Algemeeo Nieaws- en Advertentieblad Zeeswaeh-Vlaaadere No. 3920. Zaterdag 19 Mei 1900. - ?oor BSKIIT'B M ASlHo! 33333 33>3&&2>a Jaarlijksche Algemeene Vergadering 40e Jaargang. aan ic bestcden Binnenland. Telegrafische berichtan. I ABONNEMENT: v*> Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. Het bouwen van een WOONHUIS in het Gehucht Kapellebrug, met bijlevering van alle daartoe noodige materialen F mUILLETOW van deelgenooten van de Onderlinge Ver- zekerings-Maatschappij tegen hagelschade in het voormalig Ve district van Zeeland, gehouden den 14 Mei 1990 te Hulst, aanvang des namiddags 1 uur. le te >P pr J lEl'ZEiSCHE (OIRAYT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post; Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts tveemaa! berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit biad versebijnl >1 ituminij-, IVoeosdag- eu %'rij<lu^avon<l, uitgezimderd op Feeslda^en, bij den altgever P. S. A1 Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis, dat het primitief kohier van den Hoofdelijken Oraslag, N° I, in deze gemeente, voor 1900, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Nenzen, den 18 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL. De Secretaris, J. WISKERKE. Burgemeester en Wethouders van CLINGE, zullen op Vrijdag den 25 Mei 1900, trachten Inschrijvingsbiljetten op zegel geschreven in te leveren ten huize van P. Buus te Kapellebrug, des namiddags voor vier ure. Bestek en teekening liggen ter inzage bij den Bouwkundige J. WARNIER te Hulst, bij wien nadere inliehtingen te verkrijgen zijn. De aanwijzing op het Bouwterrein zal plaats hebben op denzelfden dag des namiddags te een ure. Clinge, den 9 Mei 1900. D. VERCOUTEREN, Burgemeester. K. DE LOZANNE, Secretaris. Bij de Kamer is ingekomen eene onteigenings- wet voor de visschershaven te Scheveningen en een ontwerp inhoudende bepalingen omtrent Staatszorg voor de paardenfokkerij. Bij het voortgezet debat over ouderlijke macht en voogdij is uitvoerig beraadslaagd over vrucht- genot van goederen van kinderen. Het ontwerp kent dit toe aan den vader of de moeder, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen. De heer Fokker wilde het toekennen aan vader en moeder gezamenlijk. Dit amendement werd krachtig verdedigd door den heer Hartogh, bestreden door den heer Pijn- appel en den Minister van justitie. Het werd verworpen met 47 tegen 22 stem men. Met 45 tegen 21 stem men is besloten tot be- houd van art. 374 Burgerlijk Wetboek. Bij de afdeeling, handelende over ontheffing NAAR A. CON AN DOYLE. 5) - En als ik nu eens weigerde, als ik nu eens zeide, dat ik mets in deze zaak kon doen, mijnheer Tryon wat dan? „Daii trek ik aan dit schellekoord mijn hospes komt binnen en ik stuur hem om de politie en geef u in arrest. In arrest vroeg Mascall verachtelijk. Te laat, mijnheer Mascall, 't is te laat om uzelven tot tegenstand op te winden." ,/Toch he. ft u mij nog niet ver- teld op welke aanklacht u mij aan de politie wilt overgeven. „Waarlijk". Ik dacht u dat vrij duidelijk gezegd te hebben. Ik zal u aanklagen £en van deze bende moordenaars te zijn en Sir Joseph zal weten wat voor een man hij als ge- heim-secretaris heeft. Mascall waukelde. Maar nogmaals herstelde hij zich en zeide met een grijns: „En verondersteld dat Sir Joseph in dien tusschentijd den hals wordt, afgesneden hoe zal dat zijn dochter aanstaan Sir Joseph is vol- komen veilig, zeide Lawrence kalm. U zult me toch niet dwingen tot strengere maatregelen. U zult zorg dragen dat hij vrij komt. Ga, daar is en ontzetting van de ouderlijke macht, betoogde de heer De Visser, dat het ontwerp te ver gaat, daar het ontheffingsrecht enkel is gegrond op de roeping