E i Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Handelsbericbten. leeftijd van 80 jaar en v66rdat de leeftijd van 81 jaar is bereikt O., dat de onderstelling,"dat art. 1 het tijdstip van aangifte, oproeping en indienststelling aan- geeft, geen steun vindt in de bewoordingen van dat artikeldat daarvan eerst in de afdeelingen 2, 8 en 5 der Verordening sprake is dat artikel 1 ook blijkens het opschrift van afdeeling I, welks eenig artikel het is, welk op schrift luidt //dienstplicht", duidelijk ten doel heeft aan te wijzen de ingezetenen, van wien de bij de verordening omschreven persoonlijke diensten kunnen gevorderd worden, welke artikel 192 der Gemeentewet toelaat, dat vau de inwoners der gemeente worden gevorderd dat artikel 1 aanhef en alinea a, in verband met artikel 13, aanwijst de mannelijke ingezetenen tusschen 30 en 50 jaar en dat deze alien, op grond van artikel 2, telken jare in October tot aangifte voor den dienst gedurende het volgende jaar verplicht zijn 0., dat de opmerking dat bij deze opvatting van artikel 1, de alinea b overbodig is, daar de in die alinea bedoelde personen reeds onder die sub a genoemd zijn begrepen, juist is, maar dat ook in alinea b niet van aaugifte en in dienst- stelling sprake is en dat in elk geval daaruit met zoovele woorden blijkt, dat artikel 1 de dienstplicht der ingezetenen tusschen 30 en 50 jaar kent, ook dan, wanneer aangifte en indienst stelling op lateren dan den SOjarigen leeftijd plaats vinden O., dat derhalve het in de eerste plaats ter verdediging aangevoerde den Kantonrechter onge- grond voorkomt; O., dat namens beklaagde in de tweede plaats is aangevoerd, dat in elk geval beklaagde niet kon worden in dienst gesteld bij de brandweer daar 409 ingezetenen tusschen 30 en'SO jaar de aangifte voor den dienst hebben verzuimd en derhalve krachtens artikel 4 der verordening zouder loting bij het personeel der brandweer voor het jaar 1900 zijn ingelijfd; dat waar inge- volge artikel 7 door. Burgemeester en Wethouders het getal van ongeveer 250 personen als noodig voor den dienst was bepaald, daaruit volgt, dat de zonder loting ingelijfden reeds een overcom- pleet van het beuoodigde personeel opleverden en de indienststelling van bekl. die in October 1.1. aangifte had gedaan dus in strijd met de voorschriften der verordening is geschied O., dat hierbij wordt voorbij gezien, dat aan de vermelding der redenen tot vrijstelling en ont- slag in artikel 10 der Verordening voorafgaat een aanhef luidende //van den dienst bij de brandweer worden vrijgesteld of daaruit, wanneer de inlijving reeds is geschied, ontslagen" dat daarbij geen onderscheid wordt gemaakt of de inlijving is geschied na aangifte en loting, dan wel krachtens artikel 4 der Verordening, wegens verzuim van aangifte en dat ook niet bedoeld kan zijn, zoodanig onderscheid te maken dat toch het verleenen van vrijstelling van of ontslag uit den dienst geschied om de in het algemee i belang in de verordening aangegeven redenen en dat het be- staan dier redenen geheel onafhankelijk is daarvan, of al dan niet aangifte door de betrokken personen is gedaan O., voorts, dat terwijl de uitvoering van artikel 10, voor zoover de vrijstellingen van den dienst betreft, bij artikel 11 en artikel 12 par. 1 en 2 is geregeld, de verordening omtrent tijd en wijze waarop ingelijfden voor hun 51,te jaar worden ontslagen, geen ander voorschrift bevat, dan dat van artikel 12 paragraaf 8, bepalende, binnen welken tijd op een verzoek om ontslag moet worden beschikt dat dientengevolge daar artikel 10 gebiedend voorschrijft, dat ontslag zal worden verleend, indien een der in dat artikel genoemde redenen daartoe aanwezig is, de Raad ten alle tijde ter uitvoering van artikel 10 ontslag uit dien dienst kan verleenen en dat toen tengevolge van zoodanige ontslagen van ingelijfden voor den dienst van het jaar 1900, zij, die ingelijfd