A Igemeen Kieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaander e Aankondiging. No. 3909. Dinsdag 24 April 1900. 40e Jaargang. de Wegen en Yoetpaden met de Kunstwerken. Engeland en de Z.-A. fiepubliek. Binnenland. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. i) WEUZENSCHE (OIKAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. JU9L Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit blad verschijnt .1 ttHiiiiWoens.ij.g- en Vrijilugnvoud, uitgeaon.ler.1 op yeestdagen, bij den nitgever I*^^^VAW_ni^8Ajani>lC^te^ireir_%ei»zeii^ Burgemeester en Wethouders der geineente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat, te beginnen op Dinsdilg 1 Mei k., vanwege de geineente eene algemeene op- neming zal worden gehouden van Zaamslag, 20 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Nu lord Roberts zoo scherp geoordeeld heeft over de Britsche cfficieren, o. a. ook betreiTende overste Thorneycroft, mag men ook de verdedigers wel eens hooren. Het schijnt toch dat men dezen officier die bevel heeft gegeven, den Spion- kop te ontruimen, wel een beetje hard is gevallen. Het Engelsche Parlementslid sir Alfred Hickinen heeft den volgenden brief aangaande deze kwestie geschreven ffIk kan geen aanmerkingen maken op lord Roberts, zegt hij, noch een oordeel vellen over de vraag, of overste Thorneycroft het recht had, bevel te geven tot ontruiming van Spionkop, maar het is niet meer dan billijk, er op te wijzen, dat zonder de builengewone dapperheid en toewijding van Thorneycroft er van terugtrekken in't geheel geen sprake meer geweest zou zijn. De stelling zou al in den morgen genomen en alien gevangen genomen zijn. Zijn manschappen wilde zich al overgeven, maar hij snelde naar voren, roepemle „Ik voer hier het bevel, ik wil van geen overgave weten, volg mij, mannen Hickman brengt dan in herinnering, dat de troepen gemarcheerd en gevochten hadden sedert den vorigen avond 9 uur, dus meer dan 24 uren achtereendat zij blootgesteld waren aan een veruietigend geschutvuur, dat zij niet konden beantwoorden dat zij geen oogenblik rust gehad hadden, geen voedsel, en wat erger was, den heelen dag geen water, terwijl zij in de brandende zon lagen, en dat te midden van dooden en stervenden, die zij niet konden bijstaan. Zoo beschouwd, verschijnt het optreden van Thorneycroft, alhans voor leeken, wel in een eenigs- zins ander licht. F*:T7M .l.BTON De ijzeren kist. In het midden der vorige eeuw woonde te Londen in de Forleystraat een bakker, Romeny genaamd, die er vrij warmpjes inzat. Hij stierf aan long- ontsteking in de kracht zijner jaren. Zijne weduwe verhuurde daarop de bakkerij aan zekeren Jona than Wells, die sinds jaren als meesterknecht in de zaak werkzaam was geweest en een kapitaaltje van 400 pond sterling bezat. Juffrouw Romeny hoopte zeer dat het tot een huwelijk zou komen tusschen Jonathan Wells en hare lieve, negentienjarige dochter Jane. Maar deze had er niet veel zin in, wanthaar hart was reeds weggeschonken aan den knappeu George Harris, die zich sedert eenigen tijd als meester-sloten- maker had gevestigd. En ofschoon juffrouw Romeny al zeide dat. Harris nog zoo weinig ver- diende, Jane had haar antwoord gereed Hii begon pas, stond bekend als een uiterst bekwaam werkman en zou dus zijn weg wel vinden. Zij waren beide nog jong en behoefden dus vooreerst nog niet aan trouwen te denken. Op zekeren doukeren Novemberavond trad iemand naar uitzicht en kleeding