BIJVOEGSEL Ter Neuzensohe Conrant Zaterdag 12 Mei 1900. No. 3917. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gernengde berichten. Gister meldden telegrammen, dat de Boeren van Mafeking terugtrekken. 't Is niet voor't eerst, dat zulk een bericht wordt overgeseind, maar't is helaas mogelijk, dat het nu waar is. Toeh dreigt van Plumer, die zijn kamp nog altijd te Safilili heeft, weinig gevaar. Zijn troepen zijn wel ver- sterkt met honderd man uit Salisbury, maar zijn strijdmacht is toch nog, ook wegens de vele zieken, te zwak om iets uit te richten, te minder daar hij geen geschut heeft. De Engelsche overheid te Boelawajo heeft alles voor de troepen nit Beira opgekommandeerd, hetgeen duurte van de levens- middelen en gebrek aan lastdieren veroorzaakt. Mafeking zou daarom kwalijk uit Rhodesie weer van leeftocht voorzien kunnen worden. Generaal Hunter is de Vaal over en kan mis- schien voor groote einden over den spoorweg beschikken, maar hij is toch nog een heel eindje van de stad af. De Boeren zijn dus nog niet tusschen twee vuren. Het is echter mogelijk, dat zij zijn teruggeroepen om elders dienst te doen, maar jammer is het wel, dat zij niet een laatste aauval beproefd hebben, want de plaats is nog maar zeer zwak. De correspondent van de /Times" binnen Mafe king noemt in een telegram van den 24" April, dat door een looper naar Oetsi is gebracht, den toestand in het dorp hoogst ernstig. De aard van het voedsel, dat toen aan de troepen werd verstrekt, was ver beneden hetgeen noodig was om man- schappen die reeds door ziekte ondermijnd waren, op de been te houden. Hevige regens vermeer- derden het aantal gevallen van koorts, malaria en typhus. Het was moeilijk de schansen in een gezonden toestand te houden en de ophooping van modder en vuilnis te verhinderen. Het garnizoen zou waarschijnlijk in staat zijn het tot den 18" Mei uit te houden, maar het vooruitzicht was niet bemoedigend, want er waren veel vrouwen en kinderen in het dorp, die vreeselijk leden onder de ontberingen. De intendance hield een zekere hoeveelheid levensmiddelen in reserve, die de belegerden slechts in den uitersten nood zouden aanspreken. Er werden geregeld rantsoenen paarde- en muildierenvleesch uitgedeeld. Het opgeven van Mafeking zou den Engelschen een gewichtig punt van uitgang voor een inval in Transvaal verschaffen en de toestand der Boeren zou dan zeer bedenkelijk worden. Lord Roberts beschikt over een groote overmachtvooral de artillerie is den Boeren de baas. Hij zelf zou dan langs den Yrijstaatschen spoorweg, over Kroonstad naar de Vaal trekken lord Methuen over Boshof, op Hoopstad afgaan om zich dan te vereenigen, hetzij met Roberts, hetzij als hij- de Vaal over is kunnen komen met het gedeelte van Hunter's leger, dat op de Klerksdorp lostrekt; een leger, van Mafeking uit langs Jameson's weg oostwaarts op Johannesburg en PretoriaCarrington's troepen van Marandellas zuidwaarts het Zoutpansbergsche in Buller den van-Reenenspak door, als de Boeren, daar in den rug bedreigd, zich hebben moeten verwijderen, en dan het zuidoosten van de republiek bedrei- FKTJILLKTO N A. CON AN DOYLE. 2) Een uur wachtte ze, twee uur en toen liet ze 't diner opdienen. Is mijn vader nog niet thuis, Benson? Neen juffrouw, nog niet!" Ze dacht dat haar vader zicn aan't kleeden was voor't diner, en begon nu ongerust te worden. Tegen het einde van het eenzame middagmaal kwam de knecht binnen met een brief, aan haar geadresseerd. //Ik moet zeggen, dat het door Lord Frankland's palfrenier gebracht werd. Ah zeide ze tot zichzelf hij is zeker blijven dineeren bij Lord Frankland. Clarisse wist hoe gemakkelijk het was haren vader over te halen van de gastvrijheid, van welken edelman dan ook, gebruik te maken, en