bleven te gering in aantal waren om het benoodigd personeel der brandweer te vormen, terecht een aantal van hen, die aangifte hadden gedaan voor dien dienst zijn aangewezen. O., dat op grond van bovenstaande, ook het in de tweede plaats aangevoerde middel van ver dediging den Kantonrechter ongegrond voorkomt O., voorts dat blijkens de verklaringen der drie in de laatste plaats gehoorde getuigen en de beide voorgelezen geboorte-extracten aan de loting in November 1.1. gehouden ter aanwijzing der inge- schrevenen, die ter aanvulling van het personeel der brandweer in het jaar 1900 noodig waren, is deelgenomen door twee personen, die in December 1.1. den leeftijd van 50 jaar hebben bereikt O., daaromtrent, dat krachtens de artikelen 8 en 9 in November door loting door de dienst- plichtigen, voorzoover zij ten gevolge van aangifte zijn ingeschreven wordt uitgemaakt, wie hunner zullen moeten dienen in het dienstjaar, dat krachtens artikel 14 op 1 Januari daaraanvolgende annvangt dat derhalve aan de loting in November alleen mogen deelnemen zij, die op 1 Januari daaraan volgende dienstplichtig zijn dat nu aan de loting in November 1.1. hebben deelgenomen personen, die vdor Januari 1900 hun 5l,t0 jaar zijn ingetreden en dus op 1 Januari 1900 niet meer dienstplichtig waren, die loting °p' v in b ij is d di op lu> Ar erl P. Bi 1! mel ten niet heeft plaats gehad overeenkomstig het voor schrift van artikel 8 der Verordening en derhalve niet op de voorgeschreven wijze is uitgemaakt, wie der ingeschrevenen tot dienen bij de brandweer in het jaar 1900 verplicht zijn; O., dat dus niet bewezen is de ten laste legging, dat bekl. die aan de loting heeft deelgenomen en op grond van het daarbij getrokken nummer is in dienst gesteld op 19 Januari 1.1. bediende bij de brandweer was. Gezien artikel 216 Wetboek van Strafvordering. Spreekt bekl. van het hem ten laste gelegde vrij. In de zaak tegen J. P. W. R. handhaafde het O. M. zijn requisitoir, daar deze niet had ge- loot, doch krachtens art. 4 ambtshalve was ingelijfd. Bekl. verklaarde dat hem speet, dat de heer Ambtenaar van het O. M. zijn, requisitoir hand haafde. Het is geen onwil om te dienen, dit be- wees bekl. Woensdag bij den brand, en waren ook alien die zich niet aangaven ingedeeld, ze zouden ook opgekomen zijn om te exerceeren. Men wil echter uitgemaakt zien of de verordening rechts- geldig is, waar o. a. art. 1 niet is afgekondigd zooals het door den raad is aangenomen. Natuurlljk moet er een den zondenbok zijn om dat uitgemaakt te zien en dat is hij thans in dit geval. De Kantonrechter noemt het aangaande art. 1, der verordening opgemerkte een belangrijk punt, maar als rechter kent hij alleen de verordening zooals deze is afgekondigd en het is buiten zijne bevoegdheid om te onderzoeken wat vdor die af- kondiging in den Raad is geschied. Onmiddellijk uitspraak doende verklaarde hij bekl. schuldig aan het hem ten laste gelegde en veroordeelde hem tot 2 boete, subs. 1 dag hecht. Woensdagochteud viel een Duitsche marine- matroos aan boord van het te Vlissingen in de binnenhaven liggende oorlogsschip Moltke uit den mast. De man was onmiddelijk dood. De uitvoering van den eeredegen voor generaal Cronje, waarvoor bij de //Intransigeant" ongeveer 15,000 frs. is iugekomen, is opgedragen aan den beeldhouwer en graveur Lucien Pallez. Hij heeft het plan voor het kunstwerk reeds vastgesteld. De greep wordt gevormd door een Boer, die den Engelschen luipaard bij de keel grijpt. De klauwen van het dier zijn geslagen in de plooien van de Trar.svaalsche vlag. De kleuren van de Transvaalsche vlag zullen door email en robijnen, diamanten en saffieren weergegeven worden. Wat voor officieren het Engelsche gouver- nement nu aanneemt, blijkt uit het klaaglied van een der vele leeraren, wier werkkring in het opleiden van jongelui voor het officiersexamen bestaat. Examens hebben geheel opgehouden terwijl het departement van oorlog elk jongmensch dat nomiaal wel opgevoed en van ,/goeden huize" is als officier aanneemt. Alleen op Maandag 1. 