Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Dinsdagavond herbergde het //Hotel de Commerce" wederom een groot publiek binnen zijne muren. Toen gaf de zangafdeeling //Geduld overwint" der //Vereenigde Handwerkslieden" eene uitvoering voor leden en donateurs. Gezongen werden een viertal zangstukken, en opgevoerd //De list van oom Matheus of de Kwasie-overledene," blijspel in 4 bedrijven, be- nevens de komische voordracht van A. de Winter z/Hannes de Klepperman." Een geanimeerd bal was het slot van den avond. De Paaschdagen kenmerkten zich ditmaal door een groote rumoerigheid tot laat in den nacht, terwijl verschillende vechtpartijen voorvielen. Zondagavond geraakten eenigeEngelsche matrozen haudgemeen met Ter Neuzenaars, waarbij van messen gebruik werd gemaakt en van beide partijen een persoou verwond werd. Met denzelfden afloop had gisteravond een vechtpartij plaats tusschen Ter Neuzenaars en monteurs van de staaj^abriek. Een en ander gaf onze gemeentepolitie de handen vol werk. In de geraeente Hulst is in betaling ge- geven een muntbiljet van 10 bestaande uit twee aan elkander geplakte niet bij elkauder be- hoorende helften, de eene helft genummerd D. U. 09602, de andere B. P. 06960. De burgemeester te Hulst verzocht zoo mogelijk bekend te worden gemaakt met de houders der andere helften. Door ingelanden van de betrokken drie polders of waterschappen, die met de gemeente Graauw en Langendam voor gezamenlijke rekening van eene keibaan zouden voorzien den weg van Graauw tot de buurt Schelfhoutshoek, is beslist dat in de kosten van aanleg van dezen weg, geraamd op 18500, zal worden bijgedragen in reden van f 425 voor het waterschap Oude Graauw en Langendam, f 200 voor deu Melopolder en f 200 voor het waterschap Willein Hendrik en Klein Kieldrecht, terwijl het evenredig bedrag der gemeente, waartoe met algemeene stemmen in de raadsvergadering werd besloten, zijn zal f 100. De helft van het aanlegkapitaal is als rente- loos voorschot uit de provinciale kas aangevraagd, terwijl de wederhelft bij leening zal worden ver- kregen. De zaak heeft dus thans zijn beslag en wanneer het renteloos voorschot wordt verleend, zal ver- moedelijk nog in dit jaar tot de aanbesteding worden overgegaan. M. Ct. Het program ma voor de op 8, 9 en 10 September te Schoondijke te houden internationale tentoonstelling van ooft- en tuinbouw is definitief vastgesteld. Op 8 September opening der ten toonstelling met muziek en des avonds openbare uitvoering op de markt9 September festival, verlichting van de muziektent en schitterend vuurwerk10 September volksspelen en muziek- uitvoering op de markt. 9 IJzendijke. De 24jarige E. B., werkman te Watervliet, zou binnen eenige dagen huwen met de 26jarige M. C. M., dienstmeid te IJzen dijke, waarvoor zij reeds de toestemming der ouders van laatstgenoemde hadden verkregen. J.l. Zondag trokken de ouders van het meisje hun reeds gegeven woord in, hetgeen den jongen zoo wanhopig maakte dat hij naar Eecloo reisde daar een revolver met 30 patroneu kocht, den nacht om de woning der ontrouwe ouders door- bracht en ze 's morgens bij het uitgaan der kerk te St. Margeuriete opwachtte nabij de grens onder St. Kruis. Daar vroeg hij den vader nogmaals om toe- stemming tot een huwelijk met zijne dochter. Op het ontkennende antwoord loste de jongen 6 revolverschoten op den vader waarvan hem een in den arm en een in den schouder trof. E. B. liep daarna eenige miuuten verder trof daar de moeder van het meisje en loste ook op deze 4 schoteneen kogel ging door de kap barer mantel zonder haar te wonden. Hierop nam hij afscheid van zijn meisje en meldde zich viijwillig bij de marechaussee te IJzendijke aan onder overgave van revolver en patronen. toppen ontvloden mij, toen ik aan den