BIJVOEGSEL I Ter Keuzensche Courant Zaterdag ii April 1900. No. 3996. Engeland en de Z.-A. RepublieE Gemengde berichten. Geheimzinnige Buren. F FUILLtCTON VAN DE VAN Over de nieuwe overwinning van de Boeren, waarvan de telegrammeu berichtten, is nog geen nader nieuws ontvangen. Roberts heeft er geheel over gezwegen, doch dit behoeft niet opgevat te wordeu als een bewijs, dat de berichten onjuist waren of op een misverstand berustten. Immers in zijn telegram van gisteren komt lord Roberts eerst tot de ootdekking, dat de vijand, sedert een paar dagen //zeer actief" was, en Wepener was aangevallen, vier en twintig uren nadat uitvoeriger Reuter-berichten daarover bekend waren geworden. En is ook Roberts niet met zijn mededeeling van 't gebeurde bij Koornspruit 12 uren na Reuter aangekomen Men is trouwens te Londen ailes behalve gerust, vooral na het telegram aau de Daily News d.d. 11 April van zijn correspondent te Pretoria lui- dende als volgt Generaal de Wet heeft den Engelschen in een gevecht bij Meerkatsfontein een derde nederlaag toegebracht. De Engelschen verloren 600 dooden en verwonden, alsmede 900 krijgsgevangenen en 12 wagens. De Boeren verloren 5 dooden en 9 gewonden. Het blad meent dat er geen grond bestaat de waarheid van den inhoud te betwijfelen, daar tot heden alle berichten van gemelden correspondent, een persoonlijken bekende van Paul Kruger, steeds waar zijn gebleken. De //Daily Telegraph" bevat een gelijkluidende depeche ontleeud aan de Parijsche editie van den //New-York Herald." Deze //derde nederlaag" vindt te Londen na- genoeg algemeen geloof, hoewel lord Roberts haar nog niet officieel gemeld heeft en dus een beves- tigiug door het departement van oorlog nog niet gegevejKworcTt. Te oordeelen naar het hooge cijfer der Engelsche verliezen, moet het generaal de Wet gelukt zijn den vijand weder te overvallen, en heeft hij daarbij gebruik gemaakt van de buitengewone bewegelijkheid der Boeren. Deze vormt een scherpe tegenstelling met de oubeholpenheid en laugzaamheid der En gelsche troepen, die dan ook in de allerheftigste bewoordingen in de pers gelaakt wordt. Lord Roberts moet zich bijna geheel op de bereden koloniale ongeregelde troepen verlaten. Zijneigen infanterie is hem tot weinig nut en aau cavalerie bezit hij alleen een groot aantal gedemonteerde ruiters en een minimum van ter dood toe uit- geputte paarden. Lord Methuen's troepen hebben, volgens een //Times" bericht van Zwartkopjesfontein, 10 mijlen oostwaarts van Boshof halt gemaakt en een bivouac betrokken. De cavalerie maakte een verkennings- techt vandaar en ontmoette daarbij een afdeeling Boeren, die terstond den teugel wendden. Die Boeren hebben zich natuurlijk gehaast hun plicht als rapportgangers te verrichten en de hoofdmacht bij Veertienstroomen door tijdige waarschuwing voor een overval of omsingeling gevrijwaard. Thans is lord Methuen op weg naar Hoopstad (100 kilometer noordoostelijk van genoemde plaats) maar zal aan de Vaalrivier op de hem afwachtende Boeren stooten. Lord Roberts schijnt troepen uit Natal ter ver- sterking van zijn eigen korpsen te gaan ontbieden. Afdeelingen van verschillende wapens zijn of worden te Durban ingescheept, met bestemming naar Kaapstad. Of die zullen dienen om de Kaap- kolonie te bezelten en zoodoende den Afrikaanders- opstand te onderdrukken, dan wel of zij naar Bloemfonten moeten oprukkeu, is hier nu nog niet bekend. Nog steeds wordt de vraagOf Portugal recht heeft, Engeland het vervoer van troepen en oor- logsmateriaal over Beira toe te staan P breedvoerig besproken. In de Eransche Earner werd die vraag gemaakt tot een middel om het kabiuet-Waldeck Rousseau ten val te brengen. Doch het middel bleek niet afdoende te zijn. De nationalist Berry had verlof