BIJVOEGSEL Te; Neu-sensche Courant England en de Z.-A. Republlek. Zaterdag 21 April 1900. No. 3908. Geheimzinnige Buren. Als de Daily Mail" juist is ingelicht, zou lord Roberts zijn krijgsverrichtingenopgrooteschaal hervat hebben. Hiervoor heeft het blad twee aanwijzingen. Vooreerst het telegram van Roberts, dat de bewegingen om Wepener te ontzetten be- schrijft en dan dat men in Basoetoland heeft hooren vuren in de richting van Thabanchu. Roberts zou dus met een groote macht in ooste- richting oprukken, om de Boerenkommandos in het zuiden af te snijden. Juist komt er van de Boerenmacht uit het zuiden een gunstig bericht. Kommandant Froneman meldt dat hij een troepje Engelschen bij Aliwal-Noord de Oranjerivier heeft overgejaagd, daarbij eenige buit en eenige gevangenen makend. Ook heet de brug bij Bethulie vernield. Als dit zoo is, kan de aanvoer voor de Engelschen belangrijk vertraagd worden, maar eenige twijfel is nog voorzichig, want een telegram nit Kaapstad van den 18n meldt, dat de nieuwe tijdelijke spoorwegbrug bij Bethulie in deze week klaar zou komen. Wat zullen de Boeren nu doen De militaire medewerker van de Daily Chronicle" gelooft, dat zij een aantal vertragende gevechten in de achter- hoede zullen leveren. Terwijl de oprnarsch der Engelschen zoodoende vertraagd wordt, zal de verbindingslijn langzamerhand verlengd worden, de moeilijkheid in het aanvoeren van voorraden zal aanmerkelijk toenemen met elken dagmarsch en het oogenblik zal komen, dat de Boeren een nieuwen aanval zullen beproeven op de enkele spoorlijn, waarvan het hoofdleger afhangt. Om deze takti'k met goed gevolg te keeren, zal er alles van afhangen dat onze groote bereden macht op hare voile sterkte gehouden wordt, zegt het blad, en aanhoudend remontes worden aangevoerd, niet elke week, maar elken dag. Er is overigens weinig nieuws. Dat men in de republieken den toestand niet zoo heel gunstig inziet, zou men mogen afleiden uit het feit, dat de Boerenregeeringen een hartstochtelijk beroep hebben gedaan op de Afrikaanders, eindigende met de woorden//Gij kunt, gij moogt den dwingeland niet toestaan, dat hij door onze onder- werping uw nationaliteit uitwischt. Met uw hulp zullen wij overwinnenwij vertrouwen vast op uw bijstand in dezen strijd tot den dood." Bij Wepener zijn 4 officieren en 15 manschappen van Brabant's Horse gewond. Te Pretoria zijn uit de Wetsdorp als krijgs- gevangen aangekomen vier kapiteins, vier luite- nants, een dagbladcorrespondent, lord Rosslyn en 70 andere gevangenen. FKUILLETQN Naar het Engelscli. 6) Er was iets in de houding van den klerk, dat mij achterdochtig maakte, en ofschoon ik overtuigd was dat hij den diefstal niet gepleegd had, verbeeldde ik mij dat ik hem met mijne verschijning en mijne vragen verontrust had. Waarom was mevr. Ellis eensklaps vertrokken? Ongetwijfeld om de juweelen te halen voor de gala-voorstelling den volgenden avond te Reigate. Dit vond ik al zonderling maar bij nader inzieu gaf mij dat herhaaldelijk vragen van den klerk ten opzichte van Jemina een nieuwen leiddraad. Jemina had de juweelen gehad De klerk had mij herkend, was geschrikt had mij verkeerd ingelicht en ging nu zijn verloofde waarschuwen. Zoo redeneerde ik bij mij zelven Nu was de heele zaak mij duidelijk. Ik was nog al voldaan over mij zelven, maar nog evenver als altijd van het vaststellen der middelen, die aangewend waren om de voorwerpen te stelen fk besloot, de voorstelling bij te wonen en vond zooals ik vermoedde, mevrouw Ellis aan het bureau Zij was ten hoogste verbaasd mij te zien, dankte mij