A1 g emeec Nienws- en Advertentieblad Zeeawecb-Vlaandere en No. 3910. voor HINDSRWST. VERPACHTING England en de Z.-A. fiepubliek. Donderdag 26 April 1900. 40e Jaargang. De ijzeren kist. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. DE OPBRENGST der HAVEN- en KAAIGELDEN te WALSOORDEN. FKTJI1JLKTON q rf Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C0URANT sua. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. l r'J'|aga»''""»i nitgeaonderrt op Feestdanen, bij den aiigevei P. J. UN DR IA9HK te Ter VenzeD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwert (Staatablad no. 222 van 1896,) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van de Direetie der Industrieele maatsebappij te Amsterdam om vergunning tot het oprichten van een centraalstation voor electrische verliehting in de gemeente Ter Neuzen op een terrein kadastraal bekend sectie C 3830 en aldaar op te riehten 2 gasmotorren elk van een vermogen van 70 effectieve paar- denkrachten met de daarbij behoorende 2 generatoren tot bereidiDg van het krachtgas waarmede de gasmotorren zullen gedreven worden en dat op Donderdag 10 Mei 1900, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize der gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 21 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. P. GEILL, burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat in den voormiddag van den 23 April 1900, van de hieronder vermelde melk- verkoopers monsters van de melk, die zij aan de huizen der ingezetenen afleveren, zijn genomen. Van die monsters was, volgens het daarvan opgemaakte proces verbaal, de hoedanigheid der melk, gewogen met een melkweger, zooals achter de namen der verkoopers is vermeld. N A M E N. WOON- PLAATS. G E H A L T E. J. Jansen W. Koster C. Andriessen J. P. Vereouteren J de Ruijter Jac. Meertens M. H. van Doeselaar J. Klaassen J. van Driel P. de Kroker Hoek Ter Neuzen Zaamslag Hoek Ter Neuzen zuivere melk, vet. zuivere melk, vet. zuivere melk, vet. zuivere melk, vet. zuivere melk zeer vet. zuivere melk, vet zuivere melk, vet. zuivere melk, vet. zuivere melk, niet vet. zuivere melk, vet. Ter Neuzen, 24 April 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. OP Bll ENGST Burgemeester en Wethouders der gemeente HONTENISSE, zullen op MAANDAG deu 7 MEI 1900, des namiddags 4,30 uur, ten Gemeentehuize voor DRIE jaren VERPACHTEN De voorwaarden van verpachting zullen van af 2) Behalve eenige zakken, naar het scheen met specie gevuld, lageu in de kist een aantal pakjes nieuwe bankbiljetlen. Vol verbazing staarden de mannen den inhoud aan. Zijn die wel echtpvroeg een hunner. Echt als goud 1 riep Robins weest er gerust van mannen, ik ken die papiertjes. En nu waarde vriend, zich tot Harris wendend, hoeveel zijn we u schuldig? Tien shillings zal toch niet te veel zijn was het antwoord. Veel te weinig voor de genomem moeite nog zoo laat in den avond ziehier, hem uit de kist een bankbiljet van 10 pond toereikende, wij zijn royale lui en achtten dit een welverdiend loon. Gelukkig, dat ik dit biljet in handen krijg, dacht Harris als het valsch blijkt te zijn, is mijn fortuin gemaakt. En nu, goede vriend, moeten we voor den te- terugkeer zorgen. De zijden doek werd Harris weer voor de oogen gebonden. Voorziehtig werd hij door Robins uit den kelder de trappen op, een eind buiten het huis geleid. Daarop werd hem de doek van de oogen genomen •en hem gewezen, hoe hij verder moest gaan om den grooten weg te bereiken, waar hij na een Woensdag den 25 April e. k. ten Gemeeutenhuize- ter lezing liggen. Hontenisse, deu 23 