van Lord Frankland in 'tbijzonder, daar deze een der districts- magnaten was en erg op Sir Joseph neerzag. Lord Frankland Wat heeft Lord Frankland hier mede te maken Ze las den brief herhaalde malen over, voor ze den inhoud begreep. Hij luidde als volgt Miss Carnaioay, Het spijt ons voor u, maar uw vader is een hard man, zoowel als een rijk man en hij moet gedwongen worden te geven aan de armen, die hij arm gemaakt heeft. Wij hebben hem gevangen genomen en hij is in de handen van zijn onver biddelijke vijanden. Als gij den losprijs, dien wij u stellen, betaalt, zal geen haar op zijn hoofd gekrenkt worden en zal hij u teruggegeven worden morgen avond. Wij moeten 200000 gulden, gende zoover is het nog niet, nog lang niet misschien, maar zal het zoover niet komen Van Buller wordt al bericht, dat hij binnen eenige dagen een belangrijke beweging zal beginnen. Hij is al bezig met zijn verweermiddelen voor een opmarsch klaar te maken. En nu komen weer berichten van twist tusschen Vrijstaters en Transvalers, van Boeren die zich met paarden en mausers overgeven, van een zich onderwerpen van den Vrijstaat. Kunnen we dit alles nog als //Engelsche" berichten ongeloovig ter zijde leggen In hoever de Vrijstaat ont- moedigd is, kunnen we moeilijk beoordeelen, maar verheffend is het vertrouwen van den ouden Kruger, die in de zitting van den Volksraad zeide //dat al werd hij zelf naar St. Helena ge zonden, de zaak der republieken daarmee niet zou vallen"' De berichten over de Boeren zijn niet eensluidend. Volgens sommige zouden zij de Zandrivier reeds verlaten om zich terug te trekken naar de Vaal. Luidens andere bezetten de Boeren stellingen bij Boschrand ten zuiden van Kroonstad. Roberts seinde Maandag uit Smaldeel z/De spoorweg tusschen Brandfort en hier is sterk beschadigd, en de brug over de Vetrivier even hopeloos. Dit vertraagt den aanvoer van onze voorraden. Op afstanden van enkele hon- derden meters waren ontplofbare ladingen onder de spoorstaven gelegd. Deze hadden verlies van menschenlevens* kunnen veroorzaken, maar werden gelukkig ontdekt door een man van de West- Australische bereden infanterie. Winburg is bezet door de Hooglandersbrigade." Volgens den correspondent van Reuter, heeft Roberts alle hoeven in den omtrek zorgvuldig laten onderzoeken en ziju daarbij veel mausers en krijgsvoorraad voor den dag gekomen. Van de brug over de Veirivier zijn van de vier spanningen drie vernield. Zondagmiddag hebben de Engelschen te Smaldeel nieuwe knallen ge- hoord, waaruit zij opmaakten, dat de Boeren noordelijker bezig waren met het vernielen van andere overgangen en bruggen. French heeft zich bij het leger van Roberts gevoegd. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelbnrg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Mei het volgende vonnis uitgesproken A. B., oud 30 jaar, mandenmaker te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank te Middelburg is naar de openbare terecbtzitting verwezen de zaak tegenJ. K., oud 32 jaar, rijksveldwachter en jachtopziener, geboren te Zaan- dam, gestationneerd te Kapellebrug, gemeente Clinge, wonende te Hulst, ter zake dat hij den 26en Maart 1900, te Hulst, terwijl hij rijksveld- wachter-jachtopziener en als zoodanig beeedigd was, vaischelijk en in strijd met de waarheid te kwader trouw op den door hem afgelegden ambt.seed een proces-verbaal heeft opgemaakt waarin hij o. a. heeft gerelateerd, dat hij op 25 Maart 1900, te Hulst, in de vleeschhouwerswinkel van G. v. O., door diens huisvrouw "met een slachtersstaal is mishandeld geworden en zulks met het oogmerk om dat proces-verbaal als echt en onvervalscht te doen doorgaan en van dit valsche proces-verbaal heeft gebruik gemaakt door het aan den officier van justitie