BIJVOEGSEL Te: Neazsnschs Cour-ant Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichsenu Zaterdag 17 Februari 1900. No. 3882. Bailer zit weer goed en wel in zijn kamp bij Chievely, waar hij in 't begin van December ook zijn eersten aanval voorbereidde. Eenige illusies zal de Britsche generaal wel verloreu hebben, want vergeleken bij den toestand nu precies twee maanden geleden, is hij er niet op vooruit gegaan. Te Ladysmith neemt de sterfte toevan 3 tot 9 Februari bezweken 18 man en werden er 8 gewond. I |Bij Rustenburg, waarvan we de ligging niet kunnen nagaan, heeft het 1° eskadron huzaren, keizer Wilhelm's regiment, een gevecht geleverd met de Boereneen officier en 5 man werden gewond en een luitenant en zes man werden gevangen genomen. Toen de Engelschen ver- sterking kregen, trokken de Boeren terug. Ver- der heeft Dundonald met 700 ruiters, een batterij en een bataljon infanterie een verkenning bij de Toegela gemaakt, waarbij zij 6 gewonden kregen en de Boeren twee. In het noorden van de Kaapkolonie, bij Coles- berg, zijn de Boeren in de laatste dagen zoo krachtig opgetreden, dat de Britsche troepen uit Colesberg terug zijn getrokken. De Boeren rukken vermoedelijk op Naauwpoort aan, dreigende, de Engelschen te zullen omsingelen, waardoor deze Rensberg wel in den steek zullen moeten laten. Den 12" Februari hadden de Boeren reeds sterke stellingen bezet van Achtertang over Pot- fontein, tot 5 mijlen ten zuiden van Jasfontein. De Engelsche posten bij Maiders-howe, ten westen van Colesberg, en de stellingen van de Worcesters, ten zuidoosten van de stad, werden door de Boeren hevig aangevallen, zoodat de Engelschen naar Rensburg terug moesten. De stellingen waren misschien nog te houden geweest, maar 't werd voor de convooien te lastig, om de kampen te bereiken. Er is nu geen Engelsch kamp meer ten westen van Rensburg, dat zoowat 16 K.M. ten zuiden van Colesberg ligt. Of de Engelschen Rensburg zullen kunnen behouden zal vermoede lijk binnenkort wel blijken. Maandag was de aanval op die plaats reeds begonnen. De ver- liezen der Engelschen schijnen zeer zwaar te zijn, maar alles wordt stil gehouden. De berichten van het oorlogsterrein tusschen Oranjerivier en Modderrivier in het westen, zijn niet wel te begrijpen. Den 11" is luitenant- kolonel Hannay met een brigade bereden infanterie, van Oranjerivier oostwaarts naar Ramah getrokken, waarbij hij 4 dooden, 22 gewonden en 13 ver- misten opliep. Het doel was echter bereikt, zegt het telegram en dit doel was waarschijnnlijk Ramah, een plaatsje, vlak aan de grens van Oranje-Vrijstaat. Noordelijker is French de Rietrivier overgetrok- ken, volgens het eene telegram bij Kieldrift, volgens het andere bij Klipdrift, twee driften, die 40 KM. van elkaar liggen. Roberts noemt het een schit- terend wapenfeit, hoewel er weinig weerstand werd geboden. Het bericht, dat Roberts uit Kieldrift, waar hij blijkbaar zijn hoofdkwartier heeft, van dezen overtocht geeft, luidt verder als volgt French is met drie brigades cavalerie, artillerie en bereden infanterie de Modderrivier overgetrokken door de Klipdrift, 40 kilometer van hier. Hij heeft de heuvels ten noordwesten van die drift bezet en drie kampen veroverd. Middelerwijl heeft de brigade Gordons twee driften en twee kampen bezet in het westen. French oudervond slechts weinig verzet, zijn verliezen zijn gering. Het was een schitterend wapenfeit in aanmerking genomen dat het snikheet was en de stofwolken de oogen verblindden. De zesde divisie gaat langs den noorde- lijken oever van de Rietrivier bij Watervaldrift om de cavalerie te steunen. De zevende divisie is hier, maar vertrekt van middag. Yier officieren en 58 man zijn door zonnesteek getroffen. Uit deze berichten zou men opmaken, dat lord Roberts een inval in Oranje-Vrijstaat voor heeft, waarbij hij waarschijnlijk Kimberley