A lgemseo Nienws- en Advertentieblad voor Zeeowsch- Via an der e AANBESTEDINfi. Dokter S T A S, 2lw ^aara:ang, aanbe8teden: Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. chirurgijn dentiste yan het burgerlijk hospitaal, ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. het leggen en verleggen van kei bestrating en verdere bijkomende werken met bijlevering van de benoodigde keieu enz. dagen. Voorm. Nam. Zaterdag 7 April 7.16 7.55 Zondag 8 8.39 9.23 Maandag 9 u 10.7 10.44 Dinsdag 10 11.18 11.45 Woensdag 11 12.27 Donderdag 12 0.28 12-46 V rijdag 13 1.2 1.18 Getrouwd M. J. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Statiestraat 8 te GENT, lEllZEItlSCHE COURANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Yoor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prije slechts t w e e m a a 1 berekend. y y Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit blttri verachljiH^aMnd^g-^WoeiisJag- en Vrydagravoiid^jUta^ bij den ■ltgeve> P. J. Via »K te Ter Weazen. Bargemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 1 Mei 1900, 's namiddags ten 3 uur, in het Raadhuis aldaar, in het openbaar bij enkele inschrijving Het bestek ligt van af 19 April a. s. ter inzage op de Gemeente-Secretarie en is aldaar van af dien datum verkrijgbaar tegen betaling van 25 cents. Inlichtingen zijn te bekomeu bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Dinsdag 24 April 1900, des voormiddags ten 10 uur, samen te komen in het Raadhuis. Ter Neuzen, 5 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. W1SKERKE, Secretaris. TER NEUZEN, G April 1900. Bij Kon. besluit is aan den heer L. Schiphorst, oud-onderwijzer aan eene openbare school te Ter Neuzen, een pensioen toegekend van f 600. Door verschillende leden der Eerste Kamer, werd, geheel in den geest van hetgeeu de heer Hennequin in de Tweede kamer heeft gezegd, bij het onderzoek van het wetsoutwerp tot verklaring van het algemecn nut der onleigening van eigen- dommen voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen de wensch geuit, dat de zorg voor de havenwerken van Ter Neuzen, met het oog op de concurrentie van Gent, niet worde ver- waarloosd. Met aandrang werd de wenschelijkheid betoogd, dat de regeering beschikking behoude over de noodige terreinen voor laad- en iosplaals, hetzij onmiddellijk of middelijk, opdat deze niet in handen van speculanten komen. Voorts wordt prijs gesteld op de beantwoording der volgende vragen Is de aanleg zoo deugdelijk geschied, dat in de eerste tien jaren gcen buitengewone onkosten te wachten zijn en men met de 92,000 voor onderhoud zal toekomen Hoe staat het met de uitkeering van Belgie Hoe worden onze voorschotten (dit jaar anderhalf millioen gulden) gerestitueerd Wordt rente- verlies vergoed P Uit een herberg buiten de Begijnenpoort nabij Ilulst werd jl. Maandagavond ongeveer half zeven een velocipede ontvreemd, welke een bezoeker daar, terwijl hij even met den herbergier voor een boodschap uit was, had laten staan. De dief, zekere B. uit die buurt, is gearresteerd. Diusdagmiddag werd te Hontenisse uit den Vogel opgehaald het lijk eener 74jarige weduwe. De vrouw leed aan toevallen. Zij had voor den middag omstreeks halftien uur hare woning ver- laten en was sedert niet meer gezien. Axel. Blijkens opgaven verkregen bij de jongst gehouden volkstelling woonden alhier op 1 Januari jl. 2165 mannen en 2273 vrouwen, totaal 4438 personen. Hiervan behooren tot de kom wijk A 917 mannen en 1018 vrouwen. Tot wijk B 582 mannen en 527 vrouwen en tot wijk C 666 mannen en 628 vrouwen. Op de door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor 1900/1901 komen voor: 630 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. 630 kiezers voor de Provinciale Staten, 609 kiezers voor den Gemeenteraad. en Axel. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den Raad van Bestuur der Spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzeu te St. Nicolaas een adres gericht waarin eene betere aansluiting verzocht wordt met Philippine, Sas van Gent, Selzaete en omliggende plaatsen, Adressanten gronden hun verzoek op de om standigheid dat uit de richting Selzaete naar Axel, driemaal per dag aansluiting is te Sluiskil terwijl zulks omgekeeed alleen het geval is des nam. half 5 met een oponthoud van ongeveer een uur te Sluiskil. Er bestaat alhier dringende behoefte aan eene dergelijke correspondentie in den voormiddag, waarom het college aansluiting verzoekt met den trein die des voormiddags 7 u. 50 m. uit St. Nicolaas vertrekt. Philippine. Thans heeft ook de heer E. Cuelenaere zijn ontslag als raadslid ingediend, zoo dat we dit jaar, evenals in het vorige weder twee vacaturen in den Raad hebben. Woensdagavond is op het raadhuis in overleg met den burgemeester, eene feestcommissie sarnen- gesteld tot het vieren van de feestelijke opening van het kanaal, op 17 Juni a. s. De heer A. 1'Arbroscheer heeft daartoe het voorzitterschap aanvaard. Sas van Gent, 5 April. Hedenmorgen heeft het grootste deel der arbeiders, ruim 150 man, aan de alhier in opbouw zijude spiegelglas-fabriek het werk gestaakt. De eisch was verhooging van loon, n.l. 10 centiemen per uur opslag. De politie spoedig ter plaats, wist de orde te hand- haven, door de stakers van het terrein te verwijderen. Daar de aannemer niet wil toegeven, duurt de staking voort. Koewacht, 4 April. Heden had alhier de gewone jaarlijksche markt plaats voor paarden en ander vee. Ondanks het zeer ongunstige weder, was er veel volk op de been en werden tal van vreemde kooplieden opgemerkt. Aangevoerd waren 150 stuks hoornvee, 32 paarden en 62 varkens. De handel was levendig en er werden goede prijzen besteed. Na keuring werden aan de volgende personen premien uitgereiktvoor het meest in waarde zij ode werkpaard, aan J. Sanders te Exaerde voor het schoonste veulen nog zijne melktanden lebbende, aan P. Cerpentier te Stekenevoor het schoonste veulen in 1899 geboren, aan Ch. D'Hooge, alhier; voor de schoonste baatgevende koe, aan Ch. Borm, alhier; voor de schoonste kalfdragende vaars, aan Fr. de Maaijer, alhier; voor den vetsten os, aan den heer C. Dierick, alhier; voor de vetste vaars, aan den heer E. Plasschaert, alhier voor den schoonsten stier, aan H. Nijskens, alhier voor het grootste getal paarden ter markt ge- bracht, aan Th. Ferket te Moerbekevoor het grootste getal hoornvee, aan P. Verbist te Zuid- dorpevoor het grootste getal varkens, aan Ch. Janssens te Moerbeke en voor het grootste getal hoornvee ter markt gekocht, aan A. de Guchte naire, alhier. 5 April. Dezen morgen zijn J. A. en Fr. V. geboeid naar Axel en vandaar naar Middelbiirg vervoerd. Deze twee jongelui kregen het in d:n zin om een kameraad, die wegens droukenschap en verzet tegen de politie in het huis van bewaring was opgesloten, te gaan verlossen. Met een stuk hout was juist de buitendeur opengeloopen, toen onze beide inbrekers door de marechaussees op heeterdaad betrapt werden Doch zij hadden hun doel bereikt. Hun kameraad werd in vrijheid gestelddoch zij zelven mochten zijne plaats gaan mnemen, Thans kunnen zij in Middelburg over hunne onbezonnen daad nadeuken. '8 Gravenliage, 6 April. Eerste Kamer. Goed- gekeurd is de onteigeningswet tot verbetering van het kanaal Gent-Ter Neuzen, waarbij de Minister van Waterstaat andermaal zijn voornemen tot verbetering der havenwerken van Ter Neuzen mededeelde. Om De Shamrock. Men weet dat den Ieren tegenwoordig vergund is hun nationaal embleem, het klaverblad, te dragen. Dat verlof heeft het Iersche patriotismus weder doen ontwaken en daardoor is aan de oude Iersche poesie een nieuw leven gegeven. Oude vergeten liederen weerklinken opnieuw op de lippen en in de harten. Nergens is de poesie zoo vurig en hartstochte- lijk als in Ierland. Wat bijna in al die liederen bezongen wordt, is het vrije Ierland en het natio naal symbool, het groene klaverblad tegenover het rood van de Engelsche vlag. Een van die liederen is treffend. Het draagt tot opschrift. ffDe moeder van den patriot" en is een herinnering aan den met geweld en met de galg onderdrukten opstand van het Iersche volk in 1798. Op de pijnbank gebracht door bewaarders, die beweerden dat zij in hunne huizen wapens ver- borgen hadden, zegt een geschiedschrijver, werden de katholieke Boeren die tot wanhoop gebracht te vergeefs hadden getracht te ontvluchten om de gruwelen van den burgeroorlog te ontgaan ten bloede toe gegeeseld en wonden toegebracht, die men door er peper en zout in te breugen, in ontsteking brachtaan fanatieke soldaten over- geleverd die hunne haren met pek besmeerden en hun uit het hoofd trokken. Van alle kanten door een geregeld zeer sterk leger ingesloten, werden ze gevangen genomen en met de uitge- zochtste wreedheid gepeinigd om hen te dwingen hun hoofden te verraden maar niet £en verraadde