van den Staat om alle burgers tegen onrecht te beschermen. Het ontwerp ontneemt te Zeer het verantwoordelijkheidsgevoel der ouders en regelt onvoldoende de gevolgen, indien de ver- plegingskosten voor kinderen niet worden betaald. De Boterwet is gister bij eindstemming aange- nomen met 71 tegen 3 stemmen, nadat de Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Goernan Bor- gesius, geconstateerd had, dat fabrieks- en handels- merken in den margarinehandel geoorloofd zijn en zijn te beschouwen als algemeen gebruikelijke, ingevolge art. 4 alinea 1. Bij het daarna voortgezet debat over ouderlijke macht en voogdij ontwikkelden de heer Lucasse, Hartogh en Lohman bedenkingen tegen de regeling van verschillende gevalleu. Men achtte de regeling te ver gaande, en sommige redenen van ontheffing ongewenscht. De heer Lohman stelde dan ook amendementen voor in dien zin. Op verzoek van de staatscommissie tot voor- bereiding van maatregelen tegen verontreiniging der openbare wateren, heeft de Minister van binnenlandsche zaken de Gedeputeerde Staten der onderscheidene proviucien uitgenoodigd, die com- missie inliehtingen te verschaffen omtrent het ge- bruik, dat door provinciale- en gemeentebesturen is gemaakt van de door het Kon. besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19) en door de hen door de wet gebodeii gelegenheid om bij de oprichting van fabrieken of andere bedrijven aa"h de vergunning daartoe voorwaarden te verbinden, strekkende tot voorkoming van verontreiniging van openbare wateren. Bovendien wordt het weuschelijk geacht te onderzoeken, welk gebruik tot dat doel door genoemde colleges is gemaakt van de bevoegd- heid tot oplegging van nieuwe voorwaarden bij gebleken noodzakelijkheid. t Naar men ons mededeelt moet het vertrek naar Rome van dr. Schaepman in verband staan met het herdenken van een Roomsche plechtigheid. Den 18™ Juli zal het nl. 30 jaar worden dat het Concilie te Rome de onfeilbaarheid van den Paus afkondigde, welk feit men in de Roomsche wereld feestelijk wil herdenken. Dr. Schaepman zou zijn uitgenoodigd voor Nederland de feestrede uit te spreken in het aard- bisschoppelijk lltrecht en zich daartoe bereid hebben verklaard. TER NEUZEN, 18 Mei 1900. Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht vau alle werklieden, werkgevers en belangstellenden op de advertentie van het Axelsch Coijiite in zake de Ongevallenwet, voorkomende in het numrner van heden. de deur en ik open haar voor u. Zend mij be- richl als hij veilig is en dan zijt gij, wat mij betreft, tevens buiten gevaar, en zij zal a ook vergeven. Hij hield de deur open en Mascall ging heen Zooals men begrijpen kan, sliep Clarina niet veel dien nacht. Zij ging niet naar bed, daar ze ieder oogenblik nieuws van Lawrence verwachtte. Tegen middernacht hoorde ze een luid, kort geklop op de deur. ^Mijnheer Mascall verzoekt dringend u even te mogen spreken". Clarina beval, met kloppend hart, hem binnen te laten. Ze dacht dat 't een slecht voorteeken was dat Lawrence zelf niet gekomen was, dat die man juist moest komen met wien ze niet handelen zou, zooals zij beloofd had. <rMiss Carnaway," begon Mascall, met een stem, bevend van emotie, ,/Ik ga uwen vader redden. Gij kon zij zich niet weerhouden verbaasd uit te roepen. Hij be- greep haar maar al te goed »Ja ik," zeide hij. vDie taak is mij gesteld. Morgen zal uw vader weder veilig bij u thuis zijn. Wat zijn veiligheid mij zal kosten, dat zult ge weldra vernemeu. Ik zal hem redden tot elken prijs en voor u". Mijnheer Mascall, ik begrijp u niet, hoe kan mijns vader's veiligheid u benadeelen #Laat dat op dit oogenblik nog voor u verborgen blijven. De geheele waarheid zal alleen ik weten