■u Telegrafische berichtan. Gemengde berichten. I TEll NEUZEN, 28 Februari 1900. de rechten van de ouders, wat is in strijd met het Katholiek program dat onderwijsrechlen plicht der ouders acht. De opneming van het herhalings- onderwijs maakt het ontwerp voor spreker nog onaannemelijker. Principieele bezwaren kunnen niet met geld worden afgekocht. De noodzakelijk- heid van leerplicht kan spreker niet toegeven. Het schoolverzuim zal er niet door verdwijnen. Het stelsel van straffen der ouders bij school verzuim is niet noodig. Het belooneu van getrouw schoolbezoek werkt beter. Hij hoopt dat dit ontwerp, dat geen nationale wet kan worden, zal worden verworpen. De heer Ketelaar is gedeeltelijk voldaan, ge- deeltelijk teleurgesteld. Hij verdedigt. leerplicht als waarborg van de rechten van het kind op onderwijs en als middel tot bestrijding van schoolverzuim, waarvan de statistiek geen duidelijk beeld geeft omdat daarbij een gemiddeld percentage over een geheel jaar wordt opgegeven. Daarna besprak hij den gun- stigeu invloed van het onderwijs. Ketelaar was met verschillende onderdeelen van het ontwerp niet tevreden, zooals verlaging van den leertijd tot 6 jaren, te veel veroorloven van schoolverzuim en gemis eener bepaling tot verstrekking van voedsel en kleeding aan arme kinderen. De heer Pijnappel is, in strijd met de meesteu zijner politieke vrienden, tegen de wet, als be- rustende op een dwangbeginsel en omdat het schoolverzuim op andere wijze moet bestreden worden. Het Pruisisch leerplicht stelsel lacht hem niet toe. Men sluite het onderwijs meer aan bij het leven, waardoor onderwijsdwaug over- bodig wordt. De heer De Waal Malefijt wijst op de prac- tische bezwaren, verbonden aan leerplicht-invoe- ring. Maandagavond werd in het logement ;/'s Lands welvaren" alhier, de tweede vergadering gehouden van personen die zich 'verzetten tegen de toe- passing der brandweerverordening door het ge- meentebestuur. In die vergadering werd mededeeling gedaan van de adviezen, door de geraadpleegde rechts- geleerden verstrekt, terwijl voorts lezing werd gegeven van een aan II. M. de Koningin gericht adres, waarin na in het breede de geschiedenis der tegenwoordige brandweerverordening te hebben uiteengezet, verzocht wordt een eind te maken aan de willekeur in dezen van het gemeentebestuur, meer bepaaldelijk het college van Burgemeester en Wethouders. Naar we vernemen zijn van de personen, die van de laatste oefening der brandweer alhier weggebleven zijn, twee gedagvaard voor het kanton- gerecht. Heden werd alhier in het estaminet ,/Het Scheepje", door den notaris P. Dregmans te Axel, ten verzoeke van den heer J. C. J. Kolijn, ver- kocht een woonhuis, aanhoorigheden en erf, aan de Tweede Kortestraat, groot 65 centiaren. Kooper werd de heer M. A. Harte voor 960. Voor de levering van 100 M8. grind ten behoeve van den polder Oud-Westenrijk, waren prijsopgaven ingekomen van P. J. de Lege te Ter Neuzen voor 1,99 en Deutseh-Rheiuisches Kiesgeschaft, Van Koppen- hagen C°. te Utrecht, voor 1,98 per M3. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. ten uitvoer bracht, die zij te zamen ontwierpen. Beiden waren zij buitengewoon sterke mannen, hoewel niet zeer handig en vlug. Voor zoover Evans in de gelegenheid was waar te nemen, hadden zij een Herculischen lichaamsbouw dien men onlzagwekkend had kunnen noemen, als die niet met een traagheid van heweging gepaard was geweest, die een zekere verstandelijke onmacht verried, en de politie zeer ten stade moest komen bij de voorgenomen arresteering. Men moest nu nog maar trachten van die waarnemingen partij te trekken. Een van de volgende dagen pakte hi; tegen den middag een mandje vol met artikelen, die hij in den laatsten tijd gefabriceerd had, en begon toen met een