(ieinengde berichten. dat gevangenen te Simonsstad wel overgelegde ontvluchtingsplannen hebben uitgewerkt, waar- schijnlijk met medeplichtigheid van sympathi- seerende Afrikaanders buiten het kamp. Enkele van deze plannen zijn ontdekt, maar in het geheel hebben zich in de laatste twee dagen ongeveer dertig gevangenen met goed gevolg uit de voeten weten te maken. Boshof, 6 April. Een aanzienlijk gedeelte van de gevangenen, door Methuen gemaakt, zijn Franschen. De Villebois Mareuil is vandaag met militaire eer begraven. Simonstad, 7 April. Minstens dertig krijgsge- vangenen zijn heden nacht ontsnapt. Zes ervan zijn spoedig weer gepakt, drie anderen later. De autoriteiten ontdekten een nienwe tunnel, doorge- graven tot op vijf voet van het zeestrand. Er zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om de bewakers met groote sornmen om te koopen. TER NEUZEN, 1) April 1900. Zaterdag werd alhier door het bestuur der vereeniging //Door eendracht sterk" aanbesteed de levering van chilisalpeter, n. 1. 71,000 Kg. tusschen 15 en 30 April en 80,300 Kg. tusschen 1 en 10 Juni a. s. Ingeschreven werd door de heeren Adriaansens <e Bergen op Zoom voor de 1® levering f 10,10 en voor de 2® levering f 9,93 Adriaansens-Goedhart te Walsoorden 1" levering f 10,OS'/g, levering 9*61 Vs> J- van Arenthals te Hansweert le levering 9,984/i0> 2° levering 9,70P. J. Scheele te Ter Neuzen le levering 10,03, 2® levering f 9,391/2 van Driel te Nieuwerkerk 1® levering 10,05, 2® levering f 9,40. Voor beide leveringen werd gemiddeld inge schreven door de heeren Adriaansens-Van Gassen te Hontenisse voor f 10,07 J/2 en door P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 9,673/4. De eerste levering is gegund aan den beer Van Arenthals, de tweede aan den heer Van Driel. Bij koninklijk besluit zijn benoemd, tot dijkgraaf voor den Kruispolder, de heer A. van Damme; en tot dijkgraaf voor den polder Willem II, de heer J. Scheele. Koewiicht. Vrijdagavond had in de openbare school te St. Andries onder deze gemeente het openbaar examen plaats van hen, die gedurende dezen winter de rijkslandbouwlessen hadden gevolgd. Tegenwoordig waren de heer Kakebeeke van Goes, de heer burgemeester, de commissie van toezicht, een vijftal onderwijzers en vele belangstellenden. De leerlingen, 18 in getal, werden door den heer F. Remerij ondervraagd over natuurkennis, plant- kunde, veeteelt en kennis van den grond. Het bleek, dat alien zich de lessen hadden ten nutte gemaakt en voldoende kennis hadden opge- daan om den volgenden winter zich verder te bekwamen in zuivelbereiding, bemestingleer, paar- denfokkerij enz. De twee jongelingen J. A. en Fr. V., die verleden week naar Middelburg werden opgezonden, beschuldigd van inbraak in het huis van bewaring alhier, zijn weder op vrije voeten gesteld. In- tusschen wordt het onderzoek met kracht voortgezet. Hulst, 9 April. Heden werd alhier door bet bestuur van den Melopolder aanbesteed, het bouwen van een brug met steenen landboofden en dubbel houten dek op ijzeren liggers, in het gehucht De Paal, gemeente Graauw. zorgvuldig de kast naast het raam. Toen ik mijn gas uitg»draaid had trok ik, zooals ik gewoon ben, een gordijn op, ten einde bijtijds te ontwaken. Mijne gedachten zijn het helderst des inorgens vroeg en ik houd van vroeg opstaan. Eer ik in bed stapte keek ik naar buiten. Er was nog licht bij de familie Ellis, die wel naast mij woonde, uiaar om den hoek, ofschoon de voordeur in dezelfde richting lag als de mijne, maar de zitkamers lagen in een rechten hoek met de deur en keken op een anderen weg, die bereikt werd la rigs een voet- paadje, dat evenwijdig met mijn weg liep. Ik had dus het voile gezicht op de slaapkamers der familie Ellis aan mijn rechterhand, daar mijn villa de laatste in de rij was en de hunue de eerste in de volgende. Zij waren zeker druk aan het