(ieinengde berichten. BURUERLIJKE STAND. TeSegrafische berichten. rechtszakenT personen, die verklaren bet vroeger in het bezit van Paulas van Dijk te hebben gezien, vergezeld zijn van bijzonderheden waarvan de onjuistheid is gebleken dat, nog geheel daargelaten de vraag in hoever al de personen, die omtrent de zoogenaamde buitengerechtelijke bekentenissen verklaringen heb- ben afgelegd geloofwaardig zijn, in ieder geval de omstandigheden waaronder en de wijze waarop die uitlatingen zijn gedaan niet van dien aard zijn dat zij doen twijfelen aan de waarheid en de juistheid van de verklaringen der personen, die zich in den nacht der inbraak in en bij de woning van G. Haitsma hebben bevonden dat ook de bewering, dat Adlard Dijkstra aan J. Middelkoop te Leeuwarden zou hebben ver- klaard voordat de inbraak werd gepleegd te hebben geweten, dat ze zou worden gepleegd, blijkens het onderzoek //onaannemelijk" is voor- gekomen. Overwegende, dat mitsdien de aanvrage tot herziening van het ten laste van verzoekers gewezen arrest niet voldoende gerechtvaardigd is enz TER NEUZEN, 5 Maart 1900. Wij ontvingen verleden Vrijdag, te laat om nog in dat nummer op te nemen, het volgende schnjven van onzen Burgemeester, waaraan wij heden gaarne plaatsruimte verleenen. Heden ontving ik het volgende bericht van het Comite tot het vormen van een Natiouale collecte ten behoeve der werklooze Diamantwerkers. WelEdel Gestrenge Heer Waar armoede het leven terbitterde, stond ons land steeds gereed den glans zijner liefdadigheid te doen schitteren. Hiervan gaven de bijdragen ten behoeve van de weduwen en weezen in de Z.-Afrik. Republieken een heerlijk getuigenis. Door den noodlottigen oorlog in Z.-A. vervielen duizenden landgenooten onverwacht en onverdiend tot werkloosheid. Bittere ellende staat voor de deur. Vanwaar zal uitkomst en redding komen Behoeven wij het te vragen Zou het weldadig Nederland, dat ongeroepen tonnen gouds bijeenbracht voorstamverwaute volken, gedoogen dat duizenden Nederlanders door ellende te gronde gaan P Neen, driewerf neen De weldadigheid zal thans optreden in eigen land, naar wij vurig hopen in de gedaante van een troostrijken Engel. Beleefdelijk verzoek ik Uwe medewerking, door in Uwe Gemeente het initatief te nemen, een Collecte te organiseeren tot ondersteuning van werklooze Diamantbewerkers, opdat het licht der hoop worde ontstoken in die woningen te Amster dam, waar de wauhoop gereed staat binnen te dringen. Gehoorzaamt aan Uw ingeschapen gevoel van onbekrompen menschenmin. Hoogachtend, UEd, Dw. Dienaar, D. BEERENDS, Secretaris. Voldoende aan het verzoek noodig ik de inge- zeteuen vriendelijk nit, met mij samen te werken het bovengenoemde doel te bereiken. Zij welke bovendien tijd en gelegenheid hebben eene collecte te houden, verzoek ik beleefd mij dit, voor Zaterdag 10 Maart 1900, schriftelijk mede te deelen, ten einde eenige dagen daarna eene vergadering te beleggen waarin o. m. besproken zal worden op welke wijze die collecte het best zal gehouden kunnen worden. Ter Neuzen, 2 Maart 1900. J. A. P. GEILL, Burgemeester. rT-li iii Miiimm mm■mimi ,i briefje te vereenzelvigen met de verklaring, die hij er van gegeven had Haar tact ten zeerste bewonderende, ging hij weer naar zijne kamer om daar een uur lang met ongeduld te wachten op eenig teeken van haar, waartoe, zooals hij vast en zeker geloofde, hare ontwaakte verwachtingeu haar zou nopen. Eindelijk werd zijn wachten beloond. Lucy kwam uit hare kamer en kwam met haar vinger op haar mond haastig voorbij zijne deur. Hij stond vlug op en liep met een ander papier, dat hij voor dit doel gereed had gehouden, naar den drempel. Toen zij weer terugkwam schoof hij het haar toe met een blik, die haar vermaande te zwijgen en hervatte daarop weer zijne gewone bezigheid. De inhoud van dat briefje, dat hij