V Gensengde beriehten. 1 1 b TKR NEUZEN, 26 Maart 1900. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenenz; benoemen stembureau stemming lid van den raadvaststellen instructie gemeente-ontvanger; benoemen idem. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatsver vangend dijkgraaf voor den Seydlitzpolder de heer P. Wauters. Heden werd door den bouwkundige L. de Bruijne in bet logement ,/s Lands Welvaren" te Hoek aanbesteed, het bouwen van een woonhuis in den Koudenpolder nabij Hoek. Hiervoor werd ingeschreven door J. deFeijter te Hoek voor 13U0, M. Robijn te Hoek voor 1220, J. A. Rijnberg te Ter Neuzen voor f 1211,50, M. Wisse te Ter Neuzen voor f 1209,50, A. A. v. d. Wiele te Hoek voor 1195, J. Nieuwelink te Hoek voor 1187 en J. van 't Hoff te Hoek voor f 1186. Gegund aan A. A. v. d. Wiele. Vrijdag slaagden te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken de dames M. van Kampen en M. P. de Hullu, beiden van Breskens en C. J. Zonnevylle van Axel. Axel, 24 Maart. Heden werd alhier door J. van Cadsand, landbouwer te Axel, in de herberg van P. Koole aanbesteed het bouwen van een landbouwerswoning met toebehooren. Ingeschreven werd door de heeren H. Mangold, metselaar, voor 2870 F. Deij, timmerman, voor 2674; A. J. Cornelissen, timmerman, voor f 2646 J. A. van Hoeve, metselaar, voor 2590 A. van't Hof, timmerman, voor f 2574 A. de Jonge, metselaar, voor 2535 Katnoen te Westdorpe, voor 2477 en J. K. Yiuk, timmerman, voor f 2379. De personen achter wier naam geen woonplaats vermeld staat wonen alien te Axel. Het werk is nog niet gegund. Zaamslag, 23 Maart. In de op heden alhier gehouden raadsvergaderidg werd besloten, aan den gem. veldwachter W. van Petegem, een gratificatie toe te staan van f 25,als vergoeding wegens schade die hem op verschillende tijdstippen door kwaaddoeners aan zijn vaste eigendommen is toe- gebracht. Zaamslag, 24 Maart. Blijkens opgaven ver- kregen bij de jongst gehouden volkstelliug, woonden alhier op 1 Januari j.l. 1597 mannen en 1622 vrouwen, totaal 3219 personen, naar de kerkelijke indeeling verdeeld als volgt Ned. Hervormden 2088, Gereformeerden 988, Oudgereformeerden en Evangelischen 43, Roomsch Katholieken 83, terwijl van 17 personen verklaard werd dat zij tot geen kerkgenootschap behoorden. Door de marechauss^e te Apeldoorn werd Zaterdag te Zutphen eene vrouw uit die gemeente gevankelijk binnengebracht, verdacht van poging tot vergiftiging van haren man. Een droevig voorval heeft in de Schermer (N.-H.) plaats gehad. De postbode S. Lakeman, reed met zijn 32jarige vrouw op de hondenkar. De honden weken op een gegeven oogenblik verschrikt op zijde vrouw sprong in angst uit de kar, en kwam met het hoofd voorover in de wegsloot. Eer de noodige hulp kon geboden worden, was zij reeds overleden. Eene Rotterdamsche vrouw had dezer dagen om de huwelijkskosteu harer dochter te dekken 72 uit de spaarbank gelicht en dit bedrag in de linnenkast opgeborgen. Haar lOjarig zoontje had dit bemerkt en toen moeder even weg was, nam hij het geld weg en verliet de ouderlijke woning. Hij begon nu goede sier met het geld te maken. De moeder, thuiskomende, geld en kind verdwenen ziende, nam de politie in den arm, die des avonds laat den losbol aantrof in een cahfe-chantant in de Zandstraat met een glaasje kwast voor zich. In zijn bezit was nog 61,95 zoo dat het kind in een paar uur reeds 10,05 verteerd had. Waaiaan hij deze som verteerd had, mocht er voor de duidelijkheid wel eens bij staan. Een tweetal jonge matrozen van Hr. Ms. loge- mentschip Buffel uit Hellevoetsluis keerden de vorige week Donderdag na hun verlof te Rotterdam niet meer naar boord terug. Na daar een fiets te hebben gehuurd, togeu zij naar Utrecht, waar de een na den ander het gehuurde rijwiel