A 1 g em ®en Nieaws- en Advertentieblad Zeenwsch - Vl&anderes Afsluiting weg. KIEZERSLIJST. voor No. 3919. Donderda^ 17 Mei 1900. 40e ^aargrang. Engeland en de Z.-A. Republiek. 33313 32>3^^2.a Binnenland ABONNEMENT: .v I Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave P *'1TJL I I.ETON A. CONAN DOYLE. 4) - CftyW-jBHMTfrilBWiftlW IGl'ZEISCHE Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prxjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Kit blad verscbijnt iilaanitas- U oensdaK- en I'rijda^avondi uitgeasonrter A ■MBSW op Feestda^eO) bij den Bltgevet F. J. 1 AI 158" Ill'BF te Ter Veazen* Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 12 Mei 1900 No. 197, 2® afdeeling, vergunning is verleend tot bet afsluiten van een gedeelte van de Noordstraatbe- hoorende tot weg No. 59 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Neuzen, van de Korte Kerkstraat tot nabij de Lange Kerkstraatvoor het verkeer met rij- en voertuigen, paarden en vee, van 21 Mei tot en met 2 Juni 1900. Ter Neuzen, 15 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de op den 22»len Maart U. vastgestelde kiezers- lijst voor het jaar 1900—1901, zotmli <lexe than, luidt, van lieilt'ii tot den 15<len Mei van het volgende jaar van kraeht blijft, bchoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Ter Neuzen, den 15del1 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL. Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Roberts is Zaterdagmiddag oua half twee zonder tegenstand te ontmoeten, Kroonstad binnenge- trokkeu. Wij behoeven de Engelsche berichten over de ontmoedigiug der Boeren niet alle te gelooven, maar wel uioet er toch veel veranderd zijn, sinds de dagen van Spionkop en Magersfontein, dat nu een plaats zonder weerstand wordt overgeleverd waar een maand geleden nog 20,000 Boeren zaten, naar 't heette, zeer sterk verschansl. Met groote snelheid is lord Roberts voortgerukt. Zondagocbtend om 8 uur bevoud hij zich nog 13 KM. ten zuiden van de stad. De Boereu naddeu 's nachts de eerste lijn verschansingeu reeds verlaten. French was op den liukervleugel, ten westen van den spoorweg, Valschrivier genaderd, en bad daar een drift bezet. De rechtervleugel, die ten oosten van den spoorweg oprukte, was iets ten achter, omdat hij meer tegenstand vond. Hij werd o. a. bij Ventersburg tegengehouden. In Kroonstad waren alleen enkele weinige Engelsche ingezetenen gebleven, die het hijschen NAAR Lawrence's oogen schoten vuur. Kijk naar je hand zeide hij woedend toen ze alleen waren. //Lawrence, wat is er toch met je. Ik naar tniju hand kijken //Zie, of er geen bloed aan kleeft, die man heeftje band aangeraakt en het bloed van je vader zal weldra aan de zijnen kleven en dan zul jij er de oorzaak van zijn. Zij stond bevend en bleek op, maar om haar recht te doen, tevens moedig. //Lawrence", zeide ze, »je hebt me zeer, zeer zwaar op de proef gesteld. Drijf 't niet te ver Clarina, Clariua, Leveling, vergeef 't me. Ik kon me niet inhouden toen ik dieu man je hand zag aanraken. Die man Mascall is mijn vader's beste vrieud en de mijne. Je vader's bitterste vijand en tevens de jouwe. Ik zeg je Clarina, dat als er een complot bestaat, die man er de hand in heeft, er de aaulegger van is. //O, Lawrence, je wordt waanzinnig Neen, riep hij uit, ik verlies mijn verstand niet, integendeel, ieder oogenblik wordt 't helderder. Waarom ik geloof en weet, dat die man in 't complot is, kan ik niet zeggen ik beken 't maar o ik sineek je, vertrouw op mij. Geef me lijd tot morgenochtend acht uur morgenochtend dan is er nog tijd genoeg. En mijn vader's leven staat op 't spel Maar je fcunt niets doen voor dien tijd, de man zegt 't der Union Jack natuurhjk zeer toejuichteu. Steyn had volgens de Engelsche berichtgevers, tever- geefs getracht de Boeren tot tegenstanJ aan te vuren. De fut was er uit en de president moest zelf vluchten. Hij