J Gesnengde berichtea BIJ] I - Ill wijzers uit hot Arrondissement Axel ha - ..en vrijen toegang. Niettegenstaande het schoone weder, in weerwil van den vrijen dag, was de opkomst van onderwijzers zeer schraal. Het publiek be- stond voor het grootste deel uit R. K. priesters en niet onderwijzers. Jammer was het, dat er niet meer aan de roepstem gehoor gegeven hebben om naar de boeiende en leerrijke redevoering van den geleerden Pater te komen luisteren. De Pater hield eene lezing over //Honderd jaar strijd." Daarin toonde hij aan den revolutionnairen strijd, de eer-, heersch- en hebzucht der Europeesche volke- ren van af 1789 tot heden. Nu en dan scheen deze theorie een dorre te zijn, doch de spreker wist er door duidelijke ophelderingen en door sierlijke beeldspraak de gespannen aandacht der toehoorders tot zich te blijven trekken. De lezing, eene geschiedkundige schets der heb zucht van Europeesche natien, duurde ongeveer twee uur. Een daverend applaudissement was dan ook een belooning voor den grooten redenaar. Aangezien verzocht was, dat er geen publiciteit dezer lezing door de pers gegeven zou wordeu, inoet ik het bij dit bericht laten. IJzendijke. Een van de twee koeien op 11 November jl., ten nadeele van den landbouwer Risseeuw te Breskens ontvreemd, is thans te Bellem, in Belgie, in beslag genomen en aan den eigenaar teruggegeven. De vermoedelijke dader, D. de Baets, veekoop- man te Ertvelde, heeft zich naar Amerika be- geven. Volgens te 's Hertogenbosch ontvangen be richt behoort de heer Erits van Gheel Gilde- meester, die voor een groot jaar geleden van daar als ambtenaar der Zuid-Afrikaansche spoorweg- maatschappij naar Transvaal vertrok, tot de krijgs- gevangenen die met Piet Cronje naar St.-Helena zijn getransporteerd. De bij de sportslui, zoo te 's Bosch als elders, welbekende Erits Gildemeester heeft in Z.-Afrika tal van gevechten meegemaakt en die hem kennen, weten dat hij daarbij niet van achteren zal hebben gestaan. Te Tilburg zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag vier burgerwoningen met bijna al wat er in was door brand vernield. Een meisje kon zich slechts met moeite over het dak redden. In de Nieuwstraat te 's Hage had Vrijdag- middag een ernstig ongeval plaats. Een verver, die op de bovenste sporten van een ladder aan een huisgevel stond te werken, viel van boven neer op de straat, doordien een voorbijkomend rijtuig teger, de ladder aanreed. In hoogst bedenkelijken toestand werd de man door de politie per raderbaar naar het gemeente- ziekenhuis vervoerd. Te Hedel wilde de zoon van een kastelein, bij gelegenheid dat dezer dageu een zijner buur- meisjes in ondertrouw werd opgenomen, met een ZS- //kattekop" ter eere van het bruidspaar een paar schoten lossen. Het eerste schot liep goed af, doch bij het tweede sprong het vuurwapen in stukken, met het gevolg dat 's mans linker bovenarm werd verbrijzeld. Vermoedelijk zal de geheele arm afgezet moeten worden. Het Amerikaansche telegrambestellertje, dat den groet van 30.000 schoolknapen voor president Kruger bij zich heeft, is Zondagochtend niet te 's Gravenhage aangekomen en zal er vermoedelijk ook niet meer komen, omdat zijn tijd te beperkt is. Hij zal waarschijnlijk in Frankrijk direct scheep gaan naar Zuid-Afrika. De commissie van jongelui van gymnasium en H. B. S., die den jongen Amerikaan een eenig- zins feestelijke ontvangst dachten te bereiden moest Nu werd de blinddoek afgenomen en Harris zag, dat hij zich in een diepen kelder bevond, spaarzaam verlicht door een handlantaarn. Eerst een slok tot versterking, zei Robins, terwij! hij Harris een kruik met porter toehield. Deze liet zich niet noodigen. Terwijl hij dronk kwam de man binnen, die paard en wagen had weggebracht. In een van de hoeken van den kelder stond de ijzeren kist. Op het deksel waren eenige ornamenten aangebracht die door Harris met aandacht werden bekeken. Geen twijfel, die kist was voor hem een oude bekende ongeveer een jaar geleden, had hij als meesterknecht bij een slotenmaker in de Bisschopstraat, voor zijn patroon het slot van die kist, dat zeer kunsfig en moeilijk te openen was, in orde gemaakt. Bijna had hij zulks te kennen gegeven, inaar gelukkig was hij verstandig genoeg te begrijpen, dat het zaak was in deze vreemd- soortige omgeving maar te verzwijgen, dat de afkomst van de kist hem bekend was. We hebben den ganschen dag al aan dat ver- duivelde ding gewerkt, zeide Robins, maar het gaat niet. Een meester in het vak hoort er bij. Nu, met een minuut of 5 is dat werkje klaar antwoordde Harris, terwijl hij zijn instrumenten greep en werkelijk lag na weinige oogenblikken Jiet deksel open. (Wordt vervolgd). onverrichte.