M. J. VAN DIXH0QRN. - Ter Neuzen. Si Aankondiging. „UIT V00RZ0RG" Adr. H. Donze-Potnom, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Brood-, Beschuit- en Kleingoedbakker Begrafenis-Maatschappij .1 PONSTOFFKN, alsiede een uitgebreide sorteering Stalen. Bedden, Matrassen, Veeren, liapok, lloutwol. Zeegras, Vlokken, Beddetijken, enz. VEEREN enz. per Kg. gelijk Handelsbericbten. it Hulst, 7 Mei. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 10 Mei 11.18 11.42 Vrijdag 11 12.3 Zaterdag 12 h 0.22 12.41 Zondag 13 0.58 1.15 Maandag 14 1.32 1.49 Dinsdag 15 n 2.6 2.23 Woensdag 16 £.39 2.57 TE MIDDELBURG. VOORHANDEN: De tram HaarlemAlkmaar heeft weder een slachtoffer gemaakt, en wel bij den spoorweg- overgang te Beverwijk. Daar reed een man en vrouw in kar en paard. Het paard schrikte, sprong op zijde, en de vrouw viel er uit onder de tram, met het ongelukkig gevolg dat haar een oor werd afgereden en de hersens bloot lagen. De toestand is levensgevaarlijk. Zaterdag in den laten avond verwekte te Leiden een korporaal der infanterie in licht be- schonken toestand ongeregeldheden op den open- baren weg. De politieagenten, die hem naar de kazerne wilden geleiden ondervonden daarbij ver- zet, zoodat eene strafvervolging tegen den korpo raal niet zoude uitblijven. Na den volgende dag ontnuchterd te zijn, heeft hij zich met een geweer- schot van het leven beroofd, vermoedelijk uit angst voor straf. Te Aauelais (Belgie) heeft een 22jarig jong- mensch, in een twist, zijn oom met een dolk gedood, niettegenstaande de aanleiding onbeduidend was. Een gevaarlijk neefje Op het Champs de Mars te Parijs heeft men Zondagavond getracht een der groote dyftomo's, die voor de verlichting gebruikt werden, te doen springen door zand tusschen de machinedeelen te werpen, in de hoop dat aldus een ontploffing zou ontstaan. Hoewel blijkbaar een deskundige hand aan het werk was geweest, bleven de gevreesde gevolgen uit. Van den bekenden millionair Smith, bijge- naamd //Chicago Smith", wordt het volgende als histori-ch verteld Eenige heeren kwamen bij hem met een in- teekenlijst voor een of ander //goed doel" op welke lijst reeds verscheidene namen met bedragen geplaatst waren. De oude heer bleef lang in gepeins verzonken op de lijst zitten turen, terwijl de verwachting der verzoekers gestadig wies. Eindelijk nam Smith een potlood en zette onder de lijst der bedragen een streep, waarna hij de sommen optelde. De vreugde der heeren steeg ten top, daar zij meenden dat Smith het totaal bedrag wilde verdubbe'en. Maar groot was hun teleurstelling, toen de rijke oude heer op zijn gemak het totaal der gelden deelde door het aantal namen om zoo de ge- middelde gave van elk te vinden. En juist zooveel schonk meneer Smith. De Cirkschouwburg in de Jezusstraat te Antwerpen is in den nacht van Zondag op Maandag geheel door brand vernield. Zondagavond had een tooreelgezelschap dat eenige weken geleden //Het Brandalarm" speelde, een vertooning gegeven van KDe Reis rond de wereld van eenen Antwerpschen Straatjongen". De voorstelling had tot omtrent 1 uur geduurd en na de vertooning was gewone veiligheidsronde gedaan. Geen spoor van brand was toen nog te zien. Het was 3 uur, toen men boven den schouwburg rookwolken zag opstijgen, die het eerst de ramp aankondigden. Het schouwburggebouw vormt het middelpunt van een onregelmatigen vierhoek, gevormd door de Jezus- en Leysstraten, de Kipdorpvest en eenige huizen der St. Jacobsmarkt. Groot was dus het gevaar en moeielijk de bestrijding van den brand. Het bleek der brandweer, die spoedig aanwezig was, dat van het houten gebouw niets te redden viel en zij beperkte zich dan ook hoofdzakelijk tot het beveiligen der omstaande gebouwen die weinig hebben geleden, doch de schouwburg is zoo goed als geheel afgebrand alleen de kleed- kamers zijn gespaard. Te 5 uur stortte het dak in, opnieuw een zee van vonken en vlammen opjagend. Toen was de kracht van het vuur