dat ik gekomen was en gaf mij een vrijbiljet voor de beste plaats. Ik trachte haar mijn komst te verklaren, maar zij zei dat zij geen tijd had om te praten. Wilde ik na de voorstelling bij haar komen, Baenstreet no 4, om haar de kostbaar heden te geven Zij verbeeldde zich dus dat ik alleen gekomen was om haar alles persoonlijk te overhandigen. Ik kon haar niet uit den droom helpen, daar de menscheD naar binnen stroomden. Met mijn biljet gewapend ging ik de tent binnen. Tien minuten later kwam de klerk en nam, toen hij mij herkende, v6or mij plaats, vlak bij de ballustrade. Hij kwam blijkbaar om Jemina te zien optreden. De eerste nommers van het program ma waren gewone toeren, waaraan ik weinig aandacht schonk. Ik verlangde naar een onderhoud met den klerk, om hem bang te maken en de voorwerpen terug te krijgen, zonder zoo mogelijk den dief te ver- volgen, uit medelijden met den armen clown en zijn vrouw. Ik vreesde dat juffrouw Jemina moeielijk met zich zou laten onderhandelen. Omtrent den opstand in de westelijke provin- cien, hoort men weinig meer. Het schijnt, dat aanhoudende regens de wegen onbegaanhaar hebben gemaakt. Den 13" hadden, zoo rapporteerde generaal Settle- uit Kenhardt, een 200 Transvalers men zou geneigd zijn hiervoor te lezen Afri canders een vastberaden aanval gedaan op Dopasport, dat bezet werd gehouden door een afdeeling van Orpen's Horse. De Engelschen verloren twee dooden en een gewonde. De ver- liezen van de Boeren moeten zwaar geweest zijn zegt de Engelsche generaal, want ze vroegeu om dokters en een ambulance. Luitenant Frank Smitheman, van den inlichtingen- dienst van kolenel Plumer, de verkenner, die binnen Mafeking is geweest om Baden-Powell berichten ter hand te stellen, was op zijn tocht vergezeld van een inlandschen toovenaar, die een staf beweerde te hebben, waarmede hij Boeren kon ontdekken. s Mans tooverkunst liet hem echter in den steek toen hij in de nabijheid van een schans bij Mafe- ring moest uitmaken, of daar Boeren of Engel schen in waren. Van een paar Kaffers vernam hij echter, datahij binnen de Engelsche linie was, en luitenant Smitheman ging toen het dorp binnen en vervulde zijn zending. )flij bleef er een paar dagen. Reuter's correspondent seinde den 7" uit Mafe king Het dorp berust er in, de belegering te verduren zoolang er voedsel is, dat is gedurende twee maanden of langer. Uit Salisbury zijn verleden Woensdag drie officieren en honderd bereden manschappen van de politie der Gecharterde vertrokken, om zich bij kolonel Plumer aan te sluiteu. Particuliere depeches melden, dat de hevige regens die sedert eenigen tijd te Bloemfontein vallen, een ernstigen toestand hebben in het leven geroepen. Er zijn vele gevallen van koorts. Onder de zieken bevinden zich kolonel Neeld, Van de Life-Guards, de hertog van Roxburghe, luitenant van de Horse-Guards, graaf Wichlow, Lord Osborne euz. enz. De d.ivisies Rundle en Brabant worden ook in haar oprnarsch naar Wepener door de regens tegengehouden. Het eerste en tweede bataillon van de Royal fusiliers van Dublin hebben in de veldslagen van Buller in Natal zulke verliezen geleden, dat er bevel gegeven is, het ovetschot naar Engeland te zenden. Zij zullen einde April vertrekken. Volgens particuliere berichten uit Lissabon openbaart zich een ernstig verzet van de openbare meeuing tegen de regeering van koning Carlos naar aanleiding van de gemakkelijkheid, waarmede hij toelaat dat Engeland de Portugeesche neutra- liteit te Beira schendt, terwijl hij door middel van de censuur de protesten van de bladen in den