gevraagd tot het stellen eener vraag over de door Portugal verleende vergunning, en over de houding die trankrijk daartegen zal aannemen. Hierover werden beraadslagingen gevoerd in den ministerraad, met het gevolg, dat minister Delcassee gemachtigd werd, om te weigeren ant- woord te geven op deze vraag. Onmiddelijk kondigde de heer Castelin het voornemen aan, een interpellatie te houden over hetzelfde onderwerp. Hierover werd gisteren beraadslaagd. De heer Delcasse verklaarde, dat het niet aanging in de Eransche Earner te discussieeren over een inter national quaestie, waarbij Frankrijk niet rechts- streeks betrokken is. Frankrijk betracht de neu traliteit, maar het heeft niet de roeping om onzijdigheid van andereu te verzekeren.° De Fransche belangen worden niet bedreigd, daarom moet Frankrijk zich er buiten houden. Dit kon Castelin niet onderschrijven; hij protes- teerde tegen den steun, dooreen onzijdige mogendheid aan een oorlogvoerende partij verleend. En Berry vroeg, of het niet mogelijk zou zijn met andere mogendheden samen te werken, om te beletten dat Portugal de onzijdigheid schendt, die het ver- klaard heeft te zullen handhaven. Bovendien werden wel Fransche belangen be dreigd want niet alleen heeeft Frankrijk belang bij de gebeurtenissen in de Z.-A. Republiek, maar het heeft ook belang bij den Beira-spoorweg, waarvan een groot aantal aandeelen in handen der Franschen zijn. De Earner besloot daarop de behandeling der interpellatie voor een maand te verdagen. TER NEUZEN, 13 April 1900. Met 1 Mei worden de volgende kommiezen bij 's rijks belastingen verplaatstL. A. Pieters, 3e kl., met intrekking zijner verplaatsing naar Uzendijke, van Axel naar Hansweert; C. Ruijter- man, 4e kl., van Aardenburg (tijd.) naar Hansweert J. H. van Zijl, 4e kl., van Hontenissenaar Vlissingen (haven)J. J. de Smit, 3e kl., van Aardenburg naar Hontenisse R. de Boer, 4« kl., van St. Jansteen naar VejdzichtH. J. A. van Schingen, 4" kl., van "V el a zich t naar St. Jansteen A. van Nieuwen- huize, 4e kl., van Weert (tijdelijk) naar St. Jansteen en C. Reus, 4e kl., van St. Jansteen naar Netterden. Men meldt ons uit Oud-Gastel (N.-B.), dat de moeder van het jongmensch, dat in de ge- vangenis te Breda bekend heeft de beide hofsteden van C. en E. van der Heiden moedwillig in brand te hebben gestoken, bij het vernemen daarvan krankzinnig is geworden. De ongelukkige vrouw is Woensdag naar Vught overgebracht. Dinsdagmorgen ging in den polder Hin- keleiioord nabij Bergen op Zoom een voor een rijtuig gespanuen paard op hoi. Het rijtuig viel om en kwam in een sloot terecht, waardoor de in het vebikel zittende dame uit Bergen op Zoom in het water geraakte en verdrouk. De koetsier kwam met den schrik vrij. Naar het Enqelsch. 4) T— z/Dat is hun beroepgij kunt hen nareizen, maar zij zullenmij nietdankbaarzijn,datikhetverradeu heb." Ik nam het papier en las het begin van de volgende advertentie A 11 e n t i e Beldoin's Koninklijk Circus, onder bescherming Harer Majesteit te Windsor. Reis door de Zuidwestelijke provincien. Nieuwe sterren, Nieuw gezelschap, Nieuwe toeren, en al de oude gunstelingeu, met inbegrip van den beroemden Clown, de Europeesche Vermaardheid, den grooten Kleinen Elleno. De reis begint 14 Augustus. Mejuffrouw Antonie Elleno in hare ongeevenaarde equestrische toeren. Komt, Komt, Komt. Let op Beldoin. Lage prijzen. Het beste van alles. Zes-en-dertig paarden. Tien kameelen. Vijf olifanten. Honderd medewerkers. save the queen i/O zei ik. //Dus is de familie Ellis aan een circus verbondenWat is de heer Ellis, zeker directeur z/Wel neen Hij is de //Groote Kleine Elleno," de hansworst, de clown 1" Ellis, de hansworstDit mannetje een clown //Hij is de hansworst. Mevrouw Ellis een van de bureaulisten en