-a e huiswaatj keeren vai het Hoi- landsche Spoorwegstation, waar ze hem hadden willeu verwelkomen. De heeren Deutschman en Roelants te Rotter dam hebben van den heer Andrew Nance, Manager van de Belfast Street Tramways Company, den volgenden brief ontvangen,/Sir, als Engelschman weiger ik iets te doen te hebben met personen die behooren tot een volk, dat de vijanden, tegen wie inijn land vecht, steunt en toejuicht. Yours faithfully, Andrew Nance." Het adres luidt Messrs. Dutchman Roelants, ofschoon de naam aan het hoofd van den brief juist ge speld is. Te Muntendam heeft zich een niet onaardig incident voorgedaan tusschen den burgemeester en een der wethouders. Tijdens de kroningsfeesten is op een ruim plein een Wilhelminaboompje geplant. Omreden dit boompje aanvankelbk niet goed wilde opschieten, besloten B. en W. een ander te koopen en te plaatsen naast den eersten boom. Een prachtig ijzeren hek moest het geheel versieren. De verwachting, dat de eerst geplante boom zou uitgaan, is niet verwezenlijktbeide boompjes floreerden goed. Een der boomen moest echter wegmaar welke Besloten werd de meest fleurige te laten staan. Nu is deze week op last van den burgemeester de grootste linde verwijderd en eldere geplaatst. Deze daad ver- wekte zoozeer het misnoegen van een der wethouders, dat hij besloot den anderen boom ook te laten weghalen, zoodat op dit moment het prachtige hek alieen staat, zonder Wilhelmiuaboom. Naar we vernemen, heeft de burgemeester schriftelijk den wethouder gevraagd om welke redenen hij den boom heeft verwijderd. Op dit schrijven is niet geantwoord. De wethouder daaren- tegen is zelf nu naar Groningen gegaan, om aan de hoogere macht het geval mede te deelen. Men is nu algemeen benieuwd, hoe deze zaak zal afloopen. Douderdagavond laat is een dame in de Kalverstraat te Amsterdam door eeD raam van de derde verdieping op straat gevalien en dood op genomen. De vrouw wilde de bovenruit schoonmaken van i raam met openslaande deuren en begaf zich tot dat einde gedeeltelijk naar buiten. Zij schijnt daarbij misgestapt te hebben en viel van ongeveer 20 meter hoogte naar beneden, een daglichtreflector in haar val medesleurende. Volgens de doctoren was de dood onmiddelijk na den val ingetreden. Te Gilze reed een 83jarige weduwe naar de kerk, toen door een onachtzaamheid van den koetsier het paard struikelde en de wagen kantelde. De hoogbejaarde vrouw geraakte onder het voertuig en werd zoodanig gekneusd, dat zij des avonds is overleden De gegageerde militair N. die te Rotterdam ruim twee maanden geled m op een buffetjuffrouw schoot, en daarvoor straf moet ondergaan, heeft aan H. M. de Koningin een verzoek om gratie ingedieud, dat ook onderteekend is door de aauge- schoten buffetjuffrouw daar de afgebroken liefdes- betrekking weder aangeknoopt is. Zoo ziet men dat de liefde heel wat verdragen kan. Een 41jarige vrouw bracht een bezoek aan een vriendin, bierhuishoudster te Rotterdam. Tijdens die visite viel het de laatste op, dat haar vriendin zoo dikwijls naar het privaat gtng. Toen zij weer derwaarts gegaan was, ging de bierhuishoudster kijken en vond de juffrouw dood. Weldra bleek nu, dat de overledeue stilletjes uit een kelderkast een flesch rum had weggenomen en die op het privaat had leeggedronken. Zij is in de rum gestikt. Muizen kunnen de lucht van terpentijn niet verdragen. Legt men een in terpentijn gedrenkt lapje in de muizengaten, of op plaatsen, waar het ongedierte gewoonlijk voor den dag komt, dan is men na verloop van eenige weken van de onwel En eindelijk ..eeft hij nog geen twee ji.r op den troon zij ride, een der