Algemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaaoderen Het Yerzamelfle STRAATVDIL, No. 3913. Donderdag 3 Mei 1900 Engeland en de Z.-A. Republiek. S3 40e Jaar^ana:. Uitbaggeren gemeeutehaven. Te koop bij inschrijving: ABONNEMENT: inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F H1UILLETON Er is iemand vddr ons hier geweest, zei Hooker, met droge keel. TER NEIIZENSCHE COIIRANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. "V. m'"'-—e" VriJdlt8'>YO"ll» iiitgezomterd op FeestJagea, bij den altgever P. J. I ll UK IIXIIK te Ter Weazen. Burgemoester en Wethouders van TER NEUZEN vragen v6or of op 8 Mei a. s., voor 's namiddags 3 nren, op onge- zegeld papier, opgave van prijs per kubieke meter, voor het wegruimen van ongeveer 200 M3. grond uit dc gemeentehaven aldaar, op nader aan te wljzen plaatsen. Nadere inlichtingen omtrent het werk knnnen worden verkregen bij den gemeentebouwmeester. Ter Neuzen, 1 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. liggende op het terrein voor slachtplaats en vuiluishoop bij het dorp. Inschrijvingen worden ingewacht bij den Burge meester voor 11 Mei a. s. Zaamslag, 1 Mei 1900. Burgemeester en Wethouders, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. De Britsche troepen, die uitgezonden waren om de Boeren te vervolgen, zijn onverrichter zake weer te Bloemfontein teruggekomeu. Hetschijnt, dat generaal Botha de Boeren juist bijtijds ont- trokken heeft aan de insluiting, en dus aan de vernietiging. Want de krijgsverrichtingen der Engelschen beoogden niet alleen het troepje van kapitein Dalgety te ontzetten, maar wel degelijk ook de Boerenmacht te omsingelen. De corres pondent van de //Times" te Bloemfontein geeft de volgeude schets van hetgeen in de afgeloopen week is voorgevallen. z/De vijand, omstreeks 4000 man sterk, met zes kanonnen, hield Zondag (22 April) een stelling bezet, die het land om de Wetsdorp beheerschte. Generaal Rundle en generaal Chermside bezetten een bijna gelijkvormigen heuvelrug aan de andere zijde van het dal. Daar de Boeren verschansingen opgeworpen hadden, hoopte men, dat generaal Rundle de Boeren bezig zou houden, totdat de twee legerafdeelingen, die, evenwijdig aan elkaar, uit Bloemfontein oprukten die van generaal French over de driften der Modderrivier in den rug van de stelling der Boeren, en die van generaal Hamilton in de richting van Thabanchu hun Zoo bereikten zij den mond der rivier. Een eiudje verder nam Hooker wat water in zijn holle hand, proefde het en spoog het weer uit. Een eindje verderop probeerde hij het nog eens. Zoo kan het, zei hij. En zij begonnen gretig te drinken. Wel vervloektsprak Evans plotseling. Dat gaat veel te langzaam. En voorover gebogen tot zijn hoofd het water bereikte, begon hij te drinken uit de rivier. Eindelijk hielden zij op en roeideu de kauoe in een kleine kreek. Zij waren op het punt aan wal te stappen toen Evans zei Wij zullen door dit struikgewas moeten kruipeu om ouze boschjes te viuden en de richting naar de juiste plaats. Wij zullen omroeien sprak Hooker. Zij roeiden terug naar de zee en langsdekust, tot zij kwamen aan de plek waar de boschjes waren. llier landden zij, trokken de lichte kanoe op het strand en gingen zoover naar den kant van het kreupelhout, dat zij de opening van de klip en de boschjes in een rechte lijn zagen. Evans had een inlandsch instrument uit de boot genomen. Het had den vorm van een L en het dwarsstuk was voorzien van een gepolijsten steen. Hooker droeg de roeispaan. Ilet is nu recht in deze richting, zei hij. moeten recht doorloopen tot wij aan den den terugweg hadden