te Middelburg in te zenden, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan. hebben in bankbiljetten. Een boodschapper zal morgen-ochtend er om komen. Komt hij terug zonder het geld, dan sterft uw vader onmiddellijk. Wordt de boodschapper onderweg opgehouden, dan zal uw vader onmiddellijk ter dood gebracht worden. Als de boodschapper gevolgd wordt, en gij niet een geschreven belofte meegeeft, dat ge geen poging zult doen ons te vervolgen, sterft uw vader. Geen macht op aarde kan hem nit onze handen redden Geteekend, z/DE ROODE ROOVERS." Zij wierp den brief met een kreet van zich. Dus waren de vreeselijke verhalen die de ronde deden dan toch waar. II Zelfs nu begaf het meisje den moed niet. Zij voelde dat ze dadelijk handelen moest en 't eerst van alles naar Lord Frankland's woning sturen om te informeeren of deze om Sir Joseph gestuurd had of hem ook gezien had dien avond. Maar ook hierin moest ze voorzichtig zijn, want Frankland kon als magistraat lont ruiken en de politie in 't werk stellen en dus haar vader's doodvonnis teekeneu, want als ze gelooven moest, dat er zulk een roover's en moordenaar's bende bestond, waarom zou ze dan al 't overige niet gelooven. Zij zond haar vertrouwde kamenier uit en deze kwam spoedig terug met 't bericht Lord Frankland had den geheelen dag ziek te bed gelegen en hac zijn palfrenier nergens om uit gestuurd. Het laatste sprankje hoop verdween bij Clarina. De denkbeeldige rijknecht was dus een zendeling van de moordenaar's bende. De tijd verliep en er moest gehandeld worden. Zij moest iemand raad- plegen. Zij kende slechts twee menschelijke Zondag was het tramvervoer van Zierikzee naar Zijpe, Schuddebeurs en Brouwershaven ver- bazend groot, zoo zelfs, dat de conducteurs het lun opgedragen werk der controle niet afkonden, en dientengevolge vele passagiers een gratis tram- ritje maakten. Ook rnoesten velen, die wel een raartje genomen hadden, van Schuddebeurs naar Zierikzee te voet terug, daar in de waggons, bagage- wagen en het postrijtuig geen plaats onbezet was. Den naam van //kras" verdient wel Joh. van Lieshout, van Zundert, die deze week 100 aar oud werd en verleden week nog met zijne achterkleinkinderen naar het veld ging om aard- appelen te pooten. Een ervaren rooker geeft den raad Punt uwe sigaar niet af, maar maak een kerfje met een pennemes even boven de punt in de lengte. Dat rookt veel smakelijker en zuiniger en belet het inademen van tabakstof. Een heer uit Hilversum heeft bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan dat hij met den trein aan het Centraal station aangekomen, nadat hij het station verlaten had, bemerkte, dat hij in de coupe drie doozen had laten staan. Hij keerde onmiddellijk terug, maar de doozen waren nergens te vinden. Er waren gouden en zilveren armbanden, ringen, kettingen en andere sieraden in. Men verwondert zich minder over't verdwijnen van de doozen, dan over het feit dat iemand, die met zulke een kostbaren bagage reist, vergeet die mee te nemen. Toen een winkelier te Haarlem Woensdag een kist uitpakte die van Frankfort was gekomen, kwam daaruit een slang kruipen van 70 cM. lengte. Het beest werd afgemaakt en op sterk water gezet. Te Sandpoort is een kind van den arbeider Smit in een pot met kokende karnemelk gevallen. Het kreeg zulke brandwonden, dat het aan de gevolgen overleed. Van de^beide zesjarige knaapjes te Maas tricht, die Vrijdag na het verlaten der school niet weder in de ouderlijke woning zijn teruggekeerd, is nog geen spoor ontdekt. Men meldt uit Bergen op Zoom z/De familie van luit. Asselbergs van het Indische leger, militair attache bij de Boeren, heeft tele- grafisch bericht ontvangen, dat luit. Asselbergs, die te Durban typhus heeft, thans beterende