A lgemeeD Nieuws- en Adverfcentieblad Z een wseii-Via andere a No. 3921. Dinsdag 22 Mei 1900. voor Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. tT h)U ILLETON TER NEUZENISCHE COIJRANT. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederlaud f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoudera. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nit blad verschijnt Woensil.g. en Vrijilai;av»n<l, wit*ezonilerd op Feestdagen, bij den nitgeveg P. J. AW iSK BAKUK te Ter Venzen. Elken dag schijnen de berichten droeviger te worden voor de Boeren Mafeking ontzet kommandant Botha gevangen genomen Lindley, Newcastle en Hoopstad bezet. Helaas, het lot van Mafeking is beslist, maar niet ten gunste van de belegeraars. Officieel wordt uit Pretoria dd. 18 Mei gemeld, dat de gefedereerden, nadat hun lagers en versterkingen rondom de plaats hevig waren beschoten, het beleg ophieveu. De Engelsche legermacht uit het zuiden nam daarop Mafeking in bezit. Meer bij- zonderheden zijn niet bekeud. Blijkbaar is de laatste aanval der Boeren niet gelukt en juist den 18, den dag dien Roberts als uiterste termijn voor het ontzet gesteld had, werden de belegerden bevrijd. Dit vooral zal het vertrouwen in de leiding der Britsche legeriuacht zeer doen toe- nemen en 't heeft er wel wat van, alsof de Boeren met een noodlottige berusting in wat komen inoest, den 18 maar zijn weggetrokken. Het zal de moeite waard zijn, ora de gebeurtenissen der laatste dagen eens van twee kanten te hooren. Er gaat een verhaal, alsof de belegerden in een hinderlaag zouden gelokt zijn. Baden-Powell zou nl. gedaan hebben, alsof hij zich overgaf en toen de Boeren de stad binnentrokken, werden ze gedood of gevangen genomen. Den troep van kommandant Elolf zou dit overkomen zijn. Dit bericht is niet bevestigd, maar 't zou wel een streekje zijn van Baden-Powell, die Kaffers wapende en die veel meer roode kruisvlaggen gebruikte dan billijk was aldoor roepend, dat de Boeren op het vrouwenkamp schoten. Intusschen, Mafeking is weer in Engelsche handen en men moet erkennen, dat de Britsche verdedigers zich dapper en met volharding geweerd hebben. De uitgelatenheid te Londen over dit succes laat zich begrijpen laten we er maar niet bij stil staan. Kolonel Baden-Powell is in den adelstand ver- heven met den titel van baronnet en teveus be- vorderd tot generaal. Met hem werden o. a. de volgende personen bevrijd lord Arthur Cecil, zoon van den eersten minister lord Salisbury een broeder van den hertog van Portlandlady Sarah Wilson, een bloedver- wante van de Marlborough's en de Churchill's, en zelfs een kleinzoon van den koning van Enge land William IV, kapitein George Fitzclarence, graaf van Munster, derde kind van een bastaard- zoon van William IV. TP—— IMH.JB NAAR A. CONAN DOYLE. Dien morgen kwam Sir Joseph bij't aanbreken van den dag thuis. Toen de eerste vreugde over 't weerzien voorbij was, trachtte zij een samen- hangend geheel uit hem te krijgen. Eerst kon hij slechis weinig vertellen. Hij was medegenomeu naar een huis waar men hem zeide dat Lord Frankland op hem wachtte, en daar was hij plotse- ling aaugegrepen en weggemaakt met chloorform. Daarna was hij in een rijtuig gelegd en gebracht naar een fcudere plaats, waar men hem op een met steen geplaveide kaner opgesloten had. Hij was er zeker van dat hij zich mannen met revolvers herinnerde, en hem werd gezegd dat hij zich in handen der //Roode Roovers" bevond en dat als hij tegenstand bood of alarm maakte hij onmiddelijk gedood zou worden. Hij gaf voor heelemaal r.iet bang geweest te zijn, daar hij wist dat de losprijs betaald zou worden. Hij kreeg eenig voedsel en wat wijn, waarin een slaapmiddel zat want hij viel in een diepen slaap en wist niet hoe lang hij geslapen had. Hij werd gewekt en voelde zich koud en stijf en ziek. Maar tot zijn verbazing, zoo