Geiiiengde berichteo. Telegrafische barichtan. Axel, 17 Maart. Op de heden alhier van wege het Ned. Rundvee-Stamboek gehouden stieren- keuringen waren aangebracht 7 stieren. Prijzen werden toegekend voor stieren met minstens 2 breede tanden le prijs aan L. de Feijter Jz. te Axel, voor Mont d'or, en 2" prijs aan Ph. J. van Dixhoorn te Axel, voor Kees. Prijzen werden toegekend voor stieren die minstens 9 maanden oud zijn en die nog geen 2 breede tanden hebben. le prijs aan J. van Hoeve te Axel, 2e prijs aan K. van Waes te Zuiddorpe en 3e prijs aan Jac". Dekker te Boschkapelle. Het bedrag der prijzen wordt na afloop van alle keuringen door het bestuur, gehoord de vaste commissie, bepaald. Als algemene indruk moet worden geconsta- teerd dat Axel lang niet zoo uitstekend was als in vroegere jaren waar deze keuringsplaats steeds onder de beste der provincie kan worden gerekend. Sclioondijke, 19 Maart. De vergadering van bietenverbouwers, door den heer Vorsterman van Oyen belegd, werd vertegenwoordigd door duizend gemeten. Eenparig werd besloten geen suikerbieten te zaaien dan op vastgestelde voorwaarden. '8 Gravenhage, 19 Maart. De zaak Haas, veroordeeld door het gerechtshof te Amsterdam wegens oplichting met effeeten, is door den Hoogen Raad verwezen naar hetgerechtshof te'sGravenhage_ Men meldt uit Den Haag Naar men verneemt, moet uit het verslag van de gerechtelijke schouwing, in het academisch ziekenhuis te Leiden, van een door de politie in beslag genomen lijk van een 16jaiig meisje, ten huize harer schoonmoeder in de Van Groeue- steynstraat, gebleken zijn dat de dood niet is toe te schrijven aan ondergane mishandeling, hoewel als geringe teekenen van uiterlijk geweld op het lichaam blauwe plekken waren waar te nemen. Als oorzaak van den dood wordt opgegeven tuberculose aan de longen, vermoedelijk te wijten aan onvoldoende voeding van het slecht ontwikkelde kind. Het Nieuws van den Dag bevat het volgende parabeltje. Een bloeiende, blozende vrouw zat in haar kamer. Toen kwam er een kerel in, die post vatte tusschen haar en de deur en allerlei leelijke dingen begon uit te pakken, die hij op de tafel legdeeen geeselroe, een brandijzer, een paar handboeien en nog zoo wat. Wat moet dat?" riep de vrouw, in zeer natuurlijken onrust. Maar de kerel bromde slechts eenige niet vriende- lijke woorden. Toen steeg haar angst al meer, en sterk door den drang van 't gevaar, vloog zij den vent aan, en smeet hem op zij, en ontkwam aldus aan de onheilspellende insluiting, waarin zij verkeerd had. Bijna alien, die van 't geval hoorden, berispten den in Iringer, en noemden het een schande, dat hij die vrouw zoo bedreigd had. Maar hij sprak met een onnoozel gezicht„Lieve menschen ik deed haar nietszij is begonnen, zij vloog mij aan als een razendemaar meent toch niet, dat ik tegen haar iets kwaads in den zin had; neen als je dat van me denkt, dan ken je me niet". Ten stadhuize in Den Haag was Donderdag- ochtend een opstootje, waaraan de politie moest te pas komen, doordien de vader van den bruidegom van e"n paar, dat den echt moest sluiten, zijn voornemen te kennen gaf niet te zullen teekenen, omdat hij tegen dit huwelijk was. De nog al opgewonden oude heer, die door een broeder ge- dwongen was de trouwkamer binnen te gaan om zijn medewerking tot de trouwacte te verleenen, verzon een list om daaraan te ontkomen. Hij stak een sigaar op en begon zoo te dampen dat 't de aandacht trok van den wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand, die niet op de hoogte der historie, last gaf den onbescheiden getuige uit de zaal te verwijneren. Er was eehter nog geen gevaar bij uitstel, want 'tbetrokkeu paar behoorde tot 't laatste van het elftal dat 't huwelijksbootje zou instappen. De bewuste broeder ging mede naar buiten, be- duidde den recalcitrant dat hij er zoo gemakkelijk niet van zou afkomen, haalde de politie er in en en aan het susseud optreden van een der dienaren daukte het paar dat de oude heer zijn hand onder de