voornaamste staatsmannen der wereld zijn ontslag gegeven. Tot heden waren des Zondags in Londen alle barbiers-. en kapperswinkels gesloteu over- eenkomstig de verplichting hun reeds driehouderd jaren geleden door Karel II opgelegd bij een wet, die net openhouden van elk soort winkef strafbaar stelde met hechtenis of geldboete. Daarin is echter kort geleden verandering gekomen door een vonnis der Eondensche rechtbank. Partijen in het geding waren geweest een haarkunstenaar uit de City en diens huiseigenaar, welke laatste beweerde, dat zijn huurling Zaterdagsavonds te 12 uur zijn salon behoorde te sluiten, op het juiste oogenblik, dat de Zondag begon. De rechtbank besliste echter, dat de wet van Karel II niet van toepassing geoordeeld kan worden ten opzichte van de inrichtingen der barbiers, die daarmede de vergunning verkregen hebben ook des Zondags hun klanten bij den neus te nemen. Te Parijs is dezer dagen door den dood van de oude gravin d'Allonville de Lancie een droevig drama onthuld. De familie dezer dame bezat eens groote bezittingen in Lotharingen, maar werd door den Eransch-Duitschen oorlog geru'ine^rd De gravin geraakte door het overlijden van haar man in verschrikkelijke armoede en bewoonde, in gezelschap van haar onnoozelen zoon, een dakkamertje in Parijs. Het bericht van den nood der oude dame kwam ter oore van aristocratische vrienden. Tengevolge daarvan hield mevrouw De Silva een inzameling voor de ongelukkige vrouw. De hulp kwam echter te laat, de arme gravin was verhongerd. Men vond haar lijk in een hoek van het dakkamertje waarin zich geen enkel meubelstuk meer bevond, op den grond liggen. De jonge graaf was nog in leven. Hij had zich op een hoop lompen en oude couranten naast het ontzielde lichaam zijner moeder te rusten gelegd Te Vire, in Frankrijk, zijn na hevig lijden een vader en zijn vierjarig zoontje gestorven, die zes weken geleden door een hondje gebeten waren De ex-koningin van Madagascar Ranavalo geloofde toen zij naar haar ballingsoord ingescheept werd, dat zij zou sterven en de lucht die van de zee komt, niet geschikt was om in te ademen. Velen van hare voormalige onderdanen denken als zij. Een der muzikanten van de karavaan, die naar Parijs voor de tentoonstelling gekomen was, werd toen hij te Marseille aankwam, ontsteld op het gezicht van die voor hem nieuwe wereld, waarin hij slechts steenen gebouwen en onbegrij- pelijke en gedruischmakende machines zag. Hij klappertande van vrees. Hij kon niet spreken, noch eten zoolang het dag was. Ook zijn andere functien stonden stil. Men dacht dat hij sterven zou. Maar des nachts hield de betoovering op. De nacht is ten minste overal hetzelfde. Aldus kon men hem ook genezen. Vier dagen lang liet men hem zitten in eene kamer met gesloteu blinden en in die volkomen duisternis kon hij tot zichzelven komen. Dezer dagen kwam per spoor te Norvalspont aan een dame, die op weg was naar Bloemfontein, om haar echtgenoot fe bezoeken. Generaal Roberts,' die voor zijn soldaten het voedsel te goed kon gebruiken, heeft echter bevolen, dat aan de grens- plaatsen geen burgers in den Vrijstaat mogen worden toegelaten. De dame werd dus beduid, dat zij niet verder mocht reizen, doch zij weigerde de coupe' te verlaten in weerwil van alle pogingen, welke daartoe door de officieren werden aangewend! Ten slotte schoot er niets over, dan den geheelen waggon te haken en op een ander spoor te brengen. Daar bleef de dame zitten en de laatste berichten melden, dat zij er nog zit. kome gasten verlost. Om de veertien dagen kan men het lapje opnieuw natmaken. De talenten van Wilhelm II. Een Engelsch tijdschrift heeft zich de moeite gegeven een lijst, die het zegt dat echt en volledig is, op te maken van al de talenten van keizer Wilhelm II en van de verschillende heldendaden die hij verricht heeft sedert hij op den troon zit. Wilhelm II kan even goed koken als eten. Hij kan schaken, schilderijen in olie- en water- verf en photographien maken en carricatures met krijt teekenen. Hij bezit een grondige kennis van werktuigkunde en van electriciteithij heeft een opera, een drama, een blijspel een openbaar gebed geschreven en