Gemengde berichten. demand schrijft ons, dat naar aanleiding van bijzondere gebeurtenissen, eenvoudige, verstandigo lieden, sommige in verband met hun gestel eu karakter (de moordenaar b. v. was een goed man, maar kon ergdriftig worden anderen dezer personen waren wellicht wat hvsterisch, anderen mystiek van aard enz.) in weinige dagen tot zoo hoog- gaande dweepzncht zijn gekomen, dat verstand en geweten en Gods Woord geen tueht meer oefenden, en zij, enkel geleid door gevoel en verbeelding, een gemakkelijke prooi werden van liartstochten en zonden. Hoe is dit dan geschied En deze dweepzucht en de samenkomsten der geestdrijvers dagteekenen pas van 2025 Januari 1.]., terwijl 6 Eebruari de doodslag plaats had. Een gebeurtenis te Batenburg gaf daartoe aanleiding. Een jongeling, zoon der weduwe Scherf, broeder van den lateren moordenaar, werd ziek. Hij had influenza en koorts. In de koorts sprak hij veel over godsdienst. De omstanders geloofden, dat er eene gunstige verandering in zijn zielstoestand plaats greep. Vele godsdienstige menschen kwamen hem bezoeken, ook uit andere gemeenten, vooral uit Appeltern. Daardoor werd de opgewondenheid van den jongeling steeds grooter. Ds. De Leeuw, tot wiens catechisanteu hij behoorde, beeft hem slechts eenmaal bezocht en trachtte e en kalmeereuden invloed op hem te oefenen, wat naar 't scheen gelukte. .Hij drong er bij de moeder op aan, den eersten tijd volstrekt niemand bij den zieke toe te laten. Dat had ook de dokter geboden. Het werd beloofd, maar niet gehouden. Ook de aanwezigen werden vermaand zich kalmtehouden en zich te verwijderen. Yerblijdend scheen het, dat een broeder van den zieke, een jongeling van minder goed gedrag, die sedert geruimen tijd de ouderlijke woning had verlaten, en zelfs voornemens was roomsch te worden, nu met berouw en belofte van beterschap was teruggekeerd. Maar de samenkomsten bij den zieke hielden met op. Ook onder de omstanders werd de aanstekelijke opgewondenheid al grooter. Zij gunden zich niet de noodige nachtrust, bleven lang en in grooten getale bij elkander, lieten hun vee schier onverzorgd. Zij spraken, zongen, baden, meenden den duivel uit sommigen hunner te zien uitvaren, begonnen te profiteeren, verwachtten de spoedige wederkomst van Christus, enz. Hun toestand was te vergelijken met dien der weder- doopers in de dagen der hervorming. Waar dit op uitgeloopen is, weet men. De vier personen, die bij den doodslag die geenszins vooraf beraamd was in den nacht van 2 op 3 Eebruari tegenwoordig waren, moeten verklaard hebben, dat zij den duivel uit een hunner in den knecht zagen varen, die daarop van zelf dood neerviel. Naar hun idee was er een wonder ge schied. Den noodlottigen slag, dien zijn baas hem gaf in door dweepzucht waanzimiigen toestand, hebben sommigen kennelijk niet gezien. Heeft het driftig karakter van Scherff tot het toebrengen van dien slag medegewerkt P Misschien zal het onderzoek van de rechtbank licht in deze duisteruis geven. Het ware te wenschen geweest, dat men de uitkomst daarvan had afgewacht, alvorens allerlei overdrijvingen te verspreiden en over te nemen. De feestviering, die na het //wonder" in het huis plaats had, waaraan de aanwezigen en de later in huis gekomenen, pi. m. 20 personen, deelnamen, moet verklaard worden deels uit suggestie, deels uit vrees, natuurlijk in verband met den dolzinnig opgewonden, exstatischen toestand ook van dezen. men verneemt, is de opening der lijn bepaald op 21 April a.s. Reeds heeft zich te Zierikzee eene commissie gevormd om dat feit feestelijk te vieren. Bij de volkstelling op 31 Dec. 1899 waren in de weesinrichting te Neerbosch 936 personen aanwezigverpleegden, bedienden en hunne ge- zinnen te zamen. Tijdens de jongste volkstelling hadden in die inrichting 808 personen verblijf. In tien jaar tijds dus eene vermindering van 128 personen. Op 31 Dec. 1899 waren in deze inrichting 401 mannelijke en 312 vrouwelijke verpleegden, totaal 713. TER NEUZEN, 26 Februari 1900. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare ve-gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenbenoeming onderwijzer verzoek gemeentebestuur Axel omtrent regeling schoolgaande kinderen Sluiskilrekwest J. Schgele inzake kiezerslijst. Met ingang van 1 Maait wordt aan het post- en telegraafkantoor te Ter Neuzen geplaatst de klerk der posterijen en telegrafie H. H. Oudenhoven, thans te Iloermond. Bij de Vrijdag te 's Gravenhage gehouden aanbesteding van het bouwen van een post- en telegraafgebouw te Ter Neuzen, raming 39,770, waarvoor, zooals in ons vorig nommer gemeld werd, het minst werd ingeschreven door den heer P. Dronkers te Kapelle bij Goes voor 43,458, schreven nog in de volgende heeren G. J. Balken- stein te Ter Neuzen, voor 43,550 J. M. van Dit mars Zoon, te Middelburg, voor f 44,444 J. van der Velden, te Ter Neuzen, voor 46,000 B. H. Reuling, te Hulst, voor 47,000 P. Duij- vestein, te Zaamslag, voor 47,123 en P. J. Wisse, te Zaamslag, voor f 47,300. Bij Roninklijk besluit is met ingang van 1 April, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Eukhuizen, de directeur J. Spaanstra, vroeger alhier. De besturen van de gemeente Graauw en Langendam, van den polder Melo en van de waterschappen Graauw en Langendam en Willem Hendrik eu Klein Kieldrecht besloten aan den raad van genoemde gemeente en aan de vergade- ring van ingelanden van genoemden polder en waterschappen een voorstel te doen om voor ge- meenschappelijke rekening te bekeien den weg van het dorp Graauw tot de buurt Schelfhoutshoek, aan welke wegsverbetering reeds sedert jaren de grootste behoefte bestaat. In eenige binnen kort. te houden vergade- ringen zal omtrent dit plan een besluit worden genomen. Te Breskens zal 2 Maart a. s. eene alge- meene vergadering worden gehouden ter oprichting eener vereeniging voor volksweerbaarheid. Niet minder dan 104 personen hebben zich daarvoor aangemeld. IJzeudijke, 26 Eebr. Ook hier zal een afdee- ling van den Weerbaarheidsbond worden opgericht. Reeds een honderdtal leden hebben zich daartoe aangemeld uit alle standen. De heer A. van de Sande, chef-machinist bij de IJzendijksche stoomtrammaatschappij, heeft voor zijne benoeming voor gelijke betrekking te Gouda, op aandringen van het bestuur alhier, bedankt. Borsele, 23 Eebr. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad deur, die hij in zijne verstrooidheid had willen openen, maar gesloten had gevonden. Het was eene eenvoudige wit geverfde deur, waaraan niets bijzonders te zien was en Timothy was reeds op het punt om zich weer te verwijderen toen hij toevallig een blik wierp op de deur aan den linkerkant, die met de andere een rechten hoek vormde. Vlak voor zich in het midden van die deur zag hij duidelijk het teeken van een rood kruis, misschien met hetzelfde stuk krijt ge- teekend, dat hij in de hand hield, en dat precies gelijk was aan het kruis, dat hij eenige dagen ge- leden op de deur van het huis van de Gardner's had gezien. Die ontdekking deed hem een oogenblik duizelen. Bevond het veel besproken trio zich nu werkelijk in hetzelfde huis, dat hij zelf sedert twee weken bewoonde, en nog wel vlak boven hem Hij kon er niet toe komeu om zijne oogen van het nootlottig teeken af te wenden. Hij hield zijn oor aan het sleutelgat, luisterde en hoorde iets, dat op snorken van een man geleek. Slechts met moeite kon Evans zich bedwingen om de deur te openen en de kamer binnen te gaan. Hij had werkelijk reeds zijne hand op de klink gelegd, toen een bijzonder sterk snorken in dat vertrek, waaruit men kon opmerken, dat de slapende man buitengewoon sterk moest zijn, hem herinnerde, dat hij maar heel klein was en dat in dit geval voorzichtigheid in de eerste plaats was aan te bevelen. Hij ging daarom weer naar zijne eigen kamer; maar den gebeelen nacht bleef hij wakker en luisterde hij naar geluiden, die van boven konden komeu. Hij ging nog verder en smeedde reeds plan- bleken uitgebracht te zijn 101 stemmen. Hiervan verkregen de heeren C. van Asperen 21, C. v. d. Yelde 31 en C. van 't Westeinde 49 stemmen. RECHTSZAKEN- Arroiidissements-rechtbank te Middelburg. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is door den advocaat Mr. J. J. Heijse aldaar, als toegevoegd raadsman aan den van moord beklaagden A. C. Misseghers, verzet aangeteekend tegen de be- schikking dier rechtbank, waarbij genoemden Misseghers, met bevel tot gevangenhouding, werd verwezen naar de openbare terechtzitting van voornoemde rechtbank. Het gerechtshof te 's Gravenhage moet alsnu over die al of niet verwijzing beslissen. Men meldt uit 's Hertogenbosch De toebereidselen tot viering der vastenavond- feesten alhier doen veel verwachten. De optocht, welke Maandag (heden) zal worden gehouden, belooft in alle deele luisterrijk te zullen zijn. Onder de praalwagens zullen vooral uitmunten die van Prins Carneval en die van Paul Kruger,' omgeven door de generaals Joubert en Cronje en een groep Boeren. Zondag ten 12 ure zal de Prins door den Raad van Elf der Ooeteldonksche Club aan het spoorwegstation worden ontvangen en, voorafgegaan door de stafmuziek van het 2de regiment infanterie, naar de societeit Casino worden geleid, tot bij woning van het groot carnavals- matinee. De burgemeester van Oeteldonk Peer van den Muggenheuvel heet zene gemeentenaoren laten bekendmaoken, de 't un plechtig oogen blik zal zijn en de i vertrouwt, dat de gemeente naoren de vlag, van te veure goed opgestreeken, zullen uithangen. Conscientiegeld De minister van financien ontving ten behoeve van 'sRijks schatkist, uit het buitenland f 1700, ter aanzuivering van verschuldigde vermogens- belasting. Zoo iemand moet er wel warmpjes in zitten Uit Amsterdam schrijft men Het comite tot ondersteuning der noodlijdende diamantbewerkers ziet met blijdschap, dat ook van elders steun verleend wordt. Want, nu zeven of acht uitkeeringen zijn geschied, ondervindt het comite dat zijne inkomsten allengs verminderen, terwijl de werkeloosheid nog toeneemt. Onder de 8000 diamantbewerkers zijn er thans ruim 2200, die al vier weken lang zonder werk zich zelven hielpen. Wat hun nu gegeven wordt, is niet veel. Gehuwde lieden ontvangen eenmaal's weeks 1 kop gort, 1 pond rijst, 1 kop groene erwten of boonen, 1 pond meel, mud steenkool of briketten, tien brooden en een gulden in contan- ten. De ongehuwden gaan met twee gulden baar geld naar huis, zonder meer. Toch heeft het comite tot nu toe niet te klagen over gebrek aan steun. Zoo ontving het 10,000 brooden, 3000 pond zuurkool, 50 paar kinderschoentjes enz. Wel is het comitie bezorgd voor de toekomst. Deze week heeft de penningmeester f 2000 minder ontvangen dan in vorige weken. En een dagelijks ernstiger dreigend gevaar wordt de huur- schuld der werkloozen. Het comite heeft dan ook van het plan om te Rotterdam eene flinke som bijeen te hrengen, met dankbaarheid vernomen. Dordrecht heeft 1335 gezonden, Utrecht f 3200, Goes f 413 enz. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld naar de omstandighedeu, welke voorafgingen en vergezeld hebben het feit, dat de politiebeambte S., te Scheveningen, dezer dagen op een persoon, nen omtrent hetgeen hij doen moest in geval hij zich werkelijk op het spoor bevond van de mannen, die hij met zoo veel ijver zocht. Reeds bij het aanbreken van den dag was hij alweer op. Een paar minuten te voren was iemand met zware voetstappen de trap opgegaan. Zijn eerste gedachte was om hem heel zacht achterna te gaanmaar bij rijper nadenken kwam het hem toch beter voor om eerst de vrouwelijke concierge uit te hooren en zoo mogelijk gewaar te worden met wat soort van menschen hij te maken had. Hij ging naar haar toe in de keuken, waar hij haar in dat vroege morgenuur al bezig vondhij deed haar, zonder omwegen te maken, de vragen, die hij vooruit bedacht had. Zij was volstrekt niet karig met hare antwoorden, want zij had in den korten tijd, dat Evans daar in huis was, veel beleefdheden van hem onder- vonden en zij was daarom gaarne bereid om hem alles toe te vertrouwen, wat haar ergerde van de boven hem wonende huurders. Diemannen maakten het haar namelijk geducht lastig, ofschoon hun geld, waarmee ze volstrekt niet karig waren, haar zeer welkom was. Niet alleen bleven die huurders bijna altijd in huis, maar de een rookte ook voortdurend zijne pijp en maaktede muren zwart metzijnetabakswalm zii waren schunnig gekleed en hielden het meisje, dat bij hen was, bepaald gevangen en als ze nu en dan toch nog eens uitgingen, kwamen ze altijd op ongewone tijden terug. Dat zouden voldoende redenen zijn om die menschen niet langer in huis te dulden, zei de concierge, en zij zou ze zeker reeds sedert lang hebben weggezonden, als ze het geld niet zoo noodig had. die in min of meer opgewonden toestand verkeerde en met den agent handgemeen werd, een revolver- schot lostte en hem daarbij aan een der handen verwondde. Een tapper zou reeds door den officier van justitie zijn gehoord over den toestand, waarin de dienaar zich voor 't gebeurde zou hebben bevonden. Ook diakenen der Ned. Herv. gemeente te Arnhem hebben met algemeene stemmen besloten de weezen, die voor hunne rekening te Neerbosch verpleegd worden, van daar terug te nemen en in het prot. bestedelingenhuis te Arnhem te plaatsen. Dit besluit moet het gevolg zijn van het volslagen gemis aan toezicht en andere gebreken der wees inrichting, welke gebleken zijn bij de getuigen- verhooren voor de rechtbank op 10 dezer. De heer M. J. Hamburger te Amsterdam ontving van kapitein Dreyfus een gift voor de werklooze diamantwerkers. Men meldt uit Appeltern Donderdag vertrokken de laatste marechaussees uit ons dorp. Dinsdag heeft men nog in het huis van Scherff, waar de moord plaats had, de ruiten gedeeltelijk ingegooid. Op 't oogenblik is alles rustig, dank zij het ferme kalme optreden van onzen burgemeester en de gemeente- en rijks- politie. Een bloedig drama is Yrijdag te Wijk (bij Heusden) afgespeeld ten huize van den veekooper A. Van Loon, Oudestraat 114. In een vlaag van waanzin viel de ongeveer 35jarige zoon onverhoeds, gewapend met een groot mes, zijn vader aan en bracht hem een levensge- vaarlijken steek in den hals toe. "Wel werd onmiddelijk de hulp van Dr. Smids ingeroepen, doch tevergeefs na 20 minuten reeds trad de dood in. Terstond werd de gemeenteveldwachter J. Roza met de vreeselijke misdaad in kennis gesteld. Dezen kostte het niet de geringste moeite den dader te arresteeren gewillig liet de ongelukkige, die geen idee schijnt te hebben van het kwaad dat hij bedreef, zich door den politiedinaar uit de ouderlijke woning leiden. Zaterdagmorgen werd hij naar Den Bosch over- gebracht. Door tegenwoordigheid van geest van een paar personen is een onheil voorkomen op de spoorlijn Hoorn-Medemblik. De trein was op het punt den kruisweg bij Blokker te passeeeren, toen een rijtuig aankwam. De koetsier, die niet be- merkte dat de afsluitingen waren neergelaten, reed door, verbrak een afsluitboom, en het rijtuig kwam verbrijzeld tusschen de rails terecht. De wachteres, door iemand geholpen, snelde den trein met de roode vlag tegemoet, en het gelukkige gevolg was dat deze op korten afstand tot stilstand kon gebracht worden. De personen in het rijtuig waren doodelijk ontsteld, maar kwamen met den schrik vrij. Een jongen uit Winschoten zegt