afgesneden. De Boeren hadden een kommando onder Lemmer afgezonden, om hun rechterflank te bewaken. Daarmede raakte generaal Pole Carew Zondag en Maandag in gevecht. z/Louis Botha kwam Maandag te de-Wetsdorp aan en gaf dadelijk aan een kommando, onder Fourie, last, om de cavalerie van French, die tusschen Pole-Carew's infanterie heengetrokken was, op te houdenonmiddelijk daarop begon de Boeren-generaal een strategischen terugtocht, met zijn geheele strijdmacht, op Leeuwrivier en Lady brand, deze beweging dekkende door een bombardement van generaal Rundle's stellingen. Generaal French viel toen aan en verdreef Fourie's macht Dinsdag van Roodekopop dienzelfden dag begon Botha in ernst zijn aftocht. Dien- tengevolge was French, die dien avond nog op 15 kilometers afstand was, slechts in staat, om het gevecht met de achterhoede van de Boeren den volgenden dag te openen, toen zij in de bergen verdweuen. //Generaal Hamilton, die met een brigade bereden infanterie oprukte, bezette Maandag bijna zonder tegenstand het pompstation, en dreef Woensdag bij lhabanchu de Boeren terug, die den aftocht dekten. Naar het schijut, is generaal Botha ons juist 24 uren voor geweest. //Generaal Chermside blijft te de-Wetsdorp. Generaal I ucker's divisie en bereden infanterie heeft de afgeloopen week het noorderfront bezet gehouden van Karee tot Kranskraal, en nu en dan hadden er schermutselingen plaats met de Boerenpatrouilles bij Brandfort." Die gevechten bij Thabanchu zijn nog vrij ernstig geweest, maar de Engelschen slaagden er niet in, de Boeren te achterhalen. Als de Boeren op deze wijze blijven vechten, kan de oorlog nog wel jaren duren, want de moeilijkheden voor lord Roberts worden steeds grooter, het terrein wordt voor de Boeren steeds gunstiger. Hoe men dus eemg gewicht kan hechten aan een voorspelling van een //hooggeplaatst" persoon te Londen, dat de vrede voor 24 Mei geteekend zou zijn, is onbegrijpelijk. Men kan met evenveel succes een juffrouw met het ei laten werken, om het einde van den oorlog te leeren kennen. Volgens de correspondenten der Engelsche bladen is het nu in den Oranje-Vrijstaat volkomen rustig, de Britten keeren weer naar Bloemfontein terug, de terugtrekkende Boeren zijn natuurlijk geheel ontzenuwd en lord Roberts heeft niets anders te doen, dan eenvoudig naar Ladybrand op te rukken. stroom komen. Dan moeten wij op onderzoek uitgaan. Zij zochten hun weg door een dicht net van riet en boomen en het was in het eerst moeilijk vooruit te komen, maar spoedig werden de boomen grooter en het pad breeder. De hitte van de zon was gaandeweg vervangen door eene koele schaduw. Eindelijk waren de boomen gewordeu als dikke pilaren, die een dak van groen boven hun hoofden vormden. Witte bloemen hingen van hun takken ep slingerplanten wiegelden als touwen van boom tot boom. De schaduw werd donkerder. Op den bodem waren paddestoelen en roodbruine mossen. Evans huiverde. Het lijkt hier koud na de gloeiende hitte daar buiten. Ik hoop, dat wij den goeden weg volgen, zei Hooker. Daarna zagen zij voor zich op grooten afstand een open plek in de sombere duisternis, waar witte bundels heete zonnestralen in het woud straalden. Er was ook schitterend groen kreupel- bosch en bloemen. Toen hoorden zij het geruisch van water. Hier is de rivier. Wij moeten er nu dicht bij zijn, zei Hooker. Aan den oever der rivier was een weelderige plantengroei. Grooten planten, tot nu toe onbe- cend, bloeiden bij een verspreiden steenhoop, in de onmiddelijke nabijheid van een pas gegraven gat. Toen begon Evans tt vloeken, te razen en op den grond te stampen. Ja, het heet