pakken en hunne lichten flikkerden uit de bovenkamers, waar langs zij liepen. Ik moet bekennen, dat ik een onrustigen nacht doorbracht. Die kostbaarheden drukten mij als cen nachtmerrie en ik was niet in staat dien last van mij af te werpen. De telegraafdraden zongen en gousden luider dan gewoonlijk en mijn ver- beelding hoorde er allerlei stemmen in, totdat ik begon te vreezen, dat mijn hoofd in de war raakte. Ik wenschte hartelijk, dat mevrouw Ellis nooit bij mij gekomen ware. Er woonden toch W".l andere menschen in de buurt, aan wie zij die kostbaarheden had kunnen toevertrouwen. En dan hinderde mij hare verdachtmaking van mijn dienstmeisje. Ellen was nu reeds drie jaar bij ons en genoot in zekeren zin mijn vertrouwen maar toch niet zoozeer, dat zij mijne gangen of mijne geheimen kon verraden. Als zij eens oneerlijk ware En dan die kostbaarheden zelf! Hoe kwam Hiervoor werd ingeschreven door de heeren C. L. Everaert te St. Jansteen voor 985, P. J. Cambeen te Hontenisse voor 900, B. H. Reuling te Hulst voor f 885, P. J. Wisse te Zaamslag voor f 881, en P. A. Adriaansens P.Az. te Hontenisse voor f 880. Gegund aan den minsten inschrijver. Een daad van de Koningin Uit Den Haag wordt geschreven Sedert eenigen tijd wandelt onze Koningin korter of langer in het Haagsche Bosch, gewoonlijk ver- gezeld door een hofdame en een ordonnance- officier, terwijl het rijtuig van H. M. op eenigen afstand volgt. Donderdagochtend geschiedde dit ook, en toen zag de Koningin twee kinderen, hoogst armoedig gekleed en schreiende, op een bank bij elkaar gehurkt. Wat er aan scheelde werd gevraagd. Ze hadden zoo'n honger, was 't antwoord. En al schreiende vertelde de oudste van de twee, dat eerst moeder was gestorveu en toen hun marmotje, waarmee zij langs den weg kunstjes deden. z/Maar ga dan naar vader," voegde de Koningin haar toe, maar de kleinen verklaarden na eenig aarzelen, dat vader hen toch weer op straat stuurde om te bedelen. De Koningin gaf toen bevel om de kleinen in Haar rijtuig naar een verzorgingsgesticht te brengen aan den Loosduinschen Weg en begaf zich zelf te voet naar Haar Paleis. Een man van 92, en eene vrouw van 90 jaar, wonende in eene der straten van den Jordaan te Amsterdam, hebben Vrijdag hun 70jarig huwelijks- feest gevierd. Zekere A. Dohman, landbouwer te Geleen, kocht Maandag jl. op de markt te Valkenberg een paard, waarop hij huiswaarts reed. Onderweg wierp het paard hem af, sprong over hem heen, en trapte hem daarbij zoodanig met de achterpooten op de borstkas, dat de man aan de gevolgen is overleden. Te Schoonrewoerd is een 3jjarig meisje in 't veld verbrand, bij gelegenheid dat er aardappelen- stroo enz. werd verbrand en de vader zich even vandaar had verwijderd. Het 16jarig Haagsche meisje, dat sedert 9 November van het vorige jaar uit de ouderlijke woning te 's Gravenhage werd vermist, en voor wier opsporing in het politieblad een belooning van 25 was uitgeloofd, is Vrijdag te Rotterdam door de politie teruggevonden en naar Den Haag overgebracjit. Het meisje was daar onder een valsehen naam in betrekking als dienstbode. Men schrijft Art. 29 van de Leerplichtwet bepaalt z/De gemeenteraad is bevoegd bij verordening te bepalen, dat, onder bij die verordening te stellen voorwaarden, ambtenaren der politie gemachtigd zijn, een kind dat zij gedurende de schooltiiden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welks leerlingen het kind behoort." Niet nieuws onder de zon Vijftig jaar geleden leefde te Loosduinen burge meester Jansen, als het hoofd der gemeente. Hij was zeeofficier geweest en gelastte zijn politie- dienaren om die //spijbelaars" naar de school van .