Grindlevering. Bekendmaking. Schilder, Glazenmaker en Behanger, A ABf B18TBDIBT oT Thoolsche Eggen, Zeeuwsche PLOEGEN en KARNIACHINES, Ilandelsbericbten. Hoogvvatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Psalm 134 3. Lnndbouwers 150,000 K.G. goede Onderhoudsgrind (1—6), 225 M3. Pruissisehe Grind aan te besteden a a I. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 1 Maart 1.81 1.52 Vrijdag 2 2.13 2.33 Zaterdag 3 2.54 3.15 Zondag 4 3.36 3.57 Maandag 5 u 4.17 4.38 Dinsdag 6 5.— 5.21 Woensdag 7 5.46 6.11 ft Het request inzake onze Brandweerverordening ligt nog ter teekening bij den heer M. J. ADRIAANSEN, herbergier in de Noordstraat, tot uiterlijk Maandag, 5 Maart, 12 uur. vrij op wagon Station Hulst. van 15 '.AT. het bouwen van een SCHT UR in de Roeiersgang te Ter Neuzen. alles onder garantie. O. FERMONT. weet dat in den avond van 27 December 1899 op den Rijswijkschen weg alhier door de tram is overreden de 45jarige Syrier Chalil Atiijije, ge- boren op den weg naar Beiraet. De man sprak een Arabisch dialect, waardoor t vooral moeilijk was hem te verstaan, en zijn schrift bestond uit lastig te ontcijferen krabbeltjes en hanepooten. Nadat eerst te vergeefs getracht is den man te Rot terdam op een naar zijn geboorteland varend schip te krijgen, is de vreemdeling over de Belgische grenzen gebracht. Droefheid in de stad. Onder deze titel schrijft de Telegraaf. Cronje zich overgegeven Toen deze droeve tijding aankwam op onze bureaux was een ieder onzer terneergeslagen. Het werk werd een oogenblik neergelegd. De Afrikaansche leeuw weerloosHoe was dat mogelijk na het gebrek aan nieuws, dat tot nog toe altijd de zekere voorbode was van gunstige tijding. Ieder was down, aan de echtheid van het telegram viel niet te twijfelen. Cronje heeft zich overgegeven., Wij gingen de straat op om eens te zien, welken indruk dit zou tnaken op de menigte. Het was kwart voor twaalf, kalm en rustig schreed een ieder voort, onbewust van het slechte nieuws dat weldra zou verschijnen. Het zonnetje was verscholen achter de wolken, en wij, die alleen het treurig nieuws met ons omdroegen, wij konaen bijna niet zien, dat de menschen lachten en schertsten. Zouden zij nog lachen, wanneer meteen de bulletins verschijnen Twaalf doffe slagen van de Damklok galmen door de lucht en alsof de loopers van de dagbladen daarop gewacht hadden kwamen zij nu van alle kanten aan. Stil vervolg- den zij hunnen weg zwijgend reikten zij de bulle tins over. Ha, een bulletinzeker, dat Cronje zich er doorgeslagen heeftroept de sigarenhandelaar vergenoegd, doch zijn lach besterft op zijn gelaat. Capitulatie van Cronje, leest hij. Hij verschrikt, leest haastig verder en zwijgend zoekt hij naar een paar ouweltjes om het bulletin op te hangen. Terstond pakt zich een groote menigte voor het raam. //Cronje heeft ze geslagen roept er een. Maar weldra ontwaakt hij uit den droom. Toch wil hij 't niet gelooven. Cronje zou Cronje niet zijn, als dat waar was, beweert hij. wMaar 'tis officieel. Generaal Roberts zal zich toch niet aan zulk een grove leugen wagen," zegt een ander. Een vierde zegt niets, maar gaat hoofdschuddend verder. wEn nu te weten, dat zij daar in Londen juichen," voegt een vierde er bitter aan toe. Het was ook een heldendaad met 40,000 man 7 h 8000 man tot de overgave te dwingen." En zoo ging het voort. Overal verslagenheid, overal medelijden met de broeders, die daar strijden voor hun vaderland en vrijheid. Overal bespreking van de ramp. Cronje mocht de huisvaders, die onder hem stonden, niet laten dooden. Cronje mocht zich zelf niet het leven benemen, want dat verbiedt hem zijn vroomheid. De Afri kaansche leeuw is gevallen, maar wie weet, hoevele van zijn vijanden in den doodstrijd vermorzeld zijn. Zoo redeneerden zij. Voor de ramen van andere sigarenmatrazijnen werd even groote belangstelling aan den dag ge- legdwerklieden, arbeidersvrouwen met kinderen op den