te oordeelen een buitenman, •de werkplaats van Harris binnen. Ik heb een karweitje voor je op te knappen, meester, sprak de onbekende. Niets liever dan dat, antwoordde Harris. Ja, maar je moet dadelijk met mij meegaan. De telegrammen voovspelden gisteral een scherper toezifci van de censuur en't is misschien daardoor te verklaren, dat we geen uieuws hooren. Een achtergehouden telegram meldt, dat Roberts' troepen de Wetsdorp in 't begin van de week bezet hebben. Wepener werd den 18" sterk be- schoten door de Boeren, die er verschansingen om hadden heen gebouwd. De Boerenkommandos uit het zuiden, zijn volgens een bericht aan de //Temps" uit Louden, noordwaarts getrokken, om afsnijding en insluiting door de Engelschen te voorkomen. De Boeren schijnen trouwens den ./grooten oorlog", volgens denzelfden berichtgever, op te zullen geven om alleen den guerilla krijg te blijven voeren. De Boeren hebben van Brandfort uit den oost- cant van de spoorweg verkend en daarbij de Engelsche versterkingen langs de heuvelreeksen opgemerkt. Te Boshof is Woensdag een patrouille van de Kaapsche politie teruggekeerd met twee wagens, spannen ossen en 200 stuks vee,' die zij 16 K.M. vandaar had buitgemaakt. Bij het aanbreken van den dag werd men een piket Boeren gewaar, maar de patrouille keerde veilig met den buit in het kamp terug. Te Mafeking moet de typhus zoo erg huis- houden onder de bezetting, dat deze de stad moest ontruimen om in het noordwesten een sterke stelling in te nemen. In Natal zijn de Boerenkommandos over de geheele reeks van de Biggarsbergen verspreid, van de Zondagsrivier tot aan Dundee. De Boeren verwachten een aanval van de Engelschen door de Waschbank-vallei, langs den spoorweg, en hun stellingen zijn zoo gekozen, dat zij op elken bergrug kunnen standhouden om daarna naar een beschutte plaats terug te trekken. Hlatikoeloe moet hun hoofdkwartier ziju, dit bestrijkt de wegen naar Newcastle en Dundee en den spoorweg. De Boereu-patrouilles zijn overigens druk in de weer, en laten geen gelegenheid voorbijgaan om de Engelsche verkenningsrijders in de val te lokken. Er wordt een vierde troep pontonniers uitgerust in het kamp van Aldershot, om dienst te doen in Zuid-Afrika. Zij nemen buitengewone sterke pontons tnede, waarmede men rivieren ter breedte van 90 M. zal kunnen overbruggen. Waar naar toe Buiten Londen, in de buurt van Eltham. Sakkerloot, dat is aan genen kant der Zwarte Heide, dat is een heele wandeling en dat bij avond Neen, we zullen rijden, mijn karretje staat buiten. Des te beter, maar wat valt er eigenlijk voor mij te doen Ik dien toch de noodige werktuigen mee te nemen. Enkel maar het slot van een ijzeren kist te openen, waarvan de sleutel verloren is gegaau. Heeft dat dan zoo'n haast Ja, morgenochtend vroeg komt de notaris bij mijn meester om over den verkoop van land te kandelen en in de kist liggen papieren, die mijn meester dan noodig heeft. Hoe heet je eigenlijk, vriend Ik heet Robins, bromde de man. En is het een gewoon of een kunstslot P Bepaald een kunstslot 1 Harris knapte zich nu wat op, stak het noodige gereedschap bij zich en beide mannen reden weg. Het ging nu een geruimen tijd door de straten en buitenwijken van Londen. Eindelijk bereikte men de uitgestrekte z. g. //Zwarte Heide" en sloeg de richtiug naar het dorpje Deptfort in. Harris kon zich niet weerhouden, aan zijn met gezel te vragen, waarom zijn meester niet liever eeu smid uit Deptford had