A lgemeec Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaandereu No. 3896. voor Ter-visie-ligging opgaven van Candidaten. Stemming voor den Gemeenteraad. PEESQNEELE BELASTIIG. Gedachten van een Oud-gediende. Gngeland en de Z.-A. Republiek. Donderdag 22 Maart 1900. 40e Jaarg^aiBg'. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. TER IHEtlZEISCHE (OIRAVT Per drie maanden biunen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Hit biad verscliijnt jtaandaa-. Hoeiisdrt". en I rijda^avond, uit^ezonrtertl op Feesidagen, bij den aftirever P. J. I ll BF IINDE te Ter lemen. De Burgemeester der Gemeente TER NEUZEN in auk! bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehoaden verkiezing, ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van slutting der Candidatentijst, ter Gemeente- Secretaire voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ter Neuzen, den 20 Maart 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat op Wrijdajjf den JIO Jl»u.rt aaii^tHaiide, van des morgens aelit tot desnamiddags wijff uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn: DE JONGE J. A. en VERLINDE J. F. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende «Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschrevep verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar." Ter Neuzen, 20 Maart 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbendeu, dat de door den Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 20e° Maart 1900 invorderbaar verklaarde kohieren N01. I, 2, 3 en 4 der Personeele belasting, dienst 1900 dezer gemeente, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aansiag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldocn. Ter Neuzen, den 21 Maart 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Aangezien de schrijver van onderstaand artikel evenmin elders in ons land als in dit gewest een onbekende is, al verbergt hij uit bescheidenheid zich nu en dan achter een pseudouiem, liebben wij geineend uit een ander blad bet volgende te moeten overnemen. „Ja, ik ben een oud-journalist, wiens haren reeds lang zijn vergrijsd, maar die, na het neder- leggen van mijne pen, den loop der politieke ge- benrtenissen en stroomingen met evenveel belang- stelling en aandacht ben blijven volgen en, laat mij er bijvoegen, ook zoo vrij ben gebleven, daar- over eene zelfstandige meening op na te houden. Ik wil gaarne bekennen, dat het mij gegaan is als den meesten scbrijvers ik heb in mijne jour- nalistieke levensperiode ook mijne wilde haren gehad mijn optreden, mijn ijveren en strijden voor de goede zaak is niet altijd vrij gebleven van voort- varendheid en onbesuisdheidik heb menigwerf geen rekening gehouden met de eischen der praktijk en des politieken levens en mij blind getuurd op afgetrokken denkbeelden en zuivere theorieen ik heb niet zelden voortgehold naar idealen en het eenig bereikbare voorbijgezien, alsof de staatsmans- wijsheid gelegen ware in de leuzeVivent les principes, pirissent les colonies. Die jaren, zeide ik, die jaren der journalistieke jeugd, zijn reeds lang voorbij. Hebben de volgende mij meer politieke wijsheid en ervaring gebracht? Een beter inzicht gegeven in die dingen Mij geleerd, dat, zooals het volk zegt, ook op politick terrein een half ei beter is dan een ledige dop, dat men ook daar niet alles immer op <*en kaart mag zetten, niet met het hoofd tegen den muur moet loopen en dat men, wanneer een kwaad niet geheel te weren is, ten minste moet trachten het te verkleinen en in zijn uit- werking te verzachteu Zou het ter beantwoording dier vragen mij ge- oorloofd zijn te herinneren aan een feit in het verleden Ik had mijne pen reeds lang ter ruste gelegd, toen de tegeuwoordige Wet op het L. en M. U. Onderwijs als ontwerp-Mackay het licht zag. Ook dat ontwerp oudervond terstond van anti- liberale zijde, niet het