BIJVOEGSEL Ter Nmsnschs Courant Zaterdag 5 Mei 1900. No. 3914. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. Z ij n d o c h t e r t j e. F WlJILLETON RECHTSZAKEN. VAN DE VAN Na den mislukten aanval van de Boeren op een Britsch konvooi tussclieu Thabanchu en de Wets- dorp, sehijnt er daar niet meer gevochten tezijn. Berichten er over zijn althans niet outvangen. Wei wordt melding gemaakt van een gevecht ten oosten van Karee Siding, waarbij generaal Tucker drie kopjes veroverde. Kolonel Henry's bereden infanterie begon in den ochtend den aanval, waarop dc Boeren zich in de vlakte ontplooiden. De Engelschen sloegen een tegenaanval af, maar de Boeren hielden den opmarsch der Engelschen tegen, tot dat Maxwell hen kwam versterken. Toen moesten de Boeren terug en de drie kopjes ontruimen, die zij bezet hielden. Of lord Roberts nu nog lang zal wachten met voorwaarts rukken, is natuurlijk niet te zeggen. Het sehijnt, dat alle voorbereidende maatregelen klaar zijn. Diusdagavond deelde lord Landsdowne in het Britsche Hoogerhuis een telegram van lord Roberts mee, waaruit bleek, dat de Engelsche troepen thans voldoende voorzien waren van warme kleeren. Voorts stapelden de voorradeu te Bloein- fontein zich op, nu de deloyale Vrijstaters worden bestraft met berooving van al wat zij hebben. Die maatregel vindt in het Britsche kamp dan ook algemeene toejuiching. En eiudelijk heeft lord Roberts meegedeeld, dat de nieuwe lyddiet- boinmen uitstekend waren. Sedert ze het eerst gebruikt zijn in den oorlog in Soedan, zijn ze op verschillende wijze verbeterd, en 6000 lyddiet- bommen, die Zaterdag met de ,/Dunogan Castle" zijn verscheept voor de belegeringstrein, die tegen Pretoria zal gebruikt worden, zijn volgens de Engelsche bladen, //zoo volmaakt mogelijk." Er is dus eigenlijk niets, dat Roberts belet, om Pretoria te gaan nemen, dan misschien bier en daar zoo'u troepje Boeren. Volgens een gevangen genomen Duitsch ingenieur, zijn er bij Kroonstad maar weinig Boeren, doch worden daar door Kaffers verschansingen opgeworpen. Het gros stond bij Brandfort, waar men elken dag een aanval van de Engelschen verwachtte. De Boeren zoo verklaarde de Duitscher nog, waren volkomen overtuigd, dat zij den strijd zou lang zouden kunnen rekken, tot het Engelsche volk den oorlog moede was geworden. In Engeland begint men zachtjes aan de hoop op te geven dat Mafeking nog zal worden ontzet. Men gelooft, dat de bezetting het uiterste heeft doorstaan. De berichten van de dagbladcorrcs- pondenten binnen de stad loopen tot 19 April. Zij melden de ontvangst van de depeche van Roberts, de belegerden verzoekende, het tot den 18n Mei uit te houden. Het idee sehijnt te wezen dat Plumer, wiens poging mislukt is om Mafeking, door middel van veero >vende Kaffers van levens- middeleu te voorzien, er voor dien tijd in zal slagen, Mafeking te ontzetten, waartoe hij weer uit Gaberones is opgerukt. Intusschen melden de correspondenteu, dat de Boeren bet dorp nauwer en talrijker insluiten. Zij hebben de spoor naar het zuiden opgebroken, terwijl de voedseluood in Mafeking voortdurend nijpender wordt. L.JI_ Een verliaal uit het leven van een misdadiger. 1) In een restaurant aan eene der havens van Rotterdam, dat de verzamelplaats was van de meest verschillende nationaliteiten, liadden op zekeren dag een paar rnannen, die er uit zageu als Engelsche geestelijken, aan een tafeltje plaats genomen. De jongste las ijverig in de Standard, de oudere had eene andere Engelsche courant voor zich. z/Ik veronderstel," zeide de laatste, //dat ze reeds een nauwkeurig bericht de wereld hebben ingezonden. Juist daar lees ik het al Groote inbraak in Essen, voor 3000 pond juweeleu gestolen reeds vele belangrijke vingerwijzingen in- hechtenisneming van verdachte personen