Algemeen Nienws- en Advertentieblad Zeenwsch- Vlaanderen voor a 0 No. 3887. Donderdag 1 Maart 1900. Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaargjan^. Veeartsenijkundig Staatstoeziclit. Openbare Vergadering verpachten: Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien. v6or 3 uren op den dag der uitgave. par ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Earner van Koopliandel en Fabrieken te Ter Nenzen. Donderdag 1 Maart 1900, namiddag 7 uur. H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Dinsdag 0 Maart 1900, voormiddags 10 uur, in het ge- meentehuis, in het openbaar, bij opbod en voor den tijd van zeven jaren, ingaande 1 Maart 1900, De grasetting van een eind zeedijk van den Kleine Huissens- polder met de Nol, gezatnenlijk groot 3 bectaren 39 aren 83 centiaren. De voorwaarden van verpachting liggen ter inzage ter secretarie der gemeente. Zaamslag, 20 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Voorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Een telegram is gistermiddag alle hoop komen verstoren. Cronje heeft gecapituleerd en heel zijn troepenmacht, vermoedelijk een 8000 man, zijn FEUILLETON. door J. T. 25) Hij was er op gesteld hen zoo duidelijk en zoo spoedig mogelijk te doen weten, dat zij een buurman hadden, wel is waar een bijzienden, aambor- stigen patient, maar toch in elk geval een buurman, die dag en nacht. zijne deur open hield, natuurlijk om de warmte van den gang naar binnen te laten trekken en die met de beminnenswaardige gewoonte van een ouden man, die een deftig heer en een saletjonker was geweest, in de gang op en neer liep, ieder aansprekende, die hij tegen- kwam en natuurlijk een vriendelijk antwoord ver- waehtende. Als hij niet werkte en niet hoestte, maakte hij architectonische monsters, om daarmee centen te lokken uit de zakken van argelooze kinderen, eene bezigheid, die hem aan eene kleine tafel in het midden van zijn kamer vlak tegenover de ge- opende deur geboeid hield. Timothy's taktiek lukte boven verwachting. Ternauwernood had hij drie elkaar in korte tus- schenpoozen opvolgende hoest-aanvallen gehad, toen de deur van het aangrenzend vertrek heftig werd opengerukt en een ruwe stem riep //Wie maakt hier toch dat duivelsche leven Als dat niet dadelijk ophoudt— Een zaehte stem viel den razenden man in de rede en hij trok zich terug. jlk zal er wel even heengaan en eens kijken," sei die bekoorlijke stem, en Lucy Ward, Evaus als gevangenen den Engelschen in handen gevallen Nog eer die tijding alorn bekend is, rukt Roberts reeds naar Bloemfontein op. Wie zal dat verdedigen na de nederlaag bij Koedoesrand op den feestdag van Amajuba Het plekje, waar van den 18" af gevochten werd, is volgens Reuter's correspondent een van de mooiste plekjes van Zuid-Afrika. Het terrein loopt af naar de rivier en er zijn veel dongas. In de bedding van de rivier hadden de Boeren bomvrije holen gegraven en daar lagen honderden schutters, die aanhoudend op de Engelschen vuurden, en die zich niet lieten wegjagen. De Engelschen konden dan ook niet nalaten, den moed en het buitengewoon beleid der Boeren te bewonderen, die, na een zwaren tocht en achtervolgd door een opdringenden vijand, nog zulke stellingen konden nemen. Als een voorbeeld van de moeilijkheden, die de Engelschen ondervonden, kan het volgende dieneu. De Shropshires, die in de eerste dagen van de vorige week de Boeren een 180 meter hadden terug gedreven, zouden afgelost worden door de Gordons. Maar de Boeren lagen zoo scherp op de loer, dat de Hooglanders op hun buik naar de schansen moesten kruipen en de anderen op dezelfde manier terug. Bij zoo'n verhaal staat het een beetje mal in een Eugelsch bericht te lezen, dat de Boeren slecht schieten. Den 21" kwamen namelijk het Essex-regi ment en de Welsh