doofpot stopt. De republikeinen te Oporto agiteeren en de houding van de Fegeering kan hen wel eens er toe brengen een beweging tegen de monarchic op touw te zetten. Ik zat nog niet lang, toen iemand de plaats naast mij innam en toen ik opkeek merkte ik dat het een politieagent in uniform was. Ik hechtte geen waarde aan dit toeval, de man was eenvoudig toe schouwer, maar de uitslag zijner tegenwoordigheid bleek nootlottig te zijn. Een onverklaarbare ontroering maakte zich van mij meester, toen de bedienden bezig waren een ijzerdraad door het circus te spannen. Over deze brooze brug moest iemand voor- en achterwaarts loopen en balanceeren in de hoogte, zonder stok of steun. Er werd een klein net gespaunen, boven de manege, en de toeschouwers nu vrij talrijk zaten met gespannen aandacht te kijken. De zonderlinge ontroering nam toe en ik zag bepaald op tegen de verschijning van den kunste- naar, die eensklaps in de arena sprong, in de gedaante eener slanke, doch sterk gespierde jonge dame. Men had bijna een speld kunnen hooren vallen toen zij langs het ijzerdraad liep, dat in mijne richting daalde. Vlak vooraan zat de klerk, in zijne nieuwe kleeren en moedigde haar blijkbaar aan. Het ijzerdraad was dun, maar het meisje moedig. Ik durfde te nauwernood adem halen en zat in stomme verbazing naar de koorddanseres te staren, het was Jemina Ellis 1 Ja, zij was het dat leed. geen twijfelen terwijl ik haar aan- zag, veranderde haar strakke blik in ontzetting Zij had mij in het oog gekregen en ook den politie-agent, vlak achter haren minnaar. Zi wankelde. Een kreet ontsnapte aan eenige zenuwachtige dames. Het meisje schriktebegon te beven, te aarzelen, kon niet verder en viel met een rauwen gil op zijde in het kleine net dat terstonc. scheurde, zoodat zij neerplofte met een doffen slag, die alle toeschouwers met ontzetting ver vulde. De klerk vloog op en sprong in de arena. De clown, haar vader, die de verrichtingen zijner dochter met angst had gadegeslagen, was reeds bij haar. De politie-agent en verscheidene andere toeschouwers waren over de ballustrade gesprongen. De vrouwen gilden, enkele vielen fiauw en in de grootste verwarring liep het circus leeg. Denkende aan de arme mevrouw Ellis, drong ik naar het bureau, terwijl het gewonde meisje als een levenlooze klomp achter de schermen werd RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 April de volgende vonnisseu uitgesproken 0. B., oud 34 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens overtreding der plaatselijke belasting te Ter Neuzen veroordeeld tot f 5 boete ten behoeve der gemeente Ter Neuzen, subsidiair 1 dag hechtenis. J. J. de N., oud 31 j., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens alsvoren, veroord. tot alsvoren. A. J. V., oud 32 j., slager te Sas van Gemt, is wegens mishandeling veroord. tot 3 weken ge- vangenisstraf. H. A. F. T., oud 15 j., sigarenmaker te Hulst^ is wegens alsvoren veroord. tot 14 dagen gevang^ Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen, de zaak tegen A. B., oud 29 j., manden- inaker geboren te Stoppeldijk, wonende te Honte- nisse, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hij op 2 April 1900 in de herberg van F. D. te Hulst, met het oog- merk van wederrechterlijk toeeigening heeft weg genomen een rijwiel toebehoorende aan A. C. Aan den beklaagde is Mr. J. A. Heijse, advo- caat en procureur te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Gemeenteraad van Ter Neuzen. gedragen. Er waren nog een paar bloeddroppels op het zaagsel te zien, maar dat deed toch ter- stond