gebroken. Het verminderde iedere minuut en tegen 6 uur was men den brand geheel meester. Het gebouw is verzekerd voor 100.000 francs. Er is Zaterdagavond een spoorwegongeluk gebeurd tusschen Sevres en Chaville, waar groote werken uitgevoerd worden voor het verdubbelen der lijn. De sneltrein van Parijs naar Brest, die te 9 uur 35 uit het station Montparnasse was vertrokken, ontspnorde, ten gevolge eener verzak- king van den bodem veroorzaakt door den regen. De posttrein haalde den sneltrein in en kwam er mee in botsing. Verscheidene rijtuigen van den sneltrein werden verbrijzeld. De conducteurs van den posttrein en twee reizigers zijn ernstig gekwetst. 36 andere reizigers bekwamen lichte wonden De weg was den heelen nacht versperd. De gekwetsten zijn naar Versailles gebracht. Volgens Petit Journal zouden er verscheidene dooden zijn, waaronder een reiziger wiens iden- titeit nog niet is vastgesteld twee personen zouden gestorven zijn in het gasthuis. Onlangs werd te Gilly, in Belgie, een moord- aanslag gepleegd. Het is nu gebleken, dat dit het werk is van drie personen, die niets tegen hun slachtoffer hadden, louter om het genoegen te hebben iemand kwaad te doen. Intusschen is het onderwerp van dit twijfelachtig genot aan zijn wonden overleden. Hoe groot de consumtie van fietsen ook zij, toch is er overproductie. Althans in Engeland zijn onder de concurrentie nu al een 75tal rijwiel- fabrieken bezweken, terwijl een 20tal, die met samen 54 millioen kapitaal werken, in 1899 slechts 2 pCt. winst maakten. De cowboy uit den ouden tijd zal in het Verre Westen spoedig tot het verledene behooren. De automobil-boy zal in de prairien zijn plaats innemen. Verscheidene grondeigenaars in Texas en het Indianengebied hebben het voorbeeld ge- volgd van zekeren Kennedy, een rancheigenaar in Texas, die op zijn 20,000 acres groot gebied 50 automobielen gebruikt voor het toezicht houden op zijn vee. Kennedy zegt, dat automobielen op den duur veel goedkooper zijn dan paarden. De cowboys zelf moeten echter niet zeer zijn ingenomen met de verandering. Zaterdag heeft een landbouwer in de Zwitsersche gemeente Waleren, kanton Luzern in een vlaag van krankzinnigheid zijn vrouw, zijn moeder, zijn schoonzuster en zijn vierjarig zoontje met een revolver doodgeschoten. Daarop is hij gevlucht en in de Sence gesprongen. De ,/Belgica," waarmede de Belgische pool- expeditie werd volbracht, zal door den te grooten diepgang van het schip niet in de Seine geplaatst kunnen worden. In een plaatsje in Armenie bij de Russische grens, Alasjkerd, zijn door de Koerden zes Ar- meniers vermoord. De bevolking vluchtte in angst de grens overde bewoners van andere dorpen volgden dit voorbeeld en zochten een toevlucht op Russisch grondgebied. In een Ar- meensch klooster in hetzelfde gebied hebben vijftig Turksche soldaten hun intrek genomen, nadat de monniken daaruit verdreven waren. Het bekende jingo-blad //The Daily Mail" moet erkennen, dat de oorlog merkbare en over het geheel zeer nadeelige gevolgen voor den Engelschen handel opgeleverd heeft. Om twee redenen heeft men het nadeel nog niet sterk gevoeld. De oorlog begon toen de handel zeer bloeide en het eerste resultaat van de zending der Engelsche troepen naar Kaapstad was zeker een verlevendiging in vele takken van nijverheid. De grootste uitwerking van den oorlog onder- vindt de steenkolenhandel. De oorlog is niet geheel aansprakelijk voor het rijzen der prijzen, want de groote drukte in den staalhandel heeft er aan meegeholpen. Maar de oorlog en de ver- storing van de Europeesche politieke situatie, die er het gevolg van was, voegde vijf shillings per ton bij den prijs van steenkolen. Elke Europee sche natie wilde zooveel mogelijk voorraad van steen kolen, daar ze moeielijkheden voorzagen en de markten wispelturig werden. Vandaar de prijs- verhooging. Twee andere takken, waarin de oorlog de prijzen steeds heeft doen stijgen is de handel in gecon- serveerd