Fusiliers, die een konvooi ver- gezelden, bij vergissing te dicht bij het Boerenkamp en werden heftig beschoten uit de rivierbedding en van een kopje met Boeren. Zij leden echter sleclits kleine verliezen, volgens een correspondent, die dan zegt/,feitelijk geen vertiezen, wat opnieuw bewijst, wat onze (de Engelsche) soldaten altijd hebben beweerd dat de Boeren slecht schieten." Lord Roberts had aan Cronje een vrijgeleide voor vrouwen en kinderen en van geneeskundige liulp voor de gewonden aangeboden, maar Cronje bedankte. Op die dokters, die dan precies konden zien waar de Boeren zaten, was men in 't geheel niet gesteld en de vrouwen en kinderen hadden het heel naar hun zin. Den 22" kwam echter de Duitsche ambulance uit Jacobsdal en deze is door Roberts doorgelaten, De gewonden zullen dus geholpen worden. Het heette eerst, dat Cronje geen levensmid- delen genoeg hadlater werd gemeld, dat er geen ammunitie meer zou zijn. Wellicht dat dit tot de noodlottige capitulatie heeft ge- dwongen. wist, dat zij het was, nog voordat de zoom van haar japon over den drempel van zijne deur was gekomen kwam bij hem binnen. De gewaande kunstenaar zat nog steeds over zijn werk gebogen, toen zij voor hem bleef staan. Om de waarheid te zeggen, hij waagde het niet op te zien, daar hij zich het gewicht van het oogenblik maar al te zeer bewust was. /r Wat hebt u toch een vreeselijk naren hoest," zei zij op een deelnemenden toon. ^Kunt u er niet iets tegen doen 1" Timothy schoof zijn werk van zich afhij be- dekte zijne oogon met zijn hand en keek op. ,/Neen," zei hij treurig hooofdschuddend z/maar het is niet altijd zoo erg. Het spijt rnij zeer, mademoiselle, als het u hindert." Zij ging dicht naar hem toe en zei z/Mij hindert u niet, maar rnijn vader is is sorns wel eens wat slecht geluimd, en als hij dan zoo nu en dan eens tegen u uitvaart, rnoet ge u daar maar niet aan storen. 't Is naar, dat die hoest u zoo zeer plaagt." Wat is er toch in den blik,. in de aanraking van vele vrouwen, dat meer dan alle schoonheid, aller harten inpakt Zooals Lucy daar in hare eenvoudige wollen japon, met gevlochteD haar, zonder eenig sieraad voor den detective stond, was zij met hare innemen- de gelaatstrekken, mooie, deelnemende oogen en heel hare behoorlijke persoonlijkheid, voor hem de liefelijkste vrouw, die hij nog ooit gezien had. z/U is we] goed, mademoiselle," antwoordde hij, half verlegen voor zijne afschuwelijke kleeding, die hij toch alleen had aangedaan om haar te be- vrijdeu. ffUwe deelneming doet mij goed." Omtrent de geveehten, die er aan zijn vooraf gegaan, wordt weinig meegedeeld. Wel kwam er 22 Februari een onweersbui los, zoo geweldig als men in dezen veldtocht nog niet belee/d had. Het weerlieht was niet van de lucht af en er viel zooveel water, dat de rivier sterk rees en de Boeren uit hun greppels in de bedding verjaagd werden. De vorige week dreef generaal French een aantal Boeren van een kopje, die later op een eskadron lansiers stooten. Dezen maakten een charge. Enkele Boeren kregen later bevel, om den aftocht van de anderen te dekken en galop- peerden moedig binnen geweerschotsafstand van het Engelsche veldgeschut, om de kanonniers weg te schieten. Na door generaal French over de vlakte nagezet te zijn, ontkwamen zij, met achterlating uan 50 gevangenen en voegdeu zich bij de Boeren 8 KM. naar het zuidoosten, met wie de Engelsche voor- posten denzelfden dag in aanraking kwamen. Vrijdag werd er door de Engelschen ten zuiden van Modderrivier gevochten tegen kommandos Boeren, die ter ontzet kwamen opdageD. Of die Boeren uit Natal dan wel van Colesberg kwamen, blijkt niet duidelijk. Volgens Engelsch bericht werden de Boeren door French verdreven. Het optreden van Buller bij Ladysmith heeft nog weinig succes. De Boeren zitten