minst in de katholieke pers, dezelfde bestrijding als het ontwerp-Borgesius. Alleen eene adres-beweging bleef uit. Men vond zich bitter teleurgesteld, en nog wel van eene be- vriende, christelijke, ,/kostelijke" regeering. En de teleurstelling uitte zich in allerlei schelle en scherpe tonen. Toen heb ik de pen weder opgenomem en in z/de Tijd" gewaarschuwd dat met zoodanige opposi te een hoogst gevaarlijk spel werd gespeeld. Ik spoorde aan, tevredeu te zijn met hetgeen werd aangehoden rekening te houden met de omstandig- heden waarin men verkeerde j niet het onderste uit de kan te vorderen, al had men de meerderheid in de Tweede Kamerniet te vergeten, dat hevige actie zoo licht in niet mindere mate reactie wekt, zoowel in het politieke, openbare als particuliere leven ernstig te vreezen, dat eene onverzoenlijke houding de liberale partij tot verzet prikkelen en en men van de Eerste Kamer, waar zij nog altijd een groote meerderheid bezat, met den kous over het hoofd thuis komen zou. Voor de anli-liberale pers was mijne stem die eens roependen in de woastijn, en ik heb mij destijds kunnen voorstellen, ouder welk zorgelijk hoofd- schudden sommige katholieke pennevoerders hunne bedenkingen hadden neergeschreven over de waar- deering, die mijne opvatting bij sommige liberale organen ondervond. Maar een feit is het, dat ik zeg niet propter, doch post hoc de katholieke Kamerleden, op enkele uitzonderingen na, bij de behandeling en stemming van het ontwerp-Mackay de lijn hebben gevolgd, die mij in de gegeven omstandigheden als de alleen begaanbare was roorgekomen. En na dien heeft niemand het betreurd. Kan het nu nog bevreemding wekken wanneer ik beken, dat mij de angst om het hart is geslagen toen die geweldige beweging tegen het leerplicht ontwerp-Borgesius ontstond en ik het door de geheele anti-liberale pers, op een paar uitzonde ringen na, bestreden zag De bestrijding op zich-zelve deed het niet. Dat het bestrijding, aanmerkingen, bezwaren zou uitlokken, wie heeft het niet verwacht Dat het onverbeterlijk zou wezen, wie heeft het beweerd? Dat het leemten, feilen bevatte, door wieu is bet ooit outkend, aan welke zijde ook P Maar de wijze, waarop het bestreden is zoo vinnig en fel, zoo hardnekkig en onverzoenlijk, zoo stelselmatig en tegen beter weten in zie daarom heb ik het ergste gevreesd en zou ik nog vreezen wanneer zoodanige oppositie ook in de Kamer werd overgebracht en voortgezet tot het einde toe. Of is het niet stelselmatig, in strijd met de gevestigde meening onder de godgeleerdeu, de Syllabus, de geloofsleer er niet tegenin gesleept door het slijk Is er niet letterlijk gesold met het opvoedingsrecht der ouders Heeft men niet tegen beter weten in het relatief schoolverzuim geloochend of het stelselmatig verzwegen En wanneer men eerlijk geloofde aan het recht der ouders om hun kinderen onwetend of onvol- doend onderwezen en alzoo onhekwaam te doen blijven voor den strijd des materieelen levens, men kon toch weten en men wist het wel ook, dat het gebruik maken van zijn hoogste recht het grootste ourecht worden kan. Of hebben ouders het recht, door het relatief schoolverzuim huuner kinderen het onderricht van andere kinderen te belemmeren en minder vruchtbaar te maken Laat de onderwijzers tegenover u vrijuit spreken, zij zullen getuigen, dat het relatief schoolverzuim groot, zeer groot is en deze verzuimers nare hinder- palen zijn voor den geregelden gang van het onderwijs. Mijns inzieus is het relatief school verzuim een nog grooter kwaad dan het absolute, omdat ook de trouwe bezoekers er het slachtoffer van zijn. Had de geeerde redactie van dit blad om des lieven vredes wil toen mijn schrijven niet terzijde gelegd, men zou maanden geleden van mij reeds vernomen hebben, dat de wettelijke leerplicht on- vermijdelijk is. Hij ligt in de stroomings des tijds evenals de persoonlijke