politie reeds op 't spoor. HahaWat zijn ze ijverig en slim Maar, wat is er Ered De aangesprokene had zooeven, bij het lezen van de Standard een half onderdrukten kreet van schrik geslaakt en staarde zeer-bleek en outhutst op het blad, dat in zijn hand trilde. ,/Wel voor den drommel," riep de andere ver- schrikt, ,/wat is er? Zeg toch eens wat! Je ziet er uit alsof de //wezel" je reeds bij den kraag had Voor den dag er mee Zijn ze ons reeds op 't spoor?" //Ik geloof het niet I" zei Ered treurig. //Maar uiijn klein meisje ligt op sterven. Zie maar Hij wees op eene plaats in de courant en las hallluid „Aan Fred Bijtje ligt op sterven en verlangt onophoudelijk naar haren Daddy. Kan je op de eene of andere manier overkomen Jane." Behalve Barton's brigade en de divisie van generaal Sir Archibald Hunter is nu ook de Imperial Light Horse uit Natal te Kimberley aangekomeu, om deel uit te maken van de kolonne, die de belegerde plaats moet gaan ontzetten. Dr. Krause is benoemd tot waarnemend kom- inandant van Johannesburg, ter vervanging van veldkornet Schutte, die op kommando is geeaan. Reuter seint uit Kaapstad, dat de gezondheids- toestand van de gevangenen in het kamp bij Groenepunt zeer verbeterd is. Zij doen aan allerlei sport. Dinsdag zijn 1100 gevangen Boeren met de //Bavarian" in de haven van St Helena aange- komen. Volgens Engelsche berichten waren zij alien gezond en wel. Ten slotte nog eenige telegrammen Londeu, 2 Mei. Uit een brief uit Johannes burg van 20 Maart blijkt, dat de Boeren opnieuw moed hebben gevat en dat nieuwe kommandos met geestdrift naar het front gaan. De Boeren schijnen, ondanks de berichten van de Frausche en Duitsche regeering, toch van plan te zijn om, als er geen tusschenkomst plaats heeft en zij tot wanhoop gedreven worden, de mijnen te Johannes burg te laten springen. Te Londeu sehijnt men hiervoor ook bang te zijn, daar.de te Johannes burg achtergebleven Duitsche en Eransche amb- tenaren de aanzegging hebben gekregen om, zoodra de katastrofe verwacht kan worden, naar de kust te gaan. igLouden, 2 Mei. In Mafeking bepaalt de voeding van het garnizoen zich tot de ambulance-ossen, daar de paarden ziek zijn. De insluiting is zoo nauw, dat geen looper meer in of uit kan. Het aantal Boeren neemt, dagelijks toevolgens tele grammen uit Mafeking lijdt het geen twijfel of overste Baden Powell gebruikt gewapende inboor- lingen tegen de Boeren. Inboorlingen hebben tevergeefs beproefd, vee in de stad te brengen. Overste Plumer sehijnt nog eens een aanval uit het noorden te willen beproeven tot ontzet en zou wellicht met den uit het zuiden komenden generaal Hunter in gemeen overleg kunnen han- delen. De Boeren bij Windsorton maken aan- stalten om Barkley-West weer te veroveren. St. Petersburg, 2 Mei. De //Gazette" acht het oogenblik voor vredesonderhandelingen gekotnen. Engeland kan om zijn positie niet direct gaan onderhandelen met de Boeren. Zijn eigenliefde zal maken, dat 't zijn tegenstanders, die het niet als zijn gelijken beschouwt, nooit de hand zal toesteken. Om al die reden zou het Engeland misschien zeer aangenaam zijn, den schijn aan te nemen of het voor drang van buiten bezweek, en genoodzaakt werd, de onderhandelingen te openen. Een officieuse druk zou op dit oogenblik niet door de Engelschen worden afgewezen, zegt het Russische blad. Pretoria, 3 Mei. Offieieele berichten melden, dat de republikeinen 28 April 9 Engelschen ge vangen namen en 10 paarden ten oosten van Thabanchu en op 30 April 1.1. Volgens een ander bericht schemautselden de kommandos uit Wak- kerstroom en Ermelo bij Brandfort. Na een kort gevecht werden 11 Engelschen gevangen genomen en 19 dood op her slagveld gevonden, waaronder kapitein Lilly. De Boeren-verliezen waren onbe- duidend. Bij bevelschrift