arm, arme negotianten, kantoorklerken, alien lazen het bulletin en verwijderden zich met bedrukt gezicht. Een oud raoedertje uit de volksklasse spelde langzaam de Jobstijding en ging toen diep zuchtend heeu dienstmeisjes lazen het bericht en stonden dan een oogenblik peinzend met de hand tegen de onderlip een sjouwerman balde zijn vuist. Een beer en dame met een kleinen kleuter tusschen hen in komen aanwandelen. Hij leest 't, hij vertelt 't aan zijn vrouw en't eenige wat zij antwoordt is //God zij hem genadig Overal heerscht verslagenheid. De telefoon op ons bureau stond niet stil, want de menschen zouden toch zoo gaarne willen weten, of't wezen- lijk waar is. In de Kalverstraat had men in een cafe de lezing omgekeerd, maar weldra werd ieder uit den droom geholpen. Helaas kracht gaat boven recht. Uit Pretoria wordt geschreven De Boeren zijn buitengewoon taai en zij ge- nezen spoedig van de vreeselijkste wonden. Ik heb te Pretoria een boer ontmoet, die over volstrekte stijfheid in de vingers klaagdehij was bang dat hij niet meer naar het front zou kunnen terugkeeren. Hij maakte deel uit van het Pre- toriacommando, dat deelueemt aan het beleg van Ladysmith. De Engelschen hadden eenige nachte- lijke uitvallen gedaan, zonder veel succes evenwel. Miju vriend kreeg eerst een kogel door de borst. En toen viel je zeker vroeg ik. Volstrekt niet, antwoordde hij eenvoudigjes, ik heb het zelfs niet bemerkt. Ik had bovendien geen tijd, mij er mee bezig te houden. Een soldaat sprong op mij toe en doorstak met zijn bajonet inijn linkerarm en wondde mij aan de borst. Maar toen viel je toch Volstrekt niet. Het staal drong niet zeer ver in. Waarom niet Omdat ik den soldaat met mijn geweer doodsloeg. En toen Toen voelde ik een zeer hevigen schok. Het was een Lee-Metfordkogel, die het been van mijn linkerarm verbrijzelde. En viel je toen Volstrekt niet. Ik bekommerde er mij op dat oogenblik niet om, wat het was. Maar na eenigen tijd bespeurde ik, dat mijn arm stijf werd en ik kreeg hevige pijn. Deze Boer was volkomen genezen van de wond aan de borst en van die, veroorzaakt door de bajonet en van de derde had hij de stijfheid in de vingers overgehouden. Luitenant Dutoit van de artillerie, die bij het gevecht van Modderspruit door een granaatscherf aan het been was getroffen, sleepte zich naar zijn stuk en liet zich niet vervoeren, dan nadat hij zich vergewist had, dat alles goed bediend werd. Zijn been was vreeselijk vermiukt. Ik heb hem te Pretoria gezien. Hij zei me, dat de doktoren zich nog niet over zijn genezing konden uitspreken, maar hij zou het been in ieder geval behouden, zooals het was. Over het algemeen geven de Boeren er de voorkeur aan de kans te loopen te sterven, dan toe te stem men in een amputatie. En dikwijls, dank zij hun sterk gestel, genezen zij spoedig. Zondagmorgen is te St. Ouen in de algemeene Entrepots brand uitgebroken die, teugevolge van een groote hoeveelheid daar geborgeu fusteu, ge- vuld met alcohol, olie en petroleum, in korten tijd ontzettende afmetingen aannain. Spoedig was de brandweer ter plaatse en stelde al het mogelijke in 't werk om de naburige gebouwen te beveiligen. Toch gelukte dit niet bij alle, daar van een der meest dichtbij staande huizen een rnuur instortte, in zijn val acht brandweermaunen meesleepend, die zich op het dak van de wooing bevonden. Telkens werden vreeselijke slagen gehoord, wanneer nieuwe vaten met ontplofbare vloeisloffen door het vuur werden aangetast en zeer groot was het aantal personen, dat door neervallend puin of stukken glas werd getroffen. Eerst tegen acht uur was men het vuur meester, hoewel de puinhoopen hier en daar nog onrust- barend smeulden. Men schat de aangerichte schade op meer dan twee millioen, terwijl niet minder dan 130 personen verwondingen bekwamen, waar- onder enkeleu, zooals de bovenvermelde acht brand- weerlieden, zeer ernstige. Twee andere beambten van de