te gelde maakte; van daar begaven zij zich naar Nijmegen. Vrijdagmorgen kwamen zij daar aan en voorzagen zij zich van burgerkleeding. Hun vrijheid was echter van korten duur, daar zij Vrijdagavond door de politie werden gearresteerdZaterdagmiddag zijn zij naar Rotterdam teruggebracht. Mevr. de PreTheunissen, onlangs te Nichtevecht overleden, heeft bij uitersten wil haar buitenplaats Zwaanswijk bestemd voor een tehuis voor onbemiddelde dames van goede familie, boven de 45 jaren, die daar geheel kosteloos huisvesting enz. vinden. Voorloopig kunnen er 15 dames plaats vinden. In den Beetsterpolder, onder Opsterland, zijn de werkzaamheden tot landontginning, voor rekening van den heer P. W. Janssen te Amsterdam, weder in vollen gang. Ruim 100 arbeiders vinden er werk, tegen een gemiddeld dagloon van 1. De politie te Warschau werd ingelieht, dat een geheime drukkerij bestond, waar een socialis- tisch blad werd uitgegeven. Zij nam vijf zetters gevangen, een student en een vrouw. Niettemin kwam het blad toch uit en werd de man met naam en toenaam aangewezen, die het verraad ge- pleegd had. Eenige uren later werd het lijk van den verrader in een steeg gevonden. Men had hem vermoord. tegengaan. Een prijsverhooging vin 5 tot 10 mark per 10 tons acht het syndicaat voor de handelaars voldoende. Dat zou voor het uieuwe boekjaar een prijs geven van 117 tot 177 mark bij de handelaars. De kolenuitvoer naar Holland en Belgie kon, in 'tbelang van duizenden arbeiders, nietgestaakt worden. Immers de Duitsche consumenten zouden met in staat zijn om die groote hoeveelheden over te nemen. De voorzitter besloot met de opmerking dat naar zijn overtuiging de toestand van de kolen- markt lang niet zoo bedenkelijk was als menigeen wel meende, zoodat de thans gevraagde paniek- prijzen niet gewettigd scheuen. De Kamer besloot met algemeene sfemmen om nog drie of vier weken te wachten alvorens te beshssen of verdere stappen noodig waren. In de laatste helft dezer eeuw heeft de macbinale productie op groote schaal het hand- werk verdrongen. Toch de handarbeider werd daardoor met broodeloos. Vergelijkt men de be- noodigde hoeveelheid werklieden in 1850 met die in 1896, dan blijkt, dat deze naar verhouding gestegen is van 2 tot 52, waaruit men zien kan, dat de machine heel wat meer menschenhanden in beweging bracht en dat de machines dus geen arbeiders broodeloos maakten. Maar aan tijd won men intusschen kolossaal. llier hebben we een vermindering van 31 op 1 ten voordeele van de weiktuigelijke voortbrenging. De loonen zijn gestegen, na de invoering der machines, in Amerika van 1 50 tot 2 75 en zelfs f 6,60 per dag. Een voorbeeld is hier merkwaardig. Om een pakje naalden te maken had men in den tijd van onze overgrootmoeders, in 1813, 130 arbeids- uren noodig, en nu maakt men 't zelfde getal bmnen een uur! Touwtjespringen Hoe gevaarlijk het is, als meisjes lang achtereen touwtjespringen, blijkt uit het feit, dat te Schagen een meisje, na lang te hebben gesprongen, ineen zakte en bewusteloos naar huis werd gedragen. Haar toestand is hopeloos. Het was duidelijk merkbaar dat het zonderlinge verhaal van Linklater een diepen indruk op de aanwezigen had gemaakt. Na de laatste opmerking, sprak niemand een woord. Misschien, wanneer deze geschiedenis oiider andere omstandigheden was verteld, zouden wij er niet zoo ontroerd van zijn geweest, maar het klotsen van de golven op het strand en het kletteren van den regen tegen de ruiten, schenen den indrnk grooter te maken. //Hoe denkt gij over dat alles, kapitein George vroeg ik ten slotte, mij tot hem wendende. z/Ik gel oof, dat kapitein Linklater gelijk heeft antwoordde hij. z/Gij gelooft dus aan dien geheimzinnigen rots z/Ik heb haar gezien." z/Nu wanneer die Schotsche zeeman