A lgemeen Nieuws- en Advertentiebl&d Zeeawsch-Vlaanderen JAARNARKT voor No. 3899. Donderdapj 29 Maart 1900. 40e #)aara:ari^. BEMESNTI-ABBEIBE! KERMIS. HINDER WET. cp Wssaidag 4 April 1900. Engeland en de Z.-A. Republiek. Het Oceaankerkhof. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave FKUILLETON 3) EZOEWACHT, TER NEUZEHISCHE (OIRW Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. iD VEETENTISN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. »It blail verschiJrH Woenstlag- en riJ<laKavon<l, uitgeiouderd op PeentdageB, bij den Mt«ye»e. H. J. %A1% IH »4W»»K te Ter m 1111 i ii ii -»ij111j.ji.» i v rrai111 v rr 9 r [a.... -t-" **J' - - - - t v— -*** - Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bij deze op, sollicitanten naar de bctrekking van op eene jaarwedde van f AOO, Belanghebbenden kunnen daartoe voor ft April a. s. een gezegeld verzoekschrift indienen, waarin wordt medege- deeld de betrekkingen die zij waarnamen en thans bekleeden, ouderdom en burgerlijken staat. De Burgemeester zal voor deze aangelegenheid te spreken zijn op Zaterdag, den 7en April 1900 's morgens van 10—12 en 's namiddags van 24 uur. Ter Neuzen, 26 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GETLL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN. L° Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken aan belanghebbenden bekend, dat bij de aanstaande kermis, die gehouden zal worden van 17 tot en met 22 September a. s., aldaar op hot Marktplein alsnog beschikbare ruimte zal zijn voor het plaatsen van inrichtingen van groote afmeting, bijv. een utoomcarousel, een wafelkraam, enz. Hen wordt gelegenheid gegeven voor April aim- Maande op gezegeld papier te doen blijken voor welken prijs. boven de verschuldigde belasting op staanplaatsen, zij tot het aangegeven einde over het betrokken terrein wenschen te beschikken. Grootte in vorm van de inrichting moeten daarbij nauw- keurig worden opgegeven. De inschrijvingen moeten door belanghebbenden gedurende 30 dagen gestand gedaan worden. Ter Neuzen, 26 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der hinderwet, doen te weten dat vergunning is verleend aan WILLEM VAN WIJCK alhier, en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene blikslagerij op het perceel kadastraal sectie C no. 3685 clezer gemeente. Ter Neuzen, 26 Maart 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L° Secretaris. Een gelieim van den Atlantischen Oceaan. Ik wist niet ^at ik moest antwoorjlen nooit had ik hem in zulk een treurigen gemoedstoestand gezien. /fNu," zeide hij een weinig opgewekter." //ik heb je eigenlijk niet hier gebraelit oui naar mijn brommen te luisteren. Maar van die rots ge- sproken. Je hebt gehoord wat Linklater daarvan verteld heeft, hoewel je missehien zult gedacht hebben, dat hij zich vergiste. Dat is echter niet het geval. Ik kan je bewijzen, dat het iets is, wal werkelijk bestaat." Hij ging naar een soort van schrijftafel aan het einde van de salon, trok een der laden open en nam daaruit een stuk verkleurd papier. „Lees dit," zeide hij, terwijl hij het papier voor mij op de tafel legde. //Je kunt het naar wal meenemen en aan den opzichter l'aten zien. Ik geloof dat hij dan wel overtuigd zal worden." Het schrift was gevlekt en onduidelijk, alsof het papier een geheelen tijd onder water had ge- legen. Toch kon ik nog lezen wat er opstond. Ik heb het stukje papier nog en bewaar het 'als een der curiositeiten van de zee. Het volgende stond er op z/De Nevada gestooten op onbekende rots in voile zee. God zij met ons Wij zijn verloren. H. B. West, Elmira. U. S." z/Eene vreemde boodschap," zeide kapitein George en op een wonderlijke wijze kwam zij