brandweer werden, ter beloouing van hun moedig gedrag, in de rapporten eervol vermeld. Te Epernay zijn de kelders van een grooten wijtihandel over een lengte van 73 meters en een diepte van 60 meters ingestort, gelukkig zender persoonlijke ongelukken te veroorzaken, daar geen werklieden in het gebouw aanwezig waren. Vijf honderd vaten en 1,500.000 flesschen champagne moeten onder de puinhopen bedolven liggen, zoodat het ongeval een schade van vier millioen francs moet verlegenwoord'gen. Men schrijft het gebeurde toe aan den lang- durigen regen van de laatste dagen, waardoor de gewelven zijn ondermijrid. Reeds in den aan het ongeluk voorafgaanden nacht had men verzakking bemerkt en was men begonnen de gewelven te stutten hetgeen echter het gebeurde niet schijnt te hebben kunnen ver- hoeden. Luccheni, de moordenaar van de Keizerin van Oostenrijk, heeft een moordaanslag gepleegd op den directeur van de gevangenis te Geneve. Het geval is, op verzoek van de kantonnale re- geering, tot nu toe geheim gehouden. Het ge beurde als volgt Zondag voor een week ontvluchtten twee ge- vangenen uit cellen, naast die van Luccheni gelegenzij werden echter den volgenden dag reeds weer in Frankrijk gearresteerd. Maar ten gevolge daarvan werden de reglementen verscherpt. De anarchist was daar zeer verontwaardigd over op ruwen toon viel hij zijn cipier erover lastig. Dinsdag verlangde hij den directeur te spreken hij werd in diens bureau gelaten en toen vroeg hij of het waar was, dat hij in 't vervolg alle weken nog maar £en boek te lezen zou krijgen. De directeur bevestigde dit. Luccheni toonde zich zeer boos; hij werd in zijn eel teruggebracht. Drie uur daarna bomoardeerde hij heftig op de deur van zijn eelhij wilde den directeur nogmaals spreken. Opnieuw werd hij in 't bureau gebracht, herhaalde er zijn vraag omtrent het boek en toen het antwoord was //Ja, zoo is en zoo blijft't, werd hij grof. ,,'t Zal u berouwen als u mij mijn verzoeken niet inwilligt," beet hij den directeur toe. En toen deze zich even omdraaide, sprong Luccheni op hem af, met een soort kleinen dolk naar hem stootend. Gelukkig kon de directeur den stoot naar zijn hart afweren, er ontstond een korte worsteling, waarop de gevangenbewaarders toesnelden, den directeur ontzetten en zijn aanvaller ontwapenden. Het wapen bleek te zijn een sleutel om blikken mee open te maken, vlijmscherp ge- slepen en voorzien van een leeren haudvat. De directeur bleef ongedeerd. Lucchine is naar zijn eel teruggevoerd. Het eerste vaartuig in de voorhaven van Heyst. Zaterdagavond zoo wordt uit Brugge aan het Hbl. van Antwerpen gemeld heeft de heer Ronse, die het voorzitterschap van den raad waarnam, onder luidruchtige toejuichingen I van de raadsleden en van het talrijk aanwezig publiek, aangekondigd dat het eerste vaartuig B a VLAG. NAAM. MH. Van en naar. Lading. fun Ter 1'enien 27 Eng. s.s. Eng. sch. idem Eng. barge Golfer Venus Pitho Corinthian Vonr 1066iLonden 340 idem 423 Degamvay 266 Kingslynn (weal i macadam phosph. cement phosph. 26 27 Eng. s.s. idem Eng. bark Eng. s.s. Fulmar Pearl Talca Ouse 3408 Liverpool 1950 Hull 3214 Iquique 2158 iGoole stukg. kolen nitrate stukg. Van (went t 26 Noor. sch. Christine 437 Arendal ballast lour Selzaete 26 Eng. s s. Commercial 321 Cherbourg ereos oot Van Selzaete i 27 Eng. s.s. Commercial 321 Londen ledig verleden week was binnengevaren in de aanleg- haven van Heyst, dit om te betoonen dat de werken van Brugge zeehaven langs de zee bijna zoo goed als voltrokken zijn. Dit schip eene groote stoomer kwam van Florida (Ameiika) met eene lading hout. Hulst, 26 Febr. Middenprija per 100 kilo: Tarwe f 7,25; Rogge 6 2 5; Wintergerst f 8.25Zornergerst f 7,50Haver f 6,50 Erwten J 8,25 Paardenboonen f 7,Duivenboocen f 8,Witteboonen f 9,25Bruineboonen f 8, Boekweit Lijnza-d Aardappels f 2, Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,10 Eieren per 26 stuks f 