vooraf berekend doel erg krampachtig te hoesten, zoodat hij in het aan- grenzend vertrek weldra zijn echo vond in den vorm van een bulderend gevloek, en daar hij niet ophield met hoesten, kwam Lucy eindelijk bij hem met dien meelijdenden blik, dien hij vroeger reeds gezien bad. Alles was dus naar wensch ge- gaan, want het was juist zijne bedoeling geweest om Lucy nog even te zien en te spreken, voordat hij verirok. Zonder te vermoeden, hoe meesterlijk hij comedie speelde, wendde Lucy zich vol medelijden tot den verkleeden detective. z/Och, mijnheer," zeide zij. ,/Wathoest u van- daag weer geducht. En naar ik zie, wilt u toch nog uitgaan „Kom toch terugzoo klonk de ruwe stem uit de zijkamer. ,/Waarom loopt ge toch weg om met dien ouden zotskap te babbelen, telkens als hij met een hoest-partij begint Ik zal u wel leeren in de kamer te blijveu Een glimlach, die als een dolksteek in Timothy's Met ingang van I April a. s. zijn verplaatst de kommiezen bij's rijks belastingen P. A. Groene- woud, 3e kl., van St. Jansteen (tijd.) naar Cortgene, L. A. Pieters, 36 kl., van Axel naar IJzendijke, C. Heerius, 4e kl., van St. Jansteen (tijd.) naar Axel en G. Kuiper, 4e kl., van IJzendijke naar St. Jansteen. En met ingang van 1 Mei 1900 V. A. van Aerde, 4e kl., van Kauter naar Aardenburg en M. J. Almekinders, 3e kl., van Aardenburg naar Kauter. Gisteren werd alhier in het Hotel der Nederlanden" door het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen de verloting gehouden van 125 mosselbanken, in twee groepen, n.l. 58 in den Brakman en 57 in de Wester- Schelde. Er waren 919 deelnemers ingeschreven. De perceelen vielen. ten deel als volgt Die van de eerste groep In het Paradijs Perceel 1 A. van Denderen J.Ez. te Graauw, Joh. de Koning Dz. te Bruinisse, 3 Andr. Verschure Mz. te Yerseke, 4 Josephus van Hulle te Philippine, 5 Jan Rammeloo Pz. te Bouchaute, 6 Jos. Alph. van der Heijden Johz. te Clinge, 7 Joost van Belsen te Arnemuideu, 8 Jan Hoger- heijde te Bruinisse, 9 Jacob W. van Dordt te Bergen op Zoom, 10 P. B. Kegge C.Jz. te Tholen, 11 M. Kik Adrz. te Bruinisse, 12 Adolf Varvack te Philippine, 13 Edm. Mast te Philippine, 14 Dom. Schatteman te Bouchaute, 15 Aug. van Waes te Bouchaute, 16 Dan. Jumelet S.Az. te Bruinisse, 17 Jan Hoogesteger Johz. te Yerseke, 18 Isidore Bral te Bouchaute, 19 Joh. Hooger- heijde te Bruinisse. Op de Reede 20 Jan Er. de Koster te Graauw, 21 wed. C. de Bakker te Hansweert, 22 R. de Waal Gz. te Bruinisse, 23 Petrus Everaert te Bouchaute, 24 Jan Reinhout Pz. te Bruinisse, 25 Pieter Schakel te Bruinisse, 26 H. Kegge Bz. te Tholen, 27 Willern van der Endt Cz. te Yerseke, 28 Adr. Jumelet Dz. te Bruinisse, 29 J. F. Verlinde te Graauw, 30 F. Voerman V.Nz. te Philippine, 31 J. B. van Hurck Thz. te Philippine, 32 Corn, de Roov te Tholen, 33 Adr. de Haas Weidtz te Bergen op Zoom, 34 Honore van W aes te Bouchaute. In het Pottengat 35 M. Mieras te Yerseke, 36 Pieter Verspoor L.Lz. te Bruinisse, 37 Ed. van Broeck te Kiel- drecht, 38 Desire' Duerinck te Graauw, 39 Joh. Jac. Griep te Yerseke, 40 Jan Buijck te Philippine, 41 Adr. Hoebeke te Yerseke, 42 Marinus de Haas te Bergen op Zoom, 43 Henri Vervack te Philippine, 44Theoph. van Heesvelde te Philippine, 45 Seraph, van Immerseel Az. te Graauw, 46 Arthur de Decker te Philippine, 47 Joh. Corn, van Ertvelde te Hansweert, 48 Joh. Griep te Hansweert, 49 Adr. Duinkerken Sz. te Yerseke, 50 N. P. Baai te Tholen, 51 Willem de Ronde te Bruinisse, 52 Jac. de Koster te Graauw, 53 Jan van Liere te Yerseke, 54 Teunis de W aal Rz. te Bruinisse, 55 P. J. Stoffels te Tholen, 06 Petrus Kindt Janz. te Hontenisse, 57 Hendrik Baai Hz. te Tholen, 58 Adr. Verschure Mz te Yerseke. Die van de tweede groep In het Hellegat Perceel 1 N. RammelooBuijck te