weet een orkest te leiden. Hij kan zingen, dansen, piano, mandoline, viool en guitaar spelen. Hij kan even goed een jacht als een paard besturen. Ook even goed een oorlogs- schip als een regiment doen manoeuvreeren. Bij een godsdienstoefeuing treedt hij beter op dan een bisschop. Ofschoon hij maar den arm kan gebruiken, kan hij gedurende vier uur achter elkander schieten met twee schoten in de minuut. In den tijd van 25 jaar heeft hij precies 23500 stuks wild geschoten. Hij heeft 104 titels en is admiraal van drie der voornaamste vloten der wereld. Hij verwisselt 10 h 12maal per dag van costuum en heeft een garderobe, die op 125,000 waarde geschat wordt. Hij werkt elken dag gewoonlijk van vijf uur 's morgens tot zeven uur 's avonds, waarvan hij twee uur voor zijne maaltijden besteedt. De afloop van den oorlog in Zuid-Afrika Hoe in spiritistische kringen over den afloop van den oorlog tusschen Engeland en de Repu- blieken gedacht wordt, wordt door een huuner als volgt medegedeeld /Engeland krijgt op een verbazingwekkende mannier klop. Het verloop is eerst verscheiden e klappen, dan een soort van tijdelijke wapenstilstand daarna trekt Roberts Noordwaarts; er heeft een groote slag plaats waarbij veel Boeren sneuvelen doch de Engelschen totaal verslagen worden. Roberts en Kitchener Jaatstgenoemde met een kogel door zijn kop sneuvelden en de heele troepenmacht wordt uit Transvaal en Vrijstaat gejaagd en waarschijnlijk uit geheel Zuid-Afrika minstens uit Natal. Dit is het begin van de totale nederlaag van Engeland dat 6 kolonien zal verliezen." Ook op deze voorspelling is meenen wij van toepassing ,/wat men hoopt gelooft men Een katholieke studentenvereeriiging, Rhein- gau geheeten, had in een Binger restaurant een banket gevierd, waaraan ook eenige geestelijken waaronder een uit Geisenheim, deelnamen. Des avonds tegen half negen uur wilden de deelnemers naar Rudesheim overgezet worden om vandaar naar hunne woonpiaats te kunnen terugkeeren. Verscheidene maakten gebruik van de gewone overzet-bootjes. Een dezer, volgens de eene lezing met 18, volgens een andere met 20 personen bezet, stiet bij het overvaren op een kettinganker en sloeg om. Alle opvarenden vielen in het water en slechts vier hunner gelukte het, zich j ™en reJden, cl r.Jien zij zich aan de omgeslagen boot vasthielden en kort daarop bij Assmanshausen landdeu. Alle overige inzit- tenden, ten getale van minstens 14 iwrsonen waarouuer vier dames, verdrouken. Voor zoover tot nu vastgesteld is kunnen worden, bevinden zich onder de geredden een geestelijke en een slotenmakersgezel uit Giesenheim, de bestuurder van de boot, in Bingen wonende, en eene dame wier persoonlijkheid nog niet vastgesteld is. Volgens een andere lezing moet de oorzaak van deze ramp, die blijkens de horloges der ge redden ongeveer te 9 uur 40 plaats had, gezocht worden in de slechte gesteldheid van de boot, r it. on a,.gs gerepareerd was, en waarin bovendien te veel personen plaats hadden genomen. Van alle kanten stroomde het water weldra de boot binnen, die eindelijk zonk. De op het schreeuwen der ongelukkigen toegesnelde boofen werden door duisternis en hevigen wind zeer in hun reddings- werk belemmerd. Te Mains vervaardigde een hoofdbesteller er postenjen, die reeds langen tijd in dienst was uit deelen van gebruikte postzegels, welke niet met den stempel in aanraking waren geweest, postzegels, welke hij gebruikte voor de postpak- kaarten. De postzegels stempelde hij zwaar, om de plaats, waar de deelen vastgehecht waren, onzichtbaar te maken. Men kon den trouweloozen beambte eene heele reeks van deze vervalschingen voorleggen en de Mainzer rechtbank veroordeelde hem tot 4 maanden gevangenisstraf. J"^uenza die i'i December en Januari in ons land in zoo hevige mate woedde, dat van sommige weryen en fabrieken een vierde der werkheden ziek waren, schijnt thans in Duitschland hare slachtoffers te maken in niet minder hevige mate. Ten mmste de firma Krupp te Essen deelt in een circulaire aan haar geregelde afnemers mede, dat over de 6000 man, d. i. meer dan 25 pet. barer werkheden, door deze ziekte aan- getast en met aan hun werk zijn. Te