acte plaatste. Zondagavond omstreeks 6 uur wilde de bediende in een manufacturenmagazijn in de Spuistraat te 's Hage, genaamd Verkoophuis Inso- liede, het gaslicht aansteken in de uitstalkast, toen zich plotseling, waarschijnlijk tengevolge van het in aanraking komen van het aan een stok gebonden kaarsje, waarmede hij het licht wilde aansteken, met eenige licht ontvlambare stof, zich een verschrikkelijke vlam ontwikkelde, die bijna onmiddelijk de breede glasruit in de etalage- kast deed springen. De bediende viel van schrik van het trapladdertje waarop hij stond en brandde zich licht de handen. De dienstbode viel flauw en ■werd bewusteloos naar buiten gebracht. De bewoner, de heer Cohen, was ook tijdig buiten. Inmiddels greep het vuur woelend om zich heen, gevoed als het werd door de talrijke licht brand- bare stof, welke de uitstalling van een manu facturenmagazijn uitmaakt. Snel was de brandweer ter plaatse, die met enkele stralen op de waterleiding de vlam aantastte en binnen het haif uur er in slaagde het vuur te over- meesteren. De aangerukte stoomspuit behoefde geen water te geven. Gelukkig dat zij den brand, zoo spoedig meester was, want het perceel waarin de brand uitbrak grenst onmiddellijk aan de apotheek van de firma Mouton &Zn. Neveus groote schade in de uitstalkast en het voorgedeelte van den winkel leed het magazijn belangrijke waterschade. Het bovenhuis van het perceel was onbewoond. Nachtelijk bezoek De weduwe B., in de Zonstraat te Utrecht, werd Vrijdagnacht omstreeks 1 uur plotseling uit den slaap wakker geschrikt door een geweldig rumoer voor hare woning. Toen zij naar de oor zaak daarvan ging zien, zag zij zekeren M. den vroegeren beminde van hare dochter, voor de deur staan, die op hoogen toon verlangde binnengelaten te worden daar hij het meisje wenschte te spreken. Natuurlijk werd hem hierop geantwoord dat aan zijn verlangen niet kon worden voldaan, waarop de man echter zoo boos werd, dat hij de straatdeur stuktrapte en zich met geweld toegang verschafte. Eenmaal in huis zijnde, dreigde hij alles kort en klein te slaan en bleken ook zijn bedoelingen ten opzichte van het meisje allesbe- halve vredelievend te zijn. Gelukkig bleef het slechts bij bedreigingen, doordien een der buren, door het kabaal gewekt, de hulp der poli tie inriep, op wier nadering M. door een achterdeur ontsnapte. Men meldt uit Medemblik De patient Scherf uit Appeltern, zal binnenkort het rijkskrankzinnigengesticht alhier verlaten, ten einde verder verpleegd te worden te Ermelo- Veldwijk. De patient Spiering, de //blikken domine," is in zooverre hersteld, dat hij bijna dagelijks op het laud werkt. Te Utrecht (Limb.) had in een gezin, waar men een zestal kinderen onder toezicht der oudste dochter van 15 jaar had gelaten, een ontploffing plaats, die de vreeselijkste gevolgen had kunnen hebben. Ten einde het aangaan der kachel te bespoedigen, werd de petroleumkruik gehaald en een flinke scheut bijgegoten. Met een hevigen knal ontplofte het vocht in de kruik. De ge volgen waren niet te voorzien geweest, indien een drietal voorbijgangers niet op het geschreeuw der kinderen waren toegesneld en met behulp van een paar natte dekens de vlammen hadden uitgedoofd. Een modiste, die op een bovenwoning te Arnhem huisde, had zich ernstig met een mes aan een harer polsen gewond. Er werd dadelijk om een geneesheer gezonden en toen deze aanbelde, keek de juffrouw uit een raam. Zij is toen uit het raam gevallen en kwam met het hoofd op de straatsteenen terecht. Hevig bloedende werd zij per brancard naar het gasthuis vervoerd. Haar toestand schijnt niet levensgevaarlijk. Men leest in De Tijd Ter vermijding van misverstand, hetwelk ontstaan kan door een bericht, dat het hoofd der school te Appeltern geslagen is, en dat tengevolge van opstootjes weer de hulp der marechaussees is inge- roepen, dient, wijl daar meer scholen zijn, te worden gemeld dat met dit hoofd der school is bedoeld de heer Roest, hoofd der bijz. prot. school. Men