gevonden zou kunnen worden, zouden er tenminste twee zijn, die het met mij eens zijn," merkte Link- later op. z/Het kan wel zijn zoo als ge zegt, zeide kapiten Lorton twijfelachtig. ,/Maar hoe is het mogelijk dat een rots die zoo lang bestaat, tot nu toe on- bekend is gebleven z/Daarover heb ik mijn eigen gedachten, ant woordde kapitein George. z/Zoudt ge ons die niet willen meedeelen z/Zeker, ik geloof dat die rots zoo nu en dan verdwijnt." z/Onmogelijk." z/Waarom Hoe kunt gij weten wat er op den bodem van den Oceaan gebeurtDat is voor ons een gesloten boek. Men zegt, dat daar bergen en dalen zijn, evenals bij ons op het land. Wie weet welke krachten er in die onderzeesche streken werken In Zuid-Amerika en andere werelddeelen, verandert een aardbeving de geheele oppervlakte van een landstreek in een half uur. Wanneer zulk een verandering op het land kan plaats hebben wie zou dan kunnen zeggen, dat het ook niet op den bodem van de zee kan gebeuren In een buitengewone zitting van de Kamer van Koophandel te Barmen deed de voorzitter mededeeling van een bespreking met het kolen- syndicaat te Essen. Daaruit bleek, dat het syndicaat hoopt, niet alleen het tekort aan te vullen, maar zelfs te overschrijden. Echter moest het syndicaat zich er voorloopig toe bepalen om den consumenten en den handelaars voor het boekjaar 19001901 dezelfde hoeveelheden te verschaffen die ze gekregen hebben in het met 1 April afloopenne jaar. De prijsopdrijving door de handelaars zou het syndicaat zooveel mogelijk www—IU-JL. l«l "MMH I z/Ik kan het toch bijna niet gelooven," zeide de opzichter. z/Denk maar eens aan de Zuidzee," vervolgde kapitein George, wien deze vraag bijzonder veel belang scheen in te boezemen. Ge weet dat daar niet slechts een rots, maar een geheel eiland de oppervlakte kornt in den tijd van een week. Waarom zou datzelfde in den Atlantischen j Oceaan ook niet kunnen gebeuren Hoe verklaart ge dan het feit, dat de romp van de brik die ongeveer vijftig jaar geleden bij de Faroereilanden verbrandde, korten tijd daarna bij Galveston Har bour op sleeptouw werd genomen Deze vraag leidde tot een geanimeerd gesprek en het was acht uur voor het gezelschap uiteen ging. In dien tijd had het opgehouden te regenen en ook de wind was een weinig gaan liggen. Kapitein George vroeg om een lantaarn, daar de //Wanderer" een boot moest uitzenden om den kapitein aan boord te halen. z/Ga met mij aan boord, Lawrenceson," zeide de kapitein, toen hij op het punt stond te vertrekken. z/Ik moet nog eens met je over die zaak spreken." Toen wij het natte, glibberige dek van het stoomschip hadden bereikt, ging hij mij voor naar de salon, stak de lampen op en wees mij een stoel aan. Hij vouwde zijn armen over elkaar en liep heen en weer met een ernstig gezicht. z/Een gezellig hutje, kapitein George," zeide ik terwijl ik rondkeek. z/Een beetje te groot, vind ik," antwoordde hij, //maar men heeft een groote boot noodig, wan neer men op zee woont. Het is vreemd, Lawrenceson wat teleurstelling van iemand maken kan som- migen gaan drinken, anderen gaan naar het gekken- huis. Mij dwong ze naar zee te gaan." (Wordt vervolgd.) terrein van de tentoonstelling te Parijs zijn 17 Chineezen gearresteerd, die aan het muiten waren geslagen, en hun baas aan een chel, ^'e> ge'ukkig voor den man, niet brandde, hadden^ gebonden. Daarna hadden zij hem een voor een een oorveeg gegeven. Een Geneefsche professor, Flournev, heeft een opzienbarend boek uitgegeven, getiteld ,/Des Indes a la plauete Mars," waarin hij zijn bevin- dingen mededeelt betreffende een drie jaar lang door hem waargenomen dertigjarige winkeljuffrouw van onberispelijken levenswandel, die in haar ge- wone doen zich door niets bizonders onderscheidt, maar, in hypnotischen slaap