zeide hij, bleek de man die hem gewekt had Lawrence Tryon te zijn en Lawrence had hem thuis gebracht en dat hij nu beueden was en niet binnen wilde komen w<56r het eerste wederzien voorbij was. Eindelijk Kommandant Botha is met veldkornet Gassen, 5 man van de Johannesburgsche politie en 17 Boeren een 50 KM. ten noordwesten van Kroonstad door Button's bereden infanterie overrompeld en gevangen genomen. De Engelschen leden daarbij geen verliezen. Op zich zelf is dit succes al niet zonder be- teekenis, maar het zou een ware ramp voor de Boeren zijn, indien de genoemde Botha was de bekende Louis Botha, de man, die den strijd aan de Toegela met zooveel succes leidde. Er zijn vele Botha's in het leger en de Engelschen noemen een veldkornet ook wel eens kommandant zoodat er kans bestaat, dat de vangst niet zoo erg ge- wichtig is. Als de Boeren na Kock, Joubert en Cronje ook Louis Botha nog moesten missen, zou hun zaak wel wauhopig staan. Buller heeft, zooals trouwens te verwachten was, Newcastle bezet. Vele Boeren in Natal hebben volgens hem de wapenen ingeleverd. Van de terugtrekkende Boeren zijn er een duizend vermoedelijk naar Wakkerstroom gegaan, andere afdeelingen naar Oranje-Vrijstaat en anderen Buller noemt het een bandeloozen troep naar Langsnek. In den Vrijstaat heeft cavalerie, onder bevel van Broadwood, Lindley na gering verzet in bezit genomen. Steyn was er niet. Zijn ambtenaren hadden Lindley Zondag verlaten. De resident-commissaris in Basoetoland meldt, dat een aantal Boeren, wonende in de districten Ficksburg en Bethlehem, zich tot hem hebben gewend, om raad en naar de voorwaarden hebben geiinformeerd, waarop men hun overgave zou willen aanvaarden. Roberts seint zulke berichten natuur- lijk met groot genoegen over. Zelfs Methuen kan weer op succes wijzen. Donderdag is hij Hoopstad binnengedrongen. De generaals Dupreez en Daniels met 40 man gaven zich over. Het wordt werkelijk onrustbarend, de kalmte, waarmee meerderen en minderen zich overgeven. De Engelschen hebben er natuurlijk alle belang bij, om de federalen als geheel ontmoedigd voor te stellen j hun berichten zijn stellig overdreven, maar als men telkens leest van troepjes, die zich zonder veel verzet overgeven, dan begint men wel een beetje aan die ontmoedigiug te gelooven. Er is maar £en telegram, dat weer eenigen moed geeft en wel dat uit het Boerenkamp te Volksrust van Donderdag. Daar is de gewone kalmte teruggekeerd. Alle kommando's hebben hun verschillende positie's op de greus ingenomen, werd Lawrence er toe bewogen boven te komen en vertelde zijn wedervaren. Nadat hij Mascall had zieu heeu gaan, had hij in zijn hotel gewacht op eenig bericht. De boodschap kwam ten laatste en was een briefje gesehreven door Mascall. Hem werd gezegd te gaan naar een zeker huis in eene der voorsteden, en hier zou hij Sir Joseph vinden. Lawrence had geen moeite de plaats te vinden hoewel 't natuurlijk in een vrij obscure buurt was. Hij vond 't huis en vond de straatdeur aanstaan. Hij ging binnen, ging van karner tot kamer en in eene vond hij Sir Joseph slapende en oogenschijn- lijk weg geinaakt. Er was niemand om hem te molesteeren of om een uitlegging te geven of te helpen. Het mysterie was nu was nu dus uit te maken of er wel een mysterie was. Sir Joseph weigerde hardnekkig eraau te twijfelen. Veront- waardigd als hij eerst geweest was, dat iemand gelooven kon in de „Roode Roovers" zoo veront- waardigd was hij nu hun bestaan ook maar voor een oogenblik in twijfel te trekken, nu hij de held was geworden van een //levensgevaarlijk" avontuur zooals hij zeide. Lawrence was van een ding zeker, en Clarina was 't volkomen met hem eensof Mascall was een krankzinnige of het aandeel dat hij in de zaak had was uiaar al te ernstig. En dit bleek ook zoo te zijn. Terwijl Sir Joseph, Lawrence en Clarina nog spraken over 