vleesch en de waarde Van paardenvleesch. Vleesch in blikken is duurder geworden, omdat er voortdurend zulke verbazende hoeveelheden naar het front gestuurd worden. De groote uitvoer van paarden heeft de markt zoo veranderd, dat een paard, dat verleden September best voor 25 pond sterling te krijgen was, nu geinakkelijk 35 pond opbrengt. Elke handel, die te doen heeft met het sturen van waren aan de troepen, bloeit tegenwoordig. In beschuitfabrieken wordt dag en nacht gewerkt. Marmelade-leveranciers krijgen orders van de re- geering voor 144,000 potjes tegelijk. Paarden worden verbazend veel gevraagd. Een bekende firma uit Midland deed iets zeer hatidigs voor het verkrijgen van zadels. Weken voordat het zeker was, dat er oorlog komen zou, ging de firma aan 't werk. Zij zond agenten naar alle zadelmakers, die te vinden waren. //Hoeveel zadels kunt ge per week levereu werd gevraagd. Toen ze het aantal noemden, bood de firma hun een contract aan om eenige maanden lang hen zoodoende bezig te houden. Toen de groote vraag kwam en iedereen zadels noodig had, bleek dat deze firma alles in handen had. Men zegt, dat er kapitalen mee verdiend zijn. Bij het begin van den oorlog hadden dejuwe- liers het goed. Ze moesten allerlei voorwerpen voor souvenirs maken. Maar nu is hun goede tijd voorbij en ze hebben het heel stil. Luxe winkels zijn er het slechtst aan toe. In Wesi- Londen lijdt elke zaak, behalve die van den opticien, onder de huidige omstandigheden. Er wordt weinig uitgegaan. Zaken, die voordeel hebben door het uitgaan van menschen, verdienen ongeveer een vijfde deel van anders. Op den boulevard Montmartre te Parijs bleef voor het gebouw der Socidtd generale een persoon staan, haalde een steen uit zijn zak en wierp dien tegen een ruit, zeggende //Dat is er een voor de justitie Het glas werd verbrijzeld. Toen haalde hij een tweeden steen te voorschijn, en wierp hem op een tweede glas, zeggende z/Dat is een voor Dreyfus." Vervolgens brak hij een derde ruit, ditmaal roepende //Deze is er voor mij." Bij den commissaris van politie gebracht, ver- klaarde de ruitenvernieler Louis Charles Voltaert te heeten en 49 jaar oud te zijn. z/Gij wilt weten", zeide hij, waarom ik met steenen op de glazen gegooid heb Ik ben ge- dwongen een staatsgeheira te verraden. Des te erger voor u. Ik heb bij het proces te Rennes voor Dreyfus gefigureerd. Ik kreeg er 6 francs per dag voor, nu weigert men mij zelfs een stuk brood." De commissaris wist nu voldoende met wien hij te doen had en zond den man naar een krankzinnigengesticht. Men zegt dat deze man door een al te inge- spannen lezen van het verslag van het proces te Rennes het verstand verloren heeft. Sedert eenige weken is de vreemdeling die te Londen een voorstelling in Covent Garden, het Lyceum of Haymarket bijwoont, in die drie schouw- burgen getuige van een schouwspel, dat zijn aan- dacht trekt. Dat schouwspel wordt in de schouwburgzaal vert.oond. In de loges en op het balkon houden de dames in avondtoilet, op het hoofd schitterende aigrettes en aan den hals kostbare halsnoeren dragende, zich voor het opgaan van het scherra en tusschen de bedrijven bezig met wollen vesten te breien. Dat is geen Engelsche excentriciteit, zooals meD meenen zou. De elegante breisters werken voor de soldaten van lord Roberts welke door het de- partement van oorlog, dat te veel vertrouwen stelde in een gemakkelijken en Snellen veldtocht, slechts in licht khaki zijn gekleed en die nu de winter gekomen is, rillen van kou op de vlakten van den Vrijstaat. Een Engelsche dominee, die te Durban is aangekomen, zegt dat er aan den Rand een waar schrikbewind heerscht. //Iedereen dien men op straat ziet lachen, wordt verbanneu," De vermakelijkste diefstal, waarvan men ooit hoorde, is te Amiens gepleegd. Daar is een oude kennis van de justitie op den loop gegaan met den celwagen, die roor het paleis van justitie stond. De koetsier was even binnenshuis gegaan, van welke gelegenheid de dief gebruik maakte om op den bok te klimmen, weg te rijden en een tocht door den omtrek te maken. Op een tamelijk ver gelegen dorpje trok het zonderlinge voertuig de aandacht, waarna per telephoon navraag werd gedaan. Oogenblikkelijk trokken toen de politie agenten uit, die na veel moeite het verloren rijtuig terugvonden en den grappenmaker arresteerden. Een Amerikaansch blad bevat een eigenaardig verhaal over een Amerikaansch soldaat, die, van zijn diensttijd van de Philippijnen terugkeerend, in ons land als milicien werd ingelijfd. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 8,Rogge 6 75 Wintergerst 8,25 Zoraergerst f Haver 7,75; Erwten 8,Paardenboonen 8,Duivenboouen f Witteboonen Bruineboonen f Boekweit Lijnza^d A ardappels f 2,— j Koolzaad per zak van 10(5 liters f Boter per kilo 0,85 Eieren per 26 stuks f 0,70. Er wareD ter wcekmarkt te koop gesteld45 stuks hoornvee, 51 varkens. Verkocht25 stuks hoornvee, 89 varkens. ZEET1J DUMGEN. Van 7 tot en met 8 Mei. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Eng. s.s. idem Russ. s.s. Eng. s.s. Eng. barge Vuer Ter Seuien t Cattersty i 1389 Middlesbro John Johnassen 1567 idem Kurland 2608 i Windau Vtill Ter Keazen Cattersty 1389 Middelsbro Rochester Cartle 289 I Londen ljzer idem hont ledig phosph. Voor Kent i 7 Eng. s.s. Derwent 2349 Goole 8 idem Ituna 1855 New-Castle idem Whimbrel 2514 Liverpool idem Balmyle 1057 Ostende Van Kent i 7 Ned. s.s. Alblesserdam 2932 Rotterdam 8 Eng. barge Clareen 269 Portsmouth Eng. s.s. Baines Hawkins 1990 jGoole Voor Melzaete Eng3m.sch. Alembic 721 ICaen Van 7 tot en met 8 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 22 binnenvaartuigen op en 14 afgeschutdoor de Westsl. 7 op- en 7 afgeschut. tnkg. kolen stukg. ledig ledig aardapp. stukg. creosoot KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,87$ a 47,90 12,— 12,— Engelsch per Plotseling te Middelburg overledeil, in den ouderdotn van 88 jaar, de heer A. AUGUSTIJN, vader en behuwdvader van I. A. VOORENAugustijn. H. J. VOOREN. Ter Neuzen, 7 Mei 1900. Eenige kennisgeving. Het bestuur van den polder OUD-WESTENRIJK maakt bekend Dat vergadering van ingelanden zal gehouden worden op Donderdag, 17 Mei 1900, des namiddags te 31/2 ure, in de herberg bewoond door Jac' Drabbe te Hoek. Dat ten kantore van den Wd Ontvanger-Griffier, van af heden tot en met den 16den dezer, voor de grondeigenaren in den polder ter inzage zijn nedergelegd de Rekening en verantwoording over het dienstjaar 1899/1900 en de Regrooting voor 1900/1901 met memorie tot toelichting. Dat de begrooting andermaal ten voornoemde kantore ter inzage liggen zal en wel van af 18 tot en met 28 Mei a. s., en dat de rekening en de begrooting, tegen be- taling der kosten, in afschrift of druk verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, 8 Mei 1900. Het Bestuur voornoemd, E. HAAK, Dijkgraaf. J. A. KLAASSEN, Wd Ontvanger-Griffier. Het Bestuur van den GOESSCHENPOLDER maakt bekend, dat de rekening over het dienstjaar 1899/1900 en de begrooting voor 1900/1901, met de memorie van toelichting, ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Ter Neuzen acht dagen voor en nh hare vaststelling ter inzage zulleu liggen van Ingelanden die ter algemeene ver gadering, te houden in het logement 's Lands Welvaren te Hoek op Donderdag 17 Mei 1900, des namiddags 21/2 uur, worden opgeroepen. Hoek, 9 Mei 1900. Het Bestuur voornoemd, H. WOLFERT, Dijkgraaf. M. VERBRUGGE, Ontv.-Griffier. Ondergeteekende maakt bekend, dat hij zich alhier gevestigt heeft als in de Lauge Kerkstraat, en beveelt zich in ieders gunst beleefd aan. A. AALBREGTSE. Ter Neuzen, 4 Mei 1900. Zij die lid wenschen te worden van boven- genoemde Maatschappij gelieve zich te vervoegen bij den Agent A. C, VAN DER PETJL, Vlooswijkstraat G 18. Ter Neuzen. Nieuwstraat, Ter Neuzen. een gfroote soi*teering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3