gebracht, weet te verhalen, hoe zij voorheen op de planeet Mars, in Indie en in Frankrijk tijdens Marie Antoinette geleefd heeft. Merkwaardig is, dat zij in haar zinsverrukking Sankskriet en Arabisch spreekt, dat zij in haar tegenwoordig bestaan niet geleerd kan hebben, en uit Indie dingen verhaalt, die rlourney slechts in een oud handschrift vermeld heeft gevonden. Te Parijs is een kamenier veroordeeld, die van de goedgeloovigheid harer oude meesteres schandelijk misbruik had gemaakt. Zij had de oude dame, wier voile vertrouwen zij genoot, wijs- gemaakt, dat een arts op haar (beklaagde) verliefd was, en toonde een reeks van allertreffende brieven. Later ook brieven, waarin de dokter over geldelijke verlegenheid schreef, waarin hij door goedheid tegenover een vriend was geraakt. De oude dame was zeer geroerd over dit geval, en hielpmeteen paar duizend francs. Zoo ging het allengs verder totdat de oude dame 45,000 francs geofferd had en toen achterdocht kreeg. Het gevolg was, dat de dokter niet bestond, dat de kamenier zelve de brieven had geschreven en het geld opgestreken. De rechtbank achtte zulk misbruiken van de goedheid eener oude dame, die heel weinig over heeft gehouden, een z66 ernstig geval, dat zij de bedriegster tot 3 jaren gevangenisstraf ver- oordeelde. De pastoor toch, die begreep dat dit een ernstige grond was voor deze vreemdsoortige werkstaking, loofde daarop 200 florijn uit voor de ontdekking van den dader. Eindelijk werd deze gevonden ,n den persoon van een reizend oopman wien door een waarzegster voorspeld *as datjdergehjke stukjes japon op Asch-Woensdag moesten worden begraven en dan in goud zouden veranderen. Nut der pad. De pad eet een groot getal insecten van allerlei aard, bijzonder schadelijk ongedierte aan de voortbrengselen van denmoestuin. Een tuinbouwblad van New-York verhaalt dat zekere heer Harris aan een pad een twintigtal groote boomluizen der slechtst riekende soorten gaf en dat de pad deze met zichtbare voldoening verslond zonder een.g teeken van afkeer te geven dan een lichte trexking, veroorzaakt door de lange voel- hoorns van het ongedierte. Na de reminding der boomluizen werd de pad in een kolonie zwarte, plakkende en een duim lange maden geplaatst, welke onder de schors van een berkenboom ontdekt werden. Deze nieuwe spijs kwam haar even kosteliik voor en niet dan na een honderdtal dezer afschuwe- lijke schepsels ingezwolgen te hebben, kroon zii in een holte, waar zij vier dageu lang gerust 1 bleef slapen. Tegen Engeland. Baron van der Goltz bespreekt in de Deutsche Rundschau de mogeliik- heid van een oorlog tusschen Engeland en Duitsch- land. Hij gelooft dat men door de Duitsche vloot te verdubbe en, niet alleen Engeland zal kunnen weerstand bieden, maar ook een landing met succes zal kunnen doen. nWij moeten," zegt de schrijver, ,/ons tot den strijd voorbereiden, Engeland zal misschien eene Jes willen geven aan de rebellen op het vasteland en in het bijzonder aan Duitschland. Als wij ons met vergissen is het in beslaguemen van mtsche schepen op de Afrikaansche kust voor een groot deel ingegeven door woede en de heime- lijke begeerteom de Duitsche stoomvaartmaatschap- pijen te benadeelen. Het was een der lichte schokken die de aarbevingen voorafgaan, en hij die een oorlog van Engeland tegen Duitschland als lets onmogehjks verklaart, is een dwaas." He naam van den schrijver en zijn persoonlijk- heid geven beteekenis aan deze woorden. ^uhr, een plaatsje in het Zwitsersche kanton Aargau, gaf de eigenaar van een menagerie iirglen, een voorstelling. Naar gewoonte ging zijn veertienjarige dochter in een kooi met leeuwen. Zoodra zij daar binnen was werd zij door twee leeuwen besprongen, die haar afschuwelijk ver- wondden en verminkten. Nog levend