(iemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Handelsberichten. TER NEUZEN, 19 Februari 1900. Naar we vernamen is thans door de //Ver- eenigde Bootwerkers" besloten zelf eene loonlijst, volgens hun verlangen uit te geven en de daarin bepaalde tarieven enz. met April in te voeren, onder het voornemen van staking bij niet inwil- liging der eischen. 't Is voor onze haven te hopen dat het tot zulke daden niet komen zal en dat beide partijen in deze zich met elkander zullen weten te ver- staan. Sedert geruimen tijd is hier druk werk en naar we hoorden ook nog veel werk te wachten. Natuurlijk zou eene staking aan een en ander niet bevorderlijk zijn. Reeds heden werd daarover gesproken. Den voorzitter der bootwerkersvereeniging was Zaterdag door den ploegbaas aangezegd dat hij gedaan had, doch, verzocht werd Maandagvoormiddag bij den patroon op 't kantoor te komen. De bootwer kers besloten te staken bij handbaving van 't ontslag. 't Behoefde evenwel zoover niet te komen, daar de ontslagene hedenmorgen door zijn patroon terstond werd aangezegd dat hij kon blijven werken. Een gevolg der beweging is, dat men thans bij verschillende ploegen is begonnen onder goedkeuring der patroons met te werken van 5 uur v.m. tot 7 uur n.m., inplaats van 48 uur, waarop nil algemeen de werkdag berekend werd. Ondertusschen schijnt het niet mogelijk dezen maatregel algemeen, o. m. bij het werken aan de beurtbooten door te voeren, daar deze booten aan hun tijd van afvaart gehouden zijn. Gedurende de eerste helft der maand Febr. zijn aan het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden aan de adressen van Jasper Hijp MburgE. Palmgren LeithA. Danilsson Oskarsham R. d'Hont Anvers. Door verzakking van een deel van het fun dament der in aanbouw zijnde suikerfabriek te Sas van Gent vie! een daar staande ijzeren kolom, trof den metselaar E. van der Peijl van Ter Neuzen, broeder van den aannemer, tegen den rug en be- knelden hem met de borst op een ijzeren balk. Toen men hem uit zijne benarde positie verloste droeg men hem oogenschijnlijk bewusteloos in de directiekeet. De ter hulp geroepen geneesheer kon geen ernstig letsel constateeren. Later kreeg v. d. P. zijn spraak terug, hij ver- klaarde steeds alles te hebben kunnen waarnemen, maar 't was hem onmogelijk geluid te geven. In dezen toestand van spanning waren hem de oogen bijna uit de kassen gepuild. 's Avonds keerde hij als gewoonlijk per trein naar hier huiswaarts en Zaterdag weer naar't werk, geen belemmering ondervindende dan pijn in't hoofd en de borst. Heden kon hij echter niet vertrekken en moest te bed blijven. 't Mag bepaald een wonder heeten dat het on- geval geen ernstiger gevolg had. Koewacht. Zondag gaf de rederijkerskamer //Tot Nut en Genoegen" alhier haar tweede winter- concert in de openbare school aan den Ouden Molen. Het publiek was in vrij grooten getale opge- komen en volgde met belangstelling de verschillende stukken, die uitmuntend uitgevoerd werden. Het drama: //De oudste zoon, een dronkaard" maakte veel indruk vooral door het uitstekend spel van den hoofdpersoon, die voor den eersten keer hier optrad. Het Transvaalvolkslied werd luide toegejuicht. Bijzonder in den smaak viel het zangspel Vogels voor de kat". Dit stukje bracht gedurig de lach- spieren in beweging. Na de pauze werd een groot blijspel in drie oedrijven opgevoerd getiteld //De Veldwachter van Zoetenaij." Ook dit liep goed van stapel. Dankbaar zijn