0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld43 stuks hoomvee, 45 varkens. Verkocht: 23 stuks hoomvee, 31 varkens. KOERS VAN HET GELI). Belgisch per 100 fr. 47,87£ k 47,92$ Engelsch per 12,12, E E T 1J D INGE N. Van 26 tot en met 27 Febr. Van 26 tot en met 27 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 23 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 4 af- geschut. Heden overleed na een kortstondige ziekte onze geliefde echtgenoote, moeder, behuwd- en grootmoeder CORNELIA VAN DER PEIJL, in den ouderdom van 61 jaar. B. ELVE. Ter Neuzen, 26 Febr. 1900. Donderdag 1 Maart, hopen onze geliefde ouders JOJAKIM VAN DER WELLE EN NEELTJE SCHEELE, te gedenken, dat ze voor veertig jaren in den echt verbonden zijn. Hunne dankbare kinderen, J. J. NederhandVan der Welle, )fT J. A. Nederhand, 1 06 J Verslhus-Van der Welle, I Rotterdam J. VERSLUIJS, I R. van der Welle, iGriinskerke M. van der WelleGeschiere, I E. NonnekesVan der Welle, G. Nonnekes, 'sGravenhage. Vrijdag 2 Maart a. s. hoopt onze trouwe vriend JACOBUS DE RUIJTER met veel geestdrift zijn 50sten geboortedag te herdenken. Dat hij nog vele jaren in ons midden moge zijn is de wensch van zijne vele vrienden. Ter Neuzen 1 Maart 1900. Op a. s. Vrijdag 2 Maart, hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder MARTHA K L 0 U S, haar 80sttn geboortedag te herdenken. Dat zij nog lang moge gespaard blijven is de wensch van hare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Uit aller naam, M. KLOUS. F. HARMS Fz. Ter Neuzen. J. HARMS. M. HARMS. W. LOOF. Het Bestuur der waterkeering van den cala- miteuzen polder NIEUWE NEUZEN maakt bekend, dat de voor het dienstjaar 1900/1901 ontworpen Begrooting deriukomsten en uitgaven van het waterschap, opgericht voor het bestureu, beheeren en bekostigen der zeewering en oeververdediging van dieu polder, met de memorie tot toelichting, van af den l8ten tot en met den l()den Maart a. S., ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te Ter Neuzen wordt neder- gelegd, ter inzage van de bij genoemde zeewering en oeververdediging betrokken polder- of water- schapsbesturen en grondeigenaren, voor wie ze tevens, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is. Ter Neuzen, 28 Februari 1900. Het Bestuur voornoemd, M. DE REGT, V00rzitter. J. A. KLAASSEN, Secretaris-Ontvanger. Ondergeteekende maakt bekend, dat iTW hij zich alhier gevestigd heeft als belovende door een vlugge en nette bediening, zich de gunst van een ieder waardig te maken. Hoek. F. VAN DER WELLE. De Ilengst KEIJZER, zal ter dek- king rond gaan aan f 2,50 contant en f 5,— bij het veulen. J. VAN DIXHOORN. Axel, Februari 1900. De Burgemeester der gemeente ST. JANSTEEN verzoekt voor 15 Maart e. k., PRIJSOPGAAF van Prijsopgave wordt gevraagd vrij op Jen wal voor de levering van De inschrijving op gezegelde biljetten voor 5 Maart a. S. te zenden aan den heer F. deJonge landbouwer in den Willem III polder, gemeente Z a a m s 1 a g, moet bevatten eene prijsopgave z66 voor de levering op den oostelijken dijk van het kanaal Ter NeuzenGent, bij de Lange Blik- straat, gem. Ter Neuzen, als op de losjlaats aan de Griete, gem. Zaamslag. De meting geschiedt in den hoop op de losplaats door een deskundige, die ook met de keuring is belast. Levering de helft voor 15 Mei en de rest voor 10 Juni 1900. Betaling: de helft als 125 M3. is geleverd de wederhelft bij de eindlevering. Zaamslag, 15 Februari 1900. F. DE JONGE. Op Dinsdag 6 Maart 1900, de voormiddags 11 uur, zal den heer H. HARTOG te Ter Neuzen, in de estaminet ffden Appel" bij den heer B. P. de Boij, trachteu Bestek en teekening liggen ter inzage in genoemde estaminet. Aanwijs op Vrijdag 2 Maart, 's voorm. 10 uur. Nadere inlichtingen te verkrijgeu bij J. Scheele, bouwkundige. De ondergeteekende beveelt zich aan voor het leveren van Wagenmakter te Axel. te le in en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3