derden vinger zijner rechterhand een ring zag, die precies geleek op een van de ringen, die mevrouw Ellis in de kast geborgen had. Ik kreeg een kleur, bleef onwillekeurig staan, doch ging daatop langzaain naar de deur. De klerk had blijkbaar mijn zonderlinge manier van doen opgemerkt, want hij volgde mij met de oogen en toen ik mij omkeerde om hem nog eens goed op te nemen, lachte hij mij vriendelijk toe. Die brutale kerel Hoe was hij in het bezit van dien ring ge- komen Zijne handen hadden die plekken niet op de kast achtergelaten. Dat was duidelijk. Hoe kon ik er achter komen Het zou gemakkelijk genoeg zijn om kennis met hem te maken, maar elke ondervraging zou hem op zijne hoede doen zijn en dan had ik het spoor geheel verloren. tk moest afwachten en hem in het oog houden. Hij kwam naderbij. Ik voelde dat ik hem moest aanspreken, al mocht hij dit onbetamelijk vinden. Hij was blijkbaar een bewonderaar van het schoone geslacht en dus gemakkelijk om den tuin te leiden. Mij omkeerende vroeg ik //Neern mij niet kwalijk, mijnheer maar misschien kunt u mij wel eenige inlichtingen geven. Weet u De verwonding den vader toegebracht zijn van weinig beteekenis. De dader is een zeer oppassende jongen die een gunstigen indruk maakt. Hij zal ter beschikking van den heer officier van justitie worden gesteld. De Hooge Raad de gebroeders van 's Gravenliage, 18 April, heeft de Hogerhuis afgewezen. Heden overleed Jhr. Mr. W. H. de Beaufort, lid der Tweede Kamer voor Deventer en lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht. Middelburg, 18 April. Geslaagd tot onder- wijzer dhr. A. F. Hoevenagel te Biervliet, leer- ling der Rijks kweekschool, alhier. De stoomtram BreskensMaldeghem heeft Maandag doordien de afsluitboomen geopend waren, een paard en wagen aangereden. De voerman kwam op de rails terecht en is overreden, af- schuwelijk verminkt. Dinsdagmorgen werd in het water aan den Schoorsteenvegerssingel te Middelburg een lijk drijvende gevonden, dat herkeud werd als dat van zekere H. Veth, een 38jarig gepensioneerd kolo- niaal, die reeds sinds 1 Januari werd vermist. Met behulp van de politie werd het naar het lijkenhuisje op de begraafplaats vervoerd. Toen men te Amsterdam vijf balen, welke uit een tjalk, die langs zij lag van het Engelsche stoomschip //Deax", zou ophijschm, schoten ze uit den strop op twee daaronder staande werklieden die, inwendig zwaar gekneusd, per brancard naar het gasthuis vervoerd moesten worden Onder Hilversum, nabij het Laarder kerkhof, is Zondagmiddag een driejarig meisje gevonden, dat sedert Vrijdagmorgen vermist werd. Genees- kundige hulp was noodig om de kleine tot zich zelf te brengen. Te Winschoten, waar herhaaldelijk met steenen naar den treiu wordt geworpen, gebeurde dit Donderdag weer. Een leeraar aan de H. B. S. aldaar kreeg den steen negen het voorhoofd en bekwam een vrij ernstige wond. De gewonde heeft den dader herkend, die nu zeker zijn loon voor de verregaande baldadigheid zal ontvangeu. Maandagavond te 10.45 brak door onbekende oorzaak in een der groote fabrieksgebouwen op de werf //Conrad" te Haarlem een hevige brand uit, die door den sterken wind een groote uit- breiding kreeg en tot ver in den omtrek te zien was. Het geheele gebouw, waarin een grofsmederij en een magazijn gevestigd waren, brandde uit De machines werden vernield of zwaarbeschadigd. De brandkraan in de nabijheid was defect, zoodat de brandweer water uit de omgeving moest op- pompen. Om J uur was de brandweer, die met 8 spuiten werkte, het vuur meester. De toegang tot den Spaarndammerweg was afgezet door infanterie. De burgemeester van Haarlem, de officier van justitie en de commissaris van politie aldaar waren op het terrein. Voor de werklieden zal de brand voorloopig geen nadeelige