we voor het genot, dat de ver- eeniging //Tot Nut en Genoegen" ons weer ver- schaft heeft en wij wenschen haar van ganscher harte een blijvendeu bloei en voorspoed toe. Dan zal zij ons voorzeker nog menigen genoeglijken en leerzamen avond scheuken. Honteilisse, 17 Febr. Bij de heden alhier door de landbouwers vereeniging //Eigen Hulp" gehouden aanbesteding van de levering van 105,200 kg. superphosphaat, 124,000 kg. am- moniak-superphosphaat en 93,300 kg. chilisal- peter, waren 12 biljetten ingeleverd. Het laagst werd ingeschreven voor de super phosphaat door den heer J. A. Pateer te Honte ilisse voor 2,624/100 voor de ammoniak-super- phosphaat door den heer W. Adriaansens (bij loting) voor 7,15; voor de chilisalpeter door den heer P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 10,14 alles per 100 kg. Aan genoemde heeren is de levering gegund. AValsoorden, 17 Febr. Voor de aanbesteding van het maken van zinkwerken aan de waterkeering van het calamiteuze waterschap werd ingeschreven door B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 4794, C. de Wilde te Kattendijke voor 4792, H. de Kluiver te Sliedrecht voor 4770, J. de Jonge te Middelburg voor /4729, J. de Bree te Ter Neuzen voor 4693. RECHTSZAKEN- Arroudissements-rechtbank te Middelburg. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen de zaak tegen Augustus CarolusMisseghers, oud 39 jaren, werkman, geboren te Koewacht, laatst wonende te Antwerpen, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, terzake dat hij in den avond van den 13en April 1899 in ieder geval op een tijdstip tusschen den avond van den 13en April 1899 en den 15en Mei 1899 te Koewacht in Nederland, althans in eenige in de nabijheid van evengenoemd Koewacht hetzij in Belgie, hetzij in Nederland gelegen ge- meente, na daartoe eenigen tijd te voren het plan te hebben gevormd, opzettelijk en met voorbedachten rade Prudentia Vervaet, huisvrouw van Serafinus Haeck, van het leven heeft beroofd door opzettelijk genoemde vrouw met een hard voorwerp een of meer slagen op het hoofd toe te brengen, tengevolge waarvan zij het bewustzijn heeft verloren en ver- volgens kort daarop met een scherp mes, althans met een of meer scherp .snijdende voorwerpen, het lichaam dier vrouw in stukken te snijden, waarbij hij het hoofd, de armen, de schouderbladen, de beenen beneden de knieen, de borsten en ver schillende stukken vleesch en vel van het lichaam afgesneden en o. a. eenige slagaderen doorgesneden heeft, waardoor eene hevige verbloeding is ontstaan, waarop die vrouw tengevolge van die verbloeding of althans tengevolge van den bovenvermelden slag of slagen of tengevolge van beiden is over-1 leden, zulks terwijl hij Nederlander was en boven- omschreven door hem gepleegd feit eveneens in Belgie strafbaar was volgens art. 394, althans volgens art. 393 of art. 401 van den Code Penal Beige. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd Mr. J. J. Heijse, advokaat en procureur te Middelburg. Men schrijft uit Ylissingen In de bouwvakken zal dezen zomer veel bedrij- vigheid heerschen. Behalve de vele particuliere woningen, welke hier steeds moeten worden bijge- bouwd wegens de zich voortdurend uitbreidende bevolking, moet aan den Badhuisweg een nieuw weeshuis gebouwd worden. Op het Eiland zal een nieuwe openbare school met onderwijzerswoning gezet worden eene bijzon- dere school wordt vergroot, en op de Noordzee- Boulevard zal eene villa