is." Luit. Asselbergs is, gelijk men weet, te San- naspost bij zijn gewonden kameraad luit Nix gebleven en zoo in handen der Engelschen ge vallen. Hij heeft te Bloemfontein de begrafenis van luit. Nix bijgewoond, en heeft, gelijk nu uit zijn tegenwoordigheid te Durban blijkt, evenmin als indertijd luit. Thomson, de militaire attachd van het Nederlandsche leger, en kolonel Goerkoe, verlof gekregen zich weer langs den kortsten weg naar de Boeren te begeven. Dat moest over Kaapstad en Lorenzo Marquez gebeuren. Blijkbaar Leeft de typhus zich bij hem geopenbaard aan boord van het Engelsche schip, dat hem naar de Delagoabaai moest brengen, en is hij te Durban toen aan wal gebracht. Te Dinksperloo maakten eenige leden van de hofhouding van den vorst van Salm-Salm uit het nuburige Anholt een rijtoer. Ze zaten in een prachtige equipage, met twee paarden bespamien. Even buiten het dorp werden de paarden schichtig voor een tentwagen, waardoor het rijtuig met wezens, tot wien zij zich in dit vreeselijke geval kon wenden, en deze waren haar vader's geheim- secretaris en haren bemiude. Zij zeide tot den tot den steward //Mijn vader komt van avond niet thuis, Benson" en ze zond een brief naar haren beminde en een boodschap naar den geheim- secretaris. Zij wist dat deze twee elkaar niet gaarne zagen, maar ze geloofde zeker dat beiden in dit geval met elkaar zouden wedijveren om haar te dienen en den vader te redden, dien zij lief had. Lawrence Tryon woonde natuurlijk in Louden gedurende het seizoen en bezocht de Carnaways dikwijls en buiten het seizoen was hij veel in de buurt van Bargenhouse, voor zijn romans, zooals hij zeide, //waarin hij zijn geheele ziel wilde leggen"' want hij deed voornamelijk in de'ne. Lawrence zat in de rookkamer van het nare vervelende hotel dezen avond, peinzende over den brief, dien hij van Clarisse ontvangen had, toen plotseling een tweede brief van haar hem ter hand werd gesteld //Korn dadelijk. Ik ben ongerust over vaderik vrees dat er iets gebeurd is. Ik heb je noodig." Clarina. Lawrence's hart bonsde van angst voor haar. Was Sir Joseph plotseling ziek geworden, wat was er dat haar dreigde. Goddank, dat hij er was om haar te helpen en te troosten. De anti pathic, tusschen Lawrence en Mascall, scheen in stinctief te zijn. Natuurlijk was er iets in hun antipathie, dat niet instinctmatig was. Beiden wisten zeer goed dat beiden trachtten Miss Carna ways liefde te winnen. Maar er was verschil in hunne positie. Mascall geloofde reden te hebben te vreezen dat Lawrence Clarina's liefde gewonnen had en Lawrence wist zeker dat bij deze had en paarden en passagiers in de Aalderbeek geraakte. Spoedig kwam hulp opdagen doch slechts met veel inoeite kon men de passagiers te voorschijn lalen, die verschillende wonden opliepen. Een der paarden, dat v<5or eenige weken voor de hooge som van 3000 Mark gekocht was, was onmiddellijk dood. Te Groningen hebben te stakende sigaren- makers geduchte concurrenten gekregen in de winkel- en sigarenmachines, welke reeds door enkele fabrikanten zijn aangeschaft. Deze machines everen zeer fraai afgewerkte sigaren, worden evenals een naaimachine door lien persoon, des- noods een meisje van 15 jaar, bestuurd en maken 6000 sigaren per week. Onderscheidene patroons "nemen geen volk meer aan, zoodat vele gezellen genoodzaakt zullen zijn naar elders te gaan of ieders anders te zoeken. Toen Dinsdagavond de laatste trein van Amsterdam naar Parijs het station Leiden was gepasseerd, werd aan de noodrem getrokken, waardoor de trein plotseling stil stond. Bij onderzoek bleek dat een knaap, die met zijn familie in een coup£ zat, de schuldige te zijn. Tegen den vader is proces-verbaal opgemaakt. Bij de ontvangst van het tuberculose-congres op het stadhuis