St-Mary Cray, in Kent, sloeg de bliksem onder een troep toeschouwers, die een voetbal- wedstnjd volgden. Een der aanwezigen werd ge- dood, vijf gevaarlijk gekwetst en een-en-twintig hcht gewond Het hospitaaltje van het plaatsjl moet er hebben uitgezien als na een veldslag. Te Antwerpen had dezer dagen een huiseliike twist plaats, waarbij een vrouw een schot in den arm kreeg en de man door een schot werd gedood De gekwetste beweerde dat haar man had getracht haar te dooden en daarna zichzelf van het leven beroofde. De justitie gaf evenwel te kennen, dat zij de tegenovergestelde lezing wel zoo waarschijnlijk vond, waarop de vrouw zich opliing. k T. Te ^IlllPolie is een rijk Israelietisch grond- bezitter, Daw,dowicx geheeten, des nachts in zijn overvallen en met zijne vrouw, vijf kinderen, eene gouvernante en een knecht vermoord De moordenaars plunderden toen het geheele huis uit en staken het daarna in brand. De vermoorde had steeds groote sommen aan baar geld in huis. lot nu toe is er geen spoor van de moordenaars en roovers gevonden. St. Helena Dit eiland is vroeger het eigen- dom der Nederlanders geweest. Het werd door de Portugeezen ontdekt, daarna door de Neder landers in bezit genomen, maar ten slotte weer door hen verlaten, omdat de Kaap beter gelegen was. Syidert behoorde het aan aan niemand^ totdat het in 1672 door de Engelschen werd bezet. Na een maand werden dezen weder door de Neder landers verjaagd, maar in 1673 heroverden de Engelschen het eiland met groote macht en sedert s het in nun bezit gebleven. Zij beschouwden het als den sleutel van Indie vooral toen de Kaap nog in handen der Nederlanders was, en stelden dus op het bezit van het eiland hoogen prljs. De politie te Gent heeft tegenwoordig honden m dienst. Het zijn 16 herdershonden die van 10 uur s avonds tot 6 uur 's morgens rondloopen m Ze !\UIL aanB°'rezen wijk en bij het minste ge- rucht blaflen om de aandacht der politie te wekken ze zijn zoo afgericht dat zij slechts aan de agenten in uniform gehoorzamen. Het schijnt dat sedert deze viervoeters tot assistentie der politie gebezigd worden, diefstallen en nachtelijke aanvallen te Gent beduidend ver- minderd zijn. De honden kosten slechts 30 centimes per dag. 's teekenend voor de Engelscbe natie, dat de oorlog een aantal bezoekers naar Zuid- Afrika trekt, vooral dames die er niets te maken hebben. Zooals vele mannen uittrokken om den oorlog als sport een poosje te beoefenen, zoo reizen vele dames naar Kaapkolonie en Oranje- Vrijstaat om met lady Roberts de sensaties van den oorlog mee te leven. En dat is niet een enkele reislustige en onder- nemende jnffrouw, die er op uittrekt, maar er komen er zooveel, dat sir Alfred Milner dd. 10 dezer een telegram naar het Britsche ministerie van Kolonien heeft gezonden om te vragen, of die bezoekers en bezoeksters asjeblieft thuis°willen blijven. Onder de tegenwoordige omstandigheden zegt hij kunnen die bezoekers een bron van ernstige ongelegenheid worden, daar zij het werk van militaire en burgerlijke ambtenaren bemoeilijken en veel vergen van onze beperkte middelen van accommodatie, die dringend noodig zijn voor hen, die hier plichten hebben te vervullen of die onge- schikt groote standai i binnen voor c middel die hi algeme J voorkei zij wis hinder j enkel i en vo( j geen c De deze 1 hieraan met de 1 brutale de afwe apothek groote verdiepi rei siger 125.001 geborge; op het Een he van 88 schaamd medepli 1 jeuner het toes geraakte prefect, zijn rijli de brain hulpzaai Ter J Bernardus Martens, Huwelij der Hooft, Geboort Verlinde Florence, Hamelinek 21 April, van Prudi Cornells d Overlijd van Joha dinandus en van Be nelia van Pieter Blet B i n r feestdage soorten, algemeen Tarwe /6 Gerst f Gerst p< 3,25 a Paarde /ll,- 10,-; kokende h 7,75 B u i t op leven op lever Mais An per 200( 7,60 it M e e 1 1" soort 11,50 prima Fr f 9,50 a ii 14,1 prima A Arnerik. 8,- Inl. Rogj, netto. R u n d 52; Kal Varkens 1 Melk- /65 h 75 a nuchtere alles per A a r d 2,— Ehkkeesc 1,70 Brielsche alles per r Bote en stukkt Z e e u Buitenl. Z o e 11 50 kilo. VI as. Holl. 2

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2