verrijzen. Ook zullen van gemeentewege nog enkele kleinere werken moeten uitgevoerd worden. Te Rotterdam is een 83jarige timmermau dood in zijn schamele woning gevonden. De geneeskundige constateerde dat de man tengevolge van koude en gebrek was omgekomen. Bij een twist heeft een landbouwer aan den Sloterweg, te Haarlemmermeer, zijn arbeider zoo- danig met een riek (mestvork) in het aangezicht gestoken, dat de getroffene drie wonden ontving en het rechteroog zal moeten missen. Tengevolge van den opnieuw ingevallen winter zijn vele Friesche arbeiders, die naar Duitschland vertrokken waren om daar in de veenderijen en bij het graven van kanalen werk te vinden, onverrichterzake teruggekeerd, in de ge- meente Opsterland alien een vijftigtigtal. Bij het treurig drama te Stiens, nu eenige weken geleden, toen J. Plantinga werd vermoord door zijn kostganger W. H., die daarop zelfmoord pleegde, werd ook, zoo men zich zal herinneren, de vrouw van eerstgenoemde deerlijk aan hals, rug en handen gewond. Dagen lang heeft men voor haar leven gevreesd, gelukkig is zij thans herstellende. Dubhel treurig is echter de toestand der arme vrouw, nu ze niet alleen haar echtgenoot, doch in deze ook haar kostwinner heeft verloren. Door een agent van politie te Amsterdam werd Zaterdagmiddag in het postkantoor een Duit- scher aangetroffen, in gezelschap van kwartjes- vinders. De agent wilde den man waarschuwen tegen dat gezelschap, maar daar de Duitscher den agent niet begreep, en deze er aan wanhoopte zich verstaanbaar te kunnen maken, nam hij den Duit scher mede naar het politiebureau. Toen daar bleek, dat de man zijn herkomst niet wilde of kon bewijzen, en er nog al wat geld bij hem werd gevonden, van welk bezit hij ook geen reden wilde geven, heeft men hem voorloopig vastgehouden. Eenige Friesche veenarbeiders konden werk krijgen in Engeland. Er kon een hoog daggeld gemaakt worden. Toch hebben de arbeiders zich bedacht, van oordeel dat de Engelschen hen wel eens zouden kunnen //werven" op de meer en meer gebruikelijke manier, om tegen de Trans- vaalsche Boeren te vechten. En dat wilden ze niet Toen Dinsdag op de markt te Wichen twee zoons van Scherf, van Appeltern, te Batenburg een koe wilde verkoopen, werd door het volk beweerd, dat de duivel in het beest was gevaren de beide mannen waren genoodzaakt de markt ijlings te verlaten, onder bescherming der politie en achtervolgd door een groote volksmenigte. Een sterk staaltje van weerstandsvermogen bij een hond geeeft het N. Dgbl. Te Holten wilde een jongen zijn hond verdrinken en wierp het arme beest daartoe in een diepe put, zonder er verder naar om te zien. Den volgenden ochtend hoorde iemand, die in de nabijheid woonde, gekerm. Hij ging op het geluid af en vond den hond, den kop nog even boven water, terwijl het dier zich alle moeite gaf om zich aan den wand van de put vast te klampen. Met behulp van een mand en een lang touw was het beest spoedig op 't droge gehaald. Ofschoon van achteren geheel verstijfd, kwam het dier toch nog weer en geheel en al bij, nadat het een poos bij 't vuur had gelegen en wat genuttigd had. Gelukkig voor het beest, ging het daarna in handen van een meer dierlievenden eigenaar over. Men meldt uit Hattem Onder verschijnselen, die vergiftiging schijnen te doen vermoeden, overleed hier plotseling Dinsdag mejuffr. De V., onderwijzeres voor nuttige en fraaie handwerken aan de openbare school. Op last der justitie had Donderdag