dieustplichl. Hij komt, zoo niet met ons, dan zonder ons, en bij eene onver zoenlijke oppositie tegen ons. Men heeft tenminste erkend, dat blijkens ontwerp en toelichting, bij den ontwerper een ernstige wil bestond om aan gemoedsbezwaren en de behoeften van het bijzonder onderwijs tegemoet te komen, eene gezindheid, die men van dezen voorstaiider en ijveraar voor de openbare neutrale school, vdor zijn optreden aan de ministertafel, in de verste verte niet heeft kunnen verwachten. Waar een wil is, is ook een weg. Heeft de ontwerper den juisten weg niet geheel gevonden, waren dan de opgezette beweging en de wijze van bestrijding wel de aangewezen middelen om hem betere paden te doen zien en inslaan P Niet alleen hem, maar ook zoovelen zijner geest- verwanten in 's lands Wetgevende Vergadering? Vangt men dan vliegen met azijn Menschen blijven menschen, ook in 's Lands Wetgevende Vergaderingen en aan ministertafels. Ik moet mijne bewondering er over bekennen, dat minister Borgesius nog zooveel goeden wil heeft overgehouden na zoo fellen hardnekkigen tegenstand buiten en bij zoo weinig tegemoelkomiug van de Rechterzijde in de Kamer. Maar ik kan mij ook best verklaren, dat hij, bij zoo weinig hoop op mede- werking dier Rechterzijde, zelfs de uiterst fracties (bij de schoo'ivoeding en kleeding) een luttel is in het gevlei gekomen. Dat had anders kunnen wezen. Ik geloof vast, dat nog aan menig ernstig bezwaar van de voor- standers der bizondere school, misschien zelfs van de principieele tegenstanders van wettelijken leer plicht, zou zijn of worden tegemoet gekomen, wanneer van anti-liberale zijde geen guerre a ou- trance tegen het ontwerp ware aangebonden of volgehouden wanneer men in plaats van met het hoofd tegen den muur te loopen, de gezindheid had betoond om zich in het onvermijdelijke te schikken, daarbij echter geen poging nalatende om het kwaad te verkleinen en het ontwerp te ver- beteren. Nog is alle tijd daarvoor niet vervlogen. Daar om caveant Consules Geachte Redactie, behoef ik er nog bij te voegen, dat ik met de meening en houding van dr. Schaepman in deze volkomen instem Een Oud-gediende." Kroonstad is nu de hoofdplaats van Oranje- Yrijstaat geworden. Zij ligt aan den spoorweg van Bloemfontein naar Pretoria, 187 KM. noor- delijker dan de vroegere regeeringszetel. Tusschen Kroonstad en Bloemfontein, een eindjeten oosten van den spoorweg, ligt Wiuburg; de spoorbaan schijnt dicht bij Kroonstad vernield te zijn. Te Kroonstad zijn de Boerengeneraals Joubert en Botha nu aan het bespreken van den toestand met de presidenten en overwegen nieuwe verdedi- gingsmaatregelen. De Boerenlegers trekken lang- zamerhand in het noorden samen. Kommandant Olivier is ook met zijn getrouwen naar Kroonstad teruggetrokken, nadat hij te Rouxville eerst alle beschikbare levensmiddelen iu beslag had genomen. De //Times" vindt dit blijkbaar een gemeene streek, omdat nu de bewoners van Rouxville zonder iets achterbleven, maar de nood heeft Olivier waar- schijnlijk wel gedwongen. Hij moest, om met zijn troep niet in hauden van Roberts te valleu, natuurlijk een grooteu oostelijken omweg maken, terwijl de Rouxvillers toch niet zoo vreeselijk lang zonder hulp behoefden te blijven, aangezien de Engelschen de' Oranjerivier al over zijn. Die geheele zuid- oosthoek, Rouxville, Ladybrand, Ficksburg en Bethlehem zou zich trouwens, naar de //Times" meldt, aan Engeland onderwerpen. Intusschen moet generaal Brabant verklaard hebben, dat hij de Rouxvillers niet kon helpen. Van die onderwerpingsverhalen staan de bladen helaas vol. De vorige week Vrijdag weer 250 bij Aliwal-Noord, en te Wepener stonden er ook 500 klaar, om na de proclamatie van Roberts de wapenen neer te leggen. Misschien heeft Olivier deze nog kunnen overhalen, met hem mee te trekken. Julian Ralph, de correspondent van de //Daily Mail}", seint uit