links laat liggen. Het hoofdterrein van den strijd zou dan niet meer zijn Natal, noch het noorden van Kaap kolonie, maar Modderrivier en Oranjerivier. Uit Londen wordt aan de Petit Bleu gemeld, dat de demoralisatie onder de Engelsche troepen steeds aangroeit. Het miuisterie van oorlog ver- bergt met de grootste zorg de geschiedenis van zekere bataljons, die weigerden voorwaarts te rukken, van zekere Ieren, die naar de Boeren overliepen, van zekere voorposten, die zich kalmpjes lieten gevangen nemen. Men leze de telegrammen der laatste dagen. Steeds is het slotvijf vermist", //drie vermist" enz. Als Roberts niet spoedig een overwinning behaald, en daardoor wat afwisseling brengt in het eentonige der Boeren-overwinningen, vreest deze Londensche correspondent, dat de demoralisatie zoo zal toenemen, dat de Engelsche regeeriug aan een zelfmoord-waanzin moet lijden, als ze den oorlog doorzet. Indertijd is gezegd, dat de Koningin van Engeland, om haar ontevredenheid te tooneu over de houding van Frankrijk na de Fashoda-quaestie van plan was den winter in Italie door te brengen, in plaats van in het Zuiden van Frankrijk, zooals vroeger haar gewoonle was. Thans meldt echter de Londensche correspondent van de Petit Bleu, dat H. M. besloten heeft, zich het geheele jaar niet buitenslands te begeven. Met het oog op de resultaten van den oorlog en den ernst van den toestand heeft H. M. haar wensch te kennen gegeven, de Britsche eilanden niet te verlaten. De commissaris van politie te Middelburg waarschuwt, inzonderheid de pianofabrikanten, tegen een manspersoon, 27 a 30 jaren, met knevel en bril en zeer schamel gekleed, voorgevende kort geleden van Amerika te zijn gekomeu hij geeft zich valschelijk uit een familielid te zijn van den aldaar wonenden pianofabrikant A. A. Mes, en verzoekt alsdan onderstand te Amsterdam en Rot terdam zou hij die practiik onlangs uPgevoerd hebben. In de brievenbus aan het postkantoor te Goes wilde Dinsdag een boertje een grauw papieren zakje door de gleuf werpen. Eenige voorbijgan- gers vroegen hem wat hij daarmede in deu zin had, waarop hij antwoordde dat het zakje eenig geld bevalte en hij meende dat dit met een brief die hij ook gepost had, wel aan het adres zou bezorgd worden. Men beduidde den buitenman dat hij beter deed naar het loket te gaan en een postwissel te nemen, wat minder gevaarlijk was dan de verzending, zoo als hij zich die voorstelde. De man was zoo verstandig aan den raad ge- hoor te geven. Dure brandstoffen. Tengevolge de aanhou- dende en aanzienlijke verhoogiug der steenkoleu- prijzen, heeft de vervenersvereeniging te Dedems- vaart (Overijsel) besloten, de sponturfprijzen te verhoogen ook te Vroomshoop en Nieuw-A mster- dam is dit geschied. Er is in de Groninger en Drentsche venen ook zeer veel vraag naar scherpe lange turf, die voor het gebruik van stoomketels reeds bij groote par- tijen tegen hooge prijzen wordt opgekocbt. De 12jarige A. de V. waagde zich Dinsdag met zijn broertje op het ijs aan den Boezemsingel te Rotterdam. Beiden zakten er door, doch ter- wijl de jongste er spoedig uit was, werd de oudste eerst na veel inspanning bewusteloos op het droge gebracht. Bij dit reddingswerk onderscheidde zich de heer G. Leydekker, keurmeesler der voe- dingsmiddelen, die zich te water begaf en later het bewustzijn hielp opwekken. Toen de heer Leydekker aanstalten maakte om den drenkeling te redden, gaf hij aan een der omstanders een kistje met een plombeertang in bewaring; toen hij later het kistje terugkreeg was de tang daaruit verdwenen. Men meldt uit Amsterdam De heer W. van Veen die ruim 35 jaren des Maandags (marktdag) en voorts op feest- en hoog- tijden, als bij het bezoek der vorstelijke familie aan de hoofdstad, het Carillon in den toren op het Koninklijk Paleis van den Dam bespeelde en daar menig vaderlandsch wijsje bet hart