eene gerechtelijke lijkschouwing plaats, waarvan de uitslag nog niet bekend was. Een meisje van K. P. te Ureterp (Fr.) was sukkelend. De moeder zou het Vrijdag drank geven, doch de kleine weigerde den drank in te nemen, waarna de moeder zelf eens proefde. Wat was nu het geval Het fleschje met drank stond naast een fleschje dat vergift bevatte, en nu had de moeder bij vergissing het verkeerde fleschje genomen. Spoedig werd er geneeskundige hulp ontboden en de vrouw een braakmiddel toegediend. Zaterdagmorgen is de vrouw overleden. Men meldt uit Zutphen dat de veehande- laar Fliedorf te Bocholt Donderdag een wedding- schap aanging om van Bocholt naar Rhede, een afstand van 3 kwartier, in 7 minuten te rijden. Hij won de weddingschap, maar overreed eerst een vrouw, die gevaarlijk gewond in het Zieken- huis werd opgenomen, en viel zelf, te Bocholt aangekomen, van het karretje en bleef op de plaats dood. Te Zaltbommel is een 5jarig knaapje in een ketel met kokend water gevallen, waarbij het zulke ernstige brandwonden bekwam dat het Donderdag aan de gevolgen is overleden. Uit Amsterdam schrijft men In de bank der beklaagden verscheen Donderdag een berouwvolle jonge vrouw, die, tot armoede vervallen, de familie van een kleermaker, waarin zij eenig werk verricht.te, had opgelicht voor eenige guldens. Omstreeks Kerstmis is zij door haren man, met wien zij nog maar enkele maanden gehuwd was, verlaten. Waarom Omdat zij op een kwaden dag hij bracht zelf niets thuis geen eten voor hem had en hij buitendien be- merkte, dat zij zijn trouwring naar den lommerd had gebracht. Een paar malen nu heeft zij den kleermaker bij het doen van boodschappen bedrogen, telkens een klein bedrag aan geld in den zak gestoken. De diefstal kwam uit, maar de kleer maker, een goedhartig man van 73 jaren, nam de vrouw, begaan met haar lot, toch weder in zijnen dienst en stelde haar daardoor in staat, het ont- vreemde geld weder in te verdienen, en bij bakker en slager, wien het toekwam, uit te betalen. Zoo was nu, op den dag der terechtzitting, alles al teruggegeven op drie kwartjes na. De jonge vrouw bekende het misdrevene volledig en weende. Het O. M. liet in zijn requisitoir voile recht wedervaren aan het boetvaardig gedrag der be klaagde, maar eischte niettemin tegen haar, terwijl zij een kindje heeft te verwachten, gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. In Groningen, waar het loof der menigvuldig verbouwde suikerbieten algemeen aan het vee wordt gevoederd, heeft dit voer verscheidene ongevallen veroorzaakt. In dat loof bevinden zich namelijk de afgesneden groene //koppen" der bieten en ook de harde Stengels der doorgeschoten planten. Nu gebeurt het lichtelijk, dat deze harde deelen, wan- neer de dieren gulzig eten, in het darmkanaal blijven vastzitten en daar erge stoornissen ver- oorzaken. Verscheidene boeren hebben dientengevolge reeds den of meer dieren moeten slachten. Te Gent wil men een grooten circusschouw- burg bouweu met renperk, dat ook als bassin kan dienen, tooneel enz. De kosten worden op op 650.000 frs. geraamd Uit een particulieren brief uit Pretoria, 25 December Toen na den slag bij Stormberg op 13 dezer lord Methuen met 15.000 man versche troepen aankwam, werd zorg gedragen, dat deze (waar- onder de ongelukkige Black Watch en Schotsche Hooglanders) niet met 't overschot der andere troepen in aanraking kwamen, om hun den moed niet te ontnemen. In het moorddadige gevecht