A1 g emee n Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeenwsch- Viaanderen to a. a No. 3886. Dinsdag 27 Februari 1900. BIHBITIIAAD. triTSLAE VSSIIEgraS. Openbaar lager Onderwijs Maandag IS Maart. Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaargang. Binnenland. B ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De gewone jaarlijksche Paarden- en Veemarkt zal ID IT J" _A_-A__h\j te ZTJIIDIDOIE^IFIE ge- houden worden op De Burgemeester, C. VAN WAES. FEUILLETON. door J. T. Ig te He TER VElZEVSrUE COVRAItfT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit blad verschtjnt 51»»nd»u-, Woen8ilaK. eu 1rijdttgavond,, uUgez»nderd op Fee»tilttKen, bij den ul«gever »»- Mensen. De Burgemeester der gemeente TEK NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dooderdag den I jllnarl 1900, des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 26 Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Welhouders der gemeente TER NEUZEN inaken bekend, dat een afschrift van het proce9-verbaal, vermeldende den uitslag der op 23 Februari 1900 ge- houden herstemming, ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad, is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente- Secretarie ter inzage ligt. Ter Neuzen, den 24 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, J. A. P. GEILL. De Sceretaris, J. WISKERKE. Ter TV ouzo n. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere dagscholen in de gemeente TER NEUZEN, kunnen worden gedaan tot 19 Jlaarl I!HM», ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten kinderen, minstens 6 jaar oud ot althans in den loop van dit jaar dien leeftijd bereikeude. Ter Neuzen, 26 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. 24) ,/Maar toen zij vertrokken is," zci Ward, ,/toen zij bier uit huis ontvoerd werd, wat toen #En gelooft u dan niet, dat ik daar vreeselijk onder geleden heb hernam de opgewonden oude vrouw,/gebonden te zijn door een eed, dien zij inij, daar houd ik me van overtuigd, zelfs in dezeu crisis niet veroorloofd zou hebben te verbreken, terwijl ik wist, dat zij een lot tegemoet ging, dat U baar met opoffering van aw eigen leven hadt willen besparen. Denkt u, dat het mij niet vree selijk hinderde, U, mijnheer Ward, koud eu on- verschillig te zien, terwijl zij, die zich gaarne voor uw geluk zou hebben opgeofferd, misschien haar jong leven moest laten onder de handen van de twee beruchte schurken? O, u moet mij niet vragen, wat ik geleden heb sedert zij is weggegaan, wat ik gedragen heb, nadat dat onschuldige, edelmoedige liefdevolle we- zen, als ze was niet meer onder dit dak toeft z/Als ze washerhaalde George Ward, met de hand naar zijn hart tastende, alsof hij plotseliug door een doodelijke kramp was aangetast. ,/Waarom zegt gij ,/was" z/Omdat ik zoo juist van de Morgue kom, waar ik baar lijk heb gezien z/Neen, neen klonk het met doffen klank uit den mond van Ward. //Dat is zij niet't is een ander, misschien iemand die veel op haar gelijkt inaar zij is het niet Na Woensdagavond hebben we nog altijd geen bericht omtrent Cronje. Dit geeft weer hoop. Heeft men te Londen ook geen bericht of ver- zwijgt men, wat er gekomen is? Vrijdagmiddag is er Kabinetsraad gehouden, onder voorzitterschap van lord Salisbury, maar van Koedoesrand of Paardeberg is niets uitgelekt. Cronje heeft zich dus nog niet overgegeven. Wel heeft hij Dinsdag- ochtend om een wapenstilstand gevraagd, ten einde de dooden te kunnen begraven en de ge- wonden te helpen. //Geen minuut" antwoordde Kitchener, onvoorwaardelijke overgave. Een oogen- blik heeft