gevolgen hebben. Nader meldt men nog uit Haarlem De brand op de werf //Conrad" is het gevolg van de onvoorzichligheid van een der werkbazen die Zaterdagmiddag een heeten stalen plaat, welke uitgegloeid moest worden, onder de kolen in het steenkolenhok borg en later niet meer daar naar heeft omgezien. De schade bedraagt /150.000. Het verbrandde was op beurspolis verzekerd. Te Tegelen speelden twee broeders Boer en Engelschman. De jongste, den Boer voorstcllende, schoot den oudste met een pijl in het oog, zoodat deze voor altijd dat oog zal moeten missen. Hij w nv - - - Tirnt nrcni n nmi imniiimiw twin i m nijiiwui.. - ook waar mevrouw Ellis van het circus logeert z/De oude moeder Ellis Kent u haar Waarom vraagt u dat mij, juffrouw vroeg hij achterdochtig. z/Omdat ik u wel eens bij haar gezien heb in haar huis te Wandsworth. Ik ben haar buurvrouw en kwam hier omdat ik haar over zaken moet spreken." i,0 1" zei hij, streek zijn knevel op en zag mij goedkeureud aan. „V hebt immers de dochter niet noodig?" z/Neen zeker niet." //Is u daar heel zeker van? vroeg hij weer met argwaan. z/Heel zeker. Kunt gij mij zeggen waar ik mevrouw Ellis kan vinden?" Toevallig kan ik dat. Hier is zij niet. U zult haar niet zien. Zij is weer naar huis." z/Naar huis? Waarom?" ffWeet ik niet. Kent u haar man en haar dochter z/Ik heb hem gezien en met haar gesproken." z/Spijt mij dat ik u niet kan helpen, juffrouw dus hebt u het meisje niet noodig Ik moet weg. Goeden avond. Ik heb een afspraak." (Wordt vervolgd.) naar Utrecht ter verpleging over- werd terstond gebracht. Er is Vlijdagochtend omstreeks half acht brand uitgebroken in het gymnasium der paters Jezuieten te Katwijk tengevolge van een gasont- ploffing. De brand heeft vooral in den linkar- vleugel van het gebouw gewoed, in het museum, in de kamers der professoren en ook de bibliotheek aangetast. Gelukkig is de muntenverzameling en het grootste deel der boeken gered. De brandspuit van het gymnasium heeft de eerste hulp verleend, spoedig verscheen die van Katwijk en daar er vrees bestond, dat de storm den brand verder zou uitbreiden, heeft op verzoek van den burgemeester van Katwijk ook de Leidsche brandweer helpen blusschen. Toen de brand ontdekt werd waren vele leer- lingen die met Paasch-vacantie naar huis zouden gaan, bezig hun koffers te pakken. Om half elf was men den brand meester, de spuiten bleven echter nog lang water geven. Ongelukken zijn er bij den brand niet gebeurd. Herhaaldelijk zijn de laatste dagen op de vischmarkt te Rotterdam vischdiefstallen gepleegd. Nu is het een mand schol, dan weder bokking of wat anders. Donderdag was het nog een mand tongschar ter waarde van f 6 Vrijdagochtend had de nog altijd onbekende dief juist weder een mand visch te pakken toen een vrouw hem bemerkte en de dief, de reeds weggenomen visch achterlatende, de vlucht nam. Volgens de beschrijvingeu van den dader gegeven pleegde steeds een en dezelfde persoon de diefstallen. Maandag is door eigen schuld een knaap van omstreeks 15 jareu in de Watergraafsmeer in aanraking gekomen met een wagen van de langzaam voortstoomende Gooische stoomtram. Een arm is den knaap afgereden, ook is hij aan het hoofd ernstig gewond. In gevaarvollen toe- stand is de knaap in het ziekenhuis in de Lin- naeustraat opgenomen. Men meldt uit Amsterdam Gedurende de beide Paaschdagen heeft de ge meentetram 154,000 passagiers vervoerd. Op de tram Katwijk aan ZeeKatwijk- Binnen wilde Vrijdag namiddag een candidaat in de medicijnen, wien zijn wandelstok ontviel, dien grijpen. Hij viel voorover op den weg, tengevolge waarvan een der wielen van de tram hem over den rechtervoet gingde voet is afgereden en de man overgebracht naar het Hopital Wallon te Leiden. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam vestigt de aandacht op een persoon, zich noemende A. van Geffen Azn., die onder dien naam advertentien in onderscheidene dagbladen plaatst, waarin hij toezending aanbiedt van allerlei ongeregelde artikelen, als muziekstukken, boek- werken, haarwaters, odeurs enz., tegen toezending van postwissels. Vele postwissels zijn daarop door A. van Geffen ontvangen, maar het is ge- bleken dat de toezending der goederen wel eens, misschien wel steeds, achterwege bleef. Men schrijft uit Friesland In zekere gemeente gebruiken de leden der stembureaux in de verschillende stemdistricten, nadat de stemmen zijn opgenomen en het proces- verbaal der stemming is opgemaakt, het middag- maal. Aan een dier stembureaux werden de vorige week de leden aangenaam verrast doordat er een haas op tafel kwam, wat in gesloten jachttijd een groote zeldzaamheid is. In weerwil dat de haas gestroopt was, werd ze door de vroede mannen heel lekker gevonden. Men meldt uit Friesland Een agent uit Westfalen vertoeft in de provincie Friesland om arbeiders te werven voor Duitschland. Hij heeft opdracht tot het huren van meer dan 100 boerenknechten, terwijl hij tevens vele diensten heeft voor dienstboden bij boeren en burgers. Ook heeft hij plaatsen b'eschikbaar voor jongens van 14 tot 17 jaar. De agent is bereid het reisgeld voor te schieten, en wat de betrekkingen voor de dienstboden en jongens betreft, geeft hij vooraf aan ouders of voogden de adressen ter informatie. Deze agent werft zoowel in den bouw- als in den greidhoek onzer provincie, en het aanbod van liefhebbers is zoo, dat hij spoedig zijn getal boerenknechten zal hebben. Het uitge- loofde loon doet velen vertrekken, wat nu het reisgeld voorgeschoteu kan worden nog gemak- kelijker gaat. Men schrijft uit de Betuwe Eenige eigenaars en pachters van kersenboom- gaarden hebben bij den uitgever der Wijksche Courant een verzoekschrift aan den commissaris der Koningin in Utrecht ter teekening neergelegd ten einde, als middel tegen de spreeuwenplaag, tot ultimo Juli 1901 opheffing te verkrijgen van de verbodsbepaling om spreeuwen te vangen en te dooden, zooals die bepaling voorkomt in art. I der wet van 25 Mei 1880 Stbl. n°. 89. Met aandrang worden eigenaren, huurders en pachters van kersenboomgaarden in de provincie Utrecht uitgenoodigd dit verzoekschrift te onderteekenen. In eene Geldersche gemeente heeft de on- angs gehouden volkstelling een zeker onvoorzien gevolg gehad. Een ongehuwde 58jarige vrouw, wel een arme van geest, doch steeds normaal en voor haar werk op den steenoven en in huis ge- schikt, ging, als zoovele anderen in de eerste week van Januari. op naar de school waar de secretaris zilting hield om de menschen met het invullen do* kaarten te helpen. Bij het aantal deuren en vensters harer woning vergat zij de voordeut op te' geven. Toen dit haar op de wandelnig liuiswaarfs inviel, bezwaarde dit haar zeer, en schreiend kwam ze thuis. Zij zag deze onjuist heid voor een groot vergrijp aan en meende gestraft en spoedig weggehaald te zullen worden. En treurig, ongelooflijk, maar waardeze waan is tot heden niet geweken, integendeel van dag lot dag erger en hardnekkiggr geworden. Onop- houdelijk peinst en jammert zij dag en nacht over de vergeten deur en vervalt tot melacholie. In verscheidene Europeesche kranten is zegt de Volksslem onlangs de aandacht ge vestigd op het merkwaardig feit dat de Engelsche tirma Kynoch waarvan Arthur Chamberlain directeur en de Britsche minister Chamberlain groot aandeelhouder is na den Jameson-inval oorlogs-matriaa] zou geleverd hebben aan de Z. A. Republiek. Dit feit is op zichzelf niet zo#erg bizorider; want sedert vele jaren wordt door onze miiitaire autorteiten van Engelsche firma's ammunitie en ander oorlogsmatrieel