der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier Rechtbauk verwezen, de zaak tegen J. Z. J/n., n■■■■i ji, .i.11...1 iii i»i //Van overkomen kan natuurlijk geen sprake zijn riep de oudste op heftigen toon. z/Neen eigenlijk niet," antwoordde Ered teneer- geslagen en met weifelende stem, maar't zou toch te hard zijn, als zij moest sterven, zonder dat ik haar nog eenmaal heb gezien z/Wie weet of alles nog niet als valstrik moet dienen," zeide de ander. „Ji, stellig zal het zoo wezen Wie is die Jane De moeder van het kind z/Neen, mijne zusterEn mijn kind is bij haar, sinds ik weg ben. Mijne vrouw stierf voor twee jarcn." z/Dus voor je bij 't vak waart?" z/Ja, toen ik nog eerlijk man was en met mijn gezin hunger leed. Bij mijn vertrek heb ik Jane opgedragen mij alles, wat er belangrijks voorvalt, door de Standard te doen weten. Mijn Bijtje was al lang niet wel, maar ik dacht niet, dat het zoo ernstig zou worden, anders had geen macht ter wereld mij van haar weggedreven. Ze is mijn eenigste. Ach, ik wilde, dat het eene valstrik ware, maar vrees, dat de advertentie waarheid bevat #Nou ja, het kan wel wezen," broirde de andere. Maar aan heengaan valt natuurlijk niet te denken z/Toch wel, Tijger, ik ga ik moet mijn kind zien //Wat, je wilt toch niet zeggen och, onzin man zoo gek kan je toch niet wezen Twintig jaar zal stellig je deel zijn als je den voet op Engelschen bodem zet eer de lucht zuiver is. Je moet niet vergeten, dat de//wezel" misschien het spoor reeds heeft gevonden en naar ons uitkijkt. Maar ah, nu begrijp ik het, je wilt zeker voor verklikker spelen en je zelf uit den nood helpen, door mij in gevaar te brengen Is het zoo bedoeld oud 20 j., arbeider, geboren en wonende te 's Gravenpolder, thans soldaat in garnizoen te Middelburg en P. B., oud 19 j., boerenknecht, geboren te 's Gravenpolder, wonende te Wilhelmi- nadorp, beiden sedert den 28 April 1.1. gedetineerd te Middelburg, beklaagd van ter terechtzitting van het Kantongerecht te Goes van 9 April 1900, in de strafzaak contra C. Nieuwdorp, beklaagd van jachtwetovertreding, ten gunste van genoemden Nieuwdorp, opzettelijk eene valsche verklaringonder eede te hebben afgelegd. Aan de beklaagden is Mr. A. A. de Veer, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Aan het bestek voor het bouwen van het sanatorium op Oranje-Nassau-Oord is het volgende ontleend Het werk bestaat in het verbouwen van de be- staande villa op het landgoed Oranje-Nassau-Oord, gemeente Wageningen, het bebouwen ten oosten van de vill i .van een vleugel en ten westen van een halfcirkelvormig gebouw, vormende te zatnen het sanatorium, het verbouwen van het bestaande stalgebouw tot keukengebouw en het bouwen van een machinegebouw en ketelhuis, fiitergebouw en woning van den directeur-arts. Het sanatorium bestaat dus uit de villa met dagverblijf der patienten, terwijl het halfcirkel vormig gedeelte verdeeld is in de afdeelingen z/behandeling patienten" en //pandjoen." Alle onderbazen, opzichters, werklieden, enz., uiemaud uitgezonderd, moeten bij een Nederlandsche verzekering-maatschappij tegen ongelukken verze- kerd worden. Het machinegebouw wordt op eenigen afstand van het sanatorium geplaatst, doch is door een tunnel daarmede verbouden. Een reiziger sprong aan de halte Schiedatnsche- dijk uit den trein, die Woensdagmiddag 4.1 0 van Hoek van Holland vertrok, doch had het ongeluk onder den trein te gerakeu, waardoor hem een been werd afgereden. Een der reizigers deed door de noodrem den trein stilstaan men hielp den ongelukkige in den trein en telefoneerde van de halte Schiedamschedijk naar Schiedam om een geneesheer, waarna de man bij aankomst aldaar naar het ziekenhuis gebracht werd. De echtgenoote van den heer Pr. te Wor- merveer, moeder van vijf kinderen, had Woensdag