het meisje is de rijderes. Antonie." //Dank u, zei ik, werktuigelijk naar mijn beurs tastende. Mijne gedachten waren elders. Eensklaps sprong ik op ik had een ingeving gekregen. z/Wat is er, juffrouw, scheelt er iets aan?" vroeg de meid, toen ik haar de beloofde beloouing gaf. //Ik denk, dat u het circus morgen te Croydon zult vinden dank u wel, juffrouw." loen Ellen met mijn kaars kwam om mij naar boven te begeleiden, vroeg zij bezorgd of ik al iets aangaande den diefstal vernomen had en zij betuigde nogmaals haar ouschuld. yls u wel zeker, dat die dingen ooit in de kist geweest zijn, juffrouw?" vroeg zij, toen ik van het circus vertelde. //Sommige van die menschen zijn ook goochelaars en bedriegen menigeen." z/Neen, Ellen ik geloof dat zij gestolen zijn. Ik begrijp de reden niet en moet morgen trachteu mevrouw Ellis te spreken. Korn mee naar boven." Wij gingen samen naar mijn slaapkamer en bekeken de kast oplettend. De afdrukken der vingers waren nog zichtbaar op de verf. Het waren geen grove vingers, geen dikke afdrukken, zooals de hand van een dief die zou achterlaten, maar smalle, vrouwelijke vingertoppen. Eene vrouw had de juweelen gestolen. //Het is duidelijk," zei ik //dat de juweelen door een vrouw zijn gestolen. Dat kunt gij zelf zien. Zet nu uwe vingers hier, Ellen, zoo. De afdrukken Kit een wijk onder Em men is opgevischt het lijk van eene 24jarige veenarbeidster, die ge- holpen had bij het laden van turf, bij welke gelegenheid gewoonlijk heel wat sterken drank wordt gebuikt. Dronkenschap wordt als de oorzaak genoemd. Een bekend landlooper werd Maandag dood aan den weg onder Mijnsheerenland gevonden. Op zijn borst werd een zakje gevonden, inhoudende f 1400 aan bankpapier. I usschen Gouda en Hekendorp is gisteren- avond een reiziger (Duitscher) met reischtasch en stoi in de hand uit den trein gesprongen. De mede-reizigers, dit bemerkeude, trokken aau de noodrem, waarna men den man op eenigen afstaud op de rails vond, zwaar aan het hoofd verwond Na voorloopig een verband te hebben aangelegd, werd hij naar Harmelen vervoerd, waar het bleek dat hij reeds stervende was. De kerkeraad der hervormde gemeente te Appe'tern heeft in zijne laatst gehouden ver- gadering besloten, er op aan te dringen bij de hoogere besturen dat de deelnemers aan het akelige festijn, na den moord op den ongelukkigen Brenk- rnan aangebracht, kerkelijk zullen worden gestraft. 'let bjk van den persoon, die Zondagavond met den trein te Haarlem werd overreden, is lerkend als dat van een 55jarig los werkman, vertoevende is een logement aldaar. Uit het onderzoek is gebleken, dat de man vooraf plan koesterde zich moedwillig voor den trein te werpen. Een dierenmishandelaar gestraft. Dinsdag gaf een buitenman op de Bee'k te Zutphen zijn bond een geweldigen slag met een ketting op den kop, waardoor het dier zoo woedend werd, dat het op zijn baas toesprong en hem op verschillende plaatsen hevig beet. Verscheidene personen hadden moeite den hond van hem los te krijgen. Op de markt te Sneek werden Dinsdag on- geveer 2000 kievits-eieren aangevoerd, die tegen een kwarlje per stuk verkocht werden. Op advies van den arts, belast met de doodschouw, en na overleg met de justitie, heeft de commissaris van politie der 2e afdeeling in den Haag in beslag genomen het lijkje van°een Sjang meisje, omdat er grond is voor het ver- moeden, dat dit kind is overleden na het gebruik van drop, die schadelijke bestanddeelen bevatte. De schouwing zal plaats hebben in het Boerhave- 'aboratorium te Leiden. Men schrijft uit Amsterdam De schipper van een overhaal op den Amstel is in zijn ziel overtuigd, dat Mr. Feschote, advocaat hier, hem wederrechtelijk van al zijn hebben en houden heeft beroofd. Mr. Feschotte was curator in een