aangekocht, iets waarover we thans geen opinie willen uitspreken. De merkwaardigheid zit echter in het volgende De minister Chamberlain heeft zich steeds ver- ontwaardigd betoond over de oorlogstoerustingen, welke door de I ransvaalsche regeenng na den Jameson-inval en tengevolge van dien inval zijn gemaaktmaar dezelfde heer Chamberlain heeft als aandeelhouder van Kynoch en Co. een mooie verdienste gemaakt uit de millioenen patronen welke zijn fabriek aan de Z. A. R. heeft geleverd na deu Jameson-inval. Ten tweedeDe heer Arthur Chamberlain heeft pertinent ontkent dat door Kynoch en Co. (of door diens Transvaalsche agenten) ammunitie was geleverd aan de Z. A. R., na den Jameson- inval. Deze ontkenning wordt echter ontzenuwd door het onomstootelijk feit dat vele millioenen patronen we behoeven de nauwkeurige data thans niet te publiceeren door Kynoch en Co, alhier werden afgeleverd. Het Britsche leger kan in elk geval de voldoening hebben dat het wordt beschoten met patronen z/made in England" en afkomstig van een fabriek waarvan de heer Joseph Chamberlain, secretaris van kolonie in Harer Britsche Majesteits regeeriug een der eigenaars is. Een ergerlijke baldadigheid heeft "in de Brusselsche academie plaats gehad. Portiels, Stal- laert en Van der Stappen hadden in de pleister- galerij groote decoratieve paneelen doen plaatsen. Een dezer paneelen is over de geheele lengte gescheurd. Het ingeslelde onderzoek bleef tot nu toe zonder gevolg. Bij het schijfschieten door Engelsche vrij- willigers zijn o. a. eenige jonge dames getroffen. Een harer was dood bij de lijkschouwing bleek dat zij getroffen was door een dum-dum kogel 1 De bewoners van Saint-Nicolas, bij Luik, worden meer en meer ongerust. Immers, heel de grond der gemeer.te is ondermijnd door de uitgehaalde steenkolenmijnen en reeds twee huizen zijn onbewoonbaar verklaard en ontruimd. Wat erger is, tengevolge van onderzoekingen zijn reeds een twintigtal andere huizen afgekeurd, zoodat de burgemeester bevel tot ontruiming heeft moeten geven. De kerk is op verscheidene plaatsen ge- barsten en het gemeentehuis is zoo ontredderd dat de raadsleden er Diet meer willen zetelen. Men heeft reeds den gevel moeten schoren. En toch worden de barsten steeds grooter. Om on gelukken te vermijden heeft men daar ter plaatse den openbaren weg afgesloten. Een bron is zelfs opgedroogd. De gemeente-overheden hebben den staat van zaken aan het provinciaal bestuur bekend gemaakt. De gouverneur heeft een ingenieur gezonden om den toestand te onderzoeken. In een Hongaarsch plaatsje vie] een dronken soldaat de voorbijgangers lastig, waarom het publiek de tusschenkomst van een luitenant inriep. Deze trad op, maar kreeg terstond een zeer gevaarlijke bajonetwond in het benedenlijf. Te Autwerpen heeft een onrustbarende diefstal plaats gehad in de kantoren van de socialistische cooperatie //De Werker". Gelukkig bood de brandkast weerstand, maar toch is een 6000 francs van de cooperatieve kolenvereeuiging verdwenen. Zondag heeft bij den automobielenwedstrijd ParijsRoubaix een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen het eene voertuig een ander wilde voorbij rijden, had een botsing plaats, waardoor beide omvielen, juist onder een hoop toeschouwers. 20 personen werden omgeworpen, van wie 2 zwaar en 10 licht gekwetst werden. Een visschersvaartuig uit Calais is even buiten de haven vergaan. De uit drie persouen bestaande bemanning is omgekomen. Bij de processie, op Goeden Vrijdag te Sevilla gehouden, zijn twee aan den stoet deel- nemende vereenigingen slaags geraakt. Men sloeg elkander met kaarsen en crucifixen bebloedde koppen. Ook onder het publiek zijn door de paniek eenige personen gekwetst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2