zelf geschreven had, was het volgende z,Kom zoo spoedig mogelijk na het vertrek van uw broeder met twee stel bovenkleeren aan en met uw doekje over het hoofd in mijne kamer. Laat daar huisjapon en hoofddoekje achter en ga onmiddelijk naar de kamer bij de trap. Spieek geen woord en wijk in geen enkel opzicht af van het hierin opgegeven plan. Uw vader en uw broeder moeten toch in elk geval gevangen genomen worden. Als u de voorgeschreven bepalingen op- volgt zal de gevangenneming kunnen geschieden zonder bloedvergieten en zonder den man, dien u Jief hebt aan de kaak te stellen." Lucy's gelaat was onder het lezen van die Zaterdag werd alhier in het //Ter Neuzensch koffiehuis" door den heer I. Gazan aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Grenulaan te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. C. Rijnberg voor 3935 J. A. Rijnberg voor 3876 A. de Kort voor f 8600 F. C. Herrebout voor 3530 J. Kolijn voor f 3520 en H. de Kaijser voor /3513. Gegund aan den minsten inschrijver. Gedurende de 2e helft der maand Februar- zijn door het postkantoor alhier de volgende onbei stelbare brieven verzonden aan de adressen van Joseph, Gand; H. Riemes, Gladbach wed. v. d. Bergen, Vlissingen mej. M. L. v. Vooren, Axel matroos H. Dahler, schoener Genius, Londen. Zaterdag voor 8 dagen is te Hulst eene zeer brutale oplichterij gepleegd. Twee vreemdelingen (Belgen) kochten bij een winkelier, den heer C. D., 2000 sigaren en de een legde zijne portemonnaie op de toonbank. Alvorens te betalen, belasten zij zich met de sigaren, ter overbrenging naar Belgie bestemd, en schikten en verplaatsten hun vracht zoolang, tot eindelijk de niets vermoedeude vrouw, die buiten moest zijn, door den winkel kwam en de deur opende. De heeren maakten van de gelegenheid gebruik, schoten de straat op en ontkwamen met hun vracht. De portemonnaie bleek ledig. Zaamslag, 2 Maart. Heden werd door de Commissie van den Valweg alhier aanbesteed, de levering van 250 M3. grind. Hiervoor werd ingeschreven door J. Wieland W.Az. te Ter Neuzen voor 1,99 Van Koppen- hagen en C°. te Utrecht voor 1,94 en J. Adri- aansen te Ter Neuzen voor /1,92£ per M5. Gegund aan den laagsten inschrijver. Axel. Zondag had ten huize van den heer L'Ecluse alhier eene vergadering plaats van de afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van de vereeniging van hoofden van scholen in Nederland. Tegenwoordig waren 10 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 1,75. Tot afgevaardigde der algemeene vergadering, welke in de Paaschweek te Utrecht gehouden wordt, werd benoemd de heer W. C. Imandt te St. Jansteen en tot plaatsvervangers de heeren A. Geerards te Koewacht en W. de Gier te Boschkapelle. De vergadering verklaarde zich met meerderheid van stemmen tegen het voorstel van het Hoofdbestunr tot klassificatie der scholen en droeg den afge vaardigde op ter algemeene vergadering tegen dit voorstel te stemmen. Met de andere voorstellen kon de vergadering zich wel vereenigen. Boschkapelle. Tot onderwijzer aan de open- bare school alhier werd benoemd de heer J. Cas- telein van Zaamslag. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren Sweep te Hoedekenskerke en Bouwes te Loppersum. Overslag. In plaats van de vroeger bloeiende zangvereeniging is thans een fanfarenmaatschappij opgericht, welke al een groot aantal leden telt. Tot directeur werd benoemd de heer A. van Laere alhier, die geheel belangeloos den leden onderricht zal geven. Sas van Gent, 5 Maart. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den ge- meenteraad alhier werd gekozen de heer G. Versluijs met 53 stemmen. De heer A. G. Stubbe verkreeg 49 stemmen, terwijl 2 biljetten van onwaarde werden verklaard. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft be- krachtigd de beschikking der rechtbank te Middel- burg, waarbij Misseghers, wegens den bekenden regelen zoo kalin als dat van een steenen beeld eenige seconden later gleed het papier haar uit de handen en wierp zij een weemoedig vragenden blik op den detective. Evans bleef ever.wel onverbiddelijk en wees va$t- beraden naar het briefje. Dat had de gewenschte uitwerking, want het meisje ging nu vlug terug naar de kamer van haar vader. Evans nam het briefje op en verscheurde het in kleine stukken. Voor het eerst zoo lang hij in dat huis zijn verblijf hield, deed hij de deur van zijne kamer op slot. Hij moest nu een rol spelen, die hem dwong om zijne kleeding van de laatste dagen te laten vervallen. De oude Fransche kunstenaar had zijne taak volbracht, en moest wederom plaats maken voor den detective. Even voor tweeen kwamen de agenten van de crimineele politie langzamerhand in het huis op- dagen. Het eerst kwam Clifton, die in eene groote kamer werd binnen gelaten tegenover die van Timothy Evans. Na hem kwamen de twee handigste en tevens de sterkste mannen van het geheele politie-personeelzij hadden beneden in de gang hunne schoenen uitgedaan en gingen dus heel zacht naar het vertrek waar Clifton was zonder door de twee misdadigers te worden opgemerkt. Het laatst kwam de hospita, die zich naar de kamer bij de trap begaf, waar Lucy heen zou gaan, nadat zij hare japon en haar hoofddoek zou hebben achtergelaten in de kamer van Timothy. Nu was alles in voorbereidingmen wachtte moord te Koewacht, naar de openbare terechtzitting is verwezen. Zaterdag werd te Vlissingen een vierjarig knaapje door een vuilniskar overreden. Het kind bleef op de plaats dood. Blijkbaar is weder een bende tuimelraam- dieven in den Haag aan 'twerk. Ditmaal schijnt de Gedempte Gracht met haar vele kleinere en grootere winkels aan de beurt te zijn. Vrijdag- nacht is de lade gelicht in een kruidenierswinkel aan die gracht, waarbij de nachtelijke bezoekers zich door het vrij groote tuimelraam boven den winkelingang in den winkel hebben neergelaten al het geld werd medegenomen en nog verschillende zaken die naar de gading der heeren schenen. Dit is in den tijd van een week de vierde dief- stal die op deze wijze aan de Gedempte Gracht gepleegd is. Men schrijft nader aan het Hbld. uit Appeltern dd. 2 Maart Na het vertrek der marechaussees is de katho- lieke bevolking weer onrustig geworden. Woensdag bezochten een broer en zuster van Scherf uit Batenburg in een open tilbury hun schoonzuster aan de Blauwe Sluis. Onderweg ontmoetten zij den burgemeester, die hun ried terug te keeren. Hieraan voldeden zij niet. Aan de Blauwe Sluis gekomen, werden zij door een opgewonden menigte ontvangen, die een hagel van steenen over hen deed regenen. Het meisje kreeg een bloedende wonde aan de wang. De politie ter plaatse aan- wezig, stond er onmachtig tegenover. Ook had men met hout den weg versperd, om het rijtuig te doen kantelen. Deze toeleg mislukte. Er bestaat gevaar, dat langzamerhand het katholieke volk zich kant tegen al wat protestant is. Ten minste Donderdagvond heeft men ook bij het hoofd der bijz. prot. school de ruiten ingegooid, hoewel deze met den moord totaal niets te maken heeft. Het is zeer te hopen, dat de politie deze baldadig- heden bijtijds weet te keeren, opdat zij niet tot geloofshaat overslaan. De Zutf. Ct. verneemt, dat voor een paar honderd weezen, tot nu toe in de verpleging te Neerbosch, plaatsing wordt gezocht in de gezinnen van de maatschappij van weldadigheid te Frederiks- oord. Bijna even zooveel waren daar reeds sinds vroeger besteed, van wie veleu zeer goed slaagden in het leven. De Leeuw. Ct. is //door een van de meest gezagbebbende juristen van ons land" op de waar- schijnlijkheid gewezen van een groote zwendelarij, gepleegd door personen die zij nog niet noemen kan, en wel door te speculeereu op ons medeleven en lijden