ontboden j dat toch was veel epnvoudiger geweest. Robins antwoordde, dat hij in Londen bood schappen had te doen en dat zijn meester het wel zoo verkieselijk vond van daar een bekwaam sloten- maker te laten komen, dan de linlp van een dommen dorpssmid in te roepen. De z. g. /Zwarte Heide" was in die dagen be- Zaterdag was het voor de Zeeuwsche eilanden een gewichtige dag. Dank der energie van de Rotterdamsche tramwegmaatschappij, zal nl. de verbinding van de Zeeuwsche eilanden met den vasten wal tot stand komen en wel door de ope ning van de lijn Brouwershaven-Zierikzee-Steen- bergen en de indienststelling van de boot //Minister Ph. W. van der Sleyden", die tijdelijk van Rotterdam naar Zijpe zal varen in afwachting van het gereedkomeu van de haven van Numans- dorp. Te 9 uur kwamen aan het Centraalstation te Rotterdam de genoodigden met hun dames aan, onder wie de oud-Minister Van der Sleyden in eigen persoon, hoofd-ambtenaren van het departe- ment van waterstaat e. a. Met een tweetal tram- omnibussen begaven zij zich naar de Oosterkade bij het Maasstation, waar de versierde stoomboot //Van der Sleyden" gereed lag met het muziekkorps van den heer P. J. Ooykaas. Tegen den middag werd Zijpe bereikt, waar enkele autoriteiten uit Zeeland zich bij het hooge gezelschap aansloten, waarna per extra-stoomtram onder leiding van den chef der exploitatie den ingenieur den heer J. W. van der Vegt, de ver binding met Brouwershaven-Zierikzee en Zijpe- Steenbergen feestelijk geopend werd, terwijl op de tusschenliggende gemeeuten de bevolking de tram met laid gejuich ontving, als teeken van blijdschap over de verbinding der Zeeuwsche eilanden met den vasten wal van Zuid-Holland en Noord-Brabant. Het gezelschap keerde om 3$ uur in den namiddag naar Zijpe terug stoomde naar Nu- mansdorp en van daar per extra-stoomtram naar Rotterdam. Zeventien dienstdoende geestelijke uit het dekenaat Groenloo, onder leiding van pastoor Holtslag in conferentie vergaderd, hebben een telegram gezonden aan de beeren Schaepman en Kolkman, instemming betuigende met hun houding in zake leerplicht. Het Zuid-Afrikaausche gezantschap ontvangt uit alle oorden des lands uitnoodigingen tot het bijwonen van bijeenkomsten ten bate van de Boeren of van meetings te hunner eere. Deze kunnen echter geen van alle worden aangenomeD, zoolang de diplomatieke zending niet geheel is volbracht. rucbt doordien struikroovers gewoon waren daar hun slag te slaau. Harris gaf zijn vrees te ken- nen, dat ook zij met die lieden wel eens een onaangename ontmoeting konden hebben. O! wees daar maar niet bang voor, gaf Robins op onbezorgden toon ten antwoord, gedurig, bijdag en nacht, rijd ik over de heide en ben nog nooit overvallen. Nauwelijks had hij dit gezegd, of twee ruiters kwamen in vollen draf aan rijden. Hallo riep Robins. Ben jij het, Jack? schreeuwde een der ruiters. Ja, vriendjes 1 Vertel ons dan eens, ben jelui den postwagen van Canterbury ook tegen gekomen Neen. Dan moet hij bepaald nog komen. Dat zou ik ook denken, riep Robins. Nu kwamen de beide ruiters bij het wagentje, dat even sti) hield. Zij zagen er bij het zwakke m aan licht als echte struikroovers uit, met pistolen in den gordel. Wel, Jack, zette een der ruiters het gesprek voort, hoe gaat bet met jou en je vrienden O, best, antwoordde Robins, we hebben alle reden tevreden te zijn. Hebben jullie in den papiermolen het zaakje al opgeknapt Zeker En is de moeite beloond Dat