alle sporen van het ongeval verdwijnen. ,/Ik wist het," jammerde mevrouw Ellis ffik wist het. Dus is het gekomen. Ga mee juffrouw, u kunt misschien van dienst zijn." Ik volgde de arme moeder naar de koude, tochtige kleedtent, waar het kind in haren schit- lerenden kalen opschik was neergelegd. Haar gelaat was doodsbleek en met bloed bedekt. Zij was half bewusteloos en voelde niet veel van de pijn harer gebrokeu ledematen en der verschillende kneuzingen. Arm meisje, al haar moed was ge- broken. Zij was niets meer dan een alledaagsch schepseltje, wier uren geteld waren. /Frank Water mompelde zij, Frank Maar hij kwam niet. Mijn hart stond stil //Zou hij haar verlaten hebben ,/Hij komt prevelde ik, ik zal hem zoeken. Wees bedaard. De dokter komt dadelijk.' z/Gaat allemaal heen, behalve de vrouwen," riep de arme Ellis, wiens beschilderd gelaat en potsierliike kleeding hier zoo akelig afstaken. z/Gaat heen Hier is de dokter /,Frank 1" stamelde het meisje. //Beste F'rank, zeg haar dat ik het voor u deed. Ik zag haar achter u zitten. Loop weg, red u." Zij stak hare hand uit, die ik vatte. Ach dat waren die slanke vingers, die hunne afdrukken op de verf hadden achtergelaten. Deze voetjes met wit satijnen schoentjes hadden den korten afstand over den zingenden telegraafdraad afgelegd en met behulp van den aan bare moeder ontstolen sleutel, had het meisje de juweelen voor haren laffen minaar gestolen. Ik las de geheele waarheid in de onsamenhangende volzinnen, die de stervende uitte. Eer de dokter kwam, ging ik F'rank zoeken ik zocht hem in het hotel en aan het station, waar ik hem in den hoek van de wachtkamer vond. Hij herkende mij terstond. z/Jemina sterft'" fluisterde ik, //en laat u roepen. Ga naar haar toe, ellendeling Geef het gestolene terug en ik zal u sparen. Laat zij uwelaagheid niet vernemen. Laat haar sterven in de meeuing dat gij zijt, wat gij met zijt een man z/Ik heb de voorwerpen niet gestolen," begon hij //gij kunt mij niet arresteeren z/Zwijg lafaard ik kan u laten arresteeren en zal het doen ook, als gij niet onmiddelijk naar Jemina terugkeert." Hij stond op en ik ging geheel ontdaan naar het logement. Den volgenden dag vernam ik dat het circus gesloten was, maar Jemina leefde nog. Frank was daar en met zijne sleutels gewapend ging ik bijna al de kostbaarheden uit zijn kamer balen. Het geld was uitgegeven of gewisseld, maar de lepels en vorken, de juweelen en de sieraden, die hij door het meisje aan hare sliefmoeder (want dat was mevrouw Ellis) had laten ontstelen, kreeg ik terug. Arme Jemina Zij scheen geheel onder zijn invloed te zijn geweest. Zij bekende.mij de misdaad voor haren dood hoe zij dien nacht bij wijze van proefueming over het ijzerdraad liep, den sleutel uit den zak harer stiefmoeder nam en de kast plunderde, ten einde Frank in staat te stellen zijn schuldan te betalen. Zij verweet hem echter niet dat hij haar had overgehaald een misdaad te begaan, die haar het leven koste, tengevolge van den schrik dat zijn veiligheid bedreigd werd. Het toeval, dat die politie-agent met zijn vrij-biljet naast mij was komen zitten, had het onheil te weeg gebracht. Arme Jemina Zij heeft nog een poos geleefd en is gestorven in het hospitaal, in de armen van Frank, hem tot het laatste toe echt vrouwelijk liefhebbende, niettegenstaaude haar vertrouwen in hem geweldig moest zijn geschokt. Ofschoon hij haar eigenlijk vermoord had, heeft zij hem nooit eenig verwijt gedaan. De arme clown en zijn vrouw bleven tot het laatst toe bij haar. Ik bezocht hem meermalen en hoop dat ik hare