder dan 1116 millioen dollars gekost en wei 593 voor leger en vloot, 20 millioen wegens afkoopgeld aan Spanje, 394 millioen voor militaire pensioenen en 109 millioen voor rente. Men moet wei rijk zijn als Amerika om voor een beetje roem en wat land zooveel millioenen over te hebben. ,\an boord van een Fransch stoomschip van de Kaap naar Lorenzo-Marques gaande, bevonden zich ook negentien Noren, het overschot van het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2