zelfs, dat van Yeertienstroomen 500 Boeren naar huis zijn gegaan, hetgeen de Engelsche legermacht aan de overzijde in staat zou stellen, om Mafeking te ontzetten. Geleerd door hetgeen de brieven van den jongsten tijd bebben meege- deeld over de Boeren en hun volhouden, zouden we niet durven beweren, dat deze geruchten onwaar moeten zijn. Lord Roberts zal van de ontruiming van de Wetsdorp en van Wepener wel weer slim gebruik maken om door beloften en door bedreigingen de rijstaters los te maken van de Transvalers. De niet //loyale" Vrijstaters worden eenvoudig krijgsgevangen gemaakt en naar Kaapstad gezonden. Zaterdag-avond 7 April, schrijft de correspondent te Kaapstad van de ,/Arnh. Ct", zijn er weer 31 gevangenen hier aangekomen uit Bloemfontein, geen gewone krijgsgevangeuen, maargouvernements- ambtenaren van den Vrijstaat. Zes daarvan zijn op hun woord van eer te Kaapstad losgelaten, nadat ze, evenals de anderen, een paar nachten te Bloemfontein en een nacht hier in een gevangen- hok hebben moeten doorbrengen. Nieuws is er overigens niet. De Boeren in Natal schijnen al evenmin iets te doen als de Britsche legermacht onder generaal Buller, aldaar. In Mafeking verandert de toestand ook weinig of niets en lord Roberts zal zijn plannen wel niet vooraf bekend maken. Een paar dagen zonder belangrijke telegrammen zijn dus te wachten. Nog enkele telegrammen. Londen, 30 April. De ,/Westm. Gaz." schrijft Ilet ongelukkig gevolg van het straffeloos ontkomen der Boeren zal zijn, dat zij hun pogingen, om onze konvooien aan te vallea, niet zullen opgeveu. t Blijkt ook duidelijk, dat de Engelsche cavalerie te zwaar belast is en daardoor het af moet leggen tegenover de zeer bewegelijke Boeren. Parijs, 30 April. De //Temps" heeft een tele gram uit Louden ontvangen, dat een hooggeplaatst persoon moet verklaard hebben, dat in Zuid-Afrika de -vrede geteekend zal zijn voor den verjaardag van Koningin Victoria, d. i. voor den 24° Mei. Washington, 30 April. De minister van Buitenlmdsche Zaken, Hay, zal de Zuid-Afri- kaansche deputatie op geheel dezelfde wijze ont vangen als andere hooggeplaatste bezoekers uit het buitenland. Zij zullen bejegend worden als personen zonder eene officieele zending, evenals Montagu White, en Hay zal hun niet beschouwen als bevoegd om in eenigerlei onderhandeling te treden met het departement van Buitenlandsche Zaken. Thabanchu, 30 April. De Boeren deden gister Hooker werd doodsbleek, maar zei niets. Hij deed eenige passen vooruit en zag een menschelijk lichaam op den grond uitgestrekt. De hals was gezwollen en purper, en de handen en de enkels opgezet. Bah zei hij en wendde zich om naar den pasgegraven kuil. Hij slaakte een kreet van ver- rassing. Hij riep Evans, die hem langzaam volgde. Jij driedubbele gek Alles is in orde. Het is er nog. Toen keek hij weer naar den dooden Chinees en daarna naar het gat. Evans haaste zich naar het gat. De ongelukkige, die naast hem lag, had reeds een aantal doffe, gele staven opgegraveu. Hij knielde neer bij het gat, verwijderde de aarde met zijn bloote handen en trok haastig een der zware blokken te voorschijn. Terwijl hij dat deed prikte een kleine doom hem in de hand. Hij trok het kleine ding er met zijn vingers uit en tilde de goudstaaf op. Alleen goud of lood kouden zoo zwaar wegen, zei hij verrukt. Hooker keek nog steeds naar den dooden Chinees. Hij was verbaasd. Hij heeft zijn vrienden willen bedriegen, sprak hij eindelijk. Hij is hier alleen gekomen en de een of andere vergiftige slang heeft hem gedoodIk ben nieuwsgierig, hoe hij de plek heeft gevonden. Evans stood met de goudstaaf