werd het kind uit de klauwen der dieren losgerukt; in het hospitaal is zij echter spoedig gestorven. De Spaansche schatgraver is weer in one land aan het werk, maar is van batterij verauderd. Nu verhaalt hij van een cheque van 600,000 francs op een bankinstelling te Parijs. Hij'ver- telt natuurlijk weer, dat hij te Barcelona gevangen zit t eenige dat misschien waar is, of 't althans verdiende te zijn), en zegt dan verder, datindien men de noodige stappen wil doen om zqn bagage, waarop beslag gelegd is, daarvan te ontheffen, dan de cheque zonder eenig bezwaar te Parijs kan ge'ind worden. Zullen er nog liehtgeloovigen zijn, die er in loopen vraagt 't ,/Nieuws". Wij vermoeden van ja. Want anders zou de ophchter met onvermoeid voortgaan met postzegels van 12V3 ct. te verspilleu. Aan de N. R. Ct. wordt het volgende schier ongelooflijk bericht gezonden le Cannes was eene Iandgenoote reeds winters achtereen in een hotel met Engelschen samen. Zij sprak haar Fransch en Engelsch zoo goed, dat die menschen niet wisten dat zij een Holland- sche was. Dezer dagen kwam dat uit. De Engelschen naar den hotelhouder, zij er uit, of wij alien President Mac Kinley, hoofd der Vereenigde Staten, is bij gerechtelijk vonnis veroordeeld °tot eene geldboete van 10 dollars en de kosten van h t geding omdat hij was begonnen met het ver- bouwen van zijn particulier huis te Canton in Ohio, zonder zich de vereischte bouwvergunninsr te verschaffen. De I resident was niet ter terechtzitting ver- schenen en werd bij verstek veroordeeld. Te Parijs heeft bij het begin van eene zitting der 5de kamer een apotheker,' Bardin genaamd, die een proces verloreu heeft, drie revolverschoten op den president der rechtbank, den heer Bernard des Glacheux, gericht, zonder hem evenwel te raken. Met veel koelbloedigheid zeide de presi dent tot den advocaat die aan het pleiten was ga voort, het is niets." Bardin is gearresteerd In een dorpje bij Pilsen weigerde sedert eemgen tijd de vrouwelijke bevolking naar de kerk te gaan, wij I het herhaaldelijk was voor- gekomen, dat onder den kerkgang de japonnen werden stuk geknipt. De geschiedenis van het huwelijk van presi dent Steyn van den Oranje Yrijstaat is eenigszins romantisch getint. Op 19jarigen leeftijd verliet hij Zuid-Afwka, om in Europa in de rechten te gaan studeerem Aan boord van het schip, waarop hij den over- tocht deed, maakte hij kenms met een meisje van 12 jaar, met wie hij zeer bevriend raakte, doch die hij na de reis uit het oog verloor. Zes jaren later wordt Steyn, die te Bloemfontein was teruggekeerd als doctor in de rechten, op een partijtje geuoodigd en de eerste, aan wie men hem voorstelt, is het meisje van het schip, dat nu een schoone jonge dame geworden was.' Zij was de oudste dochter van den predikant Colin 1 raser en de kleindochter van een aanzienlijken Schot te Inverness. De oude vriendschap voor het meisje veranderde in liefde. Maar Steyn was nog arm en zag zich genoodzaakt Bloemfontein te verlaten. Hij durfde de hand van zijn aangebedene niet vragen, ver- klaarde haar in het geheim zijn liefde en belastte een vriend haar de brieven ter hand te stellen, waarin hij week in week uit miss Eraser de ver- zekering gaf van zijn trouw en zijn succes als advocaat. Bloemfontein was toen nog maar een zeer kleine stad, waar iedereen zijn buurman bespionneerde en diens zaken kende. Toen zij Steyu's vriend in verkeer zagen met miss Fraser, verzekerden de buren, dat zij verloofd waren en als Steyn te Bloemfontein terugkeerde, om mis Fraser ten huwelijk te vragen, vernam hij met wanhoop, dat zijn vriend hem voor was geweestDe ver rader Gelukkig helderde zich alles spoedig op miss 1'raser was haar vroegeren reisgenoot trouw ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2