gelooft in de gemeente Appeltern wel niet dat deze man een erkend lid der gehate sekte is, maar door zijn houding ten opzichte van de leden der sekte en voora] door zijn houding tegenover de demonstreerende gemeentenaren, heeft hij velen tegen zich ingenomen, ja, sommigen zelfs zeer verbitterd. Ter eere van de waarheid moet echter gemeld worden dat genoemde heer Roest thans zijn woorden heeft ingetrokken bij den pastoor van Appeltern. In de verschillende dorpen is dit, op verzoek van Roest, Zondag j. 1. aan de parochianen van den kansel bekend gemaakt, en 'tis dus met alien grond te verwachten, dat niemand den heer Roest verder lastig zal vallen. Van 't inroepen van hulp der marechaussees is geen sprake geweest; slechts de gewone politie doet dienst, zij 't dan ook dat die dienst zeer zwaar is. Alleen in 't dorp Batenburg, de woonplaats van moeder, broers en zusters van den moordenaar, waar 't nog al eens rumoerig is, heeft men ver- sterking van rijks-politie. De sekteleden worden door iedereen geboycot, en wie daaraan niet wil meedoen, moet het op de eene of andere manier ontgelden. Dit werd in de vorige week nog bewezen bij een bakker Robbe- mondt en een zekeren Nijkerk, te Batenburg, bij wie men al de ruiten ingooide. In sommige bladen kan men wel eens lezen, dat er te Appeltern geloofshaat bestaat. Onze correspondent verzekert evenwel dat hiervan schijn noch schaduw aanwezig is. Katholieken en protes- tanten leven er als broeders onder elkaar en de afschuwelijke moordgeschiedenis heeft de verhouding tusschen hen eer nauwer dan losser gemaakt. Allen zijn nog steeds met verontwaardiging tegen de sekteleden vervuld, en de protestanten niet het minst. Verwondering blijft 't steeds baren, datdedeel- nemers aan het bloedfeest nog altijd vrij rond- loopen, d. w. z. op hun erf, en dat niet de minste verklaring gegeven wordt van de zijde der justitie, waarin men wel is waar alle vertrouwen stelt, maar wier houding nu eenmaal niet strookt met de rechtsbegrippen van het volk. Zaterdagvoormiddag omstreeks elf uur is bij de in aanbouw zijnde nieuwe Beurs te Amsterdam een ernstig ongeluk voorgevallen. Van een 13 meter hoogen steiger viel een werkman met een kruiwagen, beladen met steen, tengevolge van het breken of uitslippen van een korteling en dwars- balkje, tusschen muur en steigerpaalhij viel ook nog door een zich daaronder bevindenden vlucht- of schriksteiger, waarop een kameraad werkzaam was, die het gevaar, waarin ook hij kon komen, ziende, zich bij tijds aan een venster- kozijn wist te grijpen en vast te houden, maar die tevens zijn medegezel 60 voet naar beneden zag storten. Bewusteloos opgenomen bleek een der handvatsels van den kruiwagen door zijn dijbeen gedrongen te zijn. Naar het gasthuis vervoerd bleek zijn toestand zeer ernstig te zijn. Kort daarop is hij dan ook overleden. De moeder van een bruid te Hoornsterzwaag, die met hare dochter naar het gemeentehuis zou gaan om voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te verschijnen ten einde hare toestemming uit te spreken voor het huwelijk harer dochter, werd voor den trouwdag ongesteld, zoodat ze niet ten gemeentehuize kon verschijnen. Nu was goede raad duur; maar de stiefvader der bruid bood zich aan om als plaatsvervanger voor zijn vrouw (de moeder van de bruid) op te treden. Op den bepaalden tijd werd de trouwzaal in het gemeentehuis van Schoterland geopend, waarin de bruidegom en de bruid, de ouders van den bruidegom en de stiefvader van de bruid plaats namen. Toen de naam van de moeder der bruid werd opgeroepen, zeide de stiefvader „och myuhearmyn wiif wier hwat gammel en nou scoe ik it wirk maar foar hjar dwaen." Maar de ambtenaar van den burgerlijken stand maakte den man duidelijk, dat hij niet als plaatsvervanger voor zijne vrouw mocht optreden, zoodat het paartje met de familie onverrichterzake moest terugkeeren, om opnieuw een reis van 3$ uur te voet af te leggen. Willem van Zuijlen als Paul Kruger. Daarover schreef W. in De Wereldkroniek van 10 Febr. 1.1.