moet zoo aanstonds nog blijken. Wien heb je daar bij je Een flink werkman uit Londen, die ons helpen moet. De twee gezelschappen gingen van elkaar. Na den dood van Juitenant Nix is ons Indisch leger bij de Boeren slechts door een attache, luitenant Asselbergs, vertegenwoordigd, terwijl het Nederlandsche leger is vertegenwoordigd door een kapitein en een luitenant. Indien wij goed ingelicht zijn, zegt 't //N. v. d. 1).", dan bestaat het voornemen, de plaats weder te doen vervullen door een anderen officier van het Indische leger. Reeds moeten zich sollicitanten aangeineld hebben. TER NEUZEN, 23 April 1900. De St. Ct. bevat de wet van den 10den April 1900, houdende verklaring van het alge- meen nut der onteigening van eigeudominen voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn o. m. tot kweekeling benoemd S. Masclee te Oostburg, A. D. Baert te Koewacht en A. J. Lucieer te Nieuwvliet. De heer C. Broeksma, kapitein-kwartier- meester bij het Indische leger, thans met verlof hier te lande, is bevorderd tot majoor intendant. Axel, 21 April. Heden werd alhier door J. van Cadsand, landbouwer te Axel, in de herberg van P. Koole aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur met bijlevering van de benoodigde materialen. Voor het timinerwerk werd ingeschreven door J. K. Vink te Axel voor f 2257, C. van den Broeke te Axel voor f 2162, H. van Luijk te Axel voor /2162, Kamoen te Westdorpe voor 2099, A. van 't Hoff te Axel voor 2059, F. Deij te Axel voor 1928, en A. J. Cornelissen te Axel voor 1925. Aan den laagsten inschrijver gegund. Voor het metselwerk werd ingeschreven door A. de Jonge te Axel voor 1295; Kamoen te Westdorpe voor 993 en door J. A. van Hoeve te Axel voor f 895. Aan den laagsten inschrijver gegund. Ilulst. Door de Afd. Hulst van den R. K. O. B. in het Bisdom Breda was de Zeer Eerw. Pater Hendriks van Oudenbosch uitgenoodigd om alhier eene lezing te komen houden. Zondag- namiddag sprak de Zeer Eerw. Pater dan in het Wapen van Zeeland alhier. Alle R. K. ouder- Raar volk," zei Harris, nadat ze een poos stil- zwijgend waren doorgereden. 't Lijken wel struik roovers, die twee. Niet ieder is, wat hij schijnt, bromde Robins in zijn Met dat al vind ik het geen aangenamen tocht, hernam Harris zijn we haast, waar we moeten zijn Nog een oogenblik geduld Na 10 miuuten sloeg het karretje een zij weg in. Eensklaps hield het stil. Robins sprong er uit en noodigde Harris hetzelfde te doen. Maar ik zie nergens een huis Dat ligt nog een eind verder. Nu sprongen drie mannen, die er zeer verdacht uitzagen, uit het kreupelhout langs den weg te voorschijn. Een van hen pakte het paard beet en reed er mij weg. Volg ons, zei Robins. Hij zelf ging voorop. De twee mannen namen Harris in hun midden. Wees maar niet bang voegde Robins hem toe, bemerkende dat Harris ourustig werd. 't Zal je geen windeieren leggen, wanneer je enkel maar doet, 't geen we van je verlangen, te weten eeu ijzeren kist te openen. Dat klonk nog al geruststelleud, maar kort daarop kreeg Harris een nieuwen schrik. Halt! riep op eens Robins. We zullen je geen kwaad doen, maar we moeten voorzichtig zijn. Dit zeggende bond hij Harris een grooten zwart zijden doek voor de oogen. En terwijl nu Harris verder voorzichtig werd rondgeleid, trad het ge zelschap na een wijle een huis binnen, de gang en nog een dwaTsgang door, om eindelijk een aantal treden af te dalen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1