van bin- nen- en buitenlui vroolijk siemde, is Woensdag in den ouderdom van 63 jaar overleden. De vereeniging tot verbetering van den Volkszang te Amsterdam, is voornemens elk jaar een bundeltje uit te geven, een zestal liederen bevattende, die reeds lang bij oud en jong popu- lair en gewild zijn en waarvan verwacht mag wor den dat zij ingang zullen vinden in nog breeder kringeu des volks. De vereeniging wil zoo meer eenheid in den volkszang trachten te verkrijgen. Te Dieren vermaakten zich twee jongens met het schaatsenrijden op de ondergeloopen uiterwaar- den, zij wilden echter meer genieten en waagden zich op het ijs eener beek, met het ongelukkig gevolg, dat beiden er doorzakteu en een hunner, een knaap van elf jaren uit Ellekom verdronk. In een herberg onder Zwijndrecht ontstond Zondagavond twist tusschen een 19jarigen zoon der herbergierster en een ongeveer 20jarig bezoeker. De ruzie liep zoo hoog dat de zoon der herber gierster drie schoten op zijn tegenstander loste, vermoedelijk uit een revolver. Alle drie de schoten waren raak. De bezoeker kreeg er een in het hoofd, een in de zij en een in een been. Hij was een oogenblik bewusteloos. Zijn toestand schijnt niet gevaarlijk. Men schrijft aan de Arnh Ct. Men zou moeilijk gelooven dat de Duitsche antisemieten uit het gebeurde te Appeltern mate- riaal verzamelen om hun praatje, dat de Joden zich aan rittfeele moorden schuldig maken, voor waarheid te doen doorgaan. En toch is het zoo. De Hochburgerzeitung te Berliju deelt mede, dat de moordenaar en zijn aanhangers Joden zijn. Nu weet men tegelijk wat men van derge- lijke praatjes denken moet. Misschien hebben enkele onzer bladen aan die fatale leugen schuld. Ze noemen den moordenaar, die Scherf heet, ook wel Scharf. Nu wil het toeval dat in het bekende proces van Tisza Eslar de beschuldigde een Jood was en Jozef Scharf heette. Doch men weet dat de man, als zijnde valsch beschuldigd, werd vrijgesproken. Dinsdagmiddag zou een inwoner van Rot terdam naar Oud-Beierland verhuizen. Zoowel de inboedel als het gezin werd in een grooten verhuiswagen geladen. Bij aankomst te Oud- Beierland bleek bij het ontladen, dat een der kinderen dood was. Uit Rozendaal zijn Dinsdag twee personen geboeid naar de gevangenis te Breda overgebracht, op wie zware vermoedens rusten dat zij de daders zijn van de branden bij de familie Van der Heiden. Het vermoeden, dat hier kwaadwilligheid in het spel was, is ontstaan, doordien beide hofsteden, die ver genoeg van elkander gelegen waren, bijna gelijktijdig in brand stonden. Het Staphorster boertje hield Maandag te Arnhem zitting in het gebouw Patrimonium aan de Sonsbeekstraat, onder toezicht en medewerking van Dr. Foreman uit Amsterdam. Aangezien deze laatste niet voldaan had aan de bepaling om vooraf het bewijs van bevoegdheid door den burgemeester te doen afteekenen, is door de politie proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Te Roermond had Dinsdag de 22jarige J. H., werkzaam aan de Chemische fabriek, het on- geluk door een openstaand luik te vallen, met het gevolg aat hij kort daarna overleed. Dezer dagen is te Kesteren het lijk gevonden van een manspersoon, in wien men meende te herkennen den heer C. M„ photograaf te Nijmegen van zijn overlijden maakte dan ook de ambtenaar van den burgerlijken stand eene akte op. Gisteren vervoegde de heer C. M. zich echter bij de politie te Nijmegen, waar hij van zijne dood-verklaring vernam. Te Asten had een alleen woneud man,'zekere J. de G., zich op een stoel bij de kachel neergezet en was zoo in slaap gevallen. Zijn kleeren hebben vuur gevat en hij kreeg zoo deerlijke brandwonden, dat de buren hem des morgens dood op den vloer liggende vonden. Naar aanleiding van de Appelternsche ge- beurtenissen deelt men aan het Hblad nog het volgende merkwaardig geval van godsdienstwaanzin mede. In' den