in mijne hand. Eenige jaren geleden kruiste ik op Ierland's Westkust. Op een goeden morgen gooi- TE Begin 1) ure voormiddag. Eindigende 1 ure namiddag. De Burgemeester, C. DIERICK. Als de //Times" goed is ingelicht, behoeven we ons over kommaudant Olivier niet ongerust meer te maken. Uit Rouxville is den 24" aan het blad gemeld, dat hij met een sterke rnacht en 15 kanonnen ten noorden van Ladybrand is aangekomen. Hij kan dan doortrekken naar Winburg of naar Senekal, plaatsen ongeveer 65 KM. ten noordwesten en ten noorden van den tweesprong bij Ladybrand. In elk geval, er bestaat nu geen gevaar meer, dat" French hem den weg zal afsnijden. Uit Basoetoland heeft men een groot konvooi in de richting van den kolan-berg zien trekken, vermoedelijk de tros van Olivier's troepen. Wat er geworden is van de overige Boeren- troepen in het zuiden van Oranje-Vrijstaat, weten we niet, maar vermoedelijk zullen zij niet bij machte zijn, om Gatacre of Clements tegen te houden, zoodat ook deze versterkingeu Roberts ten goede komen als hij uit Bloemfontein verder rukt. De Engelschen hebben de linie van Modder- rivier bij Glen, een station 12 KM. ten noorden van de hoofdstad, sterk bezet. Uit kleine verkenningen in de richting van Brandfort bleek, dat de Boeren daar niet talrijk waren en dat de hoofdmacht van de republikeinen nog te Kroonstad was. De Boeren hebben tot) Brandfort gedeelten van den spoorweg, over-i gangen enz. vernield. De spoorwegbrug ten noor-< den van het station Glen over de Modderrivier is, zooals reeds werd meegedeeld, vernield. Een vijftal Boeren, die in een wagen dynamiet meebrach- ten, hebben dit een paar dagen geleden gedaan. In het zuiden van den Vrijstaat is de toestand vrij wel onveranderd. De Boeren heeten zich den wij een net uit en toen wij weer ophaalden vingen wij een enormen kabeljauw Toen de kok deze visch opensneed vond hij daarin een zilveren lucifersdoosje, een eenvoudigen goudeu ring en een kleiu doosje van cederhout. Dit doosje, dat de letters H. B. W. vertoonde, bevatte dit stuk papier. Hoewel het water erin gedrongen was, vermoed iik dat het doosje toch bleef drijven tot de gulzige visch het inslikte. Ik neem dit des te eerder aan, omdat een stukje touw aan het kistje hing waarmee het waarschijnlijk aan een flesch, of een stuk kurk bevestigd was. z/De Nevada," zeide ik, den naam herhalende. z/Ik meen van dat schip meer te hebben gehoord." z/Zeer wel mogelijk", antwoordde hij. EJet was een Atlantische boot, die tusschen Boston fy) Londen voer. Als ik mij niet vergis, ging zij in '78 verloren; nog een geheim der zee dus want haar lot blijft nog steeds een gissing voor de scheepslui." z/Ik veronderstel dat ge moeite gedaan hebt om de vrienden en betrekkingen van mr. West te vindeu want het handschrift schijnt wel van een man te zijn." z/Neen. Wat zou ik daarmede bereikt hebbdn zijn vrienden en betrekkingen zullen hem reeds lang hebben opgegeven en waaom zou ik oude wonden weer gaan openen z/Maar in elk geval hebt ge de eigenaars van het schip er mede in keunis gesteld z/Niets daarvan. Ik zou mij slechts hun ver- tegenwoordiger op den hals gehaald hebben waar schijnlijk zou deze mij van haven tot haven zijn gevolgd en ik had geen plezier op zoo'n wijze mijn leven vergald te zien. Zeer waarschijnlijk zou een krantenverslaggever op mijn weg geplaatst zijn geworden, van wien ik niet zoo gemakkelijk zou afkomen. Indien hij mij niet in een haven vond, zou hij toch voortgaau met te zoeken naar te onderwerpen, maar leveren weinig mausersin; trouwens zij kunnen die in hun gewone leven niet missen en dat zij ze verstoppen is nog geen bewijs, dat zij ze later tegen de Engelschen zullen gebruiken. Hoe