en ik zal haar niet openbaren. Als laatste bede smeek ik u #vergeef mij". U vergeven Waarvoor? Dat Heden slaagde te Middelburg voor het examen vrije en ordeoefeningen der gymnastiek, mej. M. E. Lako van Schoondijke. De examens zijn geeindigd. In de gisteren te Hoek gehouden vergadering van stembevoegde ingelandeu van den polder Oud Westenrijk, werd in plaats van wijlen den heer J. Sturm benoemd tot ontvanger-griffier de de heer M. Verbrugge alhier. Met ingang van 1 Juni wordt de heer A. Reimeriuger, klerk der posterijen en telegrafie, van het post en telegraafkantoor te Ter Neuzen overgeplaatst naar Dongen. Gisteren werd alhier door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen aanbe- steed het herstel, de veruieuwing en het onder- houd tot 30 April 1901, van de aarde-, kram-, rijs- en steeDglooiingwerken. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jan Jansen voor 2750 D. de Doelder voor f 2690 Jac. Meertens te Hoek voor f 2619 B. van Eck voor f 2610 en K. de Vos voor 2600. De inschrijvers bij wier naam geen woonplaats is vermeld, wonen te Ter Neuzen. Eenigen tijd geleden is een persoon door de Belgische politiebeambteu op onze grenzen aange- houden en geboeid naar Dendermonde gebracht, beticht vau zich aan smokkelarij van vee uit Nederland naar Belgie te hebben schuldig ge maakt, terwijl zijn wagen en paard met het vee werd in beslag genoraen en voor een spotprijs in Belgie door de douane-ambtenaren verkocht. In deze zaak zijn ernstige vermoedens gerezen dat de smokkelaar in kwestie niet is aangehouden door de Belgische politie op Belgisch, maar op Nederlandsch grondgebied, zoodat zijne aanhouding en de in beslagname van goederen onwettig zouden zijn. Ter opheldering van deze zaak zijn de officier van justitie te Middelburg en de procureur des Konings te Dendermonde een nauwkeurig plaatse- lijk onderzoek gaan instellen. Zaamslag. In dejongst gehouden vergaderingen, is tot secretaris-ontvanger van de commissie van toezicht en beheer over den Val weg, en tot ontvanger- griffier van den Krekepolder benoemd, de heer P. J. Wortman, gemeente-secretaris alhier. Philippine. Behalve het plan eener tram- verbinding met IJzendijke's tramlijn, is nu een ander plan ook in overweging genomen, namelijk of een verbinding met de Hoofdplaatsche haven niet meer verkieslijk zou zijn. Naar de scheepvaart- beweging der laatste jaren is een onderzoek ingesteld, en Biervliet zou in het tweede geval onder de aanlegplaatsen opgenomen wordenin het eerste geval, n. 1. bij het plan PhilippineIJzendijke, blijft men een groot half uur van Biervliet. ge mijn vader tracht te redden his ge dat ten- minste tracht. Ik zie hoe ge mij wantrouwt en ik weet waar dit wantrouwen uit voorkomt. 't Is waar, ik heb dat vertrouwen, noch dat van eenig menschelijk wezen, niet verdiend, maar toch vraag ik u nogmaals ffvergeef mij". ,/En nogmaals, mijnheer Mascall, moet ik u vrageu, wat?" Vele dingen, die ge misschien nooit zult weten, en een ding dat ge wel zult weten, nl. dat ik u heb liefgehad, en dat ik u nog lief hebin leven en sterven heb ik u lief. Dit was een nieuwe schok voor Clarina. Hieraan had ze nooit gedacht en toch kou ze niet twijfelen aan de waarheid van zijn liartstochtelijke woorden en een diep medelijden maakte zich van haar meester. ,/Ik heb dit nooit geweten, mijnheer Mascall" begon ze bevend. Ik hoop, ik weet zeker, dat ik u nooit reden gaf te denken O neen, neen, het was alles mijn eigen schuld. Ik sprak er vandaag nog met uw vader over. Hij vertelde mij dat hij heel andere plannen met u had, en ik had de stoutinoedigheid hem te zeggen dat't misschien een valsch droombeeld was. Nooit, zeide hij, zoudt gy een ander trouwen