laatste dagen wat verzacht heb. Na de begrafenis begaven Ellis en zijn vrouw zich naar het buitenland, ver van het circus en het publiek, dat hun zoo vele blijkeu van waar- deering had geschonken. Frank veranderde zijn leven en heeft vol berouw gezorgd dat hij alles wat hij zich toegeeigend had kon terugbetalen. Mevrouw Ellis kreeg hare kostbaarheden terug en de arme vrouw schonk mij den jialsketen, die Jemina op den avond, toen zij over het ijzerdraad liep gedragen had. Na eenig zoeken werd die gevonden in het zaagsel, waarin ze neergevallen was, toen zij in werkelijkheid den gevreesden Rubicon overging en terecht kwam in de vallei des doods. EINDE. VAN DE VAN Vergadering van Donderdag 19 April 1900. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, De Feijter, Harte, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer, Dees en Van de Velde. Afwezig de heeren Van den Hoek, Van XJsselsteijn, Van der Moer en Grenu. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der vergaderipgen van 29 Maart 11., welke worden goed- gekeurd. Bij de lezing der notulen blijkt dat in het gedrukte ver- slag foutief is vermeld dat het besluit tot onderhandsche gunning van het eerste perceel der onderhoudswerken aan G. van der Peijl is genomen met 8 tegen 2 steminen, dit moet zijn met MIS tegen 2 stemmen. Daarna komt in behandeling 1Ingekomen stukken. n. Een adres van de tellers bij de laatst gehouden volks- telling, waarbij adressanten meedeelen dat hun voor den aanvang der werkzaamheden door den hoofdteller was gezegd dat de belooning aan die werkzaamheden verbonden, hen door de gemeente wel bij voorschot zou worden uitgekeerd, dat echter tot heden eene uitkeering van het hen toekomende bedrag met heeft plaats gehad; dat ben bij onderzoek is gebleken, dat in verschillende gemeenten de betrekkelijke belooning reeds ten voile is uitgekeerd. Redenen waarom zij belcefd verzoeken dat door den Raad een besluit zal worden genomen tot uitkeering van de hier- voren genoemde verdiensten. De Voorzitter deelt inede dat dit adres van den 3en April is en Burg, en Weth. reeds op 8 Maart aan den Commissaris der Koningin over deze zaak hadden geschreven. Het college heeft gevraagd voorloopig uit te keeren 3J cent per ge.telden persoon en dan het verder overschietende te verdeelen naar evenredigheid van de verrichte werkzaamheden. VanZExc. den Commissaris der Koningin is daarop bericht ontvangen dat hij deze regeling goedkeurd. Spreker stelt daarorn namens het Dag. Best, voor het adres voor kennisgeving aan te nemen en het Dag. Best, te machtigen een mandaat af te geven voor het noodigo bedrag, en later, als de zuivere berekening heeft plaats gehad, een besluit tot af- en overschrijving te nemen. Z. h. s. aldus besloten. De heer Van den Hoek komt ter vergadering. 1j. Een schrijven van den heer J. A. Klaassen, waarbij deze zijn harlelijken dank betuigt voor het in hem gestelde vertrouwen, door zijne benoemintot gemeente-ontvanger, dat hij des te meer waardeert, door de wijze waarop die bc- noeming is geschied. c. Een schrijien van den heer Klaassen voornoemd, waar bij deze de vraag stelt of de Raad er genoegen mede neemt dat de door hem tijdens de waarneming der betrekking van gemeente-ontvanger gestelde borgtocht, bestaande uit hypo thecate vorderingen voor de zakelijke borgtocht ad f 7000 wordt bestendigd op de wijze als daarvoor is voorgeschreven. Mocht de Raad daarmede geen genoegen nemen, zoo verzoekt hij hem mede te deelen hoe men de borgtocht wenscht gesteld te zien. Z. h. s. wordt besloten genoegen te nemen met