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. In den toestand is weinig verandering gekomen. Kolonel Dalgetty wordt te Jammerbergsdrift, bij Wepener, nog altijd door den Boerengeneraal de De Wet ingesloten het bericht van diens dood is niet bevestigd en generaal Brabant komt uit het zuideu, generaal Rundle uit het oosten om Dalgetty te bevrijden. Van generaal Brabant weten we, dat hij Boes- inanskop, 16 KM. ten zuiden van Wepener niet te verwarreu met Boesmankop, 30 KM. ten oosten van Bloemfontein bereikt heeft en dat een schermutseling begonnen is. Verder hebben wij niets van hem gehoord. Generaal Rundle kan ook niet op sncces bogen. Sedert Donderdag schijnt hij niet te ziju opge- schoten en heeft hij een 25 man, die 's avonds na donker naar een buitenpost gezonden werden niet terug zien komen. Zij zijn waarschijnlijk door de Boeren naar Pretoria gebracht. Rundle's toestand is zelfs zoo geworden, dat Roberts de 1 le divisie otider Pole Carew en 2 brigades cavalerie onder French Zondag ter hulp heeft gezonden. Karriefontein werd zonder veel tegen- stand beieiivt en daarna nam de bereden infanterie Leeuwkop dien de Boeren met groote haast verlieten. Het heette, dat er daar 500 warert, maar dan zouden de Boeren het kopje wel ver- dedigd hebben. lerwijl aldus de ontzettroepen zelven weer ontzet moeten worden, heeft Delgetty bij Jammer bergsdrift een zwaren strijd te vechten. Dag en nacht wordt er gevochten en de Boeren hebben 2000 granaten en 100 pompouladingen in het Britsche kamp geworpen. De verliezen aan de Engelsehe zijde zijn dan ook niet gering. De Kaapsche infanterie verloor 120 van de 500 man waaronder een officier gesneuveld is en 4 officieren gewond. Zaterdag openden de Boeren een fiink geschutvuur uit vier nieuwe stellingen. De Kaapseh-Engelsche troepen verstaan echter de kunst, van zich te verschausen en het is dus best mogelijk, dat zij het uithouden, tot er redding komt opdagen. Uit de nadere bijzonderheden omtrent het geveclit bij Boshof blijkt, dat de Boeren met hun aanvat op het konvooi de Engelscheu geheel ver- rastten. weinig gaans een herberg zou vinden om dien nacht te vertoeveu. Om nog naar Louden te loopen of te rijden was het te laat geworden. Den volgenden morgeu vernam Harris van den herbergier, dat in dien nacht de diligence van Cantenburg door struikroovers was overvallen en geplunterd. Harris twijfelde geen oogenblik of het was geschied door de twee ruiters, die hij den vorigen avond op zijn tocht met Robins had ontmoet. Zoodra hij te Louden was teruggekeerd, begaf hij zich naar de bank van Engeland en weudde zich tot een der beambten met de vraag wil u zoo goed zijn, mijnheer, rnij te zeggeu of deze banknoot van tien pond, die rnij gisteren werd ler hand gesteld, echt of valsch is De beambte zag vreemd op, bekeek de banknoot en gaf ten antwoord ,/beslist valsch, hoewel meesterlijk nagebootst. Van wien hebt gij die ontvangen Dan is mijn verinoeden toch juist, wilt ge zoo goed zijn, rnij bij de directeuren der bank aan te dienen Zeker, en als ge bij machte zijt, zoodanige in- liehtingen te geven dat de vervaardigers van de valsche biljetten, die in den laatsten tijd de bank zooveel schade hebben berokkend, worden ontdekt, dan vriend, valt je eene belooning ten deel van 1500 pond. Bij de verkenningeu was niet gebleken dat de Boeren ten noorden van Boshof zoo sterk waren. Blijkbaar hadden ze van elders versterkinggekregen, maar zelfs uit een intervieuw van een correspondent met Cronjes zoon en den Boerenkommandant Daowthwaite bleek niet, waarze vandaan kwamen, wel, dat de marsch langdurig was geweest. Volgens