(Jemengde berichten. TER NEUZEN, 28 Maart 1900. Naar we vernemen komen op de aanbeveling voor gemeente-ontvanger alhier voor, als no. 1 de heer J. A. Klaassen alhier en als no. 2 de heer J. W. Lucas te Egrnond aan Zee. Benoemd tot ontvanger der Rijksbelastingen te Ter Neuzen de heer J. J. van Pienbroek, thans te Gorredijk. Bij gelegenheid der kermis (foore) van Gent zal op 1 en 8 April a. s., de trein die gewoonlijk om 7,57 ure van daar slechts tot Selzaete rijdt, op die datums doorloopen tot Ter Neuzen, terwijl alsdan de trein van 7,20 ure vervalt. Gisteravond werd op de bovenzaal van het Hotel der Nederlanden" een concert gegeven door het fanfarengezelschap Apollo". De verschillende muzieknummers werdenaccuraat uitgevoerd en oogstten een algemeenen bijval in. Ter afwisseling werd gegeven //De Kwakzalver", voordracht, en het blijspel in een bedrijf „De kneclit van twee meesters of een dag vol ver- gissingen", welker uitvoering goed van stapel hep. Het woord van dank tot de werkende leden na de uitvoering gericht, was inderdaad verdiend. Uit een en ander was dezen avond te constateeren dat /Apollo" volkomen in staat is het doel te bereiken dat ze zich voor oogen stelt, n. 1. werk- zaam te zijn tot genoegen van het publiek. Na afloop van 't programina ving het bal aan, waarop een gezellige stemming bleef voortduren. Opzettelijk spraken we hiervoren niet over het bezoek. Dit was matig en viel ons en velen met ons ten zeerste tegen, waar het voorloopig bestuur met kwistige hand uitnoodigingen ver- zonden had. Zooals we reeds eenigen tijd geleden meldden, wil men beproeven het sitids 1860 bestaande gezelschap, dat door het verliezen vau zijn vorigeu voorzitter een krachtigen steun moest missen, doen voortbestaan niet alleen, maar trachten het tot meerderen bloei te brengen. Om een vereeniging te onderhouden is echter financieelen steun noodig, niet het minst voor een muziekgezelschap. 't Is dan ook daarom dat men allereerst wil trachten contribueerende leden te werven en daarvoor het publiek in de gelegenheid stelde te zien en hooren wat //Apollo" vermig, opdat zou blijken dat men geen onwaardige zijnen steun verleent. Teleurstellend was echter de opkomst der ge- noodigden. Was dat door gebrek aan belang- stelling? Wij zijn overtuigd dat bij verschillenden andere redenen golden. Moge dat bij'velen het geval zijn en het bestuur, wanneer het langs andereu weg een beroep doet op den steun der in- gezetenen, ruime bijval ondervinden opdat //Apollo" blijve voortbestaan. Naar we vernemen zal gehoor gegeven worden aan een wenk om, door het stellen eener billijke contributie, ruime deelneming mogelijk te maken. Heden werd alhier in het Hotel Centraal door het bestuur van den polder Van Lijnden aanbesteed het met keibestrating verbinden van de grintbaan op den dijk van den Groote Huissens- polder, benoorden de buurt //het Poontje" gemeente Zaamslag, met de keibaan in den Copwijkschen weg, beoosten de buurt /het Keizerrijk", gemeente Boschkapelle, ter totale lengte van 2025 M. Hiervoor waren ingekomen 11 biljetten, waar- van 8 als voorwaardelijke werden terzijde gelegd. De geldige biljetten waren van de heeren J. F. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor 16400, B. van Eck te Ter Neuzen voor 15750, P. A. Adriaansens PAz. te Walsoorden voor 15702, Alf. de Waal te Hontenisse voor 15679, A. T. Rottier te St. Jansteen voor 15530, K. de Vos te Ter Neuzen voor 15500, A. Tholens een schip was. Het geleek rneer op een kleinen zeehaveu, zooals men die ziet op een helderen avond. Zij ging met grooten spoed voorwaarts. zeker wel een-en-twintig of twee-en-twintig knoopen per uur. ,/t Lijkt wel een wedstrijd zeide kapitein George. //Wees verzekerd dat deze boot die van de Cunardlijn tracht in te halen." Den volgenden dag hadden we een frissche bries en een schuimende