'tgeval weerklonk het kloppen op de deur. Een agent was gekomen met een vreemde boodschap voor Sir Joseph. Zijn secretaris was juist dood gevonden op deu stoep van zijn eigen woning. Zijn huissleutel lag naast hem. Een lang, tweesnijdend mes was tot 't hart doorgedrongen, en om het heft van het afwachtend tot de Engelschen komen. Volksrust ligt in Transvaal, waar de Noordpunt van den Vrijstaat met Majuba en Langsnek in Transvaal dringt. Zouden de Boeren op die historische plek hun ouden roem handhaven Volgens een telegram uit Durban aan de „Temps," hebben agenten van de Boeren getracht de kanon- neerboot ffFortis" in de Delagoabaai in de lucht te laten springen. Het schip kiest iederen nacht zee. In de vergadering van het Ned. Landbouw- comite op 8 Juni zal behandeld worden het vraagpunt//Zoodanige pogingen aan te wenden als kunuende leiden tot verbetering van de rechts- zekerheid van den grondeigendom door middel van verbetering van het kadaster." Hierover heeft het dagelijksch bestuur van het comite preadvies uitgebracht, als conclusis waarvan het voorstelt aan den minister van justitie in overweging te geven de wet op het notariaat zoodanig te wijzigen dat den notarissen de ver- plichting, worde opgelegd, zich steeds te overtuigen bij de uitoefening van hun ambtsbezigheden, in hoeverre de begrenzing der eigendommen over- eenkomt met die van het kadaster. Is deze overeenstemining niet duidelijk dan worde daarvan medeeling aan de betrokken ambtenaren van 't kadaster bevolen, opdat dezen ambtshalve, zoo noodig door hermeting de vereischte verbetering doen aanbrengen. De heer A. J. Wijnne, gemeente-apotheker te Middelburg, heeft definitief de functie van secretaris-penningmeester van de Vereeniging tegen de kwakzalverij aanvaard. De heer G. B. Smith heeft zich om gezondheids- redenen genoodzaakt gezien de betrekking neer te leggen, die hij bijna 12 jaar met zooveel ijver en toewijding heeft vervuld. Zoo meldt het maand- blad der genoemde Vereeniging. TER NEUZEN, 21 Mei 1900. Van verschillende zijden meldt men ons dat de vorst in den nacht van Zaterdag op Zondag aanzienlijke schade heeft aangericht. Vooral de aardappeleu hebben het hier en in heel 't district vooral op zandgrond moeten onl- gelden. Vele velden stonden geheel zwart. 1 ■WgSSBBSgBWMglMBWggWBBB*LBM mes was een reepje papier gewikkeld, waarop stond Van de Roode Roovers de straf voor verraad. Oogenschijnlijk was Mascall bezig geweest zijn sleutel in 't sleutelgat te steken toen de moorde- naar of moordenaars hem aangrepen en gestoken hadden. De politie kon nergens een spoor van een bende Roode Roovers vinden. De Londensche detectives kwamen, maar konden ook geen licht ontsteken in deze duistere zaak. Mascall's hospita was nog op, toen zij Mascall den sleutel in 't sleutelgat hoorde steken. Daar hij oogenschijnlijk hiermede eenigen tijd bezig was, ging zij in haar kamer terug, daar zij bij ondervinding wist hoe hij soms thuiskwam. Daarna hoorde zij een val, ging naar beneden en opende de straatdeur. Daar zag ze Mascall op den drempel liggen. Eerst dacht zij dat hij zwaar gedronken had, daar hij dikwijls smoordronken thuis kwam. Zij boog zich over hem en zag het mes in zijn hart steken. Zij hield van 't begin tot 't eind van't getuigen- verhoor vol dat zij niemand had hooren loopen of gezien had in de straat van Mascall Toen Sir Joseph zijn boeken nazag bemerkte hij dat meer dan honderd duizend gulden verdwenen waren. Groote sommen die verondersteld waren door Mascall aan de bank betaald te zijn waren nooit gedeponeerd, en een groote som zou over eenige dagen ingeleverd hebben moeten worden. De man had blijkbaar een dubbel levengeleid en een valsch leven. Zijn droombeeld was een bedriegelijk beeld ge weest en 't laatste van zijn leven een bedriegerij. Was hij gevallen als een slachtoffer der Roode Roovers