er toen misverstand bestaan, misschien door de ietwat te groote inbeelding der Engelschen. Gedacht werd ten minste, dat Cronje zich zou overgeven. De vechtgeneraal antwoordde echter, dat hij tot terdood toe wilde vechten. Toen begon het Engelsche kanonvuur weer te spelen. Dinsdag richtte de geheele Engelsche artillerie, met scheepskanonnen en houwitsers, een ontzettend geconcentreerd vuur op de vijandelijke loopgraven op een afstand van 900 meter. Tot terdood toe Daar liggen nu 8000 Boeren bij Koedoesrand ingesloten door zeker 25,000 Engelschen, maar vast besloten, zich liever dood te vechten, dan over te geven. Zullen de Engel schen het winnen De tocht naar Paardeberg en de insluiting van Cronje wordt door den correspondent van de //Daily News" te Modderrivier aldus verteld Zaterdag 17 Februari marcheerden de zesde en negende divisie infanterie en de rijdende iufanterie den afstand van 32 kilometer, die de Klipdrift van Paardeberg scheidt. Daar kampeerden zij en marcheerden Zondag verder in de richting van Koedoesrand. Toen de Engelschen 8 kilometer gemarcheerd waren, zagen zij de legermacht van de Boeren gelegerd langs de beide oevers van de Modderrivier, die hier een bocht van een halven cirkel beschrijft. De Engelschen zagen ook een Boerenkamp aan de oostzijde met uit- gespannen osseuwagens tegenover Koedoesberg- drift. De Boeren bezetten ook de kopjes be- zuiden Modderrivier, welke Koedoesbergdrift be- strijken. Het leger van de Boeren, onder Cronje werd op 8000 man geraamd. De Engelschen mar cheerden oostwaarts evenwijdig aan den zuidelijken oever van den stroom. De Hooglanders, de Essexers, de manneu uit Wales, de Yorkshires „Gave God, dat gij gelijk hadtMaar die lange goudblonde haren Zulk haar heb ik nog nooit van een ander gezien //Mijnheer Ward heeft gelijk," zei Evans, de huishoudster in de rede vallende, //hij heeft het meisje dat vandaag dood nit het kanaal werd op- gehaald, zelf gezien en gesproken toen zij nog leefde, en wel is waar nog kort geleden hij zou het dus wel weten, als zij zijne echtgenoote was." //Is zij hel dan niet z/Neen, stellig nietDat meisje is eene ons geheel onbekende." Die verzekering scheen een steen weg te nemen van het hart van de oude vrouw. z/Den hemel zij dank!" riep zij uit, terwijl zij door een onweerstaanbare ingeving gedreven op haar knieen viel. Plotseling begon zij evenwel over al hare leden te trillen en steunde zij „Maar ik mocht haar geheim niet verraden, zoolang zij nog in leven was Wat heb ik nu gedaan O, wat heb ik nu gedaan Haar eenige hoop lag in mijn trouw aan haar George Ward leunde afgemat voorover op de tafel hij keek de huishoudster vlak in haar gezicht en zei z/Juffrouw Elliott, ik heb mijne vrouw lief; al hare hoop berust nu op mij De oude vrouw sprong met een kreet van vreug- de op. z/U hebt haar lief O, den hemel zij dank Den hemel zij dank riep zij uit met een stem, die door hare tranen verstikt werd. Daarop verliet zij de kamer. Voor de twee detectives bleef nil niets meer te doen dan gezamenlijk te overleggen welke metbode rukten vooruit naar de rivier. De brigade van Smith Dorrien trok ook met artillerie de Modderrivier over en stelde de Boeren hloot aan een kruisvuur, dat de Boeren allengs terugdreef naar het k^mp, dat den geheelen dag beschoten werd, terwijl het voetvolk de drift over de rivier bezette beoosten het Boerenkamp, daardoor het leger van de Boeren halveerend, terwijl de bereden infanterie en de rijdende artillerie de zuidelijke kopjes omtrok, daardoor de Boeren den terugtocht afsnijdende. Middelerwijl kwam French aangerukt