zee. Het verwonderde mij dat kapitein George niet direct had gesproken over het doel van onze reis. Dien morgen echter, na het ontbijt, zeide hij Wij moeteu van middag onzen weg nauwkeurig bepalen Lawrenceson, of anders zullen wij nog te ver gaan." Wij dedeu dit en toen de kapitein den weg nauwkeurig op de kaart had bepaald veranderden wij de richting in zuid-west. Dit bracht ons weer uit de buurt der Atlantische stoombooten, hoewel wij nog een groot aantal zeilschepen zagen. Ik merkte op dat kapitein George gedurende de laatste dagen de kaart zorgvuldig bestudeerde. Op een morgen toen hij de gewone dagelijksche berekeningen gemaakt had, trad hij den salon binnen met een papier, waarop lengte en breedte geschreven waren. ,/Houd je duiktoestel gereed, Lawrenceson," zeide hij tot mij. ,/Je zult het wel spoedig noodig hebben." „Is de rots in zicht vroeg ik. ,/Neen, en waarschijnlijk zullen we haar niet zien. Misschien is zij onder water, zooals dit, naar ik geloof, gewoonlijk het geval is. Op welke Dingz. te Ter Neuzen voor f 15490 en dezelfde voor f 15429. Gegund aan den minsten inschrijver. Gisteren slaagden te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken, de dames E. Con- tant en E. J. Weisfelt, van Aardenburg. Overslag. Den 24sten dezer overleed de heer Steenput, secretaris, gemeente-ontvanger en brieven- gaarder, welke twee eerstgenoemde betrekkingen hij van af 1851, dus gedurende bijna een halve eeuw vervulde. Vroeger was hij nog lid van het kerkbestuur en tot voor korten tijd lid van het R. K. armbestuur. Veelomvattend was zijne taak, maar ongeevenaard waren ook zijn werkkracht en zijn ijver. Diusdag werd het stoffelijk overschot van den overledene onder veel belangstelling ter aarde besteld. De gemeenteraad en een drietal ver- eenigingen, waarvan de heer Steenput lid was, woonden de begrafenis bij. Bij het graf werd gesproken namens den gemeenteraad en de bevolking van Overslag, en ook namens de bovenbedoelde vereenigingen. Onze jeugdige fanfarenmaatschappij voerde een toepasselijk stuk uit, dat vrij goed slaagde. De naam van den heer Steenput zal nog lang in dankbare herinnering onder de Overslaggenaren voortleven. Hij ruste in vrede. Te Rilland hebben de onderwijzeressen der school geld ingezameld voor het vervaardigen van bouffanten voor de Boeren. Tijdens de handwerk- lessen worden nu ijverig door de meisjes der hoogste klassen deze kleedingstukken gebreid. Ook eenige dames helpen aan dit liefdewerk mede. De stoomcaroussellen-wereld heeft een verlies geleden. De heer J. Dobbelaere, houder van zulk een kostbare inrichting, wonende te Bussum, is Zondag overleden. Door zijn winstgevend bedrijf laat hij zijn be trekkingen verre van onvermogend achter. Maandagmiddag wilde iemand te Rotterdam op den Nieuwenbinnenweg op de in gang zijnde stoomtram stappen. Hij stapte mis, viel, doch hield zich vast, voortgesleept door de tram, totdat hij tegen een boom geslingerd werd en door den schok onder de tram geraakte. Hopeloos gekwetst aan gelaat en lichaam is de man naar het zieken- huis vervoerd, waar hij aan de gevolgen is over leden. Een ergerlijke dierenmishandeling heeft Zondag aan den Oosterweg te Groningen plaats gehad. De moesker H. aldaar was in zijn tuin aan 't werk, toen een hond op zijn erf kwam en 't hem, zoo beweert hij, lastig maakte. Om van dien last bevrijd te worden, gaf hij den hond met een ijzeren schop een slag, dat het dier het uitjankte van pijn en voor dood bleef liggen. Toen hij zag dat het gejank de aandacht der buren had getrokken, wierp hij het arme beest in een kuil en dekte deze dicht met aarde. De politie, met het geval in kennis gesteld, stelde een onderzoek in, groef den hond, die nog leefde, op, en maakte tegen den moesker proces-verbaal op. Voor de variatie weer eens een millioenen- erfenis 1 Uit Birdaard (Frieslaud) wordt