met de Zuid-Afrikaansche Republieken. Het blad spoort nu tot voorzichtigheid aan. Men zeude niet te gauw zijn gave aan den eersten den besten vrager, maar liever aan personen en vereenigingen die het voile vertrouwen verdienen. Het blad denkt spoedig meer aangaande den bedoelden zwendel te kunnen mededeelen. Een sollicitant. Onder de sollicitatie- brieven voor de vacante betrekking van veerkuecht te Tiel komt het volgende schrijven voor Weledelachtbare Heeren. Gelezen Uwe advertentie in het Nieuws, heb ik de eer u bij dezen mijn ,diensten aan te bieden. Mijne tegenwoordige betrekking als veerman aan de Toegela wordt mij te druk en te warm, zoodat ik gaarne van baantje wil veranderen. Bewijzen van bekwaamheid, zoowel in het best'uren van pontons als andere vaartuigen, kunt u in de bladen der gansche wereld lezen. Informaties worden verstrekt door Victoria en Chamberlain. Voor eventueele overkomst zal ik gaarne een vrijgeleide hebben. Hoogachtend, UEd. Achtb. dw. dr., REDVERS BULLER. Op weg naar Pretoria, 26 Februari. nog slechts op het vertrek van den jongsten Gardner. Hij draalde juist dien dag veellangerdangewoonlijk. Zou hij een streep door de rekening van de detectives maken en heden bij uitzondering te huis blijven? Hadden deze mannen eenigen argwaan opgevat en waren ze daardoor dubbel voorzichtig geworden Eindelijk ging de deur van de kamer, die door de Gardner's bewoond werd, open en vernam men zware voetstappen in de gang. Het was de jonge Gardner, die de kamer verlaten had. Een oogenblik later kwam de jonge misdadiger voorbij Timothy's deur; hij streek met zijn grove jas langs den muur, waar Clifton en zijne mannen achter verborgen waren hij hield zich zelfs even op voor het kleine kamertje, waarin de vriendelijke hospita met haar onvermijdelijk verstelwerk zat, om zijne pijp aan te steken. Ongeveer eene minuut later hoorde men de huisdeur opengaan en dreunend weer in het slot valleu, waarop alles stil werd. Evans deed nu zijne deur open en trok zich terug in een kleine alcoof, die achter zijne kamer was en wachte daar met het grootste ongeduld op de komst van de jonge vrouw. Reeds een paar minuten later kwam Lucy binnen; zij bleef er maar heel kort en ging toen haastig weg, nadat zij enkele kleeren, waarin zij haar vader verlaten had, had uitgedaan. De Baels, de jonge man, die bij Gent een meisje met 21 messteken verwondde, is na de misdaad in het kanaal van Fer Neuzen gesprongen, nabij de brug van Wondelgem. Een schipper heeft hem er uitgehaald, waarna hij is aangehouden door de politie, die hem om 3 uren aan den onderzoeksrechter De Rijckman heeft overgeleverd. De Baets toont een diep berouwhij deed niets dan weenen, toen hij naar de gevangenis werd gebracht. Alhoewel beiden nog maar 17 jaar oud, hadden moordenaar en slachtoffer reeds anderhalf jaar betrekking met elkaar 1 In het Belgische dorp Binche heeft Woens dag de begrafenis plaats gehad van twee echt- genooten, die juist even lang geleefd hadden. Zij waren op denzelfden dag geboren. De man stierf onverwacht, terwijl hij, ziek zijnde, op weg was naar het gasthuis. En de vrouw stierf, toen men eenige minuten later de treurige tijding haar bracht. Een man te Barsoches, die sedert eenigen tijd een echtscheidingsproces voerde en met zijn schoonouders in onmin leefde, drong Dinsdagnacht de woning dezer laatsten binnen. Met twee revolverschoten doodde hij zijn driejarig kind en richtte vervolgens zijn wapen tegen zijn schoon- moeder, die hij levensgevaarlijk verwondde. Haar zoon, die te hulp snelde, werd eveneens, maar niet gevaarlijk gewond. De moordenaar moest door de politie in bescherming worden genomen tegen een woedende volksmassa, die hem wilde lynchen. Het ontzet van Ladysmith is oorzaak geweest dat Donderdageen aantal fatsoenlijk gekleede heeren zelfs met grijze haren, die