van Kimberley en voltooide Cronje's insluiting in het noorden. Diusdag-middag vroeg Cronje een wapen stilstand van een etrnaal, hetgeen geweigerd werd, Naderhaud boodschapte men, dat Cronje in het Engelsche kamp zou komen, Cronje weigerde, er bij boodschappende, dat het aanbod van overgaaf berustte op een misverstand. Hij zou tot het uiterste weerstand bieden. De Engelschen heropenden toen het bombarde- ment en staken wagens van de Boeren aan. De Engelsche beschieting was vooral hevig aan de noordzijde. De Engelsche verliezen op Zondag waren het gevolg van een noodeloozen frontaanval, waarbij de Canadeezen bloedig werden teruggeworpen. Maandagnacht probeerden zeven Boeren door de linien heen te breken, maar de aanvoerder werd gedood en vijf man gepakt. Een ontsnapte. Vier man hadden brieven van Cronje bij zich. De gevangenen vertelden, dat Cronje met zijn Boeren van Kimberley naar Paardeberg was gemarcheerd, zonder eenmaal uit te spannen. Hieronder nog eukele telegrammen Pretoria, 24 Febr. Een telegram uit het Boeren- laager bij Ladysmith meldt Donderdag jl. trokken de Britsche troepen met kanounen de Toegela over en vielen het Ermelo- en het Middelburg-commando aan, maar moesten zich na een zwaar gevecht terugtrekken. Den volgenden morgen werd de aatival hervat, maar de Engelschen werden opuieuw met zware verliezen teruggedreven. Londen, 24 Febr. Buller meldt heden, dat jl. Donderdag 3 officieren gesneuveld en 14 gewond zijn onder de laatsten is generaal Wynne. Het telegram voegt er bij, dat het aanhoudende vechten het onmogelijk maakt, een opgave te zenden van het aantal gesneuvelde en gewonde manschappen. Brussel, 24 Febr. Een Brusselsch blad heeft Dr. Leyds geinterviewd. De gezant acht het moge- wel de beste zou zijn om de nasporingen voort te zetten naar de ongelukkige, jonge vronw, in wier lot zij nu dubbel belang stelden. Dat zij door haar vader en haar broeder uit het huis was ontvoerd, was voor hen eene uitge- maakte zaak, en alleen het ontdekken van die misdadigers kon dus leiden tot het terugvinden van de verdwenen jonge vrouw. Zoowel Clifton als Evans nam zich voor, toen hij de woning van George Ward had verlaten, niet te zullen rusten voor het hun gelukt was de ellendelingen op te sporen en gevangeu te zetten, daar het van hunne gevangenneming af- hing of George Ward zijne jonge vrouw ooit weer levend terug zou zien of dat haar verdwijneu een eeuwig onopgelost raadsel zou blijven. HOOFDSTUK X. Op een avond, nadat Timothy Evans den ganschen lieven dag den omtrek zijner woning had doorkruist, zonder eeuig aanknoopingspunt te vinden, en zich nu eenigszins ontmoedigd naar zijne kamer wilde begeven, die zich, zooals reeds eerder gezegd is, bevond in een huis, dat in de nabijheid gelegen was van de woning van den heer Ward, ging hij in zijne verstrooidheid zijne deur voorbijhij ging, zonder zijne dwaling te bemerken een trap hooger en trachtte de deur van de kamer te openen, die vlak boven de zijne gelegen was. Later verwonderde hij er zich over, dat hij zich zoo had kunnen vergissen, daar de beide gangen niets op elkaar geleken, daar op de hoogere ver- dieping rechts en links meer deuren waren dan op de lagere. Maar het was nu eenmaal geschied en hij be- lijk "en waarschijnlijk dat Joubert aan Cronje hulp kan bieden. Als het voordeel aan de Engelschen bleef, zou de concentratie in Transvaal snel plaats hebben en de terugtocht over de Vaal zou niet onmiddellijk behoeven te geschieden, want de Oranje-Yrijstaat kan verdedigd worden, vooral het noordelijke gedeelte. Dr. Leyds schat dat de beide republieken 