vaardigde een proelamatie uit, waarbij Lindley, 72 mijlen ten oosten van Kroon stad, tot zetel der Vrijstaatsehe regeering werd verheven en naar deze plaats trok hij heen. De Boeren onder elkaar hadden hevige ruzie, seint Roberts. De Transvalers zeiden dat zij niet langer in den Oranje-Vrijstaat wildeu vechten en waakten zich uit de voeten naar de Vaal. De Vrijstaters beschuldigden de Transvalers, dat zij hen gebruikt hadden en hen nu in den steek lieten. Vele Vrijstaters zijn naar hun haardsteden gegaan. De kommandant-generaal Botha en generaal de Wet gingen beiden met de Transvalers rnee. Ten zuidoosten van Kroonstad staan nog ver- schillende Boerenkommandos, waarmede majoor Grenfell, van Brabant's ruiterij, bij Rapuiskop een gevecht heeft gehadook vertoonde een kommando zich te Verona, op den weg van Lady- brand. Na de bezetting van Kroonstad door de Engelschen zijn deze verspreide kommandos uit- eengegaan volgens het eene bericht, maar volgens een ander bericht bedreigen zij nog altijd de zwakke punten in Robert's gemeenschapslijn. Dit bedreigen van de gemeenschapslijn heeft van den aanvang af, op 't program gestaan, maar het is nooit uitgevoerd, noch gt durende de maand, dat lord Methuen voor Kimberley lag, noch al de weken van Roberts' verblijf in Bloemfontein. Er zal dus nu ook wel uiets van kornen. Wat de Boeren zullen doen, is moeilijk uit te maken. Vermoedelijk, we hopen het althans, zullen zij trachten, Roberts aan de Vaal tegen te houden, terwijl waarschijnlijk ook de noordoosthoek van den Vrijstaat bezet zal gehouden worden. Met de bezetting van Kroonstad is de tweede periode van den oorlog afgesloten. In den Vrij staat zal vermoedelijk weinig meer gevochten worden, en al onze verwachtingen zijn nu gevestigd op het derde tijdvak, deu krijg in de Zuid-Afri- kaansche Republiek. Indien het waar is, dat de Vrijstaters den oorlog opgeven, kan men dit moeilijk prijzen, maar den lof, dat zij, zoolang zij vochteu, flink hun best hebben gedaan, mag men hen niet onthouden. Roberts zal te Kroonstad wel eenigen tijd rust moeten houden. Ook wat hij zal doen, is erg onzeker. Recht vooruit of links af? Wanneer de Transvalers de groole spoorbrug over de Vaal, immers zelf. Ik ben de eenige dochter van mijn vader, Lawrence zijn eenig kind. Jij geeft niets om hem, jij hebt hem niet lief. „0 riep hij uit, alsof dat mij minder vurig zou doen wenschen zijn leven te redden, alsof ik niet iederen druppel zou willen geven hem voor jou te redden. O ik weet 't ik weet 't Lawrence, dat je je leven zoudt willen geven als't mij gelukkig kon maken, en dat//Clarina, er is hier verraad in 't spel, je wordt misleid. Verraad Lawrence verraad en door inijnheer Mascall Juist, Clarina. Waarom, kan ik u niet zeggen, maar spoedig zullen je't weten. Vertrouw op meditmaal slechts. Heb je me dan niet lief? Lawrence en er lag een wereld van teederheid en liefde in haar stem. Ja, Leveling ik weet dat je me lief hebt. Maar vertrouw dan ook op me. Ja ja ik wil mij us vaders leven in jou handeu stellen, als teekeu hoe lief ik je heb. Dank, dank antwoordde hij, uit den grond van zijn hart, en 't gaf haar nieuwen moed. Toen verliet hij haar. Hij gaf Benson een briefje aan Mascall, dat hij dezeu zoo spoedig mogelijk wenschte te spreken. Lawrence voegde er aan toe dat zijn hotel verreweg de beste plaats was voor 't onderhoud. Toen ging hij naar zijn hotel en wachtte, wachtte III. Was Lawrence in tegenwoordigheid van jufTrouw Carnaway al eenigszius opgewonden, nu was zijn brein geheel in de war. Hij had een wanhopige stap gedaan. Hij had Mascall openlijk en koel- bloedig, tegenover Clarina, beschuldigd Mas- call de vriend en vertrouwde secretaris haar's vader's. Welk bewijs had hij om zijn aantijging bij Vereeniging laten springen, zal Roberts aan de spoorlijn niet veel meer hebben. Met de losse koinmando's Boeren in het noord- oosten, zullen