te Napels zijn alle leden, die niet in zwarten rok waren, door de boden tegengehouden en daarop met geweld door de politie verwijderd. De andere gasten, die wel waren toegelaten, ver- lieten terstond het feest en stelden een protest op. De bewoner van een dorpje in de buurt van Verviers kwam na een korte afwezigheid thuis en vond toen een vreemde op zijn bed slapen Natuurlijk wilde hij den ongenooden gast wakker maken, maar 't bleek dat deze dood was, ver- moedelijk sedert een dag of drie. Z K K T 1J D1NGEN. Van 9 tot en met 10 Mei. a Van 9 tot en met 10 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 14 binnenvaartuigen op en 16 afgeschut; door de Westsl. 3 op- en 5 afgeschut. daarom moest hij de verdraagzaamste zijn geweest, en dit was hij. Mascall haatte Lawrence maar toonde dit niet. Lawrence wantrouwde Mascall, en toonde dit maar al te duidelijk. Lawrence dacht, dat hij goeden grond had Mascall te wantrouwen La wrence was het geheele seizoen door in Londeu en Mascall kwam er dikwijls voor zaken Sir Joseph's zaken. Lawrence was lid van verscheidene literaire, dramatische en sport-clubs, en hij hoorde veel van Mascall. Hij hoorde dat Miscall een schitterend billard-speler was, dat hij verslaafd was aan 't hazard-spel, dat hij zwaar wedde bij wedrenuen onder een valschen naam, dat hij groote sommen gewonnen en groote soinmen verloren had. Maar dit was niet het karakter, dat Mascall te Bargenhouse droeg of in de achting van Sir Joseph Carnaway en Clarine. Het was Lawrence lievelings- taak de karakters van de verschillende personen te bestudeeren waarmede hij in aauraking kwam en zijn aanleg als romancier kwam hem hierbij te stade. Bovendien had hij onlangs gehoord dat Mascall's voornaam niet Edgar maar Simon was en dat hij de eerste waarschijnlijk aangenomen had, omdat de laatste meer alledaags, dus niet z/chic" genoeg was. Dit alles was wel geschikt zijn wantrouwen op te wekken. De twee jonge lieden ontmoeten elkaar in de vestibule van Sir Joseph's huis. Beiden waren in allerijl toegesneld na het ontvangen van Clarina's boodschap. Edgar was in een eenvoudig grijs costuum. //Toch een verduivelde knappe vent zeide Lawrence tot zichzelf. Toen viel Lawrence op dat Edgar een witte das aan had een rijke avond-toilet-das die een zonderling contrast vormde met zijn sober grijs pak. Klaarblijkelijk had hij haastig zijn rok uitgeworpen en vergeten ziju das te verwisselen. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN NAAR 3 as 3| VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Venien t 9 Eng. s.s. Abbotsford 2979 Leith stukg. idem Golfer 1066 Londen ledig Zweed. s.s. Helios 842 N. Reede idem 10 Eng. sch. Ann Humphreys 491 Middelburg idem Eng. s.s. Hummersea 1524 Middlesbro ljzer Vnu Ter A'euxeni 9 Eng. 3.8. Hailing 2199 Londen stukg. Zweed. s.s. Helios 842 N. Reede ledig Eng. s.s. Blackswan 1838 New-Castle idem 10 idem John Johnassen 1567 Londen idem Eng. barge Lord Tennyson 219 idem macadam Eng. s.s. Golfer 1066 idem idem Voor (went s 9 Belg. s.s. Germaine 431 Ostende ledig 10 Eng. barge Lord Wolseley 228 Middelsbro landb.zout Deens. s.s. Volmer 4290 Libau vlas Eng. s.s. Fulmar 3408 Manchester stukg. idem Sea Gull 2702 Londen idem idem Truro 2366 Hull idem Van Uenl i 9 Eng. s.3. Whimbrel 2514 Antwerpen stukg. idem Derwent 2349 Goole idem idem Sea Serpent 2553 Londen idem 10 idem Ituna 1855 Goole ledig Noor. s.s. Askar 981 Amble idem Zweed. s.s. Nordstjernen 3146 Burntisland idem Eng. s.s. Halmyle 1057 Portsmouth aardapp. Eng. bark Earl of Devon 1264 Belize ballast Noor. bark Ebenezer 1297 Canada idem Eng. sch. Alary Peers 494 Plymouth cement Van Aelsaete i 10 Eng. sch. Alembic 721 I Stockholm creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5