aan de Leeuw. Ct. geschreven In de laatste helft der 18e eeuw vertrok uit deze streken een persoon naar Oost-Indie, die ver- want was aan een stam der Kingma's, waarvan in de dorpen Birdaard en Wanswerd vooral ver- scheidene nakomelingen wonen. Groote rijkdom- men wist hij zich in Indie te verwerven, zoodat hij omstreeks 1806 als millionnair aldaar over leed. Het Gouvernement in Oost-Indie hield die nalatenschap onder zijn beheer, gebruikte haar later voor het uitvoeren van groote werken en diepte echter blijft een vraag. Intusschen zijn we er niet ver vandaan. Dien avond werkten de machine langzaam. Kapitein George stond op de brug en gedurende een geheel uur gaf hij zelf direct zijne bevelen, van tijd tot tijd van koers veranderende. Toen gaf hij bevel om te stoppen. De mannen op den boeg waren met het anker gereed en spoed'g daarna hoorde ik het in het water vallen. Wij hadden een speciale diepzee kabel, maar ik was nog al verrast toen ik be- merkte dat de diepte niet zoo groot was als ik mij had voorgesteld. Kapitein George verliet de brug en trad op mij toe. z/Morgenochtend zullen we de groote boot uit- zetten, indien het weder zich goed houdt," zeide hij. //Ge zult iets meer naar het zuiden moeten gaan eer ge duiken gaat." Ik moet bekennen dat ik dien nacht niet sliep. Mijne gedachteu waren te veel vervuld vau het geheimzinnige van dezen rots in den oceaan. Was het verhaal waar? Lag de gevaarlijke plaats in onze nabijheid. Indien wel, wat een ontstellenden aanblik zou het zijn, wanneer ik daar beneden stond en de rots hier aanschouwde. Ik gevoelde dat ik misschien iets verschrikkelijks zou ont- dekken. (Wordt vervolgd.) van de rechtmatige erfgenamen hier te lande werd geen notitie genomen. j Zoo luidt kort het verhaal, dat hier in den laatsten tijd vaak gehoord wordt. Hoewel volgens 't getuigenis van oude lieden hier vroeger wel eens deze en gene uit den Kingma's stam over bedoelde nalatenschap in de Oost heeft gerept, een grondig onderzoek in die zaak had men tot nu toe niet ingesteld. Dat schijnt nu echter te zullen geschieden. Bijeen- komsten worden gehouden, oude doopboeken en andere documenten nagesnuffeld, familie-stamboo- men gemaakt, rechtsgeleerden e. a. geraadpleegd. Men meldt uit Eindhoven De afdeeling Eindhoven van de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft een protest irigeleverd tegen het sedert vele jaren alhier be staande euvel, dat aan het gebouw van bet kanton- gerecht eene wachtkamer ontbreekt, zoodat persouen, die hetzij als beklaagden, hetzij als getuigen, voor dat gerecht moeten verschijnen, of op straat moeten wachten, of hun toevlucht moeten zoeken in een tegenover het kantongerecht gelegen herberg. Vau dit laatste middel wordt zoo geregeld gebruik gemaakt, dat sedert eenige jaren het getuigengeld door de herbergierster wordt uitbetaald, die daar voor eene korting van 5pct. berekent. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag is ingebroken in de r. k. kerk te Zevenbergschen Hoek. De dader heeft met behulp van een ladder, die hij op het erf aanwezig vond, door een zij- raam, na daarin eerst een gat te hebben geslagen, zich toegang weten te verschaffen. De deur in de kerk, die toegang geeft tot de sacristie, vond men opengebroken, en uit een sigarenkistje, staande in een kast aldaar, wordt f 2 a 3 vermist. Buitendien heeft de dief de offerblokken stuk gebroken en den zich daarin bevindenden, toevallig zeer geringen inhoud, zich mede toegeeigend. De inbreker (waarschijnlijk geen vakman) heeft zich niet bediend van inbrekers- werktuigen, doch van dikke ijzers, die hij ter plaatse aantrof, om een en ander te forceeren. Maandag is uit het rijkskrankzinnigen- gesticht te Medemblik ontvlucht de gewezen ver- slaggever van de Echo W., van wiens zonderlinge handelingen tijdens een bezoek van Hare Majesteit