de generaals Rundle en Brabant af moeten rekenen. Brabant is er bij Thabanchu al op uit geweest, maar de Boereu waren van Hoepelrok-heuvel, 24 KM. ten noordoosten van de plaats, reeds verdwenen en naar de Mequatlings- bergen getrokken. Het kan niet ontkend worden, dat het met de Boeren slecht gaat, en dat hun kansen op een uiteindelijke overwinning hoe langer hoe geringer worden. Maar er is toch nog hoop. Zij berust wel in hoofdzaak hierop, dat we haast niet kunnen aanneinen, dat werkelijk de gruwelijke misdaad zou gelukken, om twee volken ter wille van machts- uitbreiding te berooven van hun onafhankelijkheid. Maar er zijn toch nog eenige andere gegevens ook. Vooreerst is de terugtocht der Boeren vrij wel zonder verliezen tot stand gekomen. De Boeren zijn niet verslagen, en wanneer zij in Transvaal stand houden, hebben ze nog kans op eenig moedgevend succes. Ten tweede is de oorlog hoofdzakelijk op Transvaal gemunt en bestaat de mogelijkheid, dat daar het verzet met meer vol- harding en taaiheid zal worden gevoerd. Laten we dus de hoop niet geheel verliezen. Volgens telegrammen van den 11 Mei, zijn de Boeren er in geslaagd, een afdeeling Ieren, van de Inniskillings, bij Ventersburg in een hinderlaag te lokken, maar door misbruik van de witte vlag. Toen de Engelschen een boerderij binnen gingen, waarboven de witte vlag was geheschen, schoten verscholen Boeren op hen. De Boeren doodden verscheidene van de afgestegen dragonders en namen er zestien gevangen, voor het meerendeel gewonden. De Engelschen haalden later de boerderij tegen den grond en verklaarden de voorraden er in en de veldgewassen er omheen verbeurd. Omtrent de ontvangst van de Nederlandsche commissie aan het Duitsche Hof ter gelegenheid van de meerderjarigheids-plechtigheid voor den Kroonprins, wordt gemeld, dat zoowel de Duitsche Keizer als de Keizer van Oostenrijk zeer vrien- delijke gesprekken met de missie hebben gevoerd. De beide souvereinen moeten in hoogst vleiende woorden zich hebben uitgelaten overdebeininnebjke hoedanigheden van Hare Majesteit onze Koningin. Ongeveer tezelfder tijd ontving H. M. het volgende schrijven vol te houden Hij had slechts instinctraatig gehandeld, wat men zou kunnen noemen zijn artistiek instinct. Hij was te weten gekomen dat Mascall een soort van //dubbel" leven leidde, zooils zoovele mannen, die de wereld voor //solied" houdt, doen. En hierop, op deze vage vermoedens had hij zijn aanklacht gegrond. Hij voor zich geloofde niet dat Sir Joseph's leven gevaar liep, hij geloofde niet aan de roovers de ,/Roode Roovers." Hij was geneigd te gelooven dat de geheele zaak comedie-spel was, door Mascall ge- speeld of om geld te krijgen, of om den naam te verwerven een held te zijn, in de oogen van Sir Joseph en Clarina, en den redder te*spelen, uit een gevaar dat hij zelf bedacht had. Ik doorzie hem zeide Lawrence tot zichzelf. Iedere blik, ieder woord van Mascall, had hem meer en meer overtuigd van de gegrondheid zijner vermoedens. Maar waar was 't bewijs Als Mascall volhield dat hij een voorgevoel had van Sir Joseph's ge- vangenneming voor Clariua hem iets verteld had, in hoeverre verschilde dit dan van Lawrence's vaste geloof aan Mascall's schuld, waartoe hij toch ook slechts door instinct gedresen, gekomen was. //Er zit niets anders op dan hem in figuur- lijke beteekenis te //overschreeuwen" zeide Lawrence. Is hij onschuldig, dan zal hij zich noch door mij, nocli door wieu dan ook laten overbluffen. Is hij schuldig, welnu, dan is er geen betere manier hem tot bekentenis te dwingen. De kellner diende ,/Mijnheer Mascall" aan. Laat hem binnen, zeide Lawrence. Mascall trad langzaam de kamer binnen en sloot de deur achter zich. Zijn gelaat was bleek, zijn lippen vast op elkaar geperst, en zijn oogen schitterden. Dat zal een strijd op leven Mevrouw Door het gouvernement van de Zuid-Afrikaansche Republiek belast met