1. hebben 78 studenten van Cambridge /commissions" als officier gekregen. Elk student van een der universiteiten die zich aanbiedt krijgt een aanstelling als officier. De leeraren lijden honger. Een telegram van de Times uit Mafeking en gedateerd 5 Maart luid aldus in zijn geheel Het garnizoen voelt nijpend scherp de gevolgen van het beleg. De voeding is teruggebracht op paardevleesch en brood van paardevoer gemaakt, terwijl het drinkwater niet meer vrij is van parasitisc'ne smetstoffen. Typhus, disenterie en diphteritis zijn epidemisch, maar het is onmogelijk de ziektegevallen af te zonderen. Het lijden van vrouwen en kinderen is vreeselijk. Dagelijks sterven vrouwen ten gevolge van de slechte hygienische omstandigheden, die kwaad- aardige koortsen veroorzakeD, en ten gevolge van onvoldoend voedsel. De zwarte bevolking verhongert. Bij de steenbakkerijen gaan wij goed vooruit. Wij hebben daar den vijand geheel verdreven. Op den 24en Februari was een ander telegram uit Mafaking verstuurd waarin gezegd werd dat een nieuwe houwitser door het arsenaal in de stad gemaakt was, dien zij zij op Majuba-dag in dienst zouden stellen. Twee man van de stadswacht waren uaar den vijand gedeserteerd. Maandagmiddag te 12 uur is een gewel- dige rotsmassa van den Kulisberg met donderend geraas te Schattenhalb (Zw.) in het dal neerge- ploft. De oorzaak ligt waarschijnlijk in de strenge vorst der laatste dagen. Immers nadat het eenigen tijd zeer zacht lenteweer geweest was, waardoor de sneeuw op de bergen was gesmolten, zoodat de kloven vol water liepen, was het plotseling sterk gaan vriezen. De uitzettende kracht van het ijs heeft waarschijnlijk de rotsspleten verwijd en daar de rotsmassa reeds lang dreigend als't ware in de lucht hing, heeft het eigen gewicht nog het 'noodige^bijgedragen om het rotsgevaarte in beweging te btengen. De rotsklomp brak bij den val in drie stukken, ter grootte van 3000 kub. meter. Een groot blok is in den Reichen- bach gerold, waar het kostbare waterwerken heeft vergruisd. De twee andere blokken liggen in een groot weiland, en hebben geen schade aange- richt. Den weg, dien de steenmassa gevolgd is, kan men duidelijk zien, omdat het gevaarte dwars door een bosch gerold is en alle boomen ter breedte van een strook van 30 meter als lucifers heeft afgebroken en meegeveegd. In het Hongaarsche dorpje Cserna zijn 80 huizen door brand veruielder zijn meer dan 100 gezinnen zonder dak. Het ergste is dat twee vrouwen het leven verloren en dat de bevolking niet geassureerd was. Ook in het dorpje Dowallo zijn 35 huizen verbrand. Wat de Pietermaritsburg-correspondent van de Times over het beleg van Ladysmith zegt, toont hoe de belegerden geleden hebben Nu velen der belegerden hier van Ladysmith zijn aangekomen, zien wij aan de uitgeteerde en magere gestalten van de lijders, verwoest door ziekte en honger, aan hun vertrokken, holle en sombere gezichten, waarop dagen na het ontzet geen glimlach te voorschijn kon komen, hoe weinig de buitenwereld begrepen heeft wat er in Lady smith geleden werd. Hun lijden overtreft alles wat de somberste onder ous slechts heeft kunnen denkeu. In December was de toestand reeds ellendig, in Januari was het veel erger en op het eind van Februari was de toestand zoodanig dat enkele weken meer, capitulatie noodzakelijk zou hebben gemaakt. Verzwakt door honger en geschokt door voortdurenden angst, was het garnizoen blijk- baar niet in staat het veel langer uit te houden of een aan val te weerstaan. Gedurende de laatste maand werd het als een misdaad beschouwd een grap te maken. Hevige ziekten heerschten en te weinig en slecht voedsel, slecht drinkwater, rotte stanken en hevige hitte droegen tot de verspreiding van typheuse koorts en dysenterie bij. De medicijnen waren op. De ziekenverpleegsters werden afgewerkt, en de vliegen- plaag maakte het leven ondragelijk. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. Vergadering van Donderdag 15 Maart 1900. Voorzitter de heer H. C. E. van IJsselsteijn. Verder aanwezig de heereu Van Rompu, Tholens, Kolijn en Van de Velde. Afwezig de heer Nolson met eu de heer Versluijs zonder kennisgeving. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek der zuster-Kamer te Utrecht om adhaesie te verleenen aan het door haar tot de Tweede Kamer gericht adres, waarin wordt aangedrongen op ^inneining der motie van den heer Mr. E. van Iwalte, de wenschelijkheid uitsprekende van eene reorganisatie van het Nederlandsch consulaatwezen. In twee mede ingezonden adressen door haar gericht tot de Re- geering en de Tweede Kamer zet de Utrechtsche K. v. K. hare meening omtrent het vraagstuk uiteen. De Voorzitter stelt voor adhaesie te ver leenen, daar de voorgestane reorganisatie voorzeker in het belang van den handel zou zijn. Wanneer men daartoe wil overgaan zal men echter moeten breken met de gewoonte om in- of te min gesala- rieerde consuls aan te stellen, en eene flinke belooning geven. In Antwerpen b.v., eene plaats voor den handel van groote beteekenis, beproefde men een oubezoldigde consul aan te stellen, die dan een beroeps-vice-consul onder zich zou krijgen. Met algemeene stemmen wordt besloten adhaesie te verleenen. De Voorzitter deelt mede dat de deputatie door de Kamer benoemd, verleden week Woensdag bij den Minister van Waterstaat op audientie is geweest en daar bepleit heeft verschillende ver- beteringen die men hier voor den handel noodig acht, wat los- en laadplaatsen betreft. De Minister was naar het oordeel der commissie zeer welwillend voor het verzoek gestemd, ofschoon Z.Exc. geen bindende toezegging koh doen. Daar de daden van den Minister van Waterstaat over het algemeen nog beter zijn dan zijne woorden heeft men alle hoop op een gunstigen uitslag. De commissie bezocht ook den Minister van Buitenlandsche zaken, die eveneens zijn steun toezegde, voor zoover die noodig is. Besloten werd thans voor versterking van het verzoek nog een adres te richten tot de genoemde Ministers. De rekening van ontvangsten en uitgaven over 1899 werd goedgekeurd op een bedrag van f 125 in ontvangsten, 93,97Y2 in uitgaven, alzoo met een goed slot van f 81,02ys. De heer Van Rompu zou het wenschelijk achten dat een catalogus bestond van alle stukken die de Kamer gedurende haar bestaan reeds ontving, daar men dan weten zou wat er is, als men 't een of ander wil raadplegen. Hij wil dus voor- stellen dat aan den secretaris wordt opgedragen een catalogus te maken. Aangezien dit een veel omvattend werk is en het salaris van den titularis gering, stelt spreker voor dit met f 25 te ver- hoogen en te brengen op 75. De Voorzitter stemt daarmee in het vereischt veel werk. De heer Tholens kan er zich ook mee vereeni- genhet tractement van den secretaris is lang niet te hoog. De heer Kolijn zegt dit ook. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den heer Van Rompu aangenomen, waarop de secretaris de vergadering dank betuigt voor de welwillendheid te zijnen opzichte. De heer Kolijn vraagt of de afrit, die gemaakt wordt naar de Grenulaan ook onder de bemoeiingen der Kamer valt. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Den heer Kolijn spijt dit, want gemeener werk dan het uitsteken van dien afrid heeft hij nog niet geziennu zal men eerst ongelukken zien gebeuren. De Voorzitter meent dat het dan 't best is, dat de bewoners daar in den omtrek een adres tot den Raad richten. Indien de bezwaren gegrond zijn zal men bij dat college op zijn steun en ook wel op die van den heer Van de Velde kunnen rekenen. De vergadering wordt gesloten. RECTIFICATIE. In het raadverslag der gemeente Axel, dd. 18 Maart jl., werd abusivelijk niet gemeld dat ook de heer Srnies tegen de verordening op het heffen van schoolgeld stemde. Antwerpen, 14 Maart 1900, Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15$ it 16 stikstof, heschikbaar fr. 21.25 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 it 21 stikstof, beschikbaar fr. 34f.50 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 it 14 phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 a 17 phosphorzuur, 75 fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 17 Maart 2.38 2.48 Zondag 18 3.02 3.16 Maandag 19 3.80 3.44 Dinsdag 20 4.— 4.13 Woensdag 21 4.80 4.46 Donderdag 22 n 5.04 5.23 Vrij dag 28 5.46 6.09 ZEETIJDIIMUEN. Van 14 tot en met 15 Maart. s 3 1 Van 14 tot en met 15 Maart werden laugs de Oostsluizen alhier 18 binnenvaartuigen op- en 20 afgeschut j door de Westsl. 2 op- en 1 af- geschut. 5r i rt d Axel. Huwelijks-aangiften. 2 Maart. Reinier Boeije, oud 18 j., jm. en Janna Adriana Jonkman, oud 18 j., jd. 8 Maart. Frederik Barenian, oud 29 j., jm. en Neeltjo Dielenian, oud 30 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Maart. Francois Hofman (van Ter Neuzen), oud 20 j., jm. en Cornelia Verberkmoes, oud 18 j., jd. 15 Maart. Reinier Boeije. oud 18 j., jm. en Janna Adriana Jonkman, oud 18 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Willem Izaak, z. van Willem Pieter Dielenian en van Aartje Verhulst. 6 Maart. Krina, d. van Jan Mangold en van Maria van Cadsand. 7 Maart. Cornelia, z. vau Johannes Witte en van Helena Florussen. 9 Maart. Natalia Cornelia, d. van Charles Louis van Pienbroek en van Coleta Maria van Pnttelberge. 12 Maart. Jozias Cornelis, z. van Jan Bastiaan den Hamer en van Sara Schoonakker. Franijois, z. van Framjois Hamelink en van Debora Neellje Rouw. 13 Maart. Fiorus Jaspert, z. van Adriaan Bolleman en van Jaeoba Pieternella van de Velde. Mauritius Arthur, z. van Ilypolitus Constantinus Begheijn en van Emerentia Maria Martens. 14 Maart. Dina, d. van Andries van Dixhoorn en van Janneke Koster. Overlijden. 4 Maart. Jacobus Johannes Lauwens, oud 61 j., echtg. van Johanna de Windt. 10 Maart. Catharina Swets, oud 19 j., d. van Fiorus en van Leuntje Janseu (overl.j 8»s van <»eut. Geboorten. 4 Maart. Maria Anna Leocadia, d. van Angelns Vervaet on van Louiza Sophia Heijse. 6 Maart. Eleonore Rosalie Emelie, d. van Theophile Camille de Jaeger en van Hortensia Everaert. SI. ■lansteen. Geboorten. 6 Maart. Angela Eugenia> d. van Emmanuel Johannes Stevens en van Rosalie Penneman. Overlijden. 2 Maart. Isabella Fidelia Rottier, oud 59 j., echtg. van Petrus Jacobus Cappendijk. 3 Maart. Juliana d'Hooghe, oud 21 j., d. van Franciscus Xaverius en van Catharina Stevens. 4 Maart. Pieter Johannes Audenaerdt, oud 85 j., echtg. van Anna Christina Segers. 7 Maart. Maria Philomena Janssens, oud 7 m., d. van Leonardus en van Mathilda Colman. 9 Maart. Josephus^ Verberkmoes, oud 81 j., echtg. van Scholastica Hesters. K U H II VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen I 14 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen ledig 15 idem Ann Webster 2241 idem stukg. Van Ter Neuzen 14 Noor. s.s. Tourmina 3688 New-Castle ledig Eng. s.s. Antiquari 2915 Leith idem idem Hailing 2199 Londen stnkg. 15 idem Golfer 1066 idem macadam Voor litent 14 Eng. s.s. Egret 3492 Manchester stukg. 15 idem Roubaix 1549 Londen ledig idem Aire 1763 Goole stukg. idem Truro 2366 Hull idem idem Sea Gull 2762 Londen idem Eng. sch. Thistle 345 Fowey pijpaarde Eng. s s. Altona 1901 Goole stukg. Noor. s.s. Klondyke 2737 Cardiff kolen Vau <«ent i 14 Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle stukg. Fra. sch. Charles Elize 287 Morlay phosph. Eng. s.s. Sea Serpent 2553 Londen stukg. 15 idem Sea Spray 1586 Cardiff aardapp. idem Fulmar 3408 Liverpool stukg. Deens. s.s. V olmer 4090 Shields ledig Eng. 8.s. Ouse 2158 Goole stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 6