nazomer van 1747 stond te Nijkerk op de Veluwe als predikant Gerard us Kuipers, die wegens zijn groote talenten later professor te Groningen werd. Deze predikant nu bezat zulk een buitengewone welsprekendheid, dat hij de gemoederen zijner toehoorders in de allerhevigste beroering brac'nt. Onder zijn predicates ver- toonden zich dan ook weldra de allerzonderlingste dingen de toehoorders begonnen hun handen te wringen, te roepen, tieren, slaan en klappen, luidkeels hun zoriden te verfoeien en den duivel af te zweren. Ja, de extase steeg zoo hoog, dat men soms onde r allerlei stuiptrekkingen in zwijm viel, of dat de geheele vergadering op het onverwachts in een psalm losbarste. Ds. Kuipers hield dit alles voor werkingen der Ilemelsche genade, zoodat hij die zooveel mogelijk nog aanmoedigde. Vandaar, dat ook naar omliggende plaatsen, ja tot zelfs in Holland, de bewegiog oversloeg en heel wat opschudding veroorzaakte. De regeering bemoeide er zich dan ook weldra mede, en de schouten met hun dienaars kregen strenge bevelen de bedoelde vergaderingen niet meer toe te laten. Zoodoende verliep na korten tijd deze vreemde uiting van godsdienstoefening. De afwezigheid van zoovele duizenden officieren werkt te Londen ook zeer slecht op de restaurants enz. Honderdeu kellners zijn werkeloos, terwijl ook onder de muzikauten en gdergelijken groote werkeloosheid heerscht. De Russische dagbladen maken melding van een flinke houdig van den fuselier Zakhar Bessarabow, die tijdens een aardbeving te Akhal- kalaki op zijn post bleef voor het huis, waar het regimentsvaandel en de kas bewaard werden. Niettegenstaande zijn leven elk oogenblik gevaar liep, bleef de wakkere schildwacht op post, tot vaandel en kas in veiligheid waren gebracht en hij werd afgelost. Zijn commandant heeft hem tot belooning voor deze moedige daad een grati- ficatie van tien roebels en den graad van korpo- raal verleend. Toen de czaar uit de rapporten het voorgevallene vernam, heeft hij den nieuw- benoemden korporaal dadelijk tot sergant doen bevorderen. In Italie is een bedriegersbende ontdektj die haar vertakkingen tot Napels en Rome uit- breidde, en die o. a. tot haar voornaamste leden had een markiezin, een lid van den senaat, een hofdignitaris enz. Onder verschillende voorwend- sels wist men velen te bewegen tot het afgeven van groote bedragen. De zaak marcheerde tot de secretaris van het Russische consulaat te Napels een klacht indiende. Het schijnt dat men voor een waarde van een paar millioen aan valsch geld op de markt beeft geworpen. Men verwacht pikante onthullingen en beweert dat ook vele politiebeambten tot de bende behoorden. De correspondent van de //Temps" te Durban doet aan zijn blad het volgende verhaal, dat, zegt hij, algemeen in de stad bekend is en dat dan ook wel niets meer dan een gerucht zal wezen. Sedert het begin van den oorlog seinde de seinwachter van de haven van Durban de aankomst van alle troepenschepen, het getal van de ont- scheepte troepen en kanonnen enz. aan hand- langers van de Boeren, die op een heuvel in den omtrek de seinen opvingen. Deze zonden ze met afgesproken teekeuen weer verder en in een paar dagen bereikte het bericht de Boeren. Zoo kwam het, dat dezen uitnemend op de hoogte waren van de troepen en het geschut van het Engel sche leger. Twee dagen, nadat generaal Warren zeer ge- heimzinnig te Durban aan land was gegaan, vroeg de heliograaf van de Boeren reeds aan de Engel sche heliograaf bij Chieveley, hoe het met hem ging. Toevallig werd het verraad ontdekt, en de man heeft terecht gestaan en is reeds met den kogel gestraft. Het was een volbloed Engelschman, zestig jaar oud en al sedert jaren als seinwachter werkzaam. Voor elk telegaam kreeg hij 720. Bij de Transvaalsche Bank te Durban had hij in den laatsten tijd 60,000 gedeponeerd, waarvoor hij dus aardig wat telegrammen