bij Colenso, waar Buller werd teruggeslagen, schoot de vijand uit 41 groote kanonnen op den dag 10.000 bommen op de Boeren af, die voortdurend door oom Paul met telegrammen werden bemoedigd. Het is treffend na berichten van zulke over- winningen geen gejuich of vreugdebetoon, maar alleen een dankgebed. De werkstaking die onder de Antwerpsche bootwerkers dreigde uit te breken, is bezworen doordat de stuwadoors Vrijdag in den loop van den middag een half uur schafttijd hebben toegestaan. De werklui van de ijzergieterijen houden vol. De katholieke en liberale hebben de patroons schriftelijk verzocht, nieuwe voorstellen te doen de socialistische zijn geheel onverzoenlijk. Voor de strafkamer van het landgericht te Bayreut hebben zich een man en een vrouw te verantwoorden gehad wegens onmenschelijke be- handeling van hun 71 jarige moeder, die door de jaren kindsch was geworden. De ontaarde kinde- ren hadden de oude vrouw in den paardenstal opgesloten, waar de politie haar bij de huiszoe- king in een hoek vond neergehurkt, vermagerd, blootsvoets, met gezwollen voeten en kleeren, die weinig meer dan vodden konden genoemck worden. Tot hun verdediging voerden man en vrouw aan, dat de oude vrouw dikwijls wegliep en dik- wijls de kamer en het bed verontreinigde. De rechtbank heeft hen beiden tot 6 weken gevange nisstraf veroordeeld. Bijna geheel Duitschland is Donderdag door sneeuwstorm geteisterd, zoodat op vele punten het verkeer deerlijk in de war was. De Rijn en de Moesel wiesen sterk, en in Keulen vreesde men gisteren voor hoogwater. In het noorden van Sleeswijk moest op alle spoorwegen het verkeer worden gestaakt, vanwege de sneeuw. Tusschen Woyens en Rothenkrug bleef een trein in de sneeuw steken. Ook in Zwitserland heeft een geweldige storm van sneeuw en regen en bliksem vergezeld, groote schade aangericbt. Telefoon- en telegraaf- draden zijn stuk geslagen in het Unteremmental,. waar de vruchtboomen reeds uitgeloopen waren, zijn alle boomgaarden voor den oogst bedorven groote stukken bosch zijn door den vliegenden wind omver geworpen in Herzogenbuchsee is een trein door den storm tegen een andereu opgedreven,. zoodat vijf wagens geheel werden vernield. In sommige dorpen zijn huizen omgewaaid en op de meren zijn een paar schepen vergaan. Rotterdam, 19 Februari 1900. Binnenl. Granen. De aanvoer was iets beter dan de vorige week. Puike soorten van granen konden vorige prijzen opbrengen. Boonen en Erwten met redelijken handel. Men noteert Tarwe naar qualiteit f 5,40 a f 6,25; Canada- Tarwe 4,90 h f 5,25 Rogge 4,60 a 5,30; Gerst/4,75ii 5,25; Chevalier 5,h 6, Gerst per 100 kilo 7,50 El 8,25; Haver f 2,60 el 3,50, alles per hektol. Paardenboonen /5,70a/6,10; Witte Boonen 9,25 h, 10,Bruine Boonen 7,A Trr Xeuzeo. Huwelijks-voltrekkingen. 15 Febr. Jan Simon de Bree, oud 20 j., jm. en Sopbia Jozina Jonkman,. oud 18 j., jd. Geboorten. 11 Febr. Kosa Sophia Cornelia, d. van Alexander Fran<;oi3 Voerman en van Hippolyta Maria de Pauw. 13 Febr. Jacobns Adriaan, z. van Jan Koster en van Catharina Verstraelen. Maria, d. van Nicolaas Pieter Reigel en van Maaike Kuine Dooms. 17 Febr. Neeltje, d. van Jan Ver- brugge en van Maria 't Gilde. Overlijden. 12 Febr. Anna de Kraker, oud 21 j.. d. van Pieter en van Maria Buijze. Marinus Cornelis Koole, oud 59 j., a. van Johannes en van Jaeomina Adriaansen (beiden overl.) 13 Febr. Martina Cove, oud 84 j., wed. van Lo- dewijk Dobbeldam. 