Bloemfontein, dat langs den geheelen Vrijstaatschen spoorweg, van Springfontein tot Bloemfontein, de Boeren aan elk station mausers, Martini-Henry's en pistolen komen inleveren. Den 16" Maart rlleen zijn 2500 geweren en andere wapenen ingeleverd. Elke man die zijn wapenen afgeeft, moet onder eede eene verklaring teekenen, inhoudende, dat hij de wapenen niet zal opvatten tegen de Engelsche regeering gedurende dezen oorlog, noch hulp of inlichtingeu zal verschaffen aangaande de Engel sche krijgsmacht aan de republikeinsche strijd- macht, en stil thuis zal blijven, tot de oorlog gedaan is. VaD de Transvalers komen gelukkig berichten, die op volhouden wijzen. Zoo heeft Reitz aan een kranteman toegestemd, dat de toestand ernstig was, maar zeide hij, de Boeren zouden hun onafhankelijkheid verdedigen tot den dood toe. De //Daily News" weet mee te deelen, dat te Pretoria zich een korps van 2000 weerbare vrouwen heeft gevormdhij weet zelfs, al is het dan maar van hooren zeggen, dat zij, evenals de Hooglanders, korte rokken dragen. Oorlogsnieuws is er voorloopig niet veel te verwachten. V6or lord Roberts de Boeren bij Kroonstad te lijf gaat het eerste treffen heeft vermoedelijk bij Winburg plaats zullen er nog wel een 14 dagen verloopen. Ook in Natal is vooreerst geen slagte verwachten. De spoorweg is hersteld tot aan de Modderspruit, maar verderop zijn vier tamelijk groote spoorweg- bruggen vernield, en het zal lang duren, voordat die weer in orde gebracht zijn. Het Engelsche kamp is thans aan de Sunday Rivier opgeslagen, dat is ongeveer ter hoogte van Elandslaagte. De stellingen der Boeren zijn het sterkst aan den straatweg naar Newcastle, waar op de Biggarsbergen schansen aangelegd zijn en geschut opgesteld is. De stellingen aan den straatweg naar Dundee zijn minder sterk. De Engelsche kolonne onder Bethune, die de Boeren bij Pomeroy, in het oosten van Natal, den terugweg zou afsnijden, is daarin niet geslaagd. De Boeren zijn, na vier uur vechten, met hun kanonnen ontkomen. De verliezen der Engelschen heeten gering. Van Mafeking is geen nieuwsde spoorweg en de telegraaf zijn hersteld tot aan Pitsani, een plaatsje ten noorden van de belegerde stad. Hieronder eenige telegram men. New-York, 20 Maart. De //Herald" bevat een telegram uit Pretoria van 10 Maart, betreffende een interview met Kruger, die verklaarde, dat de Boeren zouden overwinnen of sterven. Geen hulp van de mogendheden werd verwacht, maar men was evenwel verblijd over hare vriendschap en sympathie. Allerlei lage bedreigingen zouden hem niet verhinderen zijn plicht te doen. De Trans vaal veracht Salisbury's bedreigingen. Het verhaal van een Hollandsch komplot in Zuid-Afrika was on waar. De Boeren zijn in Gods hand. Onze ge heele legersterkte, zeide hij, is slechts 40,000 man, doch met Gods hulp zullen wij overwinnen. Hier geldt het de vrijheid of de dood. De Engelsche eigendommen in Transvaal beschermde ik en zal dat blijven doen. Wij hopen, dat Amerika met ons zal zijn in dezen oorlog, aldus eindigde Kruger. Mafeking, 10 Maart (via Loren<;o-Marquez). Het bombardement is in zoover verminderd, dat wij per dag maar een of twee bommen in het geheel ontvangen. Donderdag vernamen wij de capitulatie van Cronje en wij hebben in de stellingen der Boeren nummers van de //Mafeking Mail" ge- schoten, om aan de belegeraars het nieuws te laten weten. Een week lang ging het gerucht, dat de Boeren voornetnens waren, het beleg op te breken en het zwijgen van hun artillerie gaf een schijn van waarheid aan dit gerucht. Maar wij heb ben toch dag en nacht de Hollanders nog op het lijf. Berlijn, 20 Maart. Een oud-officier van het Duitsche leger, die den slag bij Spionkop heeft meegemaakt, schat in een brief aan het „Berl. Tagebl." de verliezen der Engelschen aan dooden alleen, in dien slag op 700.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1