-: Men moet er zich een voorstelling van kunnen maken, welk een moeite het kost een portret, een personage, dat zdo algemeen bekend is als de hoofdpersoon in den Transvaalschen vrijheidsoorlog, op voor het publiek bevredigende wijze na te bootsen. Daar hebt u nu Van Zuijlen iedereen zal het met mij eens zijn, dat Willem van Zuijlen in grime, in houding, in beweging, doen en laten op end' op de Paul Kruger is, zooals wij Oom, dien wij kennen van portretten en instantaneetjes, ons voorstellen. Hij is de verpersoonlijking van onze verbeelding, hij geeft ons den goedhartigen, vromen, verstandigen, vriendelijken Staatspresident, zooals wij aannemen dat hij is. Dat is een verdienste, die op de rechte waarde behoort te worden geschatIn een blijspel, in een gewoon drama, och, daar nemen we zoo gaarne aan, dat de personen, die ons worden voorgesteld, er uitzien zooals wij ze te zien krijgen, onwillekeurig maar van Oom Paul hebben we een besliste voor stelling, die is het, of hij is het niet. En Van Zuijlen's Paul Kruger is het Daarom gelooven wij gaarne, hoe Willem van Zuijlen dagen achtereen naar het Circus-Pflaging ging, om 's avonds, in de kinematograaf, Oom Paul te zien instappen in zijn rijtuig of te zien aankomen in Johannesburghoe hij alle portretten en plaatjes van Oom Paul heeft bestudcerd, om aan zijn kleeding een oordeelkundige opvulling te laten geven, die de bekende eigenaardigheden van Oom Paul's lichaamsvorming en houding doet uitkomenhoe hij elken avond anderhalf uur noodig heeft om zijn neus te maken en zich te schminken, hoe hij weken gezocht heeft naar den typischen hoed van Oom, die den eenvoudigen man het eigenaardig cachet geeft, dat wij kennen, maar dat zich minder gemakkelijk laat beschrijven Te Hengeloo (Overijsel) vertoefde in den nacht van Oudejaar op Nieuwejaar een dienstmeisje ten huize van haren vader, doch deze vulde bij de volkstelling geen kaart voor haar in. Dit kwam spoedig uit en de volksteller ging aan den vader inlichting vragen. De man ontkende zijne dochter was dien nacht niet in zijn huis geweest. De volksteller hield echter aan, en toen kwam het eindelijk uit, dat zij er wel geweest was, maar des morgeus heel vroeg weer naar haren dienst was terug gegaan. Waarom de man dat verzwegen had Hij meende dat er f 100 boete op stond, wanneer iemand dien nacht buiten zijn werkelijke woning had doorgebracht Bij het opstellen van een kennisgeving van overlijden, werd bij toeval de onderteekening van een der familieleden vergeten. Deze zag daarin een hatelijke poging om hem te benadeelen en diende een klacht in. De rechter heeft zoowaar den vergeetachtige tot een boete van 750 ver oordeeld. Tn Duitschland zal men denken. Neen in Belgie, te Gent. Donderdag is te Tourcoing een wolkammerij ingestort. Drie werklieden, die juist bezig waren de magazijnen van binnen te beschilderen, zijn er niet zonder letsel afgekomen, vooral een 64jarig man, die een arm en een been brak en bovendien vele inwendige kneuzingen bekwam. De beide anderen zijn minder ernstig gekwetst. Maar op een terrein bij de wolkammerij, waar de stokers gewoonlijk de asch uit de ovens neerwerpen, speelden vele kinderen, en toen de instorting plaats had, zijn enkelen van die kinderen verpletterd en verminkt onder de balen wo], die op het terrein vielen. Hoewel men nog niet weet hoevelen gedood zijn, hoopt men toch, dat er niet meer dan drie slachtoffers zijn gevallen. De ouders der kinderen, die gewoon zijn op die plaats te spelen, waren natuurlijk ten zeerste ongerust. Men is met de opruiming der verwoeste ge- bouwen begonnen, een zeer gevaarlijk werk, dat verscheidene dagen duren zal. De ramp wordt toegeschreven aan een inzakking van den bodem, daar het terrein, waarop de fabriek gebouwd was, zeer slecht was. Onze zuidelijke naburen, warmbloedig als altijd, hebben verleden Zondagavond hun hart weer eens opgehaald. Er was te Brussel iD het Circus- Schumann geen plaatsje meer te krijgen. Want men