in de hand. Wat kwam zoo'u doode Chinees er op aan? Wij zullen dat goedje stuk voor stuk naar de kust brengen en het daar voor een poosje be- graven. Hoe krijgen wij het in de kauoe? een aanval op de Engelschen, om een convooi af te snijden. De aanval misluktede stellingen der Boeren zijn hier buitengewoon sterk en strekken zich mijlen ver uit. De toestand is onveranderd nu en dan wordt er gevochten. TER NEUZEN, 2 Mei 1900. Gisteren werd alhier door Burg, en Weth. ten gemeenteraadhuize aaubesteed het leggen en ver- leggen van keibestrating en verdere bijkomende werken met bijlevering van de benoodigde keien enz. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. de Doelder, voor keien 10/16 merk E B 3196, keien ls/20 merk E B 3465, keien ls/20 merk X P 3298, keien ls/30 merk X B 3298, en K. de Vos, voor keien 10/16 merk I S 2975 en keien 1S/J0 merk IS 3075. Het werk is gegund aan den heer K. de Vos uit te voeren met keien ls/20 merk I S. Hedeu voormiddag was een schipper, met zijn vaartuig liggende in het kanaal aan de Axelsche brug alhier, aan het ruzie maken tegen zijne vrouw, terwijl hij verdere handelingen pleegde, die niet in den smaak vielen van aan den wal staande personen, die den schipper het onbehoorlijke zijner handeling onder het oog brachten, en het voor de vrouw opnamen. Nu keerde zijn woede zich tegen die personen, en noodigde hij hen uit eens aan boord te komen als zij durfden. Een hunner voldeed aan die uitnoodiging, waarop de schipper hem te lijf wilde. De zoo onheusch ontvangen genoodigde tracteerde zijn gastheer echter op een vuistslag, die hem een bloedende wonde aan het gelaat bezorgde, waarop onze schipper, thans ge- kalmeerd, troost ging zoeken bij de politie en zich later bij een geneesheer ging laten verbinden. A ermoedelijk zai de hardhandige Ter Neuzenaar van zijn ridderdienst wel ouaangename gevolgen ondervinden. Gedurende de maand April zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van 1Pieters, Hontenisse H. J. de Wijn, Hengelooj A. van Vliet, kleermaker; E. Verhaeck, Gent J. W. Verstegen, Chicago; de Bout, Gent; Mej. Visser, WatergraafsmeerT. Lambrechts, Anvers M. de Proft, Anvers H. Leunis, Genteen courant aan Mej. Claassen, Hulst. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Tholeu de heer Mr. Koksma, griffier bij het kantongerecht te Hulst. Hij trok zijn j-as uit, legde ze op den grond en deed er twee of drie goudstaven in. Meer kunnen wij niet dragen, zei hij. Toen vervolgde hij plotseling woedend Waar sta je zoo naar te kijken Hooker keek hem aan. Ik kan dat niet zien. Hij wees op het lijk. Het is zoo precies Onzin, zei Evans. Alle Chineezen lijken op elkaar. Ik wil dat eerst begraven, voor ik je help dat goedje weg te brengen. Wees geen gek, Hooker. Laat die verrotte massa liggen. Hooker aarzelde en liet zorgvuldig zijn blik gaan over den bruinen grond. Het maakt mij bang, zei hij. De zaak is, zei Evans, wat wij met die goudstaven zullen doen. Zullen wij ze hier weer begraven of ze met de kanoe vervoeren Hooker dacht ua. Zijn blikken dwaalden tusschen de hooge boomstammen en in het groene gebladerte boven hun hoofd. Hij rilde weer tot zijn oog viel op de blauwe figuur van den Chinees. Zoekend keek hij rond. Wat is er aan de hand, Hooker. Heb je je verstand verloren Laten wij op alle maniereu het goud hier vandaan halen, zei Hooker. Hij greep de einden van den kraag met beide handen vast, Evans nam het andere gedeelte en zij tilden hun vracht op. Welken weg vroeg Evans: naar de kanoe Het is vreemd, vervolgde hij, nadat zij een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1