16 Febr. Helena de Doelder, oud 24 j., d. van Daniel en van Pieternella Hamelink. 17 Febr. Jacobus Adriaan Koster, oud 4 d.,z. van Jan en van Catharina Verstraeten. Pieter Jolijt, oud 66 j., echtg. van Adriana Maria de Smidt. 8»s van Gent. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Febr. Joannes Bernardus Buijsse, van Boekhoute (Belgie), oud 27 j., jm. en Virginie van Damme, oud 35 j., jd. Geboorten. 6 Febr. Alphons Johannes, z. van Petrus Genetello, en van Maria Sophia Bockstael. 7 Febr. Cerille, z. van Mathilde Wauters. 8 Febr. Prudence Jenny Elisa Marie, d. van Desire van Jole en van Maria Antoinetta Mes. Overlijden 3 Febr. Josephine Maria de Leux oud 22 j., d. van Henry Josephus en van Melanie Acke. 12 Febr. Izaak Adriaan van de Zande, oud 19 j., z. van Adriaan en van Suzanna Cornelia Porreij. Sint .1 mistceilHuwelijks-aangiften. 2 Febr. Benignus Franciscus Baert, oud 44 j., jm. en Melania Puijlaert, oud 27 j., jd. 3 Febr. Johannes Franciscus Boone, oud 27 j.,jm. en Johanna van Duijse, oud 22 j., jd. Camillas Vlassenroot, oud 31 j., jm. en Coleta Kegels, oud 27 j- jd. 8 Febr. Aloijsius van Vlierberghe, oud 21 j., jm. en Rosalia Colman, oud 24 j., jd. Geboorten. 4 Febr. Augustus, z. van Josephus Ferket en van Virginia Roels. Maria, d. van Jan Frans D'Hooghe en van Filomena de Block. 6 Febr. Seraphina, d. van Judocus Seraphinus Pauwels en van Maria Seraphina van Bunder. 7 Febr. Bertha Louisa, d. van Petrus de Wolf en van Ro salia Vervaet. 9 Febr. Josephus, z. van Augustinus Beeck- man en van Leonia de Winne. 11 Febr. Johanna, d. van Aloijsius van Puijenbroek en van Nathalia Aerts. Cerillus, z. van Franciscus Kant en van Rosalia Collijn. 13 Febr. Anna Maria, d. van Petrus Josephus Verstraten en van Clementina van Dorsselaer. 14 Febr. Carolus Ludovicus, z. van Alphonsus Seghers en van Emelia van der Kelcn. Overlijden 2 Febr. Margaretha Paelinek, oud 3 m., d. van Franciescus en van Maria Ludovica Antheunis. 3 Febr. Mathilda Verspeeten, oud 11 m., d. van Petrus en van Sera phina Want. 14 Febr. Isabella Heijman, oud 79 j., d. van Gilles en van Maria Schuurman. Carolus Ludovicus de Rechter, oud 87 j., weduwn. van Amelia Veesaert. Stoppelilijk. Geboorten. 6 Febr. Petrus Josephus, z. van Gilles Francies de Theije en van Eugenia Maria van Kerckvoorde. Overlijden. 3 Febr. Josephus Rosier, oud 64 j., weduwn. van Elisabeth Magnus. 7 Febr. Jozef Petrus Vioen, oud 2 j., z. van Petrus Johannes en van Mathilda Johanna Meer- schaert. 8 Febr. Petrus Franciescus Polfliet, oud 3 m z. van Ludovicus Franciscus en van Christina van de Velde. 12 Febr. Cornelia van Campen, oud 57 j., echtg. van Cor nelia Wenizler. Kaamslag. Huwelijks-aangiften. 14 Febr. Pieter van Driel, oud 25 j., weduwn. van Magdalena Maria Brandes en Suzanna van der Gouwe, oud 21 j., jd. Geboorten 1 Febr. Catharina. d. van Cornelis Jansen en van Janna Verplanke. 2 Febr. Jan, z van Levinus Mechielsen en van Magdelena Bakker. 3 Febr. Een als levenloos aangeven kind van het vr. geslacht, van Guillaam Dees en van Paulina Riemens. 14 Febr. Johanna, d. van Abraham, Cornelis van Laugevelde en van Krijna de Jonge. Overlijden. 4 Febr. Lijntje Dees, oud 78 j., echtg. van Gerard van Driel. 8 Febr. Cornelis Verberkmoes, oud 73 j., weduwn. van Maria Hamelink. 13 Febr. Adriaan de Ritter, oud 77 j., weduwn. van Cornelia Openneer. 14 Febr. Krina Dieleman, oud 4 m., d. van Jan en van Hebrina IJzebaart,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2