ochtend het ongeluk door een luik te vallen en is tengevolge van dien val overleden. Te Goriuchem werd een courantombrenger, 's avonds nog gezond en wel, 's morgens door zijn moeder, met wie hij samenwoonde, dood te bed gevonden. De schrik greep de bejaarde vrouw zoo aan, dat zij onmiddeliijk een lijk was. Een arbeider in //de Broek" (gemeente Naaldwijk) had Maandagmorgen het ongeluk zijn been te stooten en zich te verwonden, met het treurig gevolg, dat de man door het enorme bloed- verlies kort daarna overleed. Terwijl de zoon van een schipper op de vuilnisbelt te Haarlem bezig was puin uit te graven, stortte een deel der puinmassa neer, zoodat hij er onder werd bedolven. Uitgegraven bleek, dat het hoofd zoo goed als verpletterd was en dat tevens het lichaam zwaar was beschadigd. De jonge man moet dadelijk zijn dood geweest. Op de Waal tegenover Rossum had Dinsdag eene aanvaring plaats tusschen de sleepstoomboot -SWM.-.SE1 I—i m i .ijui.m/r- Fred schudde het hoofd. Zoo'n man ben ik niet, dat moest je toch weten Ik wil en moet alleen naar mijn klein meisje zien Ja, Tijger, ik moet, er moge gebeuren wat wil Hoofdschuddend zag de ander hem aan en zeide toen met een blik van iernand, die radeloos staat tegenover iets, dat hij niet begrijptffNu we zullen er vandaag maar niet verder over spreken, morgenochtend zal je wel beter bij je zinnen wezen Fred Bathom sliep den heelen nacht geen oogen blik. Eer de dag aanbrak, maakte hij Tijger wakker, die als een rechtvaardige gerust had geslapen. //Zeg, Tijger, hoor eens, ik ga weg z/Wat wat is er te doen?" stotterde de oude iubreker slaapdronken. z/Ik ga naar huis, naar mijn klein meisje z/Je moet wel gek wezen, mensch z/Dat kan wel zijn, maar het zal gebeuren Den heelen nacht heb ik mijn klein ziek Bijtje in haar bedje gezien en haar//Daddy! Daddy!" hooren roepen z/Nou, 't is goed," stoof de Tijger op, //ga maar heen, speel voor verklikker en laat jou de straf schenken Dat had ik niet van je gedacht, man z/En dat moest je ook niet denken na de zaakjes die we met elkaar hebben gedaan en waarbij de een den ander altijd uit den brand hielp. Wees maar niet bang; of ze mij pakken, of niet, jij kunt gerust wezen Hierbij bleef hij, in weerwil van het schimpen en aandringen van den Tijger. Een uur later staple hij in touristencostuum, met lorgnet en bakkebaarden, op een juist vertrekkend vaartuig. Hij zag er precies uit als een gewone Engelsch- man, die voor zijn plezier reist. Het bewustzijn van nu weldra, wat hem het dierbaarst was, weer te zullen zien, maakte hem Paul, die de Mannheimer sleepkaan 26 voorttrok en een met grind geladen tjalkschip van schipper Zoele. Het tjalkschip zonk onmiddeliijk. De opvaren- den hebben zich nog kunnen redden. Men schrijft uit Borger aan de Winschoter Ct. Het adderengebroed in onze bosschen sehijnt thans bijzonder menigvuldig te ziju. Bij gelegen- heid van een ouderzoek, in een dennenboscb inge- steld om daar jonge vossen te zoeken, werden door twee personen in den dag niet minder dan 23 adders gedood, terwijl bovendien nog vele adders in de lange heide omkwamen. Men be schouwt dit als een gevolg van de droogte in 't vorig jaar. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Haarlem kwam o. a. aan de orde de aan den kleermaker van de schuttersuni- formen opgelegde boete van f 7020, welke smn B. en W. wilden reduceeren tot 150. De raad legde hem f 10 boete op. Ds. Ulffers, Ned. Herv. predikant te Rotter dam, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Naar men zegt, werd den predikant iu zijn wijn- kelder een beet door een rat toegebracht in hand en pols en vreesde men voor bloedvergiftiging. Dank evenwel de spoedige heelkuudige hulp is zijn toestand thans weer bevredigend. Of het gevaar daarom als gewekeu mag worden