Philippine, 2 Joh. M. Constandse te Bruinisse, 3 A. van Dordt te Bergen op Zoom, 4 Marinus de Haas Cz te Bergen op Zoom, 5 Petrus Asselman te Graauw, 6 Joh. Muller Sz. te Bruinisse, 7 D. van Dordt te Bergen op Zoom, 8 P. van Ombergen te Hontenisse, 9 Lud. de Koster te Graauw, 10 Frans de Mul Janz. te Philippine, 11 P. J. Huijbrecht te Clinge, 12 Jan van den Berg b/d kerk te Bruinisse, 13 H. de Koning te Bruinisse, 14 Joh. de Bruijn te Ossenisse, 15 Fred. Pauwels te Clinge. Voor den Othenepolder 16 P. Boogaeri te Yerseke, 17 J. M. Muller te Bruinisse, 18 L. Durinck te Graauw, 19 Petrus van Hijfte Jz. te Philippine, 20 Adr. Otte Wrz. te Bruinisse, 21 Leopoldus van der Heijde te Clinge, 22 Jan Fr. Durinck te Hansweert, 23 hart drong, vertoonde zich een oogenblik om Lucy's lippen. „Mtjn vader is vandaag weer in zijn kwade luim," zeide zij. t Is ook maar beter, dat u uitgaat ik hoop, dat u veel verkoopen zult," voegde zij er bij met een blik op zijn mandje. „WatVerkoopen riep de woedende man uit de verte. //Wat hebt gij beiden daar met elkander Er, op hetzelfde oogenblik vernarn men het zware dreunen van naderende voetstappen. „Ga heen zei Lucy. //Gij zijt oud en zwak. Ik hoop, dat uw hoesten in de frissche, open lucht wat zal bedaren." Met die woorden schoof zij de detective naar de deur toe. Als ik terugkom zoo begon Evans, maar hij moest ophouden, want op dat oogenblik ver- scheen de oude Gardner in de open deurwaar hij, zijn voorhoofd fronsend, bleef staan. WTat hebt gij daar toch met elkander te be- praten vroeg Gardner. //En wat hebt ge daar in dat mandje vroeg hij verder, terwijl hij met zijne zware voetstappen uaderbij kwam. ,/Niets dan een weinig speelgoed, dat hij gemaakt heeft en dat hij nu gaat verkoopen," antwoordde de jouge vrouw zacht met een smeekend gebaar. (Wordt vervolgd.) Frans Ploegaert te Bouchaute, 24 Hypp. Albiche te Philippine. Op de Hoogplaat 25 Judocus Heijdens te Hontenisse, 26 J. C. van Ertvelde te Clinge, 27 Fred. Blommaert te Clinge, 28 J. de Waal Rz. te Bruinisse, 29 Ed. Snoek te Philippine, 30 B. J. Schot Pz. te Bergen op Zoom, 31 Anth. Schipper Az. te Tholen, 32 Corn, de Caluwe te Graauw. In het Vlissingsche gat: 33 J. F. Lauret te Philippine, 34 Pol. Serie te Bouchaute, 35 P. van den Berge te Graauw, 36 Marinus van Stee Jz. te Yerseke, 37 Alex. Joh. Minneboo te Philippine, 38 Al. Smet te Hansweert, 39 Petrus Boodts te Clinge, 40 Arie Schot Jz. te Tholen, 41 C. J. Kegge Bz. te Tholen, 42 J. Wouters te Bergen op Zoom. In het Karmiolengat (Sloe) 43 A. van den Broeke te Breskens, 44 P. Ver spoor Lz. te Bruinisse, 45 V. N. Voerman te Philippine, 46 P. van der Vliet te Hansweert, 47 Jacob L. van Dijk te Yerseke, 48 Lev. van de Ketterij te Arnemuiden, 49 C. J. Schot C.Mz. te Tholen, 50 Jos. Verminnen te Clinge, 51 Engel van Hoorn te Yerseke, 52 Jan Schot C.Jz. te Tholen, 53 Petrus van Hevele te Philippine, 54 N. P. Baai Az. te Tholen, 55 Jan Sanderse te Yerseke, 56 S. van den Berg Hz. te Bruinisse, 57 W. Versluijs te Ter Neuzen. Axel, 27 Febr. H^denavond werd alhier op de bovenzaal van den heer Koole de derde jaar- vergadering gehouden van de vereeniging ,/Steunt Elkander." In eene voorafgaande bestuursverga- dering was besloten voortaan streng de hand te houden aan het reglement betrekkelijk de toelating van nieuwe leden. Deze zullen nu moeten over- leggen eene geneeskundige verklaring waaruit blijkt, dat zij gekeurd en gezond bevonden zijn. Ook werd nog bepaald dat algemeene feestdagen bij uitkeeiing van ziektegeld met in mindering zullen gebracht worden. Door de buitengewone leden werden de heeren D.J. Oggel en R. P. Offringa respectievelijk herkozen als voorzitter en 2de penningmeester terwijl de heeren F. Dekker Fz., J. Verpoorte, F. Harinck, J. M. Oggel en W. Dieleman