den correspondent van de „Daily Tel. te Boshof, staat het vast, dat vreemde militairen den aanval van de Boeren op het Engelsehe konvooi hebben bestuurd. De Yeomanry verloor bij het gevecht 5 dooden en 18 gewonden. Verder namen de Boeren 7 of 8 man gevangen. Behalve de Yeomen hielpen ook bereden troepen uit de kolonies den terug- tocht dekken hoeveel dezen verloren, wordt nog niet gemeld. Het Bnerenkorps houdt nu een sterke stelling bezet op den Spitskop, ten noordoosten van Boshof. Zondag kwam een Engelsehe patrouille van tien man in de buurt van Braudfort. De Boeren schoten er een van dood en namen er twee ge- vaugen o. a. een Vrijstater, die als gids diende. Zooals uit bovenstaande berichten blijkt schiet lord Roberts nog niet hard opde Boeren hebben ook wel geen belangrijke voordeelen behaald, maar zij gaan toch niet achteruit. De Engelschen zien de moeielijkheden van lord Roberts zeer wel in. Zoo betoogt de correspon dent van de //Standard" te Bloemfontein, dat Roberts niet eer zal oprukken, voor hij niet meer in zijn. flanken en achterhoede bedreigd wordt. Verder moel hij zich bezig houden met de kwestie van proviandeering, voor het geval zijn verbin- dingslijn afgesneden wordt. Als Roberts oprukt, zal hij volgens den correspondent, 60.000 man onder zijn bevelen hebben. Sir Spencer Wilkington wijst in de //Morning Post" op de groote moeilijkheden, die lord Roberts nog te overwinnen heeft. Hij beschikt in den Vrijstaat over 100,000 man, maar moet 480 KM. afleggen. Generaal Warren is wel van zijn kommando ontheven, maar gaat toch waarschijnlijk niet naar Engeland terug. Hij is Zaterdag te Durban aan- gekomen, onderweg naar den Oranje Vrijstaat, waar hij, naar men zegt, een gewichtige burger- lijke betrekkiug zal krijgen, verraoedelijk die van gouverneur. Maseroe, 24 April. De Boeren hebben dezen ochtend Dalgety's noordelijke stelling heftig aan- gevallen. Zij trokken met kracht voorwaarts, onder dekking van het vuur van vier kanonnen. Hun aan val werd afgeslagen. De Boeren spreidden zich daarna uit op de vlakten, vanwaar zij een aan- houdend geweervuur over verren afstand onder- hielden. Enkele uren geleden werd er weder ar- tillerie-vuur gehoord in de richting van de Wets- dorp, maar er is geen feeken dat de Engelsehe troepen vandaag vooruit gerukt zijn. Londen, 24 April. Een telegram van lord Roberts uit Bloemfontein meldt dat de generaals Hart en Brabant de stelling der Boeren omge- trokken zijn en gisteren om 1 uur acht mijlen ten zuiden van Wepener waren aangekomen. Dalgety meldde Alles gaat goed. De elfde divisie en twee cavalerie-brigades zijn gisteren in den namiddag te Tweedegeluk aan gekomen zonder ernstigen tegenstand te hebben ontmoet. Generaal Hamilton heeft gisteren de hydraulische fabrieken te Saunas Post bezet. Daar de vijand in aanzienlijk aantal de naburige heuvels bezet houdt, is de negende divisie uitgezonden om Hamilton te steunen. De brigade van Maxwell heeft zich gisteren meester gemaakt, van de heuveis die de brug over de Modderrivier bij Kranzkaal bestrijken. Die brug is een gewichtig verbindingsmiddel, waarvan de Boeren drie weken geleden druk ge- bruik maakten. Boerenkamp bij Glencoe, 23 April. Zaterdag hebben bij het aanbreken van den dag de Boeren onder generaal Meyer de Engelschen weder verrast door hun kamp bij Elandslaagte van twee kanten met geschut aan te vallen. Verscheiden schoten waren er gedaan voordat het vuur, zwak, beant- woord werd. Aan den kant der Boeren werden geen verliezen geleden. Het is moeilijk te zeggen of de Engelschen veel te lijden hadden. De Boeren schoten enkele verkenners neer, die onder het bereik van het geweervuur kwamen. Het nieuwe Engelsehe kamp is flink versterkt, met loopgraven en geschut dat alle stellingen beheerscht. qo Alles is rustig. 