de gestelde borgtocht. «l. Een schrijven van den heer Mr. W. F. E. Spiering, waarbij deze verklaart de benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie aan te nemen. e. Een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, lioudende goedkeuring der onderhandsche gunning van onderhoudswerken der gemeente voor het jaar 1900. f. De Voorzitter herinnert dat door den Raad is toegestaan het aanschaffen eener brandkast ten dienste van den gemeente- ontvanger. De kast die men op 't oog had is evenwel gebleken te klein te zijn voor de registers, die daarin ook geborgen moeten worden, zoodat het Dag. Best, nu voorstelt om een brandkast aan te schaffen van twee nummers grooter, welke J 180 kost, dat is t 40 meer dan de eerstbedoelde. Spreker is van meening dat, nu men toch tot de aanschaffing heeft besloten, men het ook goed behoort te doen. Z. h. s. goedgekeurd. 3. Wijziging der instructie voor den gemeente-ontvanger. De VoorzitterUithoofde overschrijving uit de oude instructie is in art. 25 der instructie opgenomen dat de ontvanger voor waarschuwingen 5 en voor aanmaningen 10 cent vervolgings- kosten moet in rekening brengen. Nu is mij evenwel later gebleken dat er wettelijke bepalingen bestaan, die voorschrijven dat er voor waarschuwingen lO en voor aanmaningen 20 cent in rekening moet worden gebracht, waarom ik namens het Dag. Best, voorstel dit aldus in art. 25 te wijzigen. Z. h. s. aldus besloten. 3. Beeediging van den nieuw benoemden gemeente-ontvanger. Op uitnoodiging van den Voorzitter komt de benoemde, de heer J. A. Klaassen, ter vergadering, en legt de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hem daarna geluk, dat hij tot den ambtseed is kunnen worden toegelaten. Hij hoopt dat het vertrouwen, door Burg, en Weth. en den Raad in hem gesteld, niet zal worden beschaamd en het gemeentebestuur steeds op zijn steun zal kunnen rekenen. De heer Klaassen dankt voor de welwillende woorden tot hem gericht en wapr het hem is vergund hier in de verga dering een woord te spreken, wil hij zijn dank betuigen aan Burg, en Weth. voor de van het college ondervonden wel- willendheid, gedurende de waarneming der ontvangersbetrek-, king, terwijl hij ook de Raadsleden zijnen dank betuigt voor zijne benoeming en het blijk van vertrouwen dat zij hem daarmede schonken. Hij hoopt zich dit vertrouwen waardig te maken. 4. Onderzoek geloofsbrief nieuw benoemd raadslid. De Voorzitter benoemt in eene commissie tot onderzoek daarvan do heeren Van der Hooft, De Koeijer en Dees, en schorscht gedurende het onderzoek de vergadering. Nadat de vergadering weder is geopend rapporteert de commissie bij monde van den heer Van der Hooft, dat de stnkken in orde zijn bevonden. Z. h. s. wordt besloten het nieuw benoemd lid, de heer J. A. de Jonge, toe te laten. Verordening heffing schoolgelden. De Voorzitter herinnert, dat de behandeling in Dec. is aangehouden, omdat men niet tot overeenstemming kon ge- raken omtrent het te heffen bedrag en naar aanleiding van nieuwe voorstellen. Ook meende men dat de verordening niet behoorde tot die, welke krachtens de wet met 1 Januari 1900 moesten worden herzien. Herhaalde verzoeken zijn echter van Ged. Staten ontvangen om de verordening tot heffing van schoolgelden te veranderen, waarom het Dag. Best, deze thans aan de orde heeft gesteld, daarbij in aanmerking nemende een nieuw voorstel van den heer Visser. De uitkomst der berekeningen is, dat volgens de bestaande heffing de opbrengst is 1954,80, volgens 't voorstel van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5