dicht bij de stad in geduchte versterkingen en de Engelschen rukken slechts langzaam iets voorwaarts. Hun verliezen zijn daarbij ernstig, want de Boeren kunnen hen voortdurend onder kruisvuur neinen. Heel nauwkeurig zullen de opgaven omtrent de verliezen dan ook wel niet zijn. Van 20 tot 24 geeft Buller op 7 officieren gesueuveld, waaronder 3 kolonels, 34 gewond en 1 vermist. Het verlies aan minderen wordt niet opgegeven. Intusschen, Buller moge zware verliezen lijden en zeer langzaam voorwaarts gaan indien hij elken dag iets opschiet, is het ontzet van Ladysmith een kwestie van tijd want hij is er slechts een paar kilometer van af. Uit het noorden van Kaapkolonie valt het volgende te melden. Generaal Clements tastte Zaterdagochtend de zeer sterke Boerenstellingen bij Kuilfontein en den Vaalkop aan. De maxim van de Boeren, die op den Vaalkop stond en moeilijk uit te vindeu was, berokkende aan de Britsche veldartillerie en ruiterij ernstige verliezen, terwijl zij door een vlakte trokken, maar manmoedig trokken zij door. De Boeren behielden echter hun stellingen. Op datzelfde oogenblik vernam men in het aangrenzend vertrek een ongeduldig gemor, waarop hij haar verzocht, heen te gaan, om den man, die zooveel gezag over haar scheen te hebben niet tooruiger te maken. //Dadelijk," hernam zij; //maar vertelt u me eerst eens, wat U toch maakt 1" Evans vertelde het haar, en tegelijker tijd deelde hij haar het een en ander uit zijn voorgewenden levensloop mee, in de veronderstelling, dat zij het aan haar vader zou oververtellen, waar het hem juist om te doen was. De jonge mevrouw Ward toonde de grootste belangstellingmeer dan eens vestigde zij hare donkere oogen, waarvan hij zooveel gehoord had, op hem. Maar die oogen stonden vol tranen en Timothy begreep maar al te goed, dat ze evenzeer hem golden als ook haar eigen leed. Daar het gemor in het aangrenzend vertrek even- wel steeds luider werd, maakte zij aanstalten om te vertrekken, maar voordat zij hem verliet, zei ze nog z/Vergeet vooral niet, wat ik gezegd heb. Be- commer er u niet om als mijn vader en mijn broeder u ruw toespreken Zij maken zelfs som- tijds leven genoeg, zooals u misschien van nacht wel reeds zult ondervinden." De jonge detective was nu overtuigd van de uistheid van zijn vermoeden, en daar de weg tot let ten uitvoerbrengen zijner plannen nu gebaand was, liet hij nog eenige dagen verloopen zonder een beslissenden stap te ondernemen. Voor dat hij eene poging deed om hen gevangen te nemen, was er hem alles aan gelegen om zoo goed moge- Het door ons heden ontvangen en medegedeelde telegram, luidt als volgt Londen, 27 Febr. Roberts bericht dat hij 4020 gevangenen heeft gemaakt, waarvan 1150 Vrij- staters, benevens 7 kanonnen heeft buitgemaakt. De gevangenen zullen naar Kaapstad worden gezonden. Aan Cronje's vrouw en bedienden is toegestaan hem te vergezellen. Gisteren werd een aanvang gemaakt met de behandeling van het Leerplicht-ontwerp. Aan de Ministerstafel zaten bijna alle Ministers. De tribunes waren vol. De heer Schaepmau opende het debat, aanstonds verklarende, dat hij in het belang van maat- scbappelijke ontwikkeling, goede wetgeving en onderwijs het herhalings-onderwijs niet aanvaardt. Het leerplicht-ontwerp besprekende, stelt spreker op den voorgrond dat onderwijs als wezenlijk deel der opvoeding plicht en recht der ouders is, een plicht en recht dat beperkt wordt door de gemeen- schap. Wanneer ouders misbruik maken van hun plicht en recht, moeten andere machten tusschen- heiden komen, en letteude op het betrekkelijk schoolverzuim, zijns inziens een zeer gevaariijk verschijnsel, is Staatstusschenkomst op het stuk van onderwijs gewettigd. Partieel is hierin niet te voorzien. Op verschillende gronden, ook door aanhaling van verschillende feiten