Hij had hen op de een of andere manier niemand kan zeggeu of vermoeden In Amsterdam was het inderdaad Zaterdag van alles wathet regende, waaide, sneeuwdeen liagelde. Hadden wij het eerste hier maar, want het gebrek aan drinkwater wordt groot. Zaterdag is te IJzendijke beroepen bij de Herv. kerk, de heer E. K. Groeneveld, candidaat te Winschoten. Zaterdag werd door het bestuur van het waterschap Baarland c. a. te Oudelande aanbesteed de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1901, van de aarde-, rijs-, kram-en steenglooiing- werken aan bovengenoemd waterschap. Minste inschrijver was de heer B. van Eck te Ter Neuzen voor 3274. Koewacht. Ointrent het onderzoek van den heer officier van justitie van Middelburg met den luitenant der marechaussee van Sas van Gent en het gerecht van Dendermonde valt nog te melden, dat, naar de verklaringen der verschillende ge- tuigen de aanhouding van P. K. wel degelijk op Nederlandsch grondgebied heeft plaats gehad en dat dus de Belgische politie, onbekend met de grensscheiding, te haastig is opgetreden. Ook moet het volstrekt niet in de bedoeling van K. gelegen hebben met kar en paard de varkens Belgie binnen te voeren. Zeker is het, dat de aangehoudene reeds ver- leden week Maandag in vrijheid is gesteld en wordt de zaak duidelijk bewezen dan zal hij ook wel schadevergoeding erlangen voor zijn paard en kar, die reeds aan spotprijs verkocht zijn. Biervliet. Het hofsteedje, genaamd yde Stelle," groot 6,6960 hektaren en gelegen in den Beukels- polder, werd Zaterdag voor de erven Bliek-Van Kerkvoort door notaris Zijlstra geveild en ver kocht voor f 7860, met inbegrip der overnamen aan den heer J. Bliek, bewoner van de hoeve. Middelburg, 19 Mei. Van de 92 mannelijke en 48 vrouwelijke candidaten, die te Middelburg aan het examen ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres deelnamen, slaagden respectievelijk 75 en 35 candidaten, dit is 81$ en 73 Voor de gymnastiek werden geexamineerd 42 mannelijke en 24 vrouwelijke candidaten en slaagden respectievelijk 34 en 19 candidaten of 81 en 79 Voor de nuttige handwerken slaagden 13 van de 15 candidaten, of 87 Men schrijft ons uit Gastel (N.-B.) d.d. 19 dezer In den afgeloopen nacht is alhier gewurgd met hoe hun prooi en losprijs afhandig gemaakt en uit wraak hadden zij hem vermoord. Dit was de schijnbare uitleg. Lawrence Tryon ge- loofde hier echter niet aan. Het scheen hem duidelijk dat de ongelukkige, verleid door zijn //bedriegelijk droombeeld" en een dubbel leven leidend, ten laatste bevonden had dat onweerswolken zich hoe langer hoe dichter om hem samenpakten en alles gewaagd had. 't Was niet onmogelijk dat er een bende schurken bestond die er zich op toelegden menscheu van invloed en rijkdom te ,/verdonkere- manen" en dat Mascall in zijn dubbel leven met hen in aanraking was gekomen. Maar in een georganiseerde moordenaarsbende geloofde Law rence niet. Mascall had er waarschijnlijk op gerekend, Sir Joseph zoo te doen schrikken dat deze genoeg betaalde om het verduisterde geld te restitueereu en had tevens willen optreden als Sir Joseph's bevrijder en aldus zijne dankbaarheid en die zijner dochter te verwerven. Zijn plan verijdeld, had hij gekozen door eigen hand te sterven, zoodat Clarina voort zou leven in de overtuiging dat hij gevallen was als slachtoffer van zijne zelfopoffering. Zoo was Lawrence' theorie en wat Clarina wist, bracht er haar toe deze ook aan te nemen. Mijn jongen, alleen mijn onwrikbaren moed en jouw optreden hebben mij gered uit de handen van een vreeselijke moordenaarsbende, zeide Sir Joseph. Hij stemde 't huwelijk van Lawrence en Clarina toe en trachtte op alle wijzeu te vergoeden wat hij vroeger te kort gekomen was in vriende- lijkheid, zoowel jegens zijn dochter als tegeu Lawrence. E I N D E.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1