faillissement van des schippersvrouw, van wie hij echter ge- scheiden leefdehij zelf had een paar deuren verder een tapperij. Nu liep de zaak ongelukkig zoo, dat ook de man failliet verklaard moest worden waarvan t gevolg was dat de gansche inventaris van de tapperij onder den hamer moest worden gebracht. Wat men er hein ook van zeide, 't was hem sedert niet uit het hoofd te praten, dat Mr. Feschotte hem niet veel minder dan bestolen had. Hij maakte het hem lastig op straat, en stond nu terecht, omdat hij in de Vondelstraat den heer Feschotte had nageroepen ,/leelijke dief." En ook nu bleef hij doof voor de uitleggingen van den reehter. Hij hoorde 10 boele, subsidiair 10 dagen hechtenis tegen hem eischen, zeide, dat hij, door Mr. Feschotte straatarm gemaakt, de boete niet betalen kon en dus //in godsnaam die tien dagen onschuldig zou gaan zitten", maar dat hij 't //hooger op" zou zoetcen. Welke vounissen hem ook nog inogen wachten, indien hij voortgaat den heer Feschotte onrechtvaardig te beleedigen nimmer zal deze man overtuigd worden van zijne schuld. Onlangs ging in de bladen het bericht rond dat op eene publieke verkooping van in- boedels te Velp verkocht waren een paar echte oude Keulsche bloempotten, voorzien van de wapens der stad Keulen en gemerkt met het jaartal 1590. Er werd bijgevoegd, dat het mis- schien de eemge in ons land waren en dat de uitstekend geconserveerde bloemstukken, die op 800 waarde geschat werden, hoogstwaarschijnlijk naar Engeland zouden gaan. Het blijkt nu, dat de //Combinatie van kenners", die ze voor een kleinigheid kocht, hun combinatie gevormd hadden om er een paar would-be kunst- kenners te laten inloopen, hetgeen dan ook ge- lukte. De potten waren niet echt en niet veel* meer waard, dan wat de combinatie ervoor ge- geven had, n.l. 125. Een bewonervan het Groenewoud bij Nijmegen en een heer, die van Arnhem naar Rotterdam spoorde, namen Maandag avond 2 April eenzelfde natuurverschijnsel waar. Zij zageu in de lucht een prachtig landschap met bergen en bosschen, als besneeuwd. Beiden hebben dus het voorrecht gehad een luchtspiegeling, een ,/fata morgana" te zien, een in ons land wel zeer zeldzaam verschijnsel. C harles William, de bekende militaire des- kundige, beweert in de Morning Leader, dat er slechts 200,000 wollen uniformen voor Zuid-Afrika besteld zijn, en dat met haar aanmaak twee maanden gemoeid zullen gaan; d. w. z. ten miuste drie maanden moeten verloopen eer de troepen daar ginder beginnen kunnen ze aan te trekken Maar als dat waar is, dan zal Roberts de kleeren pas krijgen, als ze nauwelijks meer noodig zijn En nu bevindt Engeland zich in dezen ver- nederenden toestand, dat generaal French en ver- moedelijk andere generaals aan hun damesvrienden bedeltelegrammen moeten zenden, gelijk men in de huldige Times er een lezen kan stuur ons in Godsnaam gauw wat winterkleederen 'Sedert den Kriinoorlog is zoo iets ergs daar te lande niet beleefd. Een dure misrekening, De ontvanger van de in- en uitvoerrechten te Balowan Deli is door het departement van fiuancien belast met een bedrag van niet minder dan 16.000, wegens met ingevorderde rechten op atap, waarvan de ont vanger meeude geen rechten te moeten heffen. De burgemeester van Antwerpen, Jan van Rijswijck, zal Zaterdag een bezoek aan Rotterdam brengen, alwaar hem des namiddags een dejeuner zal worden aangeboden ten huize van den burge meester dier gemeente, den heer F. B. 