Pz. eveneens werden herbenoemd als commissarissen. Een voorstel van den heer Esselbrugge, om de gewone leden op 65jarigeu leeftijd een wekelijksch pensioen van f 2 uit te keeren, was met het oog op de financien der vereeniging te ingrijpend om terstond in behandeling te worden geuomen en zal daarom eerst door het bestuur worden ove-wogeu. Teneinde in 't vervolg niet in de noodzakelijkheid te verkeeren om reden van on- voltalligheid eene nieuwe vergadering te moeten uitschrijven, stelt de heer M. L. van Vessem voor art. 23 van het regelement zoodanig te wijzigen dat alle vergaderingen doorgaau ongeacht het aantal opgekomen leden. Dit voorstel door het Bestuur zoodanig gewijzigd, dat in plaats van 1ji slechts l/6 der leden moet aanwezig zijn, wordt bij acclamatie aangenomen, In de nu volgende algemeene vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd en heeft de verkiezing plaats van een lid in de Commisie van toezicht. Op C. J. Martin en J. Witte worden bij derde stemming een gelijk aantal stemmen uitgebracht zoodat eerstgenoemde als oudste in jaren volgens het regt is gekozen. Uit het jaar- verslag van den Penningmeester blijkt dat de ont- vangsten dit jaar bedroegen f 1236,79, terwijl is uitgegeven 842,16 zoodat er een goed slot is van 394,63. Met het batig slot van het vorige jaar groot 904,00i beschikt de vereeniging thans over een bedrag van f 1298,63^. Deze rekeniug door de Commissie van toezicht onderzocht wordt tot in de kleinste bijzonderheden in orde bevonden waarom de voorzitter namens de vereeniging den penningmeester dank betuigd voor de vele diensten door hem aan ,/Steunt Elkander' bewezen en voor de nauwkeurige wijze waarop hij zich ook weer dit jaar van zijn moeilijke taak heeft gekweten. Uit het jaarverslag van den secretaris mag als een verblijdend verschijnsel worden vermeld, dat het aantal buitengewone leden is gestegen van 73 tot 136. Deze vermeerdering moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de door commissarissen ver- spreide circulaite om niet-leden tot toetreding op te wekken. Het aantal gewone leden bedraagt 169, terwijl zich nog 9 nieuwe leden hebben aangemeld. In den loop van het jaar werden 11 leden geschrapt, waarvan 4 voor wanbetaling en 7 wegens vertrek uit de gemeente. Ook tot den secretaris richt de voorzitter een woord van dank voor zijne toewijding en sluit hierop deze vergadering, die door 70 gewone en 40 buitengewone leden was bezocht. Koewacht. Dinsdag hadden hier bij gelegenheid van het vastenavondfeest op enkele plaatsen volksspelen plaats, welke vooral door de jeugd d uk bezocht werden. Bij den herbergier P. Rombout vermaakte men ziih met zakloopen, hoepelbollen, haringkappen en koekslaan. Op het Zand was een hooge mast opgericht, waarin 1 or-'en met kippen en konijnen hingen, in de Koestraat hadden mede eenige vermakelijkheden plaats. Een en ander bracht veel volk op de been en 's avonds ging menig arm kind met een mooien prijs verheugd huiswaarts. Alles liep in de beste orde af. Londen, 28 Febr. Generaal Buller bericht, dat hij zich meester heeft gemaakt van Pieters- heuvel, op den linkerflank der Boeren, welke plaats gedeeltelijk beheerscht den weg naar Lady- smith. Het stokers- en matrozenpersoneel der stoom- vaart-maatschappij Zeeland, te Vlissingen, had voor eenigen tijd aan de directie verzocht om, evenals met de officieren dier Mij. het geval is, voor de dagen welke te Vlissingen worden door- gebracht en gedurende welke zij dus buiten voe- ding zijn, kostgeld te mogen ontvangen. Daar op dit verzoek niet voldoende werd geantwoord, hebben zij Maandag gezamenlijk geweigerd de aanmonsterrol te teekenen, zoodat, als de directie niet toegeeft, de schepen op 1 Maart zonder be- manning zullen zijn. De jonge verlatene vrouw, die