de N. W. C. komt het huis zijner ouders bin- nenrennen en roept//D'er is ook weer 'n telegram aangeplakt." //Zoo, wat den z/Joa, de Boeren hebben 't overwonnen, moar wacht even, 'k zel even mien klompen hoalen." „De klompen?" bromt de vader voor zich heen. Maar ja wel, fluks kwam de knaap terug en las zijn vader nu den inhoud van het telegram voor. Hij had het, om 't goed over te brengen, op z'n klomp geschreven Over het gebeurde te Appeltern leest men in De Vaderlander z/Ja," zei Timothy, //dat kan ik best begrijpen, dat gij ter wille van het geld al die onaangename dingen over het hoofd moet zien. En wat is ook eene concierge, die geene verdraagzaamheid kent En hij bleef er toen nog een poos met haar over door spreken, hoe dwaas het zou zijn om huurders, die prompt en ruim betaalden buiten de deur te zetten. z/Maar dat arme meisje zei die vrouw verder. ffZij is zoo mooi, zoo rustig en zoo geduldig 'tis een verschrikkelijk gezicht om haar daar zoo opgesloten te zien, voortdurend onder be- waking van een van die ruwe kerels. De oude man zegt, dat zij zijne dochter is en zij spreekt het niet tegenmaar ik zou nog eerder dat aar- dige kind, dat hierover voor het raam speelt voor het zijne houden dan dit mooie meisje met hare voorname manieren. U moest haar maar eens zien z/Dat zou ik ook wel willen," zei Evans haar in de rede vallende//niet omdat gij mij doet watertanden door uwe beschrijving van haar schoon- heid," voegde hij er vlug bij, //maar, omdat zij, als ik mij niet vergis, eene dame is voor wier ont dekking en bevrijding eene groote som gelds is uitgeloofd." En daarop vertelde Timothy aan de concierge die met open mond naar hem stond te luisteren, dat hij niet, zooals zij tot nu toe gemeend had, een klerk zonder bezigheden was, die er el ken dag op uit ging om eene betrekking te zoeken, maar dat hij een lid was van de stedelijke geheime politie. Die mededeeling miste haar indruk niet op de goede vrouw, en zij verklaarde zich onmiddeilijk bereid tot het ondersteunen van alle handelingen Men schrijft uit Londen De coroner van Croydon heeft Donderdag de lijkschouwing gehouden op het lichaam van E. C. Baker, de vorige week Zondag in het Crystal van den detective, voor zoover hare zwakke krachten het haar veroorloofden. Zij stelde de geheele boven-verdieping tot zijne beschikking en beloofde hem voor alles een volstrekte geheimhouding, want als hij daar niet op rekenen kon zou er niets komen van al zijn plannen om de beide misdadigers zonder eenige beweging gevan gen te nemen. Reeds tegen den middag van dienzelfden dag had Evans een kamer in gebruik gekregen naast die, waar op de deur een rood kruis geteekend was, dat den avond te voren zulke koortsachtige verwacjitingen bij hem had opgewekt. In de ar- moedige plunje van een Fransch kunstenaar, die betere dagen gekend had, met wien hij vroeger eens in kennis was gekomen en wiens manieren hij vrij goed wist na te doen, behing hij de gewitte muren van zijn kamertje met alle mogelijke tee- keningen en begon toen, naar hij meeude met het uitzicht op een goede uitkomst, die stille bespion- neering van die verdieping en hare bewoners, die hij noodig oordeelde voor de ten uitvoerlegging van zijn plannen. Een geduchte hoest was een van de eigenaar- digheden van zijn vriend, den Franschen kun stenaar en vast besloten als hij was om die rol zoo getrouw mogelijk weer te geven, permitteerde hij zich van tijd tot tijd de verpoozing om de stilte af te breken met een aanhoudend kuchen en hoesten, dat, of het nu aangenaam was of onaangenaam voor het gehoor, in elk gevaar ten duidelijkste scheen te bewijzen, dat hij hoegenaamd niet van plan was zijne aanwezigheid geheim te houden voor de menschen, in wier nabijheid hij wooude. (Wordt vervolgd.) .JJH

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2