-y v»id*rwKiir-^iw*sM»eEo**orrsT - r~n iiy-Trr-nnmrm~nrminm-]TT—rn>i m i die burgerlijke mevrouw Ellis of haar eenvoudige echtgenoot aan zulke mooie sieraden Die moesten gestolen zijn. Dus was ik de heelster van ge- stolen goed. Dit was de //ironie van bet noodlot" met verdubbelde kracht. Ik, een ervaren rechercheur, eensklaps herschapen in een heelster. Ik was niet verplicht om mij zelven aan te geven, maar als tnevrouw Ellis mijn geheim doorgrond had, zou zij geeu cynischer plan hebben kunnen beramen. Gefolterd door die gedachten, lag ik rusteloos in de duisternis te luisteren naar de muziek der electrische draden en te verlangen naar het aan- breken van den dag, om mevr. Ellis te kunnen verzoeken, hare schatten terug te halen. Waakte ik of droomde ik Mijn gordijn was opgetrokken, zooals ik zeide en ik lag nu te kijken naar het rechtsche rr.am, dat tegenover het huis der familie Ellis lag, dus naar den zijkant van mijn huis. Al le lichten waren nu uit, de nacht was alleen verlicht door fonkelende sterren en toch scheen er een gedaante te zweven tusschen mij en den sterrenhemel. Ik was als betooverd, mijn hoofd bonsde. Ik was mij bewust van de werkelijkheid mijner om- geving en twijfelde toch aan hetgeen ik zag niet in staat de waarheid van den toestand te doorgronden, lag ik als onder eene begoocheling, terwijl de schim eensklaps weer verdween en de omtrekken van het naburige huis weer even duidelijk zichtbaar waren als te voren. Ik sprong uit mijn bed en liep verschrikt naar het raam. Door de dunne gordijntjes, die vlak voor de ruiten gespannen waren, zag ik de huizen, de tuintjes en de houten schuttingen er tusschen in. Geen licht, geen levend wezen was er te bespeureu en toch was ik overtuigd dat ik eene gedaante mijn raam had zien naderen. (Wordt vervolgd.) meester van Eek te brengen, die toen aan het einde van den dorpsweg naar Poeldijk stond. Op de Mauritskade te's Hage had Woensdag zoo verhaalt het Vad. een aardig voorval plaats. Een peleton miliciens was onder bevel van een 1® luitenant op den terugweg naar de kazeme, toen plotseling een voorbij komende slagersjongen riep „peleton haltAlle lauds- verdedigers stonden eensklaps stil. De jongen, die het onverwachte succes van zijn bevel ziende, verdween in een zijstraat en genoot van daar de uitwerking van zijn streek. De luitenant, een oogenblik in de war gebracht, wendde zich tot een der lachende toeschouwers met de woorden z/mijnheer, ik verzoek u beleefd in het vervolg dergelijke aardigheden te laten." De aanges; ro- kene, geheel onschuldig aan het gebeurde, trachtte zich te verdedigenmaar de luitenant liet 'n z/voorwaarts marsch" hooren en daar mee was de zaak uit. De correspondent van de Zwolsche Courant te Kaapstad weet te vertellen, dat de Engelschen bij Spearman's kamp aan de Boven-Toegela erger- lijk hebben huis gehouden in een kerk van de Nederduitsch Gereforineerde gemeente. De kerk werd ingericht tot stal, de lampen werden stuk geslagen, het orgel vernield, het zilveren avond- maalgerei gestolen, en in den kanselbijbel werd in het Engelsch geschreven: ,/Vervloekt zijn de Dutch en al hun doen." Uit Meppel werd in bet begin der vorige maand gemeld, dat een gezin aldaar bijna door kolendamp was gestikt, doordien de schuifvande vulkachel in de slaapkamer gesloten was. De beide echtgenooten zijn niet hersteldde vrouw is thans aan de gevolgen overleden, en de man verkeert in zeer zorgwekkenden toestand. Vrijdagnacht is te's Gravenhage een persoon op straat met een mes ernstig aan de hand ge- wond door een hem onbekend man. Een dokter verleende hulp. De dader is naar het commissa- riaat van politie aan de Nieuwe Haven aldaar gebracht. Later in den nacht kwam aan dat bureau ook eene vrouw zich beklagen dat zij door dienzelfden man was mishandeld en hij hare kleeren had stukgesnedeu. Een ongeluk komt zelden alleen Te Utrecht had een 11 jarige knaap het ongeluk bij het springen te vallen en daarbij, zooals later bleek, het rechter sleutelbeen te breken. Op het geschreeuw van den jongen snelde diens