hen. Op het oogenblik dat haar zoon aan den voet van de galg is en bij hem aandringt om te kiezen tusschen verraad en dood, roept een weenende moeder hem toe Moed, mijn zoon, moed I Op niemand van uw naam kleeft ook de minste blaam, maar als gij een verrader wordt, zou ik wenschen dat de melk waarmede ik je gevoed hebt, in vergif veranderde. Ik heb niemand dan u in de wereld, en toch zou het mij meer verdriet kosten u als lafaards te zien leven dan u als vrij en fier man te zien sterven. Ja, gij zult mij duizendmaal liever zijn mijn kind, als gij een roemvollen dood aan de galg vindt. De mannen, die u gegrepen hebben, hebben van uw hoofd ons heerlijk nationaal symbool, de shamrock, het zinnebeeld van onze hoop, afgerukt. Maar ik heb de cocarde op mijn borst geplaatst. Gij zult sterven mijn zoon, maar dank zij uw moed en dien van uwe gezellen, zal de shamrok nooit sterven. INGEZONDEN STUK KEN. Omdat verscheidene personen hierover verbolgen waren op het geachte lid van den Raad en het mij al dadelijk duidelijk was, dat hier niets dan een echt Driewegensch lasterpraatje de rondte deed, heb ik in vertrouwen aan het gemeente raadslid medegedeeld wat en hoe van hem ge- lasterd werd, opdat hij zelf in dezen handelen kon naar hem goed dacht. Daar de heer De Zeeuw zelf op Driewegen woont en hij dus alles van de zaak weten kon, is het niet in me opgekomen ook hem hiervan kenms te geven. Maar hoe de heer De Zeeuw, nu hierin iets zien kan, dat afkeuring verdient en hoe hij zelfs iets van het vertrouwelijk schrijven is te weten gekomen, dat ik vooral ook verzond met het oog op de nieuwe stemming, (ik was te Driewegen als afgevaardigde naar Ter Neuzen gekozen) is me een raadsel. Mel stem ik toe, dat zijn wegblijveu van de stembus voor hem niet op de aangenaamste wijze verklaard is. Maar wie draagt de schuld daarvau Overigens ben ik me volkomen onbewust iets ten nadeele van den heer De Zeeuw te hebben geschreven. Mocht het geachte lid van den ge meenteraad, tot wien ik mijn schrijven richtte, genegen zijn mijn brief te publiceeren of den heer De Zeeuw ter lezing te geven, zoo kan hij mij daarmee niet anders dan een genoegen doen. Copie heb ik natuurlijk niet bewaard. Dankend, Mijnheer de Redacteur. Uw dienstw. dien., J A N S E N. Driewegen, 5 April 1900. H H H II II VAN DIXHOORN EN De rechtbank heeft in hare zitting van 6 April de volgende vonnissen uitgesproken L. D., oud 20 j., voermauskecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 hechtenis. A. V., oud 28 j., timmermansknecht te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. Mijnheer de Redacteur Ongetwijfeld zal U me wel eene kleine plaats inruimen om te antwoorden op een advertentie, die ik tot mijne groote verwondering vond in uw no. van heden en die gewis voor al uwe lezers zeer raadselachtig moet zijn. Toen het na de stemming voor een lid voor den gemeenteraad op Vrijdag 9 Febr. 1.1. en de daarop gevolgde herstemming, hier op Driewegen algemeen de aandacht trok, dat de heer De Zeeuw van de stembus weggebleven was, werd er o. a. zeer druk verteld, dat dit thuis blijven een gevolg was van de tusschenkomst van een antirevolutionair gemeenteraadslid, die den heer De Zeeuw zou uitgenoodigd hebben op den heer Nelemans te stemmeu. De reden, waarom het gemeenteraadslid zoo zouderling zou gehandeld hebben, werd er bijgevoegd. De heer De Zeeuw, willende zijn beginsel niet verzaken en tegelijk het raadslid een genoegen willende doen, zou dan van de stembus thuis gebleven zijn. H. F. LOEKEMEIJER, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de talrijke blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 5 April 1900. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een langdurig lijden, in den jeugdigen leeftijd van 14 jaar en 8 maanden, ons geliefd oudste zoontje ADRIAAN FRANCOIS. Het is voor ons tevens een behoefte om aan den Weled. heer A. Rprijitenburg, arts, onzen inuigon dank te betuigen voor de trouwe zorgen en zijn onvermoeide komst gedurende zijn lijden van 7 jaren. Ter Neuzen, 5 April 1900. C. MEEUSEN en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt bij dezen zijn liartelijkeu dank, voor de vele gelukwenschen, ter gelegenheid van zijn benoeming, tot lid der Staten van Zeeland ontvangen. Mr. P. DIELEMAN. Middelburg, 4 April 1900. is elken werkdag te raadplegen van 10 tot 4 uur.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1