dan een edelman. Ook ik heb lang een droombeeld gehad over u, 't is een bedrieglijk droombeeld gebleken. Ik hoopte rijk en machtig te worden voor u, en u aldus te winuen in 't einde, en ik zette alles op het spel en zie, waar mijn droombeeld Hontenisse, 17 Mei. Betreffende de plannen tot het aanleggen van een stoomtramlijn door Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen kan thans nog nader gemeld worden dat concessie zal worden aangevraagd voor het exploiteeren van de volgende tramlijn van Hontenisse over Hengstdijk, Boschkapelle, Zaam- slag, Axel, Westdorpe, Selzaete en een zijtak in Axel naar Moerbeke. Reeds worden in verband hiermede de noodige opmetingen gedaan. Zooals bekend is wordt in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een tramlijn aangelegd van Aardenburg naar Brugge. (N. R. Ct). Middelburg, 18 Mei. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur alhier werd heden aanbesteed 1°. Het bouwen van een tweeden steenen koker naast duiker n°. 9 en naast duiker n°. 10 der rijkswaterleiding bewesten het kanaal van Ter Neuzen, (raming f 5665). Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer J. Lindenberg te Wemeldinge voor f 5490. 2°. Het maken van twee ducdalven boven de oostschutsluis te Sas van Gent, (raming 2600.) Eenige inschrijver was de heer G. Klootwijk te Papendrecht voor 3240. I. Aanwezig 35 leden benevens notaris A. M. van Rijsoort van Meurs te Hulst en de secretaris. II. Na opening der vergadering en een woord van welkom aan de aanwezigen door den voorzitter, herinnert hij de leden er aan, dat op de op- roepingsbriefjes het voorstel tot wetswijziging, dat heden behandeld zal worden is vermeld. III. De notuleu der vergadering van 12 April 1899, worden voorgelezen, goedgekeurd en ge- waarmerkt. IV. De rekening over 1899 met de daarbij behoorende bescheiden nagezien en accoord bevonden door de heeren Ch8 Ysebaert te St. Jansteen, Vit. Cortvriendt te Hoek en Alois Govaert te Westdorpe wordt thans definitief vastgesteld. V. Het verslag over den toestand der Maat- schappij, dat zeer bevredigend is en gedrukt aan de deelgenooten is toegezonden, wordt voor kennis- geving aangenomen. VI. Vervolgens komt in behandeling het voor stel tot wijziging van het reglement volgens toegezonden gedrukt concept. De voorzitter geeft het woord aan ieder, die het verlangt, om het hoofdbeginsel der voordracht te bespreken, dat bedoelt den werkkring der Maatschappij uit te breiden door ook deelgenooten mij gebracht heeft, zie waar 't hem bijna toe gebracht heeft". En terwijl hij over Sir Joseph sprak werd zijn toon bitter en vol haat. Hebt ge uitgesproken vro.eg ze koud. Haar mede lijden was aan 't verdwijnen, nu 't haar toescheen dat hij haren vader beschuldigde. U had ik lief en uwen vader heb ik gehaat en ik zal hem redden en niemaud dan ik kan hem redden. Ik red hem voor u en ik betaal de boete. 't Is nu geen tijd voor tragische betoogen, ga en red hem als 't u ernst is wat ge zegt en ik zal u daukbaar zijn. U is hard, miss Carnaway, ik heb veel van uwen vader verdragen hardheid en verachting en beleediging en ik heb 't alles ter wille van u gedragen, omdat ik u in mijn droombeeld lief had. Stil, riep ze hartstochtelijk uit, ik kan u niet aanhooren, ga en red mijn vader of laat mij sterven," voegde zij er met trots bij zich afwendend. ,/Ik zal hem redden en gij zult den prijs weten dien ik daarvoor betaald heb. Vaarwel Hij deed een stap naar haar toe, maar ze week terug. Zij stak hem hare vingertoppen toe die hij een oogenblik drukte, toen ging hij mee rasse schreden heen. (Wordt vervolgd). ID le t; n. rs| tH te" er :e- en en 3111

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1