de Koningin te Amsterdam sprake is geweest. Dronken of zich dronken houdende heer- tjes vielen Zondagavond een naar huis keerend dametje erg lastig in de Kaverstraat te Amsterdam. Zoo ver gingeti de heertjes, dat ze het meisje den hoed afrukten en achter een houten afsluitheining gooiden van perceel 81, het magazijn van gummi- artikelen van de firma Martin Schiff. Daar stond de schoone. Over de schutting klimmen ging natuurlijk niet op. Eenige net gehanschoende galante ridders keken wel eens over de heining, maar het hoofddeksel van de ruw bejegende juffrouw bleef waar het was. Gelukkig naderde daar een ferine, flink uit- ziende matroos. z/Ik zal je wel helpen juf" klonk het uit zijn zeemansmond in een wip was hij over de schut ting en binnen twee tellen terug met een galante buiging het boedje teruggevend. Reeds van doorgestanen angst wilde het juffertje verder gaan maarJanmaat hield haar toen vast. z/En ik nou klonk het uit zijn mond, goedig lachend. De juffrouw, hem verkeerd begrijpende, tastte met de hand in haar beursje, om hem een drink- geld te geven. z/Neen", riep Janmaat, ,/Zoo is het niet bedoeld, dat bedoel ik", en fluks pakte hij het meisje om den hals, gaf haar twee zoenen op de frissche koonen en verwijderde zich onder gelach van de omstanders, met een sierlijke buiging en een kort ,/Saluusies". Omtrent de poging tot vergiftiging op't Loo deelt de Arnh. Ct. nog het volgende mede De echtelieden H. K. in de buurtschap Het Loo leefden siuds eenigen tijd in grooten onmin. Dezer dagen zouden ze als gewoonlijk samen als ontbijt een pannekoek gebruiken. De vrouw had ditmaal echter geen lust. De man die naar zijn werk moet, begint dus alleen te eten, doch ont- dekt terstond dat de pannekoek doorzaaid is met muizentarwe. Hij staakt natuurlijk dadelijk dit onsmakelijk maal en vraagt zijn vrouw ophelde- ring. Deze gebelgd over zijn opmerkingen, ontrukt hem den pannekoek en werpt dezen in het privaat. De marechaussees met de zaak in kennis gesteld, ontruimden den put en vonden een gedeelte van den koek bereid met muizentarwe, hetgeen in beslag werd genomen. De vrouw heeft haar man intusschen verlaten, doch de zaak is in handen der justitie. Zondagmorgeu omstreeks kwart voor twaalf passeerden de inspeeteur van politie de heer J. Soer Jr. en een politieagent, beiden te paard den Noordblaak te Rotterdam, toen zij door een voorbijganger werden aangesproken, die hun mede- deelde dat hij even te voren twee ijzeren roaibooten had zien wegzinken, die gekomen waren uit den tunnel onder het postkantoor. Volgens zijne ver- klaring waren in een der roeibooten een man en in de andere eene vrouw gezeten. Met de beide politiemannen begaf de voorbijganger zich naar den politiepost aan de Beurs en vandaar werden de agenten met dreggen uitgezonden, terwijl de man in bewaring bleef. Spoedig reeds werd regelmatig met 5 dreggen gedregd in den Blaak nabij het postkantoor, hetwelk natuurlijk honderden wandelaars naar den waterkant lokte en aanleiding gaf tot allerlei fantastische verhalen. Telkens wanneer een dreggetouw strak aangehaald was, meende men een menschelijk lichaam naar boven te zien komen, doch dan was het een gezonken mand of kleed met rivie slik. Tot circa half een was reeds gedregd ook met roeibooten, doch hoegenaamd niets gevonden, terwijl ook geen roeiriemen of ander houtwerk uit de gezonken booten naar boven kwam. De man die de aangifte gedaan had, werd toen onder grooten toeloop overgebracht door een hoofdagent van politie naar het bureau aan de Pauwensteeg en aan een scherp verhoor onderworpen. Hij bleef evenwel pertinent zijn verklaring volhouden, doch bleek een 42jarige tapper uit Dordrecht te zijn, die aan verstandsverbijstering lijdt en hallu cination heeft. Des namiddags om 5 uur werd hij door zijn zwager afgehaald, die hem naar Dordrecht