khaki-dassen en resetjes droegen, zich voor de Londensche politie-rechters te verantwoorden hebben gehad wegens openbare dronkenschap, verzet tegen de politie, het hinderen van dames enz. De rechters bleken echter ver- gevingsgezind, en in de meeste gevallen kwamen de gearresteerden vrij met of zonder boete en 7^ shilling vergoeding voor de visile van den dokter, die hun dronkenschap was komen constateeren. Er werden ook verschillende zaken tegen zakken- rollers behandeld, tlie Donderdag onder de opge- pakte menigte in de straten van het Westond hun slag hadden geslagen. Een bekend speuragent verscheen in de rechtzaal met een gekneusd kake- been en een snede over zijn neus, verwondingen die hij had opgeloopen bij het vatten van een zakkenroller die wanhopige pogingen deed om weg te komen. Luccheni heeft in de instructie naar zijn nieuwen moordenslag verklaard het wapen, waar- mee hij den gevangenisdirecteur is te lijf gegaan, niet te hebben gemaakt met het plan om dien directeur te vermoorden, maar om zich zelf te dooden. Hij wordt nu gestraft door langdurige opsluiting in de donkere eel, onder den kelder van de gevangenis te Geneve gelegen, waar geen enkel geluid uit de buitenwereld doordringt. In die eel ligt een hoop stroo om op te slapen, anders is er niets. Om de drie dagen mag hij een uur wandeleu. De voorstanders van de doodstraf in Zwitserland hebben dit geval weer aangrepen als propagauda- middel voor hun doel. Iemand die tot levens- lange gevangenisstraf veroordeeld is, zeggen zij kan nu niet opnieuw gestraft, worden. De donkere eel weerlegt nu ook dit argument weer. Ter Keuzen. Huwelijks-aangiften. 2 Maart. David Bareman, oud 23 j., jm. en Fran<;oise Dieleman.oud 21 j., jd. Pieter Geelhoedt, oud 23 j.,jm. en Helena Harte. oud 19 j., jd. Geboorten. 25 Febr. Jan, z. van Jan Reinicr Hendrik de Smidt en van Maria Sara Visser. Sara Anthonina, d. van Abraham Dieleman en van Tanneke Dees. Jules Jean Clementine, z. van Johannes Franciscus Koevoets en van Emma Regina Apolonia Plas. 26 Febr. Janna, d. van Cornelia den Eiter en van Suzanna Remijnsen. Pieter, z. van Jannia van Minnen en van Sara Mechielle. 27 Febr. Jacoba, d. van Johannes van der Hoofd en van Maria Petronella van Gelderen. Jacobus, z. van Jan Simons en van Magdalena Maria Verhage. Elisabeth Tanneke, d. van Jan van Es en van Maria Adriana van de Wege. Francois, z. van Jacobus Dieleman en van Maria Jansen. 28 Kebr. Arie Martinus, z. van Anna Margrietha Wieland. Pieter Daniel, z. van Jan de Doelder en van Elisabeth Dielemau. 1 Maart. Francina Cornelia, d. van Frans Jan Kaan en van Elisabeth Suzanna Verlinde Overlijden. 26 Febr. Cornelia van der Peijl, oud 61 j., echtg. van Boudewijn Elve. 27 Febr. Pieter van Minnen, oud 10 u., z. van Jannis en van Sara Mechielle. 28 Febr. Pieternella de Smidt, oud 59 j., echtg. van Adrianus van Driel. 3 Maart Anthonie Jacobus Martinus Jansen, oud 31 j., z. van Anthonie en van Jacoba Martina Schram (beiden overl.) Hulst. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Febr. Andreas van Looij, oud 54 j., weduwn. en Rozalia Verhoeven, oud 48 j., wed. Geboorten. 22 Febr. Lucia Maria Louisa, d. van Petrus Judocus Vink en van Anna Kalscheur. 26 Febr. Johannes Alphons, z. van Joseph Alphonsius Romhout eu van Johanna Josephina Coppens. Timothy deed nu onmiddellijk die kleeren aan hij trok den doek diep over zijn gezicht, hield een witten zakdoek voor den mond een voor- zichtigheidsmaatregel, waarvoor hij een reden toonde door telkens te niezen, en begaf zich onver- schrokken naar de kamer, die Lucy een oogenblik te voren had verlaten. De deur was natuurlijk niet in het slot. Toen Evans die opende, zag hij vlak voor zich de forsche en hooge gestalte van den vader, die op eene rustbank lag uitgestrekt. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2