de samenstelling van een Europeesch iegioen, ter verdediging van deszelfs onafhankelijkheid, kan ik niet nalaten Uwer Majesteit mede te deelen met welk een trotsch gevoel ik het schoone Hollanderkorps zich onder mijne orders zag stellen. Ik zal het gebruiken zooals het verdient dat het waardig zij de groote bestemming van uw volk. Mij zal de eer blijven er door nader gebracht te zijn, overeenkomstig mijne sympathie en die van het Fransche volk, tot het volk van Uwe Majesteit en te mogen denken hoe indirect het ook moge geweest zijn dat mijn degeu een korten tijd in Uwer Majesteits dienst is ge weest. Indien de taak van een soldaat in het vuur de afstanden kan verminderen, zou het een een- voudigen Franschman betamen eerbiediglijk eene Koningin, dochter van het groote Huis van Oranje er op te wijzen, tot welk een graad de bloedver- menging tusschen de Hollandsche en Fransche volken een gemeenschap van gevoelens heeft tot stand gebracht, ten opzichte van het kleine Boeren- volk, dat men verpletteren wil onder machtiger legers dan het zelf bezit. Het zal mij steeds aangenaam zijn mij voor te stellen, dat ik hier srijd overeenkomstig de gevoelens des harten der jeugdige en gratievolle Vorstin, die ik te Parijs heb bewonderd en dit kan niet anders dan de krachten verdubbelen van den Franschen soldaat, geroepen de macht van het Transvaalsche Hollanderkorps te leiden. Ik leg aan de voeten van Uwe Majesteit mijn diepstgevoelden eerbied. VILLEBOIS MAREUIL. In de zitting van gisteren der Tweede Kamer begon de behandeling van ouderdeelen der regeling. Al dadelijk leidde de gedachtenwisseling tusschen den heer Fokker, de Commissie en de Minister tot intrekking van het amendement om buiten echt geboren kinderen niet aan te duiden als.//oriechte" doch als //buitenechtelijke" kinderen, ter vervanging van de tot dusver gebruikelijke uitdrukking //na- tuurlijke" welke vervallen is. De heer Knyper, die overigens sympathie betuigde met de hoofdsirekking der ontwerpen, bond, op grond van de Heilige Schrift, den strijd aan tegen het spreken van ouderbjke macht in plaats van gezag, op grond van zijne denkbeelden omtrent de verhouding tusschen kinderen en ouders naar B-ee—-bsbb* en dood worden" dacht Lawrence dadelijk. Hij stond met stijve beleefdheid op om zijn bezoeker te outvangen. Nu, mijnheer Tryon, hadt u soms iets voor te stellen, juffrouw Carnaway Mijnheer Mascall, ik moet u verzoeken juffrouw Carnaway's naam noch in deze, nog welke andere zaak ook te noemen. Wij moeten deze questie uitmaken, u en ik. //Deze questie Welke questie? De questie hoe Sir Joseph te verlossen natuurlijk Ik heb aangeboden dat in orde brengen en 't geld te verschaffen voor morgen tien uur", zeide Mascall. Nonsens! zeide Lawrence verachte- lijk. Sir Joseph zal morgen terugkoinen, gezond en wel, zonder een cent te betalen, noch aan u noch aan iemand anders. //Aan mij zonder geld aan mij te betalen Ja, dat zei ik immers Zonder geld aan u te betalen. Zie eens hier, Mijnheer Mascall, ik ben besloten hier heel spoedig een eind'aan te maken. 'tis gedaan met je, man Je hebt je laatste troef uitgespeeld en de trek is mijn Straks had Lawrence Mascall aangezien bij 't uiten van deze vermetele woorden. Eeu blik van oprechte verbazing of wezelijke, onschuldige verontwaardiging uit Mascall's oogen zouden Tryons zelf-vertrouwen aan 't wankelen gebracht hebben. Maar Mascall's gelaat nam een akelig vale kleur aan en 't angstzweet parelde op zijn voorhoofd en zijn lippen trilden en beefden. Lawrence zag dit en wist dat hij nu licht werk had verder. Mascall herstelde zich tenminste hij richtte zich op na eenige oogenblikken van zielsangst. //Ik wensch te weten wat u bedoelt" begon hij, toen Trvron hem in de rede viel. Neen, dat doe je niet. Je weet evengoed als ikzelf, wat ik bedoeL Je weet dat ik je heele

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1