beschouwd, kan natuurlijk nog niet gezegd worden. Te Boornberguin is een meisje van 6jaren verdronken. Zij sehijnt bij het bukken naar bloempjes voorover in een sloot te zijn gevallen. Nabij Hasselt is een wielrijder aangevallen en erg verwond door een jongenman, die aan vlagen van waanzin sehijnt te lijden. Bloedende werd hij op den weg gevonden en naar den naast- bijzijnden dokter vervoerd, die hem verbond. Behalve dat hij hoofdwonden bekwam, is ook een der beenen beschadigd. Per rijtuig is hij daarop naar Zwolle vervoerd. De dader was in de vroegte even het huis uitgeloopen en werd dan ook spoedig gevonden en in bewaring gesteld. Een der lezers van het H b 1, schrijft aan dat blad Twee kindermeisjes liepen Woensdagochteud met een sportkar en een jongenlje op het Bleekpad te Hilversum, toen een rijtuig voorbijkwam waarin eene dame met twee kinderen zat. Even daarna vindt een der kindermeisjes eene portemonnaie, die bij onderzoek bleek ongeveer f 70 en een gouden ring te bevatten. Vermoedende dat de beurs wellicht door de dame in het rijtuig ver- loren was, rent zij het rijtuig na, doch wordt niet opgemerkt, uiettegenstaande eenige andere personen ook nog riepeu stil te houden. Bij haar kameraad teruggekeerd liep het meisje met deze over het geval te praten, toen zij eeusklaps ziet dat het rijtuig terug komt. Het meisje biedt de porte monnaie aan de vermoedeiijke eigenares, die angstig uit het rijtuig keek, aan. Deze rukt de beurs uit hare hand en geeft den koetsier last vlug weg te rijden. Een hond die het paard hinderde een slag willende toebrengen, gaf den koetsier de eerlijke vindstere en fliuken striem over haar wang. Dit, alhoewel niet als zoodanig bedoeld, was de eenige dank of beloouing die het meisje kreeg. Dat het hun, die in het voorjaar uit de rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen worden ont- slagen, geen ernst is met het zoeken van werk in de gewone maatschappij, blijkt hieruit, dat een der dagen van de vorige week te Veenhuizen niet minder dan 50 personen, alien mannen in de kracht des levens, werden opgenomen, die in Maart jl. met een goede uitgaanskas de kolonie hadden verlaten. bijvroolijk, maar te gelijk rees ook de angstige twijfel bij hem op zal ik haar nog in leven vindeu? En toen de trein hem steeds dichter en dichter bij haar bracht, beving hem bovendien de vrees, dat hij verhinderd zou worden haar weer te zien. O, welk een tochtBij elk station keek hij schuw en voorzichtig door het coupe- venster, om te onderzoeken, of de //wezel" de gevreesde detective, daar misschien ook rondliep en hem in hechtenis kon neinen, eer hij bij ziin klein meisje kwam. Iu Liverpool Street sloop hij heel voorzichtig iu eene vigelante en beval den koetsier hem bij eene kerk dicht bij het doel zijner reis te laten uitstappen. Hij beefde thans van angst, dat men hem herkeunen en oppakken zou en zoo dikwijls het rijtuig een gaslantaarn voorbijkwam, leunde hij zoover mogelijk achterover. Jammer genoeg was er bij de kerk, waar hij uitstapte, ook juist zoo'n lantaarn. Hij ging er naar toe om het geld voor den lit bijeen te zoeken en toen hij zich na het betalen haastig omdraaide om verder te. gaan, had hij bijna een man met scherpe ge- laatstrekken, dikke wenkbrauwen en loerende blikken omvergeloopen. De inbreker mompelde eene verontschuldiging en wilde haastig verder loopen, maar daar zag hij bij 't licht der lantaarn het gezicht van dien anderen en een kreet van schrik ontsnapte hem, waarvoor hij zich echter in't volgende oogenblik wel de tong had willen af- bijten. De man, tegen wien hij was geloopen, was niemand anders dan de inspecteur Casely van Scotland Yard, de gevreesde Londensche detective met den bijnaam //de wezel." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5