voorkomende in het verslag der Enquetecommissie, toont spreker aan dat invoering van leerplicht noodzakelijk is, moge t dan ook een droevige noodzakelijkheid heeten. Zedelijke middelen schieten hier te kort. Echter toegevende de noodzakelijkheid van leer- plichi, dienen daaraan voorwaarden te worden zerbonden 1°. rnoet het onderwijs beperkt worden tot het noodzakelijke2°. zoo weinig mogelijk moet het recht der ouders worden bemoeilijkt, rekening moet worden gehouden met eischen en nooden en hoofdzaak is dat de wet ten voile ge- wetensvrijheid moet eerbiedigen. De ouders moe ten in de keuze der school de ruimst mogelijke vrijheid genieteii. audaar dat spreker vordert herziening van art. 54 bis der Schoolwet, zoodat het beginsel van rechtsgelijkheid voor de bijzon- dere scholen volkomen wordt. Van eene vooiaf- gaande nadere regeling in dien zin stelt hij invoe ring der wet afhankelijk. De heer Travaglino beschouwt leerplicht eigenlijk leerdwang als inbreuk te maken op lijk op de hoogte te zijn van de wijze van leven van deze gevaarlijke misdadigers, daar er zoo heel veel belangrijks mee in verband stond. Hoewel hij wist dat het zijn naam als detective veel goed zou doen als hij die ontvluchte misdadigers, op welke wijze dan ook, overleverde aan de handen der gerechtigheid, was het toch zijn hoofdstreven om de zaax zoodanig te leiden dat mevrouw Ward niet alleen beschermd werd tegen de gevolgen hunner woede, maar dat ze ook bewaard bleef voor een openlijk schandaa], wat het gevolg zou geweest zijn van de openlijke gevangenneming van twee zwaar gewapende mannen. Er moest dus geen geweld, maar list worden aangewend, en om alles goed te doen slagen moest die list gegrond zijn op de meest nauwkeurige bekendheid met alle omstaudigheden. Drie dagen besteedde Timothy om goed op de hoogte van alles te komen. De concierge had gelijk gehad, toen zij hem zei, dat het meisje nooit alleen werd gelaten. Een van de mannen, nu eens de vader, dan weer de Droeder, bleef altijd bij haar. Oudanks die bewaking genoot zij de vrijheid in de gang op en neer te loopen, al was het dan ook nooit lang achtereen. Het roode krnis op de deur had eene of andere geheime beteekenis, die met hare tegenwoordigneid in het huis in betrekking stond, want op eeu avond, toen ze alle drie te zamen uitgingen, werd het uitgewischt om weer op nieuw geteekend te worden, toen vader en dochter alleen terugkeerden. De vader zorgde altijd voor de noodzakelijke inkoopen, terwijl de zoon, die r.iet zelden in den namiddag voor een korten tijd uitgiug, de plannea j- 6 n r, u s- ;r r- s- te he an en \ElZK\Sf HE (OIIIAVT Hit It I ii<1 verschijnt tl mlisit iti; De Burgemeester van TEE NEUZEN, brengt bij dezeter kennis van belanghebbenden, dat blijkens circulaire van den heer Commissaris der Koningin in Zeeland van 22 Februari 1900, A n°. 772 afdeeling (provinciaal blad n°. 31) de Moniteur Beige van 17 dezer een besluit bevat, waarbij met ingang van den 21«n d. a. v., de invoer van rundvee met rechtstreeksche bestemming naar de alachthnizen te Antwerpen, Brussel, Cwreghem-Anderlecht, Gent en Luik paarden, schapen en geiten wordt toegelaten langs Ilamont (Station), des Woens- dags bij het doorrijden van den eersten trein v. m., terwijl die van paarden, schapen, geiten en vleesch via Hamont (dorp) des Vrijdags van 89 uur geoorloofd zal zijn. Bovendien kunnen elken werkdag paarden langs beide kantoren en vleesch langs het grenskantoor Loozen ingevoerd worden, mits daarvan 24 uur te voren kennis worde gegeven aan den Veeart3 te Peer. Ter Neuzen, 26 Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL. ^^^^ensdag^n^rydu^avon«I^jiIt)fe®onderd^p^,ee8td»jfen, bij den ■ilgevev P. J. VAX OK IAXUK te Ter Xenzen. 0 ir g n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1