het met het trouw gebleven gedeelte van den Vrijstaat geschapen is, daarover zullen we wellicht wat hooren, als op 2 April de Volksraad te Kroonstad bijeenkomt. Uit Natal is geen nieuwsalleen is al het materiaal voor den spoorweg van Dundee naar Vrijheid, o. a. 90.000 dwarsleggers, weer naar Transvaal gebracht. In de oproerige provincien in het westen blijft de toestand ook ongeveer dezelfde. Uitbreiding krijgt de opstand niet en van groot gewicht schijnt de bewegiug nog niet te worden. Een 400 tal Boeren hebben Papkuil weer bezet en er schijnt nog al geplunderd te worden. Papkuil ligt 80 KM. ten W.N.W. van Barkley en 65 KM. ten N.O. ven Grikwastad, maar ook dichter bij Kimberley bevinden zich opstandelingen. De Imperial Yeomanry, onder lord Chesham, die 23 Maart zoowat 16 KM. westwaarts ging, ontdekte in de buurt Boeren, zoodat ze niet verder durfde oprukken, zonder versterking. Berichten omtrent Mafeking van 13 en 14 Maart bevestigen, dat het beleg krachtdadiger dan ooit wordt voortgezet. Op den 13" was het vuur van de Boeren zeer hevig, de Engelschen ver loren toen 8 man aan dooden en gewonden. Een Engelsche patrouille vermeesterde 26 ossen, maar kreeg daarbij vijf dooden en gewonden. De in sisting van de stad was zeer streng, de beleger- aars schijnen even talrijk te zijn en hebben sterke stellingen ten noorden van Mafeking. De correspondent van de //Daily News" te Kaap- stad meldt, dat de openbare meening allesbebalve gerust is over Mafeking. De Engelsche korpsen, die de stad moeten ontzetten, zijn blijkbaar te zwak om iets uit te riehten, en men geeft daarvan Kimberley de schuld. Onder deze omstandigheden maken de ontwerpers van het feest ter eere van het toekomstig ontzet van Mafeking een mal figuur. Hieronder nog eenige telegrammen. Pretoria, 23 Maart. Generaal Joubert is hier uit Kroonstad teruggekeerd. Hij hoopt weldra weder naar Natal te gaan. Boerenkamp bij Glencoe, 23 Maart. Er wordt de //Wanderer" en trachten mij in voile zee te interviewen, zooals een van hun dat deed met ka pitein Aboorell van de //Missouri," zooals ge wel weten zult." z/Dus hieldt ge de mededeeling voor u zelf z/Neen, maar ik maakte er een goed gebruik van. Ik ging op onderzoek uit en vond die rots." z/Waar ligt zij dan?" ,/Gij zult dat weten, maar dan moet ge toe- stemmeu in een voorstel dat ik u zal doen. Toen ik de plaats ontdekte van de rots, besloot ik op den een of anderen dag een zorgvuldig onderzoek te doen instellen voor mijn rekening, door een duiker. Het gesprek van hedenmiddag bracht mij dit weer te binnen. Ik ben bereid een expeditie uit te zenden, zoodra ik een duiker kan vinden die stout genoeg z/Ik ben je man, kapitein Georgeriep ik uit. ,/Uitstekend, ik kan niet beter begeeren. Ik ge loof dat ge het een even voordeelig werk zult vindeu als thuis te blijven en slechts naar wrakken te zoeken. Het is nu wel niet de geschikste tijd van het jaar voor zulk een onderneming, maar dat doet er niet toe. Wij zullen een week noodig hebben om de ^Wanderer" flink uit te rusten. Kunt ge binnen tien dagen reisvaardig zijn Ik zeide hem dat ik geen ander werk had dan de /^Magellan" en dat ik daarmede weinig moeite zou hebben nu de storm bedaard was. z/Aan het einde van de volgende week denk ik Landport binnen te loopen," zeide hij. //Houd intusschen dit voorstel voor je zelf; ik zou niet graag hebben dat daarover werd gesproken of dat de kranten er drukte over gingen maken. Hij vergezelde mij naar het dek, de boot werd neergelaten en ik keerde naar wal terug. Toen ik den volgenden morgen wakker werd geen aanval verwacht op de Boeren in Natal. Paarl, 26 Maart. De Afrikaanderbond hield hier een meeting tot ondersteuning van