's Jacob. Om half drie zal de burgervader van de Schelde- stad tegenwoordig zijn bij het afloopen van het eerste stoomschip der oulangs opgerichte stoorn- vaart-maatschappij //Rotterdam", directeuren de beereu C. W. H. van Dam en Joost van Vollen- hoven. Dit stoomschip, groot 1500 ton en be- stemd voor de algemeene vrachtvaart, is genoemd naar den burgemeester van Antwerpen en gebouwd op de werf van Rijkee Co. te Charlois. Na -afloop van het te water laten zal een jezoek gebracht worden aan de haveninrichtingen, terwijl des namiddags commissarissen van die stoomvaart-maatschappij in het ,/Maashotel" een diner zal worden aangeboden aan den hoogen gast. Uit Odenburg veneemt men, dat de over- troomingen in Hongarije nog altijd voortdurend en zelfs een nog ernstiger karakter aannemen. Het dorp Hon weg staat geheel onder water terwijl nabij Bittnijed de dijken van den Dam doorgebroken zijn, tengevolge waarvan groote uitgestrektheden lands onder water gezet zij'n. Zoowel te Esaport als te Janosda is een brug ingestorthet water richt groote verwoesting aan en \ele huizeu zijn voor zijn geweld bezweken. De Raab wast nog steeds en bedreigt Kapvar, Aescalay en Sarharry. passen bijna. Breng mij dat vergrootglas eens. Zij bracht mij een loupe en ik bekeek beurte lings hare vingers en de afdrukken. z/Neen, ik ben overtuigd van uwe onschuld Ellen. De huid is niet precies zoo afgedrukt als uwe vingers zijn. Wie de juweelen gestolen heeft, heeft een andere huid aan de vingers dan gij." z/Ik ben zoo onschuldig als u zelf, juffrouw, Ik heb de dingen niet aangeraakt. Ik zou nooit aan zoo iets deuken //Ik geloof u, Ellenmaar wij moeten de schul- dige toch vinden." //Zal ik de politie gaan halen, juffrouw, niet dat u niet bijna even scherpzinnig is." z/Neen, haal morgen een photograaf en laat ons nu het huis sluiten en naar bed gaan." De slaap kwam echter niet. Ik was te veel met dien geheimzinnigen diefstal vervuld. Hoe kon iemand, die niet in huis was en geen sleutel, had, dit goed wegnemen Had ik in mijn slaap gewandeld, een sleutel gevonden, die op de kast paste en de juweelen verborgeu? Dit denkbeeld deed mij ontstellen. Ik had wel van dergelijke gesprekken gehoord, maar als ik de juweelen ge stolen had, waar had ik ze dan verborgen Het zou mij onmogelijk zijn ze weer te voorschijn te brengen, tenzij ik indien mijn veronderstelling juist ware bewaakt en nagegaan werd. Mijn bezorgdheid voor die voorwerpen zou mij hebben kunnen nopen om ze op een veiliger plaats te bergen, maar hoe had ik de kast open gekregen Wederom bekeek ik de vuile plekken. De afdrukken konden van mijne vingers zijn, wat den vorm betrofmaar de huid was ook weer ver- schillend en ik was overtuigd, dat ik mijn handen nooit zoo vuil had gemaakt, als waarvan de af drukken getuigden. Hoe kon ik mijne handen elf zoo zwart gemaakt hebben Kaad vragen is verstandig en ik besloot den volgenden dag mijne superieuren of een hunner te raadplegen. Tot dit wijze besluit gekomen zijnde, opende ik het raam en keek naar buiten in den donkeren nacht. Het was doodstil, behalve het zachte gegons van de telegraafdraden, die boven mijn hoofd gespannen waren, drie sterke draden. Nieuwsgierigheid verleidde mij om op het koziju te stappeu en de draden beet te pakken, half verwachtende een electrischen schok te krijgen. Maar dat overkwam mij niet en ik bleef een poos daar buiten staan, naar beueden kijkende in de tuinen en op de achterhuizen, de laatsten door de uitgestrektheid der eersten van mij gescheiden. Geen dief kon hier naar boven geklommen zijn en, tenzij iemand met een valschen sleutel de huisdeur binnendrong, was diefstal onmogelijk. Dit verhoogde de geheimzinnigheid. Ik had rnenige ingewikkelde zaak ontsluierd, maar deze was mij te machtig. Ik bleet nog een poos op het koziju staan, keek naar de sterren, de enkele lichtjes in de naburige huizeri, terwijl boven het verwijderde gedruisch van de stad en het gegons der telegraafdraden, de scherpe fluit van een locomotief klonk, gevolgd door elf zware klokslagen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5