had op de aanplakbiljetten gelezen, dat er een nieuwe pantomime zou worden gespeeld, met gevechten in de Transvaal en een hulde aan President Kruger, en dit vonden de Brusselaren zoo aanaantrekkelijk, dat ze 's morgens vroeg al kaartjes waren gaan halen. Eindelijk begon ook de pantomime, die, zooals men dit daar gewoon is, uitstekend was gemonteerd alles ging best en de Boeren werden donderend toegejuicht, totdat de Engelscben kwamen. Toen begon de pret. Een gefluit, een gesis en een woede, dat, ik geloof, dat als Chamberlain in de zaal was geweest, de man er niet levend meer was uitgekomen. Weg met de huichelaars Weg met de zakken- rollers klonk het. Jaagt ze weg, die salamanders, die uitzuigers riep weer een ander. In een woord, het was een kabaal van belang. De eerste rang deed even hard mee als de rest- Zoo schrijft de Brusselsche correspondent van De Avondpost. Bij Kneutingen (Rijnprovincie) ontspoorde Vrijdag een werktrein op een particulieren spoor- weg. Twee werklui kwamen onder de locomotief en waren dadelijk dood, drie stierven onder het vervoer en vijf zijn deels zwaar, deels licht gewond. Dat goede plannen ook goed moeten worden uitgevoerd, bewees een winkelier uit Hannover, die, als maatregel tegen dieven, een electrische geleiding had laten aanleggen van zijn winkel naar zijn slaapkamer. Onlangs werd hij midden in den nacht gewekt door het geratel der elec trische schel. Woedend, dat men hem in zijn rust stoorde, haakte hij de leiding af en was spoedig weer in slaap verzonken. 's Morgens vond hij zijn winkel overhoop gehaald en uitgeplunderd. Een dubbele moord met zelfmoord verwekt in West-Virginie zeer veel opwinding. Een landbouwer, uit de omstreken van Bluefild had een jongmensch, de minnaar van zijn dochter, verboden op de hoeve te komen en zijn dochter het hof te maken. 's Avonds thuiskomende, vond hij het jongmensch met zijn dochter in de kamer zittenhij beval den minnaar onmiddelijk heen te gaan, waaraan de jonge man echter niet voldeed. De vader nam nu zijn geweer en loste een schot op den jonkma i, maar daar het meisje zich voor haar geliefde geplaatst had, ving zij de geheele lading op en was onmiddelijk dood. Een tweede schot doodde den minaar. De wan- hopige vader en moordenaar sneed zich hierna met een scheermes den hals af. St. Helena is volgens de traditie een dorre rots of afgrijselijke klip, waartegen de golven van den oceaan zich onophoudelijk te bersten stooten. Het zijn voornamelijk de Fransche dichters uit den tijd van Napoleon die om het lijden van hun held te malen, zich bij voorkeur van de zwartste kleuren bedienden. In waarheid is het klimaat van St. Helena zacht, zoo zacht dat men er vele tropische planten heeft kunnen invoeren. De zomers zijn er warmer dan in Engeland. Cronje zal dus zeker niet door het klimaat lijden en hem geschiedt de eer dat hij de tweede leeuw is die in deze groote kooi wordt geplaatst, terwijl Engeland daardoor bewijst hoezeer het hem vreeede en nog vreest. Enge land had hetzelfde lot toebedacht aan een anderen moedigen strijder voor de vrijheid zijns lands, Arabi Pacha, het hoofd van den Egyptischen opstand, welke opstand het een weikom voorwendsel gaf om Egypte te bezetten en te behouden. Zal Engeland Cronje loslaten, vraagt de Petit Bleu, na het eindigen van denoorlog? Het laat zelden zijn gevangenen loszijn politiek heeft altijd deugdelijke voorwendsels om onbillijk te zijn. Doch dat doet weinig ter zake, voor de geheele wereld zal Cronje in zijn ballingschap nog grooter worden. De volkeren zullen voor altijd in hem den triomfantelijken worstelstrijd bewonderen van de Zuid-Afrikaansche Boeren, waarin de Engelschen schandelijk werden geslagen zoolang zij twee tegen £en waren dat kan nooit iets uitwisschen en waarin zij voorzeker nog niet geheel hebben overwonnen, niettegenstaande hun vijand slechts ^n tegen tien was en een van diens geduchtste aanvoerders zich in den leeuwenkooi bevindt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2