terugbracht. JVrijdagmiddag, bij het verlaten der Koningin- nesluis kantelde te Vreeswijk een zolderschuit, beladen met een locomobiel, lier enz. voor een heistelling, alsmede eenig houtwerk. De schuit sloeg geheel om en alles wat er op was raakte te water, ook de bestuurder. Deze wist zich echter te redden, door zich aan den rand der schuit vast te klemmen, waarna hij door een roeibootje werd opgenomen. De locomobiel ligt in de voorhaven dicht aan den ingang der sluis. Gelukkig is de waterstand zoodanig, dat de scheepvaart er niet door ge- stremd is. Een vrouw uit Harderwijk, komende van een familiebezoek te Crefeld, kreeg aan 't station aldaar van een Duitsche dame met een zuigeling op den arm het verzoek, even het kind vast te houden, daar zij nog een kaartje moest nemen. Maar de trein vertrok vdor de dame terug was en bij aankomst te Kleef bleek het kind over leden te zijn. Men vermoedt, dat het vergiftigd is en de Duitsche vrouw haar schuld heeft willen verbergen. Daar de Hollandsche haar onschuld met getuigen kon bevestigen, mocht zij nog denzelfden avond naar Harderwijk doorreizen. Omtrent het gebiuik van rijwielen in den Trans- vaalschen oorlog bevat de Kampioen de volgende, niet onaardige mededeeling Hoewel de wegen in en buiten Transvaal zeer slecht zijn, weten de Boeren toch een nuttig ge bruik van het rijwiel te maken. Op een morgen zag ik voor het magazijn van Gebr. Sluijter een menigte menschen staan. Het waren alien rapportgangers, wier fietsen voorzien moesten worden van geweerdragers. In minder dan een half uur zag men een corps wielrijders, wier machines allemaal voorzien waren van een Mauser-karabijn. Geheel Transvaal is, om zoo te zeggen, door rapportgangers omringd, die op een afstand van 4045 mijl van elkander liggen, zoodat een rapport zeer snel kan overgebracht worden. Hieronder een staaltje van den dicnst van het rijwiel. De Kampioen triplet van de Gebr. Sluijter werd door het gouvernement der Z. A. R. aangekocht ten dienste der rapportgangers. Toen genoemde triplet in den nacht een bericht naar generaal Joubert gebracht had, zag de be- manning op den terugweg een //gepantserde trein" aankomen. In vliegende vaart reden zij naar het Boerenlaager en stelden hen van het feit in kennis. In een wip was alles te paard. Zij reden weg, braken de rails op en de gepantserde trein werd gevangen met alles wat er in was. Onnoodig te zeggen, dat de triplet direct weer naar Gebr. Sluijter moest gestuurd worden, ten einde de noodige reparation te ondergaan 1 'tis de heer 1. Stam, nr. 9575 A. N. W. B., te Pretoria, die 't meldt. In Konstantinopel is deze week een vrou- wen-oproertje voorgekomen. Ongeveer twee hon- derd vrouwen van beamblen verzamelden zich voor het paleis van den groot-vizier om betaling te vragen van de achterstallige bezoldiging hunner echtgeuooten. Zij riepen dat zij en haar kinderen honger leden en dat zij niet zouden aftrekken alvorens de schuld voldaan was. Ten slotte stelden zij zich tevreden met een kleine afbe- taling en de belofte datde volgende maaud de rest zou worden voldaan. De Berlijnsche vereeniging tot verbetering der vrouwenkleeding telt, gelijk in de vergadering van deze week werd medegedeeld, reeds over de ldOO leden. Zij geeft een tijdschrift uit, dat tot titel draagt,,/Die gesunde Frau". Maarschalk Robert, baron van Kandahar en Waterford, opperbevelhebber der Britsche strijd- macht in Zuid-Afrika, is eereburger van de volgende twaalf steden Londen, Edinburg, Bristol, Chester field, Dingevall, Dumbar, Dundee, Inverness, Newcastle a. d. Tyue, Portsmouth, Waterford en Widl. Wijlen vorst Von Bismarck sloeg echter dit record met een nog veel grooter aantal eere- burgerschappen, daar de rijkskanselier alleen van de 86 steden uit de Rijnprovincie van zestig eereburger was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2