de be- weging die de verzoening in Zuid-Afrika beoogt. Hargrove zeide dat de Boeren nooit tevreden zullen zijn met de Engelsche regeering en voor- spelde een nieuwen oorlog eer wij zes jaar verder zijn, tenzij de volkomen onafhankelijkheid hergeven wordt aan de Republieken die geen grootmoedig- heid maar rccht wenschen Marais, lid van het Kaapsche Parlement zeide dat de oorlog (je voortzetting is van den Jameson- raid het is lie constitutioneele manier waarop Rhodes zeide, dat hij zijn zin zou krijgen. Met overweldigende meerderheid werden moties aangenomen, verklarende dat iedere regelrng, waarin de onafhankelijkheid der Republieken niet geeerbiedigd wordt, nadeelig zal blijken voor de hoogste belangen van het Britsclie Rijk. Simonstown, 26 Maart. De ziekte aan boord der transportschepen waarop de Boerengevangenen zich bevinden neemt toe. Heden waren er drie sterfgevallen onder de gevangenen en werden twee Boeren begraven. De Transvaalsche vlag werd op de kisten gelegd. Ongeveer honderd gevangenen lijden aan typheuse koorts. Het uitbreken dezer ziekte heeft groote ongerustheid gewekt onder de bevolking van Simonstowm. Volgens een telegram uit Oberhof aan de bladeu te Berlijn heeft Koningin Wilhelmina tegen Mei kamers besproken in het hotel ,/Wiinscher", Oberhof, op een na het hoogstgelegen plaatsje in het Thiiringerwoud, is, naar de Berlijnsche corres pondent der N. R. Ct. meldt, zeer gezocht om zijn gezonde berglucht; de Duitsche Keizerin heeft er eenige jaren geleden met haar kinderen vertoefd. Het gehucht, aan alle zijden door bos- schen omringd ligt op een vlakken bergtop (ten noordwesten van Schnee Kopf, dus in de nabijheid van Zella en llmenau. Tot lid der Provinciale Staten in het district Middelburg is gisteren gekozen de heer Mr. P. Dieleman, met 1452 stem men. De heer Den Bouwmeester, verkreeg 1405 stemmen. In het district Tholen werd gekozen de heer Bolier. en over de baai keek was de //Wanderer ver- dwenen. Op 17 September begonnen wij onze merk- waardige reis. Ik gevoelde mij een weinig ter- neer geslagen, ik weet niet waarom, toen ik bij deze gelegenheid van huis ging. Er was iets aantrekkelijks in de gedachte dit groot geheim vau den Atlantischen Oceaan te helpen ontsluieren, dat, zoo het al bestond, een groot aantal ongelukken moest hebben veroor- zaakf. Intusschen liet ik mij ni t verbijsteren door de inzichten van kapitein George en twijfelde zeer aan succes. Maar op een punt had ik mijn gevestigde meening en dat was, dat als de rots daar was, mijn eerste plicht na mijn terugkeer in Engeland zou zijn, de gevaarlijke plaats bekend te maken wijd en zijd, zoodat deze geteekeud kon worden op de zeekaarten van alle natien. Wij liepen Queenstown binnen op onzen weg om eene groote lioeveelheid water op te doen en ik had de gelegenheid deze prachtige, uitgebreide haven te zien, die ik nog nooit te voren had be- zocht. Wij waren spoedig weer op zee en stuurden west en zuidwest gedurende verscheidene dagen. In de verte zagen wij vele groote Atlantische booten. Op een avond ging een groote boot van de Cunardlijn ons voorbij op een mijl afstand, terwijl haar schoorsteenen groote kolommen uitbraakteu die ver acliter haar nog zichtbaar waren. *De mails maken nog al haast," merkte kapitein George op, toen wij naar die boot keken. Dien nacht, voor wij naar beneden gingen, zagen wij de lichten van een andere stoomboot aan stuurboordzijde en wachtten om haar even te zien. Toen zij dichter bij gekomen was en ik naar de boot staarde, zag ik de omlijningen van haar boeg, waarop rijen electrische lichten geplaatst waren. Ik kon nauwelijks gelooven dat het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1