heeft verzonden. Aldus het romantische verhaal van den correspondent van de //Temps". De Gaulois heeft een brief van een Fransch- man die aan de zijde van de Boeren getuige is geweest van den slag bij Colenso. Hij zegt dat de Boeren in het geheel 150 gevangenen maakten, waaronder 9 officieren. Een deel van deze ge vangen werden, zooals men weet, gevat in de donga bij de verlaten kanonnen, de anderen hadden de wijk genomen in de huizen van Colenso. De tien kanonnen, die de Boeren veroverdeu, waren Armstrong-kanonnen van 75 m.M. met sluitstukken volgens het systeem du Treuil de de Beaulieu. De meeste van deze kanounen waren geladen en klaar om afijeschoten te worden, de helft van de negen caissons was vol munitie. z/Ik heb, zegt de Eranschman (blijkbaar een artillerie-officier), de kanonuen bezichtigd en generaal Botha kunnen verzekeren dat alle vol- komen in orde waren en dat men ze slechts in stelling had te brengen om er onmiddellijk mede te kunnen schieten op de Engelschen. Ik heb er mij van vergewist dat de Boeren, die reeds twee voortreffelijke werkplaatsen hebben voor de vervaardiging van projectielen, in staat zijn de noodige munitie voor deze Engelsche stukken te maken." Ten slotte zegt de schnjver#De Boeren toonen na een dergelijken veldslag een bewonderens- waardige kalme koelbloedigheid. Ik heb de ge- vangenen voorbij zien gaan die dadelijk naar Pretoria zijn gezonden overal bij hun passeeren var. de verschillende kampen de volmaaktste eer- bied, geen misplaatst woord, geen woord van grootspraak. Ik heb Boeren gezien, die uit mede- lijden met sommige licht gewonde soldaten, die te voet moesten gaan, van hun paarden zien af- stijgen en er hun gevangenen zien op zetten. Deze dingen ziet men telkens in dezen oorlog, en wat de Engelschen ook mogen zeggen van de barbaarschheid van de Boeren, er zijn weinig volken die zich riddelijker zouden gedragen tegenover hun vijanden dan de Boeren." Een student uit Cambridge is zoek, ver moedelijk wegens gebrek aan geheugen. Hij heeft in December een aanval van influenza gehad en daarna verdween hij. Men riep hem op in adver- tentien en een dezer kwam hem onder de oogen, toen hij in eene restauratie te Londen zat. //Wat drommel, dat ben ik riep hij uit, tot niet geringe verbazing van zijne buren. Zijn geheugen scheen hem na zijn herstel van de influenza zoodanig begeven te hebben, dat hij zich niet meer wist te orienteeren. Het lezen der advertentie echter wierp een lichtstraal in zijne memorie hij her- kende zishzelf in de beschrijving en wist daarop den weg huiswaarts te vinden. Doch nu is hij wederom verdwenen en het zal de vraag zijn of tweede oproeping per advertentie even gelukkigen uitslag heeft. ZEET1JD1IMGEN. Van 14 tot en met 15 Febr. a g Van 14 tot en met 15 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op- en 20 afgeschut; door de Westsl. 5 op- en 5 af- geschut. VAN DE VAN o O VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. tixir 'Fer I'euien I 14 Zweed. s.s. Oresund 3831 Greaker hout 15 Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. idem Perseverance 642 Boston ijzer Vnn Ter I'enzeu 14 Eng. barge Centaur 215 lAntwerpen ledig Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. Eng. s.s. Golfer 10«6 idem macadam 15 idem Wreathier 2420 Goole ledig Noor. s.s. Leif 3358 Grimsby idem Vnnr Kent 14 Deens. s.s. Han 4405 Libau stukg. Eng. s.s. Cairnglen 4478 Uelva kopererts 15 idem Calder 1992 Goole stukg. idem Sea Gull 2762 Londen idem idem Egret 3492 Manchester idem idem Astrologer 2580 Leith idem idem Truro 2366 Hull idem Russ. s.s. Vera 4088 Riga vlas Vnn Gent 14 Deens. s.s. Svend 3777 Burntisland ledig Eng. s.s. Sully 3753 Hull idem 15 idem Sea Serpent 2553 Londen 9tukg. idem Ouse 2158 Goole idem Dnits. s.s. Alice 3270 Methil ledig

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5