100,000 man in het veld hebben, en heeft nog altijd goeden moed dat de Boeren het slotte zullen winnen. Berlijn, 24 Febr. Verscheiden bladen vermelden het gerucht uit particuliere bron, dat het Cronje gelukt is zich door de Engelschen heen te slaan. Londen, 24 Febr. Lord Roberts meldt, dat bij Klipkraal op 16 dezer zijn gewond 3 officieren en 25 man. Het dagelijksch bestuur van het Ned. Land- bouw-comite heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden om aan te dringen op eene spoedige hehandeling der Boterwet. Onder opmerking, dat de bestaande wet niet, de aanhangige wel van toepassing is op den uitvoer van boter, vestigt het adres de aandacht op het hoofdartikel in de N. R. Ct. van 9 Februari//Onze boterinvoer in Frankrijk", en op het bedrog met Hollandsche boter, onlangs te Dusseldorf voorgekomen, om de noodzakelijkheid te betoogen, dat de belangen van onzen uitvoer van boter, thans ten zeerste bedreigd, tot hun recht komen en zoowel kwade praktijken als redenen voor gegronde verdenking geweerd worden. Ten slotte wordt bet verlaugen uitgesproken, dat de aanhangige boterwet zoo spoedig mogelijk, althans vodr de behandeling van het wetsontwerp op den leerplicht aan de orde worde gesteld. Naar men verneemt, kan binnen enkele weken worden tegemoet gezien de hervatting, na het ingesteld nader onderzoek, van de openbare behandeling voor den Hoogen Raad van de revisie- aanvrage der gebroeders Hogerhuis. De advocaat- generaal Mr. Patijn, die met April zijn ambt bij den Hoogen Raad zal nederleggen, zal ook nog bij de voortgezette behandeling het openbaar ministerie waarnemen. Te Zierikzee kwam Zaterdag de eerste loco- motief aan van de Rotterdamsche Tramwegmaat- schappij, voor de aanstaande verbinding van Schouwen en Duiveland met den vasten wal. Naar merkte zijne vergissing eerst, toen hij de deur trachtte te openen en hij deze dicht vond, wat met de zijne om dien tijd nooit het geval was. Met het dwaze gevoel van schaamte, dat men altijd ondervindt, als men eene vergissing begaan heeft, keerde hij haastig terug, toen zijn voet op een voorwerp trapte, dat door den druk midden door brak. Daar hij zelfs op de nietigste dingen acht sloeg, bukte hij zich, raapte het gebroken voorwerp op en begaf zich daarmee naar het midden van de gang, waar een flauwe gasvlam brandde. Daar zag hij, dat hij een stuk rood krijt in de hand hield. Wat was er nu in die eenvoudige omstandigheid, dat Timothy van schrik achteruit sprong En waarom riep dat krijt half vergeten gebeurtenissen in zijne herinnering terug, die aanleiding gaven tot een tal van gedachten eu gevolgtrekkingen Hij herinnerde zich, dat hij bij zijn bezoek aan het huis van de Gardner's in Vermont een rood kruis op een van de deuren had zien staan. Dat was hem toen zeer gewoon voorgekomen en had weinig of geen indruk op hem gemaaktmisschien zou hij er nooit weer aan gedacht hebben, als hij het roode krijt niet gevonden had en nog wel op een oogenblik, dat al zijne gedachten zich met deze Gardner's bezig hielden. Nu evenwel wekte de herinnering aan die om standigheid, even als eene opmerking, die de con cierge van dat huis zich eenige dagen geleden had laten ontvallen, dat namelijk de menschen, die boven hem woonden, twee mannen en eeue vrouw, haar veel te doen gaven, dat zij evenwel goed be- taalden en dat zij hun daarom liever niet de deur wilde wijzen, een onbestemden achterdocht bij hem op en deed ze hem teruggaau naar dia let at- nd en Jr, tO, en J li- ior ig P. en sr, en is- er jr- )S- 1S. an

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1