voor het eerst haars levens zondigde door een bejaarden kleermaker, bij wien zij diende, te bedriegen voor enkele guldens, en tegen welke door het O. M. bij de rechtbank te Amsterdam vier maanden gevangenisstraf werd geeischt, hoewel zij innig berouw toonde en het ontvreemde op een paar kwartjes na al had terug gegeven door er hard voor te werken, is gisteren door de rechtbank gestraft met eene geldboete van vijftien gulden. Voor de eerste maal na de droevige ge- beurtenissen is Zondag te Appeltern weer gods- dienstoefening gehouden in de Protestantsche kerk, geleid door den predikant van Warnel, Ds. Schouten. Met groote aandacht en diepe stille werd de rede aangehoord, die beurtelings lintelde van verontwaardiging en getuigde van medelijden met de ongelukkige verdwaalden. Een Kamper ui In het jongste nummer van het »Politieblad" wordt voor Kampen gevraagd een dienaar van politie 2e kl. De sollicitanten moeten zijn //minstens 175 meter lang". Te Rijnsbergen, bij Breda, is Maandag eene 19jarige jongedochter voorover in een waterput gevallen, en eenigen tijd later levenloos daaruit op- gehaald. Te Breda hebben Maandagavond bij gelegen heid van het carnaval een achttal gemaskerden twee korporaals der infanterie zoodanig mishandeld en gestoken, dat beiden bewusteloos naar het hospi- taal werden vervoerd. Een hunner verkeert in levensgevaar. De daders zijn onoekend gebleven. Te 's Hertogenbosch werd Maandagavond op de Markt een manspersoon, verkleed als Boer door een wagen met gemaskerden overreden. Zwaar gewond en bewusteloos werd hij naar het zieken- huis vervoerd, waar hij kort daarna overleed. Een dienstmeisje te Heerenveen, dat te Oudesehoot (Fr.) ter catechicatie was geweest, werd Donderdag avond j.l., terwijl het donker was, op de terugreis aangerand door een manspersoon die zich achter een boom had verscholen. Ze schreeuwde zoo luid zij kon om hulp, waarop twee personen toesnelden en ook een rijtuig naderde. De aanrander koos daarop het hazepad. Te Etten op den Hoogen Donk is Zondag- avond een moord gepleegd. Zekere Goris Lambrechts, iemand van pl.m. 50 jaar, werd, op het erf van zijn broeder Jan komende, na eenige woordenwisseling, door Bern, v. d. Riet, pl.m. 20jaar oud, die eene veete tegen hem schijnt te hebben gehad, met een mes aan- gevallen en gewond. De gewonde werd terstond naar het Liefdege- sticht te Etten vervoerd, doch is aan de bekomen wonden overleden. De dader is in hechtenis genomen. Men schrijft uit den Haag In het laatst van het vorige jaar werd or den Rijswijkschen weg een man door de stoomtram aangereden. De armoedig -gekleede persoon werd in het Ziekenhuis opgenomen, waaruit hij dezef dagen is ontslagen. Gedurende zijuen verpleegr tijd kon nieinaud met den verwonde spreken, want niemand verstond hem. Alle mogelijke moeite werd ook na zijn herstel door de politie aange- wend om met den vreemdeling een gisprek te voeren, maar uiets baatte op alle vragen ant woordde hij met een vreemdklinkend //Yes Een bezoek bij de Turksche ambassade leverde geen resultaat op, evenmir. als de pogingen om den man in het Hebreeuwsch toe te spreken. Men bracht hem naar Leiden, waar verschillende professoren trachtten met den man te spreken. Een hunner probeerda't achtereen volgens in elf talen, maar niets hielp, Steeds herhaalde de ondervraagde zijn eentonig //Yes". Eindelijk slaagde een particulier te Leiden, Dr. Herzsohn er in zich eenigszins verstaanbaar te maken en eenige bijzonderheden, als naam, ge- bonrteplaats, ouderdom enz. van den vreemdeling te weten te komen. Heel gemakkelijk was dit ,/intervieuw" niet. Na twee en een half uur, en nadat er bijna een kast vol boeken aan te pas was gekomen, was men zoover, dat men thans

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2