'I it a o A o Is V ?i d it ib TER NEUZEN, 25 April 1900. Ik heb er van in de courariten gelezen, ant- antwoordde Harris. On&iddellijk werd hij bij de directeuren toege- lateu en vertelde toen zijn avontuur van den vorigen avond. Hij eindigde aldusde ijzeren kist, die vol nieuwe bankbiljetten lag, gelijksoortig aan dit is eene oude bekende van rnij. Een jaar ongeveer geleden heb ik haar onderhanden gehad, toen ik nog knecht was bij den slotenmaker Young. Zij behoorde toen aan den heer Turnbull, eigenaar van een papiermolen op het dorp Eltham, eenige uren van hier. Zoo goed als zeker is het, dat zij hem door de mannen met wie ik gisteravond in aanraking kwam, is ontstolen. Ik wil er dit nog bijvoegen, dat, toen ik het vorige jaar die kist in orde bracht, het mijn aandacht trok, tal van vormen en werktuigen te vinaen, die men in een papierfabriek gewoonlijk niet aantreft. De muntbiljetten moeten daar bepaald vervaardigd ziju. De directeuren betuigden Harris voor de ver- strekte inlichtingen hunnen dank en namen on- middelijk hunne maatregelen. Nog denzelfden avond traden vier Londensche politie-agenten de papierfabriek te Eltham binnen. De eigenaar, de heer Turnbull, trad hen tegemoet. Hij ontstelde hevig toen hij vernam, wie hij voor zich had. Mijnheer Turnbull, zei de hoofdagent, kort geleden is er bij u inbraak gepleegd, waarom hebt u dat niet bij de politie aarigegeven V8 fill -A >3 Dinsdagmorgen werd bij de politie alhier aangifte .U gedaan, dat in den middag van den vorigen dagmI een 15jarig meisje, wonende in den Nieuwe Neuzeupolder, dat op weg was naar Ter Neuzen, |y op eene laaghartige manier was aangerand. Nadat de aanrander, die zij niet kende, haar^i had losgelaten, had zij, ofschoon hevig verschrokkeu, haar weg naar Ter Neuzen vervolgd, alwaar ziji op een naaiwinkel werkzaam is. Zij durfde het t ,a gebeurde niet vertellen en 't leek of zij ongesteld ,b was, waarom zij vroeger dan gewoonlijk huiswaarts r( keerde. Ook thans zeide zij niets van't voorge- ,1- s vallene, tot s avonds bij het naar bed gaan tegen n'[ hare zuster, die er daarna hare ouders mee in kennis stelde, wat natuurlijk eene groote ontroering Och, antwoordde de fabTiekant, ik vond het niet de moeite waard. Wat mij ontstolen werd, had weinig of niets te beteekenen. Wel zeker, was het van beteekeniseen ijzeren kist. Een oud verroest ding Ja maar dat nog al eenigen inhoud van waarde kan hebben bevat. Heeft de politie de daders ontdekt en gevangen nomen Neen. En de kist heeft zij ook niet gevonden Ook dat niet. De heer Turnbull scheen eenigzins gerustgesteld. Heeren, zeide hij daarop, ik kan u verzekeren, n dat er in die kist enkel wat oude prulleti lagen., Geeft u dus om dien heelen diefstal geen verderep moeite. Dat moeten wij wel doen, luidde het antwoord de zaak zal grondig onderzocht worden. De Bank vaD Engeland is er mee gemoeid. Bij die woorden werd de fabrikant doodsbleet/ en begon hevig te sidderen. L moet weten, dat van de vele bankbiljetten, die in de kist lagen, een tienpondsbiljet in handen. der justitie is geraakt en dat dit gebleken is valsch te zijn. Maar dat kan onmogelijk mijn kist zijn Toch is het zoo, mijnheer Turnbull, het is dezelfde kist, die een knecht van den slotenmaker Young voojj.|,.j u hier aan huis in orde heeft gebracht. Bij die gelegenheid heeft hij ook allerlei vreemde voruien

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1