moeder aanstonds de straat op en bracht hem naar huis, waar haar echter nog erger wachtte. Tijdens haar afwezigheid was namelijk haar ruim 3jarig dochterje van een stoel gevallen en met het hoofd op den rand van een ijzeren kolenbak terecht gekomen. Het kind was daardoor vrij ernstig verwond en had bovendien het bewustzijn verloren. Daar de moeder van schrik een zenuwtoeval had gekregen, zorgde een der buurvrouwen, dat er spoedig een dokter aan- wezig was, op wiens bevel de beide kinderen naar het ziekenhuis werden vervoerd. De toestand van den jongen is bevredigend bij het meisje is men echter bevreesd voor hersen- schudding. Een der lezers van de Bossche Ct. schrijft aan dat blad In verschillende couranten in ons land, onder deze ook in uw blad op 15 Maart jl. verscheen een advertentie, waarbij door een firma, handelende in galanterieen en huishoudelijke artikelen te Arnhem, een prijsraadsel werd uitgeschreven. Het was de vraag, wie van de letters, waaruit 't woord //Bloemfontein" bestaat, 't meest aantal woorden kon inzenden voor 27 Maart. leder inzender moest bij zijn lijst drie postzegels van 5 cent voegen en had dan kans op verschillende prijzen tot een gezamenlijk bedrag van 1000 gulden zooals een gouden horloge (hoofdprijs), een naai- machine enz. Onder de inzenders waren, voorzoover we zeker weten, drie personen van hier. Mej. A. zond 80 woorden in, de heer B. 228 en de heer v. d. K. 140 verschillende woorden. De eerste en de laatste ontvingen voor eenige dagen een gedrukt bericht dat zij voor een prijs niet in aanmerking kwamen. De heer B. ontving niet zulk een bericht tot heden. Maar wat wel toevallig is, hij ontving gisteren een kennisgeving der postadministratie berichtende dat er voor hem op 't postkantoor een aangetee- kenden brief uit Arnhem was met een aangegeven waarde van vijftig gulden. Toen hij zich aan 't postkantoor aanmeldde, ontving hij een net pakje in grauw papier, flink verzegeld met een wapenstempel, voorstellende een schild met een kroontje er boven. Bij opening bi vatte dit pakje een kinderhorloge van verguld blik, zonder een letter schrift er bij. Nogmaals 't is wel toevallig. De indertijd zooveel besproken inval van de justitie in het logement van Lammetje Zondagin de Sint Nicolaasstraat te Amsterdam heeft nietde resultaten opgeleverd, welke daarvan verwacht mochten worden. De arrestanten, ten getale van negen, zijn op vrije voeten gesteld. Men weet, dat de huiszoeking en de arrestatie in verband stonden met de talrijke diefstallen en inbraken welke te Amsterdam gepleegd werden. Men meldt uit Haarlem Een kort aangebonden 9jarig ventje uit Rotter dam en vandaar Zaterdagochtend per eersten trein naar Amsterdam vertrokken, kreeg in de coupd ruzie met een medepassagier over het al of niet openzetten van een raampje. Daar de 9jarige ziin ain met kon krijgen rukte hij aan het station aan de noodrem en daar hij toen weigerde zijn naam op te geven werd hij aan de politie over- gegeven. In de Groote Houtstraat te Haarlem vie! Zaterdagnamiddag een koetsier van den bok van zijn rijtuig. Een der wielen is hem over het hoofd gegaan, zoodat de dood weldra is ingetreden. Omtrent kolonel graaf de Villebois Mareui', die bij Boshof gesneuveld is, heeft het /Journal" indertijd het volgende gemeld. De kolonel was 52 jaar oud. In 1868 verliet hij de militaire school te Saint-Cyr. Hij heeft als luitenant der marine-infanterie gediend in Cochinchina in den oorlog van '70 maakte hij, als kapitein bij de jagers te voet, deel uit van het Loire-leger, en bij de herovering van Blois ernstig gewond, kreeg hij op 23jarigeu leeftijd op het slagveld het Legioen van Eer. Als batal- jonschef hij bij den generalen staf geplaatst, later werd hij, als overste, chef van den generalen staf van het legerkorps in Algerie. Toen hij den kolonelsrang verkregen had, kwam hij achtereen- volgens in garnizoen te Mayenne, Soissons en Sidi-bel-Abbes. Villebois-Mareuil heeft eerst een gedeelte van den ^veldtocht in Natal meegemaakt en is tegen woordig geweest bij den slag van Colenso op 15 December. Vervolgens heeft hij zich naar Kirn- berley begeven hij was met den ingenieur Leon, toen deze gewond werd. Den aftocht van Cronje naar Paardeberg maakte hij niet medevolgens een bericht van de //Liberte" verleende hij na het opbreken van het beleg van Kimberley zijn bijstand bij het voorbereiden der verdediging van den Vrij staat en de Vaal-linie. De bakkersknecht Friedrich Nussbaumer te Weenen heeft zich uit wanhoop over den dood van Joubert opgehangen. Hij had al lang naar Transvaal willen gaan en meevechten. De Boeren zaten hem voortdurend in zijn hoofd en daarotn was het uit met zijn rust toen hij het doodsbericht las. Onophoudelijk weende hij en zeide dat ongeluk niet te kunnen overleven. Schijnbaar kalm ging de knecht Vrijdagavond slapen, maar 's morgens vond men hem hangen. Dit voorval bewijst eensdeels hoe het volk hier met de Boeren mee leeft, anderdeels hoe licht men hier tot het besluit komt zich van kant te maken. Een vermakelijke klucht baart in de Duitsche litteraire kringen groot opzien. Een der Katholieke bladen bevatte een intervieuw van een der voor- naamste centrumleiders, die zich op de meest smalende wijze over zoowat alle Duitsche letter- kundigen had uitgelaten. Natuurlijk groote ver- ontwaardiging over zulk een afbreken van het meerendeel der letterkundigen. Maar het intervieuw was een welgeslaa^de April-grap. Alles wat den katholieken schrijver in den mond werd gelegd, was ontleend aan wat de voornaamste critici over den arbeid der Duitsche letterkundigen hadden gezegd. Niets van deze beoordeelingen was oorspronkelijk, behalve de vorm. Het bulletin medical deelt mede dat Dr. Bouquet van het bacteriologisch laboratorium te Algiers 100 postzegels kocht van een jong soldaat, verzamelaar van postzegels, welke deze met zijn speeksel bevestigd had op een blad papier. Aange- zien deze jonge man ernstig aan tuberculose leed, onderzocbt Dr. Bouquet de postzegels. Hij legde ze in een schoteltje met gesteriliseerd water en liet ze 24 uur daarin liggen, waarna hij 16 gezonde konijnen nam, waarvan hij er 8 inentte met het vocht waarin de postzegels gelegen hadden bij de sectie bleek dat die acht konijnen door tuberculose besmet waren, terwijl de niet-ingeente controle-dieren gezond bleven. Hij waarschuwt dus de postzegelverzamelaars deze eerst te ontsmetten, door ze gedurende een uur in 5 percent phenylzuur te leggen of in een ontsinettingsoven, alvorens ze te behaudelen. Voor- al voor kinderen acht hij het bezit van postzegels, die imrners besmet kunnen zijn, gevaarlijk. le Norfolk heeft eene Engelsche dame haar kind bij den doop den naam van Joubert gegeven, een, zooals zij zeide, der groote Engelsche gene- raals. De onwetendheid der dame wekt veel sensatie in de buurt, zegt de Morning Leader. Zij poogt den naam veranderd te krijgen, maar tevergeefs. Joubert is het kind gedoopt en Joubert blijft hij. Dat vele Engelschen niet op de hoogte zijn, weten wijmaar zoo dom Een Duitsch paartje heeft een romantisch, maar voor miinheer wel wat onplezierig huwe- lijksreisje gemaakt. lu Napels raakte het jonge mevrouwtje verliefd op een mooien luitenant, met wien zij vluchtte. De echtgenoot zoeht en vond de verliefden in een cafe, waarop hij zijn weinig betrouwbaar vrouwtje meenam naar het vader- land, in den hoop daar geen mooie Italianen te outmoeten. De I ransche wet bepaalt, dat alle goederen